Binnenlands nieuws Ijzerhandel Tazelaar SPORT Eric de Noorman - De ontembare \d enauer ouw van in Europa Marktberichten BEURSOVERZICHT SCHAKEN ATHLETIEK Kort geleden heersten hier nog roet en walm Kosten van werkclassificatie in de landbouw AGENDA rdigen van kernwa- Duitsland had krach- esteuropese unie-vei en van het recht op ■n van deze wapens, iggesprek is vorige rd, kort voordat Ade - Londen naar Bonn ïlier zei verder, dat lor een zóne zondei 5 in Europa „slechts stichten". Dergelijke riden de Sowjet-Unie t West-Europa te ver- ior raketten over de lieten. Deze plannen de aandacht af var. imste doel: een alge- mtroleerde ontwape- is niet van mening, inse voorstellen voor ses gebied van vrije tot stand komen van •nkomst in de weg v'estduitse regering is de mening toegedaan, enigd Koninkrijk dooi de vrijhandelzóne met e gemeenschappelijke aonden moet worder. spoedig mogelijk. en van personeel ense ondergrondse tfgewezen ense vervoersautori- sn de eis van het per- de ondergrondse vooi verhoging van tien de instelling van een van veertig uur ver- t gaat om 18.000 loon- wordt dat de vak- •estie nu aan een hof •age zal voorleggen, tchter niet uitgesloten het personeel zich zal bij de vijftigduizend ersoneel die op vier staken om aan loon- it bij te zetten, dense politieagenten salarisverhoging van nt. Ook is reeds be de Britse metaalbe- id volgende week op vergadering om een Jing van vijftien pro- ijn drie miljoen leden en. vliegtuigfabriek van hers and Harland in lord-Ierland) zijn 5000 n sit-downstaking ge- otest tegen dreigende mtslagen ten gevolge ïtrekking van een be- Canberra-bommenwer- le Britse regering. zullen de arbeiders iriek in optocht naar ch t-pro test vergaderd ng i-Jordaans incident !olf van Akaba zijn loten gewisseld tussen sche en een Jordaanse oot. Daarbij zijn vol- iten uit de Israëlische Eilath twee Israëliërs ffen geschiedde ter Akaba zelf. de Jordaanse lezing aëlische patrouilleboot lanse territoriale wate- lur oo een Jordaanse end, die onmiddellijk >t. ediseh-Arabische kust- hadden zich in de engd. heeft zich bij de wa dscommissie beklaagd, de Israëlische versie e Israëlische vissers in boot gaan zoeken naar recente storm losge- e boot. Op volle zee loor een Jordaanse pa- beschoten, lëlisch marinevaartuig imiddels aan de grond motorboot tenslotte ir één der vissers was le ander was onvind- n dollar met een lage werd nog toegevoegd, financiële hulp en de steun, die door de Staten aan Euratom leend, de redenen zijn. len voornemens is de rnreactors in de Ver kopen. Dit betekent t, dat voor het overige et bouwprogramma de versie van de Britse ie-centrales van Cal- welke thans beschik- iet in aanmerking zou imen. Nelle bestellen! kunstmanen •cteur van het Ameri- /anguard kunstmaan- John Hagen, heeft commissie van het Afgevaardigden uitge- 'oor instelling van een naai orgaan ter beper- het aantal aardsatel- te groot aantal, zei vrede in gevaar kun- aangezien het voor waarnemers moei- satelliet te onderschei- naderende raket. ;en ire en I USKTRISC'HE LOCOMOTIEF ONTSPOORD TE ALKMAAR. Door het ontsporen van een elektrische locomotief te Alk- - jar is gisteren de lijn Alkmaar itgeest versperd geweest. Het vervoer tussen deze plaat- geschiedde over één lijn. Er d een dienst onderhouden tus- Alkmaar en Castricum. De i-- r.en van en naar Amsterdam Beverwijk en Zaandam reden t l'itgeest. DODE EN GEWONDEN DOOR TWEE AANRIJDINGEN Maandagavond is op het kruis- r, r,t Ringovenstraat-Burge- •'-eester Lemmensstraat te Ge il-- een 41-jarige wielrijder, L. j. d. uit Limbricht, door een sonenauto aangereden en op slag gedood. Zirect na de botsing sloeg de a ..to linksaf en kwam daarbij in h .sing met een uit de tegen overgestelde richting komende i tobus. De personenwagen werd vrijwel geheel vernield cir.