Landbouw in last! KERKDIENSTEN HET BEEST VAN STEYK DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN AGENDA DE VRIJE ZEEUW Paasdagenkoud en rustig Werken en loon Ruzie in de C.P.N. Voor de zondag \oorzitter Nederlandse bond van bouwondernemers over rentevoet en kapitaal schaarste Brits sc hip moest in Bone wapenkisten ontladen Jïiterdag 12 april 1958 3 Elk jaar is het weer een vraag hoe druk het met de Paasdagen wel zal worden in Nederland. Nu, voor dit jaar waren de ver wachtingen bepaald niet hoog gespannen. En dat was maar goed cok, want de koude en het feit, dat er bijna nog geen bloem was tt zien op de bollenvelden en in de Keukenhof, maakten het nu r.iet bepaald aanlokkelijk er op uit te trekken. Onze grote steden, met name Amsterdam en Rotterdam hebben valgevaren bij deze situatie. De hotels waren meer dan vol en de rondvaartboten in de hoofdstad boekten 50.000 passagiers. Madu- rodam noteerde 10.000 bezoekers en de Alg. Ned. Vereniging voor Vreemdelingenverkeer schat, dat er in de periode van Goede Vrij dag tot en met Tweee Paasdag een 250.000 bezoekers in ons land zijn geweest. RAMPZALIGE ONTWIKKELING. Op 3 maart j.l. werd de garan tieprijs voor melk vastgesteld op j 28,So per 100 kg. V ia een motie i'oeg de Tweede Kamer (echler aa i de regering, de garantie met C 2 cent te verhogen. Thans heelt de minister van Landbouw, isserij en V oedselvoorziening ofiirieel medegedeeld, dat de ga- rant.eprijs voor melk niet zal worden verhoogd. Als gevolg hiervan zullen de garantieprijzen voor akkerbouwprodukten even eens wat lager komen te liggen dan door het Landbouwschap v/as gevraagd. En de loonsverhoging voor de jandbouwarbeiders door middel \an we.kelass'ficatie, die per 1 mei 1958 zou ingaan, zal slechts gedeeltelijk worden toegepast. De marge voor de meiksiijters v ordt eveneens niet verhoogd. Tat alles is een gevolg van de „rampzalige ontwikkeling van de I rijzen van de zuivel op de bui tenlandse markt". De opbrengst van de melk zal dientengevolge in de periode november 1957november 1958 ongeveer 100 miljoen gulden Lger zijn dan aanvankelijk werd verwacht, zodat rekening moet worden gehouden met een veel grotere garantie-uitkering dan de geraamde 220 miljoen gulden ran de melkveehouders. Het ge raamde tekort van het landbouw- egalisatiefonds van 326 miljoen gulden wordt hierdoor zeer aan zienlijk verhoogd. DE SPOORWEGEN. Rij het dienstpersoneel van de Nederlandse Spoorwegen heerst sinds lang ontevredenheid over de lonen. Uiteraard is er veel overleg gepleegd en dit wordt ook nog steeds gaande gehouden. Het college van Rijksbemidde laars heeft voorstellen gezonden aan de Stichting van de Arbeid. En de looncommissie uit de Stichting van de Arbeid heeft de voorstel Urnwel acceptabel ge achte zij nët dat er enige techni sche wijzigingen noodzakelijk ge acht wérden. Vermoedelijk zal nu echter eerst nog weer over leg met de regering en daarna opnieuw met de directie van de N. S. en de drie bonden van ver voerpersoneel noodzakelijk zijn. It is a long way to Tipparary. Spaans-Marokkaanse moeilijkheden De bezetting van de door Spanje aan Marokko overgedra gen zone van Tarfaja (Kaap Judy) in Zuid-Marokko verloopt minder vlot dan verwacht werd. De Marokkaanse troepen zijn het gebied, zoals met Spanje was overeengekomen, donderdag bin nengerukt, doch de opmars is vertraagd „wegens moielijkhe- den met de Spaanse autoritei ten". Kroonprins Moelai Hassan zou vrijdag naar de woenstijnstad Tarfaja (die 21.000 inwoners telt) zijn gevlogen om het gebied officieel namens koning Moham med de vijfde in bezit te nemen. Zijn vertrek is echter op het laatste ogenblik uitgesteld, om dat de Marokkaanse troepen niet op tijd in de stad kunnen zijn, zo is officieel in Rabat bekendge maakt. Wat de moeilijkheden zijn is niet bekendgemaakt. Het ge bied van Tarfaja is 54 jaar een Spaans protectoraat' geweest. De nieuwe Marokkaanse