Rusland verwerpt Amerikaans plan voor luchtcontróle in IN oordpoolgebied De kabinetsvorming in Frankrijk en Dictori) Spoorwegmannen protesteren De steun van Amerikaanse avonturiers aan de opstandelingen Veekless W eeroverzicht Deze week ZATERDAG 3 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4361 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen J. G. MEYER VOERMAN- de PAUW Staatsgreep in Columbia HOOGWATER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Temeuzen Blreeteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW Rubriek Kleine Advertenties 'fgéén handetaadror- tenties): 5 regels ƒ1,—- Iedere regel meer 20 at. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 u«r Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rusland heeft vrijdag bij de voortzetting van het debat van dinsdag in de Veiligheidsraad meegedeeld het Amerikaanse tegenvoorstel voor een inspectie- zone aan de Noordpool te ver werpen, ondanks de tussenkomst van Hammarskjoeld die vóór het voorstel pleitte. De Amerikaanse vertegen woordiger Cabot Lodge ver klaarde dat zijn regering het Zweedse amendement op het Amerikaanse voorstel aanvaardt, dat ten doel heeft de besprekin gen in de Verenigde Naties over het Amerikaanse inspectieplan met die op een topconferentie te verbinden. De Rus Sobolef verklaarde even later dat 't Zweedse amen dement zijn weigerende houding niet veranderde. Hij keerde zich tegen de inmenging van Ham marskjoeld. wiens verklaring ,,de autoriteit van de secretaris generaal geenszins versterkt, eerder het tegendeel". Sobolef herhaalde de vraag welkë waar de men aan een voorstel moet toekennen, waarbij grote gebie den van de Sowjet-Unie zijn be trokken en geen centimeter Amerikaanse grond of Ameri kaanse bases in het buitenland. Hij waarschuwde Cabot Lodge In verband met „de vluchten van Amerikaanse bommenwerpers in de richting van de Russische grenzen" goed te bedenken dat ..Amerika niet langer buiten het bereik van het oorlogsgeweld ligt". De Japanse gedelegeerde oefen de aandrang uit op Sobolef om. geen veto tegen het Amerikaan se voorstel uit te brengen, maar een opbouwender houding aan te nemen. Hij bracht voorts hulde aan Hammarskjoeld voor diens „morele moed en verantwoorde lijkheidsbesef" die uit zijn voor stel op de jongste vergadering van de Veiligheidsraad was ge bleken. De Canadese afgevaar digde sprak zijn verwondering erover uit dat Rusland zich ener zijds over bedreigingen in het Poolgebied beklaagt en ander zijds geen inspectie in dit gebied wil. Cabot Lodge wees erop dat het Amerikaanse voorstel ruimte iaat om ook andere gebieden aan de Pool in te sluiten, b.v. Zweed- sen en Finse. Een insctepsieytst son en Finse. Een inspectiesy steem zou verrassende aanvallen kunnen voorkomen en daarmee de vlucht van de Amerikaanse bommenwerpers overbodig ma ken. Rusland spreekt veto uit over Amerikaanse resolutie De Sowjet-Unie heeft haar veto uitgesproken over de Ame rikaanse resolutie, waarin ge vraagd werd om instelling van een inspectiesysteem In 't Noord poolgebied. De Veiligheidsraad verwierp vervolgens de Russische ont werpresolutie, waarin gevraagd wordt om stopzetting van de Amerikaanse vluchten met H- bommenwerpers in de richting van de Russische grens en waar in de hoop wordt uitgesproken dat er zo spoedig mogelijk een topconferentie gehouden zal worden. Alleen de Sowjet-Unie stemde voor. Zweden onthield zich van stemming» Nadat de Sowjet-Unie haar veto had uitgesproken keerde de Amerikaanse gedelegeerde Henry Cabot Uodge zich fel tegen dit veto. De Sowjet-Unie heeft weer eens een constructief voorstel afgewezen en voor de 83ste keer haar veto uitgesproken, aldus Cabot Lodge. Als men de redevoeringen van de Russen bestudeert, komt men tot de conclusie dat hun argument volkomen vals is en het bewijs dat zij zelf niet in hun argument geloven wordt