DE PROVINCIE Binne RECHTSZAKEN SPOI Garantie suikerprijs voor de oogst 1958 Vraaggesprek met Adenauer Meerderheid staten tegen in bunnaamse de regering? De E. E. G. over bouw van kernenergie-centrales in Europa Belgische verkeersregels sterk afwijkend van de Nederlandse SCHA ATHLE1 TERNEUZEN. Gevonden voorwerpen Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarach ter vermelde adressen: Motorbril, A. J. Rouw, Steen- kamplaan 26; bruine gummibal, O. Oppeneer, Korenbloemstr. 9; wollen witte dameswant, Damen, Steijn Streuvelstr. 4; schilderij (In het bosch), P. de Koster, Nieuwstr. 54; knipmes, Hans Rouw. Baandijk 18; muntbiljet, Moggré, Walstr. 3; paar zwarte damesglacé's, E. Maas, Axelsestr. 65; 2 muntbiljetten, J. Korstan- je, 2e Verbhidingsstr. 13; bruine portemonnaie met inhoud, Piet Bujjze, Tholensstr. 12; vulpen, D. van den Berge, Hoofdstr. 118, Hillegom; vulpen in grijs étui, S. Meeusen, N. J. Hartestr. 10; grijze r. handschoen, J. Doorns, Steenkamplaan 118; 1 kg groene erwten, J. Hamelink, Nieuwe- diepstr. 60; lederen voetbal, Ri- nus Gazan, Roeiersgang 6; duim stok, Smallegange, Juliana van Stolbergstr. 35; muntbiljet, Jan sen van Roosendaal, Hogendijk 68; dolkmes, Hans van der Linde, Margrietstr. 20; grijs petje, Hen- ny Borghstijn, Axelsestr. 112 en zwarte dames glacé handschoen, Goedhard, Westsluis P 10. Aan het bureau van politie werden gedeponeerd: Verschillende handschoenen en wanten, sleutels, oorclip, groene das, alpinomuts, wollen blauw/witte trui, schroeven draaier, broche, rode step (ge vonden op de Scheldekade), por tefeuille met plaatjes. BOSCHKAPELLE. Wegenbouw. De werkzaamheden aan de Koekebakkerspad en Kerkdreef vorderen thans in een zodanig tempo, dat de eerste oplevering binnen een zestal weken ver wacht kan worden. Ook met de herbestrating van de Bossestraat is men reeds tot op de helft ge naderd. In het eerste gedeelte van de oude Kerkdreef wordt, tot op de hoogte van het bouw terrein, riolering gelegd. Als nu ook het wegdek van deze oude Kerkdreef nog eens een opknap- óeurtje kón krijgen, dan viel er op het gebied van wegen in Boschkapelle niet veel meer te wensen over. Van Nelie bestellen! De toestand op Cuba In Cuba wint de mening veld, dat de actie van Fidel Castro zal uitlopen op een echec. Het staat thans wel vast, dat de grote meerderheid van het Cubaanse volk niet is ingegaan op de op roepen der revolutionairen. Op het gehele eiland heerst thans rust, zodanig, dat het leger geen wmmuniqué's meer uitgeeft over het optreden tegen de re bellen. De bevolking heeft in de éerste plaats geen gehoor gege ven aan de oproep tot een alge mene staking en voorts is het de opstandelingen niet gelukt om, in weerwil van overvallen «n sabotage, het binnenhalen van de suikeroogst te verhinde ren. Zij hebben, volgens officiële en officieuze mededelingen in Havanna, slechts ongeveer 100.000 ton suikerriet kunnen verbranden van de oogst, die in totaal dit jaar 5% miljoen ton bedraagt. Ook de schade, toege bracht aan de tabaks- of koffie- aanplantingen, was onbeteke nend. Waarnemers zijn van mening, .jat de pogingen van Fidel Cas- ira om de nationale economie in de war te sturen, volkomen zijn -mislukt. Zij verwachten dat hij of naar het buitenland zal vluchten, af zal ingaan op het voorstel, tot een compromis te komen. Een aproep, door de vice-president van Cuba, dr. Rafael Guas In- elan. tot de rebellen gericht om af te zien van het gebruiken van geweld, zou de inleiding tot een ■uitnodiging aan de rebellen kun nen zijn om tot onderhandelin gen te komen. OOSTBURG Aanbesteding Telefoon centrale. Gisteren werd te Goes onder hands aanbesteed het bouwen van een telefooncentrale. Hiervoor werd als volgt inge schreven: Fa R. Verstraeten te Oostburg 351.000; I. de Bliek te Schoon- dijke 349.800; Fa Christiaansen te Oostburg 337.450; Gebr. Krieckaert te Hengstdijk ƒ330.500; Gebr. De Bonth te Nieuw-Cuyk