Westelijke aide memoire aan Moskou President Coty begon fractieleiders overleg met Minister Vondeling vindt werkgelegenheid in Zeeland ongunstig HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN oorbereidende besprekingen topconferentie beginnen heden •2>e recferincjócrióió in ^frankrijk Ook Zeeuws-Vlaamse problemen kwamen ter sprake TWEEDE KAMER Eisenhower over de topconferentie De strijd in Midden-Sumatra rrankerlng bij abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DONDERDAG 17 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4347 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Rubriek Kleine Advertenties handelsadver. tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentiepriis oer mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 De Verenigde Staten, Frank rijk en Groot-Brittannië hebben woensdag in .Moskou een geza menlijke aide mémoire doen overhandigen, waarin zij verkla ren in te stemmen met het be ginnen op donderdag van diplo matieke voorl>ereidingen voor een topconferentie. De drie Wes telijke mogendheden zeggen, dat uit de aide mémoire van de Sow- jet-Russische regering duidelijk blijkt dat er nog steeds wezen lijke meningsverschillen bestaan over het karakter en de omvang van het voorbereidende werk. Zij stellen voor deze bestaande meningsverschillen het eerste onderwerp van bespreking tus sen de Westelijke diplomaten en Sovvjet-Russisciie vertegenwoor digers te doen zijn. Daar de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken niet ge durende lange tijd uit hun land weg kunnen blijven, moeten bij de diplomatieke besprekingen niet alleen procedure-kwesties maar ook onderwerpen van we zenlijk belang behandeld wor den, aldus de Westelijke nota. Bij deze besprekingen moeten de standpunten der regeringen ten aanzien van de grote kwes ties onderzocht worden en moet gepoogd worden mogelijkheid van overeenstemming hierover te scheppen. Herhaald wordt dat er, wil een topconferentie vruchtbaar kunnen zijn, een re- Adenauer in Londen De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, is woensdagmid dag per vliegtuig in Londen aangekomen voor een officieel vierdaags bezoek aan Engeland. Tjjdens dit bezoek zal hij belang rijke politieke besprekingen voeren met premier MacMillan, die de kanselier en de hem ver gezellende ministers Von Bren- tano en Erhard verwelkomde. Naar te Londen verluidt zullen de besprekingen o.a. gaan over Adenauers wens dat het Duitse herenigingsprobleem op een top conferentie zal worden bespro ken, voorts over de ontwape ningskwestie en over vraagstuk ken van de vrijhandelszone en de Duits-Britse handelsbetrek kingen. ZONNIGE PERIODEN Aan de flank van een rue van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden stroomt koude polaire lucht over ons land. Hierin ko men enkele buien tot ontwikke ling, waarvan sommige met ha gel. De neerslaghoeveelheden die woensdagavond werden af getapt waren gering, n.l. 1 mm. De temperaturen in ons land waren, in tegenstelling tot de voorafgaande dagen laag. De maximumtemperaturen waren in het zuiden van het land on geveer 5 graden lager dan dins dag. Nog grotere temperatuur dalingen traden op in Z.-Duits- 'and, waar sommige stations dinsdag 18 graden meldden, ter wijl het kwik woensdag niet ho ger kwam dan ongeveer 7 gra den. Bij IJsland is een nieuwe depressie tot ontwikkeling ge komen. Op de nadering hiervan neemt de wind af en draait naar het westen. medegedeeld door het K.N.M.I. te he Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Later toenemende bewolking Aanvankelijk enkele buien, maar ook opklaringen. Later weer toenemende bewolking met in het westen van het land enige regen of motregen. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. Overwegend matige wind tussen noord en west. VRIJDAG 18 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.37 2.12 2.52 3.02 n.m. 1.59 2.34 3.14 3.24 ZON MAAN op onder op onder April. 