qR Zware gevechten op Halmaheira Pflimlin kabinetsformateur in Frankrijk Zal deEuromarkt moeten worden uitgesteld 5 Waal Verklaring van Indonesische tegenregering Worofsjilofs bezoek aan Zuid-Slavië uitgesteld Chroesjtsjef over topconferentie WEEMRiCHT HOOGWATER ZAIMDE slanker nder moeite HET WEER - ea 'afercfag meï 1958 kwaliteit id! trijgbaar bij: i volledige bewegingsvrijheid GHT-WEIGHT" van bet galoos rekbare duurxame 19.50 r'NG DE LUXE" oolc van RICON, met extra taiJlesteun niet omkrullen 32.50 tGIC CONTROLLER" FABRICON met extra front- illesteun 42.50 „Extra Large" maten geldt verhoging van 5.- zo'n beroemde Playtex en ondervind zelf alle ;n u behoudt uw na- bewegingsvrijheid - uw r, centimeters slanker teriaal is scheurbestendig igen. Een Playtex Girdle un - zonder hinderlijke 5 gewassen en gedroogd! ex Corp. - Dover (Del.) U.S Jl KERSSTRAAT 3 TERNEUZEN 525.— latseu R NEl 3 N Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. MAANDAG 12 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4368 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 De opsiand in Indonesië Er woeden thans hevige ge vechten op de eilandengroep Hal maheira, waar regeringstroepen een groot offensidf zijn begonnen tegen sterkten van de opstande lingen, aldus heeft een woord voerder van liet Indonesische leger zondagavond te Djakarta verklaard. De eilanden liggen on geveer 480 km ten oosten van het opstandelingencentrum Menado op noord-Celebes. In een luitenant-kolonel Pringadie u..gegeven communi qué wordt gezegd, dat buitenlan ders een rol spelen in de opstand op Celebes. Ook zou worden sa mengewerkt met opstandelingen van de republiek der Zuid-Moluk- ken. Een gearresteerde opstande ling, aldus het communiqué, ver klaarde, dat hij te Menado twee Formosaanse kolonels had ge zien. In het communiqué wordt voorts beweerd, dat een schip onder Nederlandse vlag opstande- iingenstrijdkrachten had ver- oerd, welke een regeringspost n het Oostindische gebied moes ten aanvallen. Volgens het Indonesische pers bureau Antara helpen op het »genblik ongeveer 2.500 nationa- .istisch-Chinese en Philippijnse rrjwilligers de opstandelingen op Celebes. Op 5 mei was reeds een protestnota naar de Philip pijnse regering gezonden. Antara zegt, dat deze vrijwilli gers hebben deelgenomen aan de aanval van de opstandelingen in het noorden van de Molukken en op de basis Morotai. De vrijwilli gers hadden zich resp. op 24 en 27 april in het geheim op Formo sa en de Philippiinen ingescheept en waren 29 april in de haven Kema op Celebes aangekomen. Het zenden der soldaten was de Philippijnse minister van Defen sie, Vargas, bekend. Hij inspec teerde hen te Davao, aldus het persbureau. De vrijwilligers zouden zijn ge legerd in kuststellingen en zou den deel uitmaken van luchtdoel eenheden. Hun officieren werden instructeurs. De schepen die hen vervoerden, hadden geen natio nale kentekenen en waren verge zeld van twee bommenwerpers van het type „B-26", aldus Anta ra. Berichten van de gevechts terreinen in Indonesië. Volgens een bericht van de radio der opstandelingen te Me nado heeft één van hun vliegtui gen een aanval ondernomen op een vliegveld van de Indonesi sche regering te Amahai, op de zuidkust van Ceram, ongeveer 80 km ten noordoosten van Ambon. Volgens het bericht van de op standelingen zijn daarbij twee P-51-vliegtuigen van de regering beschadigd. Naar het schijnt is het vlieg veld te Amahai eerst onlangs aangelegd, aldus het bericht, dat ook vermeld dat donderdag het vliegveld te Liang aan de noord kust van Ambon, eveneens is aangevallen door een vliegtuig van de