OPVOEDEN 9 SCHOONHEIDSVERZORGING Synthetische vezels De HAARD wordt schoongemaakt! Stofvrije en geverfde kolen its" \en? en ;",j oem RITS LJ i§ niet zo ondankbaar IJ kunt niet alles weten ofjnetcca ANDER IIOOG W. DINGEMANSE irJS". zijn geen modegrapje Menu Maar doe het voorzichtig ag 26 april 1958 Zaterdag 26 april 1958 DE VRIJE ZEEUW neekt trek- .lerk- bezig is ze Is ze tien? infectie groei» en mine id). oei. natuur- al dat :ijn. En uidelijk /anjen- a ETERE EN ODAT WIJ NZE KOMT MEN VIER IN ONBE- JG. F. 2783 ondankbaarder taak dan opvoeden" hoor ik wel eens ver- "hten Een verbitterd ouderpaar drukt het zelfs nog wel eens ^oker uit.Stank voor dank, dat is het wat je krijgt van je kin- Heren vooi- alle opofferingen, die je je voor hen getroost. Zodra ye zich onafhankelijk voelen gaan ze het huis uit. De ouders heb ben afgedaan en niemand trekt zich iets van hen aan". Maar beste ouders, laten we proberen redelijk te blijven. Het is toch de natuurlijke gang van zaken dat de kinderen het huis uit gaan wanneer ze volwassen en onafhankelijk worden en zich sterk genoeg voelen, om op eigen benen te staan en hun eigen leven op te bouwen. Wie zou hun dat willen beletten? En wie mag het •hun kwalijk nemen, of er zich gekwetst of tekort gedaan door voelen Juist door dat gevoel van te kort gedaan te worden, hebben sommige ouders de neiging sterk te overdrijven, wanneer ze spreken van: ,,Nu hebben wij afgedaan. De kinderen trek ken zich niets meer van ons aan". 9 Zoute groenten hebben geen voedingswaarde, men moet ze dus eten gecombineerd met andere groenten. 0 Wentel visgehakt voor het braden even door paneermeel, hierdoor voorkomt men het onaangename vastkleven aan de pan. 0 Wanneer u uien schoonge maakt hebt, was uw handen dan en veeg ze af met zout. De uienlucht is dan meteen verdwenen. 0 Leg vloeipapier in de keuken- lade en u voorkomt vetvlek ken in het houtwerk. 0 Sinaasappelen kunnen gemak kelijk geschild worden als men ze vooraf met kokend water overgiet. Het wit van de schil laat dan goed los. 0 Nieuwe wollen sokken zullen niet krimpeh, als u ze voor het gebruik onder een natte doek perst. De sokken wor den zolang gestreken tot ze goed droog zijn, verder krim pen is dan uitgesloten. 0 Horloges moeten op tijd ge smeerd worden. Breng het daarvoor een of tweemaal per jaar naar de vakman, die het van nieuwe olie kan voorzien. 0 Indien kastladen slecht schui ven, bestrijke men de glij- vlakken met talkpoeder. (Nadruk verboden). Waar wringt de schoen? Mijn overtuiging is, dat de verhouding tussen ouders en kinderen, nadat deze laatsten het nest verlaten hebben, gro tendeels bepaald wordt door de verhouding, die de ouders zelf gedurende de opvoedingspe riode hebben geschapen. Men kan er om zo te zeggen van maken wat men wil en zal er naar verhouding de vruchten van plukken. Zo bezien kan de opvoeding nooit een ondankbare taak zijn. Integendeel, in de juiste zin op gevat, is het de mooiste en meest bevredigende taak, die er bestaat. Men moet alleen niet beginnen met uit te gaan van het standpunt: „voor wat hoort wat". Kijk, wanneer men alles, wat men in de jaren, dat de kinde ren van ons afhankelijk zijn, voor hen doet en alle opoffe ringen, die men voor hen brengt in hun studiejaren, gie rig optelt in de verwachting, dat men hiervan later voor zichzelf de rente kan gaan trekken, dan klopt er iets niet en dan komt men op een dag teleurgesteld uit. De goede belegging Een feit is het, dat ouders in hun kinderen een soort kapi taal beleggen. Letterlijk en fi guurlijk. Maar niet om er la ter zeif van te gaan profiteren. Daarmee zou men zijn kinde ren wel zó zwaar belasten, dat ontgoochelingen niet kunnen uitblijven. En