Het proces over de aanslag op president Soekarno RADIO? Buitenlands nieuws BINNENLANDS NIEUWS Verklaring van Larock DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN Dinsdag 29 april 1958 Wat brengt de DE VRIJE ZEEUW 12e jaargang na. 4357 De krijgsraad in Djakarta beeft maandag een aanvang ge maakt met de berechting van vier van de in totaal zeventig be klaagden, die terechtstaan in verband met de mislukte aan slag op het leven van president Soekarno op 30 november j.l. De eerste beklaagde, die ver scheen, de 24-jarige onderwijzer Jusuf Ismael bekende de eerste van een vijftal handgranaten te hebben gegooid, toen de presi dent op zaterdagavond, 30 no vember. van een schoolfeestje op Tjikini, in het centrum van de hoofdstad, vertrok. Negen om standers, waaronder de lijfwacht van de president, werden onmid dellijk gedood, en talloze an deren gewond. Slotcommuniqué van Westduits-Russische besprekingen De Sowjet-Unie en de West- duitse Bondsrepubliek zullen in de loop van dit jaar onderhan delingen voeren om de onder linge culturele en wetenschap pelijke technische betrekkingen op een vastere grondslag te plaatsen. Dit wordt verklaard in het communiqué dat maandag middag in Bonn is uitgegeven aan het slot van het bezoek, dat de eerste vice-premier van de Sowjet-Unie Mikojan aan de Bondsrepubliek heeft gebracht. In de gesprekken tussen de Russische delegatie en Bonds kanselier Adenauer, Von Bren- tano, en de minister van Econo mische Zaken Erhard, is er de nadruk op gelegd, aldus het communiqué, dat de Sowjet-re- gering en de Bondsrepubliek er voor zullen ijveren dat alle nog hangende vraagstukken in een geest van begrip en met vreed zame middelen worden opge lost, zonder inmenging in el kanders binnenlandse aange legenheden, opdat men stap voor stap tot verbetering der onderlinge betrekkingen zal ko men en zodoende aan een blij vende verzekering van de vrede bijdragen. Conflict in Indische volksvertegenwoordiging Bijna de gehle oppositie heeft maandag een bijeenkomst van de Indische kamer van afge vaardigden verlaten, nadat de voorzitter geweigerd had een debat toe te staan over de ar restatie van een parlementslid. In de staat Orissa zijn kort geleden vijf personen gearres teerd, onder wie een lid van de parlementaire oppositie. Onge veer politieke geestverwanten van de arrestant hadden zijn arrestatie ter sprake willen brengen. WOENSDAG 30 APRIL. Nationaal programma. HILVERSUM I: 7.00 Geluk wens; 7.07 Nieuws; 7.20 Gram.; i.00 Gelukwens; 8.07 Nieuws; 3.20 Kinderkoren; 8.30 Gram.; 3.10 Aubade; 9.30 Waterstanden; 9.35 Pianorecital; 10.00 Morgen- 11.00 Défilé te Soestdijk; 12.00 dienst; 10.30 Voor de zieken; Kinderkoren; 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Lichte mu ziek; 13.00 Toespraak door Z.E. Dr. W. Drees; 13.05 Nws; 13.20 Amus. muz.; 13.50 Kinderkoren; 14.00 Orkest; 14.30 Causerie; 14.45 Kinderkoren; 14.55 Klank beeld; 15.30 Voor de jeugd; 16.45 Sport; 17.15 Lichte muz.; 17.40 Reportage; 17.50 Kinderkoren; 18.00 Nieuws; 18.15 Lichte muz.; 18.45 Feestvieren op Koninginne dag, kunnen wij het nog? 19.20 Weens orkest; 19.40 Cabaret; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. pro gramma; 21.30 Gram. 21.35 Hoor spel; 22.10 Orkest; 22.45 Konin ginnedagviering in het buiten land; 23.10 Nieuws; 23.25 Gram. 23.50 Dagsluiting. HILVERSUM II: 7.00—9.30: Zie Hilversum I; 9.30 R.K. uitz; 10.00 Orkest; 10.30—24.00: Zie Hilver sum I. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram 13.00 Nieuws; 13.11 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.15 Orkest; 17.00 Nws; 17.10 Gram.; 17.50 Boekbespr. 