e/rcr BUKITTINGGI VEROVERD Pri ns Bernhards door Canada De N. A.V.O.-conferentie te Kopenhagen bijeen reis 'ING Djakarta acht opstand in Midden-Sumatra afgelopen Opstandelingen in Celebes vragen onderhandelingen Pléven geeft opdracht terug cadeaux HEIDS-BAUPOINT KLEUP-EN UMENTECHT Advertentiën EERSTE BLAD HET WEER WEEMR1CHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN gemeente VOGEL- EI 1958, om 10 uur n te besteden: fB-, RIOLERING-S IN DE DORPS- orradig tegen beta- i aanbesteding) ver- Woningtoezicht en /laanderen. Heren artikelen rtering icrrLeiic loekhandel van de Sandt regels ƒ1,-; iedere ;r 20 cent. (Maxr- egels.) Bureau van dit ent meer. net 2de meisje LINK, KorteKerk- Terneuzen. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 6 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4363 'erscbijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,—- Iedere regel meer 20 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. "1Gaelic-<zDjakarta •e Indonesische regeringstroe- fw«a hebben Bukittinggi, de «Hoofdstad der opstandelingen in fTest-Sumatra, veroverd, aldus heeft radio-Djakarta maandag gemeld. De verovering geschied de zondag om 10.50 plaatselijke aldus de radio. De bevelhebber van de rege- riagsstrijdkrachten, kolonel A. Jani, en het hoofd van politie van Midden-Sumatra, Kaharuddin, deden in een uitzending van ra®o-Padang een beroep op de bevolking, in het bijzonder de overheidsdiensten, op hun post terug te keren. Jani waarschuw de de winkeliers, dat zij hun zaken moesten openen. Kolonel Jani zei, dat sedert 17 april alle staten in Midden-Su matra, die door de regerings troepen zijn bezet, van opstande lingen zijn gezuiverd. De militaire autoriteiten heb ben later bekendgemaakt dat de premier van de tegenregering, Schmidt en sultan Hamid enige dagen buiten de gevangenis? Volgens een lid van het Indo nesische parlement zou de Ne derlander J. C. J. G. Schmidt, 'lie in 1956 op beschuldiging van subversieve activiteit tot levens lange gevangenisstraf werd ver oordeeld, enkele dagen lang uit de gevangenis zijn geweest. Zijn berechting twee jaar geleden trok de aandacht van geheel de wereld. Het parlementslid Wirjosepu- trs heeft in schriftelijke vragen aan de regering verzocht mede te delen wie Schmidt en sultan Hamid van Pontianak. die ook »og gevangen zit, had gemach tigd om de gevangenis voor en kele dagen te verlaten. Het parlementslid merkte op, dat de tijdelijke vrijheid van deae twee veroordeelden door hen kan zijn gebruikt voor haiv- delingen ten nadele van de staat. Zowel Schmidt als sultan Ha mid zitten hun straf uit in de Tjipinang-gevangenis in Djakar ta. Sultan Hamid kreeg tien jaar gevangenisstraf wegens een po ging tot omverwerping der rege ring in 1950, tezamen met Wes terling, die in januari van dat jaar met zijn „leger" een aanval deed op Bandoeng. Soebidjo sceptisch t.a.v. Amerikaanse tegenspraak »e Indonesische minister van Voorlichting, Soebidjo, heeft zich tegenover een correspondent van het persbureau Antara sceptisch uitgelaten ten aanzien van de Amerikaanse verklaring niet verantwoordelijk te zijn voor de deelneming van enkele Ameri kaanse avonturiers aan de op stand op Sumatra. Soebidjo acht te het maar al te duidelijk dat de rebellen met buitenlanders sa menspannen. Sjafruddin Prawiranegara, vóór de bezetting van Bukittinggi de wijk heeft genomen. Volgens militaire autoriteiten in Djakarta hadden «Sjafruddin en zijn „kabinet", toen de val van Bukittinggi onvermijdelijk was, zich teruggetrokken naar Batu Sangkar, ten zuiden van Bukit tinggi. Thans wordt aangenomen dat zij in kleine groepjes door de oerwouden dwalen. Er is geen bevestiging ontvangen, dat er iemand van hen in Menado zou zijn aangekomen. Volgens Djakarta trekken de regeringstroepen van kolonel Jani thans door het gebied van Bukittinggi, om sympathisanten met de opstandelingen te arre steren. Waarnemers in Djakarta me nen, dat ondanks de val van Bukittinggi de opstandelingen de algehele guerilia-oorlog nog wel enige tijd zullen kunnen voortzetten. De laatste week zijn in Noord-Sumatra, waar de