Lawine van beschuldigingen over hulp aan opstandelingen Diefenbaker antwoordt Chroesjtsjef Binnenlands nieuws Wat brengt de radio Hongaars-Pools communique DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN Landbouwpolittek achter het IJzeren Gordijn 12e jaargang no. 4369 Dinsdag 13 mei 1958 Een lawine van beschuldigin gen, dat Amerikanen, nationalis tische Chinezen, Nederlanders en Fiiilippino's betrokken zouden zijn bij de opstand in Indonesië, heeft zich maandag qver de Indo nesische hoofdstad gestort. De regeringsgezinde pers in de hoofdstad publiceerde onder vette koppen de door de leger- woordvoerder in Djakarta ge uite besehuldiging, dat een onder Nederlandse vlag varend schip strijdkrachten der opstandelin gen in de Oost-Indonesische wa teren zou hebben vervoerd. Vol gens berichten in de pers was deze beschuldiging gebaseerd op „berichten uit de Molukken en van het militaire commando van West-Irian", Het weekblad „Suara Tunggal" meldde, dat een Nederlander, Hazelman genaamd (een voor malige employé van de K. L. M. en, aldus dit weekblad, daarvoor lid van de Nederlandse militaire missie in Indonesië) zich zou be zighouden met het smokkelen van wapens naar het zuidelijk deel van West-Java. Volgens de „Suara Tunggal" zou Hazelman zich hebben aangesloten bij de daar opererende Darul Islam beweging en zich zeer actief heb ben getoond, toen in het kustge bied ten zuiden van Garoet niet- geïdentificeerde schepen werden waargenomen. Verder meldde hetzelfde week blad, dat een lid van de Neder landse diplomatieke vertegen woordiging een nacht zou heb ben doorgebracht op het strand Nehroe kreeg brief van Djuanda Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat premier Nehroe zaterdag een brief heeft ontvan gen van de Indonesische minis ter-president Djuanda Karta- widjaja. Daarin vestigt de In donesische premier de aandacht van Nehroe op de buitenlandse interventie in Indonesië, zonder nochtans de naam van enig land te noemen. Tevens deelde Djuanda mede, dat de Indone sische opstandelingen wapens uit het buitenland ontvangen. De brief zou zodanig zijn ge steld, dat daarin niet om een antwoord wordt verzocht. Een soortgelijke brief zou zijn gericht tot de leiders van ver schillende Aziatische landes. nabij Pelabuhan Ratu (vroeger Wijnkoopsbaai geheten) in dat gebied, en signalen hebben ge geven aan niet-geïdentificeerde schepen in de Indische Oceaan. In eerdere berichten was be weerd, dat niet-geïdentificeerde schepen in de buurt van West- Java's zuidkust wapens zouden afleveren aan benden van de Darul Islam. Berichten, dat niet-geïdentifi ceerde bewapende personen zou den hebben getracht bij Labu- han, in het westelijk deel van West-Java, aan land te gaan, werden door de woordvoerder van het militaire commando van West-Java tegengesproken. De woordvoerder van het leger hoofdkwartier in Djakarta, die tevens de beschuldiging had ge uit, dat „een aantal officiële Phi- lippijnse instanties hulp aan de opstandelingen in Noord-Celebes heeft verleend", deed maandag een heftige aanval op de Philip- pijnse minister van Defensie, Je zus Vargas, die, naar werd ge meld, zou hebben verklaard, dat de Indonesische strijdkrachten in hun operaties tegen de opstande lingen gebruik zouden maken van Russische tactici. De woord voerder, overste Pirngadie, noem de dit een belediging voor de In donesische strijdkrachten, die zich „vernederd" voelen door de beweringen van minister Vargas. Pirngadie ontkende deze beschul digingen nadrukkelijk, en betoog de dat de succesvolle operaties door Indonesische militaire ex perts waren voorbereid. Met betrekking tot de beschul digingen over hulp aan de op standelingen door Amerikaanse en nationalistische-Chinese on derdanen, wezen de dagbladen in Djakarta maandag op de recente verklaringen hierover van pre mier Djuanda. Ook Gustav Maengkom, de