wit De onderhandelingen over de vrijhandelszone Strijd opSumatralooptteneinde Internationale scheepsbouwstatistieken \NDE J Eisenhowers persconferentie Vragen over directoraat materiëel landmacht HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 24 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4353 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD De misdadigheid in de Verenigde Staten De topconferentie Plevèn informateur Twee ambassadeleden van Indonesische vertegenwoordiging in Den Haag leggen hun functie neer De strijd in Algerië De spanning tussen Israël en Jordanië De epidemieën in Oost-Pakistan Spaak over kernwapens Vorderingen van centrale leger op Sumatra Celebes Bijeenkomst van Indonesisch"1 premier met chefs van staven. LAUW! En kker schui- ;r EN PLASTIC i Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur t. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs per 9 ct. Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels f 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzend''"? advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. te brengen. Naar aanleiding van dit rap port is een zeer vruchtbare dis cussie gevoerd, waarbij vele moeilijkheden onder de ogen werden gezien. Over enkele pun ten zijn echter meningsverschil len blijven bestaan, die slechts een oplossing kunnen vinden, wanneer de Franse regerings vertegenwoordigers weer zeg- gingsbevoegdheid zullen hebben. Het ministeriële comité der zes heeft dinsdag evenwel beslo ten, aldus drs Van der Beugel, ook wanneer niet op korte ter mijn een nieuwe Franse rege ring gevormd mocht worden, in ieder- geval op 10 mei a.s. weer bijeen te komen, teneinde voort te gaan met de bestudering der problemen. Mede in verband met de verkiezingen in Italië en Bel gië en de naderende vakanties is het wel uitgesloten te achten, dat de conventie voor de vrijhan delszone der 17 nog voor 1 janu ari geratificeerd kan worden. De heer Van dg- Beugel zeide rerri Naar de Nederlandse staats-Jovereenstemming secretaris van Buitenlandse Za ken drs E. H. van der Beugel woensdagmorgen op een te Brussel gehouden persconferen tie meedeelde, lijkt het hem, vooral in verband met de Fran se kabinetscrisis, die het nemen van belangrijke beslissingen ver hindert, niet waarschijnlijk dat de vrijhandelszone der 17 O.E.E.S.-landen op hetzelfde ogenblik in werking zal kunnen treden als de Europese markt der zes, nl. op 1 januari 1959, het tijdstip, waarop zoals men weet, vooral de Engelsen aan dringen. Naar het oordeel van de on derhandelaars mag dan ook ver wacht worden dat na de bijeen komst van het ministeriëel comi té der zes op 10 mei a.s. te Brus sel, het accent meer dan te voren gelegd zal worden op een over gangsregeling, waarbij de landen die deel gaan uitmaken van de vrijhandelszone zouden overeen komen b.v. op wederzijdse basis begin januari a.s. hun tarieven met 10 procent te verlagen. Deze maatregel zou dan tevens het respijt geven dat nodig is om de vele details van de conventie voor een vrijhandelszone nader uit te werken. Staatssecretaris Van der Beu gel verklaarde verder dat de be sprekingen die dinsdag door het ministeriële comité van de zes voor de vrijhandelszone te Brus sel zijn gevoerd, niet hebben kunnen leiden tot de opstelling van het memorandum, waarin het gezamenlijke standpunt van de E.E.G.-landen ten aanzien van de vrijhandelszone had die nen te worden vastgelegd. Zoals bekend was dit memorandum be stemd voor de gedachtenwisse- ling, die begin mei in Parijs in het intergouvernementele comi té der 17 O.E.E.S.