Het communistische congres in Zuid-Slavië De zeerechtconferentie te Genève De strijd in Midden-Sumatra Bidault geeft het op Globale beperking der melkprijsgarantie/ over 1957-1958 Chroesjtsjef roept communistische landen tot eenheid op HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN WOENSDAG 23 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4352 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Conferentie McMillanEisenhower. Spaak in Bonn Mikoyan vrijdag in Bonn. Luchtaanvallen op Bukittinggi gemeld Maleise en Chinese zeelie den op Pulau Samboe. De verlangens van de buitengewesten Dreigende hongersnood in Midden-Java „Manchester Guardian" over de val van Padang Russische klacht in de Veiligheidsraad De Franse kabinetsformatie PLEVEN NIEUWE KABINETSFORMATEUR Oberg en Knochen begenadigd Vrij zonnig en schraal Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand f 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. "erschijnt dagelijks Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 m«r Voor het maandagnummer: zaterdags 10 Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25 President Tito van Zuid-Sla-T ogenblik de wereld te overheer- vk heeft dinsdag op het partij congres van de communisten van Zuid-Slavië, het eerste sinds 1952, de „kortzichtigheid en het gebrek aan tact" veroor deeld van „bepaalde kamera den" in Oost-Europa, die druk op Zuid-Slavië uitoefenen om het tot toetreding tot het Sow- jet-blok te bewegen. „Het is voor ons moeilijk der gelijke kortzichtigheid en tact loosheid jegens ons land te be grijpen. Dit is niet de weg om het vertrouwen en de goede be trekkingen tussen de socialis tische landen te bevorderen en het zou zeer nuttig zijn als deze kameraden dergelijke belache lijke neigingen, die alleen maar schadelijk zijn en die de ont wikkeling van onze betrekkin gen belemmeren, opgeven", al dus Tito. Tito zei het zeer te betreuren dat bepaalde kameraden in en kele van de Oosteuropese lan den nog steeds neigingen tot wantrouwen tonen en blijk ge ven van een onjuiste beoorde ling van de binnenlandse ont wikkeling van Zuid-Slavië. Men toont argwaan met be trekking tot het socialistische karakter van Zuid-Slavië en er is sprake van de anarchistische ontwikkeling van zijn vakbewe ging. In de boezem van de com munistische partijen van deze landen wordt er de nadruk op gelegd, dat men een tactische houding moet aannemen tegen over Zuid-Slavië en dat ons land heropgevoed en weer in het socialistische kamp ge bracht moet worden. En dit standpunt wordt dan verder verspreid, zo verklaarde Tito. Hij zei dat de Zuidslaven er dikwijls van worden beschul digd dat zij niet internationaal zijn omdat zij niet tot het Sow- jet-kamp behoren. „Deze kame raden schijnen te menen dat deel uitmaken van het Sowjet- blok en niet van de socialisti sche wereld in ruimere zin de voorwaarde is voor internatio nalisme", aldus Tito. Zoals bekend wordt het con gres geboycot door de Sowj et- Unie, communistisch China en andere landen van het Sowjet- blok, die de uitnodigingen tot het zenden van delegaties naar het congres, hebben afgeslagen. Als reden hiervoor werd op gegeven de meningsverschillen op ideologisch gebied met be trekking tot de „nationale weg naar het socialisme" van Zuid- Slavië. De politiek van het Westen, gebaseerd op macht, geeft blijk van een onverzoenlijke houding, aldus Tito, maar de wereldopi nie heeft het Westen gedwon gen „zijn onbuigzame houding in zekere zin te wijzigen". De voornaamste reden voor de oprichting van de Navo is Stalins „onbuigzame en onno dig agressieve buitenlandse po litiek geweest", zo vervolgde hij, maar