daar komen dan de verzuchtingen uit voort: „Is dat de dank voor wat wij ge daan hebben?" De instelling van de ouders is verkeerd, wanneer zij menen, hun kinderen op te voeden om dan te oogsten in letterlijke en demonstratieve zin. Wij voeden hen op en geven hun het beste niet alleen omdat zij ons als 't hoogste goed zijn toevertrouwd, maar omdat wij heri liefhebben en iedere rechtgeaarde ouder de ingeboren behoefte heeft, zijn kinderen het beste te ge ven. Onze beloning ontvangen wij zelf dan in hoogste vorm, wanneer wij hen in het leven zien slagen en wij weten, dat wij ons steentje hebben bijge dragen aan hun levensgeluk en succes. Waar altijd liefde, considera tie en begrip tussen ouders en kinderen bestaan heeft, zal dit ook later nooit verloren gaan en hoeft wat gegeven en ont vangen wordt niet op een goud schaaltje afgewogen te worden. Kinderen zijn van nature zelf zuchtig, maar het is aan de ouders om hen voor te gaan in offerbereidheid en verdraag zaamheid. MARCELLE. (Nadruk verboden). Een strandensembie van Bessie Becker uitgevoerd in Dralon- Imprimé, een no-iron soort mousseline dat heerlijk soepel valt. door dr. P. H. VAN DER HOOG Huidarts III ■£r Op welke wijze nu moet ■fo een vrouw, die prijs stelt ■fc op een fraaie gelaats- huid iedere avond voor •fc het slapen gaan haar •fr huid reinigen? Wanneer -fr u deze vraag stelt aan •jv een huismoeder, die, •fc eenmaal getrouwd zijn- de, weinig zorg meer •{.X aan haar gelaatshuid ix maar wel aan haar ir huishouden heeft be- ■it steed, zal zij u direkt i? antwoorden: „Wel, na- V> tuurlijk met water en zeep". Inderdaad kan men met water en zeep de huid vol maakt goed reinigen. Dat zien wij dagelijks aan onze handen en voeten. Maar helaas is voor de meeste vrouwen dit middel een tweesnijdend zwaard. Ter wijl wij aan de ene kant de zeep nodig hebben om onze huid van de gedroogde transpiratie, het afgeschei den huidvet, de afgestoten epitheelcellen en het vuil en het stof te reinigen, is bij de meeste vrouwen juist de huid van het gelaat zo teer en gevoelig, dat zij geen wa ter en zeep verdragen kan, vooral als dit water hard is. Direkte prikkelingsver- schijnselen zijn er het ge volg van en alleen een huid, die een dikke oppervlakkige laag van hoorncellen heeft, kan zeep ongestraft verdra gen. Het duidelijkst ziet men dat wanneer de huid door het een of andere ziekteproces zijn bescher mende hoornlaag heeft ver loren. Wast men dan met zeep, zodat deze diep in de levende opperhuid kan in dringen, dan ziet men di rekt al die ziekteprocessen verergeren. Ook personen, wier talgklieren onvoldoen de werken en daardoor een schrale en droge huid heb ben, kunnen geen zeep ver dragen. Dagelijks baden heeft bij hen het optreden van eczeem en huidjeuk tengevolge en na het sche ren is het gebruik van talk poeder onvoldoende en moeten zij tot vette crème hun toevlucht nemen. En dan is er nog iets anders! Ik heb u reeds verteld dat zich in de huid talloze talg klieren bevinden, die de op pervlakte er van met een laagje vet overdekken. Dit laagje is voor de bescher ming van de huid en daar door van de daaronder lig gende weefsels van het hoogste belang. Voortdurend heeft er een afsplitsing van vetzuren plaats, zodat ons lichaam als het ware met een be schuttende zuurmantel, be staande uit lagere vetzuren, is omgeven, en waarin ziek tekiemen niet de kans krij gen om tot ontwikkeling te komen. Bij vele ziektepro cessen streeft men er dan ook naar de oorspronkelijke zuurgraad door middel van medicamenten, te herstel len, wanneer de hüid niet in staat is dit uit zichzelf te doen. (Advertentie Huidverzorging op medische basis Verkrijgbaar bij drogisterij: AXELSESTUAAT - TERNEUZEN Wanneer men nu 's avonds met water en zeep, welke laatste in oplossing alka lisch is, zou gaan wassen, zou men de beschuttende vetlaag in zijn geheel ver wijderen en daarmede een zeker evenwicht verstoren. Dit is nu niet zo heel erg, want een gezonde huid be merkt dat direkt en de talg klieren gaan direkt harder werken om het verlies aan te vullen en het evenwicht te herstellen. Maar dat har der gaan werken hadden wij nu juist willen voorko men en het was onze bedoe ling om ook aan onze huid na haar vermoeidende dag taak volledige rust te gun nen. Derhalve moet een vrouw, wier huid geen water en zeep verdraagt, en dat is bij de meeste vrouwen het geval deze huid op de volgende manier reinigen. In de eerste plaats moet de oppervlakkige maquillage, vermengd als deze reeds is met stof en vuil, afgenomen worden en men doet dit of met een zuiver, vette clean sing cream of met iets min der vette liquid cleanser. Men doet er het verstan digste aan hierbij iedere vrouw zelf te laten beslis sen, welke van deze twee produkten zij zal prefereren. Het gevoel is in zulke geval len een goede en verstan dige gids, maar gewoonlijk is het zo, dat een vette huid beter op een liquid cleanser, e?n droge huid beter op een cleansing cream reageert. Ook wanneer een vrouw zich niet „opgemaakt" heeft en gedurende haar verblijf in huis niet met al te veel stof en vuil in aanraking is geweest is bovengenoemde reiniging aan te bevelen. Maar eventueel zou men dan ook kunnen volstaan met een opfrissen door mid del van gedestilleerd water, of een alcoholoplossing van plm. 30 a 35 procent of, nog beter, met een van die in de handel zijnde lotions, die, behalve alcohol, ook nog andere goede bestanddelen bevatten en geheel op de zuurgraad van de huid zijn afgestemd. Want speciaal op deze laatste factor komt het aan. volking met zeventig pro cent toegenomen en telt op het ogenblik ongeveer 2.7 miljard mensen. In diezelfde tijd is de wereld- produktie van wol met bijna 60 procent vermeer derd en steeg van 730.000 ton in 1900 tot 12 miljoen ton in het afgelopen jaar. Hiermee is derhalve zon der meer duidelijk, dat thans per inwoner minder wol gebruikt kan worden, dan rond de eeuwwisse ling. Niettemin is sedert 1900 het verbruik van wollige goederen enorm gestegen. De verklaring van deze, op het eerste gezicht on logische redenering is, dat de chemie de 980 miljoen schapen te hulp is geko men. Uit de reageerouis van de chemicus kwamen vezels, bestemd om er stoffen van te vervaardi gen, die in kwaliteit in niets onder behoefden te doen voor de door de natuur verschafte materialen. Integen deel, door een uiterst rationeel gebruik was de mens in staat de kwaliteit en bruikbaar heid van de natuurlij ke materialen te ver groten. Er ontstonden nieuwe mogelijkheden, niet alleen om aan de steeds grotere vraag naar textielgoederen te voldoen, maar ook om deze goederen aan te passen aan de moderne tijd. De nieuwe, syntheti sche vezel, die vanuit de laboratoria via de weefgetouwen van de modernste fabrieken aan de markt kwamen, verschaft de mens een produkt, dat aan de hoogste eisen voldoet. Men kan dan ook spreken van een zege tocht van de syntheti sche vezel, een zegetocht, welke begon toen de producenten met de kwaliteiten van deze vezel op de hoogte waren geko men. In de aanvang immers was het enthousiasme van de pro ducent en de consument oorzaak, dat er teleurstellingen moesten ontstaan. Men aanvaardde de synthetische vezel als de alleenzaligmakende en wierp de reeds eeuwenoude textielgrondstoffen onvoorwaardelijk over boord. Pas toen men na vele teleurstellingen had begrepen, dat de ideale op lossing niet altijd kon worden gevonden