Uit de Provincie fÊÊÊÊSS Rechtszaken De Terneuzense Veiling had een gunstig jaar DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN TERNEUZEN. DRIEWEGEN. AXEL HULST MIDDELBURG ZAAMSLAG Vragen aan de minister IERS STOOMSCHIP IN' DE SUÜELLK AAN DE O HOND. Ter hoogte van de Frederiks- polder is donderdagmorgen in de Schelde het Ierse stoomschip „Irish Oak'' aan de grond gelo pen. Het schip, dat 5.000 ton meet en dat van Dublin onder weg was naar Antwerpen, liep vast juist toen het water begon te vallen. De „Irish Oak' is in de loop van de middag weer vlot gekomen. Internationale zeeheng el - wedstrijd. Voor de internationale zeehen- gelwedstrijd die op 1 mei a.s. te Terneuzen wordt gehouden wordt door het bestuur van de Terneuzense sporthengelaarsver. „Ontspanning na Inspanning" hard gewerkt. Het resultaat kan men zien in één der étalages van de heer Borghstijn, waar een zeer groot aantal fraaie prijzen tentoonge steld staan, waaronder zeer vele bekers als prijzen voor de henge laars. Een en ander zal zeker heel veel sportvissers naar Terneu zen trekken om van dit sportieve evenement te kunnen deelnemen. Prijsuitreiking volleybal competitie. Gisteravond had tot slot van ie volleybalcompetitie 1957/'58 in de nieuwe conversatiezaal der Kon. Marechaussée-kazerne de prijsuitreiking plaats door de groepscommandant kapitein E. N. Spronk. In zijn welkomstwoord herin nerde de groepscommandant aan het schuchtere begin in de periode 1956-1957. Het was dank zij het initiatief van wachtmees ter E. J. Bogisch dat toen een aanvang kon worden gemaakt ran deze volleybalwedstrijden. Op het einde van het eerste sei zoen bleek de animo zó groot, dat ook dit seizoen de competi tie kon worden voortgezet. Dank zij de medewerking van de Terneuzense gemeente-politie die één avond per week de be schikking heeft over de zaal in de Zuidlandschool, was men ver zekerd van een behoorlijke speel ruimte. Hiervoor bracht kapi tein Spronk zijn welgemeende dank. Voorts hoopte spreker dat in de toekomst niet alleen het spel peil zou verbeteren, maar dat de volleybalwedstrijden er toe zul len leiden dat de ambtenaren der verschillende diensten meer ondernng contact zullen krijgen buiten hun dagelijkse arbeid. Dit jaar kon in twee klassen worden gespeeld en kapitein Spronk ging na zijn inleiding over tot het uitreiken der prijzen. De uitslag luidde als volgt: le klasse: Gesp. Gew. Verl. Pnt Douane 8 7 1 14 Marechaus. 8 7 1 14 Gem. politie 8 4 4 8 Oud-militairen 8 17 2 P.T.T. 8 17 2 Prijzen: Douane beker wis selbeker; Kon. Marechaussee en Gem. politie ieder een medaille. 3e klasse: Gesp. Gew. Verl. Pnt Marechaussee 8 7 1 .14 Douane 8 5 3 10 Oud-militairen 8 3 5 6 P.T.T. 8 3 5 6 Rijkspolitie 8 2 6 4 Prijzen: Kon. marechaussee beker; Douane en Oud-militai ren ieder een medaille. Na de prijsuitreiking werd nog enige tijd in het gezellige zaaltje aangenaam doorgebracht. Bazar ten bate van de I*ad vindsters E.O.S.-groep. De afdeling Terneuzen van het .Nederlandse padvindstersgilde „Stichting E.O.S.-groep Terneu zen" opende gisteravond in het clubhuis (Rosegracht 7) een ba zar ten behoeve van de bouw van een nieuw clubhuis. Sedert januari 1.1. heeft de E.O.S.-groep in het bovengenoem de pand een onderdak gekregen. Voor een dergelijk doel is deze woning zeker niet ideaal te noe men, maar dê omstandigheden in aanmerking genomen, zijn de padvindsters er allang blij mee. Op deze bazar staan heel wat werkstukjes door de padvind sters zelf vervaardigd (o.a. hand werk, vlechtwerk en figuurzaag- werk). Behalve dit grote aantal zelf vervaardigde smaakvolle voor werpen zijn er nog vele die wer den geschonken door de Terneu zense middenstand en ouders der padvinsters. Al deze voorwerpen worden tot en met a.s. zaterdag verkocht of verloot. Daarnaast zijn er een groot aantal spelen, waar men zijn geluk