regelmatige troepen der opstandelingen in april overtui gende nederlagen hebben gele den, in verhoogde mate ongere gelde gevechten geleverd. Ook menen waarnemers, dat wat ook aan Sjafruddin moge overkomen, de opstandige bewe ging thans door een krachtiger hand wordt bestuurd. Mogelijk is dit kolonel Kawilarang, de voormalige militaire attaché in Washington, een van de beste Indonesische officieren. Ook in diplomatieke kringen in Singapore geeft men de opstan delingen in Celebes meer kans dan die in Sumatra. De mensen van Celebes, waaruit de Neder landers vroeger een groot deel van hun koloniale troepen recru- teerden, zijn betere vechters dan de Sumatranen. Voorts beschik ken de opstandelingen op Cele bes over een luchtbasis, terwijl het gebied moeilijker toeganke lijk is dan Sumatra. In leidende regeringskringen in Djakarta is men van oordeel, dat met de val van Bukittinggi, de opstand in Midden-Sumatra als geëindigd kan worden be schouwd. Weliswaar kan er nog sprake zijn van een guerilla in de nauwelijks toegankelijke oer wouden in dat gebied, doch dat is voor deze jonge republiek niets nieuws, sinds de Darul Is lam al jarenlang onrust verwekt in West-Java, Noord-Sumatra en Zuid-Celebes. Thans is alle aandacht gecon centreerd op de gebeurtenissen in Oost-Indonesië. Het hoofdkwartier der marine in Djakarta heeft maandag toe gegeven, dat bij de aanval vorige week maandag door een onbe kend vliegtuig op Balikpapan ook een Indonesisch oorlogsschip werd aangevallen, waardoor slachtoffers en schade werden De toestand op Cyprus. De gouverneur sir Hugh Foot van Cyprus heeft besloten tot wederinvoering van de verplichte doodstraf voor het dragen van vuurwapens en het gooien met bommen. Hij heeft deze maat regel genomen naar aanleiding van het doodschieten van twee Britse militairen in burger door verzetslieden. Sir Hugh Foot gaat overeen komstig zijn plannen vandaag naar Londen voor overleg met de Britse regering. Aanvankelijk had men gedacht dat hij zijn be zoek aan Engeland zou uitstel len als gevolg van de dood van twee Britse militaire politieman nen. De legerwoordvoerder, Pirnga- tiie, heeft maandagavond vol gens radio-Djakarta medege deeld, dat de Indonesische op standelingen in Noord-Celebes om onderhandelingen hadden gevraagd. Volgens de radio zei kolonel Pirngadie, dat de chefstaf van het leger, generaal-majoor Na- sution toegestemd had in een ontmoeting tussen officieren van de centrale regering en de opper bevelhebber van de opstandelin gen, kolonel Kawilarang. De brief, waarin om bespre kingen gevraagd werd, was on dertekend door luitenant-kolo nel Joop Warouw, voormalig mi litair attaché in Peking. Radio-Djakarta zei: „Volgens de woordvoerder van liet leger, luitenant-kolonel Rudy Pirnga die, heeft de chefstaf, generaal- majoor Abdul Haruss Nasution, toestemming gegeven dat enige officieren onderhandelingen voe ren met kolonel Kaliwarang. Het doel is te weten wat de plannen van die officier zijn en wat zijn persoonlijke standpunt is met betrekking tot de huidige toe stand". De radio vervolgde: „In zijn brief aan de chefstaf van het le ger zei majoor Warouw dat hij poogde een oplossing te vinden, die mogelijk zou maken het hui dige conflict door onderhande lingen te beëindigen.In zijn brief zei hij dat hij aan geen van beide kanten stond, maar dat indien zijn poging om tot vrede te komen niet slaagde, hij zich bij de revolutionaire regering zou voegen. Kolonel Warouw, die meer dan een maand geleden zijn post in Peking verliet is thans in Mena- do, de hoofdstad van het opstan dige Noord-Celebes. Kolonel Kaliwarang, oud-In donesisch militair attaché in Washington, werd twee weken geleden benoemd tot opperbevel hebber van de rebelienstrijd- krachten. Aandrang op majoor Hutabarat tot overgave De commandant van Noord- Sumatra, luitenant-kolonel Gin- tings, heeft in een toespraak via radio-Medan maandagavond aan- gedi'ongen, dat de opstandige majoor Hutabarat zich overgeeft. Majoor Hutabarat, die eerst het commando voerde over een bataljon van de opstandelingen in Tapanuli, staat thans naar men aanneemt aan het hoofd