gou verneur is inmiddels wel in Tar faja aangekomen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de opmars van de Marokkaanse troepen is ver traagd omdat de enige goede weg op twee plaatsen over ge bied loopt dat Spaans gebleven is. Men is bezig een oplossing voor deze moeilijkheid te zoeken. Desondanks wordt de uiteinde lijke beslissing van de legering toch spoedig verwacht. Wij wen sen onze spoormensen in de doolhof van het overleg goed spoor! ER UIT GEZET! De reeds lang bestaande ruzie in de communistische partij, die in feite een strijd om de hegemo nie is tussen de heer Paul de Groot en enkele andere kopstuk ken, heeft geleid tot krachtige en krasse maatregelen. Het par tijbestuur heett namelijk de heren Wagenaar, Brsndsen, Reu ter en Gortzak als leden der par tij geroyeerd. Zij hebben de partijdiscipline doorbroken en dat gedoogt de C. P. N. niet. De heren Gortzak en Wagenaar, als mede mevrouw LipsOdinot, zullen tevens hun zetels als lid van de Tweede Kamer ter be schikking moeten stellen. Echter hebben de geroyeerden reeds verklaard, dat zij de door hen ingenomen zetels in Kamer, Staten en gemeenteraad niet prijs geven. Zij beschuldigen secreta ris Paul de Groot ervan, dat hij „een beleid voert met terzijde stelling van alle Leninistische beginselen" en verklaren, „dat zij hun werk in dienst van de ar beidersbeweging zullen blijven voortzetten op basis van het Marxisme en Leninisme". Stalin komt er blijkbaar niet meer aan te pas. En wat zal ka meraad Chroesjtsjef ervan zeg gen? (Nadruk verboden.-) Sowjet-voorstel aan de Westelijke mogendheden De Sowjet-Unie heeft vrijdag in een boodschap aan de drie Westelijke grote mogendheden voorgesteld op 17 april ambassa deurs van de betrokken landen te doen beginnen met besprekin gen over de voorbereiding van een topconferentie. Komt, want alle dingen zijn gereed. Luk. 14 17. Dit is de nodiging tot het grote Avondmaal, dat sedert lang ge reed staat en waarvan onze Vader in de hemelen de Gastheer is. Sedert onze Heiland aan het kruis Zijn: „het is volbracht" heeft geroepen, is die nodiging van kracht geworden. Bereid was sedert de liefde des Vaders, om de vrlo-°i z^in d;- weder keerde, het Vaderhuis binnen te leiden. Bereid was de Lelde d Heiiands, die va.i het kruis de armen nodigend uitstrekte. Be reid is de hemel om ons eenmaal op te nemen in heerlijkheid. Ja. bereid is ailes wat nodig is. op dat een zondaar kan zalig wor den: vergeving van zonde, ver nieuwing van hart, vreugd voor treurigheid, kracht in zwakheid, in één woord alles voor allen. „Kom toch." zo roept elke dag met zijn vermoeienis en strijd, en elke rustdag met zijn rust en verkwikking. „Kom toch." zo roepen Gods Woord zowel als de vers gedol ven graven onzer dierbaren ons toe. „Kom toch." zegt ons elke bp- proving, elk smartelijk leed, dat ons leven overschaduwt, elke bloem, die bloeit op ons pad, elke zonnestraal van den hoge waar mede Gods Vaderliefde ons zegent. Ljoe dikwijls heeft de Here ons door al deze dingen al genodigd en geroepen! Geef aan Zijn roep stem gehoor! Nu, terwijl het de welaangename tijd is! Bedenk het wel. eenmaal zal Hij roepen en zich niet laten afwijzen, als Hij komt ten gerichte. Komt allen, onze Heer heeft ons [de weg gewezen, Wij zijn met Hem gekruist, wij [zijn met Hem verrezen. Gjj sluim'renden ontwaakt en Gij [ontwaakten waakt. Gods Eeuw'ge Dag genaakt. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") DE STRIJD OP CUBA Het Cubaanse leger heeft be kendgemaakt, dat de voornaam ste groep opstandelingen van Pidel Castro nu geïsoleerd is in de Sierra Maestra, het gebergte in de provincie Oriente. Kleine groepen opstandelingen, die in noordelijke richting trekken, worden achtervolgd. Bij gevechten in de provincie Las Villas zijn vijf militairen ge sneuveld. De verliezen aan de zijde der opstandelingen waren veel groter. In de provincie Oriente zijn veel rebellen gevangen genomen. Velen hebben zich overgegeven. Het leger beschuldigt Fidel Castro ervan, dat hij nauwe be trekkingen onderhoudt met „ter roristische" elementen van de vroegere president Carlos Prio en met leden van de communis tische partij. OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN'. ZONDAG IS APRIL. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (Viering H. A.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds. J. Schol ten van Terneuzen. Hulst: 10.30 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philipinne: 2.30 uur Ds. E. Ed. Stern. Sas van Gent: 10 uur Ds. E. Ed. Stern. (Bevestiging ouderling.) Sluiskil: 10 u. Ds. J. G. N. Cupédo (Bed. H. Doop)2.30 uur Ds. J. G. N Cupédo Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt: 3 uur Ds. ,T. Scholten. Zaamslag: 9,30 en 2.30 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. M. Gras- hoff van Aardenburg. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Cand. J. W. Genuit, van Sprang. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. (Bed. H. Avondm.) Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. C. Bijl. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. P. Unger, van Lemelerveld. (Bed. H. Avondmaal.) CHR. GEREF. GEMEENTE. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. V lo oswij kst raa t. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege.") Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEIES. Terneuzen: 10 uur Heiligings samenkomst: 7.30 uur Verlos singssamenkomst o.l.v. sr.-maj. Visser, uit Utrecht. ROOMS-KATHOLIEKK KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7,45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur, 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17..00 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. ZONDAG 13 APRIL. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. W. Met- ting van Rijn16 uur Ds. C. van Evert, van IJzendijke. (Streek- jeugddienst.) Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom. (Bed. H. Doop.) Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 9.30 uur Ds. J. van de Graaff, van Nieuwvliet. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. Nieuwvliet: 11 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen. Retranchement19 uur Ds. L. P. W. Groenveld, van Sluis. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L, Brinkman (m.m.v. het Kerkkoor van Cadzand.) Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. St. Kruis: 9 uur Ds. W. Metting van Rjjn. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 uur Ds. C. van Evert. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuyl- man. WOENSDAG 16 APRIL. Oostburg: 7 uur Lit. Avondgebed. Ex-ambassadeur Rasjid in nieuwe functie voor revolutionaire regering Betrouwbare kringen in Gene ve hebben vrijdag verklaard, dat ex-ambassadeur Sutan Moham mad Rasjid door de revolutionai re regering van Midden-Suma- tra is benoemd tot „co-ordinator voor Europa en liet verenigd koninkrijk". Zij voegden hier nog aan toe, dat zijn aftreden, dat met ingang van gisteren van kracht is. zal worden gevolgd door het aftre den van leden der Indonesische diplomatieke vertegenwoordigin gen in Engeland, Frankrijk, Bel gië. Italië, Duitsland en Neder land. Intussen hebben de Zwitserse autoriteiten aan Rasjid verzocht om af te zien van een perscon ferentie. die hij gistermorgen had willen houden (Zwitserland, welks neutraliteit aan buiten landse bezoekers, die zich actief met politiek inlaten, bepaalde verplichtingen oplegt, erkent de regering in Djakarta). Woensdag had de Indonesi sche ambassade in Rome ont kend, dat Sutan Rasjid, die van Padang afkomstig is, sympathie voor de opstandige beweging zou koesteren. De woordvoerder van de Indo nesische vertegenwoordiging in Den Haag, de heer Sudjoko Hu- dyonoto, verklaarde desge vraagd, dat hem niets bekend is van adhaesie-betuigingen