18.00 Causerie; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Wereldtentoon stelling; 20.00 Gram.; 20.30 Sym fonie-orkest; 21.30 Koor; 22 00 Nws; 22.15 Orkest; 22.55 Nieuws; 23.00 Voor de zeelieden. Beklaagde Ismael zeide niet het plan te hebben gehad on schuldige schoolkinderen te do den. ,,Wij moesten het commu nisme aanvallen", zo zeide hij. Hij gaf toe te hebben gehandeld in opdracht van een anti-com munistische Islamietische groep. In de 26 pagina's lange dag vaarding wordt gezegd, dat deze groep ook het plan zou hebben gehad om de chef-staf, generaal- majoor Nasution, de militaire commandant van Djakarta, En- dang Dachjar, en minister Ah mad Hanafi om het leven te brengen. Voorts worden de be klaagden beschuldigd van een complot om de structuur van de Indonesische staat door middel van geweld te veranderen in een federale Islamietische staat. De voormalige waarnemend chef staf Zulkifli Lubis wordt ge noemd als de „beschermer" van de anti-communistische bewe ging, die het complot had be raamd. Tijdens zijn ondervraging door de krijgsraad, trok Ismael een eerdere bewering dat hij na zijn arrestatie door zijn ondervragers zou zijn geslagen, in. Het proces, dat door de Indo nesische radio wordt uitgezon den, zal naar verwachting ver scheidene weken in beslag ne men. President Soekarno zal schriftelijk getuigenis afleggen. Intussen heeft de legerwoord- voerder in Djakarta maandag medegedeeld, dat de waarnemend chef-staf in Zuid-Sumatra, ma joor Nawawi, is ontslagen op grond van de beschuldiging, dat hij betrokken was in het complot van Zulkifli Lubis. Tevens wordt een onderzoek ingesteld naar be weerde collaboratie van majoor Nawawi met de opstandelingen regering van Midden-Sumatra. (Advertentie W&éA'aémr VER. STATEN Levende muis in neuskegel van de Thor-Vanguard- raket In de neuskegel van de Ame rikaanse Thor-Vanguard-raket, die vorige week woensdag in de Atlantische Oceaan viel, zat een levende muis, zo is in welinge lichte kringen van de Ameri kaanse luchtmacht vernomen. De raket, die van Caap Cana veral in Florida werd afgescho ten, bereikte niet de bestemde afstand van bijna 9000 km door dat de tweede trap van de raket niet werkte. De neuskegel had met een valscherm afgeworpen moeten worden als de raket van haar volledige baan zou zijn gekomen. Naar men aanneemt, werd de muis gebruikt als middel om na te gaan of de neuskegel in staat was de lading van een raket te beschermen tegen oververhitting in de dampkring. De economische teruggang De presidenten van de twaalf federale reservebanken hebben zich uitgesproken voor een aan zienlijke maar tijdelijke verla ging van de belastingen voor het geval er dit voorjaar geen einde komt aan de economische teruggang in de Ver. Staten. Antwoordend op een enquête, gehouden door de democrati sche senator Harry Byrd, voor zitter van de financiële commis sie uit de senaat, deelden zij mee SCHAAK- EN DAMSPELEN N.V. Fa P. J. v. d. SANDE dat zij niet alleen voor een ver laging van de inkomstenbelas ting en de omzetbelasting maar ook voor verlaging van de ven nootschapsbelasting waren. Ontbinding van Zweedse volksvertegenwoordiging Op een buitengewone bijeen komst van het Zweedse kabinet, onder voorzitterschap van ko ning Gustaaf Adolf, is besloten de Tweede Kamer te ontbinden en algemene verkiezingen uit te schrijven. Premier Tage Erlander had om ontbinding der volksverte genwoordiging gevraagd. Erlander vroeg ontbinding van het parlement na de neder laag, die de regering vrijdag j.l. heeft geleden bij haar voorstel inzake een uitbreiding van de Zweedse nationale pensioen regeling. GEEN AKKOORD OVER T. V.