Nederland vierde Koninginnedag in Oranje zonnetje Overzicht van de toestand in Indonesië Eisenhower over de kernproeven Da luchtverbinding met Zuid-Sumatra onderbroken Weeroverzicht HOOGWATER ZON- en HAANSTANDEN WEERBERICHT noodtoestand op malta afgekondigd brits fort in aden ontzet. de besprekingen in moskou voedsel vergiftiging eist slachtoffers in india vergiftigings- gevallen in syrië Frankerir.g bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal: maand 2,per week 48 cent. Losse nrs per 9 ct. DONDERDAG 1 MEI 1958 12e Jaargang Nr 4359 "erschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Défilé voor jarige Koningin Nederland vierde gisteren koninginnedag. Een stralen de zon, beierende klokken cn een feestelijke drukte in steden en dorpen vormden vroeg de inzet van deze dag, die telkens opnieuw jong en oud naar buiten lokt om te luisteren naar kinderauba des of te kijken naar de pa rades van de militairen. Utrecht, dat zich het hart van Nederland noemt, liet gistermor gen reeds om half acht vier na tionale dundoeken uit de top van Procuratiehouder verduisterde een ton Be 50-jarige procuratiehouder van het Roosendaalse filiaal van de Rotterdamse Bank, H. H., heeft zich woensdagmiddag op het plaatselijke hoofdbureau van politie gemeld en heeft daar be kend in de afgelopen dertien ja den honderdduizend gulden ver duisterd te hebben ten nadele van de Bank, waarvan hij procu ratiehouder was. Hij deed deze aangifte, nadat een controleur van het hoofdkantoor van de Rank in Rotterdam dinsdag de fraude had ontdekt. Om zijn oorlogsschade te bo ven te komen was H. in 1945 be gonnen met het verkopen van obligaties van cliënten. Door spe culaties trachtte de procuratie houder zijn schuld af te lossen, maar veelal waren zijn specula ties ongelukkig waardoor zijn schuld in dertien jaar opliep tot een ton. Hij wist steeds de rente aan obligatiehouders uit te beta len, maar kwam een cliënt om zijn obligatie, dan kocht de pro curatiehouder een nieuwe. Een en ander gebeurde vaak met koersverlies, zodat de schuld van H. steeds hoger steeg. Bij.de controle bleken de num mers van de obligaties niet te kloppen, waardoor H. door de mand viel. Nadat hij zichzelf had aangegeven bij de politie, werd nig in hechtenis genomen. Van net geld is niets meer over. H. heeft een vrouw en drie kin deren. In het Roosendaalse ge- meenschaps- en verenigingsleven was hij een zeer geziene figuur »e gouverneur van Malta, sir Rnbert Laycock, heeft de nood toestand op het eiland afgekon <%d. Hij bestuurt het eiland sinds het aftreden van premier Bwn Mintoff op 24 dezer. Br zijn de laatste dagen ge welddaden gepleegd tijdens een algemene staking als protest te gen het Britse beleid. Btitse infanteristen en inheem se troepen uit het protectoraat van Aden zijn gisteren met steun van vliegtuigen en pantserwa gens, een aanval begonnen op een groep van 600 tot 1000 op standelingen om het belegerde garnizoen van de grenssterkte Assarir te ontzetten. De opmars van een compagnie Arabieren van het Britse leger onder bevel van de Britse majoor Boucher Myers begon van een plateau, dat woensdag in de loop van de dag was bezet. Onder het vuur van de opstandelingen werd opgerukt en tegen de avond be reikte de compagnie de bezetting van het belegerde fort, bestaan de uit 26 Arabische soldaten en de Britse functionaris Fitzroy •Somerset. Zij had reeds 8 dagen aan de belegering het hoofd ge boden. De strijd tegen de opstandelin gen speelde zich af in een berg achtig gebied op een hoogte van ongeveer 2000 meter. De opstan delingen stonden onder leiding van Jemenieten. De drie westelijke ambassa deurs te Moskou zijn bijeenge komen ter bespreking van Rus- lands jongste voorstel tot afzon derlijke onderhandelingen met de drie ambassadeurs ter voorbe reiding van een topconferentie. Over enkele dagen zal het Westen op het voorstel antwoor den. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken zal het wor den aanvaard. de Dom steken. De man, die al meer dan twintig jaar deze vlag gen aanbrengt, de heer B Kelf- kens, is er van overtuigd, dat niemand in ons land hem kan overtreffen, want het rood, wit en blauw wappert in Utrecht van een hoogte van 112 meter. Overal werd trouwens gevlagd. Van alle openbare gebouwen en vele woningen wapperde het oranje en het rood, wit en blauw. Kinderen met oranje sjerpen, papieren toeters en feestmutsen mengden zich tussen leden van plaatselijke muziekkorpsen, die zich in de vroege morgenuren naar de dorpspleinen haastten, of, zoals in verschillende grote steden, in diverse woonwijken met pittige marsmuziek de plaat selijke feestelijkheden inzetten. In Soestdijk In Soestdijk was het gister morgen bijzonder druk. Om acht uur reeds arriveerden de eerste bussen en auto's, met de velen die de Koningin op haar verjaar dag een bloemenhulde wilden brengen. Voor het witte paleis, waarop de koninklijke standaard wapperde, stelden zij zich op, de bloemen voorzichtig bescher mend tegen degenen, die een plaatsje vooraan in de wachten de rij wilden veroveren. De pa leiswacht in het fraaie uniform der Koninklijke Marechaussee sloeg dit alles ongeïnteresseerd gade. Men kent dit beeld op Ko ninginnedag. We zagen zelfs een knaapje van een jaar of tien een grote hortensia torsen. Goede zaken werden er gedaan door de verkopers van oranje-speldjes. Tegen half elf, juist op het moment dat de laatste estafette loper van het weidse studenten corps de paleistuin binnenkwam, betraden H. M. de Koningin, ge kleed in een lindengroen deux pieces, Z. K. H. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix, Mar griet en Marijke het bordes. Prinses Irene was niet op Soest dijk in verband met haar studies in Lausanne. Nauwelijks had de praeses van het Leids studenten corps, de heer G. de Wilde, Koningin Juliana de traditionele oorkonde overhandigd en de overige leden van het collegium van het corps aan de vorstin voorgesteld, of een donderend geraas overstem de het ongedwongen gesprek met de studenten op het paleis bordes. Een formatie vliegtuigen van de Koninklijke Landmacht, be staande uit 48 F 84 F Thunder- streaks, 24 Hawker Hunters, 12 F 86 K Sabres en 12 F100C Su per Sabres van het in Nederland gestationeerde 32 squadron van de Amerikaanse luchtmacht de fileerden boven het paleis. Een feestelijke groet van 96 vliegtui gen die onder bevel stonden van de luitenant-kolonel C. A. M. Poublon. En terwijl het geluid wegstierf kondigden feestelijke marstonen het begin van het défilé aan. In tegenstelling tot het vorige jaar, toen alle Nederlandse gemeenten een deputatie voor het défilé af vaardigden, namen gisteren al leen de gemeenten Baarn en Soest aan het eerste gedeelte van het bloemendéfilé deel, en daarvan in hoofdzaak de jeugd organisaties. Bijna 1500 jongeren, de jeugd van Baarn, defileerden als eer sten onder leiding van de Baarn- se sportbond. Het waren voor de Prinsessen niet allemaal on bekenden en af en toe werd er door hen met defilerende vrien dinnetjes een hartelijke groet gewisseld. Direct hierop trok de Soester jeugd, eveneens onge veer 1500 personen, onder lei ding van de Soester sport fede ratie, voorbij. Het was eén sportief gezicht deze jongeren te zien defileren langs de jarige vorstin. Voetbal lers, leden van wandel- en gym nastiekverenigingen, ruiters, tur ners, padvinders, gidsen