door leden van de staf der vertegen woordiging aan ex-ambassadeur Rasjid. Hij voegde hieraan toe. dat de sfeer en de samenwerking op de Indonesische vertegen woordiging in Den Plaag „uitste kend is". ijnen met AFSCHUWELIJKE EN OPZIENBARENDE ZAAK BERECHT. Het is druk in de rechtszaal; de publieke tribune is tot de laat ste plaats bezet. Persfotografen en radioreporters lopen af en aan en men struikelt over advoeaten en politiemannen. De verdaehte wordt binnengeleid door twee leden van de parket wacht hij is zwaar geboeid. De persfotografen krijgen hun kans en liet blitzlieht zet de zaal in een blauw-witte gloed. Enkele ogen blikken later komen ook de rechters en de officier van justitie (Staatsanwalt) binnen. Het geroezemoes verstomt en met een forse hamerslag opent de president de zitting. De officier van justitie begint met het voorlezen van de dagvaarding. ONTZETTING AFSCHUW. EN De verdachte Alfred Engleder, oud 38 jaar, hulparbeider van Duitse nationaliteit, gehuwd en vader van drie kinderen, wonen de te Steyr, staat doodsbleek in de beklaagdenbank, geflankeerd door twee forse en zwaar gewa pende politiemannen. Hij maakt met zijn dwergengestalte, zijn te wijd zittend costuum en z'n on sympathiek uiterlijk géén best figuur. Hard en kort afgebeten noemt de officier van justitie de feiten en dat zijn er nogal wat. Op 31 juli 1951, in de late avond, heelt de verdachte het meisje Elfriede Kranswetter overvallen. Op 23 augustus 1955, eveneens in de avonduren, werd de 28-jarige Margaretha Baier door de verdachte aangerand en zwaar mishandeld. Deze feiten herhalen zich op 6 en 10 novem ber 1955, op 15 mei en op 10 juni 1957 en van het misdadig optre den van de verdachte werden de dupe Gertrude Brunner, dienst bode; Berhardine Flug, verpleeg ster; Herta Feichtinger, studente en Herta Spann, hulp in de huis houding. Berhardine Flug en Herta Feichtinger werden tenslotte door deze misdadiger vermoord. HET ONDERZOEK. In de aanvang gelukte het de politie niet om licht te brengen De voorzitter van de Neder landse bond van bouwonderne mers, de heer D. J. Beuker heeft vrijdag op de jaarlijkse bonds vergadering te Arnhem in zijn openingsrede gesteld dat de be langrijkste oorzaak van het nog steeds niet op gang komen van de particuliere woningbouw ligt in de hoogte der rentevoet en de daaraan ten grondslag liggende kapitaalschaarste. Daarom mag uit de totsandkoming van de pre miebeschikking woningbouw 1958 waarmee veel is verbeterd, nog niet de conclusie worden getrok ken dat de 40.000 geplande wo ningen in de particuliere sector veilig zijn gesteld, zeide hij. Dat de overheid ten aanzien van de woningwetbouw 'n kunst matige rentevoet van vier pro cent heeft ingesteld, terwijl de marktrente nog altijd anderhalf tot twee procent hoger ligt komt de voorzitter om drie redenen onjuist voor. Ten eerste is de maatregel iijns inziens in strijd met het uit gangspunt van woningwet en tvoningbcsluit, namelhk dat de woningbouw primair dient te ge schieden door het particulier ini tiatief. Voorts betekent de maat regel het verbreken van de rela tie tussen stichtingskosten en economische huurprijs en is dus volgens de heer Beuker uit eco nomisch oogpunt verwerpelijk en tenslotte leidt deze maatregel ook i' it sociale overwegingen tot onbillijkheden, omdat bevol kingsgroepen die woningen uit de particuliere sector betrokken, verstoken blijven van de rente faciliteiten voor de bevolkings groep die woningwetwoningen betrekt. Een nadere bestudering van dit probleem, de financiering dus van de woningbouw in zijn tota liteit, zowel door bedrijfsleven als door overheid, komt de heer Beuker noodzakelijk voor. Hier bij dient zijns inziens voorop te staan dat het niet tot de taak van de overheid mag worden gere kend, dat zij zich door kapitaal verstrekking tegen welke rente ook, of door het verstrekken van garanties of tweede hypotheken, inlaat