Provinciaal meuwó TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening PÜ,. Onder de Blauwe Vaan van Lotha ringen ZONDAGDIENST ARTSEN Zeeuws-Vlaamse schoolartsen hebben vele wensen School voor het Westen Derde schoolarts en B. L. O. Victor van Turenne" DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 10 mei 1958 ZEEUWSE C.B.T.B. VIERDE 40-JARIG BESTAAN De Zeeuwse Christelijke Boe ren- en Tuindersbond heeft gis teren in het .Schuttershof" te Middelburg zijn 40-jarig bestaan herdacht. Talrijke autoriteiten, onder wie de waarnemend Com missaris der Koningin in Zee land, de heer A. Schout, woon den deze bijeenkomst bij. Namens de leden werd het bestuur een jubileumgift van ruim 3000,— overhandigd, die bestemd zal worden voor bij zondere doeleinden. De voorzitter van de Zeeuwse C.B.T.B., de heer C. de Putter, die sinds 1935 deze functie be kleedt, gaf in zijn herden kingswoord een overzicht van ontstaan en groei der organisa tie. Voor het Christelijk land bouwonderwijs heeft de Zeeuw se C.B.T.B. zich buitengewoon beijverd en de eerste Christe lijke lagere landbouwschool van Nederland werd in 1922 opge richt in Axel. Thans bezit men in Zeeland vier Christelijke la gere landbouwscholen en drie Christelijke landbouwhuishoud- scholen. De voorzitter van de Neder landse C.B.T.B., mr Van den Heuvel, sprak op deze jubileum bijeenkomst een rede uit, waar in hij de ontwikkeling schetste van zowel de Zeeuwse, als de Nederlandse C.B.T.B. Bij het uitbreken van de oorlog telde de Nederlandse C.B.T.B. ruim 18.000 leden, na de oorlog steeg het ledental tot 22.000. In Ne derland telt men nu 69 Christe lijke lagere landbouwscholen, 9 Christelijke middelbare land bouwscholen. een Christelijke hogere landbouwschool en 43 Christelijke landbouwhuishoud- scholen. Ds. H. S. J. Kalf, Ned. Herv. predikant te Bennebroek, sprak een rede uit, waarin hij waar schuwde voor toenemend staats socialisme en vérgaande staats bemoeienissen. Vele autoriteiten boden hun gelukwensen aan, onder wie de waarnemend Commissaris der Koningin in Zeeland, de heer A. Schout, en de waarnemend bur gemeester van Middelburg, de heer J. W. Kögeler. Tijdens de vrijdagmorgen ge houden huishoudelijke verga dering heeft men een aantal leden tot ere-lid benoemd. TERNEUZEN G. J. VV. van der Peijl t Vrijdagmorgen 9 mei j.l. is in liet St. Elisabeth-ziekenhuis te Sluiskil, in de leeftijd van 49 jaar, overleden de heer G. J. W. van der Peijl, directeur van de N. V. Handel-, Industrie, en Scheep vaartmaatschappij „De Hoop", de N. V. Transportmaatschappij „Terneuzen" en de N. V. Handel- gevestigd te Terneuzen. Daarnaast was de overledene tevens commissaris van de N. V. Handel- en Scheepvaartmaat schappij „De Schelde" alhier, de N. V. Zand- en Grintexploitatie Maatschappij „De Pijl" gevestigd te Papendrecht, alsmede medebe stuurder van diverse in België gevestigde bedrijven. Naast zijn drukke werkkring als direkteur en sommissaris van deze maatschappijen ontplooide de heer Van der Peijl een grote energie in de vele bestuursfunc ties van stichtingen en verenigin gen die met de bouwmaterialen- handel en de binnenscheepvaart in verband staan, alsmede in de diverse besturen van stichtingen en commissies, die het plaatse lijk- en streekbelang behartigen Het publieke leven in zijn ge boortestreek had dan ook steeds zijn volle aandacht. De begrafenis zal plaats heb ben a.s. dinsdag om 15.00 uur op de Algemene Begraafplaats te Terneuzen. Tewaterlating m.s. „Eva Winther". Naar ons werd medegedeeld, zal het op de N.V. Terneuzen- sche Scheepsbouw Maatschap pij in aanbouw zijnde m.s. „Eva Winther niet heden te 12.15 uur, maar zaterdag 17 mei, op dezelf de tijd, te water worden gelaten. Telegram aan minister Suurhoff. Tijdens het te Amsterdam gehouden congres van de Vrou wenbond N.V.V. diende de af deling Terneuzen een