De toestand in Libanon Nixons bezoek aan Zuid-Amerika De gevechten op de Molukken en Zuid-Sumatra De Franse kabinetscrisis De verkiezingen in Griekenland Benelux-ministers kwamen te Brussel bijeen China verbreekt de handelsbetrekkingen met Japan Oproep tot een algemene staking Aftreden van presidem Sjamoen geëist Opnieuv ging De stakingen in Londen HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa) Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 13 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4369 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAB Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 In de Libanese hoofdstad Bei roet is het maandag tot geweld daden gekomen. Er zijn barri- •aden opgericht en vaten olie in Prand gestoken. Zondag riep de oppositie tot een algemene staking op, ter ondersteuning van de stakingen die in een aantal steden aan de gang zijn. Zondagavond waren er twee ontploffingen in het centrum van Beiroet, een in de buurt van het hoofdbureau van politie en een bij het parelementsgebouw. Er is in de hoofdstad een uit gaansverbod van zonsonder- tot zonsopgang afgekondigd. Ook in de havenstad Tripoli is 'n uitgangsverbod van kracht. Daar hebben zich de laatste 3 dagen onlusten voorgedaan, waarbij minstens 16 doden en 100 gewonden zouden zijn geval len. Officieel is meegedeeld, dat de oliebuisleiding van de Iraak- se petroleummaatschappij, die door Libanon loopt, is bescha digd. De maatschappij laat de olie nu via Banias in Syrië lo pen. De tankboten gaan daar heen in plaats van naar Tri poli. De schade aan de leiding wordt aanzienlijk genoemd en moeilijk te herstellen. De betogers zijn van mening, dat de politiek van de regering :e veel op het Westen is inge heid. Gewoonlijk is Libanon één van de rustigste staten van het Midden-Oosten. De weg van Beiroet naar de Syrische hoodstad Damascus is voor het verkeer gesloten. Het nationale front heeft op nieuw vlugschriften laten ver spreiden in Beiroet, waarin op geroepen wordt tot een alge mene staking. Degenen die het stakingsparool niet opvolgen, worden met geweld bedreigd. De staking moet voortduren totdat president Sjamoen is afgetreden, zo wordt in de vlugschriften ge- zegd. Maandag hadden infanterie en gemotoriseerde eenheden stellin gen ingenomen op de voornaam ste punten van Beiroet. De trams rijden niet meer en in de volks wijken zijn de straten door op standige elementen gebarrica deerd. De staking in Beiroet is nagenoeg algemeen. De grens tussen Libanon en Syrië zou ge sloten zijn. In Tripoli zou de toestand in de afgelopen 24 uur vrijwel onge wijzigd blijven. Het 'leger heeft daar de toestand in handen. De regering van Libanon heeft de Verenigde Staten haar spijt be tuigd over de aanval op het Ame rikaanse voorlichtingsbureau in Tripoli. Later op de «lag zijn maandag vechtpartijen uitgebroken tussen de bevolking van Beiroet en het leger. Hierbij zijn twee «loden ge vallen. Radio-Beiroet heeft maandag avond in een uitzending in het Arabisch geméld, dat «le Belgi sche conosul-generaa! in Damas cus, die vroeger gevolmachtigd minister van België in Syrië is geweest, zondagmiddag aan «1e Libanese grens is gearresteerd, omdat «le Libanese douane wa pens in zijn auto heeft gevonden. In de auto werden, aldus een bekendmaking van het Libanese ministerie van Buitenlandse Za ken, 33 machinepistolen, 28 revol vers, 14.650 patronen voor deze wapens, onderdelen van wapens en een tijdbom gevonden. De auto, die het teken CD (Corps Diplomatique) droeg, werd in beslag genomen toen de wapens waren gevonden. In de bekendmaking zegt het ministerie van Buitenlandse Za ken, dat het haar spijt, dat dit een ambtenaar van een land moest overkomen dat vriendschappelij ke