cfn enu hl hunt niet alles weten Minnie's ouders weten het beter Te weinig belangstelling voor kleuterzorg Schoon Ileitis verzorging \jö&t dc Het onderhoud is het behoud van Uw schoenen Het gaat om het gehéél DE VRIJE ZEEUW 5 van de week W. DINGEMANSE ROMANS ïaterdag 10 mei 1958 KIND EN KARAKTER „Hè bah, ik mag ook nooit wat!" Dit is de klacht die de 15-jarige Minnie zo langzamerhand in de mond bestorven ligt. Inderdaad zijn er ver schillende dingen, die zij niet mag. Niet 's avonds met een vriendje naar de bioscoop; niet haar zakgeld aan make-up en dwaze kwikjes en strikjes opma ken; niet na schooltijd al tijd maar langs de straat slenteren met het kenne lijke doel de aandacht van jongens te trekken. Er zijn daarentegen ook dingen, die van Minnie be slist wèl verwacht worden. Dat zijn natuurlijke dingen waar ze toevallig zelf geen lust in heeft. B.v. moeder na tafel met de afwas hel pen; haar eigen kleren on derhouden en verstellen, zover ze dit kan. Als je Minnie aan het woord laat, zou je denken, dat ze een paar barbaren tot ouders heeft. „Niets begrijpen ze van me", zo klaagt ze. „Ik mag niets en Nu we zo langzamerhand warmere dagen tegemoet kun nen zien, komt daarmee ook weer de tijd, waarin we be hoefte hebben aan lekkere frisse dranken. Men kan die van melk en melkprodukten op heel veel verschillende manie ren bereiden. Ditmaal geven wij U enkele recepten van melk en karnemelk met vruchtensap. ZondagGrapefruit, roastbeef, bloemkool, aardappelen, oranjevla. MaandagBloemkoolsoep, koud vlees, remouladesaus, sla, aardappelkoekjes gort in de week zetten DinsdagBauw gebakken aard- apelen met kaas, postelein, gort met rozijnen. Woensdag: Andijviekropjes ge vuld met gehakt, aardappe len, rabarber met schuim kop. Donderdag: Goulash, aardap- appelpurée, raapstelen, röd- gröd. Vrijdag: Viskoekjes, spinazie- sla, rijst, kerrysaus, haver moutpap. Zaterdag: Vissoep met rijst en kaas, yoghurt met vruch ten. Recepten van koude melkdran- ken: VRUCHTENMELK. Het sap van 2 citroenen of 3 sinaasappelen, l. melk, 40 gr. basterdsuiker. De melk met de suiker in een kom doen en druppelsgewijs het sap erdoor kloppen (geen stalen vork gebruiken!), tot een gelijkmatig mengsel is ver kregen. De drank meteen pre senteren. Voor vruchtenmelk van zach te vruchten, gebruikt men op l. melk 250 gr. zacht jruit goed gewassen en met een vork tot moes fijngedrukt) en ook weer 40 gr. basterdsuiker. VRUCHTEN KARNE MELK. Wordt op dezelfde wijze be reid van y4. karnemelk, 2 ba nanen, het sap van 2 sinaasap pelen en 40 gr. basterdsuiker. PEREN-GEMBER- MELK. Hiervoor neemt men op 'A l. melk ruim 2 dl sap of moes van gestoofde peren met daarbij 1 lepel gemberjam of -stroop. ik moet van alles. Ze leven met hun gedachten nog in de middeleeuwen en den ken, dat er intussen niets veranderd is. Het zijn een paar vervelende ouderwet se zeurpieten". WAAROM? Niets is echter minder waar. Minnie heeft een paar uiterst verstandige ouders. Mensen, die met hun hart open staan voor hun kinderen en voor de tijd, waarin zij leven. Zij staan nuchter met beide benen op de grond en begrijpen heel goed, dat jonge mensen het in deze tijd niet altijd gemakke lijk hebben, omdat er over het algemeen zoveel vrijer opvat tingen heersen en die veel gro ter verantwoordelijkheidsbesef eisen. Ze weten, dat kinderen in de puberteitsjaren aan vele in vloeden bloot staan, die hen uit hun evenwicht, ja in