ƒ310.990 en Gebr. Van der Poel te Terneuzen 308.900. STOPPELDIJK. Uitreiking verkeersdiploma's. In het Verenigingsgebouw vond de uitreiking plaats van diploma's aan de cursisten van de verkeerscursus. Deze eerste cursus, die op dit terrein in ons dorp werd gege ven, heeft een verheugende be langstelling getrokken en kende een gezellig en succesvol verloop. In een aantal lessen werden de verkeersregels en de verschillen de aanduidingsborden duidelijk besproken, terwijl aan de hand van verkeerstrips de praktische kant van de zaak werd bekeken. Als docent trad op de postcom- mandant van de rijkspolitie al hier, opperwachtmeester A. Schelfaut. Op de avond van de diploma uitreiking gaven tevens van hun belangstelling blijk burgemees ter Hendrikse van Vogelwaarde, kapelaan Rombouts, en de groepscommandant van de rijks politie te Hontenisse, adjudant Van der Zande. Achtereenvol gens werd op deze avond het woord gevoerd door kapelaan Rombouts, burgemeester Hen drikse en adjudant Van der Zan de. OpperwachtmeestejbnSchelfaut mocht voor het in deze getoonde initiatief en voor het geven van de lessen, hartelijke dankwoor den in ontvangst nemen en ka pelaan Rombouts deed deze dankwoorden vergezeld gaan van een kistje sigaren, aangeboden namens alle cursisten. Burgemeester Hendrikse sprak de hoop uit, dat het niet bij deze ene cursus zal blijven, maar dat dit werk blijvend zal worden voortgezet. IJZENDIJKE V.V. „IJzendijke" vierde haar 40-jarig jubileum. In een zeer druk bezochte receptie in haar clublokaal, café „Au Porte d'Or", vierde de v.v. „IJzendijke" haar 40-jarig be staan. De K.N.V.B. was vertegen woordigd door de vice-voorzitter der afd. Zeeland, de heer M. van Hijfte, en de heer K. Praat, die de vereniging een voetbal aan boden. Het bestuurslid Aug. Neijssen, die eveneens zijn 40- jarig jubileum als bestuurslid vierde, ontving een plaquette. Na mens de Z.V.T.M. bood de heer Pauwels een bal aan evenals de firma Impens. Verder merkten wij op de oud-secretaris der ver eniging, de heer J- Struijs, die een verre reis had ondernomen om zijn oude vereniging en vrien den te komen feliciteren. Ook de bloemstukken ontbraken niet. Verschilende sprekers voerden het woord. De heer Van Hijfte namens de K.N.V.B.; erevoorzit ter A. G. Calon haalde oude her inneringen op, terwijl de voor zitter van de v.v. „Schoondijke", de heer J. Fremouw, op de zeer goede betrekkingen wees, welke tussen Schoondijke en IJzendijke altijd hebben bestaan. De voorzitter, de heer A. Hen drikse, dankte dé sprekers en de belangstellenden. De muziekvereniging „Geduld Overwint" was het jubileum van de voetbalvereniging niet verge ten en bracht een serenade. Voor de ijver, die de jubilaris Aug. Neijssen altijd voor de ver eniging heeft betoond, werd hem namens de club een herinnering aangeboden. Des avonds werd in het jeugd- gebouw aan de donateurs een feestavond aangeboden. Hierbij Van Nelle bestellen! In de maandagavond gehouden suikerindustrie over de verwer- bes pre king tussen de minister kingskosten van de suikerbieten van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en het Landbouw schap. heeft dr. A. Vondeling mededeling gedaan van de nieuwe garantieprijs voor suiker voor de suikerindustrie en van de hoeveelheden aardappelen en aardappelmeel, waarvoor de ga rantieprijs voor de telers van fa- brieks-aardappelen van 7,10 per 100 kg geldt. De minister heeft bevestigd, dat het zijn bedoeling is ook voor akkerbouwprodukten bij daarvoor vereiste mede werking van het agrarischhe be drijfsleven in den vervolge eerder tot vaststelling van de ga rantieprijzen te komen, opdat de verbouwer van akkerbouwgewas sen in zijn bouwplan met het voor het volgende oogstjaar gel dende garantieprijzenniveau tij dig rekening kan houden. Nu de besprekingen met de Van Nelle bestellen! zijn beëindigd, is de nieuwe sui kerprijs voor oogst 1958 bepaald op 61.78 per 100 kg onver- accijnsde