-landen onder voorzitterschap van de Engelse paymaster general Maudling over het vrijhandelsgebied ge houden moet worden. Daar de Franse minister Fau- re dinsdag slechts 10 minuten bij de besprekingen aanwezig kon zijn en zich op grond van de strenge bepalingen, die in Frank rijk bij een kabinetscrisis gelden, niet in de discussie mocht men gen, kon het betreffende memo randum niet worden opgesteld. Het onmiddellijk gevolg hiervan zal zeer waarschijnlijk zijn, dat de bijeenkomst van het comité Maudling op 2 en 3 mei in Parijs naar een later tijdstip verscho ven zal moeen tworden. Dinsdag heeft men zich, naar drs Van der Beugel verder nog meedeelde, voornamelijk bezig gehouden met een rapport dat door de werkgroep Ockrent werd opgesteld en waarin wordt ge tracht aan de hand van de be staande plannen de standpunten der zes landen met elkaar in De heer Van der Beugel ge loofde niet dat het landbouwpro bleem uiteindelijk een struikel blok zou bljjken te zijn bij de onderhandelingen over een vrij handelszone. De kwestie der harmonisatie is dinsdag uitvoerig besproken, zo zeide hij nog, en in de plan nen te dien aanzien van de Ita liaanse deskundige prof. Carli ziet men algemeen een belangrij ke bijdrage tot het nader bij el kaar brengen van de verschillen de standpunten. De gevoeligste problemen schuilen in lijst G van het Euromarktverdrag. Hiervoor kan evenwel een oplossing wor den gevonden door tariefharmo nisatie of door het invoeren van certificaten van oorsprong. Prof. Carli heeft nog een ander plan dat bestaat in het heffen van compenserende rechten in be doelde gevoelige sector. Met betrekking tot de bespre kingen die dinsdag in de raad van ministers van de Euratom zijn gevoerd over de ontwerp overeenkomst met de Verenigde Staten over de kernenergie, ver klaarde staatssecretaris Van der Beugel nog dat Nederland vrij dit zeer te betreuren. Indien evenwel de hierboven geschetste blijft in zijn keuze in welk land overgangsregeling tot stand het zijn kernreactors wil aanko pen. De heer Van der Beugel verklaarde dat het gemeenschap pelijke researchprogramma dat in de Verenigde Staten en in Europa gelijktijdig zal worden uitgevoerd, alsmede hte gemeen- komt, zo merkte hij op, dan be hoeft dit uitstel \'4n de onderte kening van de vrijhandelsover eenkomst, nog geen onaangena me consequenties t'e hebben voor de O.E.E.S.-landen die geen deel uitmaken van de Europese markt schappelijke programma voor de der zes. Een mislukking kan de bouw van krachtreactors in vrijhandelszone in ieder geval Europa en het uitwisselen van niet meer wodren, want daardoor kennis, belangrijke aspecten bie- is men reeds te ver, zo zeide hij. I den voor Nederland. President Eisènhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie verklaard niet te begrijpen welke bedoelingen de Sowjet-Unie nu ten opzichte van een topconferentie heeft. Hij had er met verscheidene func tionarissen uit zijn omgeving over gesproken maar kon op het openblik niet tot een goede gis sing of conclusie komen. Eisenhower merkte naar'aan leiding van opmerkingen over Sobolefs verklaringen in de Vei ligheidsraad op dat de Rus enke le uitingen van Amerikaanse militairen en functionarissen van het ministerie van Defensie had aangehaald en dat hij, Eisen hower, het niet op prijs stelde dat men een Russische afgevaar digde zoveel kruit om te ver schieten aanbood. De president herhaalde nog eens dat overleg op hoog niveau alleen tussen Rusland en Ame rika over kwesties die ook de Westelijke bondgenoten aangaan uitgesloten was, omdat dit slechts een Russische poging tot zaaien van verdeeldheid in het Westelijke kamp zou zijn. De president achtte het op het ogenblik voor de Verenigde Sta ten van