de Navo tracht op het sen en dit heeft onvermijdelijk het communistische blok, ge koppeld aan het verdrag van Warschau, tengevolge gehad. Tito zei dat Groot-Brittannië belang heeft bij een ontspan ning in de wereld „opdat zijn huidige posities niet bedreigd zullen worden". Doch verant woordelijke Britten blijken het met de V.S. eens te zijn dat men alleen door middel van macht iets kan bereiken. De wereld verkeert op het ogenblik in een impasse, die niet doorbroken kan worden, tenzij de politici van de grote mogendheden „hun oude ideeën over internationale betrekkin gen radicaal opgeven en zich met werkelijkheidszin en moed" openstellen voor nieuwe, aldus Tito, die niet al te optimistisch was over de eventuele resulta ten van een topconferentie. Hij geloofde echter wel dat een overeenkomst over ook maar één onderwerp, zoals b.v. het stopzettsn van de kernwapen proeven, van „reusachtige bete kenis" zou zijn. Hij steunde het Russische voorstel om bepaalde landen, die tot geen van beide kampen in de wereld behoren, te laten deelnemen aan de top conferentie. Waarnemers zijn van mening dat Tito niet fei is geweest in zijn reactie op de Russische boycot en dit ondanks de grote teleurstelling van de commu nistische leiders van Zuid-Sla vië over deze boycot. Van Zuidslavische zijde gaf men te kennen dat Tito's rede beschouwd kan worden als een laatste poging om een nieuw geschil met de Russen te voor komen. Men kan Tito's woor den opvatten als een poging om de machthebbers in Moskou te bewijzen dat zij hun campagne tegen het „revisionisme" in Zuid-Slavië behoren stop te zetten. Bij zijn aanval op de Britten richtte Tito zich in het bijzon der tot bepaalde leden van de Britse Labourpartij, die hij ver oordeelde omdat zij zelf de lijn als de „kapitalistische reactio nairen" volgen bij hun aanval op Zuid-Slavië. Maar men kan hun „woede" begrijpen als men zich herin nert dat zij, sinds zij kontakt met Zuid-Slavië aanknoopten, gehoopt hebben op iets meer dan samenwerking inzake vraagstukken van algemeen be lang, aldus Tito. Zij hoopten er op dat zij, door mensen als Milovan Djilas (voormalige vice-president van Zuid-Slavië die nu in de gevan genis zit wegens zijn kritiek op het communistische bewind) te steunen, in Zuid-Slavië het Westerse meerpartijenstelsel konden invoeren, zo besloot hij. In Ljubljana is bekend ge maakt dat de „delegatie van de Indonesische communistische partij, toen zij na haar aan komst op de hoogte werd ge steld van de Russische boycot van het congres, haar status veranderde in die van een mis sie van waarnemers. De enige „broederlijke dele gatie" van communisten was die van de Deense communisti sche partij. Premier Chroesjtsjef van de Sowjet-Unie heeft maandag een beroep gedaan op 't gehele com munistische blok, verenigd te blijven en als één man naar het communisme te marcheren. Chroesjtsjef, die ook de leider is van de communistische partij in de Sowjet-Unie, sprak op een ontvangst van de Poolse ambas sade te Moskou, ter gelegenheid van de dertiende verjaardag van het Pools—Russische verdrag van vriendschap en wederzijdse hulp. „Wanneer iemand beweert dat er sprake is van uitbuiting van de een door de ander, is dit on zin. Wij moeten bij elkaar blij ven en zullen samen naar het communisme opmarcheren. Zij die vóór zijn moeten om zich heenkijken en degenen helpen die achterblijven. Het commu nistische kamp moet geheel op dezelfde hoogte liggen". Zuid-Slavië, dat niet genoemd Ion in Moskou gelaakt wegens het opwerpen van verscheidene viagen over de betrekkingen tus sen communistische staten, waaronder die van uitbuiting". Chroesjtsjef vroeg of de Sow