betrekkingen met Libanon on derhoudt. Vraag in Engelse Lagerhuis over hulp aan de opstandelingen in Indonesië De Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Selwyn Lloyd heeft maandag in het Lagerhuis een verzoek van het lid Zillia- cus. van de linkervleugel van de Labour-partij, van de hand ge wezen om er de Veiligheidsraad op attent te maken, dat wapens en vliegtuigen uit de Ver. Sta ten via de Philippijnen en Siam naar de opstandelingen in In donesië worden gezonden. Zul- liacus deed dit verzoek omdat het volgens hem in hoge mate waarschijnlijk is, dat deze zen dingen geschieden en omdat verschillende landen in 't Verre- Oosten er zich ongerust over maken. h Zondagmiddag j.l. heeft een gedeeite van het publiek, dat het leggen van een krans door vice- president Richard Nixon aan de voet van het standbeeld van Si mon Bolivar, op het grote plein van de Columbiaanse hoofdstad Bogota, gade sloeg, tegen «le hoge Amerikaanse bezoeker be toogd door uitroepen als „Nixon, Nixon, neen!" en „Panama, Pa nama, Panama!" Deze uitroep sloeg op de dooi de Verenigde Staten aangemoe digde afscheiding van de Colum- biaanse provincie Panama, die in 1903 plaats vond. Een ander gedeelte van het publiek juichte Nixon echter toe. De politie verspreidde de beto gers en verrichtte enkele arresta ties. Uit de Peruviaanse hoofdstad Lima wordt gemeld dat de politie zondagmiddag jl. aldaar de 28- Te Tokio is otfficieel bekend gemaakt, dat op initiatief van de Chinese regering alle handelsbe trekkingen tussen Japan en bina zijn verbroken. De vorige week had een Chi nese delegatie, die te Tokio on derhandelde over aankopen van grote hoeveelheden Japans staal onder een ruilovereenkomst tus sen de beide landen opdracht ge kregen «ie onderhandelingen te staken en naar China terug te keren. De verbreking van de handels betrekkingen tussen Japan en China veroorzaakte maandag scherpe koersdalingen op de Ja panse effectenbeurzen en aan zienlijke prijsdalingen op de rayontermijnmarkt te Osaka. Up .staalleveranties, waarop de verleden week afgebroken onder handelingen betrekking hadden, zouden plaatsv inden onder een in februari te Peking getekende ruilovereenkomst. Onder deze overeenkomst zou Japan in het eerste jaar staalprodukten ter waarde van ongeveer 1 miljard gulden leveren in ruil voor Chi nese kolen en mineralen tot een zelfde waarde. In de volgende vijf jaar zouden de Japanse staalleveranties een waarde heb ben van 100 milj. pond sterling. Terwijl de Chinese handelsmis sie te Tokio bekendmaakte, dat de onderhandelingen moesten worden gestaakt, ontvingen de Japanse zakenlieden, die te Pe- king onderhandelden over het sluiten van individuele contrac ten onder de vierde particuliere Japans Chinese handelsovereen komst, van de Chinezen opdracht het land te verlaten Tevens kondigden de Chinezen een in voerverbod voor alle Japanse goederen af. Onder de particu liere handelsovereenkomst die op 5 maart j.l. te Peking was ge tekend, zou de handel tussen de beide landen in het komende jaar een waarde hebben van on geveer 370 miljoen gulden in elk van beide richtingen. „Stalin van Perzië" terechtgesteld Hcesrof Roezbeh, bijgenaamd de Stalin van Perzië". is door een vuurpeloton terechtgesteld. Rcezbeh, een voormalige kap> tein bij de infanterie, had in het Perzische leger een commu nistische organisatie opgebouwd die in 1954 werd ontdekt. Er werden toen ruim 500 officieren gearresteerd. Roezbeh werd bij verstek ter dood veroordeeld. In juli van het vorig jaar kon hij pas worden aangehouden. jarige Frias Torico, leider der „revolutionaire arbeiderspartij" (Trotzkyistisch) heeft gearres teerd, op beschuldiging van het organiseren van betogingen tegen Nixon. Torrico is reeds verscheidene