De bezien s waardigheden van de Wereldtentoonstelling 111 Opbouw volle gang BINNENLANDS NIEUWS Tiet kamperen neemt geweldige vlucht DE VRIJE ZEEUW 7 TENTEN METT.L.ENT.V. In 1940 ongeveer 75.000 nn bijna 2 miljoen kampeerders Een weekend en vakantiespanning voor iedereen Donderdag 17 april 1958. De 35 ninjoen mensen, die naar men verwacht tussen 17 april en 19 oktober de Wereldtentoonstelling bezoeken, vinden een zó groot aantal bezienswaardigheden over een zo uitge strekt terrein verspreid dat zij zeker van tevoren een progranv ma moeten opmaken. De expositie beslaat een oppervlakte tan tweehonderd ha, waarvan in totaal twee-vijfde deel in l>eslag wordt genomen door de gebouwen waarin de inzendingen van 58 der deelne mende landen en internationale organisaties zijn ondergebracht. Het overige terrein bestaat uit parken het park van Laken en liet park van ussegem. die sa men veertig ha groot zij tui nen en plantsoenen. Bovendien zijn de meeste pavil joens door «en tuin omgeven. Bij tic Japanners is het erngekeera, zij heoben het zwaartepunt ge- kgd op ae turn en niei op hun kleine sierlijke paviljoen dat daarin versenden ligu De hoeveelheid bomen en strui ken op het tentoonstellingster rein is ook buiten de twee ge noemde parken verrassend groot, nankzij ae bepaling aat er voor ue bouw van de paviljoens niets mocht worden gekapt. Als een gevolg hiervan staan er bv. mid- aen in het paviljoen van de Ver enigde Staten een paar oeroude bomen en ook de Russen hebben met een paar bomen genoegen moeten nemen. HET ATOMIUM. Wat de architectuur van de Expo '58 betreft wordt wel ge zegd, dat de bouwers onze tijd 'n generatie vooruit zijn. Dit geldt met alleen allerlei nieuwe teeli- n.eken, maar ook de aanwending ia.1 materialen als voorgespan nen beton, plastiek e.d. Wat de Eifeltoren voor de Pa- rijse VVereiatenioonstehng van 1&39 was is het Atomium voor de Lx;;o '58. Dit is een 150 miljard maal vergroot elementair me- lauhiristai bestaande uit negen bollen van achttien meter door snede, die onderling verbonden zni door buizen van drie meter uoursnede en een lengte van 29 meter. Zes van de bollen zijn voor het puoiiek toegankelijk. In de onder ste vijf sferen is een tentoonstel ling ondergebracht betreffende i.e vreedzame toepassing van kernenergie. Via de centrale buis voert een lift naar hoogste bol, 192 meter boven de begane grond, waar een uitzichtgaierij is en een restau- ïant met plaats voor 130 mensen. Door de overige buizen lopen rol trappen voor hen, die naar bo- \en willen en gewone trappen voor de bezoekers die het ato mium willen verlaten. Met behulp van een elektro nisch apparatuur zal men in een centrale post steeds precies kun nen weten, hoeveel bezoekers er in het tolale atomium en in de afzonderlijke bollen zijn, zodat men in geval van opstoppingen direct maatregelen kan nemen. De bollen zijn van buiten met aluminium bekleed. Door een geraffineerde belichting zal men 's avonds de indruk hebben alsof c.e elektronen zich om de kern van het atoom wentelen. De bouwkosten van 'het ato mium di eop 60 miljoen frank waren geraamd zullen in werke lijkheid ongeveer 145 miljoen lrank bedragen. HET RUSSISCHE AMERIKAANSE PAVILJOEN. EN Van de buitenlandse afdelin- ge.i zullen ongetwijfeld liet ltus- s. wi.j en het Amerikaanse pa- v.Ijoen de meeste belangstelling tieaken. De V. S. en de Sowjet- L.iie hebben zeer grote Iiedra- geii in hun inzendng geïnves- t< erd. Van de Amerikanen is be kend dat zij ruim 65 miljoen gulden aan hun vertegenwoordi ging hebben besteed. Het be trag, dat de Russen hebben uit getrokken is niet bekend, maat hot wordt geschat op 75 miljoen gulden. Het reusachtige