17 5.41 19.40 4.56 1 8.12 18 5.39 19.41 5.18 19.15 19 5.36 19.43 5.33 20.18 29 5.34 19.45 6.10 21.20 delijk uitzicht moet bestaan op het bereiken van concrete resul taten ten aanzien van bepaalde kwesties. Bevredigende voltooi ing van het voorbereidende werk moet daarom voorafgaan aan regelingen voor een dergelijke conferentie. De woensdag overhandigde aide mémoire is een antwoord op de Russische aide mémoire van 11 april, waarin werd voor gesteld op donderdag 17 april te Moskou diplomatieke voorberei dingen voor een topconferentie te beginnen. De Russen willen, aldus hun nota van 11 april, dat op diplomatiek niveau alleen bijzonderheden van een te hou den bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken worden besproken. De Russen verklaarden zich bereid op deze ministersconfe rentie wel enige aandacht te be steden aan de politieke kwesties, die op een topconferentie bespro ken dienen te worden. BRITSE AMBASSADEUR NAAR MOSKOU VERTROKKEN De Britse ambassadeur in Mos kou, sir Patrick Reillen, is gis terochtend vroeg, een dag eer der dan verwacht werd, uit Lon den naar Moskou vertrokken, om direct bij de hand te zijn als men in de Sowjet-hoofdstad zou wil len beginnen met de diplomatieke voorbereiding van een topconfe rentie, Sir Patrick heeft dinsdag nog besprekingen gevoerd met de Britse minister van Buiten landse Zaken, Lloyd. Erich Ollenhauer, de leider van de Westduitse socialistische partij, heeft woensdag via de ra dio een beroep gedaan op de ministers van Defensie van de NAVO, die in Parijs vergaderen, om het plan op te geven de Westduitse strijdkrachten met atoomwapens uit te rusten. Radio-Cairo beschuldigt koning Hoessein Radio-Cairo heeft woensdag koning Hoessein van Jordanië ervan beschuldigd, dat hij een samenzwering op touw zet om te verhinderen dat de „Egypti sche troepen naar het gebied van Gaza terugkeren". Dit bericht sluit kennelijk aan op een bekendmaking van vier dagen geleden, waarin sprake was van een Jordaanse samen zwering om Egyptische functio narissen in Gaza te vermoorden en het Egeyptische bestuur daar omver te werpen. De Jordaanse radio-omroep maakte dinsdag melding van een golf van arrestaties in het gebied van Gaza en de afkondi ging van de noodtoestand. Syriërs beschoten Franse vliegtuigen Syrische kanonnen hebben woensdag het vuur geopend op drie Franse vliegtuigen voor sprinkhaanbestrijding, die van Libanon naar Turkije onderweg waren, aldus is woensdagavond door Turkse autoriteiten op het vliegveld van Iskanderun mee gedeeld. Eén van de toestellen heeft op Syrisch grondgebied een noodlanding gemaakt. De twee andere zijn veilig op het vlieg veld van Iskanderun geland. Zoals wij in ons vorig nummer nog kenden meiden heeft de Franse Nationale Vergadering dinsdagavond laat met grote meerderheid liet beleid van pre mier Gaillard ten aanzien van de Tunesische kwestie afgekeurd en, hoewel er bij de stemming geen motie van vertrouwen op het spel stond, een regeringscri sis veroorzaakt. Premier Gaillard, die op de dag af vijf maanden en tien da gen aan liet bewind was, heeft onmiddellijk na de stemming aan president Coty zijn ontslag aangeboden. Deze heeft liet ont slag aanvaard. Gaillards nederlaag kwam bij de stemming over een motie waarin gevraagd werd om her vatting van directe onderhande lingen over de verbroken Frans- Tunesisohe betrekkingen. 149 communist-m en communistisch gezinden. 39 Poujadisten. 20 so ciaal-republikeinen ex-Gaulis- tenen de meeste conservatieven stemden tegen Gaillard, de jong ste Franse regeringsleider se dert NaDoleon. De regering werd gesteund door socialisten, volksreoubli- keinen en de meeste radicalen. De uitslag van de stemming was, volgens de eerste telling, 260 voor de regering en 329 tegen. Waarnemers zien In de ne derlaag een protest tegen de druk, die president Eisenho wer op de regering zou heb ben uitgeoefend om misluk king van de Brits-Amerikaan se goede diensten in 't Frans- Tunesische geschil te voor komen. Gaillard was er zaterdag aan vankelijk op een moeilijke kabi netsvergadering van elf uur in geslaagd de steun van de con servatieve leden van zijn rege ring te winnen voor een verzoe nende houding ten aanzien van de Noord-Afrikaanse vraagstuk ken. Met conservatieve steun riep hij het Parlement van het Paas- recès terug