malen uit Peru ver bannen. Hij is bevriend met Trotzky's in Mexico wonende weduwe. Ook enkele andere linkse Pe ruviaanse leiders, die betogingen tegen de Amerikaanse vice-pre sident hadden georganiseerd, zijn gearresteerd. Tenslotte seint A.F.P. uit de Venezolaanse hoofdstad Caracas dat vertegenwoordigers van zes verenigingen van de universiteit ter plaatse hebben verklaard, dat een bezoek van Nixon aan de universiteit „ongewenst" is, on der meer omdat de Verenigde Staten „zich sinds 1948 hebben ingelaten met de binnenlandse aangelegenheden van Middel- en Zuid-Amerikaanse staten". Nixon wordt dinsdag a.s. in Caracas verwacht; zijn program ma voorziet echter niet in een bezoek aan de universiteit ter plaatse. H. K. H. Prinses Beatrix bezocht Madurodam Gistermorgen heeft H. K. H. Prinses Beatrix, in gezelschap van haar particuliere secreta resse, mejuffrouw Meurs, een bezoek gebracht aan het minia tuurstadje Madurodam, dat zij in 1952 heeft geopend. De reden van dit bezoek was, dat de Prinses, die enige jaren niet in Maduro dam was geweest, de nieuwe aanwinsten eens in ogenschouw wenste te nemen. De vorstelijke bezoekster werd ontvangen door mevrouw J. Boon van der Stap, voorzitster van de stichting Madurodam. De rondgang werd meegemaakt door de loco-burgemeester van Madu rodam, Pim van Drimmelen, de wethouder van schone kunsten van Madurodam Pim Bentinck van Schoonheten en de secreta resse van Madurodam, Eveldine van Buuren. De Prinses betoonde zich zeer geïnteresseerd in de aanwinsten en liet tijdens de rondgang het model van haar schip „De Groene Draeck" te water. Ook toonde zij grote belangstelling voor de maquette van het Leidse academiegebouw en voor dat van de vereniging van vrouwelijke studenten, gelegen aan „Het Ra penburg". Na een bezoek aan de geurende tulpenvelden nam, de Prinses de diorama's van Curagao in ogen schouw, het gebiedsdeel, dat zij niet zo lang geleden heeft be zocht. Voor de Prinses Maduro dam verliet onderhield zij zich 'n twintigtal minuten met Belgi sche- en Luxemburgse oorlogs invaliden, die een bezoek aan het stadje brachten en die haar bloe men aanboden. Circa 6000 vleessjouwers en ander personeel, werkzaam op de Londense vleesmarkten, heb ben maandag het werk neer gelegd om steun te verlenen aan de chauffeurs van Smith- field, het centrum van de vleeshandel, die al drie weken staken voor een loonsverho ging. De sjouwers willen dat de werkgevers de besprekingen met de 1.500 chauffeurs hervat ten. De werkgevers hebben de sjouwers en het andere perso neel dat maandag het werk neerlegde, ontslag aangezegd. Zoals bekend hebben de 50.000 stakende buschauffeurs de arbeid nog steeds niet hervat. In een radiobericht van de zijde der opstandelingen in Indonesië, waarvan de plaats van uitzen ding onbekend is, werd maan dagavond medegedeeld, «lat «le troepen der opstandelingen in «le noordelijke Molukken een aan val door troepen van de regering hebben afgeslagen en sommige landingsdetachementen naar hun boten hadden teruggedreven. De landingen begonnen zondag met een aanval op Halmaheira. De radicale en de socialistische fractie in de Franse Nationale Vergadering hebben maandag besloten de vólks-republikein Pierre Pflimlin te steunen, als hij dinsdag het oordeel van het parlement vraagt over zijn kabi net. De radicalen verklaarden zich ook bereid aan de regering deel te nemen. Het dagelijks bestuur van de conservatieve partij, waarvan alle leden van de fractie deel uitmaken, besloot echter met 46 tegen 27 stemmen niet aan de regering-Pflimlin deel te nemen. Zoals bekend telt het nieuwe ka binet vier conservatieven. Paul Reynaud riep de conservatieven op buiten het kabinet te blijven maar Pflimlin wel met hun stem te steunen. Oud-premier