suiker af fabriek (vorig jaar ƒ58,70). De stijging van de prijs dient te worden toe geschreven aan een hogere kost prijs der suikerbieten en geste gen verwerkingskosten De prijs van de suiker voor de consu ment is bij deze garantieprijs nog niet in het geding. Na overleg met het Landbouw schap en met de aardappelmeel- industrie, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening tie hoeveelheid fa brieksaardappelen, waarvoor de onlangs vastgestelde garantie prijs van 1,10 per 100 kg geldt, bepaald op 16 miljoen hectoliter aardappelen, overeenkomende met een produktie van ongeveer 188.000 ton aardappelmeel. De bepalingen van de hoeveel heid, waarvoor de garantie geldt, berust op een raming van de af zetmogelijkheden voor het aard appelmeel. werd medewerking verleend door de toneelgroep „Axel" uit Axel, welke met het blijspel in drie be drijven „Storing in het Luna park" de vele aanwezigen een echt prettige en gezellige avond heeft bezorgd. In het clublokaal werd na af: loop van het toneelstuk het feest voortgezet. De raad komt bijeen. Donderdagavond om 7.30 uur komt de raad van IJzendijke in vergadering bijeen ter behande ling van een uit 25 punten be staande agenda, w.o. onderzoek geloofsbrieven en beëdiging van het raadslid voor de K.V.P., N. F. L. G. M. Wijffels; verkiezing van een wethouder wegens vertrek van wethouder C. Doens; voor stel van B. en W. om tot onbe zoldigd gemeente-geneesheer te benoemen de arts A. L. Lievens; vaststelling tarief voor de afgifte van toeristenkaarten; wijziging begroting 1958 i.v.m. aanleg straatdoorbraak Molenstraat— Varkensmarkt. VLISSINGEN. Mijn opgebaggerd. De baggermolen „Holland V" heeft gistermiddag, tijdens werk zaamheden aan de nieuwe aan- leginrichting voor de veerboot te Vlissingen, een Duitse mijn op gebaggerd. De mijnopruimings- dienst heeft deze mijn in de loop van de middag verwijderd. Het gehele verkeer van en naar de haven van Vlissingen, met inbegrip van de veerdienst op Breskens. werd van twee uur tot half vier stilgelegd. Het ver keer te land in de omgeving van het station was eveneens ge stremd. ZAAMSLAG Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de rijks politie zijn als gevonden aange geven de volgende voorwerpen, wéUsévtemig te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adres sen; Ganzevoet van wiedmachine, Kwakkel B 129; muntbiljet van 2,50, Terneuzensestr. 9. Honderd mark voor een klap Roderich Boettner, een voor malig lid van de Duitse bezet tingsstrijdkrachten in Noorwe gen, is tot een boete van honderd mark veroordeeld, omdat hij vo rig jaar oktober oud-veldmaar schalk Ferdinand Schörner een klap in het gezicht had gegeven. Schörner is sindsdien tot vier en een half jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij tegen het einde van de oorlog onrechtma tig de executie van Duitse mili tairen had gelast. De 57-jarige Boettner ver klaarde dat Schörner in 1943 hem en zijn kameraden te Kirke- ness in Noord-Noorwegen had beledigd door hen „misdadigers en lafaarts" te noemen toen er een lid van hun compagnie was edeserteerd. Er wordt in dit jaar van de wereldtentoonstelling een mas sale trek van Nederlandse auto mobilisten naar België verwacht. De K.N.A.C. wijste er daarom op, dat de Belgische verkeers regels en -borden op vele en be langrijke punten afwijken van de Nederlandse. Onbekendheid hier mee, kan gemakkelijk tot ver keersovertredingen en ongeluk ken leiden. Hoofdregel van de voorrang in België is, dat alle verkeer van rechts voorgaat, dus ook fietsers. Op deze regel zijn de volgende uitzonderingen: Het verkeer op een hoofdweg gaat voor Hoofdwegen zijn: a. wegen met tenminste een (tram) spoor. Het spoor moet in dit geval op de kruising recht doorgaan. b. Wegen met gescheiden rij banen. c. Wegen waarbij op de zijweg de op de punt staande driehoek is geplaatst. Het verkeer op een verharde weg gaat voor het verkeer op