om te beslissen of de besprekingen met Tunesië moes ten worden hervat, die na het Franse bombardement op het Tunesische dorp Sakiet waren afgebroken. Bij het begin van het debat leek de zaak nog onbeslist, doch tijdens een onderbreking van het debat besloot de meerderheid van de conservatieve fractie om tegen de regering te stemmen. Hiermee was Gniilards lot be zegeld. Vrij spoedig na het begin van het debat vertolkte de vroe gere gouverneur-generaal van Algerië Soustelle de anti-Ame rikaanse stemming met de ver klaring. dat het ..State Depart ment" bereid was zelfs de nauw ste Amerikaanse bondgenoten op te offeren om de Arabieren te lijmen. Gaillard sprong overeind om de beschuldigingen, dat hij zich door Amerikaanse druk liet dwingen, van de hand te wijzen. Vóór de stemming waarschuwde hij, dat de uitslag grote invloed zou hebben, „niet slechts op de gebeurtenissen in Noord-Afrika, doch op de toekomst van het ge hele Franse rijk". President Coty van Frankrijk is woensdag met het gebruike lijke overleg begonnen. Hij ont ving woensdagmiddag de fractie leiders. Volgens de laatste be richten heeft liij een sehema op gesteld voor het overleg in de komende dagen. Men verwacht, dat Coty vrijdag de vroegere Gaullist Soustelle zal vragen een formatieopdracht te aanvaarden. Men verwacht echter dat Sou stelle, een vroegere gouverneur- generaal van Algerië, die dins dag de aanval op de regering- Gaillard leidde, geen kans maakt om een meerderheid van de na tionale vergadering voor een regering onder zijn leiding te winnen. Mogelijk zal hij van de gelegenheid gebruik maken om een politieke terugkeer van ge neraal De Gaulle te bepleiten. Na Soustelle zou de gematigde conservatief Antoine Pinay een kans krijgen. Pinay, een ex-pre mier, die dinsdag tegen Gaillard stemde, verklaarde woensdag na een onderhoud met de president, dat Frankrijk het vertrouwen tussen de bondgenoten moet her stellen. Rechtse afgevaardigden van de nationale vergadering heb ben woensdag te verstaan ge geven, dat zij bereid zijn een re gering onder leiding van de so cialist Guy Mollet, wiens rege ring elf maanden geleden len val werd gebracht, te steunen, als hij maar een „krachtige" houding ten aanzien van het Al gerijnse vraagstuk aanneemt. De dinsdag doo-; bet debat ver hitte gemoederen zijn inmiddels bekoeld. Hieraan hebben o.a. de volgende overwegingen meege werkt: Het vooruitzicht van een lang durige staking in de kolenmijnen, die maandag moet beginnen, en het gevaar van stakingsactie ter ondersteuning van looneisen in andere bedrijfstakken; de dreiging van nieuwe finan ciële moeilijkheden. De goud prijs is woensdag sterk gestegen, waaruit gebrek aan vertrouwen in de frank valt af te leiden; de terugslag van de kabinets crisis is op de Franse deel neming aan de voorbereidingen voor een topconferentie en de Navo-conferentie in Kopenha gen. Sommige Franse kranten wijzen er op, dat Frankrijk nu het gevaar loopt geen behoorlijk invloed te kunnen uitoefenen op een mogelijke internationale be slissing inzake de kernproeven. FRANSE PERSSTEMMEN (OVER HET AFTREDEN VAN DE REGERING GAILLARD tegenwoordiging een „verplette rende verantwoordelijkheid" op zich heeft geladen, terwijl de communistische „l'Humanité" schrijft dat het „in werkelijkheid niet om Gaillard of de uiterst- rechtsen, doch om de vraag; „voortzetting van de oorlog in Aigerie of onderhandelen gaat". De Parijse bladen, die zich aan de zijde der volksvertegenwoor digers scharen, die de regering- Gaillard ten val hebben gebracht, geven wel tevens uiting aan hun ongerustheid over de hierdoor ontstane kabinetscrisis. Met uitzondering van „Le Fi garo" (gematigd rechts) en „Le Populaire" (socialistisch), die het aftreden van de regering- Gaillard betreuren, vermelden de Parijse ochtendbladen van gis teren een aantal redenen voor 't gekant zijn van de meerderheid der leden van de Franse Natio nale Vergadering tegen de Tune sische politiek van de regering- Gaiilard. Zo schrijft de (onafhankelijke) „Parisien Libéré onder meer dat „geen politiek gedoogd kan worden tegenover de macht van de Amerikaanse dollar en het