opstandelingen. In Midden-Sumatra. Volgens een bericht van Radio Medan hebben troepen van de Indonesische regering onder ma joor Lubis een aanval afgesla gen, die opstandelingen onderna men op de plaats Tiga Dulu in Midden-Sumatra. Volgens majoor Lubis zou de aanvoerder der opstandelingen daarbij zijn gesneuveld en zou den de opstandelingen aanmer kelijke verliezen hebben geleden. Arrestaties op Portugees Timor. De Portugese overheid op Ti- mor heeft 14 Indonesische sol daten laten arresteren, die er van verdacht worden zich aan de kant van de opstandelingen te hebben geschaard. Dit ver neemt Antara uit betrouwbare bron. Volgens een Indonesisch par lementslid die onlangs op Por tugees Timor is geweest, zoekt de Portugese overheid een Ne derlandse geestelijke die uit In donesië verdwenen is en ver dacht wordt van hulpverlening aan de opstandelingen. Opvarenden van de „Aquila" te Singapore. Een-en-twintig opvarenden van het Italiaanse schip „Aquila" hebben zaterdag te Singapore een beschrijving gegeven van het bombardement op en de onder gang van hun schip bij Ambon. De zeelieden zijn zaterdag aan het Griekse vracht-gehecht moet worden aan be- 'richten, dat Djakarta Washing ton gevraagd zou hebben zijn invloed aan te wenden bij na tionalistisch China opdat For mosa zich onthoudt van hulp verlening aan de Indonesi sche opstandelingen, deelde de woordvoerder mee, dat zijn re gering' Taipeh van het Indone sische standpunt in deze kwes tie op de hoogte had gesteld en de Indonesische regering het Chinese antwoord had doen toekomen. „THE TIMES" OVER DE OPSTAND IN INDONESIë. „The Times" schrijft over de opstand in Indonesië o.m.., dat de rebellie nu teruggevallen is tot haar natuurlijk patroon van verwarring-en onzekerheid. Er is echter het uitwendig ge vaar. Niemand kan geloven dat de opstandelingen in Menado evenveel vliegtuigen en piloten hebben als er gebruikt werden. Wat ook het doel en de vorm van hulp van buiten is For mosa en de Philippijnen lijken de waarschijnlijke bronnen het is in het belang van alle toe schouwers deze te beëindigen. De bewerking dat het bombar deren de handel met alle eilan den van Oost-Indonesië lamlegt en daardoor de economische po sitie van de regering verzwakt, bevat juist waarheid genoeg in zich om als voorwendsel te die nen. Maar als er enigerlei ver anderingen in de Indonesische regering moeten komen, dan zul len deze waarschijnlijk niet te weeg worden gebracht door het boekanieren van provinciale commandanten. Het is het beste dat men Indonesië alleen ilaat om zijn eigen vraagstukken op te lossen en te ontdekken waar zijn belangen liggen. boord 1 schip „Armoria" te Singapore aangekomen. De aanval op het voor anker liggende Italiaanse schip werd op 28 april ondernomen. De eerste stuurman van de „Aquila", Mandile, heeft verslag gevers meegedeeld, dat de be manning aanvankelijk dacht, dat het aanvallende vliegtuig, een tweemotorig toestel, post kwam brengen. Het toestel liet echter vier bommen vallen, waarvan de eer ste op de stookplaat van de „Aquila" ontplofte en de derde het Hongkongse vrachtschip „Flying Lark" trof. Daarna be schoot het vliegtuig de „Aquila" met zijn machinegeweren. De eerste werktuigkundige, Gallo, zei, dat hij na de machine kamer te hebben veriaten, zoveel mogelijk mensen op het achter dek van het schip heeft verza meld, die daar van de ene kant naar de andere holden om de mi trailleurkogels te ontlopen. De kapitein van de „Armoria", Kaloudis, deelde mee, dat de toe stand van de gewonde opvaren den van de „Aquila" bevredigend vooruit is gegaan. Kaloudis zei, dat ook zijn schip van de