De Franse regering verslagen De komende aanval op Padang en Bukittinggi W. E.U.-commissie verwerpt plan-Rapacki Dulles over de voorbereiding van een topconferentie K.N.L. C, over prijzen akkerbouwprodukten WOENSDAG 16 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4346 EERSTE BLAD De Franse regering is dinsdagavond verslagen over haar politiek ten aanzien van Tunesië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER De wintervakantie van Prins en Prinsessen MACMILLAN OVER DE RADIO-ACTIVITEIT IN DE LUCHT NOODTOESTAND IN GAZA ZON- en MAANSTANDEN Minister Casey over Indonesië Normale diplomatieke betrekkingen tussen Japan en Indonesië hersteld Radio-Padang: LUCHTAANVALLEN op TANDJONG PINANG EN BANDUNG Radio-Djakarta: TAPANULI GEHEEL BEZET VLOOT VOOR PADANG WEER VERTROKKEN DE MILITAIRE TOESTAND IN SUMATRA Indonesische ministerie van voorlichting over hulp aan opstandelingen MOORDAANSLAG OP WASHINGTONSE AMBASSADE VAN HAITI STRAALJAGER VERONGELUKT Piloot omgekomen DE AMBASSADEURS CONFERENTIE Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur X. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,- Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Me Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, heeft «ttesdagmiddag het debat in de nationale vergadering over de aanvaarding door de Franse re gering van de voorstellen van de Amerikaan Murphy en de Brit Beeley voor hervatting van de directe Frans-Tunesische betrek kingen geopend met te zeggen, dat de regering een oplossing heeft gekozen, die misschien wel onvolledig is, maar die beter is -bui een oplossing die gevaarlijk is. Indien er onder de leden van de nationale -vergadering voor standers zijn van een militaire herbezetting van Tunesië, moe ten zij zich bekendmaken en openlijk hun standpunt mee delen. Zij moeten de volledige gevolgen van een dergelijke hou ding aanvaarden, aldus Pineau. ©e minister zei van oordeel te Jijn, dat Frankrijk nu, na aan vaarding van de voorstellen, veel sterker zal staan, indien het tot eea beroep op een internationaal orgaan zou komen. De Franse regering is nooit van plan geweest controle aan een kant van de TunesischAl gerijnse grens te aanvaarden, 'ndien er geen controle aan de Tunesische zijde is, zullen de Fransen, aldus Pineau, met hun eigen militaire middelen optre den. De ervaring van de laatste weken heeft geleerd, dat de Franse methoden doeltreffend zijn. Voor Aigerië kan Frankrijk geen regeling aanvaarden die van buitenaf wordt opgelegd. Pineau zei er op te willen wijzen, dat niets van wat Murphy en Beeley hebben gedaan, tot een dergelijke toestand leidt. Vervolgens heeft minister-pre sident Gaillard er bij de natio nale vergadering op gewezen zich niet te bezondigen aan het soort tegen vreemdelingen ge richte gevoeligheid, waardoor men altijd de oorzaken van Frankrijks moeilijkheden bij an deren zoekt. Hij deelde mee, dat de Franse VERANDERLIJK!: BEWOLKING ©m een depressie boven het Middellandse Zeegebied stroomt zachtere lucht via de Balkan naar Polen en Duitsland. Onder in vloed van deze stroming waren de laatste dagen de temperatu ren in het zuiden van het land belangrijk hoger dan langs de kuat, waar met noordelijke win den polaire lucht met veel bewol king wordt aangevoerd. Langs de kust van Noord-Holland en langs de Waddenkust kwam de tempe ratuur niet hoger dan ongeveer 7 graden. In hel zuidoosten van het land steeg het kwik bij vrij zon nig tot 12 'a 13 graden. Voor de kust van Noorwegen bevindt zich een depressie, aan de westkant waarvan koude po laire lucht over de Noordzee naar het zuiden stroomt. Ons land komt geheel in deze luchtstro ming, zodat ook in de zuidelijke provincies de maximumtempera turen lager zullen worden. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot woensdagavond. Enkele buien. Veranderlijke bewolking met en- kele buien. Matige tot vrij krach tige wind tussen noord en noord west. In het zuiden van het land •ets lagere temperaturen. Elders weinig verandering, in tempera tuur. DONDERDAG 17 APRIL regering de volgende maand op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de NAVO-landen te Kopenhagen de aandacht zal vestigen op de „voortdurende agressie" waaraan Tunesië zich schuldig maakt door Algerijnse opstandelingen van zijn grondgebied af te laten opereren. De missie van Murphy en Bee ley, die voor de Verenigde Staten en Groot-Brittannië Frankrijk en Tunesië goede diensten heb ben aangeboden, heeft tot gevolg Prins Bernhard en de Prinses sen Beatrix en Irene hebben wegens het onbestendige weer hun verblijf in het gebied van Vent, waar zij enige bergtochten hebben gemaakt, afgebroken. Zij zijn in Obergurgel aangekomen, waar de Prinsessen nog skitoch ten willen maken. Zij worden vergezeld door de beide skilera ren uit Sankt Anton, Marth en Bombardelli. Het ligt in het voor nemen van de bezoekers tot don derdag in Oostenrijk te blijven. De Prinsessen zullen daarna, zo als reeds werd gemeld, naar Brussel gaan om het door koning Boudewijn te geven hofbal bij te wonen. Harold MacMillan, de Britse eerste minister heeft dinsdag in gehad, dat Tunesië zijn stand- ,het Lagerhuis gezegd. dat eind punt, dat Frankrijk zich uit de marinehaven Bizerta moet terug trekken, heeft opgegeven. Het optreden van Murphy en Beeley had tot gevolg, dat over eengekomen is, dat de tijdelijke status van Frankrijk in Bizerta in een definitieve moet worden veranderd. Een ander gevolg van de missie is, dat een zesde deel van Tunesische vliegvelden, nl. die een Franse bezetting had den, onder neutraal beheer zul len komen. Dit is een belang rijke eerste stap in de richting van de neutraliteit van Tunesië, aldus Gaillard. De meerderheid van de conser- atieven in de nationale vergade ring, die in de regering van Gail lard vertegenwoordigd zijn, heeft dinsdagavond besloten tegen de regering te stemmen. In de met spanning geladen donesia" merkte op: „De aanval maart de radio-activiteit van korte duur in de bovenste lucht lagen „aanmerkelijk" is geste gen. De stijging die niet gevaarlijk was, zou veroorzaakt kunnen zijn door Russische kernproeven van de laatste tijd. Op de vraag in welke mate de radio-activiteit boven Engeland waarschijnlijk zal stijgen als ge volg van de komende Britse kernproeven zei MacMillan, dat deze proeven geen aanmerkelijke stijging van het peil der radio activiteit in Engeland noch elders zouden veroorzaken. Vogelvrijen hebben zondag in de Columbiaanse provincie Toli- ma 24 mensen, o.w. vrouwen en Vau gewoonlijk welingelichte Kinderen, vermoord. In een of- zijde werd vernomen, dat 57 con servatieven tegen en 21 voor de regering zijn. De conservatieve fractie kwam dinsdagavond bij een toen de zitting was geschorst- Eerder was premier Gaillard de voormalige gouv<meur-generaal van Aigerië Leus»wie fel in de rede gevallen, toen laatstgenoem de zei, dat het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken bereid is alles op te offeren, tot zelfs zijn nauwste bondgenoten loe, om de Arabieren te lijmen. De minister-president, die steeds meer tekenen van onge duld begon te vertonen, vroeg de rechterzijde