innerlijke nood kunnen brengen. Maar juist daarom zijn ze vast be sloten, deze invloeden in het oog te houden. Minnie is nooit een gemakke lijk kind geweest. In veel op zichten begaafd, uiterst intelli gent en daarbij nog begiftigd met een opvallend knap uiter lijk had ze al gauw de neiging, van haar eigen persoontje een kleine afgod te maken. Er was maar heel weinig nodig, om haar over het paard te tillen. DE TEUGELS STRAK Toen ze nog maar een jaar of 12 was had ze al zwermen oudere jongens achter zich aan. Ze was haar leeftijd ver voor uit. De ouders zagen tijdig het gevaar hiervan in. Ze waren niet van plan hun meisje, dat zoveel goede eigenschappen bezat, tot een leeghoofdig, ijdel, alleen maar op uiterlijk heden afgestemd wezentje te laten worden. „Ben ik niet mooi?" vroeg Minnie dikwijls, toen ze nog jonger was dan nu. En dan draaide ze als een kleine man nequin voor de spiegel heen en weer. Het maakte haar moeder bezorgd. De ouders kwamen overeen, dat deze kleine meer onder de duim gehouden zou moeten worden dan bij de an dere kinderen nodig was ge weest. Daarom zijn er nu ver scheidene dingen, die Minnie niet mag. Het kleine paardje moet de teugel voelen, om la ter een echt raspaardje te kun nen worden. Minnie voelt zich hevig te kort gedaan. Maar de ouders gaan rustig en vastberaden voort op de weg, die ze weten, dat Minnie nodig heeft. Een maal zal Minnie beseffen, dat haar ouders het beter wisten en hen er dankbaar voor zijn. MARCELLE. (Nadruk verboden) MEDISCH PROBLEEM: HANDIGE HANDEN Handige handen zijn ook no dig om schoenen in goede staat te houden. Om te beginnen, liet poetsen, het lijkt eenvoudig, maar velen doen dit toch ver keerd. 0 Zo moet u nooit schoenen poetsen alvorens deze flink af geborsteld zijn en dus alle stof verwijderd is. Poets ze nooit als ze nog nat zijn, droog ze nooit bij een kachel, daardoor wordt het leer hard en stug. Vul natte schoenen eerst op met oude kranten of een pas sende leest. 0 Denkt u er om, als u schoe nen poetst, dat u de hielen vooral goed moet bewerken. Beschadigingen aan de achter zijde van de schoenen voorkomt u veelal door er voor te zorgen, dat ze terdege ingesmeerd en uitgepoetst worden. 0 Smeer de naden van uw schoenen niet te dik in, het ga ren verstikt hierdoor en laat los. Vlekken en beschadigingen Vetvlekken in glad lederen schoenen mag u niet behande len met benzine of tetra. Smeer op de vlek een laagje rubber solution. Dit laagje goed laten drogen, zodat u het er weer kunt aftrekken. Het vet zal dan veelal in het rubbervelletje ge trokken zijn. Indien de vlek niet geheel is verdwenen, dan deze behandeling herhalen. De plaats waar de solution gezeten heeft poetsen met crème in de kleur van de schoenen. Deze behan deling geldt niet voor suède schoenen. Zijt ge gevallen en is daar door het bovenleer geschaafd, knip dan met een schaartje de velletjes weg en schuur met het fijnste schuurpapier de plek bij. Daarna wat pasta aanbrengen of collodiumverf. Vervolgens goed laten drogen en daarna goed poetsen. Gebruik geen ace- ton, aangezien vele verfsoor ten oplossen in dit middel. Laarzen en overschoenen Rubberlaarzen en overschoe nen wast u af onder de water kraan, daarna afdrogen met 'n doek. Zijn deze schoenen nat aan de binnenkant, blaas ze dan droog met de stofzuiger of zet ze op een stok tegen de schoor steen. Zodra de schoenen droog zijn worden ze behandeld met rubberglans, boenwas