kan beproeven en daarmee fraaie prijzen winnen. De ijver en toewijding, waar mee de padvindsters alles hebben gemaakt en smaakvol hebben op gesteld (geen ruimte is onbenut gelaten) i-echtvaardigt het druk- (Advertentie) Van Nelle bestellen! bezoek, dat reeds gisteravond bij de opening van de tentoonstel ling in het clubhuis ten deel viel. Bovendien steunt men er deze ijverige Terneuzense padvindster- tjes mee, die wanneer het hui dige clubhuis moet verdwijnen toch nodig in een behoorlijk gebouw onderdak moeten kun nen vinden. Ouderavond der Chr. Kleu terschool. Woensdagavond j.l. hield de Chr. Kleuterschool te Driewegen haar jaarlijkse ouderavond in het Jeugdgebouw van de Ned. Herv. Kerk, dat geheel met belangstel lenden was gevuld. Nadat de voorzitter, de heer A. Rinkhoud, de bijeenkomst had ge opend met gebed en Schriftle zing, hield de hoofdleidster der kleuterschool, mevr. Willemsen, een inleiding over: „Bange kleu ters". In de pauze werd het werk dei- leerlingen bezichtigd en een ver versing aangeboden. Hierna waren de stemmen der kleuters te horen, die enige da gen tevoren door de heer J. Vre- ke waren opgenomen op 'n band recorder. Dit was een verrassing voor de aanwezigen en viel bijzonder in de smaak. Nadat de voorzitter allen dank had gebracht voor het slagen van deze ouderavond, sprak mevr. Willemsen het dankgebed uit. Jaarvergadering A. B. B (N. V. V.). Onder voorzitterschap van de heer Jac. Dronkers hield de af deling Axel van de A. B. B, van het N.V.V. in het Centrum haar jaarvergadering. De jaarverslagen werden uit gebracht door de heer P. Scheele en de heer K. Hamelink, resp. secretaris en penningmeester der plaatselijke afdeling. Aan het jaarverslag van de secretaris ontlenen wij o.m. dat een paar aangesloten afdelings besturen waren uitgenodigd deel te nemen aan een bespreking tot stichting van een Chr. Lagere Technische School. Het bestuur sprak in dit ver band zijn bevreemding uit, dat niet het overkoepelend orgaan (de A.B.B.) tot een bespreking was uitgenodigd. Daar de A.B.B. zich bewust is van de verantwoordelijkheid ten aanzien van de georganiseerde beroepsbevolking, is over deze kwestie uitvoerig van gedachten gewisseld met het hooidbestuur van het N.V.V. Verder vermeldt het jaarverslag dat in 1957 een bespreking heelt plaats gehad met de directeur Betreffende het opheffen van zit dagen van het arbeidsbureau te Axel. Op, aandringen van veel leden is een reisvereniging opgericht. Gememoreerd werd ook de deelneming aan de meiviering te Axel en het het zomerfeest te Goes. Aandacht werd besteed aan de cursusvergaderingen en de bemoeiingen met het N.V.V.- t.b.c. fonds. De voorzitter dankte de heer Scheele voor zijn uitvoerig jaar verslag. Uit het finnancieel verslag van de heer K. Hamelink bleek, dat de resultaten zeer bevredigend waren. Beide verslagen werden goed gekeurd. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op en werd dit als volgt samengesteld: Jac. Dronkers, voorzitter; P. Scheele, secretaris; K. Hamelink, penning meester; P. van Eijk, J. A. Roose, A. van Gink en L. v. d. Berge, leden. Benoeming hoofd Protest. Chr. School. Tot hoofd der op 1 september a.s. alhier te openen Protestants Christelijke School is benoemd de heer J. Neeteson, thans on derwijzer te 's-Gravenhage. Gerechtsgebouw gerestau reerd. In aanwezigheid van de minis ter van Justitie prof. dr. I. Sam- kalden, de secretaris-generaal van het departement van Justi tie mr. J. C. Tenkink, de procu reur-generaal en tal van bur gerlijke, militaire en politie autoriteiten is donderdagmid dag tijdens een bijzondere rechtszitting van de arrondisse mentsrechtbank te Middelburg het gerestaureerde en uitgebrei de gerechtsgebouw officieel in gebruik genomen. De president der rechtbank, mr. P. van Empel, de officier van Justitie, mr. G. J. B. van der Dussen