-UITZENDINGEN VAN WERELDKAMPIOENSCHAP In het gebouw van de Fifa zijn besprekingen gevoerd over de T. V.-uitzendingen van het we reldkampioenschap en over de vervaardiging van de officiële film van dit tornooi, besprekin gen die echter niet tot overeen stemming hebben geleid tussen de betrokken partijen. Enerzijds namen hier afgevaar digden van de Fifa aan deel, an derzijds vertegenwoordigers van Eurovisie, van de Zweedse tele visie maatschappij en van de Duitse maatschappij „U.F.A.", die de officiële film van het we reldkampioenschap 1954 heeft ge maakt. Na langdurige discussies, die zowel op technische vraagstuk ken betrekking hadden als over de aan de Fifa te betalen bedra gen, deelden de partijen mede, dat zij niet tot een vergelijk had den kunnen komen. Besloten werd in de loop van mei, in een nader aan te wijzen stad nogmaals een bijeenkomst te houden. De heer E. Thommen, vice-pre sident van de Fifa, zeide na af loop der besprekingen o.m.: „De televisieuitzendingen van de wed strijden moeten niet neerkomen op een verlies voor de organisa toren en de Fifa. Wij moeten re kening houden met de ervaring van 1954 toen voor een miljoen Zwitserse francs aan kaarten, die eerst besteld waren, werd terug gestuurd omdat van sommige wedstrijden rechtstreekse T. V.- uitzendingen werden verzorgd". 7e Concours d'Elegance voor touringcars te 's-Hertogenbosch Dit jaar zal het concours d'éle- gance voor touringcars, te hou den door leden van de vakafde ling toerwagens van de drie bij de F.N.O.P. aangesloten bonden van beroepspersonenvervoerders, een jaarlijks gebeuren, dat thans voor de 7e maal wordt gehouden, te 's Hertogenbosch plaatsvinden op dinsdag 6 mei a.s. in de Bra banthallen aldaar. Daar zal die dag in de morgen uren de trefplaats zijn van onder nemers, vertegenwoordigers van overheid, handel, industrie en pers, en zal tevens een Brabantse koffietafel worden geserveerd, waarna om twee uur 's middags het eigenlijke concours zal aan vangen, bij goed weer in de open lucht, bij slecht weer in de hallen. De groepen wagens zullen wor den afgewisseld door vendel- zwaaiers van de Brabantse gil den, die driemaal met vier man, telkens uit andere streken, zullen optreden met acrobaten; door de dansgroep „De olde Gorsselsche dansers" en door de drumband „Juliana" uit Oosterhout. De mu zikale omlijsting is in handen van de „Koninklijke Harmonie 's-Hertogenbosch". De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Larock, heeft donderdag in de Kamer van volksvertegenwoordigers verklaard, dat de Belgische re gering collectieve veiligheid in het kader van haar bondge nootschappen wenst. België is ook voorstander van gecontroleerde ontwapening. De Sowjet-Unie wenst welis waar verbod van atoomwapens, maar zij wil niets van controle weten, zodat het Westen haar niet kan volgen, zo zei hij in antwoord op vragen van de volksvertegenwoordiger Terfve. De minister meende overi gens, dat de eenzijdige staking der kernproeven door de Sow jet-Unie de vervaardiging van Door AGATHA CHRISTIE. 