van de nationale ver gadering: „Denkt u werkelijk, dat Frankrijk intei nationalise- ring van het gehele Noordafri- kaanse probleem kan voorkomen, indien wij de toestand uit de hand laten lopen? Niets is gemakkelij ker dan Tunesië weer te bezetten, maar het gaat er om, waar dat ons zal brengen". Toen de vergadering om half negen werd geschorst was het resultaat van het debat nog in 't geheel niet te voorzien. Ook was liet nog niet duidelijk of in de vroege ochtenduren van heden zal worden gestemd of dat de re gering een stemming minstens 24 uur zal uitstellen om een for mele vertrouwensmotie in te die nen. Toen het debat werd gesloten en de voorzitter het voorstel van de regering in stemming bracht, volgde onder grote spanning de stemming, die tot uitslag had, dat het regeringsvoorstel werd ver worpen met 255 stemmen voor en 321 tegen. Onder de tegenstemmers bevon den zich de vroegere premiers Laniel en Pinay, (beiden conser vatief), Mendès France radicaal i en Bidault (volksrepublikein). De socialistische fractie, die dinsdagavond een bijeenkomst heeft gehad met het bestuur van de socialistische partij, heeft be sloten de regering haar ve-trou- wen te geven. ficieel communiqué is verklaard, dat het toenemend aantal misda den een gevolg is van politieke agitatie. Indonesische hoofdstad wordt de beslissende aar-val vanuit de lucht, over zee en over land op Padang en Bukittinggi elk ogen blik verwacht. De infanterie van het centrale leger zou klaar staan om vanuit het oosten het weste lijk deel van Midden-Sumatra binnen te dringen, terwijl ver wacht wordt dat marinestrijd krachten een landing zullen uit voeren nabij Pariaman, ten noor den van Padang. Bovendien zouden luchtlan dingstroepen worden neergelaten boven het vliegveld van Padang. Aldus meldden de regeringsge zinde bladen in Djakarta dinsdag. Een daarvan, de nationalisti sche „Merdeka" schreef, dat de regeringstroepen thans naar het hart van de opstand zullen op rukken. Intussen bewaarde het legerhoofdkwartier in Djakarta echter het stilzwijgen. De bekendmaking door de luchtmacht, dat een onbekend vliegtuig het vliegveld Mandai, bij Makassar, heeft aangevallen, heeft inmiddels de beschuldigin gen over buitenlandse inmenging doen herleven. De linkse „Bin- tang Timur" beweerde, dat het betrokken vliegtuig een „B-25" van Formosa was geweest. Ook meldde dit blad, dat twee weken geleden een buitenlands amfibie vliegtuig infiltranten heeft neer gelaten "op het eiland Morotai, tussen Celebes en Nieuw-Gui- nea, ten zuiden van de Philippij- nen. De nationalistische „Suluh In- De defensie- en bewapenings commissie van de W. E. U. (West. europese Unie) heeft maandag avond in Parijs het door Polen voorgestelde plan-Rapacki voor een atoomwapenvrije zone in Midden-Europa verworpen. De commissie noemde het plan, „een politieke valstrik". De commis sie keurde met 11 tegen 4 stem men een ontwerpresolutie goed, ingediend door het Nederlandse parlementslid F. Goedhart (P. v. d. A.). Hierin wordt een mening ge geven over de militaire gevolgen van een politiek van disengage ment(onder „disengagement" verstaat men een vermindering van de spanning tussen het Wes ten en Oosten dcor middel van oen militaire neutralisering van een gebied in Midden-Europa). De raadgevende vergadering van de Raad van Europa had hierom gevraagd. De resolutie zal dan Radio-Jeruzalemde Jordaan se zender, heeft dinsdag gemeld dat in de strook van Gaza de noodtoestand is afgekondigd. Er zouden talrijke arrestaties ver richt zijn. Egyptische strijdkrach ten in 't gebied waren versterkt om verdere betogingen te voorko men. Maandag waren er betogin gen gehouden oor terugkeer van de Egyptische bezetting in de plaats van de V.N.