Regeringstroepen landden op Sumatraanse Westkust Expo '58 opent zijn poorten Adenauers besprekingen in Londen Bijeenkomst van de Unesco Plaatselijke heruitzending T. V.-signalen EERSTE BLAD Aanval op Padang begonnen DE WERELDTENTOONSTELLING BRUSSEL 1958 HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER MINISTER LUNS VERONTRUST OVER TOENEMENDE RECESSIE ZON- en HAANSTANDEN Natuurlijk Een kaasgerecht! kaas Nationale partij wint algemene verkiezingen in Zuid-Afrika De verklaring van minister Casey na zijn bezoek aan Nieuw-Guinea Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: j 6,— pet kwartaal; m^and 2.per week 48 cent. Losse nrs per 9 ct. VRIJDAG 18 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4348 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels 1,Iedere regel meer 20 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 u*r Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uw Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieoriis per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Beide partijen in de strijd in troepen in de heuvels tussen het Midden-Sumtra beweerden gis- gebied, waar de luchtlandings teren, een overwinning te hebben troepen waren neergelaten en 't behaald. De regeringstroepen vliegveld is daarna onderdrukt gingen over tot de lang-ver- door vuur uit gevechtsvliegtui- wachte aanval van uit de zee op gen, aldus het bericht uit Dja- Padang. Berichten uit Djakarta karta. maakten melding van de aan- Volgens verdere berichten uit komst van 30 oorlogs- en trans- Djakarta hebben de invallende portsehepen voor Padang, die troepen met succes bruggehoof- een langdurige vuuruitwisseling den gevormd. Volgens premier met de kustbatterijen van de op standige troepen aanvingen. Volgens de verdere berichten uit Djakarta werden te 06.40 uur luchtlandingstroepen neergela ten nabij het vliegveld van Pa dang, terwijl infanterie, vooraf- Djuanda zouden zij slechts onbe tekenende tegenstand hebben ontmoet. Naar te Djakarta werd mede gedeeld, zouden gepantserde co lonnes oprukken in de richting van de zee, na gedurende twee weken passief te zijn gebleven gegaan door commandotroepen aan de oostelijke en noordelijke van de marine, met landings vaartuigen een landing effec tueerden te Pantai Muara Enim,, ongeveer een kilometer ten noor den van Padang. De luchtlan dingstroepen hebben daarna te 09.00 uur het vliegveld bezet. Het verzet van de opstandige MOEDER DEED KINDJE IN TEIL MET KOKEND WATER Moeder handelde in vlaag van waanzin ■onderdag heeft mevr. R. van V. te Culemborg haar twintig maanden oud zoontje Leo in een tel met kokend water gestopt. Ia de nacht van woensdag op danderdag is bet kindje in het St. Barbara-ziekenhuis te Culem borg overleden. grens van Midden-Sumarta. De tegenregering beweerde dat de landing is afgeslagen en de luchtlanding werd verhin derd. Volgens radio-Padang zouden deze berichten uit Djakarta ten doel hebben, het vertrouwen van de bevolking in de revolutionaire regering te verzwakken en om buitenlandse regeringen te be- De moeder had het kind zelf naar het ziekenhuis gebrachi en gezegd, dat het van 'n tafel hi de teil was gevallen. Toen er over dit geval geruchten be gonnen te lopen, kwam de po- Itie poolshoogte nemen. Het Week dat 't kindje alleen ern stige brandwonden aan het •nderlichaam had, zodat het «nmogelijk in de teil gevallen ton zijn. Man en vrouw wer- 4en verhoord en tenslotte be kende de vrouw in een vlaag van waanzin haar daad te heb ben gepleegd. Huwelijksmoei lijkheden zouden haar ertoe hebben geleid. Het echtpaar Tan V. heeft nog een kindje van vier maanden. Ook radio-Djakarta heeft thans melding gemaakt van de val van Padang door de gecombineerde luchtlandingstroepen en marine- en infanterie afdelingen, vanuit Muara Enam, nabij Padang. Radio-Djakarta berichtte, dat aan de aanval op Padang door de regeringstroepen werd deel genomen door duizenden militai