en de griffier mr. J. W. Mulder spraken hun voldoe ning uit over deze dringend noodzakelijke verbetering van het gerechtsgebouw. De officier van Justitie merk te aan het eind van zijn „requi sitoir" op, dat hij in deze niets (Advertentie) Van Nolle bestellen! te vorderen heeft, doch dat het openbaar ministerie de bevoegd heid heeft conclusie te trekken. Deze conclusie is: de verbou wing is buitengewoon geslaagd. De president van de recht bank, gaf een historisch over zicht van de rechtbanken in Zeeland en het gerechtsgebouw te Middelburg, hetwelk dateert uit de tweede helft der acht tiende eeuw. In 1955 werd tot restauratie besloten. Minister Samkalden merkte in zijn toespraak op, dat het niet zo vaak voorkomt, dat men als minister van Justitie het woord mag voeren in een kring van mensen, die als hier, allen tevreden zijn, doch deze tevre denheid heeft verschillende oor zaken, onder andere de voldoe ning, dat door dit gebouw één der sieraden, die Middelburg telt en waarvan vele door de oorlog verloren zijn gegaan, her rezen is. Voor de minister was deze dag eveneens bijzonder vreugdevol, omdat hij toch grote zorg heeft voor de huisvesting van de rechtscolleges. Hij is van oor deel, dat in de huisvesting van deze gerechtscolleges iets door dringt van de eerbied, die men heeft voor de landscolleges. Gelukwensen werden voorts aangeboden door het lid van Gedeputeerde Staten, mr. a. J. van de Weel, die de Commissa ris der Koningin verving; door de deken van de balie, mr. Keg ge uit Goes en door de architect ir. H. de Lussanet de la Sablo- nière. Deze ingebruikname werd te vens bijgewoond door de voor zitters van de rechtbanken te Gent en Brugge en de Procu reurs des Konings. Een zakelijk succes. De firma Stoffels-Risseeuw, die hef vorig jaar bij de landelijke Philips radio-verkoopactie een tweede prijs behaalde, mocht het genoegen smaken ook dit jaar bij de uitgeschreven verkoop actie der Philips-fabrieken een tweede prijs te behalen. Dit succes van de firma Stof felsRisseeuw, die in Zeeuws- Vlaanderen nevens haar handel in radio-artiekelen ook een handel in naaimachines en was- tachin.es, en voor haar reclame lmatig van onze advertentie kolommen gebruik maakt, is des te opmerkelijk daar dit jaar slechts één prijswinnaar in de provincie Zeeland woonachtig is. Bazar „Het Groene Kruis". De tijdens de Paasweek alhier gehouden bazar ten bate van de plaatselijke afdeling van „Het Groene Kruis", heeft opgebracht 4.042,48. Door dit pracht resultaat zal het bestuur van de afdeling Zaamslag in staat zijn tot af lossing van een deel der uit staande geldlening en tot onder houd en aanvulling van het ma teriaal, hetgeen weer de bevol king ten goede komt. (Advertentie) Van Nelle bestellen! nieuwe vervolging TEGEN k. N. V. B. toto. De officier van Justitie bij het kantongerecht te 's Graven- hage, mr. II. van 't Veer, heeft gistermorgen een geldboete van 25,— subsidiair één dag hech tenis gevorderd tegen de 55-ja- rige secretaris-penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond L. B. omdat deze voetbal-functionaris de loterij- wet zou hebben overtreden in de periode van 1 september tot 1 november 1957. De officier van Justitie sprak in zijn requisitoir eerst over de vervolging van de KNVB-pool op 10 september van het vorige jaar, die geschiedde op grond van medeplichtigheid aan het geven van gelegenheid tot ha zardspel. De rechtbank sprak de heer B. toen vrij. De advocaat- generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff, tekende in 't belang van de wet cassatie aan. Dit cassa tie-beroep werd verworpen. De kwestie van de besloten heid achtte de officier van Ju stitie het zwaartepunt in deze zaak. De KNVB en „Caritas", zo zeide hij, hebben een loterij ingesteld, waaraan iedereen kan deelnemen. De KNVB had maar twee kolommen ter in vulling moeten geven in plaats van acht. Nu kan men zijn buurman of een vriend kolom men laten invullen. Dit had de KNVB moeten voorzien. Het begrip besloten kring is, aldus de officier van Justitie, uit de jurisprudentie gegroeid. Uit een arrest van de Hoge Raad blijkt dat kenmerken van deze beslotenheid zijn beperkt heid en een bijzondere band. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Uit jurisprudentie over de ge meentewet blijkt o.m. dat we bij een besloten kring moeten teruggaan naar de privésfeer, naar een partucilier gezelschap Doen we dit niet, dan kan iede re organisatie zich uitbreiden tot het gehele Nederlandse volk. Dan is er geen beslotenheid meer. Voorts zeide de officier van Justitie dat er zijns inziens geen bepaalde band bestaat tussen de deelnemers aan de toto. Eerst is men begonnen met zoveel mogelijk deelnemers te krijgen. Pas daarna heeft men getracht er enige besloten heid aan te geven. De officier van Justitie zeide dat er een veroordeling zou moeten volgen. Dit kan mer. jammer vinden, maar het moet nu eenmaal. Mocht de KNVB worden vrijgesproken dan zou den alle organisaties, zoals de radio, vakverenigingen en poli tieke partijen kunnen stellen dat zij een eigen besloten kring waren. Nederland zou over stroomd worden met loterijen die niet door de wet bedoeld zijn. In zijn repliek zeide de offi cier van Justitie nog dat hij, als de KNVB-pool verboden zal worden, niet zal wachten op een principiële uitspraak, maar dat hij niet zal toestaan dat kleine pools weer beginnen. De kantonrechter, mr. G. J. M. van den Dungen zal op,don derdag 1 mei vonnis wijzen. JAPANSE WERVEN ZIJN GEMIDDELD 2\i JAAR VAN WERK VOORZIEN. De Japanse scheepswerven hebben thans de leiding wat betreft het afleveren van nieuwe schepen en zij beschikken mo menteel over opdrachten, welke haar voor gemiddeld 2'/2 jaar vooruit van werk voorzien, aldus wordt medegedeeld in het jaar verslag over 1957 van Lloyds Re gister of Shipping. Het aandeel van Engeland in de te tewaterlating van nieuwe sche pen bedraagt thans nog slechts 17 procent van het wereldtotaal tegen 51 procent in 1948. De prijs- factor wordt van steeds grotere betekenis in verband met de da ling co de scheepsvrachtenmarkt De jongste dreiging van nieuwe looneisen van de zijde der werk nemers in de Britse scheeps- bouwindustrie wordt in dit ver band in het overzicht zeer nade lig genoemd. (Advertentie) RAW!-Schlara(fia Het Margrie'-hed Is bij afstek geschikt voor «Ie opgroeiende jeugd De etagn bedden ■gebruikt u daar waar twee bedden in sen kleine kamer moeten slaan. Het draaibed is de ideale oplossing voor de slaap-studeerkomer NV. RAWI-fi ken Winschot!"* Utrecht De resultaten, die in 1957 bij de Coöperatieve Vruchtenveiling „Zeeuwsch-Vlaanderen" werden bereikt, zijn, blijkens het verschenen jaarverslag. zeer gunstig geweest. In de eerste plaats voor wat betreft de financiën. Er was op bet einde van het boekjaar een batig saldo van 6478,97. Ter ai- gemene ledenvergadering, die vandaag wordt gehouden, zal het bestuur voorstellen dit aan de reserve toe te voegen. Er werden een vrij groot aan tal vergaderingen gehouden, waarbij steeds de Raad van Com missarissen aanwezig was. Bedroeg het ledental op 1 ja nuari 1957 117; op 31 december was dit gestegen tot 122, De sterke groei der vereniging vroeg ook in 1957 nieuwe, zware investeringen. Het ziet er naar uit, dat dit in de toekomst voor lopig het geval zal blijven. Teneinde een duidelijk beeld te geven van de investeringen doen wij hier een overzicht volgen van 1953 en 1957. 