UIT DE PROVINCIE Douwe Egberts DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN in handige plastic tabakszak! Dure weigering om klei heffing te betalen ne Nieuwe Waterweg-kwestie Nü extra lekker roken van de pittigste Zware Shag, altijd soepel en vers tot de laatste draad! in handige plastic tabakszak! KABELLEGGING IN WKSTEKSCHELDE Bij de N.V. Ned. Kabelfabriek te Delft worden drie kabels ge maakt, welke zijn bestemd voor de verbinding tussen Zuid-Beve land en Zeeuws-Vlaanderen. De eerste kabel heeft zaterdag de fabriek verlaten en zal, als weer en wind meewerken, op 20 mei, wanneer ei- springtij is, in de Westerschelde worden gelegd. Aangezien het al enige malen is voorgekomen, dat kabels door schepen, die het anker moesten uitwerpen, werden beschadigd, zal deze kabel vier meter onder de bodem van de zeearm worden gelegd. De kabel heeft een dia meter van ongeveer honderd mm en een lengte van 2,3 km. De ca paciteit is 50 kilovolt, waartoe de kabel is opgebouwd uit drie aders van elk 120 mm2. Het ophaspelen maakte het treffen van ingrijpende voorzie ningen noodzakelijk, aangezien de grootste haspel nog te klein bleek te zijn. Er moest toen in Duits land een speciale haspel worden gemaakt, welke is uitgerust met een opwikkelblok. TERNEUZEN. Ouderavond Vrijdagavond j.l. werd in de openbare school A (kopschool) alhier een ouderavond gehouden. De voorzitter, de heer W. de Bruijn, opende de avond, waarna de secretaris, de heer A. Bliek, de notulen van de vorige vergade ring voorlas, die onveranderd werden goedgekeurd. Hierna bracht het hoofd der school, de heer C. Weststrate, zijn jaarverslag; in verband met zijn pensionering per 1 okt. a.s. voor de laatste maal. Hij prees de goe de samenwerking van het perso neel en de prettige sfeer op school. In zijn algemene opmer kingen zei hij, dat het onderwijs in Nederland niet meer tot het beste kan worden gerekend. Na zijn boeiend verslag werd even gepauzeerd en werd de aanwezigen een verversing aan geboden. Hierna werd door de heer Chr. Weststrate Jr uit Aruba, die met verlof alhier verblijft, een cause rie gehouden over de Nederland se Antillen, die voor hem tot een tweede vaderland zijn geworden. Na een overzicht te hebben gege ven van de ligging der Antillen, vertelde hij op onderhoudende wijze iets over de ontwikkeling en de cultuur van dit gebied. Na deze causerie werd een ver loting gehouden en werd na de rondvraag de avond gesloten. Vóór de vergadering bestond de mogelijkheid om het werk van de kinderen te bekijken en met de leerkrachten te spreken, waar van door vele van de aanwezigen gebruik werd gemaakt. Benoeming. Met ingang van 1 september a.s. is benoemd tot onderwijzer aan de Dr. Bavinkschool te Dordrecht, de heer P. C. Jansen, onderwijzer aan de Chr. school in de Jozinastraat, alhier. K. A. J. verwelkomde .Jo Maas. In de bovenzaal van het paro chiehuis werd onder leiding van aalmoezenier-kapelaan Matthijs- sen door de K. A. J. en de Jong- K. A. J. een feestvergadering belegd ter gelegenheid van de thuiskomst van Jo Maas die ge durende twee jaren in het Afri kaanse missiegebied werkzaam was. Bij deze feestvergadering wa ren ook tegenwoordig de ouders van Jo Maas, de overige paro- :hiegeestelijkheid, de diocesane aalmoezenier-kapelaan A. Kim me!, de diocesane voorzitter A. van Rijsbergen en de gewestelijk ieider voor Zeeuws-Vlaanderen, Ger de Roos. De bijeenkomst stond onder voorzitterschap van de heer J. van Straten, die in zijn wel komstwoord het grote offer schetste dat Jo Maas voor de missie heeft gebracht door twee jaren lang in Tangayka belange- loos te gaan helpen aan de bouw van een semenarie. Hij memoreerde bovendien hog Jo Maas enkele jaren geleden is begonnen met de oprichting van de K. A. J. in Terneuzen en de kanaalzone. Het schoonste geschenk dat wij hem nu kunnen aanbieden is de Jong-K. A. B., die op 13 janu ari werd opgericht en nu reeds alle tekenen van een gezonde groei vertoont. Aalmoezenier Matthijssen dank te Jo Maas eveneens voor zijn missiewerk en hoopte daarbij dat hij weer verder zal gaan met zijn K. A. J.