Schweitzer op de bres voor staking van kernproeven Militaire coup in Atjeh verijdeld Einde van de opstand? Franse kantonale verkiezingen Engels tanksch luchtaanval op Balikpapan brand na Koninginnedag op de wereld tentoonstelling Weeroverzicht Communisten leiden nederlaag ip in HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankerir.g bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NS 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 3S150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 29 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4357 "erschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,-4-. Iedere regel meer 28 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. VOORBEREIDINGEN VOOR TOPCONFERENTIE In de Amerikaanse hoofdstad is maandagmiddag het overleg tussen Amerika, Engeland en Frankrijk over het Russische voorstel inzake verbreding van het aan een topconferentie voorafgaande diplomatieke overleg in Moskou begonnen. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Za ken zou het overleg te Was hington tussen de ambassa deur of hun plaatsvervangers geschieden. Het overleg geschiedde tussen de Britse en Franse plaatsver vangende ambassadeurs lord Hood en Lucet en de Ameri kaan Freers, directeur van het bureau voor Oost-Europese zaken. Volgens waarnemers willen de Verenigde Staten en Frankrijk niet op een lijn ge steld zien met Tsjecho-Slowa- Wje. Toch acht men de mogelijkheid niet uitgesloten dat de Ver enigde Staten op de Russische voorwaarden zullen ingaan in dien de bondgenoten druk op Amerika zouden uitoefenen. H. M. de Koningin legt krans bij nationaal monument De particulier secretaris van H.M. de Koningin deelt mede H.M. de Koningin zal op 3 mei a.s. des ochtends' te half waalf een krans leggen bij het nationaal monument op de Dam. Prinses Irene zal in Utrecht studeren De waarnemend particulier secretaresse van H. K. H. Prinses Irene deelt mede: H. K. H. Prinses Irene zal in september aan de rijksuniversi teit te Utrecht gaan studeren. Evenals Prinses Beatrix zal Prinses Irene zich bij haar stu- •fie in de eerste plaats toeleggen op de inleiding in de staats- en rechtswetenschappen en econo mie. Daarnaast zal de studie van Prinses Irene zich richten op de Spaanse taal- en letterkunde. Prinses Irene zal haar intrek nemen ten huize van mevr. L. de Monchy aan het Lepelenburg te Utrecht. Een recente foto van H.M. de Ko ningin, gemaakt tér gelegenheid van haar verjaar dag, op morgen, 30 april. Foto: M. C. Meyboom MEDEDELING. Hoewel ons blad ook mor gen, op Koninginnedag, zal verschijnen, zullen tot onze spijt de abonnees, die ons blad per post ontvangen, woensdag geen krant be zorgd krijgen, daar de P.T. T. op die dag geen enkele bestelling uitvoert. De post kantoren zijn echter als op zondag geopend. Dr. Albert Schweitzer, de be roemde zendelingenarts en ook Nobelprijswinnaar voor de vrede, heeft in zijn strijd tegen het voortduren van proefnemingen met kernwapens een radiobood schap gezonden aan een kleine honderd omroepstations, ver spreid over de hele wereld. „Er is geen tjjd te verliezen", aldus de boodschap, „er mogen geen nieuwe kernwapenproeven die de gehele mensheid genetisch in gevaar brengen meer genomen worden. We moeten ons er ter dege van bewust zijn dat zelfs zonder nieuwe proefnemingen het gevaar in de komende jaren nog zal toenemen". Dr. Schweitzer herinnert er aan dat de Europeaan en Ame rikaan bij voortduring tegenover de term „toegestane stralings dosis" worden geplaatst „Wie staat toe? Wie heeft het recht dit toe te staan?" Zo vraagt dr. Schweitzer zich af. Hij acht de vraag of men moet stoppen of doorgaan met proeven er niet een, die slechts de mogendheden "Hi de kantonale verkiezingen elke zondag en zondag voor een "eek in Frankrijk zijn gehou den, hebben de communisten, de voormalige Gaullisten en de ra dicalen verliezen geleden, terwijl de volksrepublikeinen, de con servatieven en de socialisten winst boekten. De verkiezingen werden