-ir de autobus, die ook zwaar werd beschadigd. De bestuurder van de personenwagen, H. B. uit Si tard, werd zwaar gewond, evenals twee van zijn medepas sagiers, de heren P. V. en P. B. uit Geleen. Allen moesten naar vet ziekenhuis te Sittard worden o ergebracht. De vierde inzitten- (e een dame, M. S. uit Geleen, is ;ect na de botsing gevlucht en eerst dinsdag middag terugge- >den. Zij liep een shok op en werd licht aan het hoofd ge- wond. L („EEN MENGGEBOD VOOR BOTER EN MARGARINE in sommige zuivelkringen heeft na de recente verlaging van de inleveringsprijzen van boter en kaas de mening postge vat. dat nu wel zeer binnenkort een menggebod voor boter en r jgarine zal volgen. Zoals men weet is de minister v n Landbouw dr. ir. A. Vonde- ling voornemens de mogelijkheid tot het melangenen (waarschijn- 1 lijk 15 percent boter in de mar garine) weer open te stellen docr opheffing van het meng- verbod. Zo er al sprake is geweest van een menggebod, aldus verneemt het ANP uit doorgaans goed ge ïnformeerde bron, dan heeft dit plan in hoogste instantie voors hands toch geen meerderheid knnen vinden. INBRAKEN IN TENTEN OP SCHEVENINGSE STRAND Er is in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken in drié tenten op het strand van Seheveningen. In één tent is brand gesticht. Zij brandde af. Uit de tenterf werden allerlei goederen, zoals repen chocola de, sigaretten en limonade, weggenomen. De schade aan de verbrande tent beloopt onge veer 3000,In een andere tent is ten begin van brand ontdekt. Het vuur was echter gedoofd omdat de dader(s) er verf over had(den) gegooid, waarschijnlijk in de veronder stelling dat dit de brand groter zou maken. HAGENAARS STALEN UIT WONINGEN De politie te 's Gravenhage heeft drie mannen aangehou den, de 33-jarige metselaar- schoorsteenveger P. J. L. H., de 36-jarige loswerkman G. S. en de 29-jarige opperman V. B. De metselaar ging in enige woningen schoorstenen vegen en keek er dan eens goed rond. Enige dagen later kwamen dan zijn twee kornuiten in die wo ningen op bezozek met het smoesje dat ze een karweitje voor de huisbaas moesten ver richten. Dan stalen zij mee wat van hun gading was. In maart en april namen zij uit een wo ning aan de Laan 125,uit een woning aan de Willem straat ƒ200,— en in december van het vorige jaar uit een wo ning aan de Anna Paulowna- straat 400,—en juwelen voor een waarde van ƒ2000,— weg. ZIGEUNERKONINGIN MIMI ROSSETTO STERVENDE. De zigeunerkoningin Mimi Ros- setto ligt stervende in een zieken huis te Lendinara in de omge ving van de Noorditaliaanse stad Rovigo. Zij is maandagavond uit haar kamp naar het ziekenhuis overgebracht. De oudsten van haar volk heb ben haar dinsdagochtend bezocht om te trachten haar laatste wil te vernemen. Het is niet bekend welk resultaat dit onderhoud heeft gehad. Zij zou de beschik king hebben over een schat aan edele metalen en edelstenen, die echter voor een deel het eigen dom van haar stam zijn. BESTELDE EN OPGELEGDE ZEESCHEPEN Dp 1 april waren, blijkens het C. B. S.. 242 Nederlandse zeesche pen in aanbouw of op bestelling met een inhoud van 1.530.700 ton. Hiervan waren 6 passagierssche p p, 91 vrachtschepen van 500 brt. en groter, 108 vrachtschepen kleiner dan 500 brt. en 37 tank hepen. In Nederland waren