-werk. Als stoffelijke blijk van waardering werd hem een fraaie vulpen aangeboden. Hierna werden lichtbeelden van de „Romereis" vertoond en leden van Jong-K. A, J. voerden enkel sketches op. Daarna kreeg Jo Maas de ge legenheid één en ander te vertel len over zijn werk in Afrika. „In een'brok van mijn jeugd schuilt nog idealisme", zo zei pastoor Van Campen in zijn slot woord. Hij schetste daarin ver der hoe Jo Maas een ervaring rij ker is geworden. „Ontdek iets in hem van de noden der Kerk", al dus spreker, „hij staat als leken missionaris te midden van jullie. Ik weet niet waar de grootste (geestelijke) nood wordt geleden, hier of in het verre Afrika". „Blijf nog een beetje bij ons, om de K. A. J. rijk te maken met jouw idealen", zo besloot pastoor Van Campen deze feestbijeen- komst. HOOFDPLAAT. Muziekconcours. Hemelvaartsdag is voor de muziekliefhebber in ZeeuwSch- Vlaanderen altijd een dag van vreugde. Traditie-getrouw houdt de Bond van Muziekverenigingen op deze dag haar jaarlijks mu ziekconcours. Dit jaar zal Hoofdplaat de plaats zijn waar het 12e bonds- concours worden gehouden, en waar elf fanfare- en harmonie gezelschappen overeenkomstig de reglementen en bepalingen van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie en Fanfaregezelschap pen in Nederland, door de hier voor aangewezen juryleden zul len worden beoordeeld. Hoofdplaat dankt deze ont vangst aan het feit dat de mu ziekvereniging „Oefening baart kunst", haar 73-jarig bestaan herdenkt. Voorwaar een presta tie welke er mag zijn, en waar mede gemeente en muziekver eniging van harte mogen worden gecomplimenteerd. Moge de uitslag van dit con cours deze vereniging datgene brengen wat zij er van verwacht. Te ongeveer 13.00 uur zullen de juryleden, de afgevaardigden van de Kon. Ned. Federatie, het bestuur van de Bond van Mu ziekverenigingen in Zeeuws- Vlaanderen en de besturen en dirigenten van de deelnemende verenigingen door het gemeente bestuur worden ontvangen, waarna om 14.00 uur het con cours aanvangt. Een bijzonderheid op dit con cours is zeer zeker de deelname van het Terneuzense Jeugd orkest. Bravo jonge muzikanten, mo ge deze eerste poging, door ijver en studie u brengen naar een behoorlijke positie in de ama- tcur-muziekgemeenschap in Ne derland. Welk corps zal in Hoofdplaat het slotconcert verzorgen? He melvaartsdag 1958 zal het ant woord brengen. De best geplaat ste vereniging zal hiervoor op dracht krijgen. Hoofdplaat verwacht vele Zeeuws-Vlamingen op Hemel vaartsdag 1958. Moge dit con cours voor de deelnemende ver enigingen en belangstellenden de vreugde brengen welke hiervan wordt verwacht. SAS VAN GENT Wandeltocht C. J. M. V. en C. J.V. F. De Ringen Jonge Kracht van het C.J.M.V. en Jong Leven van de C.J.V.F. organiseerden jl. za terdag de zestiende wandeltocht. Hiervoor bestond grote be langstelling. In de omgeving van Sas van Gent waren twee trajec ten, elk van ongeveer 7 km uit gestippeld. De deelnemende groepen kwa men uit Axel, Driewegen, Hoek, Sas van Gent, Sluiskil, Terneu zen en Zaamslag. Met enthousiasme werd er ge kampt om de prijs voor de best lopende groep. Van de meisjes ging de groepsplaquette naar de club „Open