^Provinciaal Beursoverzicht SPORT VOETBAL 2 DE VRIJE ZEEUW Donderdag 17 april 1958. TLRNEUZEN. AXEL HULST RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT SLUIS VLISSINGEN. VOGELWAARDE. ZAAMSLAG ZUIDZANDE Veel last van wind en stroom by DE BERGING VAN DE GEZONKEN BAGGERMOLEN CULTURES VAST ONDER VER. DELI In het drukke verkeer moet de motor onophoudelijk zijn beste beentje voorzetten. Dan is het prettig, snel te kunnen accelereren, extra kracht in reserve te hebben, dus... te pro fiteren van de voordelen van Esso Extra benzine. Op de reus achtige parkeerterreinen in Brussel staan 14 Esso stations met meer dan 100 pompen voor u klaar. Daar krijgt u ook Esso Extra Motor Oil voor perfecte smering LEIDING VAN Nabeurskoersen Beursindices 14/4 ia/4 16/4 Int. concerns 258.60 260.46 264.01 OOK RIJNSCHEPEN WORDEN OPGELEGD „ANLEG NIEUWE HAVEN SINT ANNALAND Woensdagmiddag om twee uur ;eft t architectenbureau Wit- ;veen en Bos te Deventer in et gemeentehuis te St. Anna- and aanbesteed de aanleg van ?en nieuwe haven aldaar met bijkomende werken en afslui ting van de oude haven. Er werd ingeschreven door 21 lannemers. De laagste inschrij ver was Sanders' Aannemersbe drijf te Delft voor ƒ880 000, de hoogste inschrijving beliep ƒ1.390.000 -. De gunning is aan- gehr'--' wasmachine- en stofzuiger- demonstratie. In samenwerking met Ruton- abrieken hield de firma Stoffels Risseeuw Zaamslag/Terneu- zengistermiddag en -avond een geslaagde demonstratie in de bovenzaal van lunchroom Koene. Uit de mogelijkheden die hier werden getoond, bleek dat ook aan de verlangens der dames die een eenvoudige maar toch goede machine wensen aan te schaffen, kan worden voldaan. De moderne constructie en de solide afwer king zijn hier wel een garantie voor deugdelijkheid en lange levensduur. Toonden de stofzuigers van groot formaat dat zij over een meer dan gewone zuigkracht be schikken, een succes bleek de kleine „Handy", een stofzuiger van kleine afmetingen maar met bijna even grote zuigkracht als de grote. Hoewel deze speciaal is bestemd voor traplopers, bed den, meubelbekledmg e.d. is zij toch zó geconstrueerd, dat met een minimum kleine wijzigingen tot een „grote" stofzuiger kan worden or>™ev"iuwd. De aange wende materialen waaruit deze stofzuigers bestaan zijn van een zodanige kwaliteit dat breken e.d. zo goed als uitgesloten is. Hoewel de normale stofzuiger van Ruton zeer praktisch is ont worpen, ging de belangstelling hoofdzakelijk uit naar de Handy. Vergadering Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Voor de laatste maal in dit winterseizoen kwamen de leden van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen onder voorzitter schap van mevrouw Hoving in café „De Vriendschap" bijeen om naar een reisverhaal te luisteren door de heer J. de Vries, direc teur der P. T. T. te Hulst. De heer De Vries had een bij zondere boeiende lezing over zijn laatste reis naar „het land van Koningin Emma". Mede door zijn buitengewoon geestig en vlotte verteltrant en zijn zeer mooie opnamen van natuur en gebou wen, werd deze lezing zeer inte ressant. Mevrouw Hoving b"-trra. mens de dames de heer De Vries d" ook haar bijzondere dank. over. Vergadering Ned. Chr. Vrouwen