&ntpiolb ar& to&ótand Landingspogingen aan van Java gemeld Toeristen bezoek stijgt Westkust VeebleM vAnï Hoff Nixon in Peru met stenen bekogeld Meer hotels nodig in Nederland 1 HOOGWATER HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN ZATERDAG 10 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4367 - WEKELIJKSE WERELDSCHOUW, .WEL EEN VEILIGHEIDSRAAD, MAAR GEEN VEILIGHEID TREINRAMP IN BRAZILIË Meer dan 100 doden Volksstemming in Hamburg Batu Sangkar (Midden- Sumatra) en Parigi (Midden-Celebes) bezet De Franse kabinetscrisis PEERLESS BEDDEN Frankerlng WJ abonnement: Terugnam Wrecteur-Hoofdredaetewr I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Venchfrf dageBjks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties TgSÉn bandt*»8ver. tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. De Veiligheidsraad heeft met zo goed als algemene stemmen, behalve natuurlijk van Rusland, twee negatieve beslissingen genomen, die de impasse, waar de tegen woordige wereldpolitiek in verkeert, duidelijk weer geven. Nadat de stemming over de resoluties, die waren ingediend in verband met de Noordpool, was uitgesteld, is nu, met de stem van Rusland tegen, beslist, dat deze klacht ongegrond is en dat dus Rusland geen enkele reden heeft onveiligheid te vrezen. Tegelijk is met Rus sisch veto het voorstel verworpen, door Amerika inge diend, terzake van een gemeenschappelijke, alle leden van de Raad omvattende, inspectie over luchtvaartbewegin gen in de een of andere richting van de Noordpool. De gevaren, die deze negatieve beslissingen hebben voor de Westelijke verhoudingen, zijn duidelijk. Ook en in het biezonder in Europa, welks Oostgrens slechts door Oost-Duitsland van Polen, Tsjecho-Slowakije en Rusland wordt gescheiden. De verhalen over de waakzaamheid, die aan deze Oostgrens, zelfs ten opzichte van Oost- Duitsland wordt betracht, mogen wat sinister en sensa tioneel lijken ze zijn helaas maar al te zeer waar. Dit is, men kan het zonder be-sluit om geen kernproeven meer zwaar vaststellen, niet de schuld van Amerika, wèl echter die van Rusland, dat door zijn dictato riale geheimzinnigheid de kans op een nieuw Pearl Harbour groter maakt, dan ooit Rusland van Amerikaanse zijde kan tref fen. Het enige wat men zou wil len zeggen is, dat het Westen in de afgelopen weken en maan den deze gevoelens duidelijker tot uitdrukking had moeten brengen. De proefneming in 1948 met de Berlijnse blokkade is daar om te bewijzen, dat er maar één argument is, voor de Russische machthebbers vol doende sprekend: dat van de macht. Het gevolg van deze ne gatieve beslissingen is reeds dadelijk merkbaar geworden. Amerika heeft nu gelijk zijn bondgenoten in Europa tevoren deden, het Rapackiplan formeel verworpen. Het was een onding van het eerste ogenblik af, ten zij dat het in een sfeer van al thans enigszins gelijk vertrouwen was aangenomen. Nu dat niet het geval was, zou het geen uit werking hebben gehad. OP NAAR DE TOP? Een merkwaardig feit is, dat tijdens de Raadsdebatten, die zo wel de afwijzing van het Ame rikaanse voorstel betreffende de luchtvaart-inspectie als de daar mede verbonden beschouwingen over beperking der bewapening betroffen, de secretaris-generaal der V. N., de Zweed Hammars- kjoeld, in de debatten heeft in gegrepen. Dit is het uitdrukke lijk vastgesteld recht van de secretaris-generaal, maar het wekte opzien, zo niet sensatie. Het kwam bovendien op een vrij ongelukkig ogenblik, toen Rus land reeds door de overige leden van de Veiligheidsraad in een geïsoleerde positie was gesteld. Of de onthouding van Zweden, terzake van de Russische klacht over Amerikaanse dreiging, daarmede verband heeft gehou den, valt moeilijk uit te maken. De gevolgen hebben zich reeds ook doen voelen op de NATO- conferentie te Kopenhagen, in zake de top-conferentie. Maar men kan niet ontkennen, dat hierbij een impasse aanwezig is. Rusland wilde onmiddellijk over leg van de Grote Vier over da tum en plaats en andere formele biezonderheden. De westelijken stemden aarzelend toe, maar zagen dit door Rusland zo