geleverd door hun wei gering het voorstel voor instel ling van een inspectiezone te (Advertentie) Overstromingen in Afghanistan De Afghaanse ambassade in Nieuw Delhi heeft vrijdag be kendgemaakt, dat in de provin cie Badakhsjan in Noordoost- Afghanistan bij overstromingen negen-en-veertig mensen omge komen zijn on negentien vermist worden. Acht-en-dertig huizen werden verwoest en vierduizend stuks vee verdronken. Noordstraat 25, Tel. 795 AXEL Kampeer- en hengelsportartikelen Permanente Governor en D.S.U. Tentenshow Compleet opgezette 214 pers. Tenten model 1958. Alles uit voorraad leverbaar GOVERNOR TENTEN Één jaar verzekerd tegen brand en diefstal Verhuur van luchtbedden en Butagas Catalogus gratis verkrijgbaar Gemakkelijke betalings voorwaarden aanvaarden, want dit voorstel houdt nu juist de oplossing in van de kwesties die zij hebben opgeworpen, zo verklaarde Cabot Lodge. SOCIALISTISCHE PARTIJ NEEMT NIET DEEL AAN REGERING- De Nationale Raad van de Franse socialistische partij heeft zich vrijdag uitgesproken tegen deelneming van de partij aan een regering onder leiding van Ple ven maar voor steun aan een dergelijke règering. Dit hesJuit werd met bijna algemene stem men genomen. Vier leden stem den tegen en zeven onthielden zich. Eerder had de secretaris van de socialistische partij, Mollet, in een toespraak gezegd, dat zijn partij een kabinet-Pléven wel kan steunen maar er niet aan kan deelnemen. In de huidige omstandigheden kunnen de so cialisten de regeringsverant woordelijkheid niet delen met de conservatieven. De conservatieven hebben Plé- ven meegedeeld, dat zij hebben besloten achter hem te staan op voorwaarde, dat hij aan hun wensen voor de bekleding van rieutelposten en hun standpunt lnzake de conferentie te Tanger tpgemoet komt. De radicalen en afgescheiden radicalen hebben 2ich voor deelneming aan een Hij zei dat de wereld door deze Russische stap tot de conclusie zal komen dat de Russen meer geïnteresseerd zijn in het opvoe ren van de spanning en het de monstreren van bezorgdheid dan in het zoeken van middelen die een verrassingsaanval kun nen voorkomen. De Rus Sobolef verklaarde dat de uitslag van de stemming, waarbij de meerderheid van de leden zich had uitgesproken te gen het Russische voorstel, be tekent dat deze leden „met de Verenigde Staten een zware ver antwoordelijkheid op zich ne men". Deze verantwoordelijkheid, al dus de Rus, betreft de wellicht catastrofale gevolgen, die kun nen voortvloeien uit de weige ring van de Amerikaanse rege ring de uitdagende vluchten van haar strategische luchtmacht in de richting van de Sowjet-Unie stop te zetten. (Advertentie). weer nieuwe zendingen JAPONNEN JAPONNEN met jasjes „FALCONS" (v. dames en heren) COLBERTS costumes Noordstraat 51-53, tel. 2257 Terneuzen Minstens 4000 spoorwegman nen uit alle delen des lands zijn met drie propvolle extra treinen naar Den Haag gekomen om te protesteren tegen de per 1 juli in te voeren nieuwe loonregeling voor de Nederlandse Spoorwe gen. De bijzonder rumoerige protestvergadering werd gehou den in de grote zaal, gangen, foyers, orkestbak en vestaire van het gebouw voor K. en W. te Den Haag. Met perronfluitjes, rangeer hoorns, spreekkoren en luide schreeuwen werd zeer veel misnoegen geuit. Spandoeken met de opschriften „Waarom nu weer dit struijckelblok", „Tien percent van drie percent is algebra van Algera", „Geen Struijcken tussen de rails", „1944 wel staken om de vrij heid, 1958 geen vrijheid om te staken", „Waar blijft onze Frans Dohmen", „1945 hoop deed leven, 1958 leven zonder hoop", en wat dies meer zij. kabinet van Pléven uitgespro ken. Politieke waarnemers te Parijs hebben vrijdagavond als hun oordeel uitgesproken, dat Pléven president Coty vrijdagavond ol zaterdagavond zal meedelen, dat hij zich tengevolge van het so cialistische besluit genoodzaakt ziet zijn poging