met de financiering van de woningbouw en exploitatie. in deze duistere zaken. In Steyr verdacht men Alfred Engleder niet, er viel niets on de man aan te merken. Politie en recherche verdubbelden hun waakzaamheid en in de avonduren, vooral in de buitenwijken van Steyr, contro leerde men ieder verdacht uit ziende voorbijganger. Dit had ook plaats op 10 juni 1957. toen in de late avond de 21-jarige Herta Feichtinger in één der stille buitenwijken dier stad werd overvallen. Politie en burgers, op het hulpgeroep al- komende, vonden een stervende jonge vrouw. Enkele late schouw burgbezoekers zagen op dat tijd stip ook de kleine figuur van Engleder in de buitenwijken rondsluipen, terwijl op de plaats van het misdrijf men een opval lend klein model herenrijwiel vond, groen van kleur en wit ge biesd, dat één der rechercheurs herkende als het eigendom van Engleder. Een wilde achtervolging ving aan op de dwerg door geheel zuidwest-Duitsland. In een kou de februari-nacht werd de lust moordenaar door ambtenaren van de grenspolitie aan de Tsje chische grens aangehouden en naar Steyr overgebracht. LEVEN VOL VER NEDERINGEN. Voor de rechtbank komt zo het een en ander aan het daglicht. Alfred Engleder vertelt daar z'n levensgeschiedenis. Deze dwerg is voor een deel door de vader grootgebracht, daar zijn moeder de jongen aan z'n lot overliet. Het gevolg van een verwoest en ongelukkig hu welijk. De andere helft van de ouderlijke zorgen ontving de jon gen, nog kind zijnde, in een op voedingsgesticht. Op 18-jarige leeftijd werd Engleder aan de vader teruggegeven. De jonge Alfred was toen boerenknecht. „Liefde", zo deelt de dwerg aan de rechters mede. „heb ik nooit gekend. Vrouwen, waarmede ik in contact probeerde te komen, ontliepen mij en lachten me uit om mijn figuur en de gedeelte lijke doofheid, waaraan ik lijden de hen". Na de oorlog in 1947 kwam Engleder uil krijgsgevan genschap en wilde, ten koste van alles, een gezin stichten. Daar van is weinig terecht gekomen en de vrouw, die hij tenslotte trouwde, had een slechte naam, ook bleek zij slordig en nalatig te zijn. Het Britse vrachtschip „Baltic Exporter" heeft in de haven van Bone, in Oost-Algerië, 86 kisten met wapens moeten ontladen. De kisten waren in de Italiaanse haven Livorno ingeladen; zij had den Hamburg als bestemming. De inhoud der kisten was op het scheepsmanifest als „oude geweren" beschreven. Volgens Franse douane-beamb ten wogen de kisten ongeveer 7 ton. De „Baltic Exporter" was uit Palermo, waar 't schip een voor West-Duitsland bestemde lading fosfaat had ingenomen in Bone aangekomen. De Britse koop vaarder had donderdag weel moeten vertrekken; het vertrek is echter uitgesteld. Franse douane-beambten on derzoeken thans de inhoud van de kisten. Zij achten het waar schijnlijk, dat dit onderzoek nog niet voltooid zal zijn, wanneer de „Baltic Exporter" vertrekt, zodat de kisten dan achter zouden moe ten blijven. Brits schip zonder wapens uit Bone vertrokken Het' Britse schip, dat door de Franse autoriteiten in Bone was vastgehouden omdat het 86 kis ten wapens aan boord had, is vrijdag zonder deze wapens uit Bone vertrokken. Op Frans be vel waren deze wapens gelost. Door AGATHA CHRISTIE. 49) „Van Hildegarde Schmidt? Denk je. „Niet wat jij denkt. Ik zal het zo zeggen: als Hildegarde Schmidt schuldig is, zou do uniform in haar bagage gevonden kunnen worden, maar als ze onschuldig is, zal hij zeker gevonden wor den." „Maar hoe.begon monsieur Bouc en hield op. „Wat is dat voor lawaai dat na dert?" riep hij. „Het lijkt op een locomotief in beweging." Het geluid kwam dichterbij. Het bestond uit schrille kreten en pro testen van een vrouwenstem. De deur aan het eind van de restau ratiewagen vloog men. Mrs. Hub- ba d stormde naar binnen „Het is te verschrikkelijk!" riep ze. ..Het is gewoonweg te ver schrikkelijk! In m'n sponzezakje. Mi.in sponzezakje. Een groot