Beweging. Dinsdagavond vergaderde de afd. Axel van de Ned. Chr. Vrouwen Beweging in het To renlokaal van de Ned. Herv. kerk alhier. Mevrouw M. Boorde Graaf opende deze bijeenkomst met gebed en verwelkomde de be zoeksters en de soreker van deze avond ds. H. Poelman, Geref. predikant te Arnemuiden, die tot onderwerp van deze avond had gekozen „Het leven na de dood". Op zeer delicate en onderhou dende wijze behandelde de be gaafde spreker dit onderwerp. Met zeer grote aandacht volg den de aanwezigen deze lezing, die na afloop tot een uitgebrei de gedachtenwisseling aanlei ding gaf. Mevr. C. van Asperen—Boeije bracht vervolgens verslag uit van de op 1 april te Goes ge houden provinciale vergadering. Mevr. Boor dankte aan het eind van de avond ds. Poelman voor zijn zeer boeiende lezing en mevr. Boeije voor haar uit gebreid verslag, waarna zij de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze sloot. Candidaats telling gemeenteraad. In Hulst zijn dinsdag zes lijs ten ingediend, die de volgende namen vermelden: Lijst 1. F. A. N. G. de Meu- richy; 2. D. J. A. v. d. Walle; 3. J. L. Boel; 4. T. A. Stallaert; 5. F. N. Verwillegen; 6. J. A. Fassaert; 7, F. Zaman; 8. v. d. Mannacker; 9. A. De Blieck. Lijst 2. 1. H. L. Everaart; 2. D. Verstraete; 3. C. D. Strij- donk; 4. L. A. Jansen; 5. Van Raamsdonk; 6. J. Valkx; 7. A. J. Schuurman; 8. L. L. v. Bun der; 9. A. Strijdonk. 10. N. J. Jansen. Lijst 3. 1. L. J. M. Stroecken; 2. Mevr. CasparieCroonen. Lijst 4. 1. J. M. Stolte; 2. C. Wiliemstein; 3. P. J. Brand; 4. B. Picavet; 5. A. A. Boon; 6. C. Heirman; 7. E. van Osselaar; 8. J. W. Gremmen. Lijst 5. 1. J. D. J. Martens; 2. A. J. Blommaert; 3. Th. P. Peeters; 4. A. J. Esseling; 5. L. A. de Wilde; 6. Mej. M. L. A. de Smit; 7. Mevr. Schelfaut—de Kort; 8. Reunis; 9. A. A Jans sen; 10. J. C. Meijs; 11.'N. A. de Nijs; 12. A. Bleyenberg; 13. P. J. Poeiers. Lijst 6. 1, C. C. van Arenthals; 2. P. J. Leeraart. Kandidatenlijst. Op de kandidatenlijst van de Prot. Christelijke groeperingen voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing komen de volgende na men voor: 1. S. v. d. Sluis; 2. J. P. Ver- couteren; 3. Lev. I. Basting; 4. Joz. P. van Cuijck. Cecilia-feest Verenigde Vrienden. De harmonie „De Verenigde Vrienden" heeft weer haar jaar lijks Cecilia-feest gevierd. Des middags werd een rondgang ge maakt door de gemeente, die zoals altijd ook thans weer de nodige belangstelling had van de jeugd. Tijdens de gebruikelijke maal tijd werd het woord gevoerd door de voorzitter, de heer R. Verhelst, die een terugblik wierp op het afgelopen jaar, een jaar waarop hij met tevredenheid kon terugzien. Hij hoopte ook voor de toekomst op een goede geest in de vereniging. De heer Scheffer sprak namens het ge meentebestuur. Na de maaltijd werd door eni ge leden een toneelstukje opge voerd, dat aanstekelijk werkte op de lachspieren. Een gezellig bal, onder leiding van een uit „De Verenigde Vrienden" ge vormde boerenkapel besloot deze zeer geslaagde dag. Libertyschip aan de loskade van de Fosfaatfabriek. Kort nadat de Poolse zeeboot ,Poznan" de kade van de fosfaat- fabriek met een lading kunst mest had verlaten, arriverde dinsdagavond het Liberiaanse libertyschip „Omnium Explo re!