voorstel in aan minister Suurhoff een telegram te zenden, waarin het congres er met klem op aan dringt spoed te betrachten met het indienen van het wetsont werp betreffende de weduwen- en wezenvoorziening. Met luid applaus ondersteunde het con gres de Terneuzense afgevaar digde. Het telegram is inmiddels verzonden. Schoolverkeersexamen. Aan het schoolverkeersexamen werd deelgenomen door de hoog ste klassen van de lagere scho len te Terneuzen, Sluiskil, Hoek en De Knol. Het totaal aantal deelnemers bedroeg 351. Het diploma met de vermelding „met lof" werd door 38 leerlingen behaald. 297 leer lingen behaalden het gewone diploma, 16 leerlingen werden afgewezen. De uitreiking der be treffende diploma's zal plaats vinden op maandag 12 mei a.s. in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. Bij deze uitreiking zal door het Verbond van Veilig Verkeer een passende film worden ver toond. Het verkeersexamen werd afgenomen onder leiding en toe zicht van de „Vereniging voor Veilig Verkeer Terneuzen Om streken". AXEL Persconferentie in de consis toriekamer Ned. Herv. Kerk Uitgenodigd door de „Kerkdag commissie" waren wij aanwezig in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk alhier om nader ingelicht te worden over de a.s. „Kerkdag", welke tot motto heeft „God met ons". De commissie was voltallig aanwezig, n.l. ds K. Verbeek van Kloosterzande voorzitter, vicaris S. den Blaauwen secretaris, en de heer D. Moret te Sluiskil. Uit de inleidende woorden en ook uit de beantwoording der vragen, welke werden gesteld, is de bedoeling van de Kerkdag dui delijk naar voren gebracht. De Kerk van nu, ziet haar taak in de wereld anders dan dit b.v. een halve eeuw terug het geval was. Men voelt, zo werd mede gedeeld, dat men als Kerk niet méér kan volstaan met het hou den van een preek op zondag en het luisteren hiernaar. Neen, men wil als Kerk staan midden in de wereld met zijn ont zaglijke vragen, zoals b.v. het leven der volkeren, atoomgevaar, OostWest en de verhouding tot de onderontwikkelde gebieden. Vragen waar de gewone man soms van duizelt en waartoe de Kerk zich geroepen voelt haar woord te doen horen. Niet alleen haar woord te spreken, maar trachten fe komen tot een ge meenschappelijk beleven en sa menbinding; het laten ophouden van het „individualisme", zoals een der commissieleden het zei- de. Over het programma op He melvaartsdag werden wij even eens uitvoerig ingelicht en wij konden moeilijk aan de indruk ontkomen, dat hiervoor een berg werk is verzet. De opzet van het programma is, dat het wordt afgewerkt in het unieke openluchttheater in he prachtige recreatiegebied te Axel. Maar ook is het zó van op zet, dat het, bij onverhoopt on gunstig weer, in de Ned. Herv. kerk zal kunnen worden gehou den. Er zal een speciaal voor de Kerkdag geschreven spel van Ted Logeman worden opgevoerd.. Het spel bestaat uit drie delen en wordt door drie verschillende groepen (elk een deel) opge voerd. In dit spel zal de toeschou- wer kunnen beleven de roeping der Kerk en van de Christen in deze moeilijke wereld. Dan is er een discussie, welke in groepsverband gehouden zal worden en waai in de vraag ge steld wordt: „Hoe meent U dat de houding van de Christen moet zijn, die leeft vanuit de leiding van de Geest, vanuit de opgesta ne Heer en in de verwachting van het Rijk Gods?", en dan wor den enkele concrete vragen ge steld over samenleving in en bui ten de Kerk, de jeugd, nieuwe tij den, nieuwe zeden enz. De Kerkdag wordt geopend door een bijzondere kerkdienst m de Ned. Herv. kerk. Een dienst, die ook weer geheel anders is dan de traditionele, waaraan ook medewerking zal worden ver leend door het kerkkoor en trom- petisten. Na deze dienst is er een ge meenschappelijke wandeling naar het openluchttheater, voorafge gaan door het muziekgezelschap „Concordia". Op het terrein zelf