ren. Radio-Djakarta noemde de operatie van gisteren de grootste gecombineerde aanval van land-, zee- en luchtstrijdkrachten, die tot op heden door de centrale re gering op de opstandelingen is eedaan. Na de landing hebben com mandotroepen van de marine de door de opstandelingen opge worpen verdedigingswerken ver nield en een bruggehoofd ge vormd in de onmiddellijke nabij heid van Padang. Daarna werd een aanvang gemaakt met de opmars naar de stad. De vlieg tuigen, die aan de aanval hebben deelgenomen, zijn alle behouden op hun basis teruggekeerd, aldus radio-Djakarta. DE STRIJD OP CELEBES De leiding der centrale rege ring heeft donderdag te Dja karta medegedeeld dat rege ringstroepen in Celebes vier plaatsen op de opstandelingen hebben veroverd. Volgens het communiqué is voorts een schip uit Menado dat in handen der tegenrege ring is naar het in regerings handen zijnde Makassar ge vlucht. Tn het legercommuniqué, waarin de bezetting van vier plaatsen in Celebes werd be kendgemaakt, werd nog gezegd, dat deze plaatsen in de nabij heid van Donggala, in het zui delijk deel van Noord-Celebes zijn gelegen. En daarvan is Pa- rigi, aan de oostkust hetgeen zou betekenen dat de regerings troepen Noord-Celebes in twee- en zouden hebben gesplitst. Om bemande kunstmanen en ruimteschepen De Amerikaanse luchtmacht bestudeert verscheidene voorstel len voor bemande kunstmanen, die naar de aarde kunnen terug keren. Een dergelijke onder neming kan binnen uiterst korte tijd succes hebben, aldus heeft luitenant-generaal Putt woens dag in de commissie voor de ruimte van hét Amerikaanse Huis van Argevaardigden meege deeld. Generaal Putt drong aan op een „positieve benadering" van nieuwe ontwikkelingen. „Het is zelfs mogelijk", zo zei hij, „dat het één of andere fan tastische apparaat onze bemande ruimtestrijdkrachtenen in staat stelt een aanvaller te neutralise ren of te verlammen zonder men senlevens of goederen te vernie tigen". Hij ging hier niet verder op in- De directeur van, de nationale adviescommissie voor geronauti- ca, dr Hugh Dryden, zei tot de commissie, dat Amerikaanse des kundigen werken aan plannen voor 200 proeven met bemande ruimteschepen. RUIM 100.000 MENSEN OP EERSTE DAG VAN TENTOONSTELLING Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen, hebben bonds kanselier Adenauer en premier MacMillan een grote mate van overeenstemming bereikt over de onderwerpen, die eventueel op een topconferentie zullen worden besproken. Van officiële Duitse zijde wordt verklaard, dat de bondsregering er niet op zal staan, dat het pro bleem van de Duitse hereniging in elk geval op een topconferen tie wordt aangesneden. De Duit se belangstelling gaat in de eerste plaats uit naar een alge meen ontwapeningsakkoord on- De staking der vlees verpakkers in Uruguay Militairen zullen het werk overnemen in de nationale vlees verwerkende bedrijven van Uru guay, die door een staking der vleesverpakkers zijn getroffen. Zij zijn donderdag begonnen met de slacht van voor de binnen landse markt bestemd vlees. IETS ZACHTER Een geleidelijke wijziging in de luchtdrukverdeling boven de oeeaan heeft er toe geleid dat er een einde is gekomen aan de aanvoer van polaire lucht met noordelijke winden. Een krach tig hogedrukgebied op het mid den van de oceaan, dat de de pressies, aan de noordflank hiervan, dwong om een noor delijk gelegen baan te volgen, verplaatste zich langzaam naar het zuiden. De met de depres sies samenhangende fronten kunnen nu tot onze omgeving doordringen. De wind draaide bij ons naar zuidwest tot zuid en een regengebied bereikte te gen de avond het westen van het land. Ten westen van Ier land ontwikkelt zich een nieu we depressie, waardoor zachte lacht in de richting van het eontinent wordt getranspor teerd. medegedeeld door het K. N. M. I-, geldig tot donderdagavond. Iets zachter. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Iets minder koud, vooral in het wes ten van het land. Matige, later langs de kust tot vrij krachtig toenemende zliciwes- telijke wind. ZATERDAG 19 APRIL De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken. ir.r. J. M. A. H. Luns, heeft in de bijeenkomst van de Economische en Sociale Raad van de Ver. Naties (Unesco) woensdag verklaard, dat in enke le landen de tegenwoordige eco- no.r.ische recessie afmetingen be gint a?n te nemen, die belangrij ke verontrusting veroorzaken. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.05 2.40 3.20 3.30 n.m. 2.26 3.01 3.41 3.51 ZON MAAN op April. 18 5.39 19 5.36 M 5.34 onder op onder 19.41 19.43 19.45 5.18 5.33 6.10 19.15 20.18 21.20 Het gevaar, dat de recessie zich gaat ontwikkelen tot een grotere depressie van mogelijk een de ge hele wereld omvattende omvang mag men niet terzijde schuiven. Wanneer met voorzichtigheid te werk gegaan wordt, zal dit niet alleen de internationale economi sche toestand maar ook de poli tieke stabiliteit in de wereld ten goede komen, aldus minister Luns. De directeur van het internatio nale monetaire fonds, Per Jacobs- son, verklaarde, dat er op het ogenblik weinig gevaar schijnt te bestaan, dat er, zoals dit in de ja ren dertig het geval was, in de Ver. Staten een agrarische depres sie zal samenvallen met een re cessie in de industrie. Cmtrent de betalingssituatie in de wereld zeide hij, dat de corri- geiende maatregelen, in de ver schillende landen genomen, om de in 1955 begonnen „boom" in de wereld, die zijn hoogtepunt in de eerste helft van 1957 be reikte, in bedwang te houden, snel het evenwicht in de beta- iingspositie hebben hersteld. DULLES OVER AMERIKAANS-BRITSE UITWISSELING VAN ATOOMGEHEIMEN De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles heeft donderdag in een subcom missie van het congres ver klaard, dat uitwisseling van atoomgeheimen met Groot- Brittannië in het belang van de Verenigde Staten is om dubbele arbeid te voorkomen. Hij zei dit voor een subcommissie van de gemeenschappelijke commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse congres. Dulles, die wijziging van de Amerikaanse atoomwetten be pleitte om deze uitwisseling mogelijk te maken, zei, dat de De centrale directie der samenwerking van de Verenig- P.T.T. deelt ons het volgende de Staten met Groot-Brittan- mede nië niet alleen maar gunstig is „De laatste tijd verschijnen voor één van beide. De Britse in de pers herhaaldelijk van geleerden kunnen belangrijke particuliere zijde berichten over bijdragen leveren bij een derge- suggesties, soms proefnemin- lijke samenwerking. gen, die ten doel hebben in be- De minister bestreed de kri- paalde gebieden de ontvangst tiek van invloedrijke congresle- van Nederlandse of buitenland den, volgens welke uitwisseling se T.V.-zenders te verbeteren, van atoomgeheimen ertoe zou Vanzelfsprekend is dit probleem leiden, dat meer landen over ook bij P.T.T. bezien en tech- atoombommen zouden gaan be- nisch is hiervoor een aantal op schikken. De Amerikaanse re- lossingen aan te geven. Aan dit vraagstuk kleven echter behal ve technische ook andere pro blemen, o.a. het feit dat men voor eventuele plaatselijke of regionale heruitzendingen ge bruik moet maken van fre quenties (golflengten) waarom trent P.T.T. internationaal aan bepaalde afspraken gebonden der internationale controle. Pas als de kwestie der Europese vei- ligheid aan de orde zou komen, zou de bondsrepubliek bespre king van de hereniging eisen. West-Duitsland wil als bemid delaar tussen Frankrijk en En geland optreden in de kwestie van de vrijhandelszone, zo ver luidt verder van officiële Duitse zijde. Deze aangelegenheid zou gistermiddag worden besproken door de Westduitse minister van Economische Zaken Erhard en de Britse minister van Financiën Heathcoat Amory. Een dagelijkse puzzle: zoal eten we vandaag (Een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem KAASGEHAKT 200 gr. kaas (tiraag naar oude. pikante