een onverharde weg. Kruisen twee hoofdwegen elkaar dan gaat het verkeer van rechts voor. Het inhalen op, kruispunten en op overwegen is in het alge meen verboden. Voor het par keren, of beter voor de parkeer verboden is er een aantal sterk afwijkende bepalingen. De bij de wacht- en stopverbodsborden be horende zone waar men niet mag parkeren, respectievelijk stil staan, bevindt zich b.v. niet ach- ter het verbodsteken, maar daar vóór (over een afstand van 20 meter) Indien bij een verkeerslicht in België het rode en groene licht gelijktijdig branden, dan heeft deze combinatie dezelfde beteke nis als het gele licht van de Ne derlandse verkeerslantaarns. In de bebouwde kom en ook wanneer de wegverlichting zo danig is, dat de rijbaan voor de auto tot over een afstand van ongeveer 100 meter kan worden overzien, moet met stadslichten worden gereden. Opgemerkt zij, dat de zgn. groene verzekeringskaart in Bel gië verplicht is. Heeft men deze niet, dan moet vóór een hoge premie een tijdelijke verzekering aan de grens gesloten worden. Volautomatisch BelgiëNederland draaien Gistermiddag is het volauto matische telefoonverkeer tussen Brussel en Antwerpen enerzijds en anderzijds Amsterdam en Rotterdam in dienst gesteld. Om streeks vier uur dinsdagmiddag heeft de Belgische minister An- seele van Antwerpen uit de Rot terdamse burgemeester Van ■Walsem opgebelt en een eerste gesprek gevoerd via een verbin ding, die dan automatisch tot stand is gekomen. Prinses Margaret opent parlement van Westindische federatie Prinses Margaret heeft dins dag de zitting van het eerste parlement der nieuwe Westindi sche federatie geopend. In de zaal van de wetgevende raad in het regeringsgebouw te Port of Spain op Trinidad zei de prinses, dat de federatie welke zo lang een droom was geweest, thans werkelijkheid was gewor den. Zij gaf de wetgevende ver gadering de verzekering, dat de pogingen om de federatie tot een doeltreffende politieke en economische eenheid en een nieuwe natie van het Britse Ge menebest te maken. Sympathie zouden ontmoeten van de zijde van het Verenigd Koninkrijk, het Gemenebest en vele andere landen. De nieuwe functie omvat zoals bekend tien voormalige Britse koloniën, alle eilanden, in het Caribische gebied (West-Indië). De prinses las ook een specia le boodschap van koningin Eli zabeth voor. Do Westduitse bondskanselier dr. Adenauer heeft in een dins dagavond uitgezonden vraagge sprek met de B.B-C. gezegd, dat West-Duitsland niet denkt aan Van Nelle bestellen! Arrestaties van intellectuelen in Noord-Vietnam In het communistische Noord- Vietnam zijn zeventien intellec tuelen aangehouden als gevolg van hun verzet tegen de rege ring. Dit meldt het blad „Toe Do", dat in nauw contact met de Zuidvietnamese regering staat. Onder de aangehoudenen be vinden zich Van Cao, de compo nist van het Noordvietnamese volkslied, Phan Choi, die Sen Satinisch artikel tegen de com munistische partij heeft geschre ven, en Dao Doej Anh, een ge leerde die nidertijd ook door de Fransen gevangen is gezet. Het verzet onder de intellec tuelen begon in de herfst van 1956 toen in het tijdschrift „Nhan Van" geklaagd werd over het ge brek aan vrijheid voor de intel lectuelen. Dit blad werd later op geheven. -. Tijdens de begrotingsbehande ling in de Surinaamse staten op maandagavond, hebben de leden van de Verenigde Hindostaanse partij, de heren Mungra en Oedraysingh Varma medege deeld, dat zij zich wederom heb ben aangesloten bij de oppositie. Premier Ferrier deelde hierop mede, dat de Surinaamse rege ring de consequenties uit deze mededeling zal trekken. Hij vroeg aan de voorzitter der sta ten daarop schorsing van de ver gadering aan. (Op 14 dezer stemden beide genoemde leden voor een motie van wantrouwen in de Suri naamse regering, zich daarmede afscheidend van de oppositie in de Surinaamse staten, waardoor de regering met 12 stemmen voor en 9 stemmen tegen