tot het vormen van een kabinet op te geven. Ais kandidaten voor kabinets formateur werden genoemd de radicaal Billeres, minister van Onderwijs in het aftredende ka binet, en de volksrepublikein Pflimlin, de minister van Finan ciën. Verder achtte men het niet geheel mogelijk, dat tenslotte zal worden verzocht een poging te doen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Suban- drio, heelt vrijdag verklaard be reid te zijn aan de Amerikaanse ambassadeur vertrouwelijke in formaties over te leggen over het deelnemen van Amerikaanse onderdanen aan de opstand in Indonesië. In een commentaar op de verklaring van minister Dul les, dat de Verenigde Staten bij zondere aandacht zullen geven aan alle voorstellen die minister Subandrio ten aanzien van het deelnemen door Amerikanen aan de Indonesische burgeroorlog mocht willen doen, gaf Suban drio uiting aan zijn erkentelijk heid voor de bereidwilligheid van minister Dulles om aan de interventie door Amerikaanse avonturiers een einde te maken. Minister Subandrio verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat met goede wil aan beide kanten dit vraagstuk langs diplomatieke kanalen kan worden opgelost. Aan de andere kant legde hij er de nadruk op, dat het deelnemen door buitenlandse vliegtuigen en buitenlandse vliegers aan de op stand in Indonesië door de rege ring als een „zeer ernstige kwes tie" wordt beschouwd. „De In donesische regering dient zeker alle maatregelen om aan deze schending door buitenlandse ge vechtsvliegtuigen van het Indo nesisch grondgebied een einde te niaken, in overweging te nemen" aldus de minister, die voorts ver klaarde, dat de opstandelingen beschikken over oorlogsmateriaal tot een waarde van tien miljoen c ollar, „terwijl het voor de hand 1 gt dat de rebellen geen geld hebben om ze te kopen". Minister Subandrio, die vrij- ag een onderhoud met presi- ent Soekarno en premier Djuan- a heeft gehad, deelde nog mede, at de president zijn vertrouwen heeft uitgesproken, dat „het Ivraagstuk der buitenlandse in menging in Indonesië's binnen landse aangelegenheden zal kun nen worden overwonnen". Tijdens het onderhoud werd Soekarno op de hoogte gesteld van de jongste militaire ontwik kelingen in de republiek. Majoor Nawawi oneervol ontslagen Het legerhoofdkwartier in Djakarta heeft vrijdag bekend gemaakt, dat majoor Nawawi, de waarnemend chef-staf van het militaire commando van Zuid-Sumatra, oneervol is ont slagen. Nawawi nam enkele da gen geleden de vlucht, na door de chef-staf. generaal-majoor Nasution, te zijn opgeroepen om verantwoording af te leggen over zijn beweerde steun aan de opstandelingen van Midden- Sumatra. Militaire politie heeft vrijdag te Bogota getracht een staats greep tegen de Colombiaanse regeringsjunta uit te voeren. OTicieel is meegedeeld dat met uitzondering van een bataljon militaire politie de rest van de strijdkrachten trouw aan de jun ta is gebleven. De regering heeft onmiddel lijk overgave van het bataljon geëist, dat zich anders in zijn kazerne aan een luchtbombarde ment zou blootstellen. In verband met deze gebeurte nissen is vrijdagmorgen een uit gaan* veriKxl bi de Colombiaan se hoofdstad, Bogota, afgekon digd. In het eentrum van de stad zijn hier en daar schoten geval len. Vrijdagmiddag werd de Co lombiaanse bevolking per radio van de toestand op de hoogte ge steld. Volgens dit omroepbericht hebben de opstandelingen vrij dagmorgen verscheidene leden van de militaire junta gearre steerd. BOMBARDEMENTEN WEKKEN BEZORGDHEID De berichten uit het buitenland over de bombardementen door de opstandelingen op buitenlandse schepen in de wateren van Oost- Indonesië wekken ernstige be zorgdheid onder de Indonesische leiders. Deze bombardementen, waar van de laatste was de aanval op de Indonesische koopvaarder „Intata" met vijf doden en 23 ge wonden, hebben reeds voor mil joenen