in het gebruik van synthetische vezels puur, maar vaak slechts te bereiken was in combinatie met andere grondstoffen, kon zich een pro- duktie ontwikkelen, welke inderdaad aanspraak kon gaan maken op hoge kwaliteit. Een belangrijke grondstof, welke voor de fabrikage van J textielstoffen in combinatie met synthetische vezels wordt gebruikt is wol. De nieuwe polyacrylnitrilvezel, welke onder de naam Draion op de markt wordt gebracht, en een produkt is van het Bayer-concern in Duitsland, wordt voor de ver vaardiging van textielstoffen o.a. verwerkt met wol in een verhouding van 55 Draion en 45 °/o wol. Op deze wijze kreeg men een gecombineerd synthetisch- natuurprodukt, dat reeds door zijn gelukkige combinatie buitengewone kwaliteiten bleek te bezitten. Ook met een an dere kunstvezel samen te weten met rayon, kan Draion prachtige stoffen opleveren. Tenslotte wordt Draion ook puur gebruikt o.a. voor onderlcleding, luxueuze sweaters en mousseline-achtige stoffen. Zo is de wetenschap erin geslaagd de toename van de wel vaart mogelijk te maken, die anders op het punt van de tex- tielvoorziening zeker zou zijn vastgelopen. Dit driedelig, reisensemble werd gemaakt uit „Punch", een stof van de beroemde Franse wever Lesur, uit 55 Tc Draion en 45 wol. van de week Nu de zon zo af en toe weer door de wolken komt kijken en de temperatuur buiten zachter wordt, ziet men de bezitters van een tuin weer volop aan het werk om in zo kort mogelijke tijd hun tuin een zomers aan zien te geven. Denken ze daar bij wel eens aan het ouderwetse kruidenhoekje, dat maar zo weinig plaats vraagt en de huisvrouw toch zoveel kruide rijen kan leveren waar ze de hele zomer plezier van heeft? Neem alleen maar eens sterre- kers, ramenas en radijs, een prachtige vitaminerijlce brood belegging. Daarnaast dan nog bieslook, kervel, marjolein, pe terselie en selderij, waarmee men sla, soepen en sausen een zoveel fijnere smaak kan geven! Ze vragen allemaal betrekkelijk weinig zorg en zijn vers geplukt zo oneindig veel geuriger, dat het werkelijk de moeite waard is er een bescheiden plekje in de tuin voor af te zonderen. Zondag: Kaasbouillon met ei, roastbeef, postelein, aard appelen, schuimige rijst pudding. Maandag: Rest koud vlees, bietjes, gebakken aardappe len, vanillevla met rabar- bar. Dinsdag: Stamppot rauwe an dijvie met een rauw geraspt uitje en spekblokjes, cocos- vla. WoensdagRunderrolletjes, bloemkool, aardappelen, karnemelkpudding. Donderdag: Bloemkoolsoep, omeletjes gevuld met spina zie, aardappelpurée. Vrijdag: Visragout, rijst, sla met schijfjes radijs, gebak ken banaan. Zaterdag: Irish stew, citroen- rijst. RECEPT: KAASBOUIL LON MET EI. te kaas, wat gehakte peterse lie, 2 dl bouillon. In een soepterrien de eieren met de room, de kaas en de gehakte peterselie tot een soe pele losse massa kloppen en hierop, onder voortdurend roe ren de hete bouillon gieten. De soep met een garde nog even luchtig opkloppen en daarna opdienen. RECEPT: COCOSVLA. '/j liter melk, 150 g. gemalen cocos, 25 g. suiker, 25 g. mai- zena, 100 g. goela djawa. De goela djawa in wat water oplossen, zeven en vermengen met 100 g. cocos. De melk met de rest van de cocos langzaam aan de kook brengen, binden met de maizena (aangemengd met wat koude melk) en wat suiker afmaken. De vla laag om laag met het cocosmengsel in een vlaschaal opdienen. LJ OEWEL de weersgesteldheid de laatste weken nog van van dien aard was, dat we zijn warmte nog niet konden missen, komt toch binnenkort de tijd dat we onze trouwe vriend voor een paar maanden „op non actief" zullen zetten. Het verdient geen aanbeveling de haard „vuil" weg te zet ten. Vocht treedt binnen, vermengt zien met