-" vr de f "dum 1 Corporation uit New York met een lading ruwe zwavel aan de k-,-te v - d° Fosfaatf->brV-:. De diepgang van dit schip was te groot voor de zeesluis te Ter- neuzen, zodat het in de buiten haven van Terneuzen werd ge licht. Deze werkzaamheden op zich zelf zijn geen zeldzaam verschijn sel in Terneuzen, maar voor de Fosfaatfabriek komen zelden zulke grote schepen. Deze la ding komt uit Port Sulphur in de verenigde Staten aan de Caraï- bische Zee. Aangezien zwavel door geringe wrijving zeer gemakkelijk tot zelfontbranding komt, had men de nodige voorzorgsmaatregelen genomen. De bedrijfsbrandweer stond voor direct gebruik opge steld, terwijl men ook aan boord twee bedrijfsklare brandslangen met twee brandslangen gereed stond om direct in te grijpen. Toen men om ongeveer half negen met de lossing begon was de eerste grijper die in de ijzeren trechter terecht kwam al prijs. Met een enorme vlam kwam de zwavel en 't wegvliegende zwa- velstof tot ontbranding. Zodra het stof weggedreven was waren ook de vlammen verdwenen, dat wil zeggen in de trechter bleef het met"kleine vlammetjes bran den. Telkens als er een grijper in de trechters gestort werd zag men hetzelfde schouwspel. Toen men de trechter vol had heeft de bedrijfsbrandweer met een weinig water het vuur ge I'-,-,'-,- 1,."t --r>-1 or^r-i "~qt meer gehad van zelfontbranding doordat men de trechters vol houdt, waardoor wrijving ach terwege blijft. Voor de talrijke toeschouwers: die altijd aanwezig zijn bij het aankomen en vertrek van zee boten, was dit vuurwerk een extra surprise. Verkiezing gemeenteraad. Voor de verkiezing van de le den van de gemeenteraad in Sluis werden, na de reeds door ons gepubliceerde, nog de vol gende lijsten ingediend: Katholieke lijst: 1. C. F. A. Dekkers; 2. W. Hoegen; 3. J- Robesin; 4. R. Plasschaert. Onafhankelijke lijst: 1. F Smoorenburg; 2. Mr. W. Ie Mair; 3. J. Smoorenburg Sr.; 4. J. Provo. Bijeenkomst Plattelands vrouwen. De afdeling Sluis van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield in de bioscoopzaal van hotel „Het Zwin" een ledenvergade ring, die goed was bezocht. Hier sprak o.m. mej. Onderdijk over „De huisvrouw als inkoopster" en haar inleiding werd toegelicht met film en flanelbord. Na de pauze sprak mej. Onder- dijk nog over de besteding van het inkomen. Met een woord van dank voor de opkomst sloot de afdelings- voorzitster, mej. J. Huissen, deze geslaagde bijeenkomst. Eerste lustrum Alg. Ned. Bouwbedrljfsbond. De Algemene Nederlandse Bouwbedrijfsbond afdeling Aar denburg-Sluis vierde in 'n twee tal feestelijke vergaderingen, n.l. één te Sluis en één te Aarden burg zijn eerste lustrum. Uit de herdenkingstoespraak van de heer P.'de Vreeze, afdelingsvoor zitter, bleek, dat de afdeling in die jaren sterk groeide, n.l. van 8 tot 40 leden. Districtsbestuurder J. v. d, Hout uit Vlissingen bracht de gelukwensen van het hoofdbe stuur over en de heren J. Com- melin en A. S. Commelin brach ten als secretaris en penning meester hun jaarverslagen uit Ook werden nog gelukwensen uitgesproken door andere bij het N. V. V. aangesloten organisa ties. Aanbesteding zeekerende dijk voor Boulevard. In het kantoor van de directie- Zeeland van de Rijkswaterstaat