de I rovincie GERRIT DE JONGE TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening KANTONGERECHT OOSTBURG fW®Ü 64 De Tand pa sta van standing ^isfjegverdwiingnn'c' BINNENLANDS NIEUWS DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 26 april 1958^ BOSCHKAPELLE. Sr"iOONDIJK~\ SLUISKIL VOGELWAARDE. Algemene ledenvergadering Coöperatieve Vruchten veiling ^eeuwsch^^^^ren' IJZENDIJKE ZIERIKZEE Zweedse regering verslagen De Dockers op weg naar Engeland Raad voor de Scheepvaart Turks schip ging verloren bij botsing met Frans passagiersschip PU^PUROL Een holle bolle Gijs. 2 Oranjestraat 2 - Tel. 565 AXEL UIENHANDEL EERSTE FRUITBOMEN IN ZEELAND IN BLOEI De bloei van de fruitbomen in Zeeland is begonnen. De vroeg bloeiende peren, de eerste prui men en de eerste kersen verto nen thans reeds hun witte bloe sempracht. Het hoogtepunt van de bloei van deze fruitgewassen kan in de komende week reeds worden verwacht. De ontwikke ling van de bloesemknoppen is de laatste dagen zeer vlug ge gaan tengevolge van het zachte weer. Bij de peren is er plaat selijk wat schade ontstaan door de late vorst, maar overwegend bloeien deze zeer rijk, evenals trouwens de pruimen en de ker sen. Kersen zijn er echter niet veel meer in Zeeland. Deze teelt was de laatste jaren niet ren dabel en vele boomgaarden zijn gerooid. De ontwikkeling van de knop pen der appels gaat nu ook op schieten. Toch verwacht men dat het nog wel ongeveer veer tien dagen zal duren voor het hoogtepunt is bereikt van de bloei der appels, en daarmee ook van de bloei der fruitboomgaar den in Zeeland, want hierin nemen de appels een domine rende plaats in. Op het ogenblik echter zijn vooral in de omgeving van Ka- pelle-Biezelinge, Wemeldinge, Kloetinge en Goes reeds vele prachtige hoekjes met bloeiende boomgaarden te vinden. Het begin van de bloei valt dit jaar wel een week later dan het gemiddelde begin van de bloei in de laatste jaren. In ver gelijking met het vorig jaar is het verschil zelfs bijna een maand. Bouw Kleuterschool. In de laatste vergadering van de raad der gemeente Vogelwaar de werd besloten tot het aangaan van een geldlening met de Coöpe ratieve boerenleenbank te Stop peldijk ad 40-Ü00 voor de bouw van een R. K. Kleuterschool te Boschkapelle. Nu dit besluit door Gedeputeer de Staten is goedgekeurd, staat niets meer de bouw van de school in de weg. Het schoolbestuur ver- Kools, beiden te Zuidzande. Afgewezen: 1 leerling. Na de diploma-uitreiking door ir. Roest, reikte de heer M. J. Verbrugge de dr. Huizinga-me- daille, tie prijs voor de beste leerling van deze curus, uit aan Wim Cappon uit Zuidzande. In een economisch moeilijker tijd, aldus de heer Verbrugge, zal het er meer dan ooit op aan ko men, dat de boeren niet alleen maar boeren uit ervaring, en dus door schade en schande, wijs worden. Meer dan ooit zal het nodig zijn, dat de landbouw we tenschappelijk wordt bedreven. Naast grote vakmanschap blijft nodig het wetenschappelijk on derleg. De heer M. de Bruijne reikte namens de drie gezamenlijke landbouworganisaties, drie boe ken uit, aan de leerlingen, die als 2e, 3e en 4e eindigden. De cursist A. de Putter uit Hoek volgde wel heel kort op No 1, slechts één puntje scheidde hem van de medaille. Hij kreeg uit handen van de heer De Bruijne een boek, even als J. Dieleman uit Zuidzande en P. de Regt uit Zaamslag. De heer De Bruijne feliciteerde ouders en leerlingen met het be haalde diploma, en wees er met nadruk op dat de prestatie-prijzen zijn ingesteld, niet om de minder begaafden teleur te stellen, doch om te prikkelen de