Sowj et-pavil joen is rechthoekig van vorm, met muren en een dak die vrij viel geheel uit glas bestaat. In de avond ziet het gebouw er uit ais een groot blik verlicht kris tin. Acht roltrappen vergemak kelijken liet inwendige verkeer. In het midden van de hoofdzaal staat een gedenkteken ter ere van Lenin. Het metalen geraam te van net paviljoen dat twee rijen pilaren heeft, ondersteunt het dak en aan deze overkap ping hangen de bijna geheel gla zen wanden. De dragende muren zijn uit beton opgetrokken. Na de tentoonstelling zal het paleis naar de Sowjet-Unie worden overgebracht, waar het als per manent expositieruimte zal wor den gebruikt. Het Amerikaanse paviljoen, dat evenals het Russische ge bouw twee verdiepingen telt, is rond van vorm het wordt met zijn middellijn van 104 meter het grootste ronde geoouw ter wereid genoemd. Als een enorm fietswiel, waarvan de naaf en de velg door spaken van vijftig meter zijn veroonaen, rust het dak van plastiek alleen op de buitenmuren. Middenin het ge bouw is een vijver gegraven, waarin via een groot gat in het dak vrijelijk de regen kan vallen. De buitenwanden zien er uit als honingraten door de elkaar krui sende metalen banden die met goudkleurige plastiek zijn be dekt. Over een vallei is van de bui tenlandse naar de Belgische af deling een luchtbrug van 400 meter aangelegd, vanwaar men een prachtig uitzicht op de pa leizen, de paviljoens, de tuinen en parken en op de belvedère, de residentie van de commis saris-generaal van de tentoon stelling, baron Moens de Fernig, heeft. De Belgische afdeling, die 45 hectare beslaat, geeft een over zicht van de gehele industriële produktie, de wetenschappelijke prestaties en het artistieke leven van België. Een grote plaats is ook inge ruimd voor de afdeling van Bel gisch Kongo en Roeanda-Oeroen- di, welke de bezoekers een na tuurgetrouw beeld geeft van de ontwikkeling van deze Belgische overzeese gebieden. DE VERMAKELIJKHEDEN. Doch de organisatoren hebben ook gedacht aan de ontspanning van de bezoekers. Via de ver- makelijkhedenpoort bereikt men een zeer modern lunapark, waar men o.a. een tocht zal kunnen maken met een „interplanetaire raket". Elders zal men kikvors mannen achter grote glazen wanden hun werk kunnen zien doen. Ook zal men een Hawai- aans dorp kunnen bezoeken, waar danseressen inheemse dan sen uitvoeren. Op een ander deel van het ter rein heeft men het België van omstreeks 1900 laten herleven in een stadje van 170 huizen en huisjes met talrijke herbergen en enige „Belle époque"-theaters. In de winkels en werkplaatsen tonen ambachtslieden hun kunst. 's Avonds zal het tentoonstel lingsterrein een zee van licht zijn. Het totaal geïnstalleerde elektrische vermogen is ruim schoots voldoende voor een stad van meer dan 50.000 inwoners. Het totale verbruik zal waar schijnlijk meer dan 20 miljoen- kilowatt bedragen. Veie licht- ornamenten hebben de vorm van het embleem van de expo de asymmetrische vijfpuntige ster. By de verlichting spelen de waterpartijen en de tuinen een belangrijke rol. DE NEDERLANDSE AFDELING. De Nederlandse inzending ge tuigt van veelzijdigheid, die op een attractieve wijze wordt ge- bracht. Op deze wijze vatte dr. Drees dinsdagmiddag zijn in drukken samen na afloop van een rondgang door liet Neder landse iiaviljoen op de wereld tentoonstelling. De minister-president merkte op. dat Nederland zowel wat de oppervlakte als wat de ligging Duizenden arbeiders vech ten op het ogenblik op de terreinen van de Brusselse wereldtentoonstelling tegen de onverbiddelijk voort schrijdende tijd. Als koning Boudewijn heden de expo sitie opent moét alles ge reed zijn, maar zover is men