roetdeeltjes enz. en dan krijgen we het naderhand slechts met grote moeite weg. Het is uoorgaans niet alleen de bedoeling de haard scnoon te maken, we moeten ook controleren of er na zoveel maanden branden niet iets los gegaan is. Wellicht komt er ïers m aanmerking om gerepareerd te worden. Er zijn vele soorten haarden, maar hoe eenvoudig het model ook is, zelf demonteren is niet wenselijk in hoofdzaak omdat alles zo broos is, aangezien de meeste delen uit gietijzer be staan. Gietijzer breekt n.l. spoedig, een forse tik kan al ver oorzaken, dat er hier of daar een stukje afspringt en dan moet de smid er toch aan te pas komen. De bouten los Ga dus uiterst voorzichtig te werk. In hoofdzaak zijn de verschillende delen aan elkaar verbonden door bout jes, meestal in de maat van :l ui of 'a duim.. Daar de haard de gehele winter ge brand heeft, kan men niet verwachten, dat de moertjes nog soepel draaien om de boutjes, ja, ze zitten door gaans muurvast. U kunt prooeren er enig „leven" in te krijgen door de boutjes even te bedruppelen met petroleum vermengd met wat olie, dit even laten inwerken, waardoor er een kleine kans bestaat dat de moertjes met enige moeite der boutjes afgedraaid kun nen worden. Grijp nog niet naar hamer en beitel als de plaats zodanig is, dat u de ijzerzaag kunt gebruiken. Dit laaiste is n.l. veiliger. Alléén het moertje Moeten hamer en beitel er aan te pas komen, dan moogt ge nimmer het boutje vernielen, u moet altijd trachten het moertje te ver wijderen. Hiertoe richt,u de beitel zodanig dat deze even wijdig loopt aan het deel van de haard, waardoor het boutje gaat. De beitel plaatst u dan op de bovenkant van het moertje. De onderkant van het moertje wordt met een goed passend flink stuk hout ondersteund. Nimmer de beitel tussen moer en kachel slaan; het boutje breekt daardoor be slist niet en het gevaar voor breuk van de haard is zeer groot. U moet dus trachten het moertje in tweeën te kappen, wat na enige moeite wel gelukken zal. De circulatie In vele haarden lopen cir culatiebuizen, deze nu zitten na afloop van de stook- periode veelal vol aanslag en juist deze aanslag moet ver wijderd worden. Hiervoor heeft men een borstel met lange buigzame steel nodig, ongeveer 50 a 60 cm lang. Deze kan al bui gende gemakkelijk in de bochten geschoven worden, hetzij van boven naar be neden, hetzij van achteren naar voren, maar schoon moeten deze circulatiebui zen, anders helpt het schoon maken in 't geheel niet, uw haard zal n.l. nooit goed kun nen trekken als deze buizen niet brandschoon zijn. Er zijn haarden die aan de zijkanten, onderaan, 'n soort van opvangruimte hebben, begrijpelijk dat deze ruimte geopend moet worden, u zult eens zien hoeveel roet daarin is verborgen. Met de stofzuiger Dit roet kan men zeer goed verwijderen met de stofzuiger. Het verdient aan beveling in de stofzuigerzak eerst een daarvoor verkrijg bare papieren zak te plaat sen. anders wordt uw stof zuigerzak te vuil en men •mag een dergelijke zak nu li r.aai niet wassen. Het inwendige van de haard kan deels zuigend, deels blazend met de stof zuiger schoongeveegd of -geblazen worden, een werk je dat natuurlijk buiten zal moeten plaats hebben. Bij \eel moderne stofzuigers kunt u de slang aan de blaas- richting van de stofzuiger plaatsen. Vele dames gebrui ken deze zijde wel eens om het haar te drogen, door de stofzuiger voor de haard te plaatsen, zodat hij warme lucht opzuigt, die al blazen de het haar in korte tijd zal drogen. Het kitten Met dit schoonmaken bent u er echter nog niet. Ook alle kieren, spleten enz. dienen goed gedicht te worden waarvoor u kachelkit moet gebruiken, anders krijgt u valse trek en zal uw haard