op gevat, dat hun ambassadeurs één voor één door minister Gro- myko werden ontvangen. Daar tegen hebben ze bij Rusland pro test aangetekend, hetgeen ten gevolge had, dat Rusland nu de wens uitte, dat bij de gezamen lijke besprekingen ook Polen en 1 sjecho-Slowakije aanwezig zou den zijn. Dit was, reeds uit hoofde van Duitsland, voor de Westelijken niet te aanvaarden. Nu komt er bij, dat nog altijd een top-conferentie is gedacht, waar Eisenhower aan deelneemt, gelijk in 1955 in Genève. Wilson heeft aan de conferentie van Parijs van 1919 deelgenomen en dit heeft geleid tot Versailles. Er wordt ernstig gewaarschuwd, dat Eisenhower niet opnieuw zulk een voorbeeld zal volgen. Daarbij komt, dat eAi topconfe rentie weinig betekenis heeft, zolang men ten opzichte van de ■slopzetting van kernproeven met tot overeenstemming is ge raakt. Rusland heeft nu zijn be te nemen, voorlopig ingetrokken, hetgeen erop zou wijzen, dat) wellicht de katastrofale moei, lijkheden, die het bij zijn kern, proeven heeft ondervonden, zij a overwonnen. H-BOMMEN EN POOL- Het lijkt, dat de geleerden vatn verschillende landen, die, zelfs ten getale van 600 in Engeland, tegen kernproeven en gebruik van H-bommen waarschuwden, een uiterst slecht ogenblik heb ben gekozen. Het is begrijpelijk dat zij, beter dan anderen bekend met de gevaren, aan het gebruik van atoom- en andere wapenen verbonden, tot het uiterste waar schuwen daartoe niet over te gaan. Maar wat wil men anders? Moet men dan, omdat men deze gevaren voor dt mensheid niet wil riskeren, aan de terreur- macht, niet van het Russische volk, maar van het handjevol Russische machthebbers, toe geven om aan de wereld de in twee oorlogen zo duur gekochte, vrijheid te ontnemen? Niet ten onrechte is opge merkt, dat de enige oplossing .van de spanning, die na 1945 zich zelden sterker heeft geuit dan nu, ligt in het treffen van locale beslissingen. Een zoda- terzake van de vrijhandelszone, met welke de Euromarkt zou te maken krijgen, nog geen enkel bewijs van toenadering is ge geven. ELKE STAAT HEEFT ZIJN BERAAD. Wat de staten elk voor zich zelf betreft ziet het er verschil lend uit. Frankrijk is aan zijn vierde kabinetsformateur bezig. In Bonn is men teleurgesteld door het resultaat van het be zoek van minister Mikoyan. Er is weliswaar een overeenkomst gesloten, maar slechts van ui terst beperkte aard. In Zweden is een minis terscrisis ontstaan, de eerste na de achtereenvolgende lange ja ren van socialistisch en dirigis tisch bewind. Daartegenover is Nasser met veel hartelijkheid in Moskou ontvangen, hetgeen zeker ook als manifestatie is be doeld tegenover Joego-Slavië, waarmede Rusland thans op voet van ideologische oorlog ver keert. Voor hoe lang? WORDT INDONESIË EEN BRANDHAARD? Wat intussen van Indonesië te denken? Men kan de strijd op Sumatra wellicht afgelopen rekenen, hoewel het de vraag is wat, vooral na de bezetting van andere gedeelten van de west kust, Atjeh, altijd strijdvaardig, zal doen. Maar er is, blijkbaar onder invloed van de naar de re bellen overgelopen overste Ka- wilarang, een nieuw front ont staan. Dit was reeds het geval in Celebes, maar nu is het mari- tiem-strategisch niet onbelang rijke eiland Morotai, dat al in wereldoorlog II een belangrijke rol heelt gespeeld, door de rebel len bezet. De regering van Sjafroeddin blijkt in het bezit van een lucht vloot, die meetelt, zodanig zelfs, dat het verstandig wordt geoor deeld door verschillende mo gendheden. om de internationale scheepvaart in het gebied, dat Morotai bestrijkt, stop te zetten. Dat is op zichzelf nadelig, maar niet overwegend belangrijk. Belangrijk echter is wel, of en (Advertentie). hoe lang de mogendheden, die de rebellen geen van alle als partij hebben erkend, deze zul len toestaan zonder verzet hun suprematie in de lucht toe te laten. Als één der groten zich in deze zaak mengt, waar is dan, gedachtig aan de Spaanse bur geroorlog, het einde? En de laatste resultaten van de Veilig heidsraad wijzen er bepaaldelijk niet op, dat het mogelijk is met medewerking van Rusland voor dit