nog niet overal. De verslaggevers van de 46 deelnemende landen, die dinsdag tijdens een rond leiding een voorproefje kre gen van wat er zo al te zien is, zagen bulldozers en trac toren nog druk in de weer terreinen te effenen, die vandaag al een parkachtige aanblik moeten bieden. De drieduizend journalisten aanschouwden het geheel vanuit de kabelbaan, het tentoonstelling streintje, uit driewielige taxietjes en he licopters en waren daarmee de eerste officiële bezoekers van de tentoonstelling. In de vroege avonduren had de vooropening van het ver- maakstadje Vrolijk België plaats. De brouwers werden aan de Brusselse poort be groet door de burgemeester en schepenen van het stad je. In een grote optocht trok men naar het Markt plein, waar hertog Jan Pri mus van Brabant zijn volk toesprak en boven op een bierton ging zitten. Dat was het sein tot een algemene bedeling van bier. De stemming steeg met de daling van het vocht in de vaten. van het toegewezen terrein be treft, bevoorrecht is. Behalve dr. Drees maakten ook de ministers Cals, Algera. Kofstra, Heldere, Samkaldoi en Witte van de gelegenheid ge bruik om twee dagen voor de officiële opening van de wereld tentoonstelling het Nederlands paviljoen te bezichtigen. Van het gezelschap maakte verder o.m. de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, deel uit. De Nederlandse afdeling op de wereldtentoonstelling behoort met haar oppervlakte van twee er» een halve hectare tot de grootste buitenlandse deelnemin gen. Zij doet wat omvang be treft niet onder voor die van de V. S-, de Sowjet-Unie, Frankrijk of Engeland. Daar Nederland in zijn pavil joen het water tot thema heeft genomen, is in het midden een polderlandschap weergegeven. Zoveel mogelijk gebruik makend van het glooiend terrein heeft men in het lagere deel een voor beeld v„n een op het water ver overd landbouwgebied gegeven, terwijl het hoger gelegen gedeel te gewijd is aan de industriële ontwikkeling. Dwars over het terrein verheft zich een zware dijk van 80 meter lengte en een breedte van 8 meter, geheel ge construeerd zoals een Hollandse dijk is gebouwd, met aan de ene kant een met gras begroeide glooiing en aan de andere kant een bescherming van basalt. Zelfs een kleine kribbe met een baken ontbreekt niet. De polder wordt doorsneden door sloten, waaruit het water in een boven de dijk gelegen bekken wordt gemalen. Aan weerskanten van dat bek ken verrijzen de tentoonstellings hallen, waarvan er één tot aan het water doorloopt. In deze uit beton en glas opgetrokken paviljoens zijn o.a. produkten van het Nederlandse bedrijfs leven te zien. Eén van de voor naamste attracties van de inzen ding is de koepel van staal en beton, waar verschillende ma quettes van grote waterbouw kundige werken, die in Neder land zijn uitgevoerd of ontwor pen, zijn te zien zoals het Delta plan. Op de betonwand van de koepel heeft Karei Appel een fresco van 700 vierkante meter geschilderd, dat op symbolische wijze de strijd tegen het water voorstelt. Voorts is er een groots fototafereel betreffende de Zuiderzeewerken te zien. Eén van de merkwaardigste gebouwen van de gehele tentoon stelling is ongel wijfeh! het door de zeventigjarige Frans-Zwitser- s= architect Ia- Uorbusier gecon strueerde paviljoen van Philips. Het land- en buitenbouwpavil- joen, dat een oppcivlakte van 900 vierkante meier heeft, bevat een complete modelboerderij met verscheidene soorten koeien, varkens, schapen en kippen. Vier boerenzoons onder leiding van een Friese veefokker verzorgen deze dieren, die dagelijks 600 liter melk, minstens 70 eieren en een ton mest leveren. Er is ook een klokkenspel te zien en te horen, dat