van een guerilla-bende. veroorzaakt. In het communiqué hierover werden geen nadere bij zonderheden medegedeeld. De vloot van de Indonesische marine bestaat uit een torpedobootjager en drie korvetten, die acht jaar geleden van de Nederlandse ma rine werden overgenomen, als mede twee geheel nieuwe korvet ten, die in Italië zijn gebouwd. Voorts werd maandag bekend gemaakt, dat het hoofdkwartier van het militaire commando van Oost-Indonesië en Makassar naar Kendari zal worden overgebracht een klein stadje in het oostelijk deel van het eiland Celebes. De legerwoordvoerder voor Oost- Indonesië, kapitein K. A. Mattjik, deelde mede, dat dit besluit is ge nomen op grond van militaire overwegingen en omdat verplaat sing van het hoofdkwartier de opbouwactiviteit in het gebied van Kendari zal vergemakke lijken. Het territoir van het comman do voor Oost-Indonesië omvat het gehele gebied, dat de laatste twee weken door vliegtuigen van de opstandelingen werd aange vallen. De voornaamste taak van het inter-regionale commando is te vechten voor de bevrijding van Om de topconferentie. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, heeft tijdens het overleg over de voorbereidingen voor een top conferentie, dat hij maandag met de drie Westelijke ambassadeurs afzonderlijk te Moskou hield, hen boodschappen overhandigd, die vermoedelijk een antwoord op de jongste Westelijke nota behelzen. Hongaarse tegenspraak. De Hongaarse legatie te Wenen heeft de beschuldigingen van de Oostenrijkse politie dat twee Hongaarse diplomaten van de legatie bij spionage-activiteit be trokken zouden zijn, volkomen zonder grond genoemd. De beide mannen zouden getracht hebben 'n Hongaarse vluchteling voor de geheime dienst aan te werven. Volgens de lezing van de legatie was de vluchteling echter een provocateur, die het met een der diplomaten over een mogelijke terugkeer naar Hongarije had ge had. De andere diplomaat was slechts toevallig in de buurt ge weest. De spionagezaak in Zwitserland. De Zwitserse inspecteur van politie Max I'lrich heeft maan dag voor de rechtbank toegege ven dat hij in 1956 ten tijde van de Suez-crisis, inlichtingen aan de Franse geheime dienst heeft verstrekt over de activiteit van Noord-Afrikanen in Zwitserland. Hij verklaarde echter dat hij hierbij heeft gehandeld in het be lang van de Zwitserse veiligheids dienst. Ulrich staat in Bern terecht op beschuldiging van spionage en schending van ambtsgeheimen. Ulrich verklaarde dat hij met de Franse geheime dienst had samengewerkt om het bewijs in handen te krijgen dat zijn chef, René Dubois, die zoals bekend, in maart 1957 zelfmoord heeft ge pleegd, inlichtingen aan de Fran sen had verstrekt. Hij had ook enkele Zwitserse ministers in kennis gesteld van de „gevaarlij ke activiteit" van Dubois. Ulrich zei Voorts dat hij, door bemiddeling van een Franse agent, honderden rapporten „over de strijd tegen het inter nationale communisme" had ge kregen, zowel van Franse als niet-Franse zijde. „Geen raketbases in Tsjecho-Slowakije", zegt Tsjechoslowaakse regering De Tsjechoslowaakse regering heeft maandag verklaard dat de mededeling van de Noorse minis ter van Buitenlandse Zaken Lan ge, dat de Sowjet-Unie in bepaal- landen in Midden- en Oost- de West-Irian van het Nederlandse Europa, waaronder Tsjecho-Slo- kolonialisme, aldus kapitein Mat- wakije, raketbases heeft inge- tjik tenslotte. richt, „volkomen ongegrond" is. Prins Bernhard is maandag met een Dakota van de Canade se luchtmacht naar Montreal vertrokken, waar hij later op de dag een ere-doctoraat aangebo den zal krijgen. Gouverneur-ge neraal L. Massey deed de Prins naar het vliegveld uitgeleide; ook generaal Foulkes, minister Hees van Vervoer en vele diplo maten waren bij het vertrek aan wezig. Direct na aankomst in Mon treal bracht de Prins een uitge breid bezoek aan de Candair- vliegtuigfabrieken, die op het vliegveld van Montreal zijn ge vestigd. Tijdens zijn bezoek aan Cana da heeft Prins Bernhard zondag te Ottawa deelgenomen aan de vijftiende herdenking van de slag om de Atlantische Oceaan uit de tweede wereldoorlog. Op het