gaven, welke men heeft meegekregen, te be nutten. Burgemeester F. A. van Rose- velt ten slotte sprak een woord van hulde aan het lerarencorps. Men ziet als leraar niet direct resultaten van het harde zwoegen om de jonge boeren kennis bij te brengen. Het moet juist voor het lerarencorps een oneindige vol doening zijn, dat het met de land bouw in West Zeeuws-Vlaande- ren steeds crescendo gaat. De heer Cappon dankte in een geestig speechje de leraren en sprak zijn erkenning uit voor het genoten onderwijs. Voor de schoolbibliotheek bood hij een boekenbon aan, welke de directeur der school, ir. Roest, in dank aanvaardde. 's Avonds was cr een ontspan ningsprogramma, na een geza menlijke broodmaaltijd. Hier werden, tot grote verras sing van de leerlingen, door de kreeg reeds eerder een urgentie- gymnastiekleraar de prijzen uit- verktaring van het ministerie. Naar wfj vernemen zal de aan besteding voor de bouw van deze kleuterschool begin volgende maand plaats hebben. Kindles aan de rijks middel bare landbouwscnool. Donderdagmiddag vond in ho tel „De Zwaan'' de openbare eind- les plaats van de cursus aan de rijks miüdeibare landbouwschool. Burgemeester in. j. Verbrugge uit Vvaterlandkerkje sprak na mens de commissie van toezicht een hartelijk welkomstwoord uit, allereerst tot de ieraren en leer lingen, ouders en veie belang stellenden. Hieronder bemerkten we o.m. de burgemeesters van Bchoonaijke, Oosiburg, Aarden- burg en zruidzande. Voorts was aanwezig de rijks- lanubouwconsuient voor Zeeuws- Vlaanueren, ir. riaenen uit Axel; een vertegenwoordiger van het waterscnap „Het Vrije van üiuis verschillende directeuren van zusterscnojen o.m. ir. Steur uit Middelburg; ir. De Wolf uit Huist, alsmede enkele directrices van landbouwhuisnoudscholen; cis. Brinkman en pastoor Van Ae- ren, alsmede een groot aantal be langstellenden van verschillende landbouworganisaties, verenigin. gen van oud-leerlingen, etc. Na deze begrotingen kregen de leerlingen het woord. Verschillen de leraren ondervroegen voor cie laatste maal de geslaagden. Belangstellende landbouwers zagen het hele rijtje sociale las ten op bord gezet, welke de boe ien moeten betalen. Hierna was het de directeur van de school zelf, ir. Roest, die de cursisten aan de tand voelde over de bemestingsleer. Na een pauze werden de diplo ma's uitgereikt. De geslaagden zijn: Bevorderd van de le naar de 2e klas, voorjaar 1958. P. Lippens en D. Scheele, bei den te Aardenburg; F. Buijze, te Axel; H. Boeije, A. de Groote, C. v. d. Sluis en M. Waverijn, allen te Biervliet; J. Lako, te Bres- kens; Fr. van Belleghem, te Eede; P. Leenhouts en B. van dn Ree en R. van 't Westeinde, allen te Groede; K. Dieleman, te Hoek; J. Herweijer, te Nieuwvliet; I. Poissonnier en J. v. d. Sluis, bei den te Retranchement; Th. Cam- maert, te Schoondijke; A. van Cadzand, te Sluiskil; C. de Jonge, te Terneuzen; P. de Nood en U. Pieters. beiden te Waterlandkerk je; F. van Damme en F. Haver- beke, beiden te IJzendijke K. Dek ker, te Zaamslag; P. Luteijn, te Zuidzande. Gediplomeerden voorjaar 1958. E. Ferket, te Aardenburg; A. de Feijter, te Breskens; W. de Bruijne en W. Cappon, beiden te Cadzand; A. Salomé, te Groede; A. de Putter, te Hoek. A. Dees, te Hoofdplaat; A. v. d. Broecke en A. van Waes, beiden te Schoondijke; A. de Maat, te Wa terlandkerkje; L. Pauwels, te Wa tervliet (Bi; P. de Regt, te Zaamslag; J. Dieleman en Joh. gereikt van de Sportdag voor landbouwscholen, welke tijdens de Paasvakantie te Goes waren gehouden. De wisselbeker kwam zodoen de voor een jaar in het bezit van de school, terwijl