uit 47 klok ken met een totaal gewicht van twaalf ton bestaat. De brom- klok weegt ongeveer 2.500 kg. Dit carillon zal door de beste Nederlandse en Belgische bef- aardiers worden bespeeld. Na de tentoonstelling zal het klok kenspel, met toevoeging van nog vijf klokken waaronder een van zeven ton, in de gerestaureerde Euseaius-toren te Arnhem wor den opgehangen. iiet lot van de gebouwen van de Nederlandse afdeling staat nu al vast een Haagse firma heeft namelijk het slopen hiervan aangenomen voor 110.000 gulden De grote concerthal in Ham burg geleek dinsdagavond een heksenketel: Mario Lanza, de Amerikaanse tenor die dezer da gen ook in Nederland met zijn optreden opschudding verwekte, had op het laatste ogenblik zijn concert afgezegd. Door een arts liet Lanza bekendmaken dat hij zich niet in staat voelde te zin gen. Een tweede woordvoerder, die de zanger wilde verontschul digen, kreeg daa"rtoe van het woedend schreeuwende publiek geen kans. O In de Verenigde Staten zijn dinsdag twee straalbommenw er- pers van het type B-47 veronge lukt. Een toestel stortte tijdens een wervelstorm in de Tampa Baai in Florida neer, de tweede verongelukte in Portmouth, New- Hampshire. Bij elkaar zijn acht mensen om het leven gekomen. HELDERSE AMATEUR RELATEERDE TELEVISIE UITZENDING. De slechte televisie-ontvangst in Den Helder is reeds lang een doorn in het oog van de kijkgra- gen aldaar, die een comité vorm den om door bespreking met de P.T.T. tot betere ontvangst te ge raken. Wanneer de ontvangst niet zou verbeteren werd een steun- of noodzender in uitzicht gesteld, hetgeen echter minstens een mil joen gulden zou kosten. De taxichauffeur G. Lamers, meende verbetering te kunnen be reiken door op de vuurtoren een ontvanger te plaatsen en het ont vangen beeld te relayeren. Maan dagavond heeft hij op deze wijze voor het eerst geëxperimenteerd en met gunstig gevolg. De hoer Lamers meende echter uit de re sultaten van één avond geen con clusie te mogen trekken en hij herhaalde daarom het experiment dinsdagavond. Zonder zijn tussenkomst bleek de uitzending van dinsdagavond alle feilen te vertonen, die men totnulOG steeds kende, doch toen hij zijn rciais-ontvanger had in geschakeld, verhelderde 't beeld in belangrijke mate. Mij zal thans zijn ervaringen aan de P.T.T. meedelen en trachten de beschik king te krijgen over een dertig meter lange mast. die hij mi de watertoren wil plaatsen, die 30 meter hoog is. Met relayering van een lager niveau af hoopt de heer Lamers dc televisie-ontvangst binnen een straal van tien kilo meter belangrijk te kunnen ver beteren. Indien zijn experiment kans van slagen blijkt te bezitten, zullen de Helderse televisiekij kers misschien tevreden kunnen worden gesteld met belangrijk lagere kosten dan noodzakelijk leek. 60 JAAR GETROUWD. Het echtpaar Hendrik Bos <80) Aaltje Flier (85) te Oldebroek hoopt op 29 april zijn 60-jarig hu welijksfeest te vieren. De lieide echtelieden zijn in Doornspijk ge boren; de bruidegom in de buurt schap Noordeindc en de bruid in Oostendoip. Uit het huwelijk werden 5 jon gens en vier meisjes geboren. Een jongetje stierf op zeer jeudige leeftijd. Het echtpaar heeft 36 kleinkinderen en 27 achterklein kinderen. Drie kinderen wonen in Amerika. De heer Bos is tientallen jaren kooiker geweest op 't Noordeinde in de enige eendenkooi, die in de kop van Gelderland is te vinden. KLEUTER DOOR AUTO GEGREPEN. Dinsdagmiddag is op de weg tussen Almelo en Tubbergcn de 3-jarige Johanna Borgerink uit Harbrinkshoek, gemeente Tub bergcn, door een auto gegrepen en gedood. Hot meisje was bezig de weg over te steken, toen een auto, bestuurd door de heer H. L. uit