gehou den in de helft van het aantal kantons in Frankrijk en er ston- 'len 1.526 zetels op het spel. Deze werden als volgt verdeeld: Conservatieven 522 zetels winst 13) Radicalen 387 zetels (verlies 13); Socialisten 267 zetels (winst 3); Volksrepublikeinen (M.R.P.) 147 zetels (winst 27); Socialistisch gezinden 74 zetels (winst 12) voormalige Gaullisten 60 zetels (verlies 18); Communisten 50 zetels (verlies 31) overigen 19 zetels (winst 7). Elk kanton wijst een afgevaar digde aan voor de algemene ver gadering van het betrokken de partement. In het gebied van Parijs, waar ongeveer een vijfde van de 24.5 miljoen kiezers woont, werd niet gestemd. Op Corsica deden zich enkele incidenten voor, waarbij een de monstrant werd gedood en een gemeenteraadslid werd gewond. Voor de prefectuur van Ajac- cio kwam het tot een betoging om te protesteren tegen beweer de onregelmatigheden bij de ver kiezingen. Eén der demonstranten, een caféhouder die verscheidene scho ten loste op een aantal overheids functionarissen, zonder evenwel iemand te raken, werd door de politie doodgeschoten. In de gemeente Cogno Coli Montichi trachtten zondagmid dag twee gemaskerde mannen zich gewapenderhand meester te maken van de stembus. Een ge meenteraadslid die zulks wilde verhinderen, werd door 4 kogels getroffen. De overvallers namen daarop de vlucht zonder de stem bus mee te nemen. aangaat, welke over kernwapens beschikken. „Wie geeft deze lan den het recht om in vredestijd met wapens te experimenteren, die de gehele wereld op de ern stigste wijze bedreigen? Als er in de beschaving van onze tijd nog maar iets van internationaal recht levend is gebleven of als men van mening is dat dit recht in ere hersteld moet worden, dan moeten de landen die voor de kernproeven verantwoordelijk zijn onmiddellijk met de proef nemingen ophouden en wel zon der dit van een ontwapeningsak koord afhankelijk te maken. Deze zaak heeft niets met ont wapening uitstaande. De betrok ken landen zullen de wapens die ze thans hebben, behouden". Schweitzer meent het beslis sende woord over de gevaren van kernproeven niet aan de natuur kundige toe te kunnen kennen omdat die slechts de straling uit de lucht in aanmerking neemt, maar aan de bioloog en de arts die de gevolgen van interne en externe straling hebben bestu deerd of aan de natuurkundige, die aan de onderzoekingen van biologen en artsen aandacht schenkt. Schweitzer wijst erop dat de kwade gevolgen van straling van binnen uit of van buiten af pas na jaren blijken. „Men merkt deze niet in het eerste of tweede geslacht maar pas in de daaropvolgende generaties. Geslacht na geslacht zal in de komende eeuwen steeds meer kinderen met geestelijke en lichamelijke afwijkingen ge boren zien worden". Zijns inziens is de zogenaamde schone bom slechts étalagemate riaal dat niet voor gebruik be stemd is. ..Natuurlijk denkt de V. S. noch Rusland eraan zo'n minder doeltreffende bom in een eventuele oorlog te gebruiken. Arabische liga gaat Aigerië financieel steunen De Arabische Liga, die vol gens Egyptische persberichten van zondag vrijwel bankroet is, heeft besloten een jaarlijkse hulp aan Aigerië te verstrekken. Voorts heeft de raad van de Li ga „de Britse agressie tegen Jemen" veroordeeld cn Jemen haar volledige hulp toegezegd. Strauss over raket-bases in Oost-Europa Strauss, de Westduitse minis ter van Defensie, heeft maan dag voor de pers de verklaring van de Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Lange, vol gens welke de Russische mili taire autoriteiten lanceerbases voor raketten bouwen in Tsje- cho-Slowakije en Hongarije be vestigd. Strauss voegde er aan toe, dat de Westduitse regering redenen hc-eft om aan te nemen, dat reeds twee jaar geleden in het onder Russisch bewind staande deel van het vroegere Oost- Pruisen, raketbases zijn aange legd. Strauss zei evenwel niets te weten van Russische plannen voor de aanleg van raketbases in Oost-Duitsland. Het Amerikaan ministerie van Oorlog heeft onlangs verklaard