-troejxen, die liet thans bezet houden. Bres-kens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.06 1.41 2.21 2.31 n.m. 1.29 2.04 2.44 2.54 ZON MAAN op onder op onder April. 16 5.43 19.38 4.34 17.08 W 5.41 19.40 4.56 1 8.12 5.39 19.41 5.18 19.15 19 5.36 19.43 5.33 20.18 it 5.34 19.45 6.10 21.20 Op zijn persconferentie van dinsdag heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, gezegd, dat de Ver enigde Staten bereid blijven om op diplomatiek plan met de Sow jet-Unie te praten, maar dat nog geen definitieve datum is vast gesteld voor de ambassadeurs- conlerentie in Moskou. Dulles maakte de Sowjet-Unie er een verwijt van, de historische communicatiekanalen tussen re geringshoofden voor propagar,da- doelen te misbruiken. De minister zei nie; precies te weten wanneer de Westelijke landen zouden antwoorden op het Russische voorstel van vrij dag, op 17 april in Moskou be sprekingen te beginnen ter voor bereiding van een topconferentie. De Westelijke nota's werden nog opgesteld. Zij verschilden niet belangrijk en kwamen in strek king met elkaar overeen. Het Westelijke antwoord aan de Sowjet-Unie zou in wezen een herhaling zijn van het door de V. S., Engeland en Frankrijk in hun nota van 31 maart weerge geven standpunt. Elk van de drie regeringen had een tekst voorgesteld waarbij er uit de aard de:- zaak kleine verschillen waren. Deze werden nu geëffend en het antwoord zou gisteren, heden of morgen aan Moskou overhandigd kunnen worden. Dulles acht het waarschijnlijk, dat nu besprekingen op diploma tiek vlak worden gevoerd. Op de vraag of de V. S. zullen weigeren een topconferentie bij te wonen als de Sowjet-Unie op lager plan geen hoofdzaken wil aan snijden, antwoordde Dulles thans geen beslist antwoord op de vraag te willen geven. Dit was een zaak van president Eisenhower. ook worden ingediend op een bij eenkomst van de raadgevende vergadering, die van 28 april tot 3 mei in Straatsburg zal worden gehouden. In de ontwerpresolutie wordt gezegd, dat het plan-Rapacki geen voordelen biedt die op wegen tegen de nadelen en dat het de veiligheid van het Westen ernstig zou bedreigen. Het zou liet overwicht van- de Russen op het gebied van de klassieke wa pens en in mankracht in de be trokken zone herstellen en de NAVO heroven van een doeltref fend schild, aldus de ontwerp resolutie. Bovendien, zo wordt gesteld, zou het plan-Rapacki leiden tot tei ugtrekking van het grootste deel van de Brits-Amerikaanse strijdkrachten uit West-Duitsland en van het vasteland van Europa, daar de regeringen van deze lan den hun troepen hier niet zullen willen handhaven als zij niet uit- get ust mogen worden mei atoom wapens. Verder zou uitvoering van het plan betekenen dat het Westen niet meer voldoende grondgebied overhoudt voor een doeltreffende ontplooiing van zijn strijdkrach ten. Het Westen zou dan bijna uitsluitend gebonden zijn aan een massale vergeldingsstrategie en West-Duitsland geen defen sieve atoomwapens mogen ver strekken. Ook zou uitvoering van het. plan-Rapacki de status quo in Europa bestendigen en dit bete kent handhaving van de verde ling van Duitsland en toezicht t an de Sowjet-Unie op de landen van Midden- en Oost-Europa, al dus de ontwerpresolutie. De ontwerpresolutie acht een politiek van „disengagement" een „dodelijk gevaar" voor het Wes ten als 1. de Russen zich niet op po litiek gebied terugtrekken uit dat deel van