In donesische minister van Justitie, heeft maandag ontkend dat de centrale regering in de campagne tegen de opstandelingen Russi sche wapens zou gebruiken. Hij verklaarde: „Er is nog slechts één persoon in de gehele wereld, die nog steeds gelooft, dat Indo nesië, president Soekarno en zijn minister communisten zijn. Die persoon is niemand' anders dan de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles". In een maandag uitgegeven legercommuniqué werd nog een nadere toelichting gegeven op de beschuldiging, dat een onder Nederlandse vlag varend schip troepen voor de opstandelingen in Oost-Indonesië zouden hebben De Canadese regering heeft het antwoord van minister-pre sident Diefenbaker op een brief van de Sowjet-premier Chroesjt sjef gepubliceerd, waarin laatst genoemde zijn Canadese ambtge noot verzoekt er bij de regerin gen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten op aan te drin gen, dat zij de proefnemingen met kernwapens zullen doen sta ken. „Een eenzijdige en voorwaar delijke opschorting van proefne mingen met kernwapens kan niet in de plaats treden van een des betreffende internationale over eenkomst. Ik ben teleurgesteld en veront rust over het veto, dat de Sowjet- Russische vertegenwoordiging in de Veiligheidsraad heeft uitge bracht, om aanvaarding van het Amerikaanse voorstel tot het in stellen van een luchtinspectie- Scherpe concurrentie op de stookoliemarkt. In' kringen van de Duitse olie handel te Hamburg wordt ver nomen, dat de concurrentie op de Westduitse stookoliemarkt de laatste maanden steeds scherper is geworden. Wat de prijzen betreft heeft de con currentie de laatste tijd vormen aangenomen, die niets meer ge meen hebben met een normale concurrentie, zo verklaart men te Hamburg. In enkele maan den tijds is b.v. de prijs van uchte stookolie af-opslagplaats H r.burg gedaald van 18,60 tot 12 00 D.M. per 100 liter. Benzelfde ontwikkeling valt waar te nemen in het westen en het zuiden van de bondsre publiek. Op de Duitse benzinemarkt kan volgens vakkringen, on danks de prijsverlagingen van de laatste tijd, nog steeds niet van een stabiele prijs worden gesproken. Hier wordt de markt verstoord door goedkope invoer uit Italië en Oost-Duitsland. zone in het Noordpoolgebied te verhinderen. Ik begrijp niet dat, indien de Sowjet-Unie ach werkelijk onge rust maakt over de ontwikkelin gen in het Noordpoolgebied en zij de mogelijkheid van een ver rassingsaanval, met gebruikma king van dit gebied, wil uitscha kelen, de Sowjet-regering geen voorstel verwerpt, dat ten doel heeft de wederzijdse veiligheid in deze streken te verhogen", aldus Diefenbakers antwoord. vervoerd. „In een rapport van 't commando van de operaties in Oost-Indonesië wordt gemeld, dat op 8 mei de opstandelingen bij hun operaties in Noord-Cele bes duidelijk gebruik maakten van schepen, die de Nederlandse vlag voerden", aldus het commu niqué van maandag. Ook in Darmstadt een volksstemming. De Westduitse stad Darm stadt heeft besloten om verder te gaan met plannen voor een volksstemming over kernwa pens. Als datum is vastgesteld 29 juni. Bremen en Hamburg hebben eerder eveneens besloten in juni een volksstemming te houden. Bondskanselier Adenauer heeft gezegd, dat de Westduitse regering zich tot het constitu tionele hof zal wenden als de plannen voor het houden van een volksstemming niet worden opgegeven. AMERIKAANSE KERNWAPEN ONTPLOFFING De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft medege deeld dat een kernwapen zon dagochtend vroeg op het atol Bikini, in de Grote Oceaan, tot ontploffing is gebracht. Er werden geen nadere bijzonder heden verstrekt. Drie Westberlijnse padvinders in Oost-Berlijn vermist Drie padvinders uit de Duitse bondsrepubliek die met hun groep naar Oost-Berlijn zijn gegaan om daar de 1-mei-viering bij te wonen, worden sedert 1 mei vermist. Een