dat het radio-actief-maken van hele gebieden een nieuw aanvals wapen is". In Schweitzers ogen heeft de propaganda voor voortzetting van kernproeven een dodelijke, klap gekregen met de verklaring van de negenduizend geleerden aan de Verenigde Naties op 13 januari j.l. „Voortaan kan men niet langer beweren dat de ge leerden het over de straling ge varen niet eens zijn. Alleen zij die nooit de geboorte van een misvormd kind en het schreien of de ontsteltenis van de moeder hebben meegemaakt durven volhouden dat het risico van het voortgaan met de proe ven onder de gegeven omstan digheden moet worden geno men Het is in het bijzonder de plicht van de vrouwen om te voor komen dat men deze zonde tegen de toekomst begaat. Vooral zij moeten hun stem verheffen en dan op zo'n manier dat men er gehoor aan zal schenken", aldus dr. Schweitzer. Naar te Djakarta verluidt, heeft de militaire bevelhebber van Atjeh een poging tot een staatsgreep van een groep mili taire leiders in de kiem ge smoord. Radio-Kotaradja heeft bekend gemaakt dat een aantal officie ren en avonturiers van plan wa ren om Atjeh aan de zijde van de rebellenregering van Midden- Sumatra te laten deelnemen aan de strijd tegen Djakarta. Aan deze actie zou een staatsgreep tegen de militaire bevelhebber en de burgerlijke autoriteiten van Atjeh vooraf hebben moe ten gaan, aldus radio-Kotaradja. Het radiostation meldt dat de militaire bevelhebber van Atjeh luitenant-kolonel Sjamaun Ga- haru, zondagnacht „maatregelen" heeft genomen tegen de in ver zet gekomen militaire leiders en avonturiers. De namen van de officieren en burgers, die bij de mislukte staatsgreep waren be trokken, zijn niet bekendge maakt. - Gaharu zou volgens de voor lichtingsdienst van het militaire bevel in Atjeh hebben verklaard dat er „voor een zogenaamde re-, volutionaire regering in Atjeh geen plaats is". De voorlichtings dienst gaf echter geen bijzonder heden over de maatregelen die tegen de regionale leiders zijn genomen. Deze leiders waren van plan de vrede in het gebied te ver storen en „het volk van Atjeh weer te verleiden tot wederzijdse moordparijten" door het gebied te brengen in het kamp van de rebellen. Atjeh is tussen 1953 en 1957 geteisterd door bloedige opstan den, in die periode hebben groe pen, behorend tot de fanatieke Mohammedaanse beweging „Da- rul Islam" een aantal opstootjes ontketend. Luitenant-kolonel Gaharu slaagde er het vorig jaar in een bestand tot stand te bren gen, aldus de voorlichtingsdienst. De opstand in Midden-Sumatra is thans afgelopen en waarne mers, die de operaties aan de zijde der revolutionaire regering hebben gevolgd, menen dat de opstandelingen ook de guerilla- oorlog in de bossen even spoedig zullen verliezen als zij de ge vechten op open terrein hebben verloren. Tijdens een luchtaanval op de haven van Balikpapan, werd het Engelse tankschip „San Flavi- ano", van 12.278 ton en toebe horend aan de Eagle tanker com pany te Londen, door een bom getroffen en in brand gezet. Een andere Engelse tanker, de 8.139 ton metende „Daronia" van de Shell, ontkwam ternauwer nood aan hetzelfde lot, doordat een bom op geringe afstand te recht kwam. Dit schip liep geen schade op. De bemanning van de „San Flaviano" werd overgenomen door de Shell-tanker „Dromus". De schepen lagen alle in de ha ven van Balikpapan voor anker. Volgens scheepvaartkringen in Singapore zijn, voorzover tot dusver bekend, onder de opva renden van de „San Flaviano" geen persoonlijke slachtoffers gevallen. Van de zijde der Indonesische opstandelingen werd twee weken geleden medegedeeld, dat twee vliegtuigen van de revolutionaire regering de oliehaven Balikpa pan hebben gebombardeerd. In een verklaring van de In donesische regering in Djakarta werd de luchtaanval, twee weken geleden, door de opstandelingen op Balikpapan bevestigd. Daarin werd medegedeeld, dat de aanval gericht was op het vliegveld van Balikpapan. Op Koninginnedag zullen de ongeveer honderd leerlingen van de Nederl. Christelijke school