kaas!), 200 gr. rijst of aardappelen, 200 gr. (oud) broodt ui, 2 eieren, pakje roomboter. Het brood, het uitje en de kaas raspen en mengen met de ge kookte koude rijst of de fijn ge stampte of gemalen aardappelen. Alle ingrediënten goed dooreen kneden en op smaak afmaken met zout. noot en aroma. Er mooie balletjes van vormen en deze in de koekepan in de hete boter rondom goudbruin bakken. Doe nóg meer mei gering wenst geen atoombom men in de handen van de dic tators, maar een ontwikkeling in deze richting kan niet wor den voorkomen door het ver werpen van de voorgestelde amendementen op de Ameri kaanse atoomwetten, aldus Dul les. is. Zoals bekend is het televisie plan om het gehele land een goede ontvangst van de natio nale T.V.-programma's te ver zekeren, in volle uitvoering. Lopik, Goes, Mierlo (later Roermond) en Irnsum (later Smilde) zijn in bedrijf, Markelo volgt in de loop van dit jaar. Tevens voorziet dit project in een aanzienlijke versterking van de Lopik-zender. Pas na het gereedkomen van dit gehele T.V.-zendernet kan worden nagegaan waar nog zwakke plekken zouden zitten, waarvoor een bijzondere oplos sing zou zijn. Het spreekt vanzelf dat plaatselijke heruitzending van T.V.-signalen door particulie ren in strijd is met de wet en daarom niet kan worden toege staan". r>m 8 30 tred mee houden en wij moeten Gisterochtend om 8.3U bezield zijn van de wil om sa_ uur zijn de poorten van de men op te bouwen. Brusselse Wereldtentoon- De koning verklaarde hierna de stelling voor het grote pu- tentoonstelling geopend. i Trr, i j I De koning sprak eerst in het bliek opengegaan. Tot Nederlands, waarna hij zijn rede laatste minuut heett men in het Frans herhaalde. Toen hij aan de voltooiing van de was uitgesproken, werd hij lang- tentoonstelling gewerkt. De dur'g töegej tucht i j. i i-x £JLiI Na de toespraak van de koning laatste nacht hebben gehele begaf de koninklijke familie zich compagnieën van de Belgi- naar de ontvangzaal, waar een sche landmacht assistentie afvaardiging van architecten, verleend. Om negen uur marcheerde een muziekkapel van de Belgische luchtmacht onder het atomium door naar het midden van het plein. Achter de afzettingen ver zamelde zich het publiek. De koninklijke stoet arriveerde om kwart voor tien. Koning Bou- dewijn zat in een open auto. Koning Boudewijn dankte in zijn openingsrede allereerst alle landen, die op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn. De mens heid, zei hij, is een nieuw tijd perk binnengetreden. Meer dan ooit schijnt de beschaving van de wetenschap afhankelijk te zijn. De mens beschikt over krachten, waarvan niemand een kwart eeuw geleden droomde. Er staan ons twee wegen open: de bewapeningswedloop waar door de nieuwe ontdekkingen zich tegen de mens dreigen te keren en de samenwerking on danks verschillen op sociaal, politiek en geestelijk gebied. Alleen langs de laatste weg kan een ware vrede tot stand komen. Het doel van de tentoonstelling, aldus koning Boudewijn, is het scheppen van een sfeer van samenwerking en vrede. Mo gen allen die deze tentoonstel ling bezoeken naar hun land terugkeren in de overtuiging, dat er een nieuw humanisme wordt gebouwd op de oude be schavingen, zonder dat er iets waardevols van het oude ver loren gaat. Technische vooruitgang alleen is niet voldoende. Een geestelijke ontwikkeling moet daar gelijke Circa anderhalf miljoen blanke Zuidafrikanen hebben woensdag hun stem,uitgebracht bij de alge mene verkiezingen voor een nieuw parlement. De opkomst was bijzonder groot, naar raming 90 procent. Voor de 156 zetels van de Volks raad (Tweede Kamer) waren 296 kandidaten gesteld. De zetelver deling in de oude Volksraad was: Nationale partij van premier Strijdom 96, Verenigde partij van sir De Villiers Graaff 52, Labour 4 en Cnafhankclijken eveneens 4. Voor 24 zetels had alleen de Verenigde partij kandidaten ge steld en deze zijn dus automa tisch