of schoen crème. Schoenen gemaakt van suède- leer mag men niet poetsen, evenmin die gemaakt van jucht leder e.d. (Advertentie). OJmëtcca ANDERHOOG Huidverzorging op medische basis Verkrijgbaar bij Drogisterij: AXELSESTRAAT - TERNEUZEN Suède schoenen Schoenen gemaakt van suède- leer mogen nooit afgeborsteld worden als ze nat zijn, want daardoor wrijft u het vuil er in en ontstaan gladde plekken. Suèdeschoenen borstelt u af met een kleerborstel of met een rubber- of koperen borsteltje, echter nimmer met een stalen borstel. Gladde plekken op suède schoenen krabt u voorzichtig af met een niet te scherp mes je. Is het suède erg fijn, dan nemen we fijn schuurpapier. Daarna kunt u deze schoenen behandelen met poeder in de juiste kleur of met dressing. Door deze schoenen in de stoom van een ketel te houden kunt u de kleur wat ophalen. Minstens 10 cm van de tuit af blijven, anders worden de schoenen hard. Trek ze na het stomen direct aan, anders krimpen ze en komen uw tenen in de knel. Lakschoenen Lakleder is niet sterk, wees dus voorzichtig met uw lak leren schoenen. Garantie hebt u nimmer op deze soort. Tem peratuurwisselingen zijn slecht. Ga dus niet direct van de war me kachel naar buiten in de kou, u loopt grote kans dat uw schoenen voorgoed bedorven zijn, daar er vele kleine bars tjes te voorschijn kunnen ko men. Onderhoudt deze schoe nen met lakolie, of met goede slaolie, ook en vooral als u ze niet veel draagt, dient u ze licht in te smeren en vooral niet uit te wrijven. Lakschoenen moet u wegzet ten met de leest er in of vol gepropt met oude kranten, op dat het leer goed strak zit. Slangeleer en krokodil Schoentjes, gemaakt van slangeleer moogt ge niet poet sen met schoencrème, want daardoor wordt het leer geel. Zo nu en dan schoonmaken met benzine, hiermede kunt u vol staan. Grainleer, imitatie krokodil e.d. zijn niet glad doorgaans, zo dat zij moeten worden onder houden met vloeibare crème. Gebruik hiervoor geen doek maar een borstel, opdat u ook de oneffenheden raakt. Gewone schoencrème gaat tussen de prentingen zitten, waardoor de schoenen verkleuren en het Bij de gezondheidszorg voor kleine kinderen verrichten de speciale consultatiebureaus een buitengewoon nuttige ar beid. Voor de zuigelingenbu reaus wordt dit door de mees te moeders wel aangevoeld. De bureaus voor kleuterzorg echter zijn helaas tot nu toe veel minder populair. Het wordt tijd dat zich een beter begrip vormt voor de uitstekende invloed, die ook van deze vorm der kinder- hygiëne kan uitgaan. Maar al te dikwijls blijven de moeders met peuters van 1 tot 6 jaar weg van het voor hun ingerichte consultatiebureau, onder het motto: „Ze zijn ge zond en dan hoeven ze niet naar de dokter". In werkelijk heid worden ze hier juist ver wacht als ze „gezond" zijn. Zieke kinderen daarentegen horen er niet thuis, maar moe ten zich melden op het spreek uur van huisarts of specialist. Trouwens, aan de gezond heidstoestand van de kleuters is gewoonlijk wel een en ander te verbeteren, ook al lijden ze niet aan bepaalde ziekten! ONZICHTBARE KWALEN. Rachitis b.v. vertoont zich in lichte, voor onervarenen moei lijk op te merken vormen nog dikwijls bij kinderen van twee en drie jaar. Het voorkomen van deze toch altijd ongewenste stoornissen hoort zeker tot de taak van de consultatiebureau dokter. Toezicht op en korrektie van de lichaamshouding en van de toestand vereist bij kleuters