de prijs voor de beste prestatie werd uitgereikt aan Wim Cappon te Cadzand. Een aardige bijzonderheid is, dat van de twaalf beschikbare medailles er 10 meekwamen naar West Zeeuws-Vlaanderen. Ir. Roest sprak ouders en leer lingen nog toe in een sympathie ke speech, waarin hij leerlingen en ouders op het hart drukte de gelegenheid om meer kennis op te doen aan te grijpen en daar waar mogelijk aanvullende cur sussen te volgen. Zr Maximiliana gehuldigd Op de R.K. St Antoniusschool ■pis het gisteren een dag vol vreug de geweest om het feit, dat van daag zr Maximiliana haar 65ste verjaardag herdenkt. Het zou in alle stilte zijn verlo pen, ware het niet dat zij behalve schoolhoofd ook zo'n bijzondere plaats inneemt in de harten van al haar pupillen. De haar gister middag in het R.K. verenigings gebouw gebrachte hulde heeft dit wel ten volle bewezen. En deze vreugde-uiting had een tweeledig karakter, want ondanks het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd, werd het geen af scheid, daar de jarige dit zelf hoe genaamd niet wenst. In de St. Antoniuskerk werd in aanwezigheid van alle leerlingen een H. misoffer uit dankbaarheid opgedragen, waarna in de och tenduren op normale wijze de lessen werden gevolgd. Het speel- kwartiertje bracht de feeststem ming e r al wat in, toen de jarige zuster een tractatie liet serveren. Het grote patronaatsgebouw bleek met de honderden leerlin gen tot de laatste plaats bezet toen pater vicaris in aanwezig heid van moeder overste van het Elizabethziekenhuis, de pater Al- phonsus en broeders van het ca- pueijnenkiooster, alsmede de on verwacht uit Oirschot overgeko men broer van de jarige, de capu- cijnenpriester Maximiiianes, zich tot het hoofd der school der richt, te en de beste wensen in een felicitatiespeechje vertolkte. Na de openingsserenade, uitge voerd door alle schoolkinderen, die met instrumentbegeleiding 't feestlied door de zaal lieten gal men, hield Els Gerrits als oudste Sluiskilse leerlinge een felicatie- tiespraak en zij gaf aan de benja min van de school, Bert Schep per, de prettige opdracht om na méns allen een stoffelijk blijk van waardering te overhandigen. Niet minder dan 19 nummers, uitgevoerd door de allerkleinsten uit de kleuterschool tot de oudste leerlingen van het voortgezet la ger onderwijs, werden in afwisse ling met zang, dans en muziek aan het adres van de jarige ten gehore gebracht. Het zou te ver voeren dit programma, dat onder voortreffelijke leiding van zuster Marie Sophie aaneen werd ge schakeld, weer te geven. Zonder twijfel zal het jarige schoolhoofd nog lange tijd terug denken aan hetgeen men haar heeft toebedacht in het feestlied, dat werd gecomponeerd door zr Marie-Sophie. Onder het aanbieden van een tractatie dankte zr Maximiliana ontroerd voor de haar gebrachte hulde, waarmede de feestelijke bijeenkomst werd besloten. Droogtoren te laag. Zoals we reeds eerder bericht ten zou het door de gemeente Vo gelwaarde aangekochte voorma lige transformatorstation in de Bossestraat worden bestemd tot droogtoren van de brandslangen. Bij de inrichting als zodanig is echter gebleken, dat het gebouw tje niet hoog genoeg is om aan het gestelde doel te beantwoor den. Hoewel men dus nog enkele meters omhoog moet, mag niet van een strop voor de gemeentej gesproken worden, aangezien men het station voor het geringe bedrag van 25 van de PZEM heeft overgenomen. Gistermiddag had in café „Du Commerce", onder voorzitter schap van de heer A. P. E. Ram- meloo uit Philippine, de alge mene ledenvergadering plaats van de Coöp. Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen", welke vergadering zeer druk was be zocht. In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter aan de hoge prijzen, die van het fruit wer den gemaakt, de bouw van het koelhuis en los- en laadperron en de uitbreiding van het fus tenpark. Hij wees er tevens op, dat de huidige omzet drie maal die van 1952 bedraagt en sprak zijn waardering uit voor het onder ling vertrouwen, waardoor de veiling zich in een grote bloei kan verheugen. Voor de toe komst zijn grote sommen nodig, aldus de voorzitter, omdat er nodig moet worden uitgebreid. Het jaarverslag van de secre taris, ir J- P. M. van der Wolf, werd goedgekeurd, alsmede de balans per 31 december '57. Het batig saldo ad 6478,97 zal aan de reserve worden toegevoegd. Vijf en dertig obligaties werden uitgeloot. De contributie zal op 15,worden gebracht, waar van ƒ5,als presentiegeld. De veilingsprovisie werd vastge steld op 5 pet. voor leden en 8 pet. voor rviet-leden. Het bestuur kreeg o.a. ook toe stemming van de vergadering de koeltarieven te regelen vol gens landelijke normen. Bij volle bezetting is het koelhuis renda bel, aldus de voorzitter. Dit jaar zal een groot aantal fusten moeten worden bijge- kocht en ook hiervoor gaf de vergadering toestemming, even als voor het bouwen van een dienstwoning, die begroot wordt op ongeveer ƒ2.6.000 en waar voor op een rijkspremie van 5000 zal mogen worden ge rekend. Bij acclamatie werden de voor zitter, de heer A. Rammeloo, en de leden de heren P. M. Geel- hoedt en C. A. de Kraker, hei- kozen. De heer E. Verdurmen, die als commissaris periodiek moest af treden en niet herkiesbaar was werd vervangen door de heer J. Pladdet te Terneuzen. Na ampele discussie werd be sloten met de gemeente te onder handelen over de verkoop van 1700 m- terrein voor een nieuwe weg in het verlengde van de Kerkhoflaan. De gemeente Ter neuzen zal alsdan optie verle nen op de vrijkomende grond van de le De Feijterstraat, wan neer (wellicht na vele jaren) de huizen aldaar zullen verdwij nen. In de statuten werden enkele wijzigingen aangebracht, en ook de voorgestelde verhoging der bijdragen in de kosten voor de tuinbouwvoorlichting werden goedgekeurd. Voor het personeel werd een pensioenregeling aangenomen. Als gast was aanwezig de heer mr Van Recnen, secretaris van heb Centraal Bureau van Tuin bouwveilingen in Nederland. Deze hield een inleiding over de betekenis van een krachtige af zetorganisatie, zowel plaatselijk als landelijk. Spreker belichtte de voordelen hiervan voor tuin der en consument. Hij wees daar bij ook op de nadelen van de verpachtingen op hout, die vol- uitlopen ten nadele van de teler, gens mr Van Reenen, meestal terwijl dit ook een onjciste con currentie in dc hand werkt Lijvige raadagenda in snel tempo afgehandeld. Donderdagavond kwam de raad bijeen om in de tijd van 40 minuten een uit 23 punten be staande agenda af te werken. Wegens ziekte was raadslid W. Neele afwezig. De geloofsbrieven van het nieuw Denoemde raadslid N. P. L. G. N. Wijliels werden in orde bevonden. Hierna werd de heer Wijffels door de voorzitter be ëdigd. Wegens vertrek van de heer C. Doens volgde verkiezing van een wethouder. Met vijf stemmen en één in blanco, werd de heer P. van Hijfte als zoaanig geko zen. De heer Van Hijfte nam zijn benoeming aan en gaf de verze kering in de korte periode, die hem nog rest, de belangen der gemeenie zoveel in zijn vermo gen ligt, te zullen behartigen. Op een verzoek om subsidie van de St. Radboutsstichting te Nijmegen werd afwijzend be schikt. Voor het plaatsen van