1953: Inventaris f 496,55 Emballage (fust) 496,55 1957: Inventaris 9.353,50 Emballage 71.630,29 Koelhuis en perron 233.578,80 314.562,59 De financiering in 1957 werd nogelijk gemaakt door de Coöp. Oentraie Boerenleenbank te Eind hoven in samenwerking met de Boerenleenbank te Westdorpe. Er werd een geldlening aange gaan van 225.000,naast een verhoging van de rekening-cou rant van 75.000 tot 125-000. Door de leden werd deelgeno men in de ledenobligatielening voor een bedrag van 16.700. Daarnaast werd een aanvang ge maakt met de vorming van een ledenkapitaalfonds, door het in houden van 2 van de netto- veilingopbrengst, waardoor een bedrag van bijna 17.500,aan (Advertentie) Van Nelle bestellen! de middelen der vereniging toe vloeide. De medewerking van de leden bij het bijeen brengen van gelden voor noodzakelijke investeringen mag zeer belangrijk worden ge- achi. Het grote probleem van de zo snel groeiende veiling blijft de financiering. Er moet een appa raat worden opgebouwd dat in staat is de snel groeiende tuin- bouwproduktie van Zeeuws- Vlaanderen naar de eisen des tijds af te zetten. Het bestuur acht de rentabiliteit der investe ringen geen ernstig probleem. De moeilijkste taak zal in de komen de jaren zijn: het aantrekken van voldoende kapitaal op aanvaard bare voorwaarden. Voor geldge vers (de Boerenleenbanken) is 't belangrijk, dat de leden in de eerste plaats zelf bereid zijn tot het verlenen van steun aan hun veiling. In de eerstkomende jaren zal een verdere uitbreiding van de gebouwen noodzakelijk worden, waarmee grote kapita len gemoeid zijn. KOELHUIS. In het vorige jaar werd een groot deel van de aandacht der leiding opgeëist voor de bouw van het koelhuis. Op 25 februari werd tot de bouw besloten; in juni werd met de bouw een be gin gemaakt en op 18 septem ber werd de eerste cel in gebruik genomen. Op 3 december had de plechtige ingebruikname plaats. De koelcapaciteit is als volgt: twee cellen voor elk 100 ion luchtkoeling, 1 cel voor 50 ton lucht- of mechanische koeling naar keuze, twee cellen van elk •25 ton mechanische koeling. In het eerste koelseizoen (in de aanvang waren nog niet alle cellen gereed) werd een hoge be zettingsgraad bereikt, die zeer gunstig afstak tegen die van an dere koelhuizen en luchtgekoelde bewaarplaatsen in Zeeland. In het komende seizoen zal het koel huis hoogstwaarschijnlijk te klein blijken. Ook na het fruitseizoen kon het koelhuis worden benut voor het bewaren van andere produkten. De uienrennen werden opge ruimd en grotendeels tegen gun stige prijzen verkocht. Het intern transport werd be langrijk verbeterd, waardoor flin ke arbeidsbesparingen werden verkregen. Daartoe werden ge bouwd of aangechaft een losper- ron met twee verrijdbare losbrug- gen, een kistenstapelaar en een laadbord met opvoerketting voor klemsteekwagens. Teneinde zo rationeel mogelijk te werken zal ook in de toekomst de grootst mogelijke aandacht moeten worden besteed aan ar beidsbesparende werkmethoden. In 1957 werden de groenten in het algemeen verkocht tegen matige prijzen. De prijzen van het fruit daarentegen stegen tot ongekende hoogten. In bijna het gehele land vielen de fruitoog sten tegen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! De samenwerking met de vei ling K. E. O. te Kvabbendijke is uitstekend en het bestuur is van oordeel dat een goede samenwer king onmisbaar is voor een goe de afzet der produkten, in 't bij zonder voor het fruit. In het afgelopen jaar werd een grote hoeveelheid fusten aange kocht. Toch blijkt de voorraad te klein, zodat het bestuur de ver gadering zal moeten verzoeken tot verdere aankoop over te gaan. Het bestuur en de Raad van Commissarissen is van oordeel dat er constant toezicht op ge bouwen en terreinen zal moeten worden uitgeoefend. Er zal dan ook een voorstel worden inge diend tot het bouwen van een dienstwoning. De ontwikkeling van de vlasindustie in Nederland. De heren Van Meel en Van Dongen, leden van de Tweede Kamer, hebben aan de minister president, de ministers van Fi nanciën, van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Economische Zaken