onbekende heeft de leiding van het jeugd huis van de vermisten meege deeld, dat de drie padvinders twee van 17 en één van 22 jaar in hechtenis genomen zijn, aldus deelde de Westber lijnse politie vrijdag mee. Vragen van de Westberlijnse politie aan de politie van Oost- Berlijn zijn tot dusver niet be antwoord. SIGARETTENSMO'KKEEAARS GEPAKT. De Rotterdamse politie heeft aangehouden en aan de douane recherche overgegeven de 29- jarige koopman B. J. L. uit Schie dam en de 41-jarige koopman G. J. E. uit Rotterdam die ver dacht worden 40.000 sigaretten te hebben gesmokkeld. Politieagenten zagen zaterdag nacht een man in een roeiboot zich op verdachte wijze ophouden bij een zandschip in de Rijn haven. Ondanks twee waarschu wingsschoten ging de man in de roeiboot er van door. Aan boord van het zandschip werden bij on derzoek 40.000 sigaretten gevon den. Een schippersvrouw die twee mannen aan boord had gezien kon een signalement van hen op geven en korte tijd daarna werd het tweetal in e café aange houden. BARMEISJE WAARSCHUWDE POLITIE. Zondagavond heeft de politie op de Zeedijk in Amsterdam een 23-jarige Utrechtenaar aangehou den, die zoals hij toegaf, de voor gaande nacht in een fabriek te Hoorn had ingebroken. Zijn buit bestond uit een doos sigaren, een' scheerapparaat, een zaklantaarn en een elektrische rekenmachine. Hij had nog geprobeerd met een in de fabriek gevonden handboor de brandkast te forceren, maar het was bij een poging gebleven. Een barmeisje uit een café op de Zeedijk, waar hij de reken machine zondag in onderpand had gegeven, waarschuwde tele fonisch de politie. ECHTELIJK DRAMA TE STUIVESAND. In Stuivesand, gemeente Oos terhout, heeft zondagavond een 38-jarig© man zijn 32-jarige vrouw en zichzelf doodgeschoten. Het drama werd ontdekt door het 8-jarige dochtertje van het echtpaar, dat om kwart over 8 van het spelen thuiskwam en haar moeder en vader dood op bed vond. Het kind is toen naar Door AGATHA CHRISTIE. 75) Nadruk verboden. ■Ik had ook in mijn eigen geest het getuigenis van ieder afzonderlijk onderzocht, met eigenaardige resultaten. Neem eerst het getuigenis van de heer MacQueen. Mijn eerste onderhoud met hem was geheel bevredigend. Maar in mijn tweede maakte hij een nogal vreemde opmerking. Ik had hem het vinden van een briefje geschreven, waarin het Arm- strong-geval werd genoemd. Hij zei: „Maar zeker", en wachtte toen, om door te gaan: „Ik be doel, dat was nogal noncha lant van de oude heer". Nu voelde ik. dat hij dat niet was begonnen te zeggen. Stel dat wat hij bedoeld had te zeg gen was. „Maar zeker hebben we dat verbrand?" In welk ge val MacQueen af wist van het briefje en zijn vernietiging met andere woorden, hij wasöf de moordenaar óf een mede plichtige van de moordenaar. Heel goed. Toen de knecht. Hij zei dat zijn meester gewoon was een slaapdrank te nemen op een spoorreis. Dat kon waar zijn, maar zou Ratchett er gister nacht een hebben genomen? Het pistool onder zijn kussen logenstrafte die bewering. Rat chett was van plan, op zijn hoede te zijn vannacht. Als hem een bedwelmend middel werd toegediend, moet dat zon der zijn voorkennis zijn ge schied. Door wie? Natuurlijk door MacQueen of de knecht. „Nu komen we aan het ge tuigenis van de heer Hardman. Ik geloofde alles wat hij me vertelde over zijn eigen identi teit, maar toen hij kwam op de middelen, die hij had gebruikt om Ratchett te beschermen, was zijn verhaal niets meer of minder absurd. De enige ma nier om Ratchett werkelijk te beschermen zou zijn geweest, de nacht in zijn coupé door te brengen, of op een plaats, waar men de deur in het oog kon houden. Het enige wat zijn ge tuigenis duidelijk aantoonde was, dat niemand uit een an der gedeelte van de trein Rat- chett vermoord kon hebben. Het trok een zuivere cirkel om de Stamboel-Calais-wagen. Dat scheen me een nogal vreemd en