te Brussel een bezoek brengen aan BEROEP VAN EISENHOWER OP CHROESJTSJEF President Eisenhower heeft eï maandag bij de Sowjet-Russische premier Chroesjtsjef op aange drongen dat de Sowjet-Unie, met de Verenigde Staten en hun Westerse bondgenoten, zal deel nemen aan internationale ontwa pening onder toezicht in het Noordpoolgebied. De Verenigde Staten zullen vandaag een plan bij de Veilig heidsraad indienen, dat voorziet in een stelsel van toezicht voor het Noordpoolgebied, om een verrassingsaanval te voorkomen. In de Amerikaanse resolutie wordt een beroep gedaan op de •vijf in de ontwapeningscommis sie der Verenigde Naties verte genwoordigde landen de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie, Groot-Brittannië, Frankrijk en Canada om onverwijld be sprekingen te beginnen over de voorgestelde inspectiezone. Op Denemarken en Noorwe gen er liggen delen van deze twee landen in de voorgestelde inspectiezone is eenzelfde be roep gedaan. het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstelling ter vie ring van deze dag. Om elf uur zullen de kinderen, begeleid door het carillon, op het voorplein het Wilhelmus zingen, waarna één der kinderen bloemen zal aanbieden aan de Nederlandse ambassadeur in België jhr. mr P. D. E. Teixeira de Mattos. Daarna brengen de kinderen een bezoek aan de Nederlandse inzending, waar'zij door de Ne derlandse commissaris-generaal zullen worden ontvangen en onthaald. Na afloop maken de kinderen in een Expo treintje een rondgang over het terrein van de wereldtentoonstelling. Diezelfde morgen zal ook de Australische ambassadeur in Nederland Hugh A. McClure— Smith een bezoek brengen aan het Nederlandse paviljoen. De Nederlandse Christelijke school te Brussel werd opge richt in 1901 en is gevestigd in een voormalig kasteeltje aan de Rue d'Oultremont. Hettegenwoordige hoofd van de school, de heer P. de Ouden, is een geboren Rotterdammer en staat nu sedert zeven jaar aan het hoofd van deze onderwijs instelling. Zijn voorganger, de heer P. Neven, kwam enkele weken geleden tengevolge van een verkeersongeval om 't leven. De school wordt bezocht door kinderen van 6 tot 16 jaar, bijna allen Nederlanders. De school bestaat uit een la gere school en een Mulo, het programma sluit aan op het moderne atheneum. Uit nadere berichten blijkt, dat de Engelse bemanning van de „San Flaviano", die uit ongeveer 50 koppen bestond, door de „Da ronia" werd overgenomen. Deze laatste tanker is thans met de geredden van Balikpapan op weg naar Singapore. In de berichten van de „Daronia" werden geen gegevens gemeld over de aan vallende vliegtuigen. De „San Flaviano" en de „Da ronia" waren bezig met het los sen van ruwe olie uit de Perzi sche Golf, toen het bombarde ment plaats vond. Volgens een zegsman van de Shell had de „San Flaviano" naar schatting 18.000 ton, en de „Daronia" on geveer 12.000 ton olie aan boord. De bemanning van het getroffen schip bestond, naar de woord voerder meende, geheel uit En gelse zeelieden, en die van de „Daronia" uit van Hongkong af komstige Chinezen, met Engelse officieren. De gezagvoerder van de „San Flaviano" heeft maandagmorgen aan zijn rederij in Londen tele grafisch medegedeeld, dat zijn schip is verlaten, doch dat zich geen ongevallen hebben voorge daan aan boord van de gebom bardeerde en brandende tanker. „San Flaviano gebombardeerd 07.20 plaatselijke tijd 28e toen in baai voor anker. Schip brandt uit en verlaten. Gehele bemanning veilig, en geen ongevallen. Geen documenten gered", aldus het telegram van gezagvoerder J. B. Bright. Leiders van de opstand nog in Midden-Sumatra? Volgens een bericht van radio- Djakarta van maandagavond neemt men aan, dat de leider van de opstand in Midden-Sumatra, Sjafruddin Prawiranegara en de andere leden van de tegenrege ring, zich nog op Sumatra bevin den. Volgens persberichten uit Singapore zouden zij zich via Singapore naar Noord-Celebes hebben begeven. Wel zouden zij, aldus radio-Djakarta, pogingen in het werk stellen om Sumatra