grote plein in de G«na- dese hoofdstad, waar het monu ment voor de gevallenen uit bei de wereldoorlogen staat, woeien talrijke Nederlandse en Canade se vlaggen ter begroeting van de Prins, voor wie ook vele Ne derlandse emigranten naar de plechtigheid waren gekomen. Bij zijn aankomst per auto werd de Prins, gekleed in het uniform van luchtmaarschalk, begroet door generaal Foulkes, de Cana dese stafchef, en vele andere ho ge Canadese officieren van leger, vloot en luchtmacht. Prins Bernhard legde een boe ket witte lelies en anjers aan de voet van de cenotaaf, deed enke le stappen achterwaarts en bracht het militair saluut toen een muziekcorps de volksliede ren en de ..Last Post" ten gehore bracht. Daarna onderhield de Prins zich enige tijd met een af vaardiging van oud-strijders voor hij zich weer naar zijn auto be gaf. Na de plechtigheid op 't plein braken meer dan 400 leden van de Nederlandse gemeenschap door een politiecordon om de Prins toe te juichen. De Prins, die het enthousiasme glim lachend en wuivend beantwoord de, had moeite in zijn auto te ko men. Eerder op de dag had hij een dienst in d.e Hervormde kerk, die gedeeltelijk in het Engels en in het Nederlands was gehouden, bijgewoond. Er waren "voor het merendeel leden van de Neder landse gemeenschap aanwezig. Ere-doctoraat voor Prins Bernhard in Montreal. Prins Bernhard heeft gister het eredoctoraat in ontvangst geno men van de universiteit van Montreal. De rector van de uni versiteit, mgr I. Lussier, over handigde de Prins de bul. De Prins antwoordde in het Frans en sprak vervolgens en kele woorden in het Nederlands ten behoeve van de leden van de Nederlandse kolonie in Mon treal, die met de studenten en de buitenlandse consuls de gro te gehoorzaal vulden van de uni versiteit, die op een heuvel in het hart van Montreal is ge bouwd. Prins Bernhard zette zijn naam in het gouden boek van de uni versiteit. Maandagavond ontving Z. K. H. de Nederlanders en was daarna de gast aan een diner, dat was aangeboden door senator Hart- land uit Molson. Heden brengt de Prins pér auto een bezoek aan de kanaal- werken van de St. Lawrence en zal in het begin van de namid dag te Montreal terugkeren om per vliegtuig naar Toronto te vertrekken. .Maandagmorgen is te Kopen hagen de conferentie begonnen van de ministers van Buitenland se Zaken van de Navo-landen. De secretaris-generaal van de Navo, Paul-Henri Spaak, zei in zijn openingsrede dat het Wes ten, dank zij de voorbereidingen in de Navo, een stevig aaneenge sloten front zal vormen op even tuele topbesprekingen. Spaak verklaarde dat hij de nadruk wilde leggen op de voor uitgang op niet-militair gebied die in de Navo is geboekt. Maar het gevaar dat wij op het ogen blik moeten bestrijden bestaat ook al in andere delen van de wereld en op politiek, econo misch en psychologisch gebied, aldus Spaak. Hij zei, dat de hoge levensstan daard van de Westelijke landen het beste antwoord vormt op de uitdaging van het communisti sche systeem en de aantrek kingskracht die dit uitoefent op de minder ontwikkelde landen. Het verlenen van hulp aan deze landen is een belangrijke taak van het Westen. Men moet ech ter erkennen dat de resultaten op dit gebied niet aan onze ver wachtingen en hun behoeften be antwoorden, aldus Spaak. Hij benadrukte voorts het be lang van de wetenschappelijke en technische samenwerking. De macht van onze gemeenschap, de economische ontwikkeling van onze volkeren, ja het voortbe staan van onze beschaving hangt voor een groot deel af van de vooruitgang die wij kunnen ma ken op het gebied van het zuive re wetenschappelijke onderzoek en de toepassing hiervan, aldus Spaak. Hij verklaarde dat de eerste resultaten van deze sa menwerking bemoedigend zijn en dat het op het ogenblik niet meer mogelijk is de Navo te versnippe ren. Het Westen, trouw aan zijn tradities en idealen, weigert ech ter nooit te onderhandelen, zo vervolgde Spaak, en de omstan digheden, die de voorbereidingen van een mogelijke topconferentie hebben gekenmerkt, zijn een dui delijk bewijs voor het goede ver trouwen van het Westen. De kleinzielige