is gezorgd voor zoveel mogelijke accomoda- tie en het zal, als het weer mee werkt, een mooie dag worden van gezamenlijk beleven door woord en lied. Deze Kerkdag 1958 zal een bezoek overwaard zijn. BIERVLIET Biervliet gaat feestvieren. Al geruime tijd is men alhier bezig met het verkrijgen van een waardig gedenkteken voor de man, die Biervliets naam onaf scheidelijk met de historie heeft verbonden, n.l. Willem Beukelsz. De visserijwereld heeft gelden op tafel gelegd om voor Bier vliets grote zoon een passend monument te verkrijgen. Thans nadert dit gedenkteken haar voltooiing. Om de onthul ling van het monument luister bij te zetten, werd donderdag avond in café Willem Beukelsz. een bijeenkomst beleed, waarbij alle verenigingen welke de ge meente rijk is, waren uitgeno digd om van gedachten te wisse len over de komende feestelijke gebeurtenissen. Algemeen was men van oordeel, dat het een feest moet worden, waarbij de gehele burgerij betrokken moet zijn, en er, tevens een aantrekke lijk programma voor de bezoe kers moet zijn. De kinderen zul len vanzelfsprekend niet verge ten worden. Er komt een sportdag, waar aan R.K.J.B. en L.J.G. haar me dewerking toezegden. Voorts zal men de mogelijkheden onderzoe ken om een historische optocht samen te stellen, die waarschijn lijk als motief de ontwikkeling van vissersdorp tot landbouwge- meente tot onderwerp zal heb ben. Hiernaast zullen een. aantal attracties georganiseerd worden als festival, voetbalwedstrijden, duivenvluchten, schietingen, etc. Een fokdag, behendigheidsproe- ven met tractoren, dit alles kwam ter sprake. Commissies werden verzocht een onderzoek in te stellen naar de diverse mo gelijkheden. Een teer punt was het bijeen brengen van de benodigde finan ciën. Feestvieren kost geld, een heleboel geld, dat bijeenge bracht zal worden door een huis- aan-huis lijstcollecte. Al met al beloven het mooie dagen te worden, welke, naar men verwacht, eind augustus ge houden zullen worden. In Biervliet is het gezond wonen. Het moet wel erg gezond wo nen zijn in Biervliet, gezien de grote „toevloed" van diamanten en gouden huwelijksfeesten, wel ke daar de laatste tijd gevierd worden. Was het vorige week eerst het echtpaar De VosNaeije, dat de rij opende met een zestigjarig huwelijksfeest, daarna kwam het echtpaar BogteMareels aan de beurt met een gouden echtver» eniging. Donderdagavond bracht de Kon. Harmonie, die trouw met al deze feesten meeleeft, een serenade aan het echtpaar Moer dijkPijcke voor een 45-jarig huwelijksfeest. In één moeite door werd ook een bezoek ge bracht op de Singel, waar het echtpaar LippensVerstringe feestte. De feestvreugde, even eens voor een 45-jarige bruiloft werd door de serenade verhoogd. Hiermede is de koek nog niet op, want op 16 mei a.s. herdenkt het echtpaar Cornelisvan Ha- neghem het gouden huwelijks feest. Brampje, zoals Cornelis in Biervliet wordt genoemd, heeft de warme sympathie van de be volking. Als schoenmaker was hij een „wandelend" nieuwsblad voor de dorpelingen, een vraag baak, en met zijn gezonde humor wist hij steeds de juiste toon te raken. Wij zijn er van overtuigd, dat het ook het echtpaar Cornelis niet aan belangstelling zal ont breken. SAS VAN GENT Feestavond S.A.S. De Sasse ambtenaren, verenigd in de S.A.S. (Sasse Ambtenaren Sportvereniging) hielden hun jaarlijkse feestavond. Deze avond zou verzorgd worden door de Oostburgse ambtenaren A.V.O. Deze vereniging was door ziekte van enkele leden echter verhin derd deze feestavond te verzor gen. Gelukkig wilde een gezel schap uit Retranchement „Ons Genoegen" invallen en deze bracht het toneelstuk „Haar laat ste wil" voor het voetlicht. Na afloop complimenteerde voorzitter Lauret „Ons Genoe gen" en bood als blijk van waar dering bloemen aan voor de da mes. Een verloting hielp de on kosten dekken, terwijl het orkest „The