groot nut als men bond genoten, als b.v. Engeland, in lichtingen over atoomwapenen zou verstrekken, hetgeen tot op Eind maart waren er in de wereld, zonder inbegrip van de Sowjet-Unie en communistisch China, volgens Lloyds Register of Shipping 1.732 schepen van tezamen 10.065.459 ton in aan bouw. Daarbij waren 363 olie tankschepen. De landen die de grootste tonnages aan scheepsruimte »invoerden" waren Liberia (1.004.204 ton), Noorwegen <817.634 ton) en Panama (682.072 ton). De landen met de grootste uitbreidingen van hun koop vaardijvloten waren Engeland (2.205.180 ton), Noorwegen (1.130.990), Liberia (1.004.204) en Panama (682.072 ton). Engeland had 307.758 ton scheepsruimte in het buiten land in aanbouw, het hoogste ooit voorgekomen totaal. Daar entegen was de omvang van de in Engeland in aanbouw zijnde exporttonnage 50 schepen van tezamen 366.432 ton de kleinste sedert 1946. Deze ton- page omvatte tien schepen van ui totaal 107.400 ton voor Noor wegen en acht schepen van te zamen 77.632 ton voor Liberia. In de gehele wereld was in totaal 4.066.116 ton scheeps ruimte voor export in aanbouw, waarvan Japan 21,9 procent bouwt. Daarna komt West- Duitsland met 14,7 procent, Ita lië met 10,8 procent en Enge land met 4,9 procent. Vergeleken met het vooraf gaande kwartaal is de totale in Japan in aanbouw zijnde scheepsruimte verminderd met 131.489 ton tot 1.457.791 ton. Dit is de eerste maal sedert septem ber 1954, dat er in Japan een vermindering plaats vond. Het totaal van West-Duitsland nam met 129.982 ton toe tot 1.058.069 ton. Voor Italië bedroeg de ver mindering 55.194 ton tot op 884.343 ton en in de Verenigde Staten vond een toeneming plaats met 102.157 ton tot 797.496 ton. In de Verenigde Staten zijn in 1957 bijna 2.800.000 zware mis daden gepleegd, ongeveer 24 pro cent meer dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Volgens officiële cijfers is het aantal misdaden door jongelie den beneden de 18 jaar gepleegd, sedert 1952 met 55 procent toe genomen. 47,2 procent van alle arrestaties wegens zware misda den in 1957 betrof jeugdige per sons. heden krachtens de Amerikaan se wet op de atoomenergie onmo gelijk is. Op het ogenblik be raadslaagt een ondercommissie van de gemeenschappelijke con grescommissie voor atoomener gie over Eisenhowers voorstel len voor wijzigingen in de be staande wet. Eisenhower was van mening dat als Amerika bondgenoten heeft men hun ook ^een inlichtingen moet onthou den vooral niet als de tegenstan der die reeds kent. Eisenhower zei speciaal Engeland en Frank rijk op het oog te hebben. Naar zijn mening is de huidige econo mische recessie iets aan het ver minderen en is men misschien over het dieptepunt heen. De ambassadeurs van Frank rijk, Engeland en de V.S. zullen de Sowjet-regering vóór vrijdag a.s. een nota overhandigen waarin gevraagd wordt of de Sowjet-Unie nog steeds bereid is onderhandelingen te begin nen ter voorbereiding van een topconferentie. Dit is woensdag in officiële kringen te Parijs meegedeeld. Oud-premier René Plevèn, de leider van de „Union democrati- que et socialiste de ia resistance" (U.D.S.R.) een linkse cen- trumgroep heeft zich op ver zoek van president Coty bereid verklaard, de mogelijkheden van het vormen van een regering te onderzoeken. Te Singapore meent men «lat de uit Djakarta afkomstige be richten, volgens welke de op standelingen op Sumatra hun hoofdstad van Boekittinggi naar Batoe Sangkar, in het oerwoud, hebben overgebracht, er op dui den, dat de burgeroorlog in In donesië in feite afgelopen is. In dit verband wordt ook ge wezen op de berichten, dat op standelingen voorbereidingen treffen om te