onverklaarbaar feit en ik legde het terzijde om er over na te denken. Ge hebt waarschijnlijk nu al len gehoord van de weinige woorden, die ik beluisterde tus- haar grootmoeder gelopen, die in de nabijheid woont. Deze durfde het huis niet binnen. De politie werd gewaarschuwd en stelde een onderzoek in. Zij vond in derdaad de beide echtelieden dood op bed. Het echtpaar S. de man is een Pool van geboorte had nog een zoontje van 10 jaar, dat ook buiten speelde toen zich het drama voltrok. De politie staat vooralsnog voor een raadsel om trent de oorzaak van het drama. De verhouding in het gezin was tamelijk goed. Politieke moeilijk heden waren er niet. De man is al jaren in Neder land. Hij werkte als arbeider op een constructiefabriek en ook de vrouw leverde nog een bijdrage aan de gezinsinkomsten door 's avonds van 4 tot 10 uur als schoonmaakster te werken op een kantoor te Pernis. Geldelijke moeilijkheden waren er dus ook niet. De gehele familie van de vrouw, die uit Stuivesand komt, woont in de buurt. Een buur man heeft anderhalf uur van te voren nog met de man aan de deur staan praten, er was toen niets bijzonders aan de hand. DOOR KOLENDAMP OM HET LEVEN GEKOMEN. Zaterdag is de ruim 50-jarige J. S. te Epe, toen hij bezig was met de centrale verwarmings ketel tengevolge van kolendamp om het leven gekomen, KLOOSTERZUSTER BIJ VERKEERSONGEVAL GEDOOD. Maandagmorgen is op de Oranjesingel te Nijmegen, op het kruispunt met de Brugghen- straat, de 26-jarige missiezuster Marie Josephine Vrijns van de congregatie van de missiezusters uit Tienray in Limburg toen zij met een medezuster op de fiets de Singel wilde oversteken, door een uit Bunschoten afkomstige vrachtauto met aanhangwagen gegrepen en op slag gedood. Zij verbleef in het klooster aan de Dennenstraat te Neerbos en werd daar zuster Marie Josephine ge- sen miss Debenham en kolonel Arbuthnot. Het interessante, naar mijn idee, was dat kolonel Arbuthnot haar Mary noemde en blijkbaar op vertrouwelijke voet met haar was. Maar het moest er voor doorgaan, dat de kolonel haar pas een paar da gen eer ontmoet had en ik ken Engelsen van het type van de kolonel. Zelfs als hij op het eerste gezicht verliefd was ge worden op de jonge dame, zou hij langzaam en met decorum voorwaarts zijn gegaan, zonder overhaasting. Daarom besloot ik dat kolonel Arbuthnot en miss Debenham in werkelijk heid goede bekenden voor el kaar waren en om de een of andere reden deden of ze vreemden waren. „Om tot een andere getuige over te gaan. Mrs. Hubbard had ons verteld, dat ze, in bed lig gend. niet kon zien of de tus sendeur gegrendeld was en daarom miss Ohlsson vroeg, voor haar te kijken". „Hoewel haar bewering vol komen aannemelijk zou zijn ge weest, a!s ze een van de cou- pé's 2, 12. 14 of een ander even nummer had gehad waar de grendel onmiddellijk onder het handvat van de deur zit in de oneven nummers, zoals coupté no. 3, is de grendel een stuk boven het handvat en kan daarom niet gemaskeerd wor den door de sponzezak. Ik werd gedwongen tot de conclusie, dat mrs. Hubbard een incident verzon, dat nooit had plaats gehad. „En laat me hier ook een en- In liet Sowjet tijdschrift „Komniunist" komt een onthul lend artikel voor, dat als een aansporing schijnt te zijn be doeld tot verscherping van de campagne in minstens vier Oost- europese vazalstaten met be trekking tot de collectivering van de landbouw. In dit artikel, dat de ervarin gen behandelt, die in de Sowjet- Unie met de collectivering van de landbouw zijn opgedaan, wordt de volledige collectivering van de landbouw in alle communisti sche landen als onvermijdelijk voorgesteld in het bijzonder wordt een bespoediging hiervan in Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Bulgarije en Albanië direct nood zakelijk geacht. Deze verklaring werd onge twijfeld gepubliceerd op gezag van het Centraal