mes. helemaal met bloed!" En plotseling voorover tuime lend, viel ze in zwijm in mon sieur Bouc's armen. HOOFDSTUK XXII. M"f meer kracht dan hoffel-'ik- heid deponeerde monsieur Bouc cie bezwijmende dame met haar (Nadruk verboden.) hoofd op de tafel. Dr. Constan tino riep om één van de kellners, die aan kwam hollen. „Houd haar hoofd zo," zei de dokter. „Als ze bijkomt, geef haar dan wat cognac. „Begrijpt u?" Toen holde hij de twee anderen na. Zijn belangstelling was ge heel voor de misdaad; flauwval lende dames van middelbare leef tijd. interesseerden hem volstrekt niet. Het is mogelijk dat mrs. Hub bard met deze methode enigszins vlugger bijkwam, dan ze andevs had gedaan. Een paar minuten later zat ze overeind, drinkend uit het glas cognac, dat de kell- ncr haar aanbood en weer rede nerend „Ik kan gewoon niet zeggen, hoe vreselijk het was. Ik denk niet, dat iemand hier in de trein mijn gevoelens kan begrijpen. Ik ben altijd heel. heel gevoelig geweest, als kind al. Alleen het gezicht van bloed hu hè, als ik er aan denk wordt ik weer helemaal raar." De kellner bood het glas weer aan. „Nog een beetje, mevrouw." „Gelooft u? Ik ben geheelont- houdster. Ik raak nooit sterke drank of wijn aan. Mijn hele fa milie is geheelonthouder. Maar omdat dit alleen maar medicijn is. Ze nam nog een slokje. Intussen waren Poirot en mon sieur Bouc, op de hielen gevolgd door dr. Constantine, de wagen uitgesneld en de gang van de Stamboehvagen door naar de cou pé van mrs. Hubbard. Alle reizigers «uit de hele trein schenen voor de deur te staan. De conducteur met een vermoei de uitdrukking op zijn gezicht, hield hen terug. „Maar er is niets te zien," zei hij, en herhaalde dit in verschei dene talen. „Laat me door, alstublieft," zei monsieur Bouc. Zich wringend door de krioelen de reizigers, ging hij de coupé in, Poirot dicht achter hem. „Ik ben blij dat u gekomen bent, monsieur," zei de conduc teur met een zucht van verlich ting. ..Iedereen heeft geprobeerd binnen te dringen. De Amerikaan se dame wat gilde ze ma foi, ik dacht dat zij ook vermoord was! Ik kwam aanrennen en daar was ze, schreeuwend als 'n krank zinnige en ze riep dat ze u moest halen en ze verdween, schreeu wend zo hard ze kon, en aan ieder wiens coupé ze passeerde, vertel de ze wat er gebeurd was." Hij voegde er bij, met 'n hand gebaar: „Het is daar, monsieur. Ik ben er niet aangekomen." Aan het handvat van de tus sendeur hing een grote, geruite rubber rnonzezak. Er onder op de grond, juist waar hij uit mrs. Hubbard's hand was gevallen, lag een dolk met een recht lemmet een goedkoop ding, namaak Oosters, met een handvat in ïe- lief en het lemmet spits toelo pend. Het was bevlekt met plek ken die eruit zagen als roest. Poirot nam het voorzichtig op. „Ja." mompelde hij. „Dat is dui delijk. ..Hier is ons vermiste wa pen hè dokter?" De dokter bekeek het. ,.U hoeft niet zo voorzichtig te zijn," zei Poi'-ot. „Er zullen geen vingerafdrukken op zijn, behalve die van mrs. Hubbard." Constantine's ondeizoek duur de niet lang. „Het is het wapen, zeker. Het kan ieder van de wonden veroor zaakt hebben." „Ik bid u mijn vriend, zeg dat niet." De dokter keek verbaasd. „We zijn al zwaar overbelast met aanwijzingen! Twee mensen besluiten gisterennacht, Ratchett te doorsteken. Het is te veel van het goede, dat ieder van hen een eender wapen zou uitkiezen." „Wat dat betreft is de toevallig heid misschien niet zo groot als u denkt." zei de dokter. „Duizenden van die namaak Oosterse dolken worden verkocht in de bazars van Istanboel." „U troost me een beetje, maar niet erg," zei Poirot. (Wordt vervolgd.) AAN WIE DE SCHULD? De verdachte verklaart aan de president, dat zijn wraakgierige houding ten opzichte van de vrouwen niet het gevolg is van z'n opvoeding, doch mede en in belangrijke mate een gevolg van de houding van de vrouw in het algemeen tegenover hem. „Op gezette tijden kwam in mij