top van de mast tot aan de waterlijn schade heeft op gelopen door mitrailleurkogels. DE V. S. EN INDONESIë De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten tot dusver geen enkel besluit genomen hebben over de even tuele verkoop van Amerikaanse wapens aan Indonesië. Deze kwestie was ter sprake gekomen bij de jongste besprekingen te Djakarta tussen de Amerikaan se ambassadeur en Indonesi sche functionarissen. Op de vraag welke waarde De regering van de opstande lingen in Indonesië heeft zater dag haar „diepe leedwezen'' uit gesproken over het verlies van mensenlevens en de schade ver oorzaakt door het bombarderen van vrachtschepen. Zij zegt even wel, dat de operaties tegen stra tegisch belangrijke doelen zullen worden voortgezet. In een door radio-Menado uit gezonden en in Manilla opgevan gen verklaring, zegt de regering der opstandelingen het te betreu ren, dat de operaties gepaard moeten gaan met acties tegen een aantal buitenlandse vracht schepen. Maar de tegenregering wil duidelijk doen uitkomen, dat operaties tegen doelen van stra tegisch, militair of economisch belang in gebieden van Indone sië, die in naam onder het gezag van het bewind van Soekarno staan" zullen worden voortgezet, aldus de verklaring. Om verdere onnodige verliezen te vermijden, geeft de „revolutio naire regering" buitenlandse re ders de raad geen Indonesische havens aan te doen tenzij zij spe ciale vergunningen hebben van de „revolutionaire regering van de republiek Indonesië". Binnen kort zouden richtlijnen uitgege ven worden over de wijze om de ze vergunning te verkrijgen. Een woordvoerder van de In donesische tegenregering in Ma nila heeft zaterdag gezegd, dat de tegen-regering journalisten de raad wil geven niet naar Menado te reizen, met het oog op de hui dige militaire gebeurtenissen. Een van de leiders van de op stand, kolonel Ventje Sumoeal, heeft voor radio-Menado verzocht om vrijwilligers uit andere Azia tische landen, aldus'is door luis terposten te Manilla gemeld. Su moeal had vrijdag „alle vrijheids lievende Aziaten" om hun steun verzocht en gevraagd, zich bij de opstandelingen aan te sluiten „cm ons land en misschien het uwe van de overheersing van in ternationale communisten te red den". BOODSCHAP VAN SJAFRUD- DIN PRAWIRANEGARA Een onbekend radiostation van de opstandelingen heeft zaterdag een boodschap, luidende „Ik zal terugkeren" van Sjafruddin Pra- wiranegara, die premier van de tegenregering van Bukittinggi was, uitgezonden. „De bezetting van Bukittinggi, Padang en ande re steden in midden-Sumatra door strijdkrachten van Djakarta betekent niet dat onze troepen verzwakt zijn of vernietigd", al dus de boodschap. „Wij zullen deze steden weer bezetten als de tijd daar is". De troepen van Dja karta konden Padang en Bukit tinggi slechts nemen omdat zij steun hadden van bommenwer pers met communistische piloten. Als deze vliegtuigen waren ge vlogen door Indonesische piloten, dan zouden Padang en Bukitting gi nooit zijn gevallen, aldus de boodschap. In de boodschap werd verder gezegd: „De bevolking is be vreesd om in steden te wonen, die de troepen van Soekarno be zet hebben, omdat deze steden het doelwit zullen zijn van aan vallen door troepen van de op standelingen. Wij dragen de be volking op uit deze steden te blij ven tot deze opnieuw bezet wor den. De bezetting van enkele ste den betekent niet dat het gebied van de revolutionaire regering afneemt. Ons gebied wordt gro ter. In midden-Sumatra hebben wij de provincie behalve enkele steden. En wij zullen spoedig Oost-Sumatra nemen. De agres sie van Soekarno staat voor een