Comité van de communistische partij van de Sowjet-Unie, aangezien „Kom- munist" het belangrijkste theo- retisch-ideologische blad van het comité is. Er valt een weinig goeds voor spellende toon in het gehele ar tikel te bespeuren; zo wordt uit voerig uiteengezet dat collecti vering „niet vreedzaam, rustig, of heilzaam voor de enkeling ten uitvoer kan worden gelegd". „Liquidatie van de koelaks" (de vrij gegoede boeren) is onont beerlijk en onvermijdelijk indien collectivering succes zal ople veren. In deze uiting ligt stilzwijgend besloten dat de vazalstaten het Russische voorbeeld van de der tiger jaren met betrekking tot het optreden tegen de koelaks moeten volgen en bereid moeten zijn in het slotstadium van de collectivering de hevige tegen stand der boeren de kop in te drukken. Een ieder in de Oosteuropese landen, die bekend is met de wij ze waarop de Russische collecti- veringsmaatregelen ten uitvoer werden gelegd, zal met angstige voorgevoelens van deze verkla ringen kennis genomen hebben. De gewelddadige collectivering begon in de Sowjet-Unie tegen het eind van 1929 toen Stalin be vel gaf tot liquidatie van de koe laks als klasse. Volgens Russi sche statistieken herbergde het land in 1928 5.618.000 koelaks in 1934 toen ruim 70 procent van de boerderijen was gecollecti- veerd, waren er nog slechts 149.000 overgebleven. De koelaks waren echter niet de enige slachtoffers. Naum Jasny ver meldt in zijn uitvoerig werk „The Socialized Agriculture of the USSR" dat „ieder die niet be reid was daadwerkelijk mede te door Benjamin E. West werken als vijand werd be schouwd". Het gevolg was dat overal de boeren zich heftig gingen ver zetten: zij vernielden de oogsten en slachtten hun veestapel af. Velen van hen werden gevangen gezet, geëxecuteerd of gedepor teerd naar „verbeteringswerk kampen" in Siberië en het barre noorden. Het aantal boerenge zinnen dat in 1929 25.8 miljoen had bedragen was in 1935 tot 20.1 miljoen gedaald. Stalin heeft later aan sir Win ston Churchill toegegeven dat de campagne voor de collectivering van de boerderijen „een ver schrikkelijke strijd" was. Hij schatte dat dit ten koste van tien miljoen mensenlevens was ge gaan. Vermoedelijk zijn hier de vijf miljoen Russen bij inbegre pen, die tijdens de hongersnood van 1932'33 om het leven kwa men, een hongersnood die vol gens Jasny duidelijk kunstmatig was, aangezien de weersomstan digheden geheel normaal waren. Opmerkelijk is dat in het arti kel van de „Kommunist" een uitspraak van Lenin voorkomt waarin deze zegt dat Engels de medewerker van Marx, het niet bij het rechte eind had met te be weren dat collectivering ook zon der onderdrukking kon worden uitgevoerd. Het artikel betoogt dat in de Sowjet-Unie een „di rect tegen de koelaks gevoerde burgeroorlog noodzakelijk was." Ondanks het feit dat duizen den boerengezinnen in de Sow jet-Unie nog rouwen om het ver lies van bloedverwanten tenge volge van de twee decennia ge leden getroffen maatregelen, verwerpt de schrijver van het artikel wat hij noemt de „bour geois" beschuldigingen dat ''e liquidatie van de koelaks onder Stalin hun fysieke vernietiging hebben betekend. Niettemin geeft hij toe dat „geen clementie mogelijk was" voor de koelaks die zich verzetten en dat zij die dat wel deden wetmatig werden gestraft of „een verblijfplaats werd aangewezen" in andere de len van de Sowjet-Unie. De op dit gebied in Rusland en communistisch China toegepaste methoden worden aan andere communistische landen als nuttig voorbeeld voorgehouden. De publikatie van dit artikel heeft niet weinig verrassing ge baard, want ofschoon „de liqui datie van de koelaks" in de na- Stalinistische tijd als onderdeel van de Russische geschiedenis nauwelijks genoemd wordt, is het een pijnlijk onderwerp dat zelden meer clan oppervlakkige belangstelling tebeurt valt. Evenals in het geheime rap port van Nikita Chroesjtsjef aan het partijcongres van 1956 wordt in het artikel de morele stomp zinnigheid in het licht gesteld van die Russische leiders die zich ge schokt hebben getoond door de misdaden van Stalin jegens de leden van de partij, maar die ze aanvaard hebben toen ze gericht waren tegen de boerenstand. WOENSDAG 14 MEI HILVERSUM I: 7.00 Nieuws: 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 8.30 Araus. muz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 en 10.15 Gr.