voortdurend de aandacht. Verder zijn er op het punt van de voeding vaak misver standen op te ruimen bij de ouders van de jonge kinderen. Ook het zindelijk maken vormt in veel gevallen een zwaar probleem! Op dit gebied blijkt wel heel duidelijk, dat kleuterzorg voor een groot deel bestaat uit het zoeken van de juiste psychische behandeling en het treffen van de beste op voedkundige maatregelen. Hetzelfde geldt voor de dik wijls optredende moeilijkheden met eten of slapen, angstigheid, vernielzucht, jaloers zijn op jongere kinderen in het gezin. HULP BIJ DE OPVOEDING. In de moderne tijd wordt er naar gestreefd de zo bitter no dige hulp bij de opvoeding der allerkleinsten mede te laten uitgaan van de consultatiebu reaus voor kleuterzorg. Het bezoek aan zo'n bureau zal dan in bepaalde gevallen moeten worden aangevuld met huisbezoek, b.v. door een wijk verpleegster of een maatschap pelijk werkster. Naast de psychologische voor zorg moet op intensievere wijze dan nu nog gebeurt, de preven tie van ongevallen bij kleuters ter hand worden genomen. Op deze leeftijd n.l. is de voor naamste oorzaak van sterfte gelegen in de verbrandingen, verwondingen, verkeersonge lukken en vergiftigingen, die peuters en kleuters zichzelf op de hals halen door hun neiging tot experimenteren met hun leer hard wordt. En voetballen? Jbf* Voetballen moet men eerst laten drogen, daarna afborste len met een stevige borstel, vooral tussen de naden. Insme ren met witte schoencrème, flink laten intrekken en met 'n borstel uitpoetsen. De naden mogen niet ingesmeerd worden. Gebruikt u ballenvet, dan maar weinig gebruiken van dit mid del. De gehele bewerking moet plaats hebben bij opgepompte bal, dus niet laten leeglopen. (Nadruk verboden). In enige voorafgaan- fx de artikelen heb ik u er fx op gewezen van hoe fx groot belang voor het ■fx behoud van een gezonde fx en gave teint de juiste fx reiniging van ,de ge- fx laatshuid is en heb u fx gewezen op de midde- fx len, waarmede zulks •fx moet geschieden, •fx Nadat een vtouw fx 's avonds vóór het sla- fX pen gaan haar gelaats- fx huid dus grondig heeft fx gereinigd, komt daarna fx voor haar het tweede fx vraagstuk ter sprake, fx vraagstuk ter sprake, die fx zorging van het hoogste f: belang is, n.l. de voe- fx ding er van. De huid is een buitenge woon gewichtig orgaan. Als het beschadigd is of op on voldoende wijze werkt, zal het gehele organisme daar de terugslag van ondervin den, terwijl het omgekeerde op alle afwijkingen van an dere organen of veranderin gen in de samenstelling van het bloed op directe en dui delijke wijze reageert. De myriaden levende cellen, die onder de hoornlaag van de opperhuid zijn gelegen en de zenuwuitlopers daartus sen hebben voortdurend voedsel nodig. In normale omstandigheden wordt hun dit voedsel op voldoende wijze vanuit het maag darm-stelsel, waar de spij zen worden afgebroken, ver teerd en voor de opbouw van het lichaam wederom geschikt gemaakt, toege voerd. Maar bij vele jonge vrouwen, vooral zij, die gaarne een elegant figuur willen blijven houden, is de hoeveelheid voedsel dat zij gebruiken dikwijls op het kantje af. Komt er dan de één of andere bijzondere omstandigheid bij, waar door andere lichaamsorga nen wat meer voedsel dan gewoonlijk voor zich op eisen, of is door een lichte ongesteldheid van maag en ingewanden de voedselre- sorptie wat minder dan ge- door dr. P. H. VAN DER HOOG Huidarts