63) (Nadruk verboden) „Ah, nu, mon vieux, moet je je omkeren en een geheel andere kant van de zaak benaderen. Hoe was deze moord opgezet? Ver geet niet, dat de sneeuw het oor spronkelijke plan van de moor denaar in de war heeft gebracht. Laten we ons een ogenblikje voorstellen, dat er geen sneeuw is, dat de trein zijn normale loop voortzet. Wat zou er dan ge beurd zijn?" „De moord zou naar alle waar schijnlijkheid ontdekt zijn bij de Italiaanse grens, vanmorgen vroeg. Dezelfde getuigenverkla ringen zouden zijn afgelegd voor de Italiaanse politie. De dreig brieven zouden geproduceerd zijn door MacQueen, Hardman zou zijn verhaal gedaan hebben, mrs Hubbard zou gretig verteld heb ben dat er een man door haar coupé was gegaan, de knoop zou gevonden zijn. Alleen verbeeld ik me, dat twee dingen anders geweest zouden zijn. De man zou door mrs Hubbard's coupé zijn gegaan net voor één uur en de wagon-lit-uniform zou gevonden zijn in een van de toiletten." „Je bedoelt?" „Ik bedoel dat de moord zó was opgezet, dat het werk van buitenaf moest lijken. Er moest verondersteld worden dat de moordenaar de trein had verla ten in Brod, waar de trein zou aankomen om 0.58. Iemand zou waarschijnlijk een vreemde slaapwagen-conducteur gepas seerd zijn in de gang. De uni form zou op een opvallende plaats gelegd zijn, om duidelijk aan te tonen hoe de truc was ge daan. Er zou geen verdenking gevallen zijn op de reizigers. Zo, vrienden, moest de zaak schijnen voor de buitenwereld." „Maar het oponthoud van de trein verandert alles. Ongetwij- geld hebben we hier de reden, waarom de man zo lang in de coupé van zijn slachtoffer bleef. Hij wachtte tot de trein zou ver der gaan. Maar tenslotte begreep hij, dat de trein niet verder ging. Andere plannen moesten ge maakt worden. Men zou nu we ten, dat de moordenaar nog in de trein zat." „Ja, ja," zei monsieur Bouc ongeduldig. „Dat snap ik. Maar wat heeft die zakdoek daar mee te maken?" „Ik kom er op terug langs een ia. 1.7 atoomwapens niet uitsluit, en bijgevolg het oorlogsgevaar niet vermindert. Larock sprak zich uit voor een topconferentie, maar, zo zei hij, de Russen ver storen weer de atmosfeer door woorden te bezigen waaruit hun wil tot overheersing blijkt. Het Poolse plan voor een atoomvrije zóne in Europa vond hij „interessant", doch een buf ferzone zou gepaard moeten gaan aan een ontwapening die zich ook tot de gewone wapens uitstrekt. De minister merkte tenslotte nog op, dat men met de onder handelingen spoed moet ma ken, omdat over twee jaar al geen controle op de kosmische ruimte meer mogelijk zal zijn. omweg. Om te beginnen, moet je beseffen, dat de dreigbrieven dienden om ons op een dwaal spoor te brengen. Ze hadden woordelijk gelicht kunnen zijn uit een middelmatig geschreven Amerikaanse detectieve-roman. Ze zijn niet echt. Ze zijn inder daad alleen bedoeld voor de poli tie. Wat we ons moeten afvragen is: „Liep Ratchett er in?" Naar het uiterlijk, schijnt het ant woord te zijn „Neen". Zijn in structies aan Hardman schijnen te wijzen op een bepaalde per soonlijke vijand, wiens identiteit hij goed kende. Dat wil zeggen, als we Hardman's verhaal als waar aanvaarden. Maar Ratchett ontving zeker één brief van een heel ander karakter die waar van we een stukje hebben gevon den in zijn coupé waarin iets stond over de Armstrong-baby. In geval Ratchett het al niet eer had beseft, diende die om zeker te zijn dat hij de reden begreep van de bedreigingen tegen zijn leven. Die brief, zoals ik aldoor heb gezegd, wat niet bedoeld om te worden gevonden, de eerste zorg van de moordenaar was, hem te vernietigen. Dit was de tweede tegenvaller bij de volvoe ring van zijn plannen. De eerste was de sneeuw, de tweede was onze reconstructie van dat stuk brief. Dat dit briefje zo zorgvuldig vernietigd werd, kan maar één ding betekenen. Er moet iemand