Fleringen naderde. L. kon een aanrijding niet meer voorkomen. Het kind werd meegesleurd. Zij werd met zeer zware verwondin gen opgenomen in een ziekenhuis te Almelo, waar zij later is over leden. MEISJE DOOR VRACHTAUTO GEBOOD. De 13-jarige Marietje v. Hooij- donk die in de Heuvelstraat te Breda dinsdagmiddag onverwacht de weg overstak, is gegrepen door een vrachtauto bestuurd door de heer E. uit Breda. Het kind werd oii slag gedood. ERNSTIG ONGELUK IN AMSTERDAM Dinsdagavond omstreeks halt elf is op de Amstel op de hoek van de Prinsengracht een ern stig ongeluk gebeurd. De chauf feur van een vrachtwagen, die achter zich een rijdende asfalt- ketel voorttrok, bemerkte mid den op de hoge brug dat er iets met de koppeling niet in orde was. Hij en een naast hem zit tende 43-jarige keteldrijver uit Amsterdam, stapten uit en gin gen de koppeling onderzoeken, nadat zij eerst de asfaitketel voor wegglijden met blokken hadden verzekerd. De wagens stonden n.l. net even over de top van de brug op de helling naar beneden. Terwijl de twee mannen de koppeling onder zochten, schoot de vrachtauto plotseling weg en nam de as faitketel mee. De keteldrijver werd door het gevaarte getrof fen en moest in zeer ernstige toestand naar het Weesper- pleinziekenhuis worden overge bracht, waar hij later is over leden. De chauffeur klaagde over pijn maar behoefde niet te worden opgenomen. GEEN GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN IX NOORBEEK Noorbeek, in Zuid-Limburg is waarschijnlijk de enige ge meente in Nederland, waar dit jaar geen gemeenteraadsverkie zingen zullen worden gehouden. Er werd slechts één kandida tenlijst ingediend, waarop de namen staan vermeld van de zeven zittende raadsleden, zo dat deze personen bij enkele kandidaatstelling zijn gekozen. GEHEIME ZENDERS GESNAPT De Groninger recherche heeft in samenwerking met de radio- contröledienst van de P.T.T. dinsdagavond in de stad twee clandestiene zenders gesnapt. De zender „Rietvoorn" werd in de Concordiastraat gepakt. Op het moment van de inval werd de zender bediend door een 36- jarige vrouw, die uitzond onder de naam „Beatrix". Haar man zat ergens anders te luisteren naar het effekt van de uitzen ding. De zender „Ketelbinkie" werd in de Baanstraat gepakt, be diend door een 25-jarige loop knecht. De zenders en de appa ratuur werden in beslag geno men en proces-verbaal is op gemaakt. VEELBELOVENDE KNAPEN De 52-jarige mej. A. J. M. uit 's Gravenhage heeft bij de poli tie van 's Gravenhage aangifte gedaan van een in het Haagse Bos gedane poging tot diefstal door middel van geweldpleging door twee jongens van naar schatting 12 jaar. De jongens vroegen haar geld te wisselen. Zij zocht in haar portemonnaie, maar had geen wisselgeld en vervolgde haar weg. De jongens passeerden haar even later op een fiets en sloegen haar twee maal met een stok op het hoofd. Mej. J. M. bleef even- wel bij haar positieven en de jongens namen de vlucht. Zes Amerikaanse militairen zijn woensdag in Philidelphia in de verzegelde cabine van een watervliegtuig een denkbeeldige vlucht naar de maan begonnen. Hun „reis" zal zeven dagen en zeven nachten duren. (van onze verslaggever) DEN HAAG (P P) - „Er is veel veranderd na de oorlog", vertelt ons de heer G. van der Weyde, hoofd van de afdeling „Kamperen" van de A.N.W.B. „Waren er voor en omstreeks 1940 ongeveer een 75.000 kampeerders in ons land, hoofdzakelijk jongeren, die de sport leerden in jeugdorganisatieverband, na de oorlog ontwikkelde het zich geheel an ders. De vakanties werden algemeen goed en daarmee het trekken. Het gehele toerisme nam een grote vlucht en het kamperen vloog mee. De ontwikkeling van het moderne materiaal, dat het kartiperen ook voor ouderen tot een volledig genoegen maakt, heeft er zeker buitenge woon veel toe bijgedrragen. Het is nu een sport en ontspanning voor iedereen, ongeacht rang, stand en leeftijd, hetgeen mag blijken uit het feit, dat wij in ons land momenteel omstreeks een miljoen kampeerders tellen, waaronder veel ouderen. Het is ook niet te verwonderen, want de moderne techniek staat voor niets. Tegenwoordig kan men zo'n grote gezinstent, met meubilair, bedden, T.L.