en ver kenners trokken voorbij in de uniform van hun club of vereni ging. Ontroerend was het défilé van 122 uit Indonesië gerepatrieer- den, die juist de vorige week in ons land aankwamen. Met drie bussen waren zij uit het leger kamp Budel gekomen om hier in Soestdijk hun jarige vorstin te feliciteren. Een kleine delegatie, bestaande uit het bejaarde echt paar Simon, betrad het bordes om de landvrouwe persoonlijk te feliciteren namens al de gerepa- trieerden die in de afgelopen maanden in ons land werden op genomen. De tachtigjarige mevrouw Si mon, gekleed in sarong, bood de vorstin een foto aan, die ge maakt was van Koningin Juliana tijdens haar bezoek deze winter aan het legerkamp Budel. De Koningin onderhield zich geruime tijd met deze delegatie. Na afloop van dit georganiseer de défilé stelden de beide jeugd groepen uit Baarn en Soest zich op het grasveld voor het paleis op, waarna het gebruikelijke défilé plaats vond van allen die de Koningin op deze dag een hulde wilden brengen. Af en toe maakten zich kleine delegaties los van de voorbijtrek kende stoet. Zo was er een dele gatie van de tentoonstelling „De Suiker", die de vorstin een enor me taart aanbood. Een Hongaar se afvaardiging, bestaande uit vier meisjes, overhandigde de jarige Koningin een honingtaart in de vorm van een huzaar. De Chr. jonge vrouwen federatie zorgde ook voor een verrassing. Een dertigtal afdelingen van deze federatie had gewerkt aan een geborduurd wandtapijt, dat de Koningin werd aangeboden. Na afloop van het défilé, dat tot kwart voor twaalf duurde, werd door de Baarnse en Soester verenigingen een vaandelgroet gebracht. In de hoofdstad Duizenden mensen hebban zich gisteren door de smalle met vlag gen getooide straten geperst in het centrum van Amsterdam. Kinderen met sjerpen, wimpels en lawaaierige feestartikelen, vaders en moeders met oranje speldjes, iedereen in luchtige zo merkleding, genietend van het milde voorjaarsweer, dat was de aanblik die de hoofdstad gister morgen bood bij de viering van de verjaardag van de Koningin. De café-terrasjes in de omge ving van het Centraal Station, langs het Damrak, het Rokin en op het Leidseplein waren bevolkt met dagjesmensen en buiten landers. De Dam wérd geheel in beslag genomen door kraampjes, straatartiesten, draaiorgels, ven ters en musici, die, zoals op Ko ninginnedag in de hoofdstad ge bruikelijk is, op de feestelijke stemming en de gulheid van het publiek speculeerden. Ook vele schoolkinderen verloren de zake lijke zijde van de nationale feest dag niet uit het oog. Op de trot toirs zag men hier en daar groepjes jongens en meisjes zin gen en dansen om, na afloop met de kollektebus rond te gaan. Het leek, of deze vrije dag aan niemand onopgemerkt voorbij kon gaan. Iedereen, ook de be woners in de buitenwijken, wer den in de gelegenheid gesteld aan de talrijke festiviteiten deel te nemen, georganiseerd door diverse oranje-comité's en wijk centra. O.m. brandweerdemon straties, een fietsenpuzzelrit, een feestvoorstelling voor bejaarden, straatfeeesten, een vliegerfeest en sporttournooien. Muziekkorp sen marcheerden af en aan. Koninginnedag 1958 eindigde met een vuurwerk in het Ooster dok, georganiseerd door het oranje-comité Amsterdam. AMERIKA DEBLOKKEERT EGYPTISCHE ACTIVA Het Amerikaanse departement van financiën heeft woensdag bevestigd, dat het ter waarde van ongeveer 28 miljoen dollar aan Egyptische activa in de Verenig de Staten heeft gedeblokkeerd. Het bedrag was na de Suezcrisis bevroren. Het departement zegt er ken nis van te hebben genomen dat de verenigde Arabische republiek en de oude Suez-kanaalmaat- schappij een overeenkomst heb