in de trein zijn, die zo intiem be kend is met de familie Arm- Vragen over uitwijzen Fin De democraat Shelley heeft donderdag in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden om een onderzoek naar „de stomp zinnige Gestapo-methoden" van Amerikaanse immigranten-amb tenaren gevraagd, die verant woordelijk zijn voor de vreemde uitwijzing van de Fin Heikkilas. Heikkilas woonde al vijftig jaar in de Verenigde Staten, maar was vóór de oorlog tien jaar com munist geweest en bezit boven dien niet de Amerikaanse natio naliteit. Deswege werd hij enkele dagen geleden in San Francisco opge pakt en zonder enig respijt via Canada op transport naar Fin land gezet. Woensdag vertoefde de Fin op doorreis een nacht in Amster dam. De Fin bevindt zich inmiddels al weer op de terugreis naar San Francisco. Telefonisch had men hem hiertoe van Amerika uit ver lof gegeven „omdat de immigra tie-autoriteiten buiten hun boekje waren gegaan", zoals Heikkilas verklaarde. De immigratie-commissaris Jo seph Swing heeft voor een sub commissie van het Huis van Af gevaardigden het beleid van zijn dienst verdedigd. De Fin kwam ongetwijfeld voor deportatie in aanmerking, zei hij. Hij voegde daaraan toe, dat hij misschien een beleidsfout heeft gemaakt door toestemming te geven tot zijn terugkeer. Advertentie IS NOG ZO HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT EEN BLAD VAN DÉZE TIJD Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aangetrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoudAlléén MARGRIETkan zóveel bieden,want... MARGRIET ia verreweg het grootste blad van Nederland. VIJFJARIG JONGETJE OVERREDEN Omstreeks vier uur zaterdag middag draafde de vijfjarige Gerben Siegersma te Berlikum (Fr.) plotseling de Achterweg over. Op hetzelfde moment na derde een personenauto, waar van de bestuurder uit alle macht remde, doch het knaapje niet meer kon ontwijken. De jongen werd overreden en ernstig ge wond. Op doktersadvies werd hij overgebracht naar het diako- nessenhuis te Leeuwarden, waar hij in de nacht van zaterdag op zondag is overleden. STORM BRACHT TOREN- HAANTJE AAN HET WANKELEN Door de storm is zondagmid dag om één uur het haantje van de toren van de Nederl. Herv. kerk in voormalig Terbregge te Rotterdam aan het wankelen gegaan. De ongeveer 200 kg we gende windwijzer hing erbij en dreigde naar beneden te stor ten. De kerkdienst van zondag middag moest daarom in een ander gebouw worden gehouden. Er bestaat voor de voorbijgan gers geen gevaar, omdat de kerk zich op een afgesloten terrein bevindt. Ten overvloede heeft men echter nog een waarschu wingsbord bij het hek geplaatst. DE „SIBAJAK" BRACHT ACHT VERSTEKELINGEN MEE Niet minder dan acht verste kelingen heeft de Rotterdamse rivierpolitie maandagmorgen om vier uur al van boord ge haald van het m.s. „Sibajak", dat uit Nieuw-Zeeland, Austra lië en Indonesië kwam. Het was een record aantal en onder hen bevond zich de eerste vrouwe lijke verstekeling uit Indonesië, een 19-jarig meisje, wier naam ter wille van familierelaties in Indonesië beter niet genoemd kan worden. De andere verstekelingen wa ren de 37-jarige technisch ad ministratief ambtenaar C. Ha- gestein, de 19-jarige W. P. Kok, strong, dat het vinden van dat briefje dadelijk verdenking op die persoon zou werpen. Nu komen we aan de twee an dere aanwijzingen, die we ge vonden hebben. Ik laat de pijp- schoonmaker rusten. Daar heb ben we al veel over gezegd. La ten we overgaan tot de zakdoek. Deze vormt een aanwijzing, die rechtstreeks iemand