aarvan in aanbouw of op bestel ling 197 zeeschepen, in het bui tenland 45. Op 1 januari j.l. wa ren er 269 Nederlandse zeesche pen in aanbouw of op bestelling. Op 1 april waren er, blijkens het C. B. S. 54 schepen in Neder- nd (niet voor reparatie) opge legd, Nederlandse zowel als 'eemde vlaggen. Hun gezame- kjke inhoud was 328.000 ton. Hiervan waren er 19 onder Ne- riandse en 35 onder buiten- - ndse vlag. Op 1 februari was "t aantal opgelegde schepen onzienlijk geringer, n.l. 20 met Ti inhoud van 167.700 brt. Hier- jn waren er slechts 3 onder 'cderlandse en 17 onder buiten landse vlag. SMYSLOV WON DE 19e PARTIJ De 19e partij uit de tweekamp assen: Smyslov en Botwinnik im het wereldkampioenschap- schaken, is door Smyslov (wit) gewonnen. Botwinnik staakte de -trijd bij de 35e zet. De stand is nu 118 in het voordeel van Botwinnik. MANFRED STEINBACH VLUCHT NAAR WEST-DUITSLAND De 24-jarige Oostduitse sprin- er Manfred Steinbach, lid van iet Duitse Olympisch team dat werd afgevaardigd naar Mel bourne, is naar West-Berlijn ■evlucht. Steinbach, die me disch student is te Halle, heeft Oost-Duitsland verlaten nadat hem enkele malen door Oost duitse functionarissen was ver weten dat hij teveel sympathie voor het Westen toonde. Echtpaar Docker in ongenade in Monaco Prins Rainier en prinses Gra- cia hebben de geschenken terug gestuurd, die sir Bernard en lady Docker hun ter gelegenheid van de doop van prins Albert hadden gezonden. Volgens een woordvoerder van het paleis te Monte Carlo is dit gebeurd „naar aanleiding van incidenten waarbij lady Docker en de vlag van Monaco waren betrokken". Lady Docker heeft toegegeven dat zij een papieren vlag van het vorstendom heeft verscheurd, omdat zij woedend was over het feit dat haar negentienjarige zoon Lance niet voor de doop plechtigheid was uitgenodigd. Voorts zou zij via de geluidsin stallatie van een nachtclub bele digende opmerkingen over Mo naco hebben gemaakt. De geschenken van de Dockers waren een horloge, gezet in een Monegaskische munt van 1896, en een zilveren presenteerblad met het alfabet, tezamen ter waarde van vijfduizend gulden. Men verwacht dat lady Docker uit Monaco zal worden „verban nen". De afgelopen twee dagen logeerde zij al in het nabijgele gen Cannes. Op grond van een verdrag tussen Monaco en Frankrijk kan verbanning uit het vorstendom neerkomen op een verbod om zich aan de Ri- vièra op te houden. Later werd te Monte Carlo be kendgemaakt, dat er tegen lady Docker een uitwijzingsbevel is uitgevaardigd. Sir Bernard Docker, een Brit se industriëel, zei, dat het niet de bedoeling was geweest de vlag van Monaco te beledigen. Hij was van mening, dat het in cident was opgeblazen en de moeilijkheden te wijten waren aan ambtenarij van de zijde der paleisdignitarissen. Prins Rainier was waarschijn lijk voor een voldongen feit ge plaatst, aldus sir Bernard, die geen reden tot excuus zag. Vanaf het moment dat de handige blauwe fles met „SHELL BUTAGAS" in deze keuken verscheen, was het gedaan met het dagelijks gewurm met kooktoe- stellen uit grootmoeders tijd. Wat een genot te werken in zo'n frisse omgeving, waar koken, bak ken en braden een plezier-werkje is geworden. dank zij het gemakkelijke en betrouwbare „SHELL BUTAGAS". Zo'n fles met 13 kg gas gaat weken lang mee. En veiligmet de betrouwbare afsluiting kunnen zelfs onderzoekende kinderhandjes geen kwaad. Maar let op, alleen Shell maakt het échte Butagas in de bekende blauwe fles. Vraag bij de depothouder inlichtingen over hier.