Joseph Laniel wilde echter van geen enkele steun aan de volksrepu- blikeinse formateur weten. Vóór hem stemmen zou volgens Laniel neerkomen op het geven van het signaal voor een opstand onder de Europeanen in Algerië. Pflimlins vooruitzichten wor den verschilenil beoordeeld, doch de meeste waarnemers achten hef waarschijnlijk dat hij geen meerderheid zal weten te krijgen, aangenomen dat (le 150 commu nisten, ondanks het feit dat Pflimlin de steun van «1e linker vleugel van de radicale partij heeft gekregen, zullen tegenstem- VRIJ KOUD. Maandag werd het weer in ons land beheerst door een trog- vormige storing, die zich van Zuid-Noorwegen naar Midden- Engeland uitstrekte, en die lang zaam naar het Oosten bewoog. Zuidwestelijke winden, die in de middag overwegend krachtig werden, voerden onstabiele lucht aan, waaruit enkele, weinig be tekende buien vielen. De temperaturen liepen in het binnenland tot omstreeks 16 graden op, langs de kust bleef het omstreeks 13 graden. Over Schotland stroomde nog wat koudere lucht naar het Zui den, Deze lucht zal ons land heden bereiken, waarin naast opklaringen opnieuw verspreide buien zullen voorkomen. De wes telijke wind zal wat in kracht afnemen. De middagtemperaturen zullen over het algemeen iets lager blij ven d'an maandag het geval was. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Vrij koud. Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Matige, tijde lijk vrij krachtige wind meest tussen zuidwest en west. WOENSDAG 14 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.23 11.58 0.38 0.48 n.m. 11.25 lj'-üi 12.50 ZON MAAN op onder op onder Mei. 14 4.49 20.24 3.01 16.02 15 4.47 20.26 3.23 17.05 16 4.46 20.28 3.46 18.09 17 4.44 20.29 4.13 19.12 men. De toestand kan echter nog een geheel ander beeld krijgen als vele afgevaardigden zich van stemming onthouden. PRINS BERNHARDS REIS DOOR CANADA Op de laatste dag van zijn bezoek aan Canada is Prins Bernhard zondag met een toestel van de Canadese lucht macht uit Vancouver in Victo ria in Brits Columbia aange< somen. Gisteren begaf de Prins zich reeds op weg naar Seattle in de Amerikaanse staat Wa shington. Op het vliegveld van Victoria werd de Prins door burgemees ter Scurrah en schout bij nacht Rayner verwelkomd Ruim 200 Nederlandse immi granten woven met vlaggetjes en juichten toen Prins Bern hard uit het toestel stapte. De Prins, gekleed in een licht grijs kostuum, had de reis gemaakt in gezelschap van de plaatsver vangend gouverneur Frank Ross en diens echtgenote. De Prins heeft de Canadese gouverneur-generaal Vincent Massey telegrafisch voor de hartelijke ontvangst in Canada bedankt; hij verklaarde zich in1 Canada erg thuis te gevoelen en sprak de hoop uit dat dit bezoek, waardoor hij zeer ge- imponeerd was, bij zal dragen aan de diepe vriendschap tus sen Canada en Nederland. De Prins heeft zondag toch ten gemaakt in de omgeving van Victoria en de stad zelf. Volgens dezelfde radio hebben in de afgelopen dagen eenheden der opstandelingen, in burger kleding, aanvallen uitgevoerd op Bukittinggi, waarbij aan de zijde der regeringstroepen vele doden en gewonden zouden zijn geval len. Ook op Pematang Siantar was een overval gepleegd, aldus de radioberichten der opstande lingen. De premier van de tegenrege ring, Sjafruddin, verklaarde voor dezelfde radio, dat de successen der regeringstroepen in Sumatra te danken zijn geweest aan de acties van door communisten be mande vliegtuigen. Hadden de bemanningen dezer vliegtuigen uitsluitend uit Indonesiërs be staan, aldus Sjafruddin, dan zou den deze successen zijn uitgeble ven. Hij verklaarde verder, dat de bezetting van de verschillende belangrijke plaatsen in Midden- Sumatra niet het gevolg is van een