deuren" uit Terneu zen. De jongensclub „Samuel" uit Zaamslag was eerste bij jon gens. Van de 132 deelnemers verkre gen Koos Rinn, Barbara Kotvis, Janny Roose, allen uit Axel, Jan Meertens uit Hoek, Peter Meloen en Jan Platschorre, beiden uit Sas v. Gent, Karei de Vos en Jaap Lensen, beiden uit Zaamslag en Nella de Fouw uit Terneuzen, de individuele draagmedaille voor 5 wandeltochten, terwijl aan Jan Klaassen en Bram. Verduin, bei den uit Sluiskil, de medaille voor 10 wandeltochten werd uitge reikt. De voorzitter van de Ring „Jon ge Kracht", de heer P. de Leeuw te Zaamslag, reikte deze uit en dankte aan het slot de dames en leiders uit Sas van Gent voor de gastvrije ontvangst. In september hopen deze Rin gen de volgende wandeltocht te houden. Gouden huwelijksfeest Woensdag 14 mei a.s. herdenkt liet echtpaar Louis Colpaert en Angelina Maria Mobach de dag, dat zij 50 jaar geleden te Terneu zen in het huwelijksbootje stap ten. Louis is een rasechte Sasse- naar van geboorte, terwijl zijn vrouw uit Sluiskil afkomstig is. Louis komt uit een gezin van 8 kinderen, terwijl zijn vrouw uit een gezin van 5 kinderen afkom stig is. Als 14-jarige jongeling werd Louis laboratoriumjongen bij de Coöperatieve Beetwortel Suiker fabriek en leerde mettertijd de gehele fabricage kennen. De sui kerindustrie diende hij 23 jaren, waarvan ook 7Va jaar bij de Cen trale Suiker Maatschappij. Een crisis in de suikerindustrie maakte dat Louis werkloos werd, maar de in aanbouw zijnde Com pagnie Néerlandaise de l'Azöte maakte dat hij weer spoedig aan de slag kon. Daar bleef hij 15 jaar als bankwerker in dienst. De ontmanteling van de fabriek door de Duitsers maakte dat Louis weer het slachtoffer werd en op straat kwam te staan. Als goed vakman werd hij spoedig tewerk gesteld bij de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent". Na een 9-jarige periode brak voor Louis de pensioengerechtigde leeftijd aan. Geheel verdwenen uit het pu blieke leven is Louis nog niet, want hij is nog steeds actief secretaris van de varkensvereni ging „Algemeen Belang" te Sas van Gent. Deze functie vervult hij nu bijna 38 jaar. Ook is hij op roeper bij notariële verkopingen. Ook dit doet hij al 31 jaar. SLUISKIL Door auto gegrepen. Halverwege Kanaalweg Zuid reed jl. zaterdag een auto, be stuurd door P. de G. uit Terneu zen, in de richting van Terneu zen, toen op het moment dat de auto een in dezelfde richting rij dende bestuurder van een brom fiets, de schippersknecht A. de V., plotseling de rijweg overstak. Doordat de autobestuurder sterk afremde, werd de bromfiets slechts licht geraakt en kwam de schippersknecht er met enige kneuzingen aan benen en armen vanaf. Na in het Elizabeth-ziekenhuis verbonden te zijn, kon hij het ziekenhuis weer verlaten. De materiële schade was ge ring. Reis van Ouden van Dagen. In zaal-Krijger kwamen de be jaarden en beleidende dames van het reiscomité bijeen onder presi dium van hun voorzitter, de heer Colsen, om van gedachten te wis selen over het jaarlijkse uitstap je van de ouden van dagen. Na een uiteenzetting door de voorzitter, die telken jare de ries-route vooraf in verkenning maakt, werd besloten om ditmaal eens wat dichter bij huis te blij ven. In de omgeving van St. Ni klaas en Mechelen zal men een dag met Sluiskils oudjes gaan vertoeven. In het recreatie-oord te Hof- stade, nabij Mechelen, alsmede aan het fort Breendonk, gelegen nabij Millebroek, een voormalig concentratiekamp, zal een bezoek gebracht worden. Behoort laatstgenoemd object nu niet bepaald tot een ontspan nende recreatie, het is de wens van de oudjes zelf om het leed en lijden daar gestreden