Europa dat ze nu bezet ten en beheersen, en 2. er niet een algemene ont- wapeningsovercenkomst tussen het Oosten en Westen tot stand komt, waarvan de naleving gron dig wordt gecontroleerd. „Disengagement" is onaan vaardbaar als de neutralisering van West-Duitsland hierbij niet speciaal wordt uitgezonderd, al dus de ontwerpresolutie. Voorts wordt hierin een be roep gedaan op de landen-leden van de W. E. U. politieke en mili taire voorstellen, gebaseerd op het standpunt van de militaire leiders van de NAYO, te doen, waarin wordt aangegeven welke wederzijdse concessies er gedaan kunnen worden zonder de defen sieve kracht van het Westen, met inachtneming van een aan vaardbaar risico, te verzwakken. bemand geweest „door buiten landse avonturiers, die bereid zijn alles te doen voor geld, zon der zich van de gevolgen iets aan te trekken". De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heelt dinsdag voor het parlement ver klaard, dat Australië meent dat de toestand in Indonesië thans wat meer gematigd is, omdat er verantwoordelijke Indonesiërs zijn, die de democratische grond beginselen van groot belang ach ten en de dreiging van het inter nationale communisme onder kennen. In een overzicht van Aziati sche aangelegenheden, verklaar de de minister dat Australië zich zeer bezorgd maakt over de ge beurtenissen in nabijgelegen lan den. Het is echter de politiek van Australië om zich te onthou den van alles wat tot verslechte ring van de binnenlandse toe stand in deze landen zou kunnen leiden. Minister Casey verzocht de be- heerschapsraad meer bezoeken te brengen aan Nieuw-Guinea, om zich te vergewissen van de doeltreffende ontwikkeling van dit gebied door Australië. „Ons beleid in Nieuw-Guinea is tegen gesteld aan het kolonialisme", zeide de minister onder applaus. De normale diplomatieke be trekkingen tussen Japan en In donesië werden gisteren hersteld door de ratificatie van de tussen de beide landen gesloten vredes- en herstelbetalingsverdragen. De plechtigheid werd bijge woond door de ministers van bui tenlandse zaken van Indonesië en Japan, Subandrio en Fuyi- jama. op het vliegveld van Makassar bewijst, hoe reëel en hoe ernstig het gevaar van buitenlandse in terventie is". Radio-Padang meldde dins dagavond, dat vliegtuigen der opstandelingen de bases van de Indonesische luchtmacht in Tandjong Pinang, in de Riouw- Archipel, en Bandung in West- Java hebben gebombardeerd. Er werd echter niet bij gezegd wan neer deze aanvallen zouden hebben plaats gehad. Radio-Djakarta meldde dins dagavond, dat de troepen, die on der commando staan van luite nant-kolonel Djamin Gintings, de militaire commandant van Noord-Sumatra, thans het ge hele gebied van de oostkust van Sumatra in handen hebben, evenals het gebied van Tapanuli. In Tapanuli zouden de opstan dige troepen in wanorde het bin nenland zijn ingevlucht. Thans trekken de regeringstroepen uit de richting van het Tobameer op in de richting van Bukittinggi. Het vlooteskader, bestaande uit een torpedoboot jager en vier korvetten, dat de laatste twee dagen bij de kust vóór Padang voor anker heeft gelegen, is volgens radio-Padang dinsdag weer weggevaren. De radio voegde hieraan toe, dat daaruit kan worden afgeleid, dat de al gehele aanval, die gisteren door de regeringstroepen zou worden ingezet, verkeerd is gegaan. Op de bevolking van Padang werd een beroep gedaan haar kalmte te bewaren. „Er is geen reden voor paniek. Iedereen moet volledig vertrouwen heb ben in de kracht der revolutio naire strijdkrachten," aldus ra dio-Padang. Volgens