te Middelburg is gisteren het leggen van een zeekerende dijk voor de Boulevard van Vlissin gen aanbesteed. Deze verbete ring der oeververdediging zal in twee gedeelten worden uitge voerd. Dit jaar wordt de dijk gelegd van de Oprit tot bij de Bomvrije toren, het volgend jaar wordt de dijk doorgetrokken naar het Roeiershoofd. Er waren in totaal 17 inschrij vers. De hoogste was J. Th. de Waard uit Sliedrecht voor ƒ2.425.000 en de laagste N.V. Aannemers- en Handelsbedrijf Van Oord uit Werkendam voor f 1.966.000 en de opvolger is N.V. Tebr. Van Oord uit Werkendam oor 1.985.000. Verkiezing gemeenteraad. Voor de op 28 mei a.s. te hou den stemming ter verkiezing van de leden van de gemeente raad zijn in deze gemeente de volgende kandidatenlijsten in gediend 1. A. van Hove, Stoppeldijk; 2. Th. Vereecken, Stoppeldijk; 3. A. Perdaen, Ossenisse; 4. M. Baecke, Boschkapelle5. H. van Wesemael, Hengstdijk; 6. B. de Bruijcker, Ossenisse. 1. J. F. de Poorter, Boschka pelle; 2. G. F. Peersman, Stop peldijk; 3. J. J. Vink, Stoppel dijk; 4. P. J. de Munck, Hengst dijk; 5. R. Peersman, Stoppel dijk; 6. A. Herman, Stoppeldijk. 1. F. A. de Bakker, Boschka pelle; 2. P. de Schepper, Stop peldijk; 3. P. A. de Booij, Osse nisse; 4. P. J. v. Bellen, Hengst dijk; 5. A. Vink, Boschkapelle; 6. J. Burggrave, Hengstdijk; 7. A. de Maat, Stoppeldijk 8. A. de Bakker, Ossenisse9. P. van den Bosch, Stoppeldijk; 10. A. van Damme, Boschkapel le; 11. Fr. Remorie. Boschka pelle; 12. A. de Meijer, Ossenis se; 13. C. Dobbelaar, Boschka pelle; 14. R. Lossie, Hengstdijk. 1. A. Serrarens, Ossenisse; 2. A. Mangus, Boschkapelle; 3. A. Boeding, Stoppeldijk4. L. van Esbroeck, Hengstdijk; 5. Cl. de Cock. Stoppeldijk; 6. R. de Nijs, Boschkapelle; 7. L. Vinke, Hengstdijk; 8. L. Hermans, Hengstdijk; 9. M. de Maat, Stoppeldijk; 10. J. P. Radema kers, Ossenisse; 11. P. van Dijk, Hengstdijk; 12. E, Verdurmen, Ossenisse. Met uitzondering van de heer C. de Cock, wethouder, die geen candidatuur meer wenste te aanvaarden, zijn alle in de ge meenteraad zittende leden weer candidaat gesteld. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie alhier zijn als gevonden aangegeven, de onderstaande voorwerpen, welke zijn terug te bekomen bij de daarachter ver melde adressen: Sierspeldje, Axelsestraat 100 en een kinderwantje. Achter straat 17. Gemeenteraadsverkiezing. De afdeling Zuidzande van de Partij van de Arbeid zal voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing uitkomen met de volgende lijst: 1. J. A. van Houte; 2. A. P. de Veij3. Iz. de Hullu; 4. C. B. de Neve; 5. Iz. Versluijs; 6. D. Ri- tico. Tien Algerijnse officieren van het Franse leger zijn uit Frank rijk gedeserteerd en hebben zich aangesloten bij de opstandelin gen, zo is woensdag in Tunis be kendgemaakt. Het zijn negen tweede-luitenants en een reserve kapitein. De berging van de in de mond van de vluchthaven te Zijpe ge zonken baggermolen „Eureka V" ondervindt veel last van wind en stroom, die het werk van de duikers bemoeilijken. Men is er evenwel dinsdagavond nog in ge slaagd een staaldraad onder het wrak door te brengen en de drij vende bok „Adelaar" heeft dins dagnacht 't wrak aan deze staal draad verder de vluchthaven ln kunnen