mislukking", aldus werd ver klaard. GEEN HULP Ax\N REBELLEN. Bevoegde kringen in Den Haag hebben desgevraagd categorisch de juistheid ontkend van berich ten uit Indonesische bron, als zou de Nederlandse marine steun verlenen aan de rebellenacties in Indonesië. Deze geruchten, aldus bevoegde zegslieden, zijn volle dig uit de lucht gegrepen. Minister Drees naar Wenen vertrokken. De minister-president, dr W. Drees, is zaterdag naar Wenen vertrokken om daar op uitnodi ging van de Oostenrijkse socia listische partij een buitengewoon congres van die partij bij te wo nen. Op dit congres zal o.m. een nieuw partijprogram worden sa mengesteld. De minister wordt 17 mei terug verwacht. Pierre Pflimlin, een leider van de (R.K.) republikeinse volkspar tij, lieeft zaterdagavond na een onderhoud met president Coty van Frankrijk medegedeeld, de opdracht tot het vormen van een regering aanvaard te hebben. Pflimlin is-de derde officiële kabinetsformateur in de huidige regeringscrisis, die 15 april be gon. Zijn voorgangers waren Bi- dault, leider van de nationalisti sche minderheidsgroep in de re publikeinse volkspartij, en de lei der van de radicaalgezinde partij Pléven. Pflimlin zei, dat de gedachten van alle Fransen naar Algerië uitgingen. De regering zou niet wijken voor het geweld, dat on- President Klimenti Worosjilof van de Sowjet-Unie heeft zijn of ficiële bezoek van tien dagen aan Zuid-Slavië uitgesteld. Dit werd zondag van Zuidslavische officiële zijde bekend gemaakt, twee uur nadat het Sowjet-staatshoofd in Belgrado had moeten aankomen. Het persbureau Tanjug, dat het bericht verspreidde, gaf geen nadere bijzonderheden. Het uitstel van het bezoek kwam niet als een verrassing. Men had er al enige tijd rekening mee gehouden met het oog op het weer oplaaien van de ideolo gische strijd tussen Zuid-Slavië en de andere communistische landen onder de Sowjet-Unie en communistisch-China. Later maakte ook het Sowjet- russische persbureau Tass het uitstel van het bezoek bekend. Ook dit bureau gaf geen bijzon derheden. Intussen heeft de Prawda, het orgaan van de Sowjetrussische communistische partij, zondag 'n artikel van het Albanese partij blad „Zeru I Popullit" overgeno men, waarin' o.a. wordt gezegd, dat de politieke stromingen in Zuid-Slavië gelijken op die in Hongarije in 1956 „en de gehele wereld heeft duidelijk gezien waarheen zij in Hongarije hebben geleid". De Zuidslavische communisti sche leiders wordt anti-Marxis- sche denkbeelden verweten. De Zuidslavische communisti sche partij heeft in haar orgaan „Politika" op de aanvallen van de zijde der andere communisti sche landen gereageerd met een spotprent, waarop een figuur in Chinese kimono kennelijk Mao Tse Toeng staat afge beeld die met boze blikken kijkt naar een bloem, die opzij van een groepje van acht bloemen staat te bloeien. Met die ene bloem wordt Zuid-Slavië bedoeld, terwijl de andere acht de overige Oosteuropese communistische landen moeten voorstellen. Mao Tse Toeng was de ontwer per van de leuze: „Laat honderd bloemen bloeien, laat honderd fi losofische scholen met elkaar wedijveren". Volgens gewoonlijk betrouwba re kringen te Belgrado heeft Zamtsjefski Zuid-Slavië een „ul timatum" overhandigd, d.w.z. een waarschuwing, dat de betrekkin gen tussen de twee staten ge spannen zouden worden, tenzij de „Wij willen even graag als het Westen een topconferentie, maar ais het Westen een internatio nale spanning wil handhaven, kunnen wij evengoed in zo'n sfeer leven", zo verklaarde de Russische premier Chroesjtsjef vrijdag op een receptie van de Tsjechische ambassade te Mos kou ter gelegenheid van