ben getekend tot regeling van de schadeloosstelling wegens de na tionalisatie van het kanaal. Huldiging van Koningin Juliana te Brussel Woensdag is voor het Neder landse paviljoen op de wereld tentoonstelling een korte huldi gingsplechtigheid gehouden ter ere van Koningin Juliana. Ter wijl de beiaard zich liet horen, stelde zich een honderdtal leer lingen van een Nederlandse school te Brussel, allen oranje-, rood-wit-blauwe vlaggetjes dra gend, voor het Nederlandse pa viljoen op. Zij zongen het Wil helmus en overhandigden bloe men aan de Nederlandse ambas sadeur, jhr. mr. P. de Teixeira de Mattos. Talrijke Nederlandse bezoekers, van wie enkele in na tionale klederdracht, hadden zich bij de kinderen gevoegd. Na afloop van deze manifesta tie bezochten de leerlingen het Nederlandse paviljoen onder lei ding van de commissaris-gene raal. Zij maakten met de kleine trein een tochtje over de Heizel- vlakte. Het Nederlandse paviljoen was ter gelegenheid van Ko ninginnedag met vlaggen ver sierd. Berichten, die te Djakarta uit Bandjermasin zijn ontvangen, melden, dat in Znid-Borneo pam fletten zijn verspreid waarop stond te lezen, „dat zich in Zuid- Borneo weldra een nieuwe kracht zal doen gelden" indien de auto riteiten nalaten, met doeltreffen de maatregelen op te treden tegen een beweerde teugelloze corruptie. Deze vlugschriften werden in verschillende gedeelten van de provincie aangetroffen. Er werd niet nader in aangeduid, welke nieuwe kracht zich zou doen gel den in dit tot dusver rustige ge deelte van de roerige archipel. Van het westen naar het oos ten kan de huidige toestand in Indonesië als volgt worden sa mengevat 1. Twee dagen geleden werd in Atjeh een poging om dit ge bied aan de zijde van de Suma- traanse opstandelingen te bren gen, verijdeld. 2. Alle grotere plaatsen in Tapanuli zijn, volgens een me- President Eisenhouwer heeft op zijn persconferentie gezegd, dat het voornaamste doel van zeker 40 procent der komende Amerikaanse kernproeven in de Stille Oceaan zal zijn de ontwik keling van „schonere" wapens. De gehele politiek van Ameri ka is, aldus de president, scho nere kernwapens te krijgen die niet zo verschrikkelijk zijn in hun vermogen tot massale ver nietiging en waarvan de werking meer plaatselijk is. De presid -nt zei dit toen hem werd gevraagd naar een uit spraak die senator Clinton An derson het afgelopen weekeinde heeft gedaan. Anderson is lid van de congrescommissie van atoomenergie en zei dat het de partement van buitenlandse za ken schone kernwapens wil, maar dat het militaire apparaat „vuile" bommen opslaat. Aan de president werd ge vraagd of het mogelijk is een politiek van schone bommen te „verkopen" als Amerika niet al zijn vuile bommen onschadelijk maakt. President Eisenhower verklaar de, dat de schoonheid een kwes tie van grootte is. De grote waterstofbom, zei hij, is nu nog slechts voor vier procent vuil, terwijl de zeer kleine bommen nagenoeg voor de volle 100 pro cent vuil zijn. Geen enkele offi cier die hij kende had ooit voor gesteld dat Amerika vuilere Nabij Quilon in Zuid-India zijn dinsdag 74 mensen gestorven aan voedsel vergiftiging. In een kamp van militaire vrijwilligers, dat ongeveer 25 km van Quilon ligt, overleden 64 personen. 