een wa tercloset zal een premie van 50 worden toegekend aan Ch. de Jaeger, J. a. van Pamelen, Fr. Sturm, Wed. P. Marteijn, L. de Jaegei-, P. Steenkiste en Fr. Mat- theeuws. Aan P. Gilles en A. de Smet werd grond in erfpacht gegeven aan de gaaipersweide tegen een jaarlijkse canon van 0,50 per e.a. De onderhandse huur van grond aan G. Goossens werd zo danig gewijzigd dat de huurtijd telkens vier jaar zal bedragen met een opzeggingstermijn van zes maanden. De leges voor afgifte van een z.g. toeristenkaart werd vastge steld op 1. Met algemene stemmen werd benoemd tot onbezoldigd genees heer en gemeentelijk lijkschou wer, de heer A. L. Lievens, arts alhier. Met de N. V. Bank van Ned. Ge meenten werd een geldlening aangegaan ad 3000 tegen een rente van 5 Enige percelen grond achter de Molenstraat zullen uit de erf pacht worden genomen i.v.m. de bouw van de nieuwe R. K. Kleu terschool. Er zal worden overgegaan tot aankoop van de mestboeht van G. G. Doens aan de Molenstraat voor de som van 3.918. De begroting 1958 werd gewij zigd i.v.m. de aanleg straat-door braak MolenstraatVarkens- markt. Het is de bedoeling dit werk uit te voeren in eigen be heer. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Van Hijfte of, in verband met de werkloosheid, naar de mogelijkheid kan worden uitgezien om aan het sportveld te beginnen, terwijl de heer A. Del- laert informeerde naar de bouw van een tehuis voor de ouden van dagen. Vierjarig kind verdronken De 4-jarige Roelof Karei Feijen uit Zierikzee is gistermiddag bij de aanlegplaats van de provincia le boot verdronken. Hij speelde met een vriendje op de ponton van de aanlegplaats en raakte te water. Toen het jongetje door het personeel van het motorschip „Zandkreek" op het droge was gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Het stoffelijk overschot is naar het Katholieke ziekenhuis te Zierikzee overge bracht. De zitting van het kantonge recht verkeerde donderdagmor gen in zomerstemming. Er was slechts een klein aan tal verdachten, dat zich voor overtredingen moest verant woorden. Als eerste verscheen A. E. C., molenaar te Aardenburg, voor de groene tafel. C. was bij de verkeerscontrole te IJzendijke er op attent gemaakt, dat de handrem van zijn auto niet vol doende was bijgesteld; zij had totaal geen remkracht. C. voerde aan, de handrem haast nooit te gebruiken, daar hij altijd in versnelling par keerde. Mr. Andreae voerde als offi cier van justitie aan, dat de handrem een onmisbaar ele ment is in het mechanisme van de auto's. De automobilist heeft derhalve de taak te zorgen, dat niet alleen de voetrem doch ook de handrem in orde is. Eis en uitspraak 10 subs. 2 dagen hechtenis.- De heer D. G., adj .-inspecteur bij de Raad van Arbeid te Oost burg, was eveneens „slachtof fer" geworden van de verkeers controle. Hij merkte op, dat het een riiksauto is waarmede hij rijdt, en bij de garagehouder opdracht had gegeven de handrem bij te stellen. Dit was jammer genoeg niet gebeurd. Mr. Andreae wees hem er op, dat ook rijksauto's aan de nor male eisen van het verkeer moeten voldoen, en derhalve niet boven de wet staan. De be rijder van de auto heeft de taak hieraan steeds erg veel aan dacht te besteden. G. kreeg dezelfde boete als zijn voorganger, n.l. 10 subs. 2 dagen hechtenis. A. V., landbouwer te Water landkerkje, had met een auto gereden waarvan de stoplichten niet in orde waren. V.'s argu ment, dat het klaarlichte dag was, toen hij bekeurd werd, hielp hem niet veel, want de of ficier van justitie antwoordde in een uitvoerig betoog, dat de stoplichten ook overdag brood nodig zijn, om de veiligheid van het verkeer te waarborgen. W. B., landbouwer te IJzen dijke, had zijn auto te dicht bij de bocht in de Landpoortstraat- Oranje-de Biestraat geparkeerd. Een agent der rijkspolitie had er ruim 10 minuten de wacht bij gehouden. „Waarom waarschuwde deze man niet even? Ik zat maar 4 meter van hem af en ik had de wagen direct verplaatst!",vroeg de heer B. 