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.05 Hoorspel; 12.05 Lichte muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.: 12.33 Meisjeskoor: 12.53 Gram. of act.; 13.00 Nws; 13.15 Met Pit op pad; 13.20 Concertork.; 13.50 Ope ra (3e en 4e acte); 15.30 Oude mu ziek; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Muz. caus.; 17.40 Beursber.; 18.00 Leger des Heilskwartier; 18.15 Spectrum v. h. Christelijk organi satie- en verenigingsleven; 18.30 Gemengd koor; 18.50 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Op de man af; 19.15 Vocaal dubbelkwartet; 19.30 Bui- tenl. overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Radio Philh. ork.; 21.30 Caus.; 21.50 Geestelijke liederen; 22.15 Causerie; 22.25 De eenheid en het duurzaam verbond van de landen die met de eerste en machtigste socialis tische staat ter wereld, de Sow jet-Unie, aan het socialisme bou wen, vormen de grondslagen van de gemeenschappelijke veiligheid en onafhankelijkheid der socia listische landen, aldus het Hon gaarsPoolse slot-commmuni- qué, zoals dat maandagmorgen na de gemeenschappelijke bespre kingen te Boedapest door het Poolse persbureau P.A.P. is be kendgemaakt. kei woord zeggen over de kwes tie van het juiste tijdstip der misdaad. Naar mijn idee, is het werkelijk interessante aan het gedeukte horloge de plaats waar het gevonden is: in Ratchett's pyjamazak; een buitengewoon ongemakkelijke en onwaar schijnlijke plaats om je horloge te bewaren, vooral als er een horlogehaakje is aan het hoofd einde van 't bed. Ik was er daarom zeker van dat het hor loge expres in de zak was ge stopt en verzet. De misdaad was dus niet begaan om kwart over één. Werd ze dan vroeger begaan? Om juist te zijn, om 23 minuten vóór één! Mijn vriend, mon sieur Bouc, bracht als argu ment naar voren, het geluid dat me wekte uit mijn slaap. Als Ratchett zwaar verdoofd was, had hij niet kunnen roe pen. Kon hij roepen, dan zou hij ook in straat zijn geweest, te worstelen om zich te verde digen en er waren geen sporen van zulk een worsteling. Ik herinnerde me dat Mac Queen de aandacht had geves tigd. niet eens, maar tweemaal, op het feit, dat Ratchett geen Frans sprak. Ik kwam tot de conclusie, dat iemand mij had herkend als Poirot, de detective, en dat de hele geschiedenis om 23 minu ten vóór één een comedie was, gespeeld te mijnen behoeve. Iedereen had de horloges-histo rie kunnen doorzien die list komt in alle detective-verhalen voor". (Wordt vervolgd.) Beide partijen veroordelen met beslistheid het revisionisme als voornaamste gevaar voor de ar beidersregering, alsook het dog matisme en het sectarisme, die tot een breuk tussen partij én volk leiden en de krachten van de reactie gelegenheid geven tegen het socialisme te ageren. Beide landen spreken zich in het communiqué o.m. uit voor een topconferentie, voor beëin diging van de bewapeningswed loop en voor bezwering van het gevaar van een atoomoorlog. In het communiqué spreekt men zich ook uit tegen de uit rusting van de Westduitse weer macht met atoomwapens en prijst men het plan-Rapacki aan als een middel om het oorlogsgevaar te verminderen en bij te dragen aan de hereniging van Duitsland. Na te hebben geconstateerd dat er tijdens de besprekingen volkomen overeenstemming van gedachten heeft geheerst, spreekt de Poolse afvaardiging er haar voldoening over