Rhytme Stars" uit Sas van Gent het bal tot in de kleine uur tjes op gang hield. SLUISKIL Jaarvergadering Sempre Avanti. Onder presidium van de af tredende voorzitter hield de Ka tholieke toneelvereniging Sem pre Avanti in het verenigings gebouw haar jaarvergadering. In het openingswoord van de heer H. Gregoire, betuigde deze zijn erkentelijkheid aan de leden, in het bijzonder de geestelijke adviseur pater Alphonsus, als mede werd dank betuigd aan de heer en mevr. Marvin die met hun artistieke advièzen gewaar deerde diensten aan de toneel club hebben verleend. Het verslag, dat door het uit treden van de secretaresse niet werd eveneens door de heer Gre goire in een kort mondeling overzicht uitgebracht. Hoofdpunten hieruit waren het in memorie brengen van het in het afgelopen jaar heengaan van de geestelijke adviseur, wij len pater Gonzage, wiens ver scheiden een grote leegte achter liet. Sempre Avanti dat reeds een tweetal jaren als amateurvereni ging tot beroepsregie was over gegaan, heeft vóór de jaarver gadering nog besloten een volle dig amateurgezelschap te blijven. Hierdoor zou weer een amateur regisseur moeten worden aange zocht. Dit kon de goedkeuring van een aantal werkende leden niet wegdragen en deze zegden hun lidmaatschap op. Dit feit werd algemeen betreurd, doch op het met algemene stemmen genomen besluit kon niet worden teruggekomen. De heer De Buck, werkend lid, werd tot plaatselijk regisseur be noemd. Na het financiëel verslag dooi de penningmeesteresse mej. M. van Opdorp, vond een bestuurs verkiezing plaats, die tot uitslag had R. van Cleemput, voorzitter, H. Gregoire, secretaris, mej. M. van Opdorp, penningm. In de va cature van grimeur werd voor zien door de benoeming van de heer A. van Hecke, die een spe ciale opleiding zal ontvangen. Voorts werd besloten dat over enkele weken in studie zal wor den genomen het toneelspel, „Vandaag is morgen". Besloten werd om deze zomer de Expo '58 te bezoeken. De scheidende geestelijke ad viseur sprak hierna een woord van dank waarin tot uiting kwam de achting, die hij steeds voor Sempre Avanti heeft gehad. Na een sluitingswoord door de voorzitter werd nog enige tijd gezellig bijeen gebleven. Bazar ten bate van het gebouw „De Ark." Ten bate van het jeugdgebouw „De Ark", dat in alle lagen en kringen der gemeenschap een vertrouwde klank heeft, zal op Pinkster zaterdag, tweede en derde Pinksteren een bazar wor den gehouden. Daar „De Ark" hiervoor te klein is, zal deze bazar vermoe delijk in de vroegere Christelij ke school worden gehouden. Bekroning op landelijke ten toonstelling. Maakten wij onlangs reeds melding, dat de heer E. Bleijen- berg op de jaarlijkse prijsvraag van de studieclub „Van d' Ee tot Hontenisse" met een decoratief paneel de eerste prijs werd toe gekend, thans verwierf dit doek op de landelijke expositie te Gro ningen de tweede prijs. Het bekroonde doek beeldt een tweetal vissen uit in een kleur rijke omgeving van zeesterren, waterplanten en inktvissen. Demonstratie. In de zaal van de heer Krijger heeft de firma Tazelaar in sa menwerking met Shell Butagas en de plaatselijke wederverko pers van aanverwant sanitair een demonstratie gehouden, die voornamelijk in de namiddaguren veel belangstelling genoot. Behalve dat de produkten te kust en te keur werden tentoon gesteld, vond ook op culinair terrein een demonstratie plaats. Vis en vlees werden in een om mezien, zonder gebruik te maken van boter, in de oven klaar ge maakt voor het gebruik. Een compleet geïnstalleerd en in be drijf zijnde doucheinrichting deed ook voor de kleine beurs de wens scheppen een dergelijke badin richting te bezitten. ZUIDZANDE Gemeenteraad. In de vergadering van de raad der gemeente Zuidzande, die woensdagavond onder voorzit terschap van burgemeester H. P. Everwijn werd gehouden, werd na uitvoerige toelichting