't Is een kwestie van beleid, voerde de kantonrechter, mr. Van der Belt, aan. B. vond dit kennelijk een wonderlijk beleid en was over de houding van de verbalisant niet erg te spreken. 't Hielp hem echter niet en 't kostte hem 10 boete of twee dagen brommen. R. R. D. de T. uit Knokke, nauwelijks 16 jaren oud, had een auto bestuurd. Ondanks herhaalde waarschuwingen was T. toch weer achter het auto stuur aangetroffen. 't Kostte hem 25 subs. 6 da gen hechtenis. T. was niet verschenen en werd derhalve bij verstek ver oordeeld. Ingewikkeld leek de in de vo rige zitting aangehouden zaak van J. J. P. uit Knokke. P. behoort tot hen, die regel matig in Nederland komen ja gen. Te Retranchement, zo werd hem in de vorige zitting ten laste gelegd,.had P. gejaagd op het jachtgebied van dr. De Jong uit Oostburg. Tijdens de vorige zitting had P. dit alles ontkend, waardoor het nodig was de zaak aan te houden en meerdere getuigen te horen. Namens P., die ditmaal niet verschenen was, verklaarde mr. P. Adriaansen dat verdachte hem had gemachtigd te verkla ren dat hij wèl geschoten had, echter niet staande op ander mans jachtgebied, doch op de weg welke dit jachtgebied be grenst. Hierdoor was het verhoor dor getuigen, die waren opgekomen, niet nodig. Wachtmeester le klasse K. uit Retranchement verklaarde, dat P. onder de jagers een zeer slechte naam heeft. Meerdere malen jaagt hij op het terrein van een ander. Hij is een uit stekend schutter. Meerdere ma len had de wachtmeester klach ten over P. vernomen. Een enkele maal was er een proces verbaal opgemaakt, waarna ech ter vrijspraak volgde. Het O.M. was niet mis met de eis. P. schijnt de jagerscode sportief blijven onder alle om standigheden niet te willen leren. Dit doet bijzonder onsym pathiek aan. Ook in jagerskrin gen tolereert men dit niet. De eis was 100,subs. 20 dagen, terwijl eveneens het recht van jagen in Nederland voor de tijd van 2 jaar ontzegd werd. P. blijkt, aldus het O.M., on voldoende verantwoordelijkheid te bezitten. Mr. P. Adriaansen sprak de verdediging uit. Hij vond de ontzegging wel wat erg en vroeg de kantonrechter deze straf voorwaardelijk op te leggen, als stok achter de deur. De kantonrechter wilde er nog eens over nadenken en zal over 14 dagen schriftelijk von nis wijzen. ERNSTIGE BOTSING ONDER VENLO Eén dode, twee levensgevaar lijk gewonden Op de Veldenseweg te Venlo is vrijdagmiddag tengevolge van een botsing tussen twee auto's de 36-jarige vertegenwoordiger M. Veenhof uit Deventer om iiet leven gekomen en zijn twee ande ren levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk moet zijn ont staan nadat de door de heer V. bestuurde auto uit een zijweg de Veldenseweg opreed en daar in aanraking kwam met een auto bestuurd door de circa 25-jarige A. E., wonende te Heerlen, ver tegenwoordiger voor een bedrijf in Deventer. Een der twee wa gens is na de botsing verscheide ne malen over de kop geslagen en tenslotte tegen de afrastering van de kloostertuin gevlogen. Alle gewonden werden naar De Zweedse sociaal-democra tische regering heeft vrijdag in de Zweedse Tweede Kamer een nederlaag geleden bij de stem ming over een aanvullende pen sioenwet. Men