Deltawet ook in de Eerste Kamer aangenomen Nieuwe Franse regering verschijnt vrijdag a.s. voor de nationale vergadering Het militaire aankoopbeleid HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Italië en het vooroverleg voor een topconferentie TWEEDE KAMER Motie- Vermeer aangenomen motie-Ritmeester verworpen Frankering bij abonnement*. Temeuze* Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS. 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 8 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4365 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties Tgéén handelsadver tenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 u«r Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. De Franse Nationale Vergade ring is voor vrijdag a.s. bijeen geroepen, ter bespreking van het agendapunt: Voorstelling der nieuwe regering en uitspraak (Ier volksvertegenwoordiging laarover. Inmiddels is formateur Plêven begonnen met de samenstelling 'tan de lijst van ministers. Dit tal geen eenvoudig werk zijn, zowel door de grote moeilijkhe den waarvoor Frankrijk zich ziet geplaatst en die ingrijpende im populaire maatregelen eisen als ook door de geschillen tussen de partijen die vaak schoorvoe tend Pléven hun steun heb ben toegezegd. De voornaamste problemen waarmee het kabinet te kampen krijgt zijn de toestand in Noord- Afrika de strijd in Algerië en De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben laten weten dat wellicht Italië zal deelnemen aan 'n eventuele conferentie van. ministers van Buitenlandse Za ken ter voorbereiding van een topconferentie. Dit werd woensdag meege deeld door de ministers van Buitenlandse Zaken der Weste lijke grote drie" die te Kopen hagen aan de Navo-conferentie deelnemen. In hun verklaring zeggen zij niet van oordeel te zijn, dat hun landen .noodzake lijkerwijze de enige Westelijke mogendheden te zijn die aan een mogelijke conferentie van ministers van Buitenlandse Za ken of een eventuele topconfe rentie deelnemen". „Andere lan den, zoals b.v. Italië, kunnen dan wellicht ook worden toege laten". Waarnemers zien in deze me dedeling een belangrijke presti gewinst voor de Italiaanse dele gatie onder minister Pella en een versterking van de interna tionale positie der Italiaanse regering, kort voor de algemene verkiezingen op 25 mei. Anderzijds ziet men in de ver klaring niet een bewijs dat het Westen zou toegeven aan de op vatting van Moskou, dat bij toe komstige besprekingen het Oos ten en het Westen geleikelijk moeten zijn vertegenwoordigd Wel is men van oordeel, dat door de toelating van Italië de weg ook wordt geëffend voor Polen. Naar verluidt zijn de Weste lijke mogendheden het nog niet eens over de landen, die aan verder overleg moeten deelne men. In Navo-kringen wil men het aantal deelnemers zo klein mogelijk houden, omdat er an ders te veel tijd met redevoe ringen verloren zou gaan. Naar in conferentiekringen verluidt heeft o.a. minister Luns zijn instemming met de even tuele Italiaanse deelneming be tuigd. de verhouding tot Tunesië de benarde financiële positie van het land en de spanningen op sociaal gebied, waar de mijnwerkers, het spoorwegpersoneel en het personeel in de gas- en elektri citeitsbedrijven en ander over- heidsemployé's hogere lonen wensen. Wat de medewerkers van PIé ven betreft wordt onofficiëel de naam van oud-premier Edgar Faure voor het ministerie van Financiën genoemd, die van oud-premier Edouard Daladier ais minister van Staat en die van oud-premier Maurice Bourges- Maunoury voor de portefeuille van Defensie. De radicale ministers in het vorige kabinet-Ga illard hebben echter, naar verluidt, besloten geen zitting te nemen in de nieu we regering. Onder hen bevindt