en de staats secretaris van Economische Za ken de volgende vragen schrifte lijk gesteld: 1. Hebben de ministers en de staatssecretaris zich op de hoog te gesteld van de ontwikkeling van de vlasindustrie in Neder land, die voor vele gezinsonder nemingen reeds desastreus ge worden is en voor de overige op korte termijn desastreus dreigt te worden ten gevolge van de voor de vlasteelt abnormaal on gunstige weersomstandigheden in enkele van de voorafgegane jaren, gevolgd door een „vlas- politiek" van enkele landen, waar de Nederlandse vlasindus- trie geen afdoend verweer tegen over kan stellen? 2. Zijn de ministers en de staatssecretaris niet van oordeel, dat de Nederlandse vlasteelt en -industrie ten gevolge van de ge vorderde techniek op het gebied van de bereiding van kunstvezels zich in een positie bevinden, analoog aan die van de teelt van meekrap en de verwerking daar van in de laatste decennia van de vorige eeuw ten gevolge van de toen opkomende bereiding Door AGATHA CHRISTIE. 60) Nadruk verboden. „Dus schakelen jullie beiden de kamenier uit?" „Ja. Zoals ze zelf zei, het is de zakdoek van iemand van stand". „En de tweede vraag de pijpschoonmaker. Heeft kolonel Arbuthnot hem verloren of iemand anders?" „Dat is moeilijker. Engelsen steken niet. Daar heb je gelijk in. Ik hel over tot de mening, dat iemand anders de pijp schoonmaker heeft „verloren", om de langbenige Engelsman verdacht te maken". „Zoals u zei, monsieur Poirot", vervolgde de dokter, „twee toe vallige aanwijzingen is te veel. Ik ben het met monsieur Bouc eens. De zakdoek was een echte vergissing; vandaar dat nie mand wil toegeven, dat hij van haar is. De pijpschoonmaker is een valse aanwijzing. Tot steun van die theorie merken we op, dat kolonel Arbuthnot geen verwarring toont, en ronduit toegeeft dat hij een pijp rookt en dat type van schoonmaker gebruikt". „U redeneert voortreffelijk", zei Poirot. „Vraag no. 3. Wie droeg de rode kimono?", ging monsieur Bouc door. „Wat dat betreft, moet ik bekennen, dat ik niet het minste idee heb. Hebt u een idee daarover, dr. Constantine?" „Volstrekt niet". „Dan bekennen we ons daar in verslagen. De volgende vraag heeft in ieder geval mogelijk-1 heden. „Wie was de man of vrouw verkleed in wagon-lit- uniform?" Wel, men kan met zekerheid een aantal mensen noemen die het niet kunnen zijn. Arbuthnot, Foscarelli, graaf Andrenyi en Hector Mac- Queen zijn te lang. Mrs. Hub bard, Hildegarde Schmidt en Greta Ohlsson zijn te breed. Blijven over de knecht, miss Debenham, prinses Dragiloff en gravin Andrenyi en geen van hen lijkt waarschijnlijk. Greta Ohlsson en Antonio Foscarelli zweren dat miss Debenham en de knecht hun coupé's niet verlaten hebben. Hildegarde Schmidt zweert dat de prinses in haar coupé was en graaf An drenyi heeft ons verteld dat zijn vrouw een slaapdrank had ingenomen. Daarom lijkt het onmogelijk dat het iemand ge weest is en dat is ongerijmd". „Zoals onze oude vriend Euclides zegt", zei Poirot. „Het moet één van die vier zijn" zei dr. Constantine. „Ten- (Advertentie) Van Nelle bestellen! zij het iemand van buiten is, die een schuilplaats heeft ge vonden en dat, hebben we uitgemaakt, is onmogelijk". Monsieur Bouc kwam aan de volgende vraag van de lijst „No. 5. „Waarom staat het, horloge op 1.15?" Daar zie ik twee verklaringen voor. Of het is gedaan door de moordenaar om een alibi vast te stellen, en later werd hij verhinderd de coupé te verlaten toen hij het van plan was, doordat hij iemand hoorde bewegen, of an derswacht, ik heb een idee". De twee anderen wachtten eerbiedig, terwijl monsieur Bouc worstelde met zijn gedachten. „Ik ben er", zei hij eindelijk. „Het was niet de wagon-lit- moordenaar, die aan het hor loge kwamHet was degeen, die we genoemd hebbende tweede moordenaar de linkse persoon met andere woor den, de vrouw in de rode