Engelse pond wordt geplaatst". De rechts-radicale „l'Aurore" is van mening dat de nationale vergadering zich heeft uitge sproken voor een „regering, die sterk geneog is om alle nood zakelijke maatregelen in het Al- gerijns-Tunesisehe grensgebied te nemen en die tevens in staat is onze bondgenoten op gepaste wijze van antwoord te dienen". Het blad voegt hieraan toe dat de opvolger van Gaillard „zich ook onverwijld zal moeten be kommeren om de financiële en economische toestand van Frank rijk". „Le Figaro" (gematigd rechts) meent, dat de Franse volksver- De bemiddeling in het Frans-Tunesische geschil De Amerikaan Robert Murphy en de Brit Harold Beeley, die be middelen in liet Frans-Tunesi sche geschil, hebben woensdag ochtend op diens verzoek een on derhoud gehad me. de demissio naire Franse minister van Bui tenlandse Zaken Pineau. Murphy heeft na dit gesprek aan de pers meegedeeld, dat de commissie van goede diensten „geschorst" is. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening', dr A. Vondeling, heeft gisteren een bezoek aan Zeeland gebracht om zich op de hoogte te stellen van de situatie van de landbouw In Zeeland en de agrarische regionale problemen in dit gewest. Na zijn besprekingen te Goes met de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap en het college van Rijkslandbouwconsulenten in Zeeland stond hij de pers te woord. Hij merkte op dat zijn bezoek van grote betekenis is geweest en dat hij van diverse facetten van de Zeeuwse landbouw heeft kennis genomen, die hij vroeger nooit of on .ldoende heeft gekend. Wij moeten komen tot twee richtin gen, aldus de minister. Men moet niet alleen naar Den Haag reizen, maar vanuit deze stad ook naar de provincies. Tijdens de vergadering van de Gewestelijke Raad van het Land bouwschap is uitvoerig gespro ken over de inkrimping van de voorlichtingsdiensten van de re gering, over de werkloosheid, de verdrogende gronden in de Braakman, de inpoldering van het land van Saeftinge en over de moeilijkheden in de vlascul tuur. VASTE COMMISSIE VOOR DELTAZAKEN. De Tweede Kamer heeft gis termiddag besloten tot het in stellen van een vaste commissie voor Delta-zaken. Tot leden dezer commissie werden be noemd mej. Schilthuis en de heren Van der Zaal, De Ruiter, Den Hartog, Verkerk, Posthu mus, Van den Heuvel, Gortzak, Zegering Hadders, Van Meel, Egas, Kodde, Van Dongen, Van der Peijl, Westerhout, Kleister- lee. 'De reorganisatie van de behandeling van grond- en pachtzaken. Bij de interpellatie van de heer Droesen (KVP) betreffende de voorgenomen reorganisatie van de behandeling van grond- en pachtzaken aan het departement van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en betreffende de daaruit voor het beleid voort vloeiende gevolgen heeft de in- terpellant dinsdagmiddag in de vergadering van de Tweede Ka mer de volgende mede door leden van V.V.D., A.R. en C.H. ondertekende motie voorge steld: „De Kamer, gehoord de be spreking over de behandeling van grond- en pachtzaken aan het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening; van oordeel, dat de voorge nomen reorganisatie grote ge varen inhoudt voor een objec tief en doelmatig beleid; nodigt de minister uit te streven naar een oplossing, die enerzijds de eenheid en onaf hankelijkheid van de behande ling van de grond- en pacht zaken veilig stelt en anderzijds een goede coördinatie met an dere bij dit beleid betrokken afdelingen en diensten waar borgt". Over deze motie is gistermid dag gestemd. Voor de stemming verklaart de heer Burger (Arb.) dat zijn fractie tegen de motie zal stem men, daar zij ze overbodig acht. De motie wordt aangenomen met 73 tegen 41 stemmen. Tegen: P. v. d. A. President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat in dien een topconferentie de enige manier is waarop vorderingen kunnen worden gemaakt in de richting van vermindering van de spanning, hij altijd nog be reid is de daaraan verbonden risico's te aanvaarden. Hij zei echter het met oud minister van Buitenlandse Za ken Acheson eens te zijn, dat deelneming van een president aan een dergelijke conferentie een belemmering