verwacht, dat premier Er- lander nu ontbinding van het parlement en algemene verkie zingen zal vragen. De regering beschikte niet over de meerderheid in de Kamer. Bij de stemming over de wet stem den 111 afgevaardigden vóór en 117 tegen. De Eerste Kamer had het ont werp vpor een verplicht aanvul lend staatspensioen donderdag goedgekeurd met 82 tegen 68 stemmen. De huidige regering werd in oktober van het vorige jaar ge vormd, nadat de boerenpartij zich uit de regeringscoalitie had teruggetrokken, omdat zij het niet met de sociaal-democraten eens was over de aanvullende pensioenwet. Het wetsontwerp beoogt een dienstpensioen toe te voegen aan het huidige basispensioen tot een totaal van 65 procent van het ge middelde jaarinkomen van de vijftien bestbetaalde jaren van de gepensioneerde. Ook bevat het wetsontwerp voorzieningen voor een aanvullend pensioen voor. werkgevers. (Advertentie) Tube 95-70cl Sir Bernard en lady Docker, die bevel hebben gekregen Mo naco en de Franse Rivièra te verlaten, zijn gisteren per vlieg tuig uit Nice naar Londen ver trokken. Toen men sir Bernard op het vliegveld van Nice vroeg of hij de Britse ambassade te Parijs op de hoogte had gesteld van de uitzetting antwoordde hij „De zaak is al in handen van mijn advocaten. Een buiten lander heeft een Frans-Engelse vriendschap onderbroken". Aangenomen wordt, dat Doc ker met de „buitenlander" prins Rainier de derde van Mo naco bedoelt, op wiens verzoek de uitwijzing uit Monaco is uitgebreid tot drie Franse de partementen aan de Rivièra. Lady Docker zei, dat de prins het recht heeft in Monaco te De stroming en de invloed van de wind waren twee factoren die gistermiddag ter sprake zijn ge komen tijdens het onderzoek van de raad voor de scheepvaart naar de aanvaring tussen het Turkse s.s. „Avdin" en het 12.000 meten de Franse passagiersschip „Char les Tellier" in het Nauw van Bath. De Vlissingse loods P. C. van H.. die aan boord van de „Aydin" voer, vertelde dat de scherpe bocht in het Nauw van Bath als zeer gevaarlijk bekend staat. Het doen wat hij wil, «maar dat zij Tmkseschïp was op de avond hem nooit zal vergeven, dat hij van u {ebr£ari j.l. uit Antwer- haar heeft gescheiden van de - bevolking van Cannes. Zij zei boos te zijn op prins Rainier, maar niet op prinses Gracia „omdat ik er zeker van ben, dat zij niet wist wat er ging gebeu ren". Bij aankomst in Londen zei sir Bernard prins Rainier „afge schreven" te hebben, maar niet van plan te zijn de autoriteiten van Monaco en Frankrijk een proces aan te doen. Lady Docker verklaarde nooit meer naar Monaco te zullen gaan. pen vertrokken en ontmoette de Fransman juist in de nauwe bocht. Er was nog ongeveer 200 meter ruimte aan bakboord, vol doende om een tegenligger te la ten passeren, zo meende de loods. „Ik kreeg de indruk dat de „Charles Tellier" door de wind werd opgeduwd en moeite had om aan de rechterzijde van het vaarwater te blijven", zo ver klaarde hij. „Toen ik zag dat er een aanvaring dreigde haalde ik uit naar stuurboord om te trach ten een botsing te vermijden. Dat lukte niet meer. De Fransman ramde ons aan bakboord en haai de de scheepshuid beneden de waterlijn open". Het Turkse schip is daarop gezonken. Beide schepen hadden voor het ingaan van de bocht een kort signaal met de stoomfluit gegeven. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, be toogde dat volgens de voorschrif ten de Turk voonang had gehad ais er eb was geweest. De aanva ring geschiedde een half uur na hoog water en het staat niet vast dat er toen in 't Nauw van Bath al eb was. Ook de wind kan bij het onge luk een belangrijke rol hebben gespeeld, zo meende de heer Metz. Hij was van mening dat men over het hoofd heeft gezien wat er zou gebeuren ais de Fransman doorvoer. Hij betreur de het dat de Belgische loods, die de „Charles Tellier" door het vaarwater dirigeerde, niet kon worden gehoord. De zaak was nu slechts van één kant belicht. De heer Metz onthield zich om deze reden van het uitspreken van een oordeel over de schuldvraag. het ziekenhuis te Venlo gebracht, waar de heer V. vrij spoedig na aankomst is overleden. De 20-ja- rige analyste mej. G. Postema uit Doetinchem, die bij de heer V. in de auto heeft gezeten, is levens gevaarlijk gewond, evenals de be stuurder van de andere auto, de heer E. BIJ OEFENING GEWONDE KORPORAAL OVERLEDEN Korporaal eerste klasse, Chr. W. Burgemeester uit Amster dam, die donderdag bij een on geval tijdens militaire oefenin gen werd gewond, is in het zie kenhuis overleden. Er zijn dus in totaal drie personen omge komen bij de ontploffing van de z.g. „bangalor e-torpedo", -KIND SPEELDE MET LUCIFERS Donderdag is in een perceel aan de Wingerdstraat te Den Haag een kleerkast uitgebrand. De vermoedelijke oorzaak hier van is het spelen met lucifers door en 3-jarig kind. De schade, die 750,bedraagt, wordt door verzekering gedekt. FRAUDE BIJ DE LUCHTMACHT Bij -controle is onlangs een fraudezaak ontdekt, waarbij een aantal officieren en onderoffi cieren uit het infanterie-schiet- kamp de Harskamp, de leger plaats Ermelo, de luchtmacht- technische school te Deelen, het barakkenkamp te Schoon hoven, het garnizoenscomman do Arnhem, het depót-cavalerie Amersfoort en het inmiddels opgeheven kamp de Driesprong te Ede, alsmede een burger, eigenaar van een levensmidde lenfirma, bleken te zijn betrok ken. aldus deelt de legervoor- lichtingsdienst mede. De firma leverde diverse pro- dukten aan de militaire „mes sen", welke leveranties betaald werden uit de z.g. tafelgelden. Deze „messen" worden zelfstan dig beheerd door het mess-be stuur, maar staan onder con trole van de organen van de militaire administratie. In deze zaak hebben een aantal van de militaire verdachten giften in geld of goederen aangenomen, terwijl verder enkele malen fictieve rekeningen werden in gediend voor niet-geleverde goederen, die later door de resp. korpsadministrateurs wer den voldaan. De burgerverdach- te, die aanvankelijk in verze kerde bewaring werd gesteld, bevindt zich thans wederom op vrije voeten. Tegen de betrok ken militairen is door de ko ninklijke marechaussee proces verbaal opgemaakt, terwijl en kele van hen in hun dienstbe trekking zijn geschorst. De mi litaire verdachten zullen, in dien daartoe termen aanwezig blijken, te zijner tijd terecht staan voor de krijgsraad. Het Rotterdamse restau rant „In de keuken", waar men enige jaren gedurende 90 minuten ongelimiteerd heeft kunnen eten en drin ken voor een tientje, heeft dit experiment moeten sta ken. Wie er zich nog eens een keer aan wil wagen moet tweemaal zoveel neertellen. De oorzaak is, dat de min of meer normale klanten het verlies niet konden goed maken, dat veroorzaakt werd door lieden, die er meerma len een soort weddenschap van schenen te maken. Zo heeft één klant het bestaan het volgende menu binnen die 90 minuten naar binnen te werken: een Russisch ei, soep, drie porties tong, twee porties ossetong, drie coupes ijs, tweemaal fruit en een kop koffie, nog ongeacht de wijnen, die hij in onbeperkte mate zelf kon tappen. De man moet over een driedub bele maag beschikt hebben.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2