vluchten met wa tervliegtuigen, die zich op het meer van Singarak, tachtig kilo meter ten noorden van Padang, zouden bevinden en op het feit dat radio-Boekittinggi dinsdag avond niet de gebruikelijke uit zending van berichten in morse tekens heeft gegeven. Twee ambassaderaden van de Indonesische diplomatieke ver tegenwoordiging in Den Haag, de heren Abdul Hakim Lubis en Zahar, hebben dinsdag hun func tie neergelegd, omdat zij zich niet kunnen verenigen met de politiek van geweld van de Indo nesische centrale regering in Djakarta om de problemen, wel ke ten aanzien van de buitenge westen zijn gerezen, tot oplos sing te brengen. Hiermede hebben zij het voor beeld gevolgd met kapitein Ma- rah Joenoes, assistent-militair attaché in Den Haag, die met in gang van zaterdag 19 dezer, zijn functie neerlegde. Zowel de heer Lubis, die op trad als hoofd van de politieke afdeling van de Indonesische di plomatieke missie in Den Haag, als de heer Zahar, die hoofd van de economische afdeling was, zal in Nederland de verdere ont wikkeling der gebeurtenissen in Indonesië blijven afwachten. Beide heren hebben de Indonesi sche zaakgelastigde, de heer Ma- ramis, van hun besluit op de hoogte gesteld. Zij zullen in con tact blijven met de andere leden van de Indonesische diplomatie ke vertegenwoordigingen in Europa, die een zelfde beslissing hebben genomen. In het geheel hebben thans in Europa vijf ambassaderaden zich uit hun ambt teruggetrok ken, namelijk in Rome de heer Het lid van de Tweede Kamer de heer Koersen heeft aan de mi nisters van Justitie en voor Defensk de volgende vragen schiiftelijk gesteld: 1. Hebben de ministers kennis g: nomen van de na de behande ling in hoger beroep van de straf zaak tegen majoor K. in verschil lende dagbladen verschenen ver slagen, waaruit kan worden op gemaakt dat ter terechtzitting van het H.M.G. door majoor K. en enige getuigen verklaringen zijn afgelegd omtrent de ang van zaken bij het directoraat mate- i ieel landmacht? 2. Zijn de ministers niet van mening, dat enige dei vorenbe doelde verklaringen, zoals deze in enkele dagbladverslagen zijn weergegeven, de veronderstelling wett'gen, dat bij het D.M.L. cu- merkelijke toestanden hebben ge heerst? Sedert het begin van de op stand in Algerië, in november 1954, zijn bij gevechten 62.000 opstandelingen en 6.000 Franse militairen gesneuveld. De Franse minister van Defen sie, Jacques Chaban Delmas, die dit op een persconferentie mee deelde, zei voorts, dat de afge lopen maand 3.000 opstandelin gen werden gedood waardoor het totaal voor de afgelopen drie maanden op 7.000 werd gebracht. De Franse verliezen waren on geveer een tiende van die der opstandelingen. De minister zei, dat de sterkte der opstandelingen kan worden geschat op 23.000 man en 30.000 man hulptroepen. Hij deelde mee, dat de dienst- nhrntb'en die op 1 mei zouden afzwaaien, later gedemobiliseerd zullen worden. De maatregel heeft betrekking op 30 tot 35.000 jeugdige Franse soldaten. 3. Zijn de ministers in staat en bereid te bevorderen, dat ten be hoeve van een juiste beoordeling van de gang van zaken bij het D.M.L. de inhoud van de hierbo ven bedoelde verklaringen, zoals deze is vastgelegd in het proces verbaal van de zitting van het H.M.O., ter kennis van de Kamer komt? 4. Zijn de ministers, indien de derde vraag geheel of ten dele ontkennend beantwoord zou moe ten worden, bereid te bevorderen, dat de Kamer in elk geval op koite termijn zij het nadat het H.M.G. in de zaak tegen majoor K. uitspraak zal hebben gedaan uitvoerig werdt ingelicht om trent de gang van zaken bij het D.M.L., voor zover deze in de eer ste vraag bedoelde verkl