-<veitige, zuinige, handige „SHELL BUTAGAS" voor modern comfort. ■X'jjr:. oti Hoofddepót voor Zeeuws-Vlaanderen Terneuzen Benzineprijs in W.-Duitsland verlaagd. De Deutsche Shell A.G. heeft met ingang van maandag haar prijs van benzine aan de laadsta- tions in geheel West-Duitsland en West-Berlijn cpnieuw verlaagd en wel met een pfennig per liter. Haar benzineprijs is thans lager dan onmdidellijk vóór het uit breken van het Suezkanaalcon- flict. Shell-benzine kost nu, naar gelang van de zóne, 61 a 63 pfen nig per liter en super-Shell 68 tot 70 pfennig. Men verwacht, dat de andere grote oliemaatschappijen even eens tot prijsverlaging zullen overgaan. Algemeen prijsindexcijfer van het levensonderhoud in maart onveranderd Het prijsindexcijfer van het levensonderhoud van hand- en hoofdarbeidersgezinnen, dat maandelijks d;oor het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, vertoonde van medio februa ri tot medio maart 1958 geen wij ziging. Het indexcijfer inclusief de A.O.W. bleef 123 en het in dexcijfer exclusief de A.O.W. bleef 118. Voor de afzonderlijke groepen van de gezinsuitgaven traden wel enkele wijzigingen op. Zo steeg het indexcijfer voor voeding van 122 naar 123. Binnen deze sector stegen de indexcijfers voor aard appelen, groenten en fruit, ter- wijl prijsdalingen optraden voor koffie en eieren. Voor „kleding en schoeisel" daalde het indexcijfer van 87 naar 85, hetgeen geheel voor re kening komt van de kleding. Dit houdt verband met de overgang van de winterkleding op de zo merkleding. De zomerkleding is nl. ten opzichte van de basispe riode 1951 goedkoper dan de win terkleding. Naar thans duidelijk wordt zal de landbouw bij het invoeren van een werkclassificatie hoogstens 10 miljoen in de prijzen van zijn produkten mogen doorbere kenen. Het Landbouweconomisch In stituut berekende eertijds, dat het volledig doorberekenen ener werkclassificatie in de landbouw een verhoging van de totale loon. som met ƒ32 miljoen zou bete kenen. Later werd duidelijk, dat een rekenfout was gemaakt van plm. 12 miljoen gulden. Naar verluidt, zou de regering het plan hebben gehad om op basis van het oude cijfer doorberekening van 16 miljoen toe te staan, het geen dan ook tot uitdrukking in de garantieprijzen zou moeten komen. De op de berekening aange brachte correctie van het L.E.I. zou betekenen, dat de vergun ning tot doorberekenen met de> helft dezer correctie is verlaagd. Het bedrag van 10 miljoen betekent dus. dat in een systeem van werkclassificatie deze niet geheel, doch slechts voor onge veer de helft in de landbouw- lonen tot uitdrukking kan komen. WOENSDAG 20 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 u.: „Als U voeli wat ik be doel". EmmabloemkolJekte. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: De zwende laars. DONDERDAG 21 APRIL. TERNEUZEN: Emmabloem- ko'.lekte. Clubhuis Rosegracht, 7 u.: Bazar Padvindsters. SCHAAK- EN DAMSPELEN N V. Fa P. J. v d. SANDE Canadese kunstmaan? Volgens het Canadese blad „Toronto Star" zal Canada nog dit jaar een kunstmaan lance ren. De satelliet zou in de nazo mer door een combinatie van een Amerikaanse raket en een, Ca nadese „zuurstof-waterstofka non" in haar baan gebracht wor den. i De kunstmaan zelf zal een plastiek bol van 15 cm middellijn worden die bijna een kilo weegt. De startbaan ligt bij Fort Churchill, ruim 1100 km noor delijk van Winnipeg, waar veel vuldig raketproeven zijn geno men. AFP meldde eenzelfde ge rucht uit wetenschappelijke kringen in de Canadese hoofd stad Ottawa te hebben verno men, maar een hoge functionaris van het Canadese wapenlabora torium in Valcartier bij Quebec noemde de berichten tegenover een verslaggever van Reuter „pure fantasie". VEEMARKT ROTTERDAM. 