zich Bourges-Maunoury. Anderzijds wil de belangrijkste man van de conservatieven, oud premier Antoine Pinay, niet aan het kabinet-Pléven deelnemen. Zijn partijgenoten heeft hij aangeraden, slechts onbelangrij ke posten te aanvaarden en de verantwoordelijkheid voor Alge rië en de financiën aan anderen over te laten. Pléven wil echter Pinay als minister van Financiën of als minister van Buitenlandse Za ken. De porteuille van Algerijn se Zaken zou hij willen geven aan een andere conservatieve po liticus, Louis Jacquinot. De socialisten tenslotte, die geen zitting in het kabinet wil len nemen maar Pléven wel hun steun hebben toegezegd, staan er op, dat de Algerijnse Zaken niet worden toevertrouwd aan Geor ges Bidault, Jacques Soustelle of André Morice. Communistisch-Chinese torpedobootjagers brengen Japanse vissersboten op De Japanse raad voor de vei ligheid ter zee heeft medege deeld dat communistisch-Chi- nese torpedobootjagers 14 Ja panse vissersvaartuigen met in totaal 171 opvarenden, die zich 60 tot 80 mijl ten oosten en ten zuidoosten van het eiland Que- moy (in handen der Chinese nationalisten), in de Oostchi- nese Zee, bevonden, hebben be schoten en opgebracht. Een woordvoerder van de raad verklaarde dat dit de tweede maal is, sinds het van kracht worden van de Chinees- Japanse visserij-overeenkomst, op 12 juni 1956, dat Japanse vissersboten door communis- tisch-Chinese oorlogsschepen zijn opgebracht. Deze drie mannen hebben vooral geijverd voor de val van de regering-Gaillard op vijftien april, omdat zij diens politiek in Noord-Afrika te zwak vonden. Deze houding van de socialisten maakt het voor Pléven nog moei lijker om het vertrouwen van de één miljoen Europeanen in Al gerië te winnen. Levenslang voor moordenaar van Britse onderwijzeres. De Franse zwerver Robert Avril is gisteren te Amiens tot levenslange dwangarbeid veroor deeld wegens moord op de Brit se onderwijzeres Janet Marshall, bijna drie jaar geleden gepleegd. Beklaagdes verdediger, Ed- mond Chevriot, zei: _,,Wij zijn al lemaal een beetje schuldig aan de dood van Janet Marshall". In 1946 had een arts verklaard, dat Avril gevaarlijk was, maar niet temin werd hij op vrije voeten gesteld nadat hij een straf had uitgezeten. Er is niets gedaan, aldus de verdediger, om hem te genezen. De uit 6 mannen en 1 vrouw bestaande jury heeft verzachten de omstandigheden in aanmer king genomen. De openbare aan klager had de doodstraf geëist. De 45-jarige Avril heeft zijn daad bekend. Amerikaans vliegtuig verloor raketten. Een straaljager van het type „F-86" heeft dinsdagavond niet ver van Perry in de Amerikaan se staat Florida tien raketten ver loren. Men is onmiddellijk met de opsporing begonnen en de bevol king is gewaarschuwd. BulgaarsPoolse B esprekingen. In een dinsdagavond te Sofia gepubliceerd communiqué wordt verklaard dat de besprekingen tussen een Bulgaarse en een Pool se delegatie in een vriendschap pelijke en oprechte sfeer van wederzijds begrip zijn gevoerd. Over de besproken onderwerpen wordt echter niets gezegd. Zoals bekend brengt een dele gatie van de Poolse communisti sche partij en regering, onder lei ding van Gomulka, thans een be zoek aan Bulgarije. Op een receptie ter ere van de Polen verklaarde de eerste secre taris van de Bulgaarse commu nistische partij, Jifkof, dat men eensgezind is ten aanzien van alle kwesties welke betrekking heb ben op de communistische par tijen der beide landen. De be sprekingen vormden een nieuwe bijdrage tot de strijd tegen het revisionisme en dogmatisme, al dus de communistische leider. Gomulka zei, dat de vriend schap en samenwerking tussen Bulgarije en Polen een belang rijke factor zijn voor de eenheid en solidariteit der communisti sche