-verlichting, radio en zelfs televisie, toch niet meer als een primitief vakantieverblijf kwalificeren. Kamperen kan men in onnoemlijk veel schakeringen, vanaf het bo vengenoemd uiterste tot in het simpele éénpersoons-enkeldaks rugzak-* tentje, dat eigenlijk niet meer is dan een linnen dakje boven het hoofd van de enkeling, maar dat toch van groot nut is voor de ruige kam peerder te voet, die zich op een lange zwerftocht langs ongebaande paden begeeft." De organisatie „WAT heeft de A.N.W.B. met het kam peren in het algemeen te maken?" wil len wij graag weten. Dadelijk is onze gastheer bereid ons hierover in te lich ten en wij staan perplex, wanneer wij vernemen wat de A.NW.B. in dit ver band doet. In ons land is vrij kamperen uitgesloten. Overal zijn regels en voorschriften waar aan de kampeerder zich dient te hou den, wil hij toestemming krijgen om zijn tent op te zetten. De A.N.W.B. als toe ristenbond heeft hier een zeer belang rijk terrein te bewerken, namelijk het behartigen van de belangen der kam peerders als toeristen en tevens het wa ken over de belangen der gemeenten en particulieren. Wat de eerste groep be treft, gaat het er om zoveel mogelijk ge legenheid tot kamperen te bieden, dus het openstellen van terreinen en wat daar mee samenhangt; voor de andere groep het voorlichten en organiseren van de kampeerders tot mensen die op de „goede" manier kamperen, zodat gemeen ten en particulieren waarvan de terrei nen eigendom zijn, geen onaangenaam heden ondervinden. Hoofdzakelijk dus een bemiddelende positie van groot belang, voor alle belanghebbenden. De A-N.W.B. streeft er naar zoveel mo gelijk natuurschoon voor de kampeerder toegankelijk te maken. Zij bemiddelt en pleit waar dat nodig is en treft ander zijds maatregelen om de kampeerder op te leiden. Naar de kampeerschool IN DE A.N.W.B.-kampen bij Ommen kun nen beginnelingen kennis maken met het kamperen. Zij schrijven hiervoor en heb ben niets anders mee te nemen dan hun persoonlijke bagage. De rest wordt in het kamp door de A.N.W.B verstrekt. Men krijgt een geschikte tent toegewezen en het nodige materiaal om te verblijven. Een aantal geroutineerde kampeerders brengt de nieuwelingen op vriendschap pelijke en prettige wijze de beginselen bij. Zij steunen met raad en daad en als het ware spelenderwijs worden de be ginner de techniek en de moraal, kort om alles wat met kamperen te maken heeft, bijgebracht, zodat hij la'.er geheel op eigen wieken kan drijven. De kampeerkaartencentrale van de A.N. W.B. is een ander middel om het kam- Wat kan het buitengewoon gezellig zijn in zo'n linnen huisje, als men gezamen lijk de maaltijd gebruikt. Met het gehele ontspanning. gezin in volle vrijheid peren in goede banen te leiden. Men kan in ons land niet kamperen zonder een kampeerkaart van de A-N.W.B., die tij dig bij deze organisatie moet worden aan gevraagd en slechts verstrekt wordt, wan neer de aanvrager te goeder naam en faam bekend staat. Ook kent men het zogenaamde kampeerpaspoort, dat slechts verstrekt wordt, wanneer gebleken is, dat de kampeerder een volleerd man is. Zoals het met de meeste A.N.W.B.