ontbinding onder de strijd krachten der opstandelingen. Protest van Indonesische regering bij Philippijnen Het persbureau Antara heeft gemeld, dat de Indonesische ambassadeur in Manilla bij de Philippijnse regering heeft ge protesteerd tegen de uitlatingen van de minister van Justitie, generaal Vargas, dat Russische officieren het Indonesische le ger zouden adviseren bij de strijd tegen de opstandelingen. Dit was medegedeeld door mi nister Subandrio van Buiten landse Zaken, die daaraan toevoegde, dat de buitenlandse diplomaten in Indonesië kun nen getuigen dat geen enkele buitenlandse vrijwilliger onder de gelederen van het Indone sisch leger strijdt. De scheepvaart van Singapore op Indonesië Chinese reders te Singapore hebben medegedeeld, dat zij hun diensten op alle havens in Indo nesië handhaven, met uitzonde ring van een gebied van ongeveer 800 km rondom Celebes dat tot gevaarlijk gebied is verklaard. Naar de reders zeiden bestaat er buiten dit gebied geen onmiddel lijk gevaar. Volgens een verkla ring van enige dezer reders wor den hun diensten buiten het be doelde gebied normaal onderhou den. „Als wij op Celebes varen zullen we bescherming krijgen van de Indonesische regering", aldus één hunner. Een ander deel de mede, dat in de laatste dagen 10.000 ton rijst uit Singapore naar Indonesië zijn verscheept, waar van een deel bestemd is voor de troepen der centrale regering in West-Celebes. Één der reders deelde voorts mede, dat de verzekering op de rijstiadingen worden afgesloten via Indonesische importtirma's te Hongkong, daar de meeste ver zekeringsmaatschappijen te Sin gapore geen oorlogsrisico-polissen willen afgeven voor goederen naar Indonesië. De „Straits Times" van zondag meldde, dat de vrachttarieven voor ladingen naar en van Indo nesië wegens de bombardemen ten van de laaste tijd bijna zijn verdubbeld. De nationale radicale partij onder leiding van ex-premier Ka- ramanlis is volgens de voorlopige uitslag van de verkiezingen als de sterkste partij uit «le bus ge komen. Zij zal mogelijk een werkmeer- derheid krijgen in het nieuwe parlement. Maar de linkse E. D. A., gesteund door de buiten de Na de bijeenkomst van het co mité van Benelux-ministers, die maandag te Brussel werd ge houden onder voorzitterschap van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, is het volgende communiqué uitgege ven „Tijdens de vergadering van het comité van ministers, ge houden te Brussel op 12 mei 1958, onder voorzitterschap van Zijne Excellentie J. Luns, mi nister van Buitenlandse Zaken van Nederland, in het gebouw van het secretariaat-generaal van de Benelux douane-unie, hebben de ministers de volgen de punten behandeld 1. Zij hebben het rapport over de werkzaamheden in het jaar 1957 verricht door de Benelux- organen goedgekeurd. Dit rap port, dat zal dienen als basis van het door het comité van ministers aan te bieden rapport aan de raadgevende interparle mentaire Beneluxraad, legt niet alleen denadruk op de vorderin gen gemaakt op vele gebieden van de Benelux-integratie, doch geeft tevens de richting aan, waarin zal moeten worden ver der gewerkt overeenkomstig de bepalingen van het op 3 febr. 1958 ondertekende unieverdrag. 2. Deministers hebben de door de raadgevende interpar lementaire Beneluxraad betref fende de werkloosheid in Bene lux gestelde vragen behandeld. Zij hebben besloten hun ant woord zo spoedig mogelijk aan deze raad te doen mededelen. 