schade aangericht en aan tientallen mensen het leven ge kost. In Ternate, in de Noord-Mo- lukken, werd het paleis van de sultan gemitrailleerd. Stoomvaartmij „Nederland" en Kon. Java-China Paketvaartlijnen mijden gevaarlijke Indonesische wateren De Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en de Koninklijke Java China Paketvaartlijnen hebben vrijdag medegedeeld, dat zij opdracht hebben gegeven hun schepen buiten de Indone sische wateren, waar vliegtuigen van de opstandelingen thans aanvallen doen, te houden. De Java China Paketvaart- maatschappij heeft haar sche pen opgedragen deze wateren te mijden, doch liet aan haar plaatselijke vertegenwoordigers in Djakarta en Hongkong over, te bepalen welke wateren moes ten worden gemeden. De Stoomvaartmaatschappij „Nederland" verklaarde, een ge lijke opdracht te hebben gege ven en de ,.,Nias", die op weg is van Hongkong naar Java, te hebben geïnstrueerd Straat Ma kassar te mijden en de route te wijzigen naar de wateren ten westen van Borneo. De Kon. Rotterdamsche Lloyd deelde mede, dat zij de beslis sing inzake het mijden van ge vaarlijke wateren overlieten aan hun algemeen vertegenwoordi ger in Singapore, W. den Duik. Opstandelingen deden aanval op Balige, in Noord-Sumatra Radio-Djakarta deelde vrijdag mede, dat een aanval van gueril la's der -opstandelingen op Balige, in Noord-Sumatra, na een fel ge vecht door de regeringstroepen werd afgeslagen. In West-Suma tra, waar het centrale leger nog twee plaatsen bezette, hebben zich 132 opstandelingen overge geven, aldus radio-Djakarta. Verhoogde Darul Islam- activiteit in West- Java De luchtaanvallen door de op standelingen gaan gepaard met een verhoogde activiteit van de Darul Islam, in West-Java. Uit Bandung werd gemeld, dat bij 'n aanval op Djonggol, in het dis trict Bogor, zeventig kilometer ten zuiden van Djakarta, zeven leden van de mobiele brigade werden gedood, en zeven ernstig gewond. De bende, die in aantal het kleine plaatselijke garnizoen verre overtrof, bestormde na een moordend vuur de kazerne, die vervolgens werd geplunderd. De bende trok zich hierna, met me deneming van een aantal wa pens, terug. Aanval op Indonesisch schip Een onbekende bommenwer per heeft een Indonesisch schip in de haven Kendari in Zuid- Oost-Ce.lebes aangevallen. Bij deze aanval zijn vijf mensen om liet leven gekomen en drie en twintig ernstig gewond, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Het aangevallen schip, de 600 ton metende Intara, kreeg slechts lichte schade. Het vlieg tuig had ook gepoogd een twee de schip te treffen maar slaagde hier niet in, aldus Antara. Antara meldt nog, dat onbe kende vliegtuigen onlangs ook dorpen op Ternate, vaartuigen het vroegere paleis van de sultan van Ternate schoten. hebben be- VERKEERSEXAMEN SCHOOLJEUGD IN DEN HAAG De afgelopen weken hebben 7360 schoolkinderen, leeriingen van 152 scholen, schriftelijk ver- keersexamen afgelegd. Geslaagd zijn 6258 leerlingen. Op 6 mei be gint het practische verkeersexa- men. (Advertentie). BINNENVERINGBED De eerste spreker, mr. T. J. den Hartog, voorzitter van de Protestants Christelijke Bond van vervoerspersoneel. werd door lopend met kreten als „actie, actie", gefluit en gebrul onder broken. Hij was vrijwel onver staanbaar. Men begreep er uit, dat hij poogde te betogen, dat op deze protestvergadering geen besluiten konden worden geno men, omdat deze bij de organisa ties thuis horen. Het gebrul luw de pas wat, toen de voorzitter van de personeelsraad der Ne derlandse Spoorwegen, de heer H. J. Kanne „de fatsoenlijke mensen in de zaal verzocht er geen wilde beestenspel van te maken". Daarna kon de heer Kanne pas beginnen met een vlammend protestbetoog tegen de nieuwe loonregeling. De heer Kanne. tevens voorzit ter van de Nederlandse Bond van vervoerspersoneel, stelde dat het gehele spoorwegpersoneel