locale gebied een overeen komst te treffen, die door allen, maar dan ook door allen zal wor den nageleefd. Zelfs zou kolo nel Warouw die tussen beide partijen in staat, aan onderhan delingen denken. Maar op welke grondslag? VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) nige oplossing omvat het nieuwe voorstel van Amerika ten op zichte van de Zuidpool. Amerika heeft zich met het oog daarop gewend tot alle belanghebbende staten. Natuurlijk ook tot Rus land, waarvan het even natuur lijk een weigerend antwoord verwachtte. Maar indien de ove rige landen, bij de Zuidpool be trokken, zich aaneensluiten, dan zou toch niettemin te voorkomen zijn, dat ook in dit door de we tenschap geëxploreerde nieuwe terrein de spanning voortduurt. Dit echter laten wij dit niet vergeten is slechts mogelijk, wanneer Europa een grotere eenheid toont dan nu het geval is. Het is alsof Rusland er op uit is om die eenheid zijns on danks te bevorderen. Toch dient men vast te stellen, gelijk te Straatsburg is geschied, dat b.v. In Rio de Janeiro zijn donder dagavond bij een spoorwegonge luk meer dan honderd mensen om het leven gekomen en meer dan drie honderd gewond. In een der voorsteden van de stad botste in de namiddag een stampvolle personentrein op een lege trein. Er ztjn reeds 97 lijken geborgen. Men vreest dat het aantal doden zal stijgen tot 140. Meer dan 200 gewonden zijn uit de wrakstukken gehaald. De toe stand van vijftig van hen is ern stig. President Kubitsehek en kardi naal Camara hebben zich onmid dellijk naar de plaats van de ramp begeven. De radioomroep van de stad heeft dokters en ver plegers opgeroepen te komen helpen. Ook riep de radio de burgers op bloed af te staan voor de gewonden, van wie er ver scheidene ter plaatse geopereerd moesten worden. Een regeringsambtenaar heeft meegedeeld, dat er 130 tot 140 doden zijn. Volgens hem is het ongeluk veroorzaakt door een fout in het seinstelsel. De seinen hebben niet aangegeven, dat er een personentrein was binnen gekomen, waardoor een andere lege trein doorreed, toen hij bij de baan van de o* ervolle per sonentrein kwam. Het aantal gewonden is inmid dels tot 300 gestegen. Alleen in de wrakstukken van het eerste rijtuig van de volle trein heeft men tachtig lijken gevonden. Volgens de laatste berichten heeft de treinramp 114 doden en 315 gewonden van wie 50 ernstig, geëist. Op het ogenblik van de botsing waren er in totaal 2400 reizigers in de personentrein. President Kubitsehek heeft de bevolking meegedeeld dat men streng zal optreden tegen de schuldigen van de recente reeks ongelukken, die de Braziliaanse spoorwegen heeft getroffen. Hij heeft het ontslag van drie directeuren van de spoorweg maatschappij Central Do Brasil aanvaard. Na Bremen heeft thans ook de Westduitse deelstaat Hamburg besloten tot een volksstemming over de atoombewapening. Zij zal op 8 juni worden ge houden. Een desbetreffend wets ontwerp is door het parlement aangenomen met de stemmen van socialisten en vrije-demoera tische partij vóór. Er zijn 1.350.000 stemgerechtigden. Het. Indonesische persburea Antara heeft vrijdag een bericht uit Anjer aangehaald volgens hetwelk twee onbekende gewa pende manen, die zich aan boord van twee grote landingsvaartui gen bevonden, gepoogd hebben op de Westkust van Java aan land te gaan. De Indonesische kustwacht had deze poging gedwarsboomd. Volgens het bericht zijn tussen Anjer en Laboejas nog meer lan dingspogingen gedaan, maar de aanvallers werden gedwongen zich, na grote verliezen geleden te hebben, terug te trekken. Het door Antara geciteerde be richt bevat nog de mededeling, dat niet-geïdentificeerde duikbo ten voor de westkust van Java zouden zijn waargenomen. De Indonesische admiraliteit had de plaatselijke bevolking ver zocht de aanwezigheid van elk verdacht voorkomend vaartuig te melden. Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft ten zuiden van Bukittinggi, waar volgens eer dere berichten de leiders der opstandelingen zich na de val van Bukittinggi zouden hebben verschanst, op 5 mei j.l. door de troepen van de centrale rege- ringis bezet. Volgens het com muniqué hadden de opstande lingen de bevolking gedwongen uit Batu Sangkar te evacueren, zodat de plaats geheel verlaten was, toen zij werd bezet. In het communiqué werd geen melding gemaakt van het lot van de opstandleiders. Tevens heeft het leger de be zetting van Parigi, in Midden- Celebes bekend gemaakt. REBELLENREGERING TRACHT TE VLUCH TEN. De troepen van de tegenrege ring trachten wanhopig een uit weg naar de westkust van Suma tra te banen, waar een onderzee boot op hun regeringsleden zou wachten, aldus een bericht van Antara. BUITENLANDSE CORRES PONDENTEN VRAGEN WAARBORGEN. De vereniging van buitenlandse correspondenten in Indonesië heeft vrijdag de Indonesische re gering gevraagd waarborgen te geven dat haar leden hun taak zonder onnodige inmenging kun nen voortzetten. In een brief aan het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de voorzitter, J. W. M. Martinot, her innerd aan de aanhouding van Bernhard Kalb, correspondent van de „New York Times". In de brief werd gezegd, dat van Kalb vingerafdrukken wer den genomen en dat hij als mis dadiger behandeld werd op het aanhoudingscentrum van de mili taire politie en na meer dan an derhalf uur zonder uitleg of ver ontschuldiging mocht vertrek ken. Geen enkele keer werd hem de reden voor zijn aanhouding me degedeeld In de brief wordt gezegd: „Zijn behandeling als geaccrediteerd correspondent wordt door de le den van de vereniging be schouwd als poging tot intimida tie van Kalb niet alleen maar van alle correspondenten van onze groep". Gevraagd werd de buitenlandse correspondenten in Indonesië dezelfde rechten te verlenen als de Indonesische correspondenten in het buitenland hebben. Vice-president Nixon van de Verenigde Staten, die op het ogenblik een reis maakt door Zuid-Amerika, is donderdag in de Peruaanse hoofdstad Lima tweemaal toe met stenen beko geld. De betogingen, die onder lei ding stonden van communisten, hadden met een tijdsverloop van een uur plaats. De eerste vond plaats bij de San-Mar.cosuniver- siteit, waar ongeveer 2000 stu denten Nixon opwachtten, en de tweede toen hij naar zijn hotel terugwandelde. Het bezoek aan de San-Mar- cosuniversiteit kon vanwege de demonstratie niet doorgaan. Ni xon werd door een steen aan de nek geraakt en zijn assistent Jack Sherwood, kreeg een steen in het gezicht. De studenten droegen spandoeken met zich mee met leuzen ais: „Maak dat je wegkomt, haai." Een van de betogers spuwde Nixon in het gezicht. Nixon zei „Laat mij eens praten met jullie leider", maar de demonstranten bleven roe pen: ,,Ga naar huis." „Dat komt in orde", zei Nixon toen, „maar zal ik eerst niet eens wat zeg gen?" Nixon en zijn gezelschap riepen de politie toe de menigte niet uiteen te drijven. De Amerikaanse vice-presi dent moest echter afzien van zijn bezoek aan de San-Marcosuni- versiteit. In plaats daarvan bracht hij een bezoek aan de Rooms-Katholieke universiteit te Lima. De demonstranten hebben ook een Amerikaanse vlag ver scheurd, van de krans, die Nixon gelegd had bij het monument voor de vrijheidsheld San Martin. Bij de demonstratie bij Nixons hotel verspreidde de politie de menigte. Later verklaarde Nixon op een persconferentie: „Deze dag zal als een zwarte dag in de ge schiedenis van San Marcos ge boekt staan, omdat een minder heid met geweld de vrijheid van meningsuiting heeft belemmerd. Hij beschuldigde de betogers van „intellectuele luiheid". De Peruaanse ambassade te Washington heeft bij de Ameri kaanse regering de verontschul digingen van Peru aangeboden voor het gebeurde. KIND DOOR AUTO GEGREPEN. Donderdagmiddag is te Sonne- (Fr.) het zesjarig zoontje 'ite van de heer N. Bos, toen i bij het spelen de weg over- ik, door een passerende perso nae gegrepen en op slag Osdoo<l „Er bestaat geen reden tot on tevredenheid over de ontwikke ling van het toeristenverkeer naar en in Nederland in 1957", zo deelde de voorzitter van de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, mr dr L. N. Deckers, in zijn ope ningsrede op de jaarlijkse leden