landen. Tijdens de voortzetting; van de vergadering heeft minister Alge- ra woensdag geantwoord op de vragen die hem tijdens het debat van dinsdag met betrekking tot de Deltawet werden gesteld. Reeds enige maanden vóór de overstromingsramp in 1953 was opdracht gegeven tot bestude ring der problemen die verband houden met de afsluiting der zeearmen. Het landsbelang eiste een zo spoedig mogelijke indiening van het onderhavig wetsontwerp. Spreker was er verheugd over dat alle sprekers van oordeel waren dat geen grondwettelijke bezwaren aan de aanvaarding van het wetsontwerp in de weg staan. De vergadering van de Eerste Kamer van woensdagmiddag tijdens welke minister Algera het woord voerde over het Del ta-plan werd behalve door de Belgische ambassadeur in Ne derland de heer Van der Strae- tenWaillet bijgewoond door de leden van de Belgische Senaats commissie voor openbare wer ken die een tweedaags bezoek aan ons land brengt ter be schikking van de Deltawerken. Minister Algera zeide te ho pen. dat de Eerste Kamer het betreffende wetsontwerp, gezien het landsbelang, eenstemmig zou kunnen accepteren. Tijdelijke uitschakeling van de kleine zeewerende waterschap- pen is voor de uitvoering van de werken noodzakelijk. De bijdrage regeling zal alle belangen moeten omvatten, al dus de minister. Niet-grijpbare belangen zullen moeten vallen onder een deel dat het rijk voor zijn rekening moet nemen. Deze week zal het wetsontwerp tot wijziging van de waterstaat worden ingediend, zo zeide mi nister Algera nog. In de memorie van antwoord heeft de regering geantwoord dat zij op het standpunt staat dat Nederland de voor de uitvoe ring van de voorgenomen wer ken noodzakelijke vrijheid van handelen bezit. Dit geldt dus ook voor de Oosterschelde. Voorts is in de memorie van antwoord de aandacht erop ge vestigd dat de Nederlandse sou- vereiniteit niet onbeperkt in de bestaande verdragsbepalingen zal dienen na te leven. Maar ik heb eraan toegevoegd dat een en ander de aanleg van de wer ken niet in de weg staat. Dit sluit niet uit dat niet zoveel mo- De strijd in Algerië De Franse troepen in Algerië hebben in de afgelopen dagen 202 opstandelingen buiten ge vecht gesteld bij vier militaire operaties in Zuid-Algerië. Honderd opstandelingen sneu velden in verbitterde gevechten bij Aumale, ongeveer 100 km ten zuid-oosten van Algiers. De Franse verliezen bedragen ongeveer tien gesneuvelden, al dus is dinsdagavond de militai re autoriteiten in Algerië be kend gemaakt. WARMER. Woensdag trok in de laatste helft van cie dag opnieuw een front over ons land. Een en an der ging gepaard met veel be wolking maar hieruit viel ner gens regen van enige betekenis. Dit front vormt de voorste grens van zeer zachte lucht, waarin de thermometer woens dagavond om negen uur op de vliegvelden Woensdrecht en Zuid-Limburg nog 16 graden aanwees. In deze luchtsoort werden in Zuid-Frankrijk tem peraturen van 25 tot 30 graden gemeten. Enkele stations meld den zelfs maxima van 31 gra den. Tegelijkertijd viel woens dagmiddag in Zweden natte sneeuw bij temperaturen van maar even boven het vriespunt- De genoemde zachte lucht wordt naar onze omgeving ge voerd met een zuidelijke stro ming, die in stand wordt ge houden door een depressie ten westen van Schotland. Bij deze depressie hoort een regenzone die boven de Golf van Biscaye ligt en langzaam naar het noordoosten beweegt. Het ziet er echter niet naar uit dat deze ons vóer heden avond zal kunnen bereiken. Er wordt daarom droog weer ver wacht met flinke zonnige pe rioden. De temperaturen kun nen daarbij tot boven 20 graden oplopen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van donderdag morgen tot onderdagavond. WARMER. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. War mer. VRIJDAG 9 MEI v.m. n.m. Breskens 6.02 6.22 Temeuzen 6.37 6.57 Hansweert 7.17 7.37 Walsoorden 7.27 7.47 ZON MAAN op onder op onder Mei. 8 4.59 20.15 0.21 9.34 9 4.57 20.16 0.58 10.40 10 4.56 20.18 1.29 11.46 11 4.54 20.20 1.54 12.51 De interpellatie, welke de heer Ritmeester (VVD) in de vergade ring van de Tweede Kamer op 23 april IJ. heeft gehouden betref fende de beantwoording door de minister van Oorlog van zijn schriftelijke vragen met betrek king tot de levering van helmen ten behoeve van de Nederlandse strijdkrachten, is uitgemond in de indiening van twee moties. Deze moties heeft de Tweede Kamer gistermiddag in behande ling genomen. Aan de regeringstafel hebben plaats genomen minister Staf en staatssecretarissen Kranenburg en Moorman. De motie van de heer Ritmees ter luidt aldus „De Kamer, overwegende dat in brede kring ongerustheid bestaat om trent de gang van zaken bij de dienst materiëel landmacht; nodigt de minister uit een com missie van gezaghebbende bui tenstaanders te benoemen ten einde een onderzoek omtrent deze gang van zaken in te stel len en het door deze commissie uit te brengen rapport eventueel vergezeld van de opmerkingen, waardoor het hem aanleiding mocht geven ter kennis van de Kamer te brengen". De staatssecretaris de heer Kranenburg krijgt het woord voor het afleggen van een korte verklaring met betrekking tot zijn afwezigheid bij de interpel latie-Ritmeester. Hij zegt voor een conflict van ambtsplichten te hebben gestaan. Hij heeft een keuze gedaan voor een plicht, welke hij slechts persoonlijk kon vervullen. Aldus zegt spreker, heb ik het gewicht onderschat, dat de Kamer aan mijn aanwe zigheid heeft gehecht. Daarvoor bied ik mijn verontschuldiging aan. De heer Vermeer (Arb.) wenst een verandering in zijn motie aan te brengen. De commissie zal zich moeten kunnen uitspre ken of en zo ja er verbetering is te brengen in de controle der Kamer. Voorts wil hij de mogelijkheid openen dat de commissie zich door deskundige buitenstaanders doet bijstaan. De heer Vermeer dient een ge wijzigde motie mede onderte kend door leden van CH. KVP en AR in, welke aldus luidt: „De Kamer, gehoord de beraadslagingen met betrekking tot de levering van helmen ten behoeve van de Nederlandse strijdkrachten; overwegende, dat kortgeleden moeilijkheden zijn gebleken bij de voorziening van onze strijd krachten met gaskamers; mede gelet op het antwoord van de ministers van Justitie en van Oorlog op het schriftelijke vragen van de heer Koersen in verband met ter terechtzitting van het hoog militair gerechtshof in de zaak-majoor K., afgelegde verklaringen omtrent de gang van zaken bij het directoraat materiëel landmacht van het mi nisterie van Oorlog; van oordeel, dat het gewenst is, dat door een commissie uit de Kamer, die zich ter zijde zal doen staan door deskundige buiten staanders, een onderzoek wordt ingesteld naar taak, organisatie en werkwijze, r eer in het bijzon der naar het aankoopbeleid, de efficiency en de verhouding tot de particuliere industrie bij het directoraat materiëel landmacht, zulks mede in vergelijking tot hetgeen terzake gebruikelijk is bij het directoraat materiëel luchtmacht en de hoofdafdeling materiëel van het ministerie van Marine; van oordeel voorts, dat het'te vens gewenst is. dat de evenge- noemde commissie, voorzover haar onderzoek haar daartoe aanleiding mocht geven, zich uitspreekt over de vraag, of, en zo ja, in hoeverre en op welke wijze verbetering ware aan te brengen in de controlemogelijk heden van de Kamer op een effi ciënte besteding van door haar gevoteerde gelden; besluit een bijzondere commis sie van onderzoek te benoemen, waarop de procedure, voorge schreven