Uit de Provincie Leger Zeviazegels DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN AGENDA TERNEUZEN AXEL GROEDE. HULST MIDDELBURG NIEUWVLIET RETRANCHEMENT. SLUIS ZAAMSLAG Sputteren spoorwegme Victoi DRENTE BIEDT GEERSDIJK EEN VERGADERLOKAAL AAN. In een gehouden Statenverga dering van Drente, onder voor zitterschap van de Commissaris der Koningin, mr J. Cramer, is o.m. besloten een bedrag van maximaal 60.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van een vergaderlokaal in het dorp Geersdijk gemeente Wissekerke. Een voorstel tot hulpverlening voor het door de watersnood in 1953 getroffen gebied werd vrij spoedig door de Staten genomen doch is blijven liggen, totdat overleg met de betreffende in stanties kon worden gepleegd. Geadviseerd werd de Drentse bij drage te bestemmen voor ge noemd doel. De gemeenschap Geersdijk heeft dringend behoefte aan een vergaderlokaal dat ruimte zal moeten bieden voor ongeveer 100 personen. De inwoners van het dorp zullen zelf de inrichting be kostigen. EERSTE VROEGE AARDAPPELEN IN GOES. Op de veiling „Zuid-Beve land" te Goes is de aanvoer van vroege aardappelen begonnen. De prijs steide zich voor de grote maat op ƒ1.27 per kg; en voor de kriel werd ƒ0.92 per kg betaald. Verwacht wordt dat het nog wel enkele weken zal duren voor de aanvoer van vroege aardappelen volop zal begin nen. Door het koude voorjaar zijn ze erg laat. WEER AARDBEIEN LIT KOUDE BAK IN KAPELLE EN GOES. De eerste aardbeien uit de koude bak beginnen thans weer te komen. Het totale kwantum was nog niet groot, nog slechts een 400 stuks, af komstig van 7 verschillende kwekers. Verwacht wordt ech ter dat in de komende week het aanbod vlug zal gaan toenemen want door het warme en zon nige weer verloopt het rijpings proces onder glas thans zeer vlug. De eerste aardbeien in Ka- pelle zijn dit jaar 14 dagen la ter aangevoerd dan in 1957. Toen kwamen ze op 16 april. De prijs lag rond 10 ct. per stuk voor de mooie aardbeien. De aardbeien op de koude grond begonnen in Zeeland op het ogenblik te bloeien. Verwacht wordt dat het wel eind mei zal worden voor de eerste vruch ten rijp zijn. Eerst dan zal er sprake zijn van een behoorlijk aanbod van aardbeien. Hoewel er de laatste jaren ook in Zee land een flinke uitbreiding is gekomen van aardbeien onder glas, is het totale kwantum dat hiervan geoogst kan worden toch nog slechts van onderge schikte betekenis. Ook op de veiling in Goes voerden reeds enige kwekers bakaardbeien aan. Agenda gemeenteraad De raad dezer gemeente komt donderdag a.s. in vergadering bij een ter behandeling van o.m. de volgende punten: Voorstel van B. en W. tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer M. de Kraker als vakman le klasse, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd, op 1 oktober 1958; Idem tot benoeming van een hoofd van de openbare school A. De voordracht luidt: P. A. Ocké, hoofd openbare lagere school te Hoek; Idem tot onbewoonbaarverkla ring van het pand Donze-Visser- straat 129; Idem tot het aanvragen en verlenen van voorschotten voor woningwetwoningen; Idem tot aankoop van gronden in de Koegorspolder; Idem tot het verlenen van me dewerking ingevolge artikel 72 der L.O.-wet 1920: a. voor de aan- schaffing van een oliestookinrich ting e.a. voor de Chr. school te Driewegen; b. voor de aanschaf fing van nieuwe banken voor de Ned. Hervormde school; Idem tot vaststelling van de vergoeding voor de vakonderwij zeres voor de bijzondere scholen voor u.l.o. voor 1957; Idem tot afrekening vakonder wijs nuttige handwerken over 1957; Idem tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding nut tige handwerken voor 1958; Idem tot wijziging van de be groting van het Woningbedrijf 1957 en de gemeente-begrotingen 1957 en 1958. MAANDAG 5 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De laatsten zullen de eersten zijn. Circo Espanol (Zuidlandstr.) 4 uur: Matinée; 8 uur: Avond voorstelling. AXEL: Het Centrum, 8 uur: De 12 gezworenen. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Salzburger Ge- schichten. DINSDAG G MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: Donatella. Circo Espanol (Zuidlandstr.) 8 uur: Avondvoorstelling. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: Als Parijs ont waakt. Land- en Luchtmachttentoon- stelling „Paraat" werd door duizenden bezocht. De land- en luchtmachtten toonstelling „Paraat" sloot za terdagavond om 6 uur definitief haar poorten voor Terneuzen, nadat 13.593 bezoekers hun be langstelling voor alles wat met leger en luchtmacht te maken heeft, hadden getoond. De commandant der tentoon stelling luitenant van de lucht macht Jager, is daarover zeer te vreden en de gemeentelijke auto riteiten en veilingdirectie bijzon der erkentelijk voor al de mede werking, die hij heeft mogen on dervinden. Ook de bevolking van Terneuzen en omstreken, die de ze interessante tentoonstelling hebben bezocht zijn over het al gemeen zeer voldaan over het geen zij heeft gezien en vooral over de wijze waarop explica teurs en explicatrices steeds op nieuw de meest uitgebreide in lichtingen verstrekten. Zijn er door de toekomstige dienstplichtigen (en ook door de ouders) vele malen inlichtingen gevraagd aan de laatste algeme ne inlichtingenstand, niet minder is dit het geval geweest voor wat betreft de meisjes. Ook deze ver voegden zich in vrij grote getale aan de stand van Milva (militai re vrouwenafdeling) en Luva (luchtmachtvrouwenaf deling) dikwijls vergezeld van een der ouders om te weten, welke mo gelijkheden bij deze vrijwillige vrouwelijke korpsen bestaan Met zes klassen lagere school kunnen zij uit een beperkt aantal vakken kiezen en dit geldt zowel voor huishoudelijke- als admini stratieve- en geneeskundige dienst. Als radarbedienster kun nen zij uiteraard alleen bij de Lu- va terecht. Bij de onderafdeling Algemene dienst der Milva zijn officiers functies mogelijk voor meisjes, die een middelbare of waardige opleiding hebben genoten. Deze functies om vatten o.m. secretaresse, wel zijnszorgofficier, officier insti uc- tie enz. In het bezit van een akte N VIII, N XII of N XIX, kunnen zij ook geplaatst worden als voe dingsadviseuse. Onderofficiers en andere func ties zijn voor meisjes met lagere schoolopleiding en eventueel pri maire opleiding huishoudschool, enkele jaren U.L.O. of M.U.L.O.- diploma. Voor hen is plaats als typiste, steno-typiste, secretares se onderofficier militaire admi nistratie, instructrice, telefonis te vercijferaar en nog vele an dere functies. De onderafdeling geneeskundige dienst heeft in de officiersfuncties mogelijkheden als verpleegster, medische ana- lvste, laborante en met diploma maatschappelijk werk en aante keningen psychiatrie en praktijk als zodanig: psychiatrisch sociaal werkster. onderofficiersfuncties zijn mogelijkheden als tandarts assistente, röntgen-hulplaboran- te en ziekenverzorgster. Bij de Luva liggen de kansen ongeveer gelijk met dien verstan de dat men daar functies kan vervullen als officier navigatie- station en (met M.U.L.O.-oplei- dingi als radarbedienster, grond stewardess enz., die uiteiaar niet bij de Milva voorkomen In 't boekje „Iets over de Mil va en Luva" zijn talrijke bijzon derheden over de mogelijkheden op frisse en aantrekkelijke ma nter uitgewerkt en de bezoekers van „Paratiac" hebben meerdere malen het instructieve filmpje Appèl" over de dienst der meis jes kunnen bekijken. Er wordt terdege rekening ge houden met het feit dat de kam pen waar de Milva's en Luva s verblijven, woonhuizen voor jon ge vrouwen zijn. De sfeer is daar volkomen aan aangepast en daar zij ook iedere avond andere ontspanningsmoge lijkheden hebben, heel veel sport, zowel buiten als binnen, kunnen beoefenen, denkt er geen meisje aan ontspanning buiten het kamp te zoeken. Ook aan de geestelijke verzor ging wordt alle aandacht be. steed Gedurende de opleiding die 8 weken duurt, is godsdienston derricht verplichtend tenzij de ouders schriftelijk anders bepa len. Derde openbare les Muziek school. Voor de derde en laatste maal gaven de leerlingen van de Ter- neuzense Muiziekschool vrijdag avond in het Concertgebouw een openbare