de natio nale Tsjechische feestdag. De Russische leider verklaarde „van Dulles' vijf punten voor een topconferentie is er niet één aanvaardbaar. De Amerikaanse minister wil de liquidatie van do Duitse democratische republiek, maar dat is onmogelijk. Wij wil len ons hoofd niet op het hak blok leggen. Wij willen een inter nationale ontmoeting op basis van gelijkheid opdat de belangen van alle landen geëerbiedigd worden; wij willen een ontmoe ting die op doeltreffende wijze ontspanning brengt. Wij geloven verder in de ontwikkeling van onze economie en wij oogsten successen op dit gebied." De kapitalistische landen gaan voort met hun haatcampagne. Dat is niet zomaar. Zij doen niets zomaar, misschien trekken zij er voordeel uit. Met zijn vinger naar de Noorse ambassadeur wijzend zei Chroesjtsjef vervol gens: „Het zou prettig zijn als Noorwegen ons wat hielp. Op het ogenblik is onze verhouding met Noorwegen goed, ook met Zweden en Finland en uiteraard met alie landen uit het socialis tische kamp. De banden met deze zijn zelfs sterker dan ooit tevo ren. Wij hebben stalen zenuwen. Men kan alles van ons gedaan krijgen maar men kan ons nim mer bevreesd maken, dat heeft men overigens reeds veertig jaar tevergeefs geprobeerd. Toen wij begonnen telden wij 160 miljoen mensen, thans met China erbij 600 miljoen." Westelijke waarnemers in Mos kou was het niet duidelijk wat de Russische leider met de vijf punten van Dulles bedoelde. Er waren alleen communistische journalisten op de receptie uit genodigd. Zuidslavische communisten hun uitgesproken „revisionistische" politiek herzien. De Sowjet-Unie zou hebben meegedeeld, dat de Sowjetrussi sche communistische partij had getracht de Zuidslavische com munisten voor fouten te waar schuwen en dat Moskou thans niets meer te zeggen had. Verdere besprekingen zouden „onzinnig" zijn, omdat het thans van de Zuidslaven zou afhangen hun politiek te wijzigen. Zuid-Sla vië zou geen werkelijk socialis tisch land kunnen blijven, indien het weigert de mening van de meerderheid der communistische partijen te aanvaarden. ONGEREGELDHEDEN IN LIBANON. Betogers te Tripoli in Noord- Libanon hebben vrijdag de poli tie met stenen bekogeld en een café en werkplaats in brand ge stoken tijdens ongeregeldheden na een dienst in de plaatselijke moskee. Een menigte van ongeveer dui zend man overmande een groep politiemannen en trok naar het regeringsgebouw waar zij leu zen schreeuwde tegen president Sjamoen en tegen „onrechtvaar digheid en tirannie". Volgens niet officiële berich ten zijn .acht mensen gewond. Voor 't regeringsgebouw wacht te een tweede politiemacht de betogers op. Het kwam weer tot een botsing waarbij de politie traangas gebruikte. De betogers zeiden de twee gebouwen in brand gestoken te hebben omdat daaruit schoten op hen waren gelost. langs tot uiting was gekomen door „de moord op drie Franse soldaten". PROGRAM VAN PFLIMLIN Kabinetsformateur Pflimlin wil, als hij de nodige steun krijgt, het Franse parlement volledige volmachten vragen voor de duur van vijf maanden en de afgevaar digden tot oktober met vakantie sturen. Daarna zou hij bereid zijn zijn ontslag in te dienen. In die vijf maanden wil hij een „shock therapie" toepassen om het land weer op de been te brengen. Guy Mollet en Antoine Pinay, leiders van resp. de socialistische en de conservatieve partij, heb ben hem al hun steun toegezegd. Pflimlins „shock therapie" be staat uit de volgende punten: 1. Verlenging van de dienst tijd van 24 tot 27 maanden; 2. Nieuwe belastingen, die 40 miljoen fr. moeten opbrengen, om de oorlog in Algerië te kun nen financieren; 