uit dat „de Hon gaarse socialistische arbeiders partij de ernstige moeilijkheden van de contra-revolutie te boven is gekomen". Musettemuz.; 22.45 Avondover denking; 23.00 Nws; 23.15 Zaal- siportuïtsl.; 23.20 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.05 Gym. v. d. vrouw; 9.15 Gr.; 10.00 School radio; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 11.10 Gevar. progr.; 12.00 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuin bouwmeded.; 12.33 Voor bet plat teland; 12.38 Orgclsp.; 13.00 Nws; 13.15 Tentoonstellingsagenda; 13.20 Dansmuz.; 13.45 Caus.; 14.00 Sopr. en piano; 14.15 Gram.; 14.30 Voor de jeugd; 16.30 Brabants or kest; 17.15 Volksmuz.; 17.35 Pie- noduo; 17.50 Regeringsuitz.; 18.00 Nws en comm.; 18.20 Metropole orkest; 18.50 Act.; 19.00 Voor de kleuters; 19.10 Toespraak; 19.25 Vara-varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nieuws; 20.05 Comm.; 20.15 Gevar. progr.; 22.30 Hammond trio; 22.50 Medische kron.; 23.00 Nws; 23.15 Gram.; 23.50 Soc. nws in Esperanto. BRUSSEL: 12.00 Gram.: 12.30 Weerber.; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.10 Orkestconc.; 17.00 Nieuws; 17.10 Piano en viool; 17.50 Boekbespr.; 18.00 Caus.; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Wereldtentoonstelling; 20.20 Hoor- Iiel21.50 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.11 Kamermuz.; 22.55 Nieuws; 23.00 Voor de zeelieden. VER. STATEN Vrijgevige presidentszoon De Amerikaanse pers houdt zich momenteel bezig met doen en laten van generaal Rafaël Trujilio, zoon van de president van de Dominicaanse republiek, die een grote vrijgevigheid ten aanzien van enkele filmsterren aan de dag zou hebben gelegd. Dezer dagen werd „ontdekt" dat een bontmantel ter waarde van 17.000 dollar, waarmee de film ster Zsa Zsa Gabor, sedert lang met de familie Trujilio bekend, was bedacht, op discrete wijze door de jenge generaal was be taald. Reeds eerder had Zsa Zsa een Mercedes-Benz auto van 5600 dollar van hem gekregen. Ook Kim Novak heeft van ge neraal Trujilio een auto ten geschenke gehad ter waarde van 8400 dollar. Waar gaat dat heen, vragen de kroniekschrij vers zich at. ENGELS SCHIP VOER KRAAN OMVER Schade 1 miljoen Het 1.547 brt metende Engelse s.s. „Bittern" is gistermorgen om half vier tijdens het manoeuvre ren om in de IJ-haven te Am sterdam voor de wal te komen, waarbij het door twee sleep boten werd geassisteerd, tegen de kademuur van de Javakade gevaren. De boeg van het schip raakte daarbij de 50 m hoge 40 ton zware topkraan, die omviel en terecht kwam op de loods F, die over een lengte van circa 60 m werd vernield. De kademuur werd naar binnen gedrukt en eveneens zwaar beschadigd. De „Bittern" kreeg schade aan de top van de boeg en vlak boven de waterlijn waar de steven enigszins werd ingedrukt. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. De totale schade wordt voorlopig geraamd op één mil joen gulden. De kraan, evenals de loods eigendom van de gemeente, was pas zes maanden in bedrijf, en kost inclusief het plaatsen een kleine vier ton. De 15 ton wegen de top van de kraan, die op het dak van de loods terecht kwam, werd door de val „verkreukeld". Zo hevig was de botsing, dat het onderstuk van de kraan van de vier wielstellen gerukt werd, waardoor de betonplaten op de kade verbrijzeld werden. De z.g. gordingbalk tussen twee meer palen waarop het schip was in gevaren werd versplinterd. De plaatijzeren wand en het dak van de loods worden verm or zeld onder het gewicht van de verwrongen staalmassa van de kraan. Als luciferhoutjes waren de zware houten dakspanten af geknapt en terecht gekomen op de in de loods opgeslagen stuk goederen. De „Bittern", eigendom van de British and Continental Steam ship Company te Liverpool, kwam met een lading stukgoed uit deze Britse haven.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5