V. woonlijk, dan krijgt de huid te kort. Bij vrouwen die ver mageringskuren doen, kan men in de ochtenduren, vóór ze het met haar „make- up" gecamoufleerd hebben, altijd duidelijk constateren, dat de huid een enigszins „armoedig" aanzien heeft. Men kan het aan de huid altijd zien (en zelfs rui ken!) of de draagster ervan zich met goede, volwaardige spijzen (vooral vetten) of met spijzen van mindere kwaliteit heeft gevoed. Een goed gevoede huid heeft al tijd een speciaal aroma, dat een armoedige, slecht ge voede huid niet heeft. Er bestaat een zeker geheim zinnig iets dat men „odor di femina" noemt en waar in de geur van de huid een niet onbelangrijk aandeel heeft. En daar komt dan nog een tweede factor bij. Het kan niet alleen voorkomen dat de huid onvoldoende gevoed wordt, maar dat zij die producten, die nodig zijn om haar in goede staat te houden, niet of niet meer in voldoende hoeveelheden afscheidt. Dit is o.a. met het huidvet uit de talgklie- ren het geval, die geduren de de puberteitsjaren wel eens wat te overdadig wer ken maar na het dertigste jaar sterk in werkzaamheid achteruitgaan. Beide euvels nu kunnen op volmaakt bevredigende wijze verholpen worden door het gebruik van een goede voedingscrème. Want alle voedingsstoffen die de huid nodig heeft bereiken haar weliswaar via de bloedbaan, maar ze kunnen even goed (sommige stoffen zelfs nog beter) direct, langs uitwendige weg, aan de huid worden toegevoegd. Het vraagstuk „hoeveel of hoe weinig absorbeert de levende huid", dat voor de schoonheidsverzorging van zo buitengewoon belang is, volledig bestudeerd voor alles wat de huid maar ab sorberen kanvitaminen, stralen van diverse golf lengten, gassen, vloeistoffen van verschillend soortelijk gewicht, oliën, vetten en zepen, zowel van plantaar dige, dierlijke als minerale oorsprong en chemische stoffen kortom te veel om op te noemen. Zelfs heeft men bestudeerd of algehele voeding via de huid mogelijk was. Nadat men dit alles op wetenschappelijke wijze had nagegaan en gecontroleerd en aan de andere kant de samenstelling van het huidvet had bestudeerd is men overgegaan tot de sa menstelling van voedings- crêmes, waarmee het moge lijk was al die stoffen aan de huid toe te voeren en te laten resorberen, die zij voor een juiste functie en voor het behoud van een jeugdig aspect nodig heeft. Iedere vrouw, die prijs stelt op een slank figuur en daarom haar voeding enigs zins beperkt iedere vrouw die de leeftijd van 30 jaar is gepasseerd en wier talgklie- ren wat minder intensief zijn gaan functioneren iedere vrouw die de leeftijd van 45 jaar is gepasseerd en bij wie een deel van de talgklieren, - de elastische vezels en de fijnere spier- weefseltjes in de huid zijn gaan strophieëren iede re vrouw die veel aan sport doet en waarbij dus de lichaamsspieren een groot deel van het voedsel voor zich opeisen heeft een voedingscrème nodig die 's avonds vóór het slapen gaan in een dun laagje op de huid wordt opgebracht en zachtjes met de vinger toppen ingeklopt. gebrek aan ervaring. Betere kennis van de ouders omtrent de gevaren kan grote verbetering brengen in deze sombere aangelegenheid. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Bescherming tegen infectie ziekten behoort stellig ook op de kleuterleeftijd plaats te heb ben. De inenting tegen pokken, die liefst moet gebeuren bij zuigelingen, mag en kan des noods nog worden verricht bij één tot tweejarigen. Het is ge wenst, dat hierop de aandacht wordt gevestigd bij de geregelde kontróle op het kleuterzorgbu reau. Zo is het ook met de eerste of met de herhaalde vaccinatie tegen difterie, kinkhoest, teta nus en poliomyelitis, die even wel gedurende de gehele kleu terleeftijd mogen geschieden. Op een aantal consultatiebu reaus wordt bovendien op ge zette tijden een kontrölereaktie op tuberculose gedaan. dr. H. W. SCALONGNE. (Nadruk verboden.) N.V. Fa P. J. v. d. SANDE EEN VROUW is geen wandelende japon, of hoedje, schoenen of mantel, neen, zij is een geheel, een persoonlijkheid, een verschijning. Dit mogen we beslist niet vergeten wanneer wij aandacht aan onze kleding schenken. Laten we niet denken dat één voortreffelijk onderdeel van onze kleding onze gehele verschijning uitmaakt. Natuurlijk kan iets goeds de volmaaktheid van onze verschijning ondersteunen, maar wanneer de rest niet goed of niet in harmonie is, maken we niet dat figuur dat wij wensen. Daarom is de keuze van onze kleding van zo veel belang. De vrouw met goede smaak zal er vrijwel altijd aardig uitzien, ook al draagt zij geen dure exclusieve kleding.. Onze illustratie geeft hiervan een heel interessant voorbeeld. Deze dame heeft zich met smaak gekleed, eenvoudig maar stijlvol. Een leuk kort jasje van een gestreepte wollen stof, gedragen op een heel eenvoudige rok in effen donkerblauw, zwarte pumps en zwarte handschoenen en een pittig klein grijs hoedje. Hoe simpel en toch keurig De draagster is niet groot van stuk en dus doen de strepen in de lengte van het jasje hun werk en geven een langer effect. Dergelijke vrouwen moeten ook geen grote hoeden dragen, neen, een klein pittig dopje doet het veel beter. Let u eens op het gezellige mandje dat zij bij zich heeft. Het is ver vaardigd van dun pitriet, zeer solide gevlochten en in de kleuren wit en rood. Dit leuke mandje geeft cachet aan de gehele verschijning van de dame, het maakt haar voorkomen fleuriger door zijn heldere afstekende kleuren, het geeft iets vrolijks. Wie zich door haar smaak met bescheiden middelen zo kan kleden is werkelijk bevoorrecht en toch kunnen we het allen leren door veel te kijken naar goede modellen en door met verstand, rekening hou dende met ons figuur, gezichtsvorm en lengte, de keuze voor onze garderobe te maken. (Nadruk verboden) 0 Is uw radijs zacht geworden, leg dan alleen het loof in het water. De radijsjes zelf dus niet. 0 Vet haar kan men ontvetten met warme kamille thee. 0 Indien men soda gebruikt voor het schoonmaken van blank keukengereedschap van hout, dan wordt dit hout grauw. 0 Een aanrecht van teakhout kan men goed onderhouden, door het in te smeren met lijnolie, maar dan moet het aanrecht eerst goed schoon en droog gemaakt worden. Het is dus 'n werkje voor 's avonds zodat de olie tijd heeft om er goed in te trekken. 0 Kreukels in wollen stoffen verdwijnen als men deze stof fen „uithangt". Gun uw kle ding derhalve af en toe wat rust en ze blijft langer goed. 0 Kamerdennetjes verlangen 'n lichte plaats in huis. Door te hoge temperatuur verliezen ze hun naalden en sterven de takken tenslotte af. 4 0 Lekke vaten en tonnen vult men geheel op met stro of hooi, giet er daarna veel wa ter op en legt er vervolgens zware stenen op. Hierdoor zet het hout uit. 0 Uien kan men ook uitpersen op een citroenpers. (Nadruk verboden).

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5