het vertrouwen van de staten ver kreeg. Dit hief de verbreking van t.q bestaande stemmenverhou ding in de staten, veroorzaakt doordat de twee leden van de K.T.P.I., Sumita en Doedardjo zich bij de stemming over de motie van vertrouwen bij de op positie hadden geschaard, op. I De zetel- en stemmenverhouding I in de staten was: De eenheids- front-coalitie 12, van wie twee leden van de K.T.P.I., en de oppo sitie (N.P.S. en V.H.P. 8, bene vens het uit het eenheidsfront gestoten statenlid dr. H. van Van Nelle bestellen! SCHAKING VAN EEN MINDERJARIG MEISJE BERECHT De rechtbank te Amsterdam heeft gisterochtend de gedeti neerde 31-jarige tabakshande laar J. J. H. A. B. uit Huizen, veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van de circa drie in voorarrest door gebrachte maanden, met de be paling dat drie maanden voor waardelijk zullen zijn met een proeftijd van drie jaar en on der toezichtstelling van de „Dr. Meyers Vereniging". De man had zich schuldig gemaakt aan schaking van een minderjarig meisje. Hij was op Nieuwjaarsdag met een 17-jarige mannequin, dochter van een hotelhouder uit Naarden, naar Schotland gevlogen om met haar in het huwelijk te treden. De vader reisde het tweetal na en slaag de erin hen tot terugkeer naar Nederland te overreden, nog vóór het huwelijk gesloten was. Op Schiphol is de tabakshan delaar toen gearresteerd, aan gezien hij het meisje tegen de genomen. De officier had tegen de ver dachte 12 maanden met aftrek geëist, waarvan vier voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. VROUW VEROORDEELD WEGENS DODEN VAN PASGEBOREN KIND De rechtbank te Amsterdam heeft gisterochtend de 32-jarige weduwe C. V. uit Bussum we gens doodslag op haar kind di rect na de geboorte, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechte nis. De officier had 14 dagen ge leden 3 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De vrouw, die zich met haar drie kinderen na de dood van haar echtgenoot zeer eenzaam voelde, had kontakt gezocht met mannen voor een nieuw huweiijk. Het kontakt met één dezer bleef niet zonder gevol gen, doch de man verbrak zijn trouwbelofte. Toen een kind Van Nelle bestellen! werd geboren en de vrouw zag dat het op de man leek, heeft zij het kind na de bevalling doen stikken door een kussen over het hoofdje te leggen. KORT GEDING OVER GOUDBERGING „RENATÈ LEONARD". De heer Visser wil beschei den niet afgeven. Voor de president van de Alk- maarse rechtbank mr. A. D. van Regteren Altena heeft een kort geding gediend, aanhangig ge maakt door het nieuwe bestuur van de „Bergings vereniging Renate Leonard" contra de oud voorzitter, de heer Piet Visser uit Wijde Wormer. Het bestuur vroeg de president van de recht bank de heer Visser te gelasten alle administratieve bescheiden en het eventuele kassaldo van de vereniging aan het bestuur af te geven. De heer Visser, die zonder rechtskundige bijstand was ver schenen en die zich zelf als de voorzitter van de vereniging be schouwt betwistte de rechtmatig heid van het bestuur. Hij maak- wil van haar ouders had mee-Tte bezwaar tegen het kort gedin» waarvoor de materie zijns in ziens veel te gecompliceerd is. Hij vroeg verwijzing naar de ge wone procedure. Het bestuur bijgestaan door rrtr. D. Sluis uit Alkmaar en mr. W. C. van den Brink uit Den Haag, achtte de zaak urgent. Het wil van de bezittingen redden wat mogelijk is om een faillisse ment te voorkomen. Er zijn n.l. nog 4000 te vorderen van de sloper, die de bergingstoren van vier ton gekocht heeft voor acht mille van de heer Visser. Voorts wil het bestuur tegen over de leden rekening en verant woording afleggen over de 4000 kapitaal en de 5000 contributie, waarvan niets zou zijn overgeble ven. Het bestuur had getracht met de heer Visser een regeling te treffen doch er viel met hem niets te bereiken, zo zeiden de raadslieden. De heer Visser verklaarde daarop, de bescheiden niet te