les, waarvoor zeer grote belangstelling bestond, vooral van de zijde der ouders. In zijn openingswoord dankte le voorzitter, de heer C. L. de Smidt, de ouders der leerlingen voor hun belangstelling en vooral de ge meentelijke autoriteiten voor de belangrijke financiële steun, wel ke ieder jaar opnieuw wordt ver leend. Een dertigtal leerlingen opende de avond met een algemeen vor mend muziekles, onder leiding van mej. E. van Wel. Piano- en blokfluitlessen volgden onder lei ding van de heer M. Zonneheld, terwijl viool werd gedoceerd door de heer J. Wisse en guitaar en mandoline door de heer J. Tolle naar. Met spanning werd uitgezien naar het eerste optreden van de leerlingen der balletschool onder leiding van mevr, A. Borghten. Na vijf maanden studie blijkt deze klas een volledig succes. Een ■groep meisjes van 7 -9 jaar gaven balletoefeningen op „De vrolijke Landman" van R. Schumann. Een tweede groep van 9—11 jaar en een derde van 1115 jaar toon den rhythmische oefeningen op muziek van Mozart en Schubert. Deze klas is een belangrijke aan winst voor de Muziekschool. Na de pauze doceerden de heren N. de Keijzer en M. Breidels de blaasinstrumenten (4 leerlingen koper, 5 leerlingen hout, en ten slotte het jeugdorkest, dat op Hemelvaartsdag in de 4e afdeling optreedt in liet concours te Hoofd plaat. Hierna traden leerlingen op in een pianoles, eveneens onder leiding van de heer Zonneheld en accordeon onder leiding van de heer G. de Wijn. Gezien de ijver, waarmee wordt gedoceerd en gestudeerd, en de daarmee in verband staande resul- ten, verdient de Terneuzense Mu ziekschool alle steun van ouders en overheid. Verkee rsonge va 1 Zaterdagmorgen te 9 uur had op het kruispunt Emmalaan— Van Steenbergenlaan een aan rijding plaats tussen een brom fiets, bereden door de heer M. de V. uit Othene, en een auto be stuurd door de heer L A. S. uit Terneuzen. Bij zijn val liep de heer De V. enige kleine ontvellingen aan hand en voet op, terwijl beide voertuigen licht beschadigd wer den. Dodenherdenking. Zaterdagavond om twintig voor acht, toen de klokken van het stadhuis en van de kerken begon nen te luiden, zette de jaarlijkse (steeds kleiner wordende) stoet zich vanaf de Markt in beweging voor de tocht naar het monument aan de Westsluis. Gemeentelijke en geestelijke autoriteiten, leden van jeugdver enigingen en enkele tientallen burgers vormden de stille stoet, terwijl tientallen opgeschoten jon- lui voor een enkel ogenblik hun luidruchtig zaterdagavondbedrijf tijdens het voorbijtrekken van de stoet staakten om dit jaarlijks ge beuren gade te slaan. Niet alleen de jeugd ontbrak op dit dodenappèl, ook talrijke vol wassenen volstonden met het gadeslaan van de stoet. Aan de voet van het monument lag een krans van smetteloos-wit- te aronskelken. Toen in de verte de klokken zwegen, werden de doden herdacht. Een padvinder streek de half stok gehesen vlag om haar even later in top te hijsen. Opstanding na verdrukking en dood. Op het monument staat gebei teld „Voor hen, die vielen voor de Vrijheid". Bij deze enkele mi nuten stilte wordt men er van doordrongen, dat het steeds meer nodig wordt te herdenken hoe in de laatste wereldoorlog miljoenen zijn gevallen, omdat zij niet wil den leven onder terreur en onder drukking. Het monument aan de Westsluis is niet alleen voor de Terneuzenaars, die op, het ogen blik dat het licht der bevrijding begon door te breken, door de Duitse overweldigers werden ver- mooi-d. Miljoenen zijn gevallen in gevechten, door bombardementen en in de concentratie- en gijze laarskampen. Zij stierven, omdat zij geloofden in een betere wereld. Nu, na dertien jaren „vrede", dreigen al deze offers, die zo on noemlijk veel leed in ontelbare families medebrachten, in het ver geetboek te geraken, nu de eigen nationale vlag weer in tal van be vrijde landen wappert. Nauwelijks drie-kwartier in een jaar is niet teveel gevraagd voor hen, die vielen voor de Vrijheid Bij terugkeer van de stoet bracht de „Harmonie Terneuzen" twee coupletten van het Wilhel mus ten gehore. „Circus Espanol". Het