l)e zeerechtconferentie te Ge- nève heeft dinsdag in voltallige vergadering met 75 stemmen vóór, 11 tegen en 12 onthoudin gen een Indisch voorstel aange nomen volgens hetwelk de rechts regels over het continentale pla teau, de aan de kust grenzende kustbodem, moet worden gere geld in een afzonderlijke conven tie. Nederland behoorde tol de tegenstemmers. De voorstanders van het Indi sche voorstel wilden voorkomen, dat aan de grote mate van over eenstemming over de aangren zende zeebodem afbreuk wordt gedaan door opneming van do desbetreffende artikelen in een algemene conventie over het zee recht. De tegenstemmers achten een beslissing hierover voortijdig zo- lang de desbetreffende artikelen definitief niet zijn goedgekeurd. De artikelen over de aangren zende zeebodem, die zijn goedge keurd in de vieide commissie van de conferentie en die dinsdag ochtend in de voltallige vergade ring in behandeling zijn geno men regelen het recht van onder zoek en ontginning van het des betreffende deel van de zee bodem. De voltallige conferentie heeft bepaald, dat de artikelen betrek king hebben op de zeebodem bui ten de territoriale wateren tot waar de zee 182,8 meter diep is en op de aangrenzende zeebodem, waar ondanks grotere diepte, ont ginning van de bodemschatten mogelijk is. De zeebodem rond om eilanden valt eveneens onder de artikelen. Het artikel over de omschrij ving van de aangrenzende zee bodem werd met 51 stemmen vóór, 5 tegen en 10 onthoudingen door de voltallige vergadering goedgekeurd. Het artikel over de rechten van de kuststaat op onderzoek en ontginning werd goedgekeurd met 59 stemmen vóór, 5 tegen en 6 onthoudingen. Een Zuidslavisch voorstel de maximumbreedte van de aan grenzende zeebodem vast te stel len op tweehonderd zeemijl werd van de hand gewezen. jet-Unie soms uitrusting aan an dere landen gaf om ei- zelf voor deel van te hebben. Hij voegde eraan toe, dat de Sowjet-Unie meer voordeel zou hebben als zij deze uitrusting voor zich zelf be hield. Plotseling van onderwerp ver anderend zei Chroesjtsjef, dat als het Westen zou aanvallen het een onaangename verrassing zou krijgen. Chroesjtsjef sprak in zijn toe spraak van een kwartier nog over zaken als de geheime poli tie, duivels en de joodse kwestie in de Sowjet-Unie. Koningin-moeder Elisabeth van België, die onlangs de Sowjet- Unie heeft bezocht, had president Worcsjilof gevraagd of er iets bijzonders was aan het joodse viaagstuk in de Sowjet-Unie. Wijzend op de Israëlische ambas sadeur Avidar zei Chroesjtsjef: „Hij is benieuwd wat ik zal zeg gen". „Worosjilot, zo vervolgde werd, is de laatste tijd in artike-jChroesjtsjef, zei tegen koningin- moeder Elisabeth, dat het als een bijzondere kwestie beschouwd zou kunnen worden omdat zijn vrouw een joodse is." In de stilte die volgde, merkte Chroesjtsjef op, dat de helft van de leden van het presidium van de Russische communistische partij joodse vrouwen heeft Eensklaps zijn vinger uitste kend naar de Amerikaanse am bassadeur Llewelly Thompson, zei Chroesjtsjef: „De Chinezen zijn zeer kundig in de heropvoe ding van kapitalistische elemen ten wij zullen u ook heropvoe den." Terwijl Thompson glimla chend naar de grond staarde ging Chroesjtsjef verder: „Pas op me neer Thompson, wij zitten u op de hielen. Wij willen ook meei melk, vlees en boter en wij zullen het winnen." Chroesjtsjef zei, dat sommige aanwezige ambassadeurs op het communisme willen spuwen. „Maar laat ons niet zien wie het verst kan spuwen, zoals kamelen in een kooi." Chroesjtsjef waarschuwde de Polen, dat er altijd „duivels uit het Westen" zijn geweest. „Maar laten wij geen nieuwe duivels oproepen. Ons