is voor het vormen van diens definitief en onbevangen oordeel. Maar in dien dit nuttig zou kunnen zijn, zal hij toch aan een topconfe rentie deelnemen. Frankrijk President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie de kritiek in de Franse Nationale Vergadering op de Verenigde Staten een politiek foefje ge noemd. De president sprak als zijn mening uit, dat de val van het kabinet Gaillard geen invloed zal hebben op de voorbereidin gen voor een topconferentie en evenmin op de conferentie van ministers van Defensie van de Navo-landen te Parijs. Volgens Eisenhower hebben de Ver. Staten hun politiek glas helder uiteengezet. Hij zei eens een lang gesprek met Gaillard te hebben gehad, waarna hij de indruk had, dat zij het volkomen eens waren over de politiek. Zij waren van oordeel, dat er sterke traditio nele en historische vriend schapsbanden tussen Frankrijk en grote delen van Afrika be staan en zij hoopten, dat deze banden zouden bijdragen tot het ontstaan van betere betrekkin gen tussen de twee gebieden. Eisenhower wilde zich niet uitlaten over de mogelijke ge volgen van de val van het kabi net-Gaillard op het gebied van de internationale politiek. Nie mand weet wat er gaat gebeu ren, zo zei hij. Aan de werkgelegenheid, zo deelde de minister mede, zitten voor Zeeland bijzondere facet ten. Het beeld is versluierd door de werkzaamheden bij de herverkaveling. Het werkelijke beeld van de werkloosheid is in Zeeland, aldus de minister, veel slechter dan de officiële cijfers aangeven en hij vond de werkgelegenheid-situa- tie in Zeeland niet zo gunstig. Hij verwachtte wèl, dat er op langere termijn gunstige per spectieven voor Zeeland zijn, vooral gelet op het Deltaplan en de verhoudingen in West-Euro pa. Maar in de eerstvolgende ja ren bieden deze schone perspec tieven nog weinig houvast. De minister was niet optimis tisch gestemd over het vinden van werkgelegenheid op het Zeeuwse platteland. Ook sprak de minister over de inkrimping van de Landbouw- voorlichtingsdiensten in Zeeland. Hij vond het billijk, vooral gelet od de financiële situatie waarin Nederland verkeert, dat de hoer ook zelf in zijn portemonnaie moet tasten voor het bekostigen van deze voorlichting. Uitbrei ding van de voorlichting is eer der nodig dan inkrimping vond de minister, maar de boeren moeten zelf maar eens gaan medebetalen. Sprekende over het werk van de consulenten, zei de heer Von deling, dat dit geen verlengstuk van de landbouwpolitiek is. Hier over bestaat echter in Zeeland geen verschil van mening. Hij deelde mede dat maandag a.s. met liet Landbouwschap een bespreking zal worden gevoerd over de vlasserij. Een groot aan tal organisaties heeft hierover nota's samengesteld en sugges ties gedaan om uit de impasses te geraken. De prijs op de markt is aanzienlijk gedaald nadat van achter het ijzeren gordijn en ook vanuit Frankrijk goedkoop vlas op de wereldmarkt is aange voerd. In Delft worden nu proe ven genomen om tot een andere verwerkingsmethode van vlas te komen. Misschien kan het resul taat van deze proefnemingen er toe bijdragen dat vlas beter met andere vezels zal kunnen concur reren, zo was de minister van oordeel. De minister deelde ook mede, dat het in de bedoeling ligt om de volgende week de nieuwe suiker prijs voor de fabrieken bekend te maken. EGT ZUIVELPROBLEEM Ook over het zuiveivraagstuk heeft (le minister uitvoerig ge sproken. Hij vond de toestand weinig rooskleurig en de minis ter verwachtte weinig van inter nationaal overleg. De minister was van oordeel, dat verbruik van melk en melkprodukten in Nederland nog aanzienlijk kan stijgen. In de afgelopen jaren is er vooral in het buitenland intensie ve propaganda gemaakt voor de Nederlandse zuivelprodukten. Men zal dat thans ook in het eigen land moeten doen. DE VERDROGENDE GRON DEN IN DE BRAAKMAN Met betrekking tot de verdro gende gronden in de Braakman deelde de minister mede, dat een werkcommissie van het provin ciaal bestuur van Zeeland hier over een rapport samenstelt, dat binnenkort liet licht zal zien. Vandaag brengt de minister een bezoek aan Schouwen-Duive- land. Radio-Padang