22 april. Op de veemarkt te Rotterdam waren in totaal aangevoerd, 5560 dieren zijnde: 325 vette koeien, 2033 gebruiksvee, 290 vette kal veren, 219 graskalveren, 2032 nuchtere kalveren, 86 varkens, 16 biggen, 97 paarden, 2 veulens, 258 schapen of lammeren, 157 weide- en zuiglammeren, 55 bok ken of geiten. De notering was als volgt: Vette koeien van 2,503,35, Vette kalveren f 2,202,70; Slachtpaarden 2,102,60, alles per kg. Graskalveren van 250ƒ425; Nuchtere kalveren 4257; Schapen 80100; Lammeren 80110; Weide- en zuiglam- meren 40ƒ70; Melk- en kalf- koeien 8501275; Vare koeien 650890Vaarzen 580— ƒ900; Pinken ƒ380ƒ580, alles per stuk. Overzicht. Vette koeien: aan voer korter, handel slepend, prij zen als maandg. Vette kalveren: aanvoer iets minder, handel vlot, wat stijver in prijs. Graskalve ren: aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen stabiel. Nuchtere kalverenaanvoer kor ter, handel stug, prijzen iets. lager. Slachtpaardenaanvoer even kleiner, handel redelijk, iets stijver, in prijs. Schapen en lammeren: aanvoer iets groter, handel redelijk, prijzen onveran derd. Weide- en zuiglammeren: aanvoer iets groter, handel tame lijk, prijzen als vorige week. Melk- en kalfkoeien: aanvoer ruimer, handel levendiger, goed prijshoudend. Vare koeien: aan voer groter, handel williger, ruim prijshoudend. Vaarzen en pinken: aanvoer iets meer, han del kalm, gced prijshoudend. AANHOUDENDE VASTE MARKT Het marktbeeld werd gisteren beheerst door een aanhoudende vaste stemming. Er ontstond in verscheidene hoeken levendige handel. Speciaal de scheep- vaarthoek en de hoek van Ver enigde Deli's lieten zich extra gelden. Zoals reeds eerder ge meld ziet het er naar uit, dat het dieptepunt voor de scheep vaarten achter de rug is. Dit werd gisteren door de beurs nog eens nadrukkelijk bevestigd door de hogere koersen die alom voor de scheepvaartaan delen werden behaald. De vraag overheerste verre het aanbod en slechts tegen duurdere prij zen konden de stukken verkre gen worden. Aandelen Neder land, 18 punten hoger in de laatste 2 dagen, verbeterden we derom ruim 2 procent. Holland- Amerikalijn en K.P.M. konden zich verheugen in een koers winst van ca 40 b. De overige fondsen waren 1 tot 2 procent hoger. De pogingen die over vrijwel de gehele wereld wor den aangewend voor verbete ring van de vrachttarieven, het varen onder „goedkope vlag" 144. De strijd tussen Noren en Bohuslaners is niet onopgemerkt gebleven bi) de arme lijke bevolking boe ren en jagers -, uit de omtrek. Velen heb ben met angst en beven de zwarte rook wolken bij dag en het rossige vuurschijnsel bij nacht gadegesla gen. De wildste geruch ten deden de ronde en als het rumoer van de strijd verstiid is, nog slechts de ijle rook van kampvuren vreedzaam omhoog kringelt naar de blauwe lucht, trekken de dappersten er op uit, om voorzichtig de toestand te ver kennen. Met ontzag slaan zij het enorme tentenkamp gade, dat ver rezen is op de plaats, waar eens Boshulans veste stond. In de laagvlakte krioelt het van krijgers: grote kudden paarden, zoveel als zij nog nimmer tevoren bijeen gezien hebben, weiden op de hellingen; vaag dringt het geluid van bijl en hamerslagen tot hen door, waar een grote groep man nen, bewaakt door zwaar gewapen de krijgers, bezig is een omheining op te richten. „Ge ziet het broeders," zegt één der jagers, „de