on een haat- en wraakgevoel tegenover de vrouw; een gevoel dat ik niet kon onderdrukken. Dit gevoel nu leidde altijd tot een aanranding, gevolgd door erger en bij verzet van het slacht offer doodde of mishandelde Ik haar". Het is doodstil in de zaal als Engleder deze verklaring over z'n misdadig optreden geeft. „Ik wilde op zo'n moment" aldus betoogde de verdachte verder „de vrouw in haar trots en eer krenken en vernederen, haar pijnigen, naakt en uitgeschud over de straat doen lopen. Ik sloeg slechts mijn noodlot. De vrouw is voor mij een soort ge notmiddel, zoals voor de roker z'n sigaret, mijnheer de presi dent. Men geniet er van, gooit daarna het restant weg en ver trapt het". DE OGEN VAN ZIJN KINDEREN. Op een vraag van één der rechters, waarom de verdachte ook zijn eigen vrouw niet had neergeslagen, antwordt Eng leder: „De ogen van m'n kinde ren hebben me van die daad af gehouden". In de gevangenis heeft de ver dachte ook contact gehad met de psychiater. Deze was van oor deel met een zwakzinnige te doen te hebben, wiens brein werd be neveld door lustmoordmotieven en wiens vrijlating een gevaar voor de samenleving zou beteke nen. De rechtbank veroordeelt na een langdurige zitting de ver dachte Alfred Engleder. het beest van Steyr, tot levenslange ge vangenisstraf. (Nadruk verboden.) Strijdom en de Britse socialistische partij De Zuidafrikaanse minister president, Strijdom, heeft donder dagavond te Pretoria gezegd, dat hij de Britse socialistische partij graag zou willen vragen of zij haar niet te rechtvaardigen aan vallen op zijn regering zal voort zetten. indien zij aan de regering komt. Een duidelijk antwoord zal de lucht kunnen zuiveren en ons in staat stellen precies te weten hoe onze verhouding met hen is, al dus Strijdom op een openbare bij eenkomst te Pretoira. Het proces-Zind te Offenburg De voorzitter van de Joodse ge meenschappen van Berlijn, Ga- linskv, heeft donderdag 'n recht bank te Offenburg verzocht de 51-jarige onderwijzer Zind te straffen in naam van de 500.000 Duitse Joden die in de oorlog dooi de nazi's zijn vergast. Zind staat terecht op beschul diging van goedkeuring van de massamoord op de Joden door de nazi's, van belediging en ontering van de nagedachtenis aan de Jo den. Be zakenman Lieser, die ge deeltelijk van Joodse afkomst is, deelide de rechtbank mee Zind te hebben horen zeggen: „Ik ben er trots cp, dat is als oud-kapitein van het leger met mijn jongens in het Oosten de schedels van honderden Joden heb Ingeslagen". Toen Zind had gehoord, dat Lie ser Joods bloed had, zou de be klaagde Lieser hebben uitge scholden en hebben gezegd, dat hij en zijn vrouw alsnog zouden worden vermoord. Volgens dr. Rauch van het psy chiatrisch instituut van de uni versiteit van Heidelberg heeft Zind geen psychopathische trek ken en hij is volledig verantwoor delijk voor zijn verklaringen en uitlatingen. ZATERDAG 12 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Bernardine". Concertgebouw, 8 u.: ..Voor bij Mombasa dreigt de dood". Veilingsgebouw, 1022 uur: Tentoonstelling General Mo tors automobielen. Herv. Jeugdgebouw, door lopende filmvoorstelling Gene ral Motors automobielen. CLINGE: Gemeentehuis, 10 u.: Aanbesteding bouwen Bad huis. annex Wit-Gele-Kruis- gebouw te Nieuw-Namen. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: ..De liefdesroman van een koningin". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur. „Der Bettel- student". ZOND AG 13 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 2 u.: „Voorbij Mombasa dreigt de dood"; 4.30 en 8 uur: „Ber nardine". Concertgebouw, 8 u.: Voor bij Mombasa dreigt de dood. AXEL: Het Centrum. 3.45 u.: „De liefdesroman van een ko ningin": 8 uur: „Nathalie". SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 2.30 uur: „Strijd om de dollars"; 5 en 8 uur: „Der Bcttelstudent".

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 3