UÏT DE PROVINCIE GERRIT DE JONGE TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening Wordt het dorpsleven te saai? Opening Herv. kerk te St. Anna ter Muiden Lezers die schrijven BEURSOVERZICHT 2 ZONDAGDIENST ARTSEN Ontvolking van het platteland Gevonden voorwerpen DEVRIJE ZEEUWT Zaterdag 12 april 1958 KANKERBESTRIJDING. Tot distrikts-verpleegster voor de kankerbestrijding in Zee land is door het bestuur van de Stichting van de Kankerbestrij ding, uitgaande van de Kruis verenigingen, met ingang van 1 juni a.s. benoemd zuster A. Evertse, wijkverpleegster te Se- rooskerke (W.). DE GEMEENTE WISSENiiERKE. Het gemeentebestuur van Wis- senkeike heeft de aandacht van de minister van Binnenlandse Zaken erop gevestigd, dat door verscheidene instanties de naam der gemeente wordt vermeld als „Wissekerke". Op historische gronden dient de schrijfwijze „Wissenkerke" echter als de juiste t - oruen beschouwd, aldus schrijft de minister aan de gemeentebestu ren. TERNEUZEN Auto-show van General Motors Dealers Vanaf heden tot en met woens dag 16 april, uitgezonderd zon dag, organiseren de drie Zeeuws- Vlaamse dealers van de General Motors produkten (R. R. Visser, Terneuzen-Koewacht, J. L. Kerck- haert, Hulst-Terneuzen, en H. de Bliek, Breskens) een grote show in het Veilingsgebouw aan de Kerkhof laan, alhier. Vier en dertig modellen, van de kleinste Opel tot de grootste Buick, staan er in opgesteld, met daar tussenin de Chevrolet, Pon- tiac, Opel, Vauxhall en Bedford. Ook voor vrachtauto's en bestel wagens is een ruime plaats (zij het buiten het gebouw) inge ruimd. De eerste indruk die men krijgt van de moderne auto, zoals Gene ra] Motors deze fabriceert, is die van comfort en veiligheid. Van zelfsprekend zijn in deze aller nieuwste modellen de ervaringen van vele jaren experimenteren aan de praktijk getoetst. Zou een buitenstaander menen, dat Nederland nu reeds wordt overstroomd door auto's, ten op zichte van het buitenland slaat ons land nog altijd een pover figuur. In Nederland telt men n.l. op ongeveer 26 inwoners één autobezitter. België daarentegen heeft er 1 op 14, om van Ameri ka maar niet te spreken. In kringen van de autohandel rekent men er beslist op, dat de achterstand ten opzichte van Bel gië na enkele jaren zal zijn in gehaald en dat over 25 jaren de Nederlandse verhouding I op 6 zal zijn. Het is wel duidelijk, dat steeds meer mensen, zij het genood zaakt door hun bedrijf of handel, zij het voor ontspanning, tot de aanschaf van een auto overgaan, daar steeds maer het comfort van een eigen wagen wordt inge zien. Voor degenen, die reeds in het bezit zijn van een auto, en voor hen, die er aan denken een aan te schaffen, zal deze ten toonstelling zeer aantrekkelijk zijn. Ook voor de dames zal deze tentoonstelling een bezoek over waard zijn, daar er tevens enige huishoudelijke artikelen te be zichtigen zullen zijn. HOEK Jaarvergadering Vrouwen bond N- V. V. De plaatselijke afdeling van de vrouwenbond van het N.V.V. vierde haar jaarvergadering in de Gehoorzaal. Behalve nage noeg alle leden waren aanwezig mevr. Dijk, een centraal be stuurster, de districtsvoorzitster en een deputatie van de afde- HET NEDERLANDSE RODE KRUIS IN TERNEUZEN. Zo tussendoor mag ik hier nog wel even uw aandacht vra gen voor ons Nederlandse Roae Kruis, dat hier in Terneuzen een flinke afdeling heeft en dat dus indirect medewerkt aan het vele werk, dat het „grote" Rode Kruis in deze tijden ver richt. Ik behoef maar enkel te herinneren aan gironummer 777, waarvoor de inzameling inmid dels is afgesloten en dat in totaal ƒ784.772,12 heelt binnen gekregen, om nog eens vast te stellen hoeveel goeds daarmee gedaan is Aan talloze repatriërende Ne derlanders is daardoor daadwer kelijke hulp verleend kunnen worden. Vaak geschiedde dit in samenwerking met buitenlandse Rode Kruizen, zoals met het In donesische Rode Kruis bij de in scheping van hulpbehoevenden. Het Britse Rode Kruis verleen de hulp in Singapore; het Austra lische verleende bemiddeling bij emigratie naar Australië; het Zwitsere gaf warme kleding op het vliegveld te Genève. Dit ziln maar enkele voorbeelden van het prachtige internationale werk waartoe alleen een instel ling als het Rode Kruis bij machte is. De taken, die hex Nederlandse Rode Kruis daar bij vervulde hier te lande zijn legio en u waarschijnlijk vol doende uit de dagbladen