door een bezoek eens dieper te ervaren. Deze wijze van herdenken door de oudere Sluiskilse generatie ten toongespreid, verdient navol ging voor hen die de voorbije drie mei, als een voor hen nietszeg gende normale zaterdag hebben beschoirvvd,", SLUIS Bevordering en overplaatsing. Na het volgen van een cursus te Apeldoorn slaagde tot wacht meester le klasse, de heer L. H. Meershoek alhier, die inmiddels naar de grenspost te Goirle is overgeplaatst. Overgeplaatst. Na ongeveer vijf jaar verbon den te zijn geweest aan de R. K. parochie alhier, is pastoor G. Rombouts overgeplaatst naar de R. K. parochie te Wernhout bij Zundert. ZAAMSLAG Reis Ouden van Dagen. Vrijdagavond vond op het ge meentehuis een bijeenkomst van het bestuur en enkele leden van de Oranjevereniging plaats voor een bespreking van de reis met de ouden van dagen. Aanvankelijk was door het be stuur gedacht om ditmaal Brus sel te bezoeken, doch na gehou den bespreking werd van deze reis afgezien en besloten een tocht te maken door het West- land, en de terugtocht via Hoek van Holland en Rotterdam. Als datum werd vastgesteld 24 juni a.s. Naar gebruik zal bij de" ingezetenen een gave gevraagd worden om deze reis mogelijk te maken. ZUIDZANDE Ouderavond. Voor de ouderavond van de openbare lagere school, die vrij dagavond werd gehouden, be stond grote belangstelling. De voorzitter van de commis sie, de heer J. C. Risseeuw, zeide verheugd te zijn met de grote opkomst van belangstellenden en li I III Hill I HUI lllllll» IIIIIIIIIIIIM MBMIWIII mi i ,l Ml zware sli sprak een bijzonder welkom tot burgemeester H. P. Everwijn. Verder gaf spreker een over zicht van de in 1957 gehouden schoolreizen en schoolfeestjes, die alle goed geslaagd waren. Het kassaldo van het school fonds was door het aanschaffen van een nieuwe film-projector verminderd van 785,14 tot 444,41. De aftredende bestuursleden, mevr. G. Dees-van Hoeve en de heer J. P. de Zwart, werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van het aftredende lid mevr. S. de Kramer-Jansen werd gekozen mevr. J. Casteleijn-van de Voorde. De heer J. C. Risseeuw en het hoofd der school, de heer B. van de Reepe, dankten het scheiden de commissielid voor het werk dat zij voor de schooljeugd heeft gedaan. Besloten werd de schoolreis voor de ouderen dit jaar te hou den naar Rotterdam. Met de laagste klassen zal de traditio nele kersenrit worden gehouden. Bij de rondvraag bracht burge meester H. P. Everwijn de ouder commissie en het onderwijzend personeel dank voor het vele werk dat zij in 't afgelopen jaar hadden verricht in het belang van een goede gang van zaken bij het onderwijs. De ouderavond werd besloten met een vertoning van kleuren dia's van de schoolreizen en de Volksonderwijs-uitvoering. Verkoping woonhuis. Ten overstaan van notaris A. H. M; v. d. Hoek te Groede werd in hotel ,,De ZWaan" in het open baar verkocht de woning Sluisse- straat M 33, qigendom van de erven Wed, M.' Suwijn. Koper werd de heer Th. A. Pijcke uit Breskens voor de som van 2001, Drie in Engeland vermiste Duitse meisjes terecht. Drie jonge Duitse schaatsen- rijdsters, die vermist werden se dert 1 mei te Londen zouden op treden, zijn zaterdag te Stone haven nabij Aberdeen terugge vonden. De drie 16-jarige meisjes wa ren liftend van Londen naar Sto nehaven, een afstand van ©00 km, gegaan. Vrijwillige loon- en prijsstop in de Ver. Staten voorgesteld. De adviesraad voor het be drijfsleven, die tot taak heeft het Amerikaanse ministerie van Handel van advies te die nen, heeft voorgesteld, dat pre sident Eisenhower op de onder nemers en de vakverenigingen een beroep zal doen zich