kunnen overgeven. De president van de rechtbank zal maandag a.s. uitspraak doen. Het bestuur van de bergings vereniging Renate Leonard, moet zo vernemen wij/ beschikken over een stuk van de stoker Wolf waaruit zou blijken dat deze van de heer Visser tot twee maal toe een bedrag ad 1000 heeft ontvangen voor een naar de mening van het bestuur ge fingeerde verklaring, dat hij Wolf destijds als lid van de be manning aan boord van de „Re nate Leonard" was toen kistjes met goud aan boord werden ge bracht. Later had Wolf n.l. ver klaard nimmer deel van die be manning te hebben uitgemaakt. Op deze verklaring zou de on derneming van de heer Visser in hoofdzaak hebben gesteund. Het eerder genoemde (nieuw) bestuur zal thans overwegen tegen de heer Visser een aan klacht terzake van valsheid in geschrifte in te dienen. KRANTENPUZZEL EN DE LOTERIJWET De Hoge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van de officier van Justitie te Amsterdam, die in hoger be roep honderd gulden boete had geëist tegen de hoofdredacteur van een Amsterdams blad we gens overtreding van de loterij- wet met de puzzel „Wie weet die wint". De rechtbank had ontslag van rechtsvervolging gegeven, de kantonrechter in eerste instantie vrijspraak. De Hoge Raad overwoog, dat uit de bewezen verklaring moet blijken, dat de deelnemers geen overwegende invloed konden uitoefenen op een beantwoor ding der vragen in overeen stemming met de gedeponeerde antwoorden. Deze gedeponeerde antwoorden zijn evenwel niet in de bewezen verklaring vermeld, zodat uit de bewezen verklaring niet blijkt of het oefenen van invloed te dezen mogelijk was. Aangevoerd is nog, dat bij enige der in de bewezen verkla ring vermelde vragen alle drie de antwoorden, die daarop in de puzzels konden worden ge geven op goede gronden verde digbaar zijn en mitsdien uit de bewezen verklaring blijkt, dat bij deze vragen het geven van een antwoord, gelijk aan het gedeponeerde, slechts het gevolg kon zijn van een gelukkige gis sing. Doch deze stelling aldus de Hoge Raad mist feitelijke grondslag nu de rechtbank om trent de op bedoelde vragen mogelijke antwoorden niets vaststelde. Ommeren. Met twee K.T.P.I.- leden, en 9 anderen in de oppo sitie, zouden van de 21 staten leden er dus 11 in de oppositie zijn. Red ANP.) Over de behandeling der Suri naamse begroting waarin de meerderheid van de partijen, welke de Surinaamse regering steunen, op losse schroeven kwam te staan, meldt de correc- pondent van het ANP in Surina me nog het volgende: Maandagavond zijn de Suri naamse staten begonnen met de behandeling van de begroting, waarin het eerst het hoofdstuk „algemene zaken" aan de orde was. Onmiddellijk na de aanvang diende het lid van de oppositie, dr. H. van Ommeren, een motie van afkeuring tegen het beleid van de voorzitter der staten in, die met 11 tegen 9 stemmen werd verworpen. Tegen de motie stemden de leden van het een heidsfront en de heer Mungra van de Ver. Hindoestaanse partij (Varma was niet op de vergade ring aanwezig). Hierop volgden debatten, die vier uren duurden, waarin door het lid H. A. L. Lamur van het eenheidsfront scherpe kritiek werd geoefend op de houding van Nederland, toen in de Ver. Naties hejt naturellen vraagstuk werd behandeld, waarbij de Ne derlandse afvaardiging zich van stemming had onthouden. Tegen het einde van de debat ten in eerste termijn vroeg het lid Mungra het woord. Hij deelde mede, te zijn teruggekeerd tot de Verenigde Hindostaanse par tij, daar de in deze partij gerezen moeilijkheden thans zijn opge lost. Daarom hebben hij en de heer Varma zich weer bij de op positie gevoegd. Deze verklaring wekte grote verbazing bij voor- en tegenstan ders en het publiek werd bijzon der luidruchtig. Toen de rust was weergekeerd deelde minis ter-president dr. Ferrier mede, dat de Surinaamse regering uit een en ander de nodige conse quenties zal trekken. Bij de aanvang der begrotings