bij de artikelen 39 e.v. van het reglement van orde zal worden gevolgd, en waarvan de leden door de voorzitter zullen worden aangewezen". De heer Ritmeester (VVD) zegt van oordeel te zijn, dat de eerst aangewezen weg is, dat de regering een onderzoek doet in stellen door deskundige buiten staanders. Een commissie uit de Kamer lijkt hem. ongeschikt voor het instellen van een zelfstandig onderzoek. Niettemin verheugt het spre ker, dat de heer Vermeer een motie heeft ingediend, want hij was bevreesd, dat er niets zou gebeuren. Het verbaast spreker, dat de heer Koersen zijn motie te vérstrekkend vond en nu de motie-Vermeer heeft onderte kend. Het doel van de interpella tie is bereikt, zegt spreker, er gebeurt nu iets. De heer Tilanus (CH) meent, dat de keuze de beide moties op zuiver zakelijke overwegingen moet geschieden. Politieke over wegingen spelen hierbij geen rol. Beide moties wensen een onder zoek en men wenst de staats secretaris niet onaangenaam te zijn. De motie-Vermeer is thans op een viertal punten aanzienlijk ge wijzigd. Daardoor wordt eniger mate tegemoet gekomen aan wat de heer Ritmeester wenst. De wijziging, dat de commissie zich zal uitspreken over de vraag of en zo ja in hoeverre en op welke wijze verbetering ware te brengen in de controlemogeiijk- heid der Kamer acht de heer Ti lanus wel van zeer vergaande strekking. Hij vraagt zich af of hier bui tenstaanders moeten worden in geschakeld. De motie-Vermeer in eerste versie is z.i. welwillend ontvan gen. Tegenover de laatste aan gebrachte wijziging staat spreker wat sceptisch. Hij meent, dat de bepalingen van het reglement van orde inzake de commissie voor de rijksuitgaven, dienstig kunnen zijn voor een betere con trole. De bepalingen zouden eventueel kunnen worden uitge breid. De heer Gortzak (comm. groep-Gortzak) bespreekt de kwestie der verantwoordelijkheid. Beide moties beogen z.i. een on derzoek hoe het zo'n bende kon worden. Gepoogd moet worden de Augiusstal te reinigen. Wie is er verantwoordelijk? vraagt spreker. Z.i. de stalbaas, ook al is er een knecht aangesteld. Spreker meent, dat de verant woordelijkheid duidelijk moet worden vastgesteld De heer Bakker (comm. groep- De Groot) verklaart zich voor de motie-Vermeer. Hij hoopt, dat alle politieke partijen in de commissie vertegenwoordigd zul len zijn. De motie is z.i. een mo tie van wantrouwen in de staats secretaris en in de minister. De heer Koersen (KVP) zegt naar aanleiding van de opmer kingen van de heer Ritmeester, dat hij gesproken heeft van een voorlopig afwijzing van diens motie. Het was een voorlopig oordeel. De minister is min of meer partij. Het zou beslist on juist zijn het initiatief voor een commissie bij de minister te leg gen, zoals de heer Ritmeester wil. De motie-Vermeer geeft juis ter weer wat de Kamer wenst en daarom zal hij zijn motie-Rit meester niet steunen. De heer Roosjen (AR) meent, dat beide moties samengevoegd hadden kunnen worden. Bij aanvaarding van de motie- Ritmeester zou de kans bestaan dat buitenstaanders op de plaats van de Kamer zouden gaan zit ten. Hij verklaart zich voor de mo tie-Vermeer. De heer Visoh (KVP) sluit zich bij de heer Roosjen aan en zegt het te betreuren, dat men niet is kunnen komen tot een ge meenschappelijke motie. De motie-Ritmeester is naar het oordeel van de heer Visch te lankmoedig. Ze is overbodig en daarom heeft hij er geen behoef te aan zijn stem er aan te geven. Het doet hem genoegen, dat de motie-Vermeer nader is aange vuld. De heer Oud (VVD) sluit zich aan bij de opmerking van de heer Tilanus, dat de zaak der moties zakelijk moet worden bekeken. Maar een zakelijk oordeel heeft politieke en staatsrechtelijke achtergronden. Aan de staats rechtelijke achtergrond