gedu rende een jaar te onthouden van verhoging der prijzen en lonen. In een aan de minister van Handel, Sinclair Weeks, uitgebracht rapport sprak de raad zich voorts uit tegen een algemene belastingverlaging' op het ogenblik. Mocht de algeme ne consumptie bi ij ven dalen, dan acht de raad het echter i-i0g3l:jk, dat een dergelijk maatregel gerechtvaardigd zal worden. De raad was eenstemmig van oordeel, dat op lange termijn inflatie het voornaamste eco nomische vraagstuk blijft. Hij drong er op aan alle noodmaat regelen, die tot bestrijding van de recessie worden genomen, te weten in het licht van de mo gelijk inflatiegevaren, die zij medebrengen. Een kostbaar staartje had de weigering van een landbouwer uit Kootwijkerbroek om een heffing groot 17,70 over 1955 aan het Landbouwschap te be talen. Na executie van roerend goed met een opbrengst van 5.55 en een proces voor de Arnhemse rechtbank is hij thans ƒ429.10 kwijt. De boerde rij beslaat bijna zes hectare met een tiental koeien. In oktober 1956 werd deze landbouwer H. van den B. met 15.000 anderen aangemaand de heffing te betalen. Toen hij niets van zich liet horen werd in augustus 1957 een bevoegde deurwaarder voor gerechtelijke invordering ingeschakeld. Daarna pas schreef de boer een brief aan het Landbouw schap met het verzoek de exe cutie onmiddellijk stop te zet ten, aangezien naar zijn me ning de heffing strijdig zou zijn met de grondwet. Het secreta riaat van het Landbouwschap, de deurwaarder en de rijkspoli- Door AGATHA CHRISTIE. 74) (Nadruk verboden.) „Nu gaf ik u in overweging, dames en heren, dat Ratchett veel meer wist dan hij zei. De vijand kwam, zoals Ratchett verwachtte, in Belgrado in de trein, of tussen Belgrado en Vinkovci, door de deur, die ko lonel Arbuthnot en de heer Mc Queen hadden opengelaten, toen ze uitstapten. Hij was voorzien van een slaapwagen-uniform, die hij over zijn gewone kleren droeg en van een dubbele sleu tel, die hem in staat stelde, Rat- chett's coupé binnen te gaan, hoewel de deur op slot was, Ratchett was wat versuft door een slaapdrank. De man door stak hem met grote snelheid en verliet de coupé door de deur, die naar mrs. Hubbard's coupé leidde." „Dat is waar," zei mrs. Hub bard knikkend. „Hij gooide de dolk, die hij ge bruikt had in het voorbijgaan in mrs. Hubbard's sponzezak. Zonder het te weten, verloor hij een knoop van zijn uniform. Toen glipte hij uit de coupé de gang in. Hij duwde haastig de uniform in een suitcase in een lege coupé en een paar minuten later verliet hij, in gewone kle ding, de trein, juist vóór deze vertrok. Hij gebruikte weer de zelfde uitgang de deur bij de restauratie-wagen." si i Iedereen zat met open mond. „En dat horloge?" vroeg Hard- man. „Daar hebt u de uitleg van de hele zaak. Ratchett had ver zuimd zijn horloge een uur te rug te zetten, zoals hij had moe ten doen in Tsaribrod. Zijn hor loge wees nog Oosteuropese tijd. Het v/as kwart over twaalf toen Ratchett doodgestoken werd, niet kwart over één." .Maar dat is ongerijmd, die verklaring," riep monsieur Bouc. „En die stem dan, die sprak uit de coupé om drie-en-twintig mi nuten voor één? Dat was óf de stem van Ratchett, óf die van zijn moordenaar." „Niet noodzakelijk. Het kan wel een derde persoon geweest zijn. Iemand die naar binnen was gegaan om Ratchett te spreken en hem dood vond. Hij belde de conducteur; toen kreeg de angst hem te pakken; hij was bang te worden beschul digd van de misdaad en hij sprak alsof hij Ratchett was." „Dat is mogelijk," gaf mon sieur Bouc onwillig toe. Poirot keek naar mrs. Hub bard. „Ja, madame, u wou zeg gen „Wel ik weet niet precies wat ik