groot onrecht door de regering is aan gedaan. Het Nederlandse volk heeft er recht op van dit onrecht kennis te nemen. De spoorwegmannen hebben, aldus de heer Kanne, moeten er varen, dat het door de directie en de personeelsorganisaties in gro te eenstemmigheid vastgestelde loonvoorstel tegen het met algemene stemmen vastgestelde oordeel van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid, tegen het, naar het vast staat, daarmede overeenkomende aanvankelijk oordeel van het College van Rijksbemiddelaars, als advies aan de ministers van Verkeer en van Sociale Zaken overgebracht, t tegen het aanvankelijke standpunt van de beide ministers, tegen het oordeel, dat de voorzitters van de drie vakeen- tralen schriftelijk aan de minis terraad hadden laten weten. op willekeurige en ondes kundige wijze eenvoudig ergens verknipt en verminkt, als be schikking van het College van Rijksbemiddelaars op aanwij zing van de ministerraad uit de bus gekomen. En dit, aldus de heer Kanne, nadat men hiervoor een half jaar sedert de totstandkoming van het loonvoorstel nodig heeft gehad. Dat is dan voor 't spoor wegpersoneel de toepassing van de basis der geleide loonpolitiek, de sociale rechtvaardigheid, al dus de heer Kanne. Nadat nog vele sprekers het woord hadden gevoerd besteeg na donderende toejuichingen de heer Blommers, voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van vervoerspersoneel „St. Ra fael", de katheder om, aan de saamgestroomde spoorwegman nen een aantal conclusies van dit buitengewoon gezamenlijk congres voor te leggen. De drie bonden besloten tot het aanvaar- ZWEEDSE WAARNEMING VAN RUSSISCHE ONTPLOFFING Twee Zweedse waarnemings stations hebben vrijdag bekend gemaakt dat hun seismografen te Kurima en Uppsala woensdag twee even zware schokken met een tussenpoos van vier secon den hebben opgetekend. Deze schokken kwamen uit de noor delijke Oeral en zouden door ontploffingen veroorzaakt kun nen zijn. WEERSOMSLAG Over Zuid-Noorwegen trok vrijdag een actieve depressie naar het oosten. Ze ging verge zeld van een koudfront dat in zuidoostelijke richting over de Noordzee bewoog. Voor dit front dat vrijdagavond de Nederland se Waddenkust naderde, daalde de barometer flink. Het hoge- drukgebied dat enkele dagen bo ven of vlakbij ons land lag, nam daardoor flink in activiteit af. Het verplaatste zich daarbij te vens naar het noordwesten. Vrijdagavond lag de kern tus sen Schotland en IJsland. De noordwestelijke koude stroming ZONDAG 4 MEI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.58 2.33 3.13 3.23 n.m. 2.25 3.00 3.40 3.50 tussen dit hogedrukgebied en de depressie boven Zuid-Scandina- vië zal zich nu vandaag over ons land uitbreiden. Dat betekent een flinke temperatuurdaling die zich uiteraard in de namid dag het meest doet gevoelen. Er komt daarbij tevens bewolking met hier en daar wat lichte re gen bij het passeren van de voorste begrenzingslijn van de koude lucht. Al met al een ge duchte weersomslag. medegedeeld door het K.N.M.I. 1e De Bilt, geldig van zaterdagoch tend tot zaterdagavond. Kou dei- Veranderlijke bewolking met hier en daar een buitje. Lagere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. ZON MAAN MEI op onder op onder v.m. n.m. Mei. 2.43 3.14 3 5.08 20.06 20.20 5.07 3.18 3.49 4 5.06 20.08 21.35 5.47 3.58 4.29 5 5.04 20.10 22.41 6.34 4.08 4.39 6 5.02 20.12 23.36 7.28 den van de volgende conclusies; Zij stellen vast, gehoord de uit eenzetting en de discussies over de uitzonderlijke behandeling van de wijzigingsvoorstellen van het reglement dienstvoorwaar- den 1956 en de terzake getroffen beschikking door het College van Rijksbemiddelaars, dat deze nog niel nader gemotiveerde beslis sing 1958 kwalijk in overeen stemming is te brengen met een rechtlijnig beleid inzake de loon politiek, waarvoor de aange toonde achterstand in de belo ning en de