door de voorzitter besloten om aan de Stichting Luchtverbinding Zeeuwsch-Vlaanderen voor 1958 in volledigheid kon plaats vinden een sympathie-subsidie te verle nen van 25. Tot plaatsvervangend lijkschou wer werd aangewezen de heer F. F. Loose, arts te Oostburg. In de Politieverordening wer den de bepalingen betreffende het ophokken van duiven op ver zoek van het Landbouwschap enigszins gewijzigd. De periode gedurende welke de duiven niet zullen mogen uitvliegen zal voor taan jaarlijks opnieuw worden vastgesteld. Uitvoerig werd hierna door de voorzitter toegelicht het voorstel van B. en W. tot verbouw van het Verenigingslokaal. Dit ge bouw, waarin de Kleuterschool is gevestigd, voldoet niet aan de eisen van het Bouwbesluit Kleu terscholen en wanneer het schoolbestuur in aanmerking wil blijven komen voor de wettelijke vergoedingen, zullen enkele voorzieningen aan het gebouw moeten worden aangebracht. Door de Centrale Dienst West Zeeuws-Vlaanderen is een plan ontworpen, waarin de door de inspectrice voor het Kleuteron derwijs gestelde eisen zijn ver werkt en waarbij tevens reke ning is gehouden met de toekom stige bestemming van het ge bouw als Dorpshuis. De raad be sloot z.h.s. de hiervoor benodig de gelden beschikbaar te stellen. Tenslotte werd besloten van mevr. L. H. RisseeuwLieffe- rink te Zaandijk aan te kopen een perceel bouwgrond aan de Oostburgsestraat ter grootte van ruim 1600 m2. Nummering kandidatenlijst gemeenteraad. Voor de aanstaande gemeente raadsverkiezing is de nummering van de kandidatenlijsten te Zuid zande als volgt: 1. Gemeentebe langen; 2. Party van de Arbeid; 3. Prot. Chr. Partij. Vergadering Sportvereniging In de dezer dagen gehouden vergadering van de Zuidzandse Sportvereniging in hotel „De Rode Leeuw", alhier, werd ge sproken over de mogelijkheid om voor het komende voetbal seizoen over een ander voetbal veld te kunnen beschikken, in verband met het opzeggen van de huur door de eigenaar van het tegenwoordige terrein, In verband met het bedanken van de heer H. Koens als secre taris dezer vereniging, werd in zijn plaats gekozen de heer W. J. Robijn. Voorts werd een twaalftalcom missie voor de korfbalclub inge steld. Deze is samengesteld uit de heren A. de Neve, P. du Burck en mej. J. Goedegebuur. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter Th. Bos, Tel. 2303. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69. BREDASE COMMISSARIS VAN POLITIE GEWOND BIJ AUTOONGEVAL. De commissaris van politie uit Breda, de 63-jarige A. C. de Bruyn, is gisterochtend ca. tien uur met zijn auto onder het viaduct bij Ouwerkerk op de rijksweg no. 2 tegen een beton nen paal gereden. De auto kwam op de zijkant terecht en vloog in brand. De commissaris is door de heer B. A. Beer, werkzaam in een nabijgelegen benzinestation, uit de auto be vrijd. Met een diepe wond in het voorhoofd, verwondingen aan zijn mond en een gecom pliceerde armbreuk, is het slachtoffer naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam vervoerd. Het ongeluk is vermoedelijk veroorzaakt door het springen van de linkerachterband, waar door de commissaris de macht over het stuur moet hebben verloren. De heer De Bruyn was op weg naar Amsterdam, waar hij een vergadering zou bijwonen. Zijn toestand baart geen reden tot zorg. Bijzonder Lager Onderwijs voor het westelijk deel en een derde schoolarts voor geheel Zeeuws-Vlaandei en acht dokter H. J. S. Timmer uit Oadzand, schoolarts voor West Zeeuws- Vlaanderen en Terneuzen, van het grootste belang. Beide pro blemen hebben gemeen, dat zij er sinds de oprichting van de schoolartsendienst, en zeker van de naoorlogse tijd af, reeds lig gen. Vol belangstelling en vol ver wachting wordt uitgezien naar de besluiten, die de gezamen lijke vroede vaderen zullen nemen. Daarbij is echter ook een zekere beklemming die even benauwend kan zijn, omdat een negatief besluit niet uitgesloten Is en omdat het gaat om de geestelijke en lichameliike ge zondheid van het Zeeuws- vlaamse schoolkind. B.L.O.