onder ver denking brengt, wiens voorletter H is, en hij is door die persoon bij ongeluk verloren. „Juist," zei dr Constantine. „Ze merkt dat ze haar zakdoek heeft verloren en doet onmiddellijk stappen om haar voornaam te verbergen." „Wat bent u vlug. U komt veel eer tot een conclusie dan ik me zelf zou veroorloven." „Is er een alternatief?" „Zeer zeker. Stel, bijvoorbeeld, dat u een misdaad hebt begaan en verdenking wilt werpen op iemand anders. Wel, in de trein is iemand goed bekend met de familie Armstrong een dame. Stel, dan, dat u daar een zakdoek achterlaat die aan die dame be hoort. Zij zal worden onder vraagd, haar connectie met de familie Armstrong zal uitkomen en voila. Motief en een beschul digend bewijsstuk." „Maar in zo'n geval," wierp de dokter tegen, „zou de aangewe zen persoon, onschuldig zijnde, geen stappen doen om haar iden titeit te verbergen." (Wordt vervolgd.) de 19-jarige B. A. Vasseur, de cobs, de 22-jarige M. Kribben, de 19-jarigee B. A. Vasseur, de 19-jarige A. F. Pfaff en de 23- jarige P. H. Geraerds Thesing. Het zijn allen z.g. spijtoptanten, die zelf of wier vader destijds als Nederlander toch de Indo nesische nationaliteit hadden geprefereerd. Alle verstekelingen zijn naar „De Kruisberg" in Doetinchem gebracht, in afwachting van wat de minister van Justitie over hen beslissen zal. Één voor één hadden zij zich in de loop van de eerste zeedagen bij de boordgeestelijke, pater C. J. Agasi, gemeld. UIT ROTTERDAM ONTSNAPTE GEVANGENE IN HILVERSUM GEPAKT De Hilversumse politie is er vrijdagavond in geslaagd de 37- jarige J. J. V. te arresteren, die donderdagmiddag omstreeks één uur kans gezien heeft uit de strafgevangenis te Rotter dam te ontsnappen. De man is gepakt naar aanleiding van een inbraak, die donderdagavond j.l. in een villa te Hilversum tussen ongeveer half acht en noodlottig geworden. Bij een routineonderzoek kwam de re cherche vrijdagmiddag ook in een logement, waar dit voor werp werd aangetroffen op de kamer van een gast, die daar de nacht had doorgebrachthij was op dat moment niet aan wezig, maar zou later terugko men. De recherche zette posten uit en inderdaad verscheen de man vrijdagavond laat. Spoe dig bleek, dat men een goede vangst had gedaanhet was V. Nadat V. tenslotte zijn ont vluchting en de inbraak had bekend (dat laatste kon ook moeilijk anders, want hij droeg de in Hilversum gestolen kle ren en schoenen) vertelde hij de recherche, dat hij vrijdag even naar Amsterdam was ge weest. Hij had daar de gestolen goederen voor een valse pas willen ruilen om naar het bui tenland te kunnen vluchten, maar dat was hem niet gelukt. FANTASTISCH VERHAAL VAN PSEUDO INGENIEUR. De Rotterdamse politie heeft de 32-jarige B. B., die in Amster dam domicilie heeft, aangehou den, omdat hij een caféhouder tien uur is gepleegd. Toen de *oor f5,1 z°u hebben opgelicht. Hilversumse politie in kennis »'rder is bij de Rotterdamse po- werd gesteld van deze inbraak is zij direkt een onderzoek be gonnen en als gevolg daarvan bracht zij vrijdag een bezoek aan een logement aldaar. Bij controle vond men een zoge naamde bandrecorder, die uit de villa was verdwenen. De man die het apparaat in het loge ment had neergezet was even wel niet aanwezig. Vrijdagavond om tien uur kwam deze in het logement opdagen en toen stond de politie hem op te wachten. Hij bleek de ontsnap te gevangene uit Rotterdam te zijn Behalve de bandrecorder had hij uit de villa ook nog een por tefeuille met geld meegenomen, gouden manchetknopen, een dameshorloge en