hantering van de richtlijnen maatstaf dienen te zijn. De gezamenlijke bonden zijn van mening, dat deze beslissing onrecht doet aan het personeel, dat ondanks achterstand in zijn beloning, ook in moeilijke om standigheden extra prestaties heeft geleverd. Men is voorts van oordeel, dat toepassing van de beslissing tot het ontwrichten van op gezag en verantwoorde lijkheid gebaseerde verhoudin gen in het spoorwegbedrijf zal leiden en bovendien tot gevolg zal hebben dat dit tot blijvende spanningen onder het personeel leidt. De gemeenschappelijke bonden stemmen in met het be leid van de drie hoofdbesturen, dat een veroordeling inhoudt van de door het College van Rijksbe middelaars getroffen beslissing. Men vertrouwt er op, dat deze hoofdbesturen op geëigende wijze zullen blijven streven naar een rechtvaardige behandeling van het spoorwegpersoneel op basis van de voorstellen, waar over in overleg tussen directie en personeelsraad overeenstem ming is bereikt. De hoofdbestu ren dienen maatregelen te be ramen, waardoor het vaststel len van loon- en arbeidsvoor waarden voor het spoorwegper soneel meer in overeenstemming zal worden gebracht met hun rechtsgevoel. De drie bonden doen een dringend beroep op ka binet en volksvertegenwoordi ging óm de behandeling van de voorstellen te doen plaats vinden in overeenstemming met de plaats en de betekenis, die het spoorwegpersoneel in het maat schappelijke geheel inneemt. De bonden roepen alle leden op, zich in eenheid achter deze conclu sie en resolutie te stellen en zich strikt te houden aan het door de hoofdbesturen uitgestippelde verdere beleid. Spreker zei tot slot, dat de roep „actie, actie" niet tegen dovemansoren was gericht. In tegendeel is er doorlopend actief gewerkt. Mocht de gewraakte be slissing door het College van Rijksbemiddelaars zijn genomen, dan is er toch altijd nog het ka binet, dat dit college tot de orde kan roepen. Mocht onverhoopt dit waanzinnige besluit zijn ge nomen, aldus spreker, door het kabinet zelf, dan zal een beroep op de volksvertegenwoordiging zeker niet zonder gevolgen blij ven. Reeds zijn vragen aan de minister van Verkeer gesteld. Met veel lawaai en kennelijke tegenzin werd tegen drie uur dit buitengewone congres besloten. Voor de koninklijke loge ver dween het bord „Wij willen be scherming of stakingsrecht". Demonstratieve ommegang op het Binnenhof van spoorwegpersoneel Ofschoon geen toestemming voor een openluchtdemonstratie aan het in Den Haag saamge stroomde spoorwegpersoneel was verleend, formeerde zich vrijdag middag na afloop van de protest vergadering der drie bonden toch een grote stoet voor het gebouw van K. en W. te 's-Gravenhage. De spandoeken geheven en lustig toeterend en fluitend begaf men zich in brede rijen naar het Plein en het Binnenhof om aan de pro testen nog de nodige kracht bij te zetten. De wat rumoerige stoet, waarbij de bestuursleden der bonden ontbraken, ontmoet te van de zijde van de politie geen tegenwerking. De mannen en vrouwen trok ken onder het uiten van leuzen als „Weg met de worgwet van Abraham Kuyper", „Bescher ming of stakingsrecht" en „Maak beloften waar" rond de Ridder zaal om daarna naar de stations te gaan. Met felheid en verbitte ring werd gesproken over de in 1903 gegeven belofte, dat het stakingsverbod gepaard zou gaan aan een uitzonderlijk bescherm de positie. De spoormannen waren met extra treinen uit Tilburg, Am sterdam en Uttecht en met ver sterkte treinen uit Leeuwarden, Groningen, Zwolle, Nijmegen- Arnhem en Maastricht-Eind hoven gekomen. Zij zijn met vier extr^ treinen en hetzelfde aan tal versterkte treinen naar huis teruggekeerd. Verreweg de mees ten reisden op de hun toekomen de biljetten voor vrij vervoer, hetgeen dus de man slechts een uitgave van enkele dubbeltjes voor een retour betekende.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1