kimo no. Zij komt later en zet de wijzers terug om een alibi voor zichzelf te maken". „Bravo", zei dr. Constantine, „dat is goed bedacht". .Inderdaad", zei Poirot, „ze stak hem in het donker, niet beseffend dat hij al dood was, maar op de een of andere ma nier ontdekte dat hij een hor loge in zijn pyamazak had, nam het er uit, zette de wijzers blindelings achteruit en gaf het de vereiste deuk". Monsieur Bouc zag hem koel tjes aan. „Heb je zelf iets beters voor te stellen?", vroeg hij. „Op het ogenblik, neen", gaf Poirot toe. „Toch" ging hij door „geloof ik niet, dat jullie een van beiden het interessant ste punt van dat horloge heb ben opgemerkt". „Gaat vraag no. 6 daarover?", vroeg de dokter. „Op die vraag: ,Werd de moord begaan op dat uur? 1.15 antwoord ik: ,Neen". „Dat geloof ik ook", zei mon sieur Bouc. ,Was het vroeger?" is de volgende vraag. Ik zeg: „Ja!" U ook, dokter?" De dokter knikte. „Ja, maar de vraag: ,Was het later?" kan óók bevestigend be antwoord worden. Ik ben het eens met uw theorie, monsieur Bouc, en monsieur Poirot ook, denk ik. al wil hij zich niet bloot geven. De eerste moorde naar kwam vroeger dan 1.15, maar de tweede moordenaar na 1.15. En v/at betreft de kwestie van de linksheid, moeten we geen stappen doen om ons te vergewissen, wie van de reizi gers links is?" „Ik heb dat punt niet geheel verwaarloosd", zei Poirot. „U hebt misschien opgemerkt, dat ik verscheidene reizigers óf een handtekening óf een adres heb laten schrijven. Dat is niet be slissend, omdat sommige men sen enkele handelingen doen met de rechterhand en andere met de linker. Sommige schrij ven rechts, maar spelen links golf. Toch, het is iets. Iedere persoon die het gevraagd werd, mm de pen in de rechterhand, behalve prinses Dragiloff, die weigerde te schrijven". (Wordt vervolgd.) (Advertentie) Van Nelle bestellen! van kleurstoffen? 3. Indien vraag 2 bevestigend wordt beantwoord, handhaven dan de ministers en de staats secretaris de mening, gegeven door de minister-president op 25 oktober 1954 bij de beantwoor ding van vragen, gesteld door de heer Van Meel (aanhangsel Han delingen Tweede Kamer, 1954— 1955, blz. 3), welke mening luidde „Ook de ondergetekende" de heer minister-president „is van mening, dat een gezon de vlasindustrie voor de Ne derlandse economie van groot belang kan worden geacht. Hij is er voorts van overtuigd, dat de hierbedoelde gezinsonder nemingen, mits goed geleid, van een wezenlijk belang zijn voor een goede sociale en eco nomische structuur van ons land." 4. Wanneer vraag 1 en vraag 3 bevestigend worden beant woord, is de regering dan niet van oordeel, dat op zeer korte termijn dient te worden nage gaan of en, zo ja, op welke wijze door de overheid de behulpzame hand kan worden geboden? De woningwetbouw. Het lid van de Tweede Kamer de heer Andriessen heeft aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Wil de minister mededelen, zo mogelijk gespecificeerd: a. tot welke resultaten voor de woningwetbouw de z.g. „grote contracten" hebben geleid; b. indien de resultaten bene den de verwachting gebleven zijn. wil de minister dan de oorzaken daarvan mededelen? 2. Heeft de totstandkoming van deze grote contracten prijs- dalend gewerkt en, zo ja, in welke mate? 3. Is het juist, dat ten ge volge van bedoelde contracten de toewijzing van contingenten wo ningwetwoningen aan gemeen ten, welke niet bij meergenoem de contracten betrokken zijn, of de uitvoering van reeds gereed zijnde plannen ongunstig is be ïnvloed? 4. Indien de voorgaande vraag geheel of ten dele een bevestigen de beantwoording verkrijgt, kan de minister dan mededelen: a, in welke mate en voor welke gemeenten dit het geval is; b. of naar zijn oordeel deze consequentie als redelijk en ver antwoord moet worden aan vaard?

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2