vergadering van deze organisatie in Valkenburg mee. Volgens een ruwe schatting kwamen er bij elkaar zo'n vijftien miljoen buitenlandse bezoekers naar Nederland, van wie er vol gens de gegevens 1.166.595 in de hotels logeerden. Aan deviezen bracht het bui tenlandse bezoek de tegenwaarde van 258 miljoen gulden op. In 1956 was dat 232 miljoen. Tegen over het bedrag aan deviezen van 258 miljoen dat door buitenlands toerisme in Nederand werd be steed, staat een bedrag van bijna 320 miljoen, dat door Nederland se toeristen in het buitenland werd uitgegeven. Minder grensformaliteiten. Over de ontwikkeling van het buitenlandse bezoek in 1958 was spreker niet pessimistisch. Bij de talloze bezoekers, die de We reldtentoonstelling te Brussel zonder twijfel zal trekken, zullen zeer velen zijn, die van hun reis naar België gebruik maken om eens een kijkje in Nederland te nemen. Vanzelfsprekend heeft de A. N. V. V. in verband hiermee speciale maatregelen genomen Reeds in 1956 is met de voorbe- reiding van deze maatregelen be gonnen. Verder heeft het jaar 1958 voor het toeristenbezoek aan ons land nog een ander voordeel boven 1957, namelijk dat verschillende belangrijke vereenvoudigingen van de grensformaliteiten van kracht zijn geworden. Volgens spreker is er alle re den tot optimistische verwach tingen. Maar, zo vroeg hij zich af. hoe staat het met de perspectieven voor de jaren na 1958? Als men de factoren nagaat, die oorzaak zijn geweest van de re volutionaire ontwikkeling van het toerisme in deze eeuw, dan ziet men, dat al die factoren nog steeds een rol spelen. Doordat de bevolking blijft toenemen, blijft het aantal mensen dat wil en kan reizen, groeien. Doordat het geestelijk peil der mensen voort durend stijgt, blijft de behoefte om te zien, te weten en te kunnen vertellen en schrijven, groter worden. Daar de mechanisatie en de trek van het platteland naar de stad voortgaan, blijft de be hoefte aan recreatie toenemen. toenemen. Daarmee is echter niet gezegd, dat Nederland in de te verwachten toeneming van het aantal toeristen zal delen. Reeds nu is de concurrentie fel, maar in de toekomst zal zij nog feller zijn. En in die strijd hebben wij niet de sterkste wapens, aldus de voorzitter. Hierbij dacht hij in de eerste plaats aan het feit, dat de midde len, waarover de A. N. V. V. be schikt, ongunstig afsteken bij de budgets, waarmede de officiële toeristische organisaties in vele andere landen werken. Terwijl vele van de zusterorganisaties in het buitenland in staat zijn ge steld haar propaganda-actiestrijd te verhogen, heeft de Nederland se overheid in het kader van de bestedingsbeperking de subsidie aan de A. N. V. V. verminderd. Met toerisme wordt de wel vaart dus gediend. Logischerwijze zou men dus de propaganda voor het toerisme moeten vergroten om nog meer uit deze welvaarts bron te kunnen putten. Het kan nooit de bedoeling van de bestedingsbeperking zijn, een welvaartsbron minder rijkelijk te doen vloeien. Daarom vertrouwde Felle concurrentiestrijd.spreker er op, dat de overheid er Zonder enige twijfel zal dus I loe zal overgaan door verhoging het toeristenpotentieel blijven van haar subsidie aan de A. N. V. V, te voorkomen, dat door de toenemende concurren tie van het buitenland het toeris tenbezoek aan ons land zou ver minderen en onze welvaart zou worden geschaad. Er is nog een reden, waarom Nederland in de toeristische con currentiestrijd met het buitenland in een nadelige positie verkeert, aldus spreker, namelijk het feit, dat ons dichtbevolkte land min der recreatieruimte bezit dan welk ander land ook. Volgens een schatting van de rijksdienst voor het nationale plan bedraagt de oppervlakte recreatiegebied thans 300.000 ha, hetgeen bij een bevol king van elf miljoen zielen plus minus 270 vierkante meter per persoon betekent. Gaarne beval spreker de grote sociale en ook economische be langen, die gelegen zijn in de handhaving van de weinige, ons nog resterende recreatiegrond warm aan in de aandacht van de overheid. Behalve aan recreatieruimte heeft ons land, vooral in het wes ten, in