Circo Espanol, dat voor de eerste maal een tournée door Nederland maakt, zal vanaf he denavond tot en met woensdag avond voorstellingen geven in 'n speciaal voor deze tournée ont worpen tent, welke standplaats heeft op het terrein aan de Zuid- landstraat en plaats biedt voor ongeveer 3500 bezoekers. Voor de eerste maal zal dan in ons stad Spaanse circuskunst te zien zijn. In een buitengewoon programma hetwelk onder het motto: „Een echt circusfeest uit het zonnige Zuiden" gebracht wordt, maakt men kennis met het circus zoals het in Spanje reist en werkt. Spaans tempera ment, zuidelijke charme. Anda- lusische artisticiteit verenigd met internationale circus-attrac ties tot één harmonieus geheel. Men ziet en hoort het optre den van flamenco-zangers, zigeu nerdansen, Spaanse folklore, ja zelfs een stierengevecht ont breekt niet, al is dit dan aan de Nederlandse smaak aangepast. Buiten diverse staaltjes van Spaanse circuskunst, komen in ternationale circusattracties in de piste alsmede dierengroepen, o.a. Abessijnse leeuwen, een mooie kollektie school- en vrij heidspaarden enz. Met recht kan men spreken van circuskunst in topvorm. Een Spaans orkest zal tijdens het optreden van de artisten zich doen horen en daaraan een bij zonder cachet geven. Voor de liefhebbers van paardendressuur en circusattracties van interna tionaal gehalte uitzonderlijke voorstellingen. Deze moderne onderneming reist met een geheel gemotori seerd wagenpark, een schitte rende circustent, een 125-tal me dewerkenden en ongeveer 100 dieren. Voorstellingen: maandag, 5 mei om 4 uur en 8 uur; dinsdag, 6 mei om 8 uur en woensdag, 7 mei om 8 uur. 3ïeifeest P. v. d. A. en N. V. V. Vanwege organisatorische om standigheden had het mei-comi té uit bovengenoemde organisa tie het meifeest belegd op 2 mei. 's-Middags was er het traditio nele kinderfeest in „Het Cen trum". Het bezoek hieraan is steeds groeiende en dit stelt het mei-comité telken jare voor het probleem om meer tractaties te bieden. Een kinderfilmprogramma hield de kinderen een paar uur vrolijk bezig en het is een feit, dat er altijd veel dankbaarheid ondervonden wordt voor dit ge deelte van het meifeest. 's-Avonds werd de bijeenkomst voor de ouderen gehouden en, hoewel het nog wel jaren zal du ren vóórdat de grote zaal van „Het Centrum" geheel bezet zal zijn, is de belangstelling hiervoor stijgende. Het mei-comité is bezig om het feest van de arbeid geleidelijk- aan in de sfeer te brengen waar- het hoort, nl. de aangesloten le den met elkaar de solidariteit te laten beleven. Dit was ook hetgeen waarop de voorzitter, de heer L. v. d. Berge, in zijn openingswoord wees. De afwerking van 't program ma nam daarop een aanvang met het ten gehore brengen van een viertal strijdliederen in koorbe werking door de arbeiderszang vereniging. Het was de derde maal dat dit koor zich in het openbaar liet horen en men kon goed merken, dat er onder de leiding van de dirigent, de heer A. v. Meurs jr, ernstig gerepeteerd wordt. De nummers werden goed uitge-' voerd en de nuanceringen kwa men goed tot hun recht. De mei-rede werd uitgespro ken door het lid vap de Tweede Kamer, drs Th. Westerhout uit Middelburg. In een vlot betoog behandelde spreker de mei-leu- C<yeróL_ in Over de week eindigende op zaterdag 3 mei 1958 werden de meeste spaarkaarten ingeleverd door mej. JANSEN, Lovenpolder B 81 te Hoek. De door haar ingeleverde spaar kaarten werden met een toeslag van 100 °/o gehonoreerd. Vraagt uw winkelier. Door AGATHA CHRISTIE. 