3. Wat betreit de gemeen schappelijke handelspolitiek, welke reeds is verwezenlijkt ten aanzien van 't grootste deel der landen, die lid zijn van de OEES en de GATT, hebben de ministers beslist, «lat een ge meenschappelijke politiek met ingang van 15 mei 1958 ook in gesteld zal worden ten opzichte van de Oosteuropese landen. Het gevolg hiervan is o.m., dat van deze datum af de binnen het kader van deze gemeen schappelijke politiek ingevoerde produkten vrij in het Benelux- verkeer zullen kunnen circu leren 4. Van 1 juli 1958 af zal met betrekking tot de stikstofmest stoffen de vrijheid van het intra-Benelux-verkeer worden verzekerd." REDE VAN DULLES John Foster Dulles, de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft zondagavond in een rede te Minneapolis ver klaard, dat de Amerikanen niet werkeloos kunnen blijven tegen over het gevaar van een steeds nauwere omsingeling door „een vijandig despotisme, dat ons tracht te wurgen". Hij zei dit tijdens de viering van het honderdjarig bestaan van de staat Minnesota ter ver dediging van president Eisenho wers program voor hulp aan het buitenland en wederkerige han del. Over de jongste conferentie van de Noord-Atlantisehe-Ver- drags-organisatie te Kopenhagen zei hij, dat deze een goede de monstratie van het beginsel van overleg en overeenstemming tus sen de verbonden landen was, zonder dat de onafhankelijkheid van een der landen werd opge offerd. Collectieve veiligheidsmaat regelen zijn niet voldoende. De welvaart der volkeren moet wor den vergroot door onderlinge handel. Handel is een onderdeel van het gehele complex van de in ternationale betrekkingen en vei ligheid van een land, aldus Dul les. wet gestelde communisten, heeft haar stemmen al meer dan ver dubbeld en zal waarschijnlijk de sterkste oppositiepartij worden, een positie die tot dusver door de liberalen werd ingenomen. De laatste percentages die be kend zijn gemaakt, zijn: natio nale radicalen 42, E. D. A, 22,1. liberalen 21,7, progressieve agra rische democratische coalitie 11,4, populisten 2,8 pet. Sommige commentators zeg gen, dat de stemmenwinst van de E.D.A. niet betekent, dat het aan tal communisten is toegenomen, maar dat velen op de partij ge stemd hebben als protest tegen de politiek van loonstabilisatie. De zwaai naar links zou verder een uiting van ontevredenheid zijn over de ongelijke verdeling van het nationale inkomen. In het vorige parlement had de radicale unie 164 zetels (van de 300). Sedert 2 maart is het land door een zakenkabinet ge regeerd. Karamanlis trad af toen 15 van zijn partijgenoten naar de oppositie overgingen als protest tegen een regeringswetsontwerp tot wijziging van de kieswet. NEHROE OVER ZUID-SLAVIE Premier Nehroe van Indië heeft maandagochtend voor de Indiase congrescommissie ge zegd dat er voortdurend menings verschillen in de communistische landen voorkomen die zich soms achter gesloten deuren afspelen. Derhalve kon men soms met ver rassing over een beslissing lezen, die niet jn overeenstemming met een eerder afgelegde verklaring leek te zijn. Nehroe zei dat de communistische wereld zich via de verschillende communistische partijen zich met de binnenland se aangelegenheden van andere landen bemoeit. De Indiase com munistische partij had aanvanke lijk een vriendschapsbetuiging aan het recente Zuid-Slavische partijcongres gestuurd, maar na dat de ontstemming van o.a, de Russische partijgenoten over de gebeurtenissen in Zuid-Slavië tot uiting was gekomen, had men een tweede boodschap gestuurd, waarin men zijn misnoegen over het Zuid-Slavische pariijbeleid uitte, aldus Nehroe, die eraan toevoegde dat het niet op zijn weg lag uit te maken wie in het geschil tussen Zuid-Stavië en de andere communistische landen gelijk heeft. Hij vergeleek de situatie met die van een kerk vorst', die een afwijzing van het orthodoxe pad veroordeelt. „Er kunnen vele wegen naar het so cialisme leiden. Dat is geheel in overeenstemming met het India se filosofische standpunt".

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1