slepen. De molen ligt echter nog bijna geheel onder water. De gehele woensdag Is men bezig geweest met de voorbereidingen voor de verdere berging en het aanbren gen van meer staaldraden. Het werk is nu gestaakt. Hedenochtend zal men 't wrak trachten recht te trekken, waar na het in de loop van de dag verder zal worden gelicht. COOP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van woensdag 16 april. GROENTEN. Per 100 stuks: Kassla A 14,90 16,60, B II 11—11,50. Per stuk: Bloemkool C II 20—37 ct, C afw. 1220 ct. Per bos: Radijs 17—23 ct. Per kg: Andijvie II ƒ0,94ƒ1,04, afw. 87 ct; Rode kool A II 1827 ct, B 11—15 ct; Breekpeen B II 12 —27 ct; Prei A II 67—85 ct, B 40 55 ct; Spinazie II 74 ct; Uien II 5—13 ct, afw. 1—4 ct; Witlof A II ƒ0,93—ƒ1,04, B II ƒ0,72—ƒ1,03, afw. 60—91 ct. AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes I 14,30 15,30. Opmerkelijk was gistermid dag weer de belangstelling voor Indonesische fondsen, die on der leiding van Ver. Deli in open hoek verhandeld werden en vastgestemd waren. Terwijl de gehele beurs zich afvroeg, waaraan deze herleefde activi teit viel toe te schrijven (het nieuws uit Indonesië is de laat ste tijd immers bijzonder schaars en allerminst stimule rend) werd geconstateerd dat een bekend commissiehuis we derom als koper van aandelen Deli optrad, vermoedelijk voor buitenlandse rekening. Voorts zegt men dat de tabaksoogst 1957 veilig in Singapore is be land en dat de tabaksbeiangen der maatschappij in Italië er niet slecht voor staan. Maan dag nog 67'/a, werd Deli gisteren weldra gedaan op 79. De andere cultures werden meegetrokken: Amsterdam Rubber tot 55, H.V.A. tot 94'/i, Javacultuur tot 31, Senembah tot 58Va, en ook de Cultuurbank en Nationale Handelsbank waren hoger. De markt was in het alge meen wat vriendelijker en be ter gestemd. Scheepvaart b.v. liep omhoog voor K.N.S.M. en Nievelt, maar Maatschappij Ne derland lag onder druk. Kon. Olie bleef onder New York pa riteit, maar overigens waren in ternationale waarden vast ge stemd, speciaal A.K.U. op 174, Philips plus 4, Unilever plus 5. In het verdere verloop bleef de aandacht geconcentreerd op de hoek van Ver. Deli, die tegen sluiten van de markt een lichte reactie vertoonde, maar niette min aanzienlijk boven 't vorige niveau bleef. Staatsfondsen wa ren zeer kalm en prijshoudend gestemd. Gisteren was de in schrijving op de ƒ25 miljoen lening der Exportfinancierings maatschappij, een S'/s procent emissie tegen 99. Er viel een bevredigende belangstelling te constateren. Overigens behield er zorgen naar de markt een kalm karakter, waarin echter merendeels de aanvankelijk behaalde koers winsten behouden bleven. Prolongatie 4 procent. Kon. Olie: 155.70—157.20 (156.75) Philips; 268'ii (26814 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 135.24 135.27 135.69 121.85 122.49 123.13 111.95 111.95 111.95 68.73 69.19 71.31 181.64 182.63 184.73 AMSTERDAM VERSLOEG ADO Voor de competitie van de ere divisie werd woensdagavond in het Olympisch stadion de wed strijd AmsterdamADO ge speeld. Amsterdam won met 2-1. OM DE VRIENDSCHAPSBEKER P.S.V.