-school. De voorbereidingen om te komen tot een school voor bui tengewoon lager onderwijs, zijn reeds in 1948 begonnen. De schoolarts-psycholoog K. Pels heeft de leerlingen van de open bare scholen in West Zeeuws- Vlaanderen onderzocht op hun intelligentie. Het onderzoek strekte zich uit over 1155 leer lingen. Ruim 5 °o kwam voor B.L.O. in aanmerking. De debi- litas in deze streek komt niet boven het landelijk gemiddelde uit. In 1950 werd een vorm van samenwerking gevonden tussen de afdelingen van Volksonder wijs en het Zeeuws Kath. Cen trum voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Men kon niet tot een compromis komen. In 1954 werd een poging gedaan van Hervormde zijde. In '55 be sloten de burgemeesters tot voortzetting der werkzaam heden, waarbij een commissie van drie de nodige voorberei dingen zou treffen. Dokter Timmer stelt het aan tal debielen, dat van 1948 tot 1958 van dit onderwijs versto ken is geweest, op 250 en spreekt de hoop uit dat de overweging van dit getal aanleiding zal zijn om in eendrachtige samenwer king het tempo voor het stich ten van een B.L.O.-school te verhogen. Derde schoolarts. In een uitvoerige uiteenzet ting geeft dokter Timmer aan, volgens welke systemen de kin deren door de schoolartsen die nen te worden onderzocht. Hij komt tot de conclusie dat de schoolarts per district maxi maal 6000 schoolkinderen vol gens de landelijke norm kan verzorgen. Voor de commissie van be heer, die uit vele gemeenten klachten kreeg, omdat de schoolarts zo lang op zich laat wachten, was dit aanleiding te besluitenuitsluitend onder zoek van de leerlingen van de lagere schoolde eerste en de drie laatste klassen dus geen middenklas". Een besluit in ar ren moede genomen, met het goede voornemen, om te komen tot de benoeming van een derde schoolarts. Medisch opvoedkundig bureau. Men ziet in dat een werkwijze, die gebaseerd is op een om de paar jaar ingesteld lichamelijk onderzoek, het kind nimmer zal helpen bij het overwinnen der problemen op zijn pad naar vol wassenheid. Meer aandacht dient daarom te worden besteed aan o.m. ge dragsafwijkingen, nerveuse stoornissen, leermoeilijkheden enz. De leerlingen dienen te worden geselecteerd om daarna te worden doorgezonden aan een M(edisch) O(pvoedig) B(u- reau). Het Wit-Gele Kruis mag zich gelukkig prijzen een goed georganiseerd M.O.B. in dit dis trict te onderhouden. Het zou het Provinciaal Groe ne Kruis ten voorbeeld kunnen zijn en misschien geeft het zelfs de suggestie en de overweging om een reeds lang verzuimde taak te behartigen. Zware taak Het gehele rapport geeft er blijk van dat de schoolarts een zware taak heeft. In de eerste plaats moet hij een groot aan tal kinderen verzorgen; voorts is de administratie zeer uitge breid en dient hij zich terdege op de hoogte te houden van de vooruitgang van de medische wetenschap. Voor normaal ge zinsleven blijft niet veel tijd over. Tenslotte staat dokter Tim mer in zijn rapport afwijzend tegenover het inschakelen van beroepskeuze-adviseurs op de scholen. Hij noemt dit het bin nendringen van weer een nieuw instituut. De rapporteur is van mening dat de onderwijzers be langrijke adviezen kunnen geven inzake de beroepskeuze. Sport. In zijn rapport over Oost Zeeuws-Vlaanderen wijst dok ter Staal uit Hontenisse er op, dat de sport in de open lucht (en vooral het zwemmen) een belangrijke factor is in de op voeding van het kind. Niet al leen geeft sportbeoefening het kind nieuwe energie, maar voor al in wedstrijden leert het zijn uiterste krachten in te span nen en zijn tegenstander waar deren. Dus ook voor de karak tervorming is sport van groot belang. Ook dokter Staal heeft nog een vrome