doel is het socia lisme." Hij besloot met een dronk op „broederschap, op de leider van het Poolse volk en van de Poolse verenigde arbeidspartij: kame raad Gulmulka". Premier MacMillan van Enge land en president Eisenhower zullen 9 en 10 juni in het Witte Huis weieldviaagstukken bespre ken, zo heeft het Witte Huis be kendgemaakt. Volgens de bekendmaking zal MacMillan 10 juni een rede uit spreken in de John Hopkins uni versiteit te Baltimore en op 8 juni een rede in de Depauw uni versiteit te Greencastle. De secretaris-generaal van de Navo, Spaak, is dinsdagochtend te Bonn aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Volgetls een woordvoerder van de Westduitse regering zal Spaak wellicht o.a. spreken over de kosten voor de legering van Britse troepen in de bondsrepu bliek. De secretaris-generaal verklaarde zelf dat er vele kwesties zowel op diplomatiek als op militair gebied aan de orde zullen komen. De Sowjetrussische vice-pre mier Mikoyan wordt vrijdagoch tend a.s. te 9 uur op het vliegveld van Frankfort verwacht. Hij komt met een straalpassagiers- vliegtuig van het type TOE 194. Hij zal vergezeld zijn van de on derminister van Buitenlandse Zaken, Wladimir Semjonof. Mi nister Von Brentano zal de Rus sische gasten verwelkomen. Het gezelschap gaat per speciale trein naar Bonn. Zoals gemeld komt Mikoyan voor de ondertekening van de Westduits—Sowjetrussi sche overeenkomsten, die te 14.45 G.M.T. moet geschieden. Daarna volgen een ontvangst, aangebo den door Von Brentano, te Bad Godcsbehg, en een diner. Zater dagochtend zal Adenauer de Rus sische gasten ontvangen. Zater dagmiddag is er een persconfe rentie, daarna een ontvangst op de Russische ambassade. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en het Landbouwschap hebben maandagavond op hun maande lijkse bespreking nader van ge dachten gewisseld ook in het licht van de slechte zuivelsituatie over de beperking van de melkprijsgarantie 1957/1958 tot 5,18 miljard kg melk, overeen komende met de hoeveelheid, die in het voorafgaande melkprijs jaar gerekend over 52 weken door de melkveehouders is af geleverd. Op voorstel van het Landbouw, schap en in overeenstemming met het gelijkgerichte advies van het Produktsehap voor Zuivel, is Uit officiële berichten viel dinsdagavond op te maken, dat de Indonesische regeringstroe pen bijna gereed zijn voor een laatste slag tegen de versterkin gen van de opstandelingen in West-Sumatra. Het hoofdkwartier van het le ger deelde mede, dat de troepen, die vanuit het westen aanvallen, halverwege Bukittinggi zijn ge naderd. Ook uit het oosten vor deren de regeringstroepen. De woordvoerder van het leger, Pirngadie deelde mede, dat de luchtlandingstroepen die bij Pa- dang geland waren, zich 25 km van Bukittinggi bevinden met de verovering van Lubik Alung. Hij zei, dat dit zeer strategische punt zonder gevecht werd genomen. Commando's veroverden Tand- jung Gadang in het berggebied. Een militair van de regerings troepen en tijf opstandelingen werden in Tandjung Gadang ge dood. Hij zei, dat de commando's over de bergen moesten gaan omdat de opstandelingen de we gen hadden opgeblazen. De chef-staf van het Indone sische leger, generaal-majoor Nasution, heeft in een speciale boodschap de mededeling van de opstandelingen, dat de regerings troepen door Russen waren op geleid, tegengesproken. De legerwoordvoerder, Pirnga die, heeft volgens radio-Djakar ta verklaard: Wij hebben onze militaire opleiding ontvangen in verscheidene Aziatische landen, in Europa en in Amerika, maar niet in Rusland of communistisch China. Radio-Bukittinggi heeft dins dagavond gemeld, dat vliegtui gen