—Spora. Woensdagavond is in het PSV-stadion te Eindhoven een wedstrijd gespeeld tussen P.S.V. en de Luxemburgse vereniging Spora. De ontmoeting, die geldt voor de competitie om de vriend schapsbeker, werd door P.S.V. met 10 gewonnen, Coen Dillen scoorde het enige doelpunt in de 40e minuut van de eerste helft. Ondanks deze overwinning is PSV uitgeschakeld voor de fi nale van het tornooi, aangezien Anderlecht dank zij betere doelcijfers beslag gelegd heeft op de eerste plaats van poule B. De eindstand van poule B is: Anderlecht (B.)42115 185 P.S.V. 4 2 1 1 5 7—13 Spora (Lux.) 4 0 2 2 2 512 FEI JEN OORDRED BOYS 7-0 Voor het tornooi om de vriend schapsbeker werd gisteravond de wedstrijd FeijenoordRed Boys (Luxemburg) gespeeld. De Rotterdammers wonnen met 7-0, na een 2-0 voorsprong bij de rust. Er waren 12.000 toeschou wers. FORTUNA '54 VERLOOR VAN EVERTON Fortuna '54 heeft gisteravond te Liverpool een 6-1 nederlaag geleden tegen de Engelse eerste divisie club Everton. Bij de rust hadden de Limburgers eea. 3-0 achterstand. REAL MADRID BEREIKTE FINALE EUROPEES BEKERTOERNOOI Real Madrid heeft opnieuw da eindstrijd van het tournooi om de Europese voetbalbeker voor clubs bereikt. De Spaanse ploeg verloor woensdag weliswaar te Boedapest met 20 van Vasas de ruststand was 1—0 maar kwalificeerde zich desondanks omdat zij de eerste wedstrijd te Madrid met 40 had gewonnen. Nu het vervoer op de Rijn. be halve wat erts betreft, belangrijk is verminderd en de moderne motorvrachtschepen meestal voorrang genieten l»ij het bela den, zijn enkele grote Rijn-rede rijen en noodgedwongen toe ove? moeten gaan verscheidene ouder» schepen tijdelijk op te leggen, totdat het aanbod van vrachi weer groter wordt. Van de Duitse firma's Fendel en Franz Haniël und Cie liggen er al resp. ongeveer 25 en 10 schepen ergens in Duitsland werkloos. Van de N.V, Neder- landsche Rijnvaart Vereniging te Rotterdam zijn te Krimpen aan de Lek opgelegd de „Verdi" (1419 ton), de „Hunding" (1047 ton), de „Van Dyck" (1838 ton), de „Dickens" "(2324 ton), d« „Kareol" (2594 ton), de „Medsu" (1733 ton) en de „Racine" (2031 ton), terwijl daar nog aan toege voegd zullen worden de „Lude- ger" (1020 ton) en de „Heine" (2331 ton). Een verheugend verschijnsel acht men intussen, dat de on langs als experiment in gebruik genomen duweenheid, die zoals men weet eigenlijk uit vier sa mengekoppelde bakken plus het duwschip bestaat en eigendom is van enkele Nederlandse en Duitse Rijnrederijen, de nauti sche moeilijkheden glansrijk overwonnen heeft en deze week aan haar 16e reis gaat beginnen. De situatie op de Rijn werd gisteren in een bijeenkomst t« Parijs, waar bijna alle Rijnrede rijen vertegenwoordigd waren uitvoerig besproken. Ook d« kwestie van de opgelegde of nog op te leggen schepen stond daai op de agenda. Nader vernemen wij, dat hei opleggen van de negen schepen van de N.V. Nederlandsche Rijn vaart Vereniging te Rotterdam nog geen ontslag van vast per soneel ten gevolge heeft gehad Zoals men weet is men juts' met de duweenheid gaan expe rimenteren, ten einde met min der personeel te kunnen vol staan, dat n.l. niet in voldoend» aantal te krijgen was. De op varenden van de opgelegde sche pen heeft men nu op de nog i» exploitatie zijnde vaartuig?» kunnen overplaatsen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2