wens, n.l. het oprichten van een zwembad in het land van Hulst. Wil men de zwemsport beoefenen, dan is men aangewezen op de Schelde. Verheugend noemt dokter Staal het, dat het gemeentebestuur van Hontenisse zich inmiddels heeft afgevraagd, of de zuiver heid van het water aan da Perkpolder (riolering van Ant werpen) voldoende fs om ver antwoord enkele tientallen bad hokjes te plaatsen. Wie op een zonnige zomermiddag de mas sale opkomst van badlustigen aan de Perkpolder gadeslaat, acht het onbegrijpelijk dat tot op hdeen een zo nodig badhuis nog ontbreekt. Dokter Staal vindt het bemoe digend in een persverslag te heb ben gelezen (naar aanleiding van een tentoonstelling „Veilig Ver keer Terneuzen gaat de trom roeren") dat met de invoering van het verplichte verkeers-on- deru ijs op de lagere scholen een onderwijzerscursus in voorberei ding is, waarvoor zich inmiddels 47 leerkrachten hebben opgege ven. De algemene indruk over de gezondheidstoestand der school kinderen noemt dokter Staal in zijn district goed, dank zij het uitzonderlijke klimaat beneden de Schelde, dank zij ook de medewerking van allen, wie de Zeeuws-Vlaamse bevolking ter harte gaat. 13 Als Victor de volgende dag weer tot bewustzijn komt. voelt hij zich nog wel heel zwak en zijn rechterarm, die stijf ver bonden is, doet hem veel pün. Robert zit naast hem en ziet verheugd toe, wanneer hy zijn ogen opslaat. „Rustig aan maar, Seigneur!" zegt hij vriendelijk. „Gelukkig hebt ge het leven bij het avon tuur van gisteren niet verspeeld. Enkele dagen rust en ge zijt weer de oude!" „Wat is er toch allemaal ge beurd?" vraagt Victor zwakjes. „Wel, niets bijzonders, eigen lijk", antwoordt Robert. „De kerels, die U aanvielen waren gehuurde moordenaars van Ba- silius. De man, die gij neerstak, heeft voor zijn dood, alles be- bekend. Er is opdracht gegeven Basilius te arresteren, maar deze blijkt uit de stad verdwenen. Men is algemeen verontwaar digd, dat een gast van de kanse lier op deze wyze in Venetië werd behandeld!" „Maar hoe kwam gij ter plaat se om my te helpen?" wil Victor Weten. „Wel ik vertrouwde het niet, U alleen te laten gaan en volgde U. Jammer genoeg was ik niet dicht genoeg bij om direct in te kunnen grijpen!" „Beste Robert", zegt Victor, „gij hebt mijn leven gered, ik hoop U eens mijn dankbaarheid te kunnen bewijzen. .Niet de moeite waard!" weert Robert af. „Maar nu moet ge rusten. Morgen wacht U een verrassing." Gevecht tussen nationale en Rooms-Katholieken in Polen In het Poolse stadje Olkusz, 30 km ten N.W. van Krakau, is volgens Poolse persberichten ge vochten tussen een duizendtal „nationale katholieken" en circa 2000 Rooms-katholieken. De „na- tionalen" waren volgens deze berichten aangevallen toen zij een mis in de openlucht bywoon- den. Er zouden talrijke gewon den zijn gevallen. (De Poolse „nationale katho lieke kerk" erkent het gezag van de Paus niet. Deze kerk draagt de missen op in het Pools. Het celibaat is voor de nationale geestelijken niet verplicht.) De strijd in Algerië Tussen 1 januari en 1 mei zijn in Algerië 12.641 rebellen gesfieu- veld en 2.508 door de Fransen ge vangen genomen. In die tijd wer den o.a, 153 mitrailleurs, 36 mor tieren en meer dan duizend ma chinepistolen door de Fransen buitgemaakt. Algerijnse opstandelingen excecuferen Franse soldaten Het nationale bevrydingsfront, de voornaamste organisatie der Algerijnse opstandelingen, heeft vrijdag te Tunis meegedeeld, dat op 30 april in Algerie drie Fran se soldaten zyn „terechtgesteld", nadat zij door een speciaal tribu naal van het nationale bevrij dingsleger ter dood waren ver oordeeld. De soldaten hadden zich volgens de mededeling schuldig gemaakt aan foltering. Inwoners van het dorpje Ramel Souk het gebied van La Calle waren hiervan het slachtoffer geworden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2