verkozen. aannemers, opzichters en arbei ders die aan de bouw van de ten toonstelling hebben gewerkt, aan de koning werd voorgesteld. Twee meisjes, kinderen van ar beiders, boden de koning bloe men aan. De koning heeft om 11.30 uur door een druk op de knop de symbolische vlam ontstoken en de fonteinen op het Belgische Plein in werking gesteld. Op dat moment was de tentoonstelling officieel open. Honderdduizend bezoekers op eerste dag Het aantal personen dat op de dag van de opening de wereld tentoonstelling te Brussel heeft bezocht, wordt op meer dan 100.000 geschat. Aan de verklaring, die de Australische minister van Bui tenlandse Zaken, R. G. Casey, na zijn bezoek aan Nieuw-Guinea dezer dagen heeft afgelegd in 't Australisch Huis van Afgevaar digden wordt nog ontleend, dat later dri jaar een conferentie zal worden gehouden tussen func tionarissen van beide delen van Nieuw-Guinea. Het is niet voldoende bekend, aldus de minister, hoeveel sa menwerking reeds tussen beide gebieden bestaat. Toen ik in Nieuw-Guinea was, zag ik daar van aanzienlijke bewijzen. In de laatste maanden b.v. ging een Nederlandse arts op verzoek van de Australische autoriteiten over de grens naar Australisch Nieuw-Guinea om mee te helpen een uitbarsting van polio te bestrijden. Zeer on langs, toen het Nederlandse gou vernement zich gesteld zag te genover een veeziekte en de eigen deskundigen niet beschik baar konden zijn, konden de autoriteiten in Port Moresby een deskundige naar Neder lands Nieuw-Guinea zenden. In Hollandia zag ik een Australi sche arts, die veertien dagen in een laboratorium meehielp een virus te isoleren. Dit mogen kleine feiten schij nen, maar allen passen zij in een patroon, dat tot welzijn van beide gebieden en de inheem sen strekt. Deze wederzijdse uit wisseling van deskundigen zal voortduren en uitgebreid wor den tot voordeel van beide be sturen en de inheemse bevol king van Nieuw-Guinea als ge heel. De Nederlandse regering be steedt een aanzienlijk en toe nemend bedrag aan haar ge bied, aldus de minister, die en kele cijfers noemde. De regelingen van samenwer king op bestuursgebied tussen Australisch en Nederlands Nieuw-Guinea zijn bedoeld om de inheemsen de gelegenhaid te bieden over hun eigen toekomst te beschikken en, zover moge lijk, om te verzekeren, dat de ontwikkeling in de beide delen van Nieuw-Guinea niet ge schiedt langs verschillende te genstrijdige lijnen, die zouden kunnen leiden tot onnodige barrières tussen de bewoners aan beide zijden van de grens. Wij geloven, dat de Nederland se soevereiniteit, die in ieder geval rechtmatig is, voor de be woners van Nederlands Nieuw- Guinea deze toekomstige gele genheid van zelfbestuur be waart. Over zijn bezoek aan Austra lisch Nieuw-Guinea zei hij o.m. dat men Nieuw-Guinea moet bezoeken om zich bewust te zijn van de grote vooruitgang, die gemaakt is. Als iemand die Nieuw-Guinea bezocht heeft mag ik zeggen, dat ik niet be vreesd ben voor de bezoeken van delegaties van de beheerschaps- raad der V. N. Indien iemand twijfelt aan de doelmatigheid of de menselijkheid van de taak die Australië in Nieuw-Guinea uitvoert, laat hem Nieuw-Gui nea bezoeken. Wij kunnen de wereld tegemoettreden met het zuiverste geweten. Dit is geen kolonialisme, dit is het tegen gestelde van kolonialisme, aldus de minister. Chroesjtsjef over stopzetten van kernwapen- produktie De Sowjet-premier en partijlei der Nikita Chroesjtsjef heeft ver klaard, dat verbod van alle proe ven met kernwapens „de moge lijkheid zal scheppen voor een In ternationale overeenkomst voor algeheel verbod van produktie. voorraadvorming en gebruik van kernwapens." Hij verklaaide dit in antwoord op een boodschap van de Japanse raad voor verbod van kernwa pens, waarin dank werd uitge sproken voor het Russische be sluit de kernproeven stop te zet ten, zo meldt het officiële Sow- jet-persbureau „Tass".

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1