te Djakarta ontvan gen berichten hebben de rege ringstroepen hun greep op het gebied rondom Padang verste vigd. De regeringstroepen rond om dit gebied krijgen gestadig versterkingen vanuit de basis der regeringstroepen in de Riouw Archipel. De opstande lingen zouden zich thans terug trekken op hun versterkingen in de Bukkit Barisan. Uit Pa dang zouden thans 20.000 inwo ners de wijk hebben genomen. In een verklaring van het Indonesische ministerie van Voorlichting, die ook door Ra dio-Djakarta werd uitgezonden, werd opgemerkt, dat het bui tenland ervoor verantwoordelijk is, dat geen wapens worden ge leverd aan of luchtbases ter be schikking worden gesteld van de opstandelingen voor aanval len op de regeringstroepen in enig deel van Indonesië. „De rebellen hebben andere landen1 hedtnbvTnnindones!rilsfeepnt",i uit*eSeve,i verklaring, om onrust en misverstand in' Het is van mening, dat de over- Indonesië, en tussen Indonesië heid, wil zij het vertrouwen be en andere landen te verwekken.1 houden, de door haar zelf erken- De wereld, en in het bijzonder de verplichtingen evenals ieder onze nabuurlanden, dienen teaider dient na te komen. De beseffen, dat buitenlandse in-1 overheid heeft in deze geen uit- menging in de huidige Indone- zonderingspositie en een beroep sische crisis een zeer gevaarlijke°P slechte afzetmogelijkheden of aangelegenheid is", aldus heteen 20 S°ed als lege schatkist ministerie van Voorlichting. j ^an 'iet vertrouwen niet herstel- Radio-Djakarta meldde voorts, len- Integendeel: het wekt de in- dat kolonel Ventje Sumual i druk dat de overheid bij het toe- thans pogingen in het werk zeggen van de garantie zich nau- stelt om in het buitenland welijks rekenschap heeft gege- vliegtuigen te kopen. Volgens I ve" wat zij zelf bedoelde, opstandelingenkringen in Sin- Het weigeren van het mogelijk gapore, zou Sumual zich op het JTia!ïcn van e®n rechtvaardige be- ogenbl'k iri deze stad bevinden.'onlng van de landarbeider met De Indonesische minister vanbehulP van de werkclassificatie Voorlichting, Sudibjo, heeft met a,s reden gebrek aan dinsdag de tegenregering op Sumatra en Celebes ervan be schuldigd „buitenlandse avon turiers" te hebben gehuurd om tegen de centrale regering te vechten. Hij zeide dit in ver band met de aanval van zon dagmorgen op het vliegveld van Makassar door 'n niet-geïdenti- ficeerd tweemotorig vliegtuig. Sudibjo zinspeelde er op, dat dit vliegtuig zou kunnen zijn De ambassaderaad van de am bassade van Haiti te Washington, S. Devieux, is maandag in de am bassade doodgeschoten. Volgens Amerikaanse persbe richten is André Toussaint, 1ste secretaris van de ambassade, de dader. Een functionaris van de ambassade had gezegd, dat de ambassaderaad pas een brief had ontvangen waarin het ontslag van Toussaint werd gelast. Roger Dreyfuss, een ambassadesecreta ris, zei, bij het binnengaan van het kantoor van Devieux Tous saint gezien te hebben met een revolver in zijn hand en kort na dat hij met schieten was begon nen. Dreyfuss zei te menen, dat Devieux twee of drie kogels in de borst had gekregen. Hij stond fe ver van Toussaint ax om te kun nen ingrijpen. Toussaint is gearresteerd, de politie wacht op nadere instruc ties uit Haiti. Toussaint meende dat Devieux verantwoordelijk was voor zijn ontslag. Toussaint is dinsdagochtend vroeg, vergezeld door de militaire attaché van de Haïtlaanse ambas sade, per vliegtuig, via Miami, naar de hoofdstad van Haïti. Port au Prince, vertrokken. Volgens de Amerikaanse politie heeft hij bekend Devieux te heb ben doodgeschoten. Gean