68) Nadruk verboden. „Dus dat was het," mompelde Poirot zacht. „Ik merkte een tikje aarzeling op, toen ik de kamenier vroeg van wie de zak doek was. Ze was onzeker of ze wel of niet moest bekennen, dat hij aan haar mevrouw behoor de. Maar klopt dat met dat vreeemd idéé fixe van mij? Ja, dat kan wel." Ah!" zei monsieuT Bouc, met een karakteristiek gebaar, „een verschrikkelijke oude dame, hè „Kan zij Ratchett vermoord hebben?" vroeg Poirot aan de dokter. Hij schudde zijn hoofd. „Die stoten die gegeven zijn met grote kracht, de spier weefsels doorborend die zou nooit, nooit iemand met zo'n zwak physiek kunnen geven." „Maar de zwakkere stoten?" „De zwakkere, ja." „Ik denk," zei Poirot, aan het incident van deze morgen, toen ik tegen haar zei, dat haar kracht eer in haar wil zat dan in haar armen. Die opmerking was bedoeld als een val. Ik wil de zien of ze neer zou kijken op haar linker of haar rechterarm. Ze deed geen van beiden. Ze keek naar allebei. Maar ze gaf een vreemd antwoord. Ze zei: „Neen, daar heb ik geen kracht in. Ik weet niet of het me spijt, dan of ik er blij om ben". Een eigenaardige opmerking Het bevestigt me in mijn theorie omtrent de misdaad". „Het heeft het vraagstuk van de linksheid niet opgelost". „Neen. O ja, heb je opge merkt, dat graaf Andrenyi zijn zakdoek in zijn rechter borst zak heeft?" Monsieur Bouc schudde zijn hoofd. Zijn geest dwaalde af naar de verbazingwekkende onthullingen van het laatste half uur. Hij mompelde: „Leugens en nog eens leu gens. Ik sta te kijken van de hoeveelheid leugens, die ons vanmorgen zijn verteld". „Er zijn er nog meer", zei Poirot vrolijk. „Denk je dat?" „Ik zou erg teleurgesteld.zijn als het niet zo is". „Zo'n gebrek aan waarheids liefde is verschrikkelijk", zei monsieur Bou,c, „maar jo-4 schijnt het wel te bevallen", voegde hij er verwijtend bij. „Het heeft dit voordeel", zei Poirot: „als men iemand, die zen en stond vooral stil bij de eisen van vandaag, maar laat ons bedenken, aldus spreker, dat 2/3 der wereldbevolking nog honger lijdt. Het zangkoortje kwam hierna nog eens voor het voetlicht, waarmede het eerste gedeelte van de avond werd besloten. De toneelgroep van Adr. de Beer bracht hierop de dolle klucht in drie bedrijven: „Het slangenmens", dat de zaal deed daveren van het lachen der be zoekers. Het is een vertolking gewor den die af was en het publiek heeft een genotvolle avond ge had. De heer v. d. Berge overdreef zeker niet, toen hij de spelers dank bracht, waarbij hij zeide: dat goede wijn geen krans be hoeft. Tevens sprak hij zijn dank uit aan de dirigent van het zang koor. Na de trekking van een formi dable tombola ging ieder hoogst voldaan huiswaarts. Ongeval Op het rijwielpad tussen Groede en Nieuwvliet reden de dochter tjes van de heer V. uit Groede huiswaarts. Het oudste meisje reed op haar fiets, terwijl haar zusje op haar autoped naast haar stepte. Door onbekende oorzaak kwam het jongste zusje te vallen en raakte daarbij met heur haar tus sen de spaken van het achterwiel van de fiets van haar zusje ver ward. Bij haar val werd het meisje bovendien zodanig verwond, dat zij haar pink en twee vingers van haar linkerhand moeten mis sen. Dokter Jansen uit Groede, die de eerste hulp verleende, liet het ongelukkige meisje naar het R.K. ziekenhuis te Oostburg vervoe ren Circo Espanol. Het bezoek van een circus heelt door alle tijden heen een grote aantrekkingskracht uitgeoefend op de bevolking van stad en dorp. Zo was het ook met de voorstellingen, die het circo Es panol, alhier heeft gegeven, wel ke geheel zijn ingesteld op de eisen van het hedendaagse cir- cusminnend publiek. De circus band, die zich daarbij volkomen had aangesloten bracht melo- dieuse amusementsmuziek ten gehore, hetgeen zeer in de smaak viel va.i de talrijke bezoekers. Het eerste optreden in Zeeuws- Vlaanderen van dit Spaanse cir cus is een groot succes gewor den. De nummers door de domp- trice senorita Manuela met leeu wen en leeuwinnen was een staaltje van volmaakte dressuur. De grootste attractie was wel het optreden van de drie Conra- dos op een galopperend paard, terwijl de jeugdige koordanse res Carmencita alle bezoekers in vervoering bracht, evenals de jongleuse Josette, die met be wonderenswaardige vlugheid en zekerheid met haar voeten diver se voorwerpen jongleerde. De trapeze artiste verrichtte adem benemende toeren in de nok van het circus. Bij de nummers van paardendressuur was het een genot de prachtige paarden op de maat van de muziek te zien zwenken en keren. Het optreden van dit circus is aihier een waar succes geworden en het langdu rig applaus aan het eind van de