zeggen wou. Denkt u dat ik ook vergeten had mijn horloge De minister van Verkeer en Waterstaat hoopt binnenkort een nota te ontvangen over de ontwikkeling van de havens in het gebied van de Nieuwe Wa terweg. Hij deelt dit mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer. De nota zal wor den gebracht door een werk groep voor overleg op technisch niveau tussen diensten van rijk, provincie en gemeente Rotterdam. Met voldoening stelt minister Algera vast, dat ook de lagere bestuursorganen een open oog blijken te hebben voor de noodzaak ontwikke lingsmogelijkheden tijdig te onderkennen, open te houden en te benutten. Hij is er zich ten volle van bewust dat de plannen voorshands niet als al te concreet moeten worden ge zien; het is evenwel noodzake lijk om althans te pogen zo ver mogelijk vooruit te zien tenein- terug te zetten?" „Neen, madame. Ik denk, dat u de man hoorde passeren maar onderbewust. Later had u een nachtmerrie dat er een man in uw coupé was en u werd wak ker met een schok en belde de conductéur.'" „Wel, dat is niét onmogelijk," gaf mrs. Hubbard toe. Prinses Dragiloff keek door dringend naar Poirot. „Wat denkt u van de verkla ring van mijn kamenier, mon sieur?" „Heel eenvoudig, madame. Uw kamenier herkende de zakdoek, (die ik haar liet zien, als de uwe Ze trachtte, wat onhandig, u te beschermen. Ze ontmoette de man, maar vroeger, toen de .trein in het station te Vinkovci was. Ze gaf voor, hem op een later uur gezien te hebben, met het verwarde denkbeeld u een alibi te bezorgen." De prinses boog het hoofd. „U hebt aan alles gedacht, monsieur. Ikik bewonder u." Er was een stilte. Toen sprong ieder op dr. Constantine sloeg plotseling met zijn vuist op de tafel. „Wel neen," zei hij. „Neen, en neen en nog eens neen Dat is een verklaring die geen steek houdt. Die blijft in gebreke op wel een dozijn punten. De mis daad is zó niet begaanMon sieur Poirot weet dat zelf het allerbeste Poirot wierp hem een nieuws gierige blik toe. „Ik zie," zei hij, „dat ik u mijn andere oplossing zal moeten geven. Zó ben ik er toe geko men:- Toen ik alle getuigenissen hoorde, leunde ik achterover, de te voorkomen dat men in een wellicht reeds nabije toe komst door de ontwikkeling overrompeld zou worden en ge forceerd zou kunnen worden overijlde en onvoldoend gefun deerde beslissingen te nemen. Dit neemt niet weg dat deze zaak als een met dynamisch karakter zal dienen te worden gezien en dat elke onnodige starheid zal dienen te worden vermeden. De minister erkent gaarne dat de verschillende on derdelen als 'Rotterdams Wa terweggebied. Deltagebied, wes telijk Noord-Brabant en Zee land niet alleen ieder op zich zelf doch stellig ook in onder linge samenhang dienen te worden bezien. Er zal dus on getwijfeld vérgaande coördina tie op regeringsniveau dienen plaats te hebben van de plan nen die door de provinciale be sturen worden opgesteld. sloot mijn ogen en begon te denken. Sommige gezichtspun ten deden zich voor, die de aan dacht waard waren. Ik noemde die punten op voor mijn twee vrien den. Sommige heb ik al toege licht, zoals een vetvlek op een pas enz. Ik zal de punten even doornemen die blijven. „Het eerste en belangrijkste is een opmerking, door mon sieur Bouc tegenover mij ge maakt in de restauratie-wagen aan de lunch, op de eerste dag na Stamboel, namelijk dat het verzamelde gezelschap interes sant was, omdat het zo geva rieerd was, daar het alle stan den en nationaliteiten vertegen woordigde. ,,Ik stemde met hem in, maar toen dat bijzondere punt voor mijn geest kwam, trachtte ik me voor te stellen, of zulk een verzameling wel eens ooit bij elkaar zou kunnen