moeilijkheden inzake de procedure, waarmee de vertegenwoordigers van het Westen te maken hebben gehad, kunnen geen indruk op ons ma ken en ook niet onze inspanning verminderen, aldus Spaak. Hij zei dat er bij de onderhan delingen zo veel op het spel staat, dat het Westen het zich niet lean veroorloven een kans op een aanvaardbare overeen komst te verwaarlozen. Het Westen blijft daarom voorrang geven aan de poging om tot een algemene en gecontroleerde ont wapening en de hereniging van Duitsland te komen en de veilig heid van Europa te versterken, aldus Spaak. Spaak zou op de zitting van maandagmorgen gezegd hebben dat de economische aspecten van de Navo en vooral de voorlich ting verbeterd moeten worden. Hij zou uiting hebben gegeven aan zijn ontevredenheid over het feit dat de stappen van de Rus sen door de kranten dikwijls met grotere koppen worden ge bracht dan de initiatieven van de Navo-landen. BEDE BECH. Joseph Bech, de minister van Buitenlandse Zaken van Luxem burg, vroeg in zijn rede om voor zichtigheid, waakzaamheid en vastbeslotenheid bij de benade ring van het Oostelijke blok met het oog op de reeks teleurstellin gen, die hij verwachtte. I.v.m. de Russische oproep om de kernwapenproeven te staken, merkte Bech op dat de publieke opinie in het Westen de neiging heeft te vergeten dat de Verenig- Inz. Hr. J. B., A'dam ontv. 1 tl. TIP 1 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Pléven heeft president C'oty verzocht zijn opdracht tot vor ming van een nieuw Frans kabi net terug te nemen. Coty heeft nog geen besluit genomen. Het Franse staatshoofd wil eerst met de secretaris-generaal der socialistische partij, oud-pre mier Guy Mollet, de leider van de onafhankelijken Antoine Pinay en met de voorzitter van de R.K. republikeinse volksbewe ging (M.R.P., Pierre Pflimlin, overleg plegen. De 57-jarige Pléven, leider van de linkse centrUmgroep „Union democratique et socia- liste de la resistance" (U.D.S.R.i, is de tweede man die Coty had aangezocht om te trachten de kabinetscrisis, ontstaan door de val van de regering-Gaillard op 15 april, op te lossen. De eerste poging was gedaan door de volks- repubiikein Georges Bidault. Pléven deelde de president mee, dat hij geen kans tot slagen zag, nadat de socialisten hadden laten weten dat zij niet aan een kabinet konden deelnemen, waarin ook conservatieven zit ting zouden hebben. Een derge lijke regering onder Pléven zou evenwel op de steun van de socia listen kunnen rekenen. Tevoren hadden de conserva tieven meegedeeld, dat zij op be paalde voorwaarden aan het ka binet wilden deelnemen. Ook dc radicalen en afgescheiden radica len hadden zich voor deelneming uitgesproken. PLEVEN OPNIEUW AAN GEWEZEN. President C'oty van Frankrijk heeft Pleven opnieuw verzocht een poging te doen tot het vor men van een regering. De radicalen hebben voorzich tig toegezegd, van een regering- Pleven deel te zullen uitmaken. Maar zij hebben de eis gesteld, dat in het kabinet geen conser vatieven zitting hebben die „te actief" zijn geweest bij de om verwerping van de vorige rege- ring-Gaillard. IETS LAGERE TEMPERATUREN. In de afgelopen vier en twin tig uur is boven de Britse eilan den een lagedrukgebied aange komen, dat aan het zonnige weer, waarbij maandag de tem peraturen op de meeste plaat sen tot 20 a 24 graden stegen, een einde maakte. Een front van dit lagedrukge bied deed namelijk van het zuid westen uit de bewolking toene men en veroorzaakte wat regen evenals een flinke temperatuur daling. Ondertussen breidt het ge noemde lagedrukgebied zich ver der naar de Noordzee uit. In ver band hiermee moet ook van daag plaatselijk regen worden verwacht, maar daarnaast zijn enkele opklaringen niet uitgeslo ten. Er blijft een matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind staan. De temperaturen zullen in het algemeen iets lager zijn. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. Plaatselijk buien. Plaatselijk enkele buien, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 7 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.17 4.45 4.52 5.20 5.32 6.00 5.42 6.10 ZON MAAN op onder op onder Mei. 7 5.01 20.13 8.29 8 4.59 20.15 0.21 9.34 9 4.57 20.16 0.58 10.40 10 4.56 20.18 1.29 11.46 11 4.54 20.20 1.54 12.51 12 4.52 20.21 2.18 13.55 de Staten al in 1948, toen ze nog het monopolie hadden op het ge bied van de atoomwapens, voor gesteld hebben een einde te ma ken aan de produktie van deze wapens. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lioyd zou verklaard hebben, dat de Navo in haar verhouding tot het Oos telijke blok niet alleen gecon fronteerd wordt met militaire problemen maar ook met een strijd op ideologisch gebied. Hij zou voorts hebben aange drongen op grotere economische samenwerking tussen de Navo- landen. Spaak zei later tegen verslag gevers, dat Noorwegen en Dene marken hadden voorgesteld het Britse vrijhandelsproject op de conferentie te bespreken. DE MIDDAGVERGADERING Op tie middagbijeenkomst van de Navo-conferentie in Kopen hagen is van gedachten gewis seld over de betrekkingen tussen Oost en West en over de voor bereiding van een topconferen tie. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles heeft een overzicht gegeven van wat er al is gedaan om tot een top conferentie te geraken. Heinrich von Brentano, de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, heeft betoogd dat er, gezien de teleurstellende er varingen bij de oplossing van de politieke problemen, thans het thans het best een klimaat van ontspanning kan worden gescha pen door middel van ontwape ning. De ontwapening gaat vol gens hem op het ogenblik voor de politieke kwesties. Selwyn Lloyd van Groot-Brit- tannië betoogde, dat de atoom ontwapening niet mag worden gescheiden van de klassieke ont wapening. Anders sturen wij op een ramp aan, zei hij. Pineau (Frankrijk) zei dat het Westelijke ontwapeningsplan van augustus 1957 een goed plan is, dat niet behoeft te worden gewijzigd. De Franse minister zou een gedeeltelijke ontwape ning willen, progressief en gel dend voor allen, en niet. zoals de Russen wensen, beperkt tot be paalde zones in Europa, buiten de Russische grenzen. Dulles, voor de tweede maal het woord nemend, memoreerde de jongste debatten in de Veilig heidsraad, „die geen stralend licht werpen op de Russische houding". Mr. J. M. A. H. Luns, de minis ter van Buitenlandse Zaken van Nederland, sprak zich uit tegen de zgn. „losmaking", die naar zijn mening slechts tot een ver zwakking van de Navo zou lei den. De middagvergadering heeft anderhalf uur geduurd. Dinsdag ochtend om 9 uur komt men op nieuw bijeen. Aan de ingang van Christians- borg, het paleis te Kopenhagen, waar de conferentie wordt ge houden, staat een apparaat dat X-stralen uitzendt. Iedere bezoe ker wordt zodoende automatisch op wapens gefouilleerd. Alle be zoekers, dus ook ministers, moe ten zich aan deze fouillering on derwerpen. Oostduitse maatregel tegen West-Berlijn. De burgemeester van West- Berlijn, Willy Brandt, is maan dag per vliegtuig te Bonn aange komen, waar hij besprekingen der Westduitse regering over een nieuwe Oostduitse kanaalbe lasting, die vooral van invloed is op de bevoorrading van West- Berlijn, zal bijwonen. De belasting moet worden be taald door alle schepen, die West-Berlijn over een kanaal be reiken of hieruit vertrekken, be halve wanneer zij uit Oost-Duits- land afkomstig zijn. De belasting bedraagt gemiddeld drie Mark per ton. Tien schepen, die op weg wa ren naar West-Berlijn, liggen thans nabij de Oostduitse grens, in afwachting van instructies hunner eigenaars over de beta ling der kanaalgeldenv De Westduitse regering heeft laten weten, dat zij met de Brit se, de Amerikaanse en de Franse ambassadeur overleg pleegt over de „willekeurige maatregel" van de Oostduitsers. In de verklaring van de bonds regering wordt ontkend, dat het bouwen van de dam in de Elbe bij Geesthacht, nabij Hamburg, de Oostduitse maatregel noodza kelijk zou hebben gemaakt. Het ministerie van Verkeer te Bonn heeft, zo wordt gezegd, maatre gelen getroffen om. te verzekeren dat er zich als gevolg van de bouw van de dam geen overstro mingen zullen voordoen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1