voorstellingen bewees, dat de be zoekers hadden genoten van het geen door het circus Espanol werd geboden. Jubileum P. Z. C. Vrijdag en zaterdag herdacht de Provinciale Zeeuwse Courant alhier het feit, dat 200 jaar ge leden de grondslag voor het be drijf werd gelegd. Geschiedde dat zaterdagavond met een feestelijke bijeenkomst voor het personeel, vrijdag werd in de grote zaal van het Schut tershof „St. Sebastiaan", die door de talrijke gezonden bloe- menmaanden herschapen was in een ware bloementuin, een zeer gelogen heeft, met de waarheid confronteert, geeft hij het ge woonlijk toe dikwijls uit pure verbazing. Het is alleen nodig, juist te raden, om dit effect te bereiken". „Het is de enige manier om dit geval te behandelen. Ik kies iedere reiziger op zijn beurt uit, overweeg zijn verklaringen en zeg tegen mijzelf„Als die liegt, op welk punt liegt hij dan en wat is de reden voor de leu gen?" En ik antwoord: „Als hij liegt als, let wel „kan het alleen om die reden en op dat punt zijn. We hebben dat met succes gedaan bij gravin An drenyi. We zullen nu verder dezelfde methode proberen op verscheidene andere mensen". „En stel mijn vriend, dat je eens mis raadt?" „Dan is één persoon, in ieder geval volkomen vrij van ver denking". „Ah! Een quaestie van elimi neren?" „Precies". En wie pakken we nu aan?" „Nu pakken we de pukka sahib aan kolonel Arbuthnot". HOOFDSTUK XXIX Kolonel Arbuthnot had merk baar het land, dat hij voor de tweede maal naar de restaura tiewagen werd geroepen voor een onderhoud. Zijn gezicht had een zeer onheilspellende uitdrukking toen hij ging zitten en vroeg: Wel?" druk bezochte receptie gehou den, die o.m. werd bijgewoond door de wncl Commissaris der Koningin mr A. J. van der Weel, die. evenals de burgemeester van Middelburg mr Joh. de Widt, in zijn toespraak herinnerde aan de hoogtepunten uit de geschiedenis van de krant. Aanvankelijk be gonnen als de Middelburgse Cou rant verscheen zij later als Pro vinciale Zeeuwse Courant, waar in zijn opgenomen de Middel burgse, Vlissingse, Goese, Bres- kense Courant en „Vrije Stem men". De burgemeester memo reerde in het bijzonder de ener gie, die de directeur de heer F. P. den Boer, na de brand tengevol ge van de oorlogshandelingen in 1940, heeft ontplooid om het be drijf weer op te bouwen, en aan het feit, dat hij als gijzelaar in St Michielsgestel werd opgesloten. Naar aanleiding daarvan reikte hij hem de versierselen uit beho rende bij de onderscheiding tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De eremedaille in goud in de orde van Oranje-Nassau ontving de heer C. P. Buijs, administra teur, die in zilver de heer M. J. Hollestelle, machinezetter, en de medaille in brons mej. E. Barto, die 36 jaar bij het bedrijf werk zaam is. Het personeel bood de directie een jubileumgeschenk aan in de vorm van een beeld houwwerk, voorstellende enige krantelezers en vervaardigd door mevr. L. Messe-Heijbroek, dat in de hall van het kantoor zal wor den geplaatst. Van vele sprekers en relaties hadden vervolgens de directeuren F. P. den Boer en F. van de Velde jr nog gelukwensen in ontvangst te nemen, waarin de oud-direc teur de heer F. van de Velde te Vlissingen deelde. Des avonds zaten directie en hoofdredactie met vele relaties uit de dagbladwereld aan aan een diner. Raadsvergadering De raad der gemeente Nieuw vliet kwam vrijdag j.l. onder voorzitterschap van de wnd bur gemeester, wethouder J. Quaars, wegens afwezigheid van de bur gemeester, alhier bijeen. Hij ver welkomde de heer P. J. de Groo- te, die wegens het overlijden van wethouder A. J, Hoste door het centraal stembureau tot lid van de gemeenteraad was aangewe zen. Hierna werd de heer De Groote beëdigd. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van van een definitie ve wethouder, zulks tot de nieu we zittingsperiode in september. Bij deze stemming kreeg de heer A. Brakman 4 stemmen en de he ren Aarnoutse en Schippers ieder 1 stem, terwijl 1 stem in blanco was. De heer Brakman was geko zen. Bij de rondvraag vroeg de heer Aarnoutse nog enkele informa ties over een tweetal genomen be sluiten, waarna de voorzitter deze korte vergadering sloot. Gemeenteraad De raad van Retranchement kwam in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester J. A. Leenhouts. Besloten werd uit de opbrengst van de 5% emissie 1958 bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten een geldlening aan te gaan. Een voorstel van B. en W. werd aangenomen betreffende het ver strekken van een bijdrage aan de bewoners van 2 panden aan de Zeedijk, indien zij tot elektrifika- tie overgaan. Het gemeentelijk aanplakbord, dat op de Markt staat, zal op voorstel van de heer Lauret een betere plaats krijgen in de Dorps straat. Paard op hol Een paard, toebehorend aan de landbouwer A. van de Vijver, sloeg op de Sint Annaweg op hol. Een inwoner wilde het paard tot stilstand brengen door het de weg te versperren. Het paard holde toen rechts af een zijweg in en verbrijzelde hierbij een spiegel- „Mijn excuses, dat ik u voor de tweede maal lastig val", zei Poirot. „Maar er zijn nog enige inlichtingen, die ik geloof dat u ons geven kunt". „Werkelijk? Daar geloof ik niets van". „Om te beginnen, ziet u die pijpschoonmaker?" „Ja „Is hij van u?" „Weet ik niet. Ik zet er geen eigen merk op, ziet u". „Beseft u, kolonel Arbuthnot, dat u de enige man is van de reizigers in de Stamboel-Calais- v/agen, die een pijp rookt?" „In dat geval zal hij wel van mij zijn". „Weet u waar hij gevonden is?" „Niet het flauwste idee". „Bij de vermoorde". Kolonel Arbuthnot trok zijn wenkbrauwen op. „Kunt u ons zeggen, kolonel Arbuthnot, hoe hij daar kan zijn gekomen?" „Als u bedoelt of ik hem zelf heb laten vallen, neen?" „Is u in Ratchett's coupé ge weest te eniger tijd?" „Ik heb zelfs nooit met de man gesproken". „U hebt nooit met hem ge sproken en u hebt hem niet vermoord?" De wenkbrauwen van de ko lonel gingen weer ironisch om hoog. (Wordt vervolgd.) ruit. Ter plaatse kon het paard toen worden gevat. C. J. M. V. Jongenselub „Samuël". Vrijdagavond droeg de club avond van de C. J. M. V. „Sa muël" een bijzonder karakter. Er werd 11I. afscheid genomen van haar leider de heer A. Rijkse, we gens diens vertrek naar Terneu zen. Als voorzitter van de C. J. M. V. en als medeleider, sprak de heer P. de Leeuw hem toe en dankte hem voor de trouw en de zorg, die hij gedurende een tijdvak van ongeveer negen jaar in dit werk had betoond Hij liet dit dankwoord als blijk van waardering vergezeld gaan van een boekwerk. De heer Rijkse wierp een kor te terugblik op deze periode en wenste de club het beste voor de toekomst. Een tractatie maakte deze avond voor de jongens nog aan trekkelijker. Ring O. Zeeuws-Vlaanderen C. J. M. V. De Ring Oost Zeeuws-Vlaan deren van het C. J. M. V. kwam dezer dagen in bestuursvergade ring bijeen. De leiding berustte bij de heer J. L. Hamelink te Terneuzen. De agenda vermeld de voornamelijk welke plannen vóór en na de vakantie zouden kunnen worden uitgevoerd. Besloten werd de 7de cursus avond onder leiding van districts secretaris .Sinke op 6 of 13 juni in Driewegen te houden, met als onderwerp: „Leiding geven". Evenals vorig jaar wordt een fietstocht door een deel van Z. Beveland georganiseerd op 5 juli a.s. Een oriëntatierit in eigen omgeving voor de jeugdle den werd vastgesteld op 6 sep tember. In grote lijnen werd reeds het werkschema voor het seizoen 19581959 opgesteld. Hoogte punten daarin zullen vormen 'n tournée van de voordrachtskun stenaar Jan Oosterwelder, een startavond en de jaarvergade ring. Tenslotte werd er ook de no dige aandacht besteed aan de op handen zijnde fusie van de C. J. V. F. en het C. J. M. V. Orders voor 34 miljoen ton scheepsruimte Ondanks de depressie op de scheepswacht en markt hebben de scheepswerven in de wereld or ders voor ongeveer 34 miljoen ton bruto register ton scheeps ruimte uit te voeren, aldus het jongste „Bulletin voor de indus trie" van het Engelse ministerie van Financiën. Hiervan is onge veer 6 miljoen ton brt besteld door Engelse reders. Engelse op drachtgevers hebben de laatste tijd slechts weinig orders gean nuleerd, niettegenstaande