vingen voor het H.M.G. ter sprake is ge bracht? In Jeruzalem werd woensdag morgen ontkend dat de Verenig de Staten druk op Israël zouden uitoefenen om het te bewegen geen tanks te laten deelnemen aan het défilé, dat vandaag te Jeruzalem zal worden gehouden ter herdenking van het feit dat de staat Israël tien jaar geleden werd gesticht. Van bevoegde Israëlische zijde werd er nogmaals met nadruk op gewezen dat deze tanks geen munitie zullen hebben en dat zij direct na het défilé Jeruzalem zullen verlaten. Jordanië heeft inmiddels bij de gemengde bestandscommissie een klacht ingediend, omdat Is raëlische militairen in het gede militariseerde gebied van de berg Scopus de bouw van fortifica ties zouden hebben hervat. Te vens wordt de Israëliërs verwe ten dat zij in het betrokken ge bied een verlicht nationaal em bleem hebben aangebracht, dat de Jordaniërs als een uitdaging beschouwen nu de staat Israël tien jaar bestaat. Achmad, die als waarnemend zaakgelastigde fungeerde, jn Pa rijs de heren Iljas Hamza en August Ramedhan, en in Den Haag de heren Lubis en Zahar. Voorts legden in Rome ambas sadeur Mohammad Sutan Rasjid, de persattaché Bachtiar Effendi en de eerste secretaris, belast met de economische afdeligg Tjoa Hok Soei, hun functie neer, in Brussel de heren Harun Na- sution en Anwar Moien, respec tievelijk tweede en derde secre taris bij het Indonesische gezant schap, en in Den Haag de assis tent-militair attaché, kapitein Joenoes. Het aftreden van de heren Lubis en Zahar werd van de zijde van de Indonesische diplo matieke vertegenwoordiging in Den Haag officiëel bevestigd. Ongeveer 10.300 mensen zijn in de afgelopen 23 dagen als ge volg van de cholèra- en pokken epidemieën in Oost-Pakistan om het leven gekomen, aldus wordt van de zijde der gezondheids autoriteiten medegedeeld. Men legde er de nadruk op, dat dit een zeer ruwe schatting is, daar er bij de overlijdensregi- stratie in de dorpen vaak fouten worden gemaakt. Ook is er soms in het geheel geen registratie. De toestand in Dacca is men meester, hoewel de ziekenhuizen overvol zijn. In deze stad stier ven vorige week 24 mensen. Op het platteland is er weinig per soneel van de gezondheidsdien sten. In sommige dorpen is het dodencijfer hoog. Lege hutten werden soms geplunderd. Som mige leden van de gezondheids dienst zijn overleden. Het gevolg hiervan is dat andere bang zijn hun plaats in de besmette gebie den in te nemen. \.Cii Jolen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgen slappe werking dor or ganen. onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Krulden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam Verkrijgbaar bij apotheker of drogist a f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. Paul Henri Spaak, de secreta ris-generaal van de Navo, heeft woensdag te Bonn verklaard, dat raketten met een kernlading net enige verdedigingsmiddel tegen 'n luchtaanval met moder ne middelen vormen. Volgens hem moet men onderscheid ma ken tussen defensieve kernwa pens luchtdoelwapens met kernlading tactische atoom wapens en raketten met middel grote en grote reikwijdte. Wat deze raketten betreft, zei Spaak, dat wel eens wordt ge zegd, dat, dit soort wapens aan valswapens zijn. De Navo was echter niet van plan om een aanval te beginnen, doch ingeval de aangesloten landen zelf wer den aangevallen was er niets wat hen verbood de bases, van waar zij werden aangevallen, te verwoesten. Dit wilde niet zeg gen, dat de militaire autoriteiten van de Navo in alle landen lan- ceerinrichtingen voor raketten wilden bouwen. „Tot dusver heeft geen enkel land iets be hoeven te weigeren, daar de Navo nog