van de Indonesische lucht macht aanvallen hebben gedaan op Bukittinggi en twee andere plaatsen, die in handen van de opstandelingen zijn. De bommenwerpers vielen in twee golven Bukittinggi aan tus sen 9.45 en 10.30 uur plaatselijke tijd. Het doel was de markt, waar de mensen inkopen aan het doen waren, aldus de radio. Er werd geen melding gemaakt van slachtoffers. De „Straits Times" schrijft, dat zestig Maleise en Chinese zeelie den in „werkelijke internering" leven op het Indonesische eiland Pulau Samboe, 8 km van Singa pore. Zij behoren tot de beman ningen van drie kustvaarders uit Singapore die twee maanden ge leden werden aangehouden we gens het drijven van ruilhandel met Indonesië. Het enig vertier dat zij hebben, aldus het blad, is drie keer in de week een film en voorts vissen. De schepen ver voerden 1000 ton rubber, waar van de waarde geschat werd op bijna twee miljoen Maleise dol lars. Na de overwinningen der cen trale regering op militair terrein, houden de politieke leiders in Djakarta zich steeds meer bezig met besprekingen over de vraag wat er nu op politiek gebied dient te gebeuren. Het ministerie van inter-Indonesische zaken pu bliceerde dinsdag een lange lijst van „verlangens van de buiten gewesten". Tot de meer algemene verlan gens behoorden eisen voor ad ministratieve en financiële auto nomie, doch ook werd weer uiting gegeven aan de wens voor hernieuwde samenwerking tus sen president Soekarno en oud- vice-president Mohammad Hat- ta en inkrimping van het aantal politieke partijen. Tevens ver langen de buitengewesten ver betering van de inter-insulaire verbindingen overzee en recht streekse deelname in de in- en uitvoerhandel. Ook komt de „bevrijding van West-Irian" op de verlanglijst voor en een spoedige uitvoering van het besluit tot verbreking van de RTC-overeenkomsten met Nederland. De onafhankelijke „Indonesia Raya" noemde het in een hoofd artikel verheugend, dat steeds meer mensen er kennelijk van overtuigd zijn, dat er geen stabi liteit kan zijn zolang Hatta niet in de regering is teruggekeerd. „Doch deze wetenschap komt vrij laat", aldus het blad. Het persbureau „Antara" ver nam van de zijde van het minis terie van Sociale Zaken, dat in Midden-Java 550.000 mensen met hongersnood worden bedreigd. In Kebumen en Koetoardjo zou den meer dan 300 lijders aan hongeroedeem worden behan deld. De „Manchester Guardian schreef: Met het verlies van hun vroegere hoofdstad hebben de opstandelingen in Midden-Suma tra hun droom van twee maan den geleden bijna geheel zien vergaan. Al hun hoop is vervlo gen, de andere eilanden (behal ve een deel van Celebes) stonden niet op en steunden hen niet te gen Java; Hatta verklaarde zich niet openlijk voor hen, betalin gen van buitenlandse oliebedrij- ven bleven naar Djakarta gaan en de olievelden van de Caltex gingen voor hen verloren; zij hadden moeilijkheden om wa pens uit het buitenland te krij gen; de campagne was voor de centrale regering te kort om te lijden onder de economische moeilijkheden daarvan. Zonder zee- en luchtmacht en met slechts geringe landstrijdkrach ten waren zij, de opstandelingen, gedoemd te verliezen tenzij zij meer krachten zouden krijgen van buiten het gebied dat zij be heersten. Zij zullen misschien doorvechten als guerillastrijders in de bergen, maar zij kunnen niet meer optreden als doelma tige tegenregering voor hen die ontevreden zijn over wat zij alsy Javaanse overheersing beschou wen. Echter zelfs indien zij al len overwonnen zijn (en dat is verre van zeker), dan zullen de spanningen en conflicten die hen lot opstand brachten, nog niet weggenomen; het is thans aan Djakarta deze te