-papie ren is, is het ook hier de bezitter van een kampeerkaart of kampeerpaspoort geniet in het buitenland dikwijls zekere privileges. Andere bemoeiingen NAAST deze bemiddelende taak heeft de A.N.W-B. er nog verschillende. In het blad de „Kampeerkampioen" wordt re gelmatig voorlichting gegeven over het kamperen als sport en vakantieontspan ning, maar tevens over het materiaal en alles wat daar aan vast zit. Men schroomt niet om het kind bij de naam te noemen in het belang van de kampeerders. Wanneer er inferieure kam- peerartikelen op de markt zijn wordt er rustig tegen gewaarschuwd, Ook al wordt de fabrikant boos. Het gevolg hiervan is, dat de handel dikwijls advies bij de A.N.W.B. inwint om haar collectie samen te stellen, wetend dat ook zij hier de beste voorlichting krijgt. Anderzijds ste ken ook de fabrikanten hun licht bij de A-N.W.B. op om te luisteren naar de er varingen van de kampeerders om zono dig hun materiaal aan te passen aan de eisen en zo met prima artikelen op de markt te komen. Bovendien geeft de A.N.W.B. plaatselijk voorlichting aan kampeerders. Zo zal ook dit jaar van 2 april tot eind juni op alle A.N.W.B.-kantoren in Ne derland op elke woensdagavond van S tot 10 uur een kamp eer spreekuur worden gehouden, waar kampeerders of zij die dit wensen te worden hun vragen kunnen stellen en deze beantwoord krijgen door ervaren kampeerders. Drie kwart miljoen meer EN MEN gaat nog verder. Ook met het rijk neemt de A.N.W.B. het op. Zo is de kans 2eér groot, dat er dit jaar een nood toestand ontstaat aangezien men niet minder dan 3 4 miljoen kampeerders ex tra verwacht in verband met de te Brus sel georganiseerde wereldtentoonstelling. Velen zullen ook ons land met een be zoek vereren en hier hun tentje willen opslaan. Daarom heeft de A.N.W-B. zich met een schrijven tot de minister van Economische Zaken gewend en daarin ui ting gegeven aan de ernstige bezorgdheid, welke er bij de Bond, zowel als in an dere kringen, bestaat naar aanleiding van deze te verwachten stroom. In het belang van de goede orde en de hygiëne op de Nederlandse kampeerter reinen en mede in het belang van de goede naam van ons land, acht de A.N. W.B. het noodzakelijk, dat ten spoedigste maatregelen wor~den getroffen om deze buitenlandse kampeerders, zij het dan in provisorisch ingerichte kampen, de gele genheid te bieden hun tenten en cara vans te plaatsen. Anders dan in tenten DIT brengt ons tevens op een ander ter rein. Kamperen behoeft men niet altijd in een tent te doen, want ook het ver blijf in een caravan, die achter een auto wordt voortgetrokken, 2owel als het ver blijf in een auto die hiervoor werd inge richt, valt onder kamperen. De caravttfi is hier in Nederland zeer po pulair aan het morden. Dit rijdende huisje biedt veel comfort en velen voelen er 2ich toe aangetrokken. Ook deze kam peerwagens behoren op kampeerterreinen geplaatst te worden. Natuurlijk beweegt de A.N.W.B. zich ook op dit terrein en geeft speciaal voorlichting waar het cara vans betreft, in het bizonder op technisch gebied. De A.N.W.B. heeft een zeer grote taak, zeker nu het kamperen een zo grote vlucht heeft genomen en nog neemt- Ie der die voornemens koestert zijn vakan tie op de een of andere manier kampe rend door te brengen doet er goed aan eerst eens zijn licht op te steken bij onze nationale organisatie, die met het groot ste genoegen uitgebreid inlichtingen en voorlichting zal geven, om de liefhebber een prettige vakantie te bieden in het hart van de natuur, want er is geen mo gelijkheid orn beter en meer van de na tuur te genieten dan door middel van het kamperen. (Nadruk verboden^.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 7