van geen enkel land iets op het gebied van raketten heeft gevraagd", aldus Spaak. Men is te Singapore niet ver rast door het besluit der opstan delingen, om Boekittinggi te ont ruimen, daar men dit reeds had afgeleid uit het vertrek, nu drie dagen geleden, van de buiten landse journalisten ter plaatse. Het staat vast, dat de rege ringstroepen na de bezetting van Padang, in de afgelopen week, geen militaire operatie op grote schaal meer hebben ondernomen. Men schrijft dit te Singapore echter niet toe aan besluiteloos heid der militaire leiders, doch aan het feit dat deze overtuigd schijnen te zijn dat de val van Boekittinggi onvermijdelijk is, en dat zij daarom onnodig bloedver gieten willen vermijden. Radio-Boekittinggi heeft in de afgelopen dagen in morsete kens gestelde en voor de Ame rikaanse persbureaus bestemde berichten uitgezonden, volgens welke de opstandelingen in het gebied van Padang op grote schaal tegenaanvallen hadden ingezet. Waarnemers te Singa pore achten deze berichten ech ter nauwelijks geloofwaardig, omdat de rebellen tot nu toe ner gens in staat zijn gebleken de opmars der regeringstroepen te gen te houden. Ook in alle andere delen van Sumatra duurt de opmars der regeringstroepen voort. De strijdkrachten der opstandelin gen bevinden zich thans in een dubbele uijptang, waardoor hun alle mogelijkheden tot terug trekking en bevoorrading zijn afgesneden. De enige mogelijkheid, die hun overblijft, is terugtrekking in het oerwoud, om vandaar uit een guerilla-oorlog te voeren. Doch waarnemers te Singapore menen dat de regeringstroepen de opstandelingen, na de val van Boekittinggi, zouden kunnen uit hongeren. De belangstelling dezer waar nemers richt zich ook op Dja karta, waar, naar zij menen, be langrijke politieke beslissingen zullen vallen. Zij hebben de indruk dat pre sident Soekarno thans tot een compromis met drs Hatta zou kunnen komen, omdat hij bewe zen heeft de toestand in Indone sië meester te zijn. En Hatta, die het vertrouwen geniet der Sumatranen en wiens persoon in de afgelopen twee dagen het middelpunt is geweest van grote betogingen te Djakar ta, zou volgens hen deel kunnen nemen aan een regering onder Soekarno, omdat hij, ten tijde van de strijd op Sumatra, een „diplomatiek stilzwijgen" heeft oewaard. Volgens berichten uit Djakar ta zijn de Indonesische rege ringstroepen nog ca 13 km van Boekittinggi verwijderd. Het Indonesische persbureau PIA meldde, dat het steunpunt Solok in de bergen thans werd ,r, - ,e uo de leger- woordvoerder Pirngadie, dat de val van deze plaats spoedig ver wacht werd. Radio-Djakarta meldde, dat berichten uit het opstandige Noord-Celebes erop duiden, dat de bevolking daar lijdt zoals on der de Nederlanders en de Ja panners. Ieder tussen 18 en 50 jaar moet op het land werken en de opbrengst van de kopra, kof fie en andere produkten gaat naar de opstandelingenleiders. Vandaag zal in Indonesië ,,anti-kolonialisme"-dag worden gevierd. President Soekarno zou ter gelegenheid daarvan een radiorede tot heel Indonesië uit spreken. De regeringsradio heeft mee gedeeld, dat de bevolking in Ta- panuli de regeringstroepen van voedsel voorziet. Majoor Manap Lubis, de commandant van Me- dan, verklaarde dat het in de stad rustig was. Er was echter een grote hoeveelheid munitie van de opstandelingen ontdekt. De opstandelingenradio heeft gemeld, dat de regeringstroepen, die uit het noorden oprukken woensdag nog twee plaatsen hebben veroverd. De regerings eenheden hadden 15 bruggen, die de rebellen hadden opgebla zen, hersteld. Deze troepen zou den zich op ongeveer 19 km van Boekittinggi bevinden. Kolonel Dachlan Djambek. voorheen