3. Een gedwongen spaarrege ling voor loontrekkers en loons verhogingen, die echter niet di rect uitbetaald mogen worden, doch belegd moeten worden in spaarbrieven; 4. Stabilisatie van de prijzen van levensmiddelen en industrie- produkten; 5. Verlaging van de invoer met 25 percent en rantsoenering, met prioriteit voor belangrijke industrieën, van grondstoffen; 6. Rantsoenering van de con sumptie van rundvlees in Frank rijk zelf om de prijs hiervan te doen dalen en een exportover schot te kweken; 7. Subsidie op de export. Algerië blijft een moeilijke kwestie voor Pflimlin. Bij alle partijen, behalve dan de Pouja- disten en communnisten, wint de mening veld, dat de kwestie-Al- gerië een nieuwe aanpak vereist. Pflimlin wil dat het parlement, zonder rekening te houden met het resultaat van zijn besprekin gen, dinsdag bijeenkomt. Volgens kringen die in nauw contact met Pflimlin staan, zul len de voornaamste functies, af gezien van wijzigingen op het laatste ogenblik, worden bekleed door: Rene Pleven, buitenlandse zaken; Jean Moreau, nationale defensie; Edgar Faure, finan ciën; Maurice Faure, binnenland se zaken en Pierre-Henri Teit- gen, overzeese gebieden. De partij van de linkse republi keinen is een splintergroep be staande uit politici die twee jaar geleden door Pierre Mendès- France uit de radicale partij wer den gestoten. Pflimlin heeft zijn kabinet vrij wel voltooid. Zondagavond verklaarde hij over de radio, dat de „gemakke- Ijjke tijden" voorbij zijn. Er zijn krachtinspanningen nodig om de economische en financiële pro blemen op te lossen. Ook is het Het versoberingsplan der Fran se regering', dat ten doei heeft door een kleinere invoer en uit breiding van de export de beta lingsbalans te saneren, sdhijnt tot dusverre geen succes te zijn. In de eerste plaats is de uitvoer niet noemenswaard gestegen, al blijft de Franse industriële pro- duktie zich in stijgende lijn be wegen, terwijl in de tweede plaats de stabilisatie van liet prijsniveau, die voor het welsla gen van het plan vereist is, niet is verwezenlijkt. De prijzen van belangrijke ar tikelen, zoals vlees, groenten en wijn, blijven stijgen. Sedert de vorige zomer zijn b.v. de prijzen van schapenvlees met 50 pet., die van rundvlees met 20 pet. en die vary wijn met 80 pet. gestegen, terwijl de prijsstijgingen van vele soorten groente en fruit 100 pet. hebben bedragen. op diplomatiek vlak nodig ervoor te zorgen, dat Frankrijk in de wereld weer achting verwerft. Maar bovenal moet in Algerië de vrede worden hersteld. Vrede kan echter alleen de vrucht van een overwinning zijn, aldus Pflimlin. salons sobert" it kopp»f h«i apert» «kW morif 16 bmnnfijitMol 9 ftmiaea kapsels met „sfeer" in een salon met „sfeer" Het K. L. M.-conflict. Hedenmiddag wordt de op 29 april uitgestelde bijeenkomst ge- houden van de bemiddelings commissie, bestaande uit de zes voorzitters van de werkgevers- en werknemersorganisaties, ver tegenwoordigd in de Stichting van de Arbeid, met het doel een voor de directie van de K. L. M. en voor het bestuur van de ver eniging van K. L. M.-viiegers aanvaardbare en bindende basis voor arbitrage te vinden. Naar men weet was deze bij eenkomst oorspronkelijk te Den Haag vastgesteld, maar het be stuur van de vereniging van K, L. M.