wijdt spreker vervolgens een beschou wing. Spreker merkt op, dat de mo tie-Vermeer oneindig veel on aangenamer is voor de minister dan de motie-Ritmeester. Spreker zegt tegen de motie- Vermeer bezwaren van staats rechtelijke aard te hebben. Met deze motie gaat de Kamer in dringen in een regeringsdienst. Dat is zeggen: Dat vertrouwen wij de minister niet toe. Als spreker van de minister tegenover deze motie een „on aanvaardbaar" zou horen, zou hij dat volkomen begrijpen. De motie is ter tafel gelegd door de regeringsmeerderheid. Vervolgens bespreekt de heer Oud de staatsrechtelijke verhou ding tussen minister en staats secretaris. De lieer Oud merkt op. dat de minister verantwoordelijk is voor het gehele beleid van de staats secretaris. Maar men moet zeker niet de minister ter verantwoor ding roepen voor alles wat de staatssecreatris doet. Het conflict van ambtsplichten waarover de staatssecretaris heeft gesproken, bestond z.i. niet. De interpellatie had op zijn verzoek uitgesteld kunnen wor den. Voor het niet-aanwezig zijn van de staatssecretaris is ook de minister verantwoordelijk. Heeft de minister niet begrepen, dat het in het belang was, dat er uit stel werd gevraagd. Misschien heeft de minister wel gedacht, dat het beter was, dat hij er alleen voor kwam te staan. Een staatssecretaris kan een hele hulp voor een minister zijn, maar hij kan ook een blok aan het been zijn. Naar sprekers oordeel is de verantwoordelijkheid van de staatssecretaris in deze zaak veel groter dan die van de mi nister. Deze zal moeten overwe gen of hij het ontslag van de staatssecretaris niet moet bevor deren. Een motie zal hij daarover niet indienen, maar hij geeft in overweging in het kabinet te overwegen of deze staatssecre taris, die volkomen voor zijn taak berekend is en die zijn ver houding tot de Kamer niet be grijpt, wel gehandhaafd kan worden. De heer Bruins Slot (AR! merkt op, dat de heer Oud de motie-Ritmeester zo lankmoedig heeft genoemd. Dat is in tegen spraak met de woorden van de heer Ritmeester. De motie-Ver meer ging lang niet zo ver, zei de heer Ritmeester, die zijn mo tie veel scherper vond en meer „to the point". Spreker bestrijdt de opvatting van de heer Oud, dat de Kamer zou treden in de bevoegdheden van de regering. Hier is geen sprake van indringen in een re geringsdienst. De heer Oud poogt het controlerecht der Kamer te ondermijnen, aldus de heer Bruins Slot. De heer Vermeer (Arb.) zegt, dat het hem niet duidelijk is waarom de motie-Ritmeester zo lankmoedig is. Dat is in tegen spraak met het betoog van de heer Ritmeester. Minister Staf zegt geen uitstel van de interpellatie te hebben gevraagd, omdat er aandrang uit de Kamer was geweest om haar spoedig te houden. De Kamer wil meer weten. Spreker herinnert er aan toege zegd te hebben, dat hij volkomen bereid is tot opening van zaken. Hij zal zich refereren aan het oordeel der Kamer. De beraadslagingen worden gesloten. De motie-Ritmeester wordt verworpen met 103 tegen 17 stemmen. Voor: VVD. St. Geref. en de communistische groep- Gortzak, tegen: PvdA, KVP, AR, CH en de communistische groep- De Groot. De gewijzigde motie-Vermeer wordt z.h.s. aangenomen. Als gevolg van de aanvaarding van de motie-Vermeer zal een bijzondere commissie worden be noemd. Volgens het reglement van orde bestaat een zodanige commissie uit vijf leden. De Kamervoorzitter wordt ge machtigd van deze bepaling af te wijken. Hij zal echter niet meer dan twaalf leden benoemen. gelijk met andere Belgische be langen zal worden rekening ge houden dan die welke door deze verdragsbepalingen worden be schermd. Nederland is zich ten volle bewust van de belangen die voor België op het spel staan en van de omstandigheid dat deze