te verlaten, doch de regerings troepen hebben maatregelen ge nomen om dit te verhinderen. Volgens deze waarnemers is het mislukken van de opstand in Midden-Sumatra hoofdzakelijk te wijten aan gebrek aan moed, doeltreffendheid en organisatie bij de leiders. Het ontbrak aan geestdrift om zich tegen de re gering van Djakarta te verzet ten. Ook andere fouten hebben bijgedragen tot de mislukking. In de eerste plaats hebben de leiders nagelaten zich te verze keren van de openlijke steun van dr. Mohammed Hatta, alvorens de revolutionaire regering af te kondigen. Een belangrijke woord voerder der opstandelingen heeft erkend, dat als dr. Hatta zich openlijk achter de zaak der op standelingen had geschaard, het gehele aspect van de strijd an ders zou zijn geweest. Ook heb ben de opstandelingen geen acht geslagen op de waarschuwingen van bevriende zijden, dat hoewel Hatta op talrijke punten met president Soekarno van mening verschilt, deze twee strijders voor de onafhankelijkheid van Indonesië elkaar nooit zouden bevechten. Voorts zou Hatta door erkentelijkheid gebonden zijn aan Soekarno, die volgens zeer goede bron, hem het leven zou hebben gered tijdens de bezet tingsjaren, toen Hatta op het punt stond door de Japanners te worden gefusilleerd. In de tweede plaats hebben de opstandelingen te veel gerekend op steun uit het buitenland. De premier der revolutionaire rege ring, Sjafruddin Prawiranegara heeft verklaard dat verscheidene landen hun „beloften" niet had den nagekomen om de opstan dige beweging, indien daaraan behoefte bestond, te steunen met zeer belangrijke materiële hulp. De radioverbindingen met Midden-Sumatra Volgens een mededeling van radio-Djakarta is thans het voor malige radiostation van de op standelingen te Padang wèer in de lucht als een „regerings-sta- tion". Toen twee maanden ge leden de tegenregering zich had gevestigd, had zij radiostations aan de haven van Padang en Ie Bukittinggi, die door bombarde menten van vliegtuigen der rege ring te Djakarta buiten werking werden gesteld. Toen zij na ver loop van twee weken weer be gonnen te werken, noemde zij zich „radio van de revolutionaire republiek Indonesië". Hoewel radio-Padang thans in handen van de regering is. seint een ra- diopost van de rebellen nog nieuwsberichten naar Singapore uit in morsetekens. Volgens een mededeling van het ontvangsta tion te Singapore zijn er van de zijde der opstandelingen de afge lopen drie dagen geen gesproken uitzendingen meer geweest. De opstandelingen irr Noord- Celebes beschikken over een ra diostation te Menado, doch vol gens de luisterdienst van radio- Malaka is de transmissie ervan te zwak om in Singapore te kun nen worden opgevangen. Maandag trok een frontenstel sel over ons land. Het bracht ons tijdelijk regen, waarbij op tal van plaatsen een paar millimeter af getapt werd. De westelijke wind voerde geleidelijk iets zachtere WOENSDAG 30 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.14 11.25 Terneuzen 11.49 Hansweert 0.29 12.40 Walsoorden 0.39 12.5C ZON MAAN op onder op onder April. 29 5.16 20.00 14.55 3.07 30 5.14 20.02 16.16 3.34 Mei. 1 5.12 20.03 17.38 4.02 2 5.10 20.05 19.00 4.33 3 5.08 20.06 20.20 5.07 lucht aan, waarin de temperatu ren op de meeste plaatsen iets hoger opliepen dan zondag. In tussen bleef de luchtdruk boven de Golf van Biscaye stijgen op de nadering van een hogedrukge- bied. Langs de noordelijke flank ervan blijven westelijke winden vrij zachte lucht aanvoeren, waarin vandaag de temperaturen over het algemeen opnieuw iets hoger zullen worden. In de aan gevoerde lucht komen naast wol kenvelden ook perioden met zon neschijn voor. De kans Op neer slag is vandaag niet groot. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot dinsdagavond. Overwegend droog wèer. Half tot zwaar bewolkt en over wegend droog weer. Matige toi vrij krachtige westelijke wind. Aan de kust ongeveer dezelfde, in het binnenland iets hogere temperaturen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1