zijn onder andere omstandigheden. En het antwoord dat ik mezelf gaf was alleen in Amerika. In Amerika zou er een huishouden kunnen bestaan, samengesteld uit juist zulke verschillende nationalitei ten een Italiaanse chauffeur, een Engelse gouvernante, een Zweedse kinderjuffrouw, een Franse kamenier en zo voort. Dat leidde me tot mijn schema van veronderstellingen na melijk iedere persoon een zekere rol in het Amstrong-drama te laten bezetten, zoals een regis seur de rollen in een stuk toebe deelt. Nu, dat gaf me een bui tengewoon interessant en be vredigend resultaat. (Wordt vervolgd.) tie in Kootwijkerbroek poogden Van den B. van diens ongelijk te overtuigen. Het Landbouw schap heeft heffingsbevoegd heid krachtens de wet op de bedrijfsorganisatie. Bovendien heeft de landbou wer, anders, dan na het beslag geen bezwaring tegen de hef fing' 'ingediend, ook niet bij het college van beroep voor het bedrijfsleven. De verkoop bij executie van het roerend goed in januari j.l. werd door boeren uit de gehele omgeving bezocht. De op brengst, die minstens 190,— had moeten zijn, was 5,55. Van den B. trakteerde bij die gelegenheid op krentebollen. Het Landbouwschap liet nu echter beslag leggen bij de melkfabriek „Concordia" op het tegoed van Van den B. De directeur van de fabriek poogde Van den B. te overtuigen, dat verder verzet nutteloos was. Aangezien de landbouwer bij zijn houding bleef, werd een procureur te Arnhem ingescha keld om de fabriek voor de Arnhemse rechtbank te dag vaarden teneinde een vonnis tot afgifte van het gevorderde bedrag te verkrijgen. Deze pro cedure kostte 195.70, nadat voor hoofdsom en kosten van beslag' enz. reeds 238.95 min de ontvangen 5.55 te vorderen was. De weigering om de heffing van 17.70 over 1955 te betalen heeft deze landbouwer uit Kootwijkerbroek aldus 429.10 gekost, plus de krentebollen bij de executie. Klacht over achteruitgang van het graanvervoer via Antwerpen. Door de beroepsorganisaties van het graanverkeer via de haven van Antwerpen is in een persconferentie gewezen op de ernst van de toestand, gescha pen door de buitenlandse con currentie en de conjunctuurda ling. Aangestipt werd dat het doorvoerverkeer reeds groten deels voor Antwerpen verloren is gegaan en dat thans ook de binnenlandse markt afbrokkelt. Rotterdam blijkt meer en meer het graanverkeer naar zich toe te trekken. Als oorzaken van deze toestand noemde de woordvoerders naast de achter uitgang van de handel, een ver keerde opvatting inzake land- bouwbescherming en de dispa riteit tussen de Belgische en Nederlandse binnenvaarf- vrachtprijzen. Een beroep wordt gedaan op de overheid om maatregelen te treffen ter vrijwaring van de Belgische belangen. LANDBOUWPRIJSINDEX- CIJFERS MAART 1958. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het al gemeen landbouwprijsindexcijfer (basis 1949/'50 1952/'53 100) in maart 103 tegen 104 in febru ari (in maart 1957 eveneens 104). Het groepsindexcijfer voor de akkerbouwprodukten liep op van 109 tot 115 als gevolg van hogere prijzen voor bijna alle produkten in deze sector. Vergeleken met maart van het vorig jaar (100) ligt het 15 punten hoger. Het groepsindexcijfer voor de veehouderijprodukten daalde van 102 tot 99 ondanks het feit, dat, op die van de melk na, alle prij zen voor de veehouderijproduk ten stegen. Ten opzichte var maart van het vorig jaar (106) betekent dit een daling van 7 punten. Het indexcijfer voor het totaal der kostenfactoren onderging 'n geringe stijging. Het liep op van 130 tot 131. Vergeleken met maart 1957 (128) ligt het 3 pun ten hoger.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2