-vliegers had ongeveer 5 uur vóór de aanvang van de ver gadering van 29 april medege deeld, niet op bedoelde conferen tie te verschijnen aangezien men zich niet voldoende voorbereid achtte om een accoord van zeer vérstrekkende aard te tekenen. Als plaats voor de nieuwe bij eenkomst is Utrecht gekozen. van de arbeiders in genationali seerde industrieën los komen. Deze eisen werden uitgesteld, toen het kabinet-Gaillard viel, maar het schijnt, dat de vakver enigingen slechts wachten, tot dat er een nieuw kabinet zal zijn. Men kan dan ook constateren, dat de frank nog steeds niet bui ten gevaar is. Bovendien wordt te Parijs opgemerkt, dat deze ontwikkelingen grote invloed kunnen hebben op de toekomst van de Eurom.arkt. Zoals bekend is, moeten de zes landen der E.E.G. op 1 januari a.s. hun in voerrechten tegenover elkaar met 10 pet. verlagen en even tuele invoercontingenten verdub belen. Industriëlen en economi sche functionarissen te Parijs betwijfelen het thans echter ern stig, of deze eerste belangrijke stap, waardoor de Euromarkt werkelijkheid zou worden, aan het einde van dit jaar zal kun- nen worden gedaan. Het is veel betekenend, dat het officiële or gaan van de conservatieve partij Duidelijk weerspiegelt deze toe- j dat er minstens 95 pet. kans is, stand zich in de onofficiële markt voor de dollar. Begin mei schom melde de dollarkoers hier rond 480 tot 485 frank, terwijl de of ficiële koers sedert de devaluatie van augustus j.l. 420 frank be draagt. Dat de toestand niet roos kleurig is, wordt de laatste tijd van officiële zijde toegegeven. Zo is de laatste dagen bekendge dat de feitelijke opening van de gemeenschappelijke markt een voudig zal moeten worden uit gesteld. Naar de Amerikaanse ambas sade heeft meegedeeld, hebben president Sjamoen en minister van Buitenlandse Zaken dr. worden, dat Frankrijk bezig is I Charles Malik hun leedwezen be- zijn geleende deviezenreserves tuigd voor de aanval op de bi- op te gebruiken. De situatie zal er niet beter op worden, wanneer de looneisen bliotheek en de boekwinkel van de Amerikaanse voorlichtings dienst te Tripoli op zaterdag. Geen nieuwe bankbiljetten meer van twintig gulden. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat zij op grond van de uitslag van een door haar inge stelde enquête met betrekking tot de wenselijkheid van de handhaving van de bankbiljetten van 20, heeft besloten van deze coupure geen nieuwe biljetten meer te doen aanmaken. De thans in omloop zijnde bankbiljetten van 20 blijven tot nader bericht geldig. AANVANKELIJK OPKLARINGEN Een opvullende depressie, die zaterdagmorgen boven zuid-En- geiand lag, begon opnieuw in ac tiviteit toe te nemen en trok zon dag over de Noordzee. Achter de depressie stroomde met een krachtige zuidwestelijke wind koude lucht het continent binnen. De maximumtemperatu ren varieerden van 12 tot 15 gra den, dit is ruim vijf graden lager dan zaterdag. De begrenzing van de koude lucht strekte zich zondagavond uit van Denemarken via West- Duitsland naar midden-Frankrijk, waar plaatselijk temperatuurda lingen van tien graden werden gemeten. Op de oceaan heeft ziclt een ge leidelijke wijziging in de algeme ne circulatie voltrokken, tenge volge waarvan depressies tot on ze omgeving kunnen doordrin gen. Het ziet er dan ook naar uit dat het gedurende de eerstko mende dagen belangrijk minder zacht zal zijn dan de afgelopen week. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Wisselende bewolking Toenemende bewolking en en kele verspreid voorkomende bui en. Overwegend matige zuidwes telijke wind. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. DINSDAG 13 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.21 10.56 11.36 11.-16 n.m. 10.46 11.21 12.01 12.11 ZON MAAN op onder op onder Mei. 13 4.50 20.23 2.39 14.59 14 4.49 20.24 3.01 16.02 15 4.47 20.26 3.23 17.05 16 4.46 20.28 3.46 18.09 17 4.44 20.29 4.13 19.12

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1