der leden van het Haï- tiaanse ambassadepersoneel wilde iets zeggen over hel vertrek van de eerste secretaris. De 39-jarige André Toussaint was eerst enkele weken geleden in Washington aangekomen, waar hij zaterdag j.l. met een Ameri kaanse in het huwelijk was ge treden. Gistermorgen om 11.15 is een F 84-Thunderstreak van vlieg basis Eindhoven tussen Straats burg en Freudenstadt in West- Duitsland verongelukt. Het toe stel was bezig met een laagvlieg oefening en heeft daarbij de grond geraakt, waarna het is geëxplodeerd. De 26-jarige re serve luit.-vlieger-waarnemer J. M. Kalis uit Eindhoven kwam hierbij om het leven. Hij was ge huwd en had een kind. De Britse, Franse en Ameri kaanse diplomatieke vertegen woordigers in Moskou zullen morgen de Sowjet-Unie in ken nis stellen van de bereidheid van hun regeringen, ambassa deursbesprekingen te beginnen over een topconferentie tussen Oost en West, aldus is dinsdag in regeringskringen te Parijs gezegd. Over de opstelling van de Westelijke antwoorden op het Russische voorstel om de be sprekingen morgen in Moskou een naturel neergeschoten te beginnen wordt nog overlegvier gearresteerd. Maandag wer- gepleegd tussen Londen, Parijs den bij ongeregeldheden in deze en Washington, aldus verklaar- stad een naturel gedood en vier de men. I gewond. Dinsdag zijn bij relletjes in Sophiatown bij Johannesburg, Het Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité heeft zijn standpunt inzake de vaststelling der prijzen voor akkerbouwpro dukten voor oogst 1958 bepaald. Het comité stelt vast, dat deze prijzen hoewel niet in belangrijke mate, toch lager zijn vastgesteld dan uit de kostprijsberekeningen van het U. E. I. zou voortvloeien. Het betreurt dit ten zeerste. Het meent echter met name zijn ern stige verontrusting te moeten uitspreken over de redenen welke de regering meent te moeten aldus een dinsdag middelen en een tekort in het Landbouw-Egalisatie Fonds, acht het K. N. L. C. onbillijk. Het K. N. L. C. is zich zeer wel bewust van de crisis in de zui- velafzet. Het is bereid, en acht het zelfs zijn plicht met de overheid en eventueel 't Land bouwschap mede te werken aan iedere maatregel welke de oplossing van dit probleem na derbij brengt. Als zodanig zag het de verhoging van het vet gehalte van alle consumptie- melk en het stond daarbij niet alleen. Het is dan ook ernstig teleurgesteld, dat de overheid deze bijdrage tot een oplossing ter zijde heeft geschoven, zo wordt in de verklaring gezegd. De indruk bestaat dat de over heid meer zoekt naar limite ring van haar verplichtingen dan naar een oplossing van de moeilijkheden in de zuivelsec tor. Aangezien het K. N. L. C. zich bewust is dat de belangen van zijn leden vereisen dat een oplos sing wordt gevonden en dat de medewerking van de overheid niet kan worden gemist, is het ondanks dit alles bereid zijn me- I dewerking aan iedere accepta bele polossing te verlenen. Het dient er dan echter verzekerd van te zijn: 35 Dat de overheid aangegane verplichtingen na zal komen. Q In Ecuador zijn maandag 9 ?at de aanpassing aan gewij- aardschokken gevoeld. Te Esme- 1 z'?deomstandigheden zal ge- raldas, waar op 19 januari door schieden met inachtneming van aardschokken grote schade werd i J, mogelijkheden van de be- aangericht, stortten enige be- Jfsvoering. schadigde huizen in, waardoor Uat geen koude socialisatie twee mensen om het leven kwa- j z^d plaats vinden. een vijftiental gewond j Aldus de verklaring van hel men en werd. I comité.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1