meldde gisteren hevige gevechten in de nabij heid van de plaats Gunung Tua in Tapanuli, waarbij, aldus de ra dio der opstandelingen, tot nu toe 51 militairen van de centrale regering zijn gedood en de rege ringstroepen geen ondersteuning van de luchtmacht hadden ge had. Deze radio deelde voorts mede, dat majoor Nainggolan, die in maart de aanval op Me- dan had ondernomen, bevorderd is tot overste. KAUIO-MKDAN. Volgens een belicht van radio- Medan zouden de troepen van de tegenregering, die gevechten leverden tegen de regeringstroe pen nabij Gunung Tua, op de vlucht zijn gedreven in de rich ting van Padang en zouden de regeringstroepen bij de achter volging een vooruitgang hebben geboekt van 10 km. Radio-Medan meldde ook dat een officier van de inlichtingen dienst der regeringstroepen, overste Washington Siaan, was teruggekeerd in het door de re geringstroepen bezette gebied, nadat hij zich (vermomd) op vijandelijk gebied had begeven. Hij had daar verkenningen ver richt voor de aanval der rege ringstroepen in Tapanuli, en tevens een bezoek gebracht aan zijn ouders. RADIO-DJAKARTA. De regeringstroepen hebben dinsdag de plaats Kilirandjao, een belangrijk kruispunt van wegen tussen Palembang en Bukittinggi, bezet, aldus meldde gisteren radio-Djakarta. De be zetting van deze plaats en die van het nabijgelegen Sungai Langsat snijdt de verbinding van de opstandelingen met Zuid-Su- matra af, waar vandaan zij de laatste weken hun benodigd heden grotendeels betrokken. Anderzijds maakl het bezit van de plaatsen het voor de re geringstroepen mogelijk, op te rukken over de weg die naar Soiok leidt, dat 60 km ten Oos ten van Padang is gelegen. Te Solok splitst de weg in een weg naar Padang en een naar Bukit tinggi. Bombardement van Padang door schepen van de centrale regering Volgens een te Djakarta opge vangen radiobericht zon voor Pa dang een invasievioot van de re gering te Djakarta zijn aange komen, sterk ongeveer 30 sche pen. De haven van Padang zou zjjn beschoten. Het vuur zou door kustbatterijen der opstan delingen zijn beantwoord. Radio-Padang deed een be roep op de bevolking om kalm en waakzaam te blijven, schuil plaatsen te maken en zoveel mogelijk dekking te zoeken. „Denkt er aan, dat ge onder militair gezag staat, aldus de radio, geraakt niet in paniek en behoudt uw vertrouwen in de revolutionaire strijdkrachten. Een woordvoerder van de op standelingen te Singapore zeide, een aanval van de regerings troepen op Padang in de ko mende twee weken waarschijn lijk te achten. „Wij menen zulk een aanval bij een landingspo ging op de kust te kunnen af slaan, doch indien dit niet ge lukken mocht, zullen wij de re- geringstïoepen in het oerwoud bestrijden." Plan voor Algerijnse regering in ballingschap Algerijnse opstandelingenlei ders in Tunis trachten steun te krijgen voor een plan om een Algerijnse regering- in balling schap;, bestaande uit een premier en ministers van Oorlog, Buiten landse Zaken en Voorlichting, in te stellen. Zij willen het plan indienen op een conferentie, die op 27 april in Tunis begint met dele gaties van de Marokkaanse en Tunesische regeringspartijen. Od die conferentie zal gespro ken worden over de mogelijk heid van vereniging der Magh reb, het Arabische Westen, dat Tunesië, Algerië en Marokko zou moeten omvatten. Een woordvoerder van de re bellenleiders deelde woensdag in Tunis mede, dat het Algerijnse plan mogelijk koel ontvangen zal worden en misschien zelfs op Tunesisch en Marokkaans verzet zal stuiten. Erkenning van een Algerijnse legering in ballingschap door Tunesië en Marokko zou weieens de genadeslag kunnen toebren gen aan de betrekkingen van deze landen mei Frankrijk. Daarom verwacht men in som mige kringen, dat Tunesië en Marokko als compromis de in stelling van een „Algerijns be- viijdingscomité" zullen voorstel len, dat weliswaar minder offi cieel zou ijn dan een regering in ballingschap, doch dal doel matiger zou kunnen werken dan 'iet huidige comité voor coördi- -Lr en actie van hel Algerijnse bevrijdingsfront, dat uit negen man bestaat.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1