behandeling hadden de twee le den van de fractie der Indone siërs in de staten de zaal verla ten. Van Nelle bestellen! het vervaardigen van kernwa pens. West-Duitsland had krach tens het Westeuropese unie-vei drag afgezien van liet recht op vervaardigen van deze wapens. Het vraaggesprek is vorige week gev oerd, kort voordal Ade naeuer uit Londen naar Bonn terugkeerde. De kanselier zei verder, dat plannen voor een zóne zondei kernwapens in Europa „slechts verwarring stichten". Dergelijk» plannen stelden de Sowjet-Unio nog in staat West-Europa te ver woesten door raketten over de zóne te schieten. Deze plannen leidden ook de aandacht af van het voornaamste doel: een alge mene gecontroleerde ontwape ning. Adenauer is niet van mening, dat de Franse voorstellen vooi een Europees gebied van vrije handel het tot stand komen van een overeenkomst in de weg staan. De Westduitse regering is nog steeds de mening toegedaan, dat het Verenigd Koninkrijk dooi middel van de vrijhandelzóne met de Europese gemeenschappelijke markt verbonden moet worder. en wel zo spoedig mogelijk. Looneisen van personeel van Londense ondergrondse afgewezen De Londense vervoersautori- teiten hebben de eis van het per soneel van de ondergrondse vooi een loonsverhoging van tien procent en de instelling van een werkweek van veertig uur ver worpen. Het gaat om 18.000 loon- trekkenden. Verwacht wordt dat de vak bond de kwestie nu aan een hof van arbitrage zal voorleggen. Het wordt echter niet uitgesloten geacht dat het personeel zich zal aansluiten bij de vijftigduizend man bus-personeel die op vier mei zullen staken om aan loon eisen kracht bij te zetten. De Londense politieagenten eisen een salarisverhoging van tien procent. Ook is reeds be kend, dat de Britse metaalbe- werkersbond volgende week op zijn jaarvergadering om eer. loonsverhoging van vijftien pro cent voor zijn drie miljoen leden zal verzoeken. In de vliegtuigfabriek van Short Brothers and Harland ir. Belfast (Noord-Ierland) zijn 500C arbeideis in sit-downstaking ge gaan als protest tegen dreigende personeelsontslagen ten gevolge van een intrekking van een be stelling Canberra-bomrrienwei pers door de Britse regering. Vandaag zullen de arbeiders van de fabriek in optocht naai een openlucht-protestvergadering gaan. fsraëlisch-Jordaans incident In de Golf van Akaba zijn dinsdag schoten gewisseld tussen een Israëlische en een Jordaanse patrouilleboot. Daarbij zijn vol gens bel ichten uit de Israëlische havenstad Eilath twee Israëliërs gedood. Het treffen geschiedde ter hoogte van Akaba zelf. Volgens de Jordaanse, lezing had een Israëlische patrouilleboot in de Jordaanse territoriale wate ren het vuur oo een Jordaanse boot geopend, die onmiddellijk terugschoot. Ook Saoedisch-Arabische kust batterijen hadden zich in de strijd gemengd. Jordanië heeft zich bij de wa penstilstandscommissie beklaagd. Volgens de Israëlische versie waren twee Israëlische vissers ir. een motorboot gaan zoeken naai een in een recente storm losge slagen lege boot. Op volle zee waren ze door een Jordaanse pa trouilleboot beschoten. Een Israëlisch marinevaartuig vond de inmiddels aan de grond gelopen motorboot tenslotte terug, maar één der vissers was dood en de ander was onvind baar. lo E f De ministerraad van Euratom is dinsdag- te Brussel bijeengeko men ter bespreking van een pro gramma voor de bouw van kern energie-eentrales in Europa. Onder leiding van de Belgi sche minister van Buitenlandse Zaken, Larock, kwam ook de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.) bijeen. Naar Reuter van een zegsman uit Euratomkringen verneemt voorziet het totale bouwpro gramma van Euratom in de bouw tot 1967 van een aantal kernenergie-centrales in Europa met een gezamenlijk capaciteit van 15 miljoen kw. Verwacht wordt echter, dat de ministerraad van Euratom aller eerst zijn aandacht zal richten op het eèrste deel van het pro