niet alleen in een geest van goede nabuurschap toch ook de Beneluxpartners moeten wor den behandeld. Dit is er een waarborg voor dat de Belgische belangen niet verwaarloosd zul len worden. Daarom geeft Ne derland volkomen openheid van zaken en België krijgt alle in lichtingen die voor de beoor deling van de plannen nodig zijn. Wij hebben onze voorbe reidende en hydraulische bere keningen overgelegd en een Bel- gische ingenieur heeft de mo- delproeven in Delft kunnen bij wonen. Deze ingenieur onder houdt thans geregeld contact met Delft. Wij zijn gaarne be reid overleg te plegen over alle gevallen waarin België meent dat zijn belangen worden ge schaad. Zou niettemin blijken dat er bezorgdheid bestaat dan zullen wij alles in het werk stellen deze uit de weg te ruimen. Minister Algera sprak er zijn voldoening over uit, dat de Bel gische Senaatscommissie een bezoek zal brengen aan Delft en aan de in uitvoering zijnde Del tawerken. Hierbij zal alle ge legenheid bestaan zich in een open gedaehtenwisseling op de hoogte te stellen van de verschil lende vraagstukken. In antwoord op een dinsdag gemaakte opmerking verklaarde de minister dat bodemdaling als gevolg van de winning van aardolie uitgesloten mag wor den geacht. Met betrekking tot het zgn Sloe-pro.jeet heeft nog geen over leg plaats gehad. Het ligt na tuurlijk in de bedoeling, aldus de minister, de provincie Zeeland hierin te betrekken. Hij was het eens met de heer Van Riel over de industriële betekenis van het Sloe-plan. Met België is nog overleg gaande over de verhoging van de dijken ter beveiliging van het geheie Zwingebied. De moeilijkste werken komen nog en wij zullen zeker tegen slagen krijgen. Deze zullen echter slechts een aanmoediging voor ons kunnen zijn. Spreker besloot met de bede dat de werken onder Gods ze gen zullen mogen slagen tot heil van ons volk. De minister voor Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening dr. ir. A. Vondeling verklaarde vervolgens met betrekking tot de oestercultuur dat alles af hangt van de proeven die thans in het biologische laboratorium in Wemeldinge aan de gang zijn. Er zijn tekenen die erop wijzen dat het kunstmatig telen van oesters niet onmogelijk is doch er is echter nog geen zekerheid. De heer De Vos van Steen- wijk deelde hierna mede dat hij en andere leden die het woord hadden gevoerd niet wensten te repliceren ter accentuering van dit bijzondere moment. Wel ver langden enkelen bij de behan deling van het wetsontwerp verkeer en waterstaat terug te komen. In dit historische mo ment zegde spreker de minister namens de andere leden van de Kamer dank en wenste hij de regering geluk met het bereikte resultaat. Moge dit wetsont werp tot zegen strekken van ons vaderland opdat rampen als in het verleden worden voorko men, zo besloot hij. Het wetsontwerp werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Westduitse kredieten voor de Verenigde Arabische Republiek West-Duitsland heeft de Ver enigde Arabische Republiek in dustriële kredieten van in to taal ongeveer 400 miljoen D.M. verstrekt, zo is dinsdag bekend gemaakt door de Westduitse minister -van Economische Za ken, prof. dr. L. Erhard. De kredieten zullen worden gegarandeerd door de Westduit se regering. Zij zullen echter door de ondernemingen, die met de Verenigde Arabische Republiek zaken doen, worden verstrekt, zo werd voorts te Bonn vernomen. Tijdens te Bonn gevoerde on derhandelingen met een han delsdelegatie van de Verenigde Arabische Republiek zijn de kredieten aangeboden op voor waarde, dat de Duitse bezittin gen in Egypte en Syrië, die tij dens de tweede wereldoorlog zijn onteigend, gedeeltelijk wor den teruggegeven.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1