verwijderen. Maar hoe langer strijd met wapens voortduurde, hoe ge vaarlijker deze conflicten zou den worden. Zoals het nu is, zijn Indonesië en de wereld gemak kelijker ontsnapt dan gevreesd zou kunnen zijn. Er werd weinig bloed vergoten; de gevreesde „vrijwilligers" uit het buitenland zijn niet gezonden en ofschoon iedere partij de andere beschul digde van het uitlokken van bui tenlandse inmenging, is er geen situatie zoals in Korea ontstaan. Rusland en China hebben anti- imperialistische propaganda ge maakt. De heer Dulles heeft enige tactloze dingen gezegd, maar heeft zich correct gedra gen, Formosa heeft wapens ge zonden en dr. Rhee heeft deze aangeboden, maar over het ge heel genomen waren de mogend heden zich van het gevaar in de situatie bewust, aldus de „Man chester Guardian". minister Vondeling naar het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening mede deelt tot de conclusie ge komen, dat uitsluitend voor het melkprijsjaar 1957/1958 een glo bale beperking zal gelden, die be trekking heeft op de vastgestelde totale hoeveelheid af te leveren melk. Onder de sterke aandrang van het agrarische bedrijfsleven, heeft de minister voor 1957/'58 afgezien van een beperking der melkprijsgarantie per gewest of per zuivelfabriek. Bij zijn beslissing heeft minis ter Vondeling mede rekening ge houden met het vergevorderde melkprijsjaar. Het ingaan van het weideseizoen maakt beïnvloe ding van de produktie minder ge makkelijk. De bewindsman heeft gecon stateerd, dat de georganiseerde veehouderij het probleem van de noodzakelijke beperking zeer ernstig ter harte neemt, dat het Landbouwschap alle begrip heeft voor de motieven van de rege ring en berust in de beperking der garantie tot een bepaalde hoeveelheid. Grote winst is, dat de ernst van het probleem tot brede kringen van de veehouderij is doorgedrongen en ook bij de individuele veehouder aan de orde is gesteld. Overeengekomen is, dat de produktie-omvang van het lopen de melkjaar op geen enkele wij ze als norm dan wel als basis zal dienen voor de toekomstige werkwijze bij de beperking in volgende jaren. De individuele veehouder dient dan ook bij zijn bedrijfsvoering wel te beseffen, dat enigerlei verhoging van de melkproduktie op zijn bedrijf in de produktieperiode in voorjaar en zomer van 1958, nooit kan leiden tot verhoging van een eventuele basis-hoeveelheid melk, waarvoor de garantieprijs geldt. Minister Vondeling vertrouwt overigens, dat de veehouders zich de zuivelsituatie met grote moei lijkheden bij de afzet tengevolge van toenemende produktie, voor ogen zullen houden. Iedere vee houder draagt in dit opzicht zijn eigen verantwoordelijkheid. Tijden de bespreking tussen de minister en het Landbouwschap bleek volledige overeenstemming te bestaan over de noodzaak de studie van het grove probleem van produktie, afzet en prijsvor ming van de melk en de zuivel voortvarend en dus op korte ter mijn in samenwerking ter hand te nemen. De Sowjet-Unie heeft maandag in de Veiligheidsraad haar pro test tegen de Amerikaanse vluch ten met kernbommen ingetrok ken, nadat bijna alle overige leden van de raad zich tegen het indienen van de klacht hadden verzet. De Russische afgevaardigde So- bolef trok na twee redevoeringen, waarin hij de vluchten een ge vaar voor de vrede noemde, de resolutie in als protest tegen het optreden van de voorzitter van de raad, de Amerikaan Henrv Cabot Lodge. Deze had tweemaal een verzoek van Sobolef om het debat dinsdag voort te zetten, af gewezen. Be bijeenkomst werd verdaagd nadat Sobolef de resolutie had ingetrokken. De Sowjet-Unie wil de, dat de Ver. Naties Amerika zouden verzoeken