170 personen waren na het ontbijt ziek geworden. De overige tien slachtoffers vielen in Karamanu, een voorstad van Trivandrum. Bij de toepassing van twee in- sectendodende middelen zijn in de afgelopen maanden in Syrië 93 personen door vergiftiging omgekomen, aldus heeft het Sy rische ministerie van volksge zondheid dinsdag te Damascus bekendgemaakt. Koninginnedag 1958 was een dag met weinig wind, vooral in I de middag kwamen zonnige pe- rioden voor. De maximumtempe- raturen waren 17 tot 20 graden in het binnenland; langs de kust VRIJDAG 2 MEI v.m. n.m. Ereskens 0.26 12.54 Terneuzen 1.01 1.29 Hansweert 1.41 2.09 Walsoorden 1.51 2.19 ZON MAAN op onder op onder Mei. 1 5.12 20.03 17.38 4.02 2 5.10 20.05 19.00 4.33 3 5.08 20.06 20.20 5.07 echter 13 tot 16 graden. Dit weer dankten we aan een hogedrukgebied, waarvan het centrum dicht bij ons land lag. Ook vandaag zal dit hogedrukge bied het weer hier beheersen. We verwachten opnieuw droog weer met aanvankelijk hier of daar mist of laaghangende bewolking, maar in de loop'van de dag zon nige perioden bij een zwakke tot matige wind uit oostelijke rich tingen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Droog Overdag overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde mid- dagtemperaturen ais gisteren. Zwakke tot matige wind uit oos telijke richtingen. bommen moest hebben. Integen deel, aldus de president, zij zien voortdurend uit naar schonere, opdat zij een meer plaatselijk en voordelig tactisch gebruik van kernwapens kunnen maken. De tegenwoordige proeven hebben ten doel vast te stellen, hoe ver men bij dit probleem kan gaan. Op de vraag wat er dan met de vuile bommen moet gebeuren, zei de president, dat zij kunnen worden „omgewerkt" zodra de geleerden weten hoe zij dat moe ten doen. Op zijn persconferentie werd aan president Eisenhower de vraag gesteld welke houding de V. S. zullen aannemen naar aan leiding van een beroep, dat pre mier Djuanda van Indonesië op de V. S. zouden hebben gedaan om te verhinderen, dat ingezete nen van de V. S. de opstandige beweging in Indonesië heipen. De president antwoordde, dat zulk een beroep niet op hem is gedaan, doch dat hij woensdag morgen deze zaak met zijn advi seurs heeft besproken. Als, al dus de president, ergens ter wereld in een land binnenlandse moeilijkheden voorkomen, is de politiek van de Verenigde Staten er een van zorgvuldig betrachte onzijdigheid en van de door om standigheden geboden gedrags lijn, opdat er geen partij zal wor den gekozen in zaken, waar de Verenigde Staten buiten staan. De economische inzinking President Eisenhower heeft op zijn persconferentie opnieuw zijn geloof betuigd in voortdurende tekenen dat de economische in zinking aan het verdwijnen is. Hij wilde echter niet zeggen dat de jongste cijfers over de werk loosheid aantoonden dat de Ver. Staten aan het begin van een economische opleving staan. Vol gens Eisenhower zal een verla ging van de belasting op zich zelf niet noodzakelijk een her leving van economische activi teit en toeneming van welvaart teweeg brengen. De toestand moest nauwkeurig geanalyseerd worden voordat hij inderdaad stappen tot belastingverlaging zou kunnen doen. Het Poolgebied President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard te hopen dat de Sowjet-Unie zal terugkomen van de verwerping van zijn voorstel tot internatio nale inspectie in het Noordpool gebied ter voorkoming van een verrassingsaanval. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko heeft het Amerikaanse voorstel een „propagandastunt" genoemd, niet waard om over te praten. President Eisenhower noemde dit woensdag een tamelijk on nozele uitspraak, die hem niet had geprikkeld, doch slechts droef had gestemd. Het Ameri kaanse voorstel was eerlijk be doeld. Maatregelen ter voorko ming van verrassingsaanvallen hadden altijd deel uitgemaakt van de grotere Amerikaanse ont wapeningsvoorstellen. De president zei in antwoord op een vraag, dat er geen alge mene wijziging is aangebracht in het Amerikaanse ontwape ningsprogram, zoals dat in aug. van het vorige jaar tijdens de ontwapeningsbesprekingen in Londen aan de Sowjet-Unie is aangeboden. Dit program is door de Russen steeds van de hand gewezen. dedeling van het leger, in han den van de regering, maar de plaatselijke troepencomman dant, majoor Hutabarat heeft zich, volgens persberichten met een deel van zijn troepen wel licht bij de opstandelingen ge voegd. 