het grote aantal opgelegde schepen. Wat de huidige depressie op de scheepsvrachtenmarkt be treft, wordt er in het bulletin de aandacht op gevestigd, dat de wereldkoopvaardijvloot de laat ste jaren sterk is gegroeid. Van 1952 tot 1957 steeg de wereld- vloot van stoom- en motorsche pen van 90 miljoen ton tot 110 miljoen ton en de wereldvloot van tankschepen van 20 miljoen tot 30 miljoen brt. De bij Nieuw-Guinea gesignaleerde duikboten Kapitein Igor Sergef, gezag voerder van het Russische ocea- nografisehe waarnemingsschip „Vityaz" heeft vrijdag ver klaard, niets te weten van Rus sische duikboten die in de wate ren rondom Papoea en Nieuw- Guinea zouden opereren. Vorige week werden twee on bekende duikboten gesignaleerd ten zuiden van de Australische vlootbasis op het eiland Manus, ten noorden van Nieuw-Guinea. De „Vityaz," die op het ogen blik in Port Moresby is om- le vensmiddelen en water in te slaan, voert een onderzoek uit voor het internationaal geofy sisch jaar. Het onderzoek werd de laatste weken verricht ten noorden van Nieuw-Guinea, bij de Equator. Amerikaanse pacifisten op weg naar Eniwetok aangehouden De vier Amerikaanse pacifis ten onder leiding van Albert Bi- gelow, die uit protest tegen de komende Amerikaanse kemproe ven het verboden gebied bij Eni wetok wilden binnenvaren, zijn door een vaartuig van de kust wacht bij Honoloeloe aangehou den. Zij waren met hun jacht „Golden Rule" uitgevaren niet tegenstaande een verbod van een federale rechter op Hawaii. Zij zullen zich nu moeten verant woorden wegens „minachting voor het hof". 30 april - Spoi Uitda Hare Majesteit haar 49ste verjaar groot vrijaf en in leesten veel vertie Te Delft vond e historische vlak la der; Prins Willem land plotseling aai daar begraven. T gebracht naar Nei in de grafkelder d X>e looncommiss: Stichting van de Arb( het college van rijksb advies uitgebracht a ring over de lonen va wegpersoneel. Het k zich in nachtelijke u over deze voorstellen lege van rijksbemidd daarop onmiddellijk schikking inzake d< lonen mondeling mei daan aan de directie -lerlandse Spoorweg< menwerkende vakor DC hoofdbesturen derlandse bonden ve personeel hebben d circulaire aan de afc ven lucht gegeven a ontwaardiging over beslissingen. „Deze zo heet het in de c wel zeer in tegenste advies, dat het co ministers van Verke staat en van Socia Volksgezondheid, na menen te mogen heeft uitgebracht en zou komen met het looncommissie van van de Arbeid." Welke besli „Ten aanzien va: loontabellen 1 en 2 slissing zodanig, de dragen 2 beneder ingediende voorste Ten aanzien van d bellen is de verhc tot 3 van de huk Een en ander be verhoging voor vrij ties in deze tabelle achter blijft bij hetj is voorgesteld." ,,A ingang voor het r ment dienstvoor vastgesteld 1 juli 1 bruggingstoelage w ming verleend voo catie van 2 van men." En de hoofd cluderen in hun sc spreekt vanzelf, da woordigers van i raad en van de met verbijstering ei diging kennis het van deze verminkir De veilighei aanstaand* Amerikaanse 1 Er zullen strak staande reeks proeven met kern Stille Oceaangebi ploffingen word bracht, indien de den zo zijn dat a ve neerslag van rechtkomt in he bepaalde gevare: is donderdag of shington bekendi Bescherming en veiligheid is van de eerste rai we reeks proeven meenschappelij; van het Ameriki ment van Defen: missie voor atoo De nieuwe re( bedoeld ter bevo ontwikkeling va de verdediging t met vliegtuigrak: dere wijze. Pacifistisch socialistische partij krijgt geen zendtijd De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft afwijzend beschikt op een ver zoek van de pacifistische socia listische partij, haar als politieke partij zendtijd te willen verle nen. De minister heeft 't partij bestuur doen weten, dat thans alleen zendtijd wordt verstrekt aan de in de Tweede Kamer ver tegenwoordigd zijnde democrati sche politieke partijen. 8. Tussen de 's-avonds op h{] Doge aanwezig een mooie jong (Hepe indruk op gastheer, de ka eens op het fe dadelijk bereid voor te stellen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2