niet meer met kernwapens in de richting van de grenzen van andere landen te vliegen. De Franse kabinetsformateur Bidault heeft dinsdagavond mee gedeeld dat hij zijn pogingen op. geeft. De Franse regeringscrisis, ver oorzaakt door de val van de rege- ring-Gaillard over haar Tunesi- ^he politiek, is thans een week oud. De Katholieke republikeinse volkspaitij (M.R.P.) heeft dins dag besloten Georges Bidault, op- ichte der partij, die belast is met de vorming van een nieuwe Fianse regering, niet te steunen. Op een gemeenschappelijke vergadering van de leden van het partijbestuur en de parlemen- laire fractie werd met 28 tegen 25 stemmen besloten Bidault te verzoeken zijn pogingen op te geven. Veertig tot vijftig parlements- en bestuursleden onthielden zich van een uitspraak. Later op de avond verwittigde Bidault president Coty van zijn besluit. Deze laatste zou nu een teroep kunnen doen op Bidaults partijgenoot Robert Leeourt, de volksrepubiikeinse zegelbewaar der in het demissionaire kabinet, aldus politieke kringen in Parijs. Ook werd de naam van de gema tigde conservatief Jacquinot en van de vroegere premier Pleveti gehoord. Het is Frankrijks 25ste kabi netscrisis na de tweede wei eld er orlog. President C'oty zal vandaag de vroegere Franse premier René Pleven verzoeken een nieuw ka binet te vormen. Pleven is ieider van de kleine radicaal-gezinde U.D.S.R.-partij. Pleven zal woensdagochtend met een speciaal vliegtuig van Dinan aan c'e Kanaalkust naar Parijs vliegen, waar men goede hoop koestert dat hij als een President Coty van Frankrijk heeft de doodvonnissen over oud-generaal Oberg, die ten tijde van de tweede wereldoorlog hoofd van de Gestapo te Parijs was, en diens adjudant Helmut Knochen gewijzigd in levenslan ge dwangarbeid, zo heeft de ad vocaat van Oberg bekendge maakt. Later werd gekend dat nog vier Duitsers gratie hebben gekregen: de terdoodveroordeelden Fuseh, Steingritt, Heimann en Floreek. links-centi umleider een kabinet zal kunnen vormen met radica len, conservatieven en volksrepu- tlikeinen en althans een gunsti ge stemming van de socialisten voor zijn investituur zal kunnen vei krijgen. Tussen twee grote hogedruk- gebieden, een boven Noordwe- - Rusland en een op de Oceaan en de Britse eilanden, kwam het af gelopen etmaal een stevige ve binding tot stand, ill tte voir.i van een krachtige rug van hoge druk boven de Noordzee. Ten zuiden van de as van deze ug van hogedruk drong een koudere, droge noordoostelijke stroming ons land binnen. De opklaringen van dinsdag kondig den de aankomst van deze lucht aan. In de nacht hebben deze opkla ringen tot gevolg dat de tempe- ratuur weer lager wordt dan de afgelopen etmalen het geval was. De maximum-temperaturen vei schillen, dank zij de krachtige zonnestraling, maar nauwelijks. In de lucht komen ook vandaag wolkenvelden voor, maar regen brengen deze niet. De actieve en diepe depressie, die bij Groenland stationair geworden is, zal het weer bij ons niet direct beïnvloe den. Ook de kleinere storing, die met zeer grote snelheid over het midden van de Oceaan naar het oosten trekt, heeft vandaag nog geen zeggenschap over het weer hier te lande. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. SCHRAAL WEER. Droog met nu en dan opklarin gen. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordoost. Middagtemperaturen als gisteren of iets lager. DONDERDAG 24 APRIL v.m. n.m. Breskens 4.47 5.10 Terneuzen 5.22 5.45 Ilansweert 6.02 6.25 Walsoorden 6.12 6.35 ZON MAAN op April. 23 5.28 24 5.26 25 5.24 onder op onder 19.50 19.51 19.53 8.Ó7 9.01 10.01 0.08 0.54

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1