3. Strijdkrachten van de re gering maken in Midden-Suma- tra nog steeds vorderingen in de richting van de steunpunten der opstandelingen Bukit Ting- gi en Padang Pandjang. 4. De militaire commandant van Zuid-Sumatra, overste Bar- lian, werd woensdag beschul digd van een weifelende hou ding jegens een van zijn onder commandanten, die wordt ver dacht van heulen met de op standelingen. De verbindingen met Palembang werden verbro ken. 5. Berichten uit Bandung maakten melding van het ver schijnen van niet-geïdentifi- ceerde schepen aan de zuidkust van Java. Deze schepen zouden, naar werd bericht, wapens aan boord hebben bestemd voor de benden van de Darul Islam die ten zuiden van Bandung opere ren. 6. Te Surabaja zijn voor het eerst sedert de oorlog luchtbe schermingsoefeningen gehou den, zulks naar aanleiding van de luchtaanvallen door vliegtui gen van de opstandelingen uit Noord-Celebes op doelen in het oostelijke deel van de archipel. 7. De raffinaderij en het ver dere oliebedrijf van de Shell in Oost-Borneo is tijdelijk buiten werking na de luchtaanval op Balikpapan, waarhij een Engels tankschip van 18.000 ton werd getroffen en vernietigd. 8. De opstandelingen in Noord- Celebes beweren, volgens be richten uit Singapore, dat zij een inval hebben gedaan op Morotai in de noordelijke Mo- lukken. Dit is te Djakarta niet bevestigd. 9. Eveneens werden te Dja karta niet berichten bevestigd uit enige buitenlandse hoofdste den, volgens welke Italiaanse en Griekse koopvaardijschepen in de wateren in Oost-Indonesië met automatische wapenen zou den zijn beschoten. Djuanda over hulp van Amerikaanse en nationalistisch Chinese „avonturiers" van opstandelingen De Indonesische minister-pre sident, ir. Djuanda, heeft woens dag gezegd, dat Amerikaanse en nationalistisch Chinese „avontu riers" de Indonesische opstande lingen hielpen. Hij zei dat ge vechtsvliegtuigen en automati sche wapens uit Formosa naar het door de opstandelingen be heerste gebied van Noord-Cele bes waren „gesmokkeld". Djuanda, die in de tien weken van de opstand thans de sterk ste bewoordingen gebruikte, zei dat Indonesië een beroep op de wereld in het algemeen en op de Aziatische en Afrikaanse landen in het bijzonder deed om deze buitenalndse interventie te ver oordelen. Hij zei dat de toestand elemen ten inhoudt, „die de vrede in Azië en de wereld als geheel in gevaar brengen." Djuanda waarschuwde, dat buitenlandse inmenging ver-rei kende gevolgen in de internatio nale betrekkingen zouden heb ben, niet alleen in die tussen In donesië en de buitenwereld, maar ook in het kader van de koude oorlog. In een verklaring van tien punten uitte Djuanda de beschuldiging, dat: 1. piloten, die door de opstan delingen in Noord-Celebes ge bruikt worden, van buitenlandse nationaliteit zijn (Amerikaans en nationalistisch China); 2. vliegtuigbenzine naar N.