macht van Bohus- lan is gebrokenZijn krijgers werken als slaven voor de Noren. Wij zullen gaan en de heerschappij van de Noorse vorst erkennen; iets andera staat ons niet te doen, want tegen zo een verschrikke lijke krijgsmacht helpt geen weer stand.I m.i Eric ontvangt de mannen, die ongewapend tot hem komen, met een glimlach. „Gij hebt niets te vrezen van ons, Noren," zegt hij. „Ga heen en vertelt het allen; de dwingelandij van de Bohuslaner is ten einde. Een nieuwe vorst zal hier heersen; de telg uit het oude vorstengeslacht en uw kindskin deren zullen het navertellen: met zijn komst kwam de vrijheid Verbouwereerd en opgelucht haasten de Bohuslaners zich weg met het wondere nieuws en glim lachend begeeft Eric zich naar de tent, waar zijn trouwe vriend, de kleine skalde te bed ligt. „Dank zij Uw goede zorgen, heer koning, leef ik nog, tot mijn verba, zing," merkt de skalde monter op. „Dank zij Uw goede zorgen leven wij allen nog", is Eric's weder woord. „Zeg mij, beste, trouwe vriend, hoe kan ik je belonen voor alles wat je deed?" „Belonen?" herhaalt de kleine skalde verontwaardigd. „Is deze goede afloop geen beloning ge noeg? Wat heeft een mens meer nodig dan de voldoening, een kleinigheidje voor een ander ge daan te hebben? Tenzij gij iets beters weet, blijf ik het liefste zo ik ben „Ge kunt blijven die ge zijt," antwoordt Eric" met een raadsel achtige glimlach, „en dan weet ik toch iets beters voor U dal zult ge spoedig merken!" etc., beginnen, wat de koers van de aandelen betreft reeds vruchten af te werpen. In de cultuunnarkt waren het wederom aandelen Ver enigde Deli die de belangstel ling vroegen. Er was bij tijden flinke handel met oplopende koersen van 79 tot 81 procent, hierna volgde een reactie tot ca 80 procent, tegen een slot- koers van maandag 78'/j. De maatschappij heeft haar groot ste belangen in Amerika ia o.a olie en gasbronnen, terwijl de de Indonesische belangen slechts zeer gering zijn. Het rijn steeds grote kopers die zich in de hoek vertonen en het pu bliek plus de beroepshandel probeert een graantje mee te pikken. HVA's lagen goed ge disponeerd en verbeterden ruim 2 punten, Amsterdam Rubbers plus 1. Ook de internationale waar den waren, ingevolge Wall- street, aan de vaste kant. Aan delen Kon. Olie konden rich ca ƒ1.40 t.o.v. maandag verbete ren. In de Philipshoek was een behoorlijke bedrijvigheid en de aandelen noteerden wederom een vijftal punten hoger. Het boterleed voor Unilever bleek slechts voor 1 dag te gelden Het fonds haalde gisteren het gehele verlies van maandag, 6 punten, in. AKU's deden het wat kalmer aan, plus l'/j en de KLM paste zich bij de koers van New York aan en noteer den een halve gulden lager. Staatsfondsen prijshoudend tot eerder iets beter. De markt sloot in haar geheel vrijwel op het hoogste punt van de dag. Verder werden nog vernomen aandelen metaalbuizenfabriek „Excelsior" op 93 9095), aan delen Hoogenbosch 130 <125) op het verhoogde dividend, aande len Hoogovens 287 (284) op het gunstige jaarverslag, Neder landse gist en spiritus onveran derd. Prolongatie 4 °o. Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen BEURSINDICES 18/4 21/4 22/14 264.69 267.91 270.61 136.97 135.50 135.11 122.49 124.19 126.11 111.95 112.44 112.60 70.76 70.20 70.57 185.23 186.49 187.88 NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 161.00—162.80 (ƒ162,40) Unilever: 333% -335 (33414) Philips: 276M>—280 (276) A.K.U.: 173%174% (174%) Piiilips 5 123—123%

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3