verscheidene kledingstukken. De man had de portefeuille met 200 nog in zijn zak. Ook de andere gesto len goederen zijn alle terecht gekomen. Ontsnapte wilde naar het buitenland vluchten. De ontsnapte gevangene werd onmiddellijk herkend door in specteur S. A. Hupkes van de recherche, die donderdagavond de televisie-oproep had gezien en deze zeer nuttig noemde. Aanvankelijk bleef de gearre steerde hardnekkig ontkennen maar later viel hij toch door de mand. Gebleken is dat V. na don derdag uit de strafgevangenis te Rotterdam te zijn ontvlucht liftend tot Hilversum is geko men; hij besloot zich in die ge meente even schuil te houden. Om aan andere kleren te ko men pleegde hij een inbraak. Hij drong tijdens een korte af wezigheid der bewoners de villa van de familie M. aan de Utrechtseweg binnen en nam allerlei van zijn gading mee. Toen de familie omstreeks tien uur thuis kwam vond zij het huis overhoop gehaald. Spoedig bleek dat, behalve een portefeuille met buiten landse bankbiljetten ter waarde van enkele honderden guldens en enige sieraden, een regen jas, een kostuum en een paar schoenen waren gestolen. Dij deed het vermoeden rijzen, dat hier wel eens de ontsnapte ge vangene aan het werk kon zijn geweest. De dief had echter ook een bandrecorder gestolen. litie niets ten nadele van hem bekend, doch hij kwam zelf met een verhaal op de proppen, dat de politiemannen met gToto ver bazing; hebben aangehoord. Zo vertelde hij kans gezien te hebben 2 jaar lang zijn vrouw, ouders, verdere familieleden en kennissen een rad .voor de ogen te draaien. Hij vertelde in Delft gestudeerd te hebben. In strijd met de waarheid zei hij afgestu deerd te zijn en een baan als ehe- misch-ingenieur bij een groot Amerikaans concern te hebben gekregen. Gedurende deze twee jaar heeft hij geen dag in Amsterdam ge woond, maar steeds met zijn vrouw in hotels in diverse steden in Europa gelogeerd; naar hij zeide moest hij verschillende fa brieken bezoeken. Zijn „zakenbe- zoeken" deed hij af als zijn vrouw winkelde. De manier van leven kostte hem handenvol geld. Bij ouders, familie of kennissen zag hij kans met duizenden guldens tegelijk te lenen. Een familielid van zijn vrouw stuurde eens 3.000 naar Duitsland. Als men op terugbetaling aandrong stel den zijn ouders zich voor hem garant. Hij heeft hun echter een groot financieel verlies berok kend. Sedert februari j.l. deed hij zijn zaken af in een gehuurde auto. De wagen was voor slechts drie dagen gehuurd en af en toe bel de hij uit het buitenland de ver huurder op en wist dan met een smoesje de termijn te verlengen, echter zonder te betalen. De laatste tijd ging hij ook an deren oplichten dan zijn familie leden, aldus zijn eigen verhaal. Een Amsterdammer vloog erin voor ƒ900; een inwoner van Arnhem voor 80; in Vlaardin- gen en Deventer kreeg hij resp. 82 en 94 los. Tenslotte kwam hij vrijdag j.l. bij een Rotterdamse caféhouder terecht, die hij kende, maar in 10 jaar niet had gezien. Ook hier had hij zijn praatje klaar en kreeg 50 te leen. Reeds de volgende dag probeer de hij de kastelein te bewegen hem nog eens 100 te geven, maar de man kreeg argwaan. Hij vroeg hem te komen en waar schuwde tegelijk de politie. Eerst trachtte hij nog de politie om de tuin te leiden, maar viel door de mand, toen bij controle van de autopapieren bleek, dat zijn vrouw nog in de wagen zat. Hij had namelijk gezegd het geld no dig te hebben om zijn vrouw uit bandrecorder is hemhet buitenland te kunnen halen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5