niet alleen niet goed bran den, maar ook roken, dus ruiken. Deze kachelkit is verkrijgbaar in grote of klei nere busjes, de laatste heb ben in de regel een inhoud voldoende voor één keer. De haardklep moet ook goed schoongemaakt worden van alle roetdeeltjes, waarvoor u veelal wel een mesje nodig hebt om het er af te steken. Hiervoor is ook heel goed bruikoaar een slaaioorsiei. Bekijkt u tenslotte eens de micaruitjes, zqn deze nog wel heel, anders moeten ze vervangen worden door nieuwe. Zij kunnen er ge makkelijk ingezet worden, maar neemt u eerst de juiste maat. Tussen deurtje en mica moet u een beetje as best plaatsen, om zeker te zijn, dat alles goed sluit. De micaruitjes die nog bruik baar zijn, kunnen met wat koude thee schoongemaakt worden. De laatste hand Nieuwe boutjes moeten worden" ingezet daar waar de oude vernield zijn. Neem de oude mee naar de smid en koop gelijke terug, dan bent u zeker van passen, want aan boutjes die te groot zijn, hebt u niets, men kan de gaatjes nu eenmaal niet groter maken, want ook dan loopt men gevaar het broze ijzer te breken of te scheuren. De haard kunt u glim mend krijgen door hem eerst af te wassen met alcalivrij wasmiddel. Laten drogen en vervolgens behandelen met gewone koperpoets. Tenslotte verdient 't aan beveling de pijp tijdens het niet stoken te verwijderen en de stookruimte in die tijd goed op te vullen met oude kranten; dit voorkomt roes ten. (Nadruk verboden). Per persoon: 1 ei, kopje room1 flinke eetlepel gerasp- In de toekomst zal men ko len kunnen stoken zonder het stof, dat zo'n bron van erger nis voor de huisvrouw is. Het brandstoftechnische instituut van de kolenindustrie van het Ruhrgebied heeft een in de Verenigde Staten ontwikkeld procédé, waarmede steen kolen, cokes en briketten stof vrij kunnen worden gemaakt, overgenomen en aangepast aan de Duitse verhoudingen. Chemische substantie De kolen kunnen stofvrij worden gemaakt door een chemische substantie, die met behulp van een speciaal appa raat over de brandstof wordt gesproeid. Het stof wordt hierdoor gebonden en de brandstof kan dan zonder de tot dusverre gebruikelijke zwarte stofwolken gelost en en in de kelders of kolenbak ken worden gestort. Geen kostenstijging Om een wagonlading kolen van 20 ton stofvrij te maken zijn 130 liter anti-stofoplos- sing voldoende. De toepassing van dit nieuwe procédé be hoeft voor de verbruikers geen kostenstijging mede te brengen, zo deelt het instituut mede. De onderzoekingen van het instituut hebben aangetoond, dat de brandbaarheid der be sproeide kolen niet minder wordt, maar eerder wordt be vorderd. De besproeiing heeft tevens het voordeel, dat de kolen „vorstvrij" worden, dat wil zeggen dat zij bij bevrie zing niet meer samenklonte ren. Proefnemingen De afgelopen weken zijn in West-Duitsland proefnemin gen op grote schaal met het stofvrij maken van kolen ge nomen. De resultaten waren bevredigend en verscheidene briketfabrieken in het Ruhr gebied hebben bij wijze van proef reeds sproei-installaties in gebruik genomen. Dit voor beeld zal door vele andere briketfabrieken in de zomer maanden worden gevolgd. In iedere mogelijke kleur De besproeiing maakt het tevens mogelijk de kolen in iedere mogelijke kleur te ver ven. Op dit idee is men ge komen, toen tijdens de kolen- schaarste van de afgelopen jaren een soort zwarte handel in deputaatkolen was ont staan. Met het verven van kolen wil men thans een kwa liteitsgarantie bereiken. Voorbij De tijd, dat kolen „zwarte diamant" werden genoemd, is voorbij. In de toekomst zal men gouden cokes, zilveren kolen en rode briketten kun nen kopen. fe& te- I f29.75

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 7