het seizoen ook tekort aan logiesruimte. Ook in 1957 moest de A. N. V V. dat ervaren. Onvermijdelijk brengen de moeilijkheden die buitenlandse reisbureaus, touringcar-onderne- Ook werd geprotesteerd tegen .geheime censuur, die blijkbaar werd ingesteld op uitgaande pers telegrammen", waarbij voorbeel den werden gegeven dat perstele grammen „gewoon verdwenen". De secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, oud premier Guy Mollet, heeft vrij dag verklaard er van overtuigd te zijn, dat de volksrepublikein Pflimlin, die de mogelijkheid van het vormen van een regering on derzoekt, op een gunstige stem ming van de socialisten kan re kenen en waarschijnlijk zelfs op hun steun. Volgens Mollet zullen de socia listen in geen geval aan een re gering onder Pflimlin deelnemen. De conservatieve leider Pinay deelde mee, dat vele van zijn po litieke vrienden graag een einde aan de crisis willen zien en bereid zijn de volksrepublikein te steu nen. Pflimlin wil een klein kabinet vormen, dat geheel uit leden van de M. R. P. zal bestaan. Als een gevolg van de uitvoe rige besprekingen met talrijke politici zal Pflimlin president Coty vandaag uitsluitsel geven. (Advertentie). |PPIpn™iHII^|J BINNENVERINGBED het beste bed J V ooit gemaakt verkrijgbaar bij: mingen en ook particuliere toe risten hier ondervinden bij het verkrijgen van logiesaccomodatie mee, dat bij hen de animo voor het maken van reizen naar ons land vermindert. Meer hotels! Er is in ons land behoefte aan eenvoudige hotels. Naar de stel lige overtuiging der A. N. V. V. behoeven nieuwe hotels geen af breuk te doen aan de exploitatie van de bestaande hotels en wordt de vraag naar hotelruimte mede bepaald door het aanbod. Daar om hoppte spreker zeer, dat er een mogelijkheid zal kunnen wor den gevonden tot verdere uit breiding van de hoteiaccomoda- tie. Tot een oplossing van het pro bleem van de lagere bezetting buiten het toeristenseizoen zou wellicht kunnen worden bijgedra gen door er bij de bouw van ho tels van uit te gaan, dat de mo gelijkheid bestaat, dat de exploi tatie mede wordt gebaseerd op de vraag naar tijdelijke woon ruimte voor studenten, verlofgan gers, congressisten, enz. Overigens zal de A. N. V. V, er naar blijven streven te komen tot een verdere spreiding naar tijd voor het toeristenbezoek. Voor wat betreft de spreiding naar ruimte valt een voortuilgang te melden, doordat geleidelijk meer reisbureaus er toe overgaan meerdaagse tochten, die afwijken van het platgetreden pad, voor Nederlandse en buitenlandse toe risten in hun programma's op te nemen. ZONDAG 11 MEI v.m. n.m. Breskens 7.58 8.23 Terneuzen 8.33 8.58 Hansweert 9.13 9.38 Walsoorden 9.23 9.48 LATER KOUDER. Het vasteland van Europa, met uitzondering van Scandinavië be vindt zich in warme en vochtige lucht van sub-tropische oor sprong. In het grootste deel van Duitsland werd het 20 tot 25 graden, terwijl in midden- en zuid-Frankrijk het kwik opliep tot 25 30 graden. Hierbij ontston den onweersstoringen, die met de heersende zuidwestelijke boven- stroming ook het zuiden van ons land bereikten. In het zeegebied tussen Noor wegen en IJsland ligt een depres sie, waarvan het koufront is doorgedrongen tot Denemarken en Zuid-Engeland. Dit front be weegt zeer langzaam naar het zuidoosten en zal vandaag in de loop van de dag ons land berei ken, waarna koelere polaire lucht van het noorden uit kan binnen stromen. medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Later kouder Veranderlijke bewolking met plaatselijke regen- of onweers buien. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Aanvankelijk vrij warm, maar in de loop van de dag van het noor den uit binnendringende koelere lucht. MAANDAG 12 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.09 9.44 10.24 10.34 n.m. 9.36 10.11 10.51 11.01 ZON MAAN op onder OP onder M"! 10 4.56 20.18 1.29 11.46 11 4.54 20.20 1.54 12.51 1 1.50 20.23 2.39 14.59 1 4.49 20.24 3.01 16.02 1 4.47 20.26 3.23 17.05 16 4.46 20.28 3.46 18.09 17 4.44 20.29 4.13 19.12

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1