gramma, dat voorziet in de bouw tot 1963 van Europese kernener giecentrales met een totale ca paciteit van 1 miljoen kw. Het eerste bouwprogramma van vijf jaar zal gemeenschappe lijk worden uitgevoerd door de Euratomlanden en de Verenigde Staten, op basis van een over eenkomst, over de bijzonderhe den waarvan nog onderhandeld wordt. De zegsman deelde nog mede, dat dit vijfjaren-programma door de Verenigde Staten zal worden gefinancierd op basis van een langlopende lening van 100 miljoen dollar met een lage rentevoet. Hieraan werd nog toegevoegd, dat deze financiële hulp en de technische steun, die door de Verenigde Staten aan Euratom wordt verleend, de redenen zijn, waarom men voornemens is df eerste kernreactors in de Vei' Staten te kopen. Dit betekent echter niet, dat voor het overige deel van het bouwprogramma de verbeterde versie van de Britse kernenergie-centrales van Cal- der Hall, welke thans beschik baar is, niet in aanmerking zou kunnen komen. Van Nelle bestellen! Kunstmanen De directeur van het Ameri kaanse Vanguard kunstmaan project, dr. John Hagen, heeft zich in een commissie van het Huis van Afgevaardigden uitge sproken voor instelling van eer. internationaal orgaan ter beper king van het aantal aardsatel- lieten. Een te groot aantal, zei hij, zou de vrede in gevaar kun nen brengen, aangezien het vooi' de militaire waarnemers moei lijk is een satelliet te onderschei den van een naderende raket. elektrische ontspoord ti Door het ontspo elektrische locomot maar is gisteren de Uitgeest versperd Het vervoer tusse kgeschiedde over v. - d een dienst onde Alkmaar en Cai tremen van en naar Beverwijk en Za t. t Uitgeest. dode en gewon twee aanrij Maandagavond is t punt Ringovens meester Lemmensst ieen een 41-jarige J. D. uit Limbric personenauto aange slag gedood. Direct na de bots auto linksaf en kwa botsing met een i overgestelde richtir autobus. De pet werd vrijwel geh door de autobus, di» werd beschadigd. D» van de personenwag Sittard, werd zwa evenals twee van zi sagiers, de heren P. uit Geleen. Allen m het ziekenhuis te Sit •overgebracht. De vie de een dame, M. S. u direct na de botsing eeist dinsdag midd vonden. Zij liep een werd licht aan h< - wond. (..een menggeb boter en ma1 •In sommige z heeft na de recen van de inlevering boter en kaas de me vat, dat nu wel zeei een menggebod vc margarine zal volge Zoals men weet is van Landbouw dr. i ling voornemens de tot het melangeren1 lijk 15 percent botei garine) weer ope: docr opheffing va vei bod. Zo er al sprake is een menggebod, aid hef ANP uit doorga informeerde bron, c plan in hoogste insi hands toch geen kunnen vinden. inbraken in tl soheveningse Er is in de nacht dag op dinsdag ir drié tenten op het Scheveningen. In brand gesticht. Zij Uit de tenteri we goederen, zoals rei de, sigaretten er weggenomen. De sc verbrande tent be veer 3000,In tent is ten begin bestelde en o zeeschei Op 1 april waren, C. B. S., 242 Nederlai pen in aanbouw of met een inhoud van Hiervan waren 6 pa pen, 91 vrachtsch brt. en groter, 108 v kleiner dan 500 brt .- hepen. In Nede aarvan in aanbouw .,'ling 197 zeescheper temland 45. Op 1 ja ren er 269 Nederla pen in aanbouw of Op 1 april ware; het C. B. S. 54 sche 'vnd (niet voor re{ iegd, Nederlands» vreemde vlaggen. l:jke inhoud was 3! Hiervan waren ei kriandse en 35 .iodse vlag. Op het aantal opgele .aanzienlijk geringe een inhoud van 167, van waren er sl Nederlandse en 17 landse vlag. smyslov v 19e par De 19e partij uit i ussen Smyslov om het wereldka schaken, is door S gewonnen. Botwim strijd bij de 35e ze De stand is n voordeel van Botw manfred st vlucht west-duit De 24-jarige Oos f-er Manfred Steir het Duitse Olympi werd afgevaardig bourne, is naar gevlucht. Steinba 'iisch student is t Oost-Duitsland ve hem enkele male duit se functionary weten dat hij tev< voor het Westen l

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2