minister van Binnen landse Zaken en minister van Voorlichting der tegenregering, is woensdag benoemd tot com mandant van; het Noord-Suma- traanse front, aldus de opstan delingenradio. Kolonel Djambek verklaarde: „Wij moeten onze krachten bundelen teneinde weerstand te bieden aan de bui tenlanders. in het land dat wij liefhebben en de verleiding van hen te weerstaan, die ons geloof in God en in de republiek Indo nesië willen vernietigen". Volgens radio-Djakarta zijn de troepen der centrale regering na nog een stadje op de opstandelin gen te hebben veroverd, woens dag Bukittinggi tot op een af stand van nog slechts zestien kilometer genaderd. De Indonesische regerings troepen hebben Alahan Pand- jang, 56 km ten zuidoosten van Padang bezet. Deze plaats is een sleutelpositie van het steunpunt van de opstandelingen te Solok. Het persbureau Antara meldde, dat drie bataljons gewapende leden van de Darul Islam in Mid den-Celebes pogingen hebben ge daan de steden Makale en Rante- pao binnen te dringen. Na een gevecht van vier uren, waarin elf bendeleden, een politieman en vijf burgers werden gedood, wer den de aanvallers door eenheden van de politie teruggedrongen. Naar werd gemeld, zouden de autoriteiten van Midden-Celebes om versterkingen uit het zuiden hebben gevraagd, om mogelijke nieuwe aanvallen van de Darul Islam af te slaan. Voorts deelde radio-Djakarta mee, dat in Noord-Celebes zich tal van opstandelingen overge ven, als gevolg van de voedsel schaarste, welke zou zijn ont staan door de blokkade door de Indonesische marine en de aan vallen door de luchtmacht. In de havens van Palu en Donggala zijn vijf vrachtschepen aangekomen met levensmiddelen voor de bevolking van de „be vrijde" gebieden, aldus radio- Djakarta. De Indonesische premier, Djuan* da, en de drie chefs van staven der strijdkrachten, kwamen gis teren bijeen voor een beschou wing van de buitenlandse reactie op de „politionele actie" der rege ring tegen de opstandelingen in West-Sumatra en Noord-Celebes aldus een bericht van F.I.A. levens werden de manoeuvres besproken, welke de volgende week door de Zoavo-landen in de omgeving van de Indonesische wateren zullen worden gehouden. Ooi: de secretaris-generaal van het ministerie van Defensie, Hi- dayal, woonde de besprekingen bij. Langzaam trok een rug van hogedruk de afgelopen 24 uur over ons land naar het zuiden. Het gevolg was, dat de wind sterk in kracht afnam en de zon de temperaturen tot iets hogere waarden deed oplopen dan dins dag. De zuidwaartse beweging van de rug van hogedruk hing sa men met de toeneming van de depressie-activiteit, die op de Oceaan gesignaleerd werd. Het front van een storing trok in de loop van de dag over de Britse eilanden en zal vandaag bij ons bewolking, maar geen neerslag brengen. Een volgende storing bereikte in de late avonduren van woens dag West-Ierland en trokt ver der oostwaarts. Voor deze sto ringen zal de wind bij ons weer wat gaan toenemen, maar nu uit midwestelijke richting waardoor dan weer iets warmere lucht wordt aangevoerd. De middagtemperaturen zullen dan ook weer wat hoger worden. Regen van deze laatste storing verwachten we niet vandaag overdag. medegedeeld door het K.N.M.I. «e De Bilt, geldig van donderdag morgen tot donderdagavond. WEER IETS WARMER. Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere tempera zuidwest. Iets hogere tempera turen dan gisteren. VRIJDAG 25 APRIL v.m. n.m. 5.28 5.51 6.43 7.06 6.03 6.26 6.53 7.16 Ereskens Hansweert Terneuzen Walsoorden ZON MAAN op onder op onder April. 24 5.26 19.51 9.01 0.08 25 5-24 1953 10.01 0-54

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1