- Celebes werd gesmokkeld; 3. vliegtuigen en zware auto matische wapens uit Formosa naar dit gebied waren gesmok keld; 4. onder de Indonesische strijdkrachten en de bevolking zich een gevoel van verbolgen heid tegen de betrokken landen opkropte. De premier deed een beroep op de Amerikaanse bevolking om „de uiterste en meest vastbera den pogingen te doen om te voor komen dat Amerikaanse burgers wapens in welke vorm ook aan de opstandelingen verschaffen". Met betrekking tot Formosa zei Djuanda, eraan te willen her inneren, dat „de kringen in In donesië die loyaal aan Formosa zijn" door de Indonesische rege ring en bevolking tot heden toe goed behandeld werden. „Teneinde te verzekeren dal deze toestand zal voortduren, wordt gehoopt, dat Formosa niet een vijandige houding ten opzichte van de Indonesische volk zou aannemen". Tenslotte deed hij zijn beroep op de wereld en in het bijzonder de Aziatische en Afrikaanse lan den om buitenlandse inmenging in Indonesische aangelegenheden te veroordelen. ALLE BPM-BEDRIJVEN OP BORNEO GESLOTEN Een woordvoerder van de Shell in Singapore heeft mede gedeeld, dat de maatschappij haar oiieterreinen en -installa ties op Borneo zal sluiten. Bij dit besluit zijn drie olie centra van de B.P.N. betrokken, nl. die in Tarakan, Balikpapan en Boenjoe. De woordvoerder verklaarde, dat voorzieningen zullen worden getroffen voor de gezinsleden van de 500 Europese werknemers dezer bedrijven, die Borneo mochten wensen te verlaten. De woordvoerder zeide, dat de Shell haar besluit heeft geno men „om het personeel en de in stallaties van de Shell te be schermen". Maandag werden, zoals be kend, twee Engelse tankschepen in de haven van Balikpapan ge bombardeerd door niet-geïden- tificeerde vliegtuigen, terwijl dinsdag het Griekse vrachtschip „Armonia" en de Italiaanse „Aquila" door vliegtuigen van de Indonesische opstandelingen met mitrailleurs zouden zijn be stookt. De woordvoerder in Singapore deelde voorts mede, dat in ver band met het staken der pro- duktie op Borneo alle tanksche pen van de Shell, evenals die welke onder charter varen, uit dit gebied zullen worden terug getrokken. Woordvoerder Shell: sluiting olievelden op Borneo een tijdelijke maatregel Een woordvoerder van de Shell Petroleum Company heeft gis teren in Londen verklaard, dat het sluiten van de olievelden en installaties op Borneo werd be schouwd als een tijdelijke maat regel naar aanleiding van de huidige moeilijkheden in dat gebied. De gewone verkeersverbindin gen tussen Djakarta en de hoofdpaats van .Zuid-Sumatra, Palembang, waren woensdag blijkbaar verbroken. Een vlieg tuig van de Standard Vacuum oliemaatschappij dat gisteren van Palembang naar Djakarta zou vertrekken is, naar een woordvoerder van de „Stanvac" verklaarde, vastgehouden op het vliegveld van Palembang. De „Garuda Indonesian Air ways" deelde mede, dat de lijnvluchten van Djakarta naar Palembang en naar Telok Be- tung (in het meest zuidelijke gedeelte van de provincie) voor onbepaalde tijd niet zullen wor den gevlogen. Dg woordvoerder van de .Stanvac" zeide ook dat, naar hij had vernomen, militairen de terreinen van de maatschap pij te Sungai Gerong, waar de Stanvac" een raffinaderij heeft, hadden betreden. Een officiële mededeling over de toestand te Palembang was te Djakarta niet verkrijgbaar. Neutrale waarnemers brachten het recente ontslag in herinne ring van de plaatsvervangende onder-commandant van het le ger Zulkifli Lubis. Van de zijde van de „Stanvac" te Palembang verklaarde men dat men bij de maatschappij in het duister tast over de voor vallen, die zich afspelen op of nabij de raffinaderijen aan de andere oever van de Moesi. Te Djakarta verklaarde een neutrale diplomatieke waarne mer aan de correspondent van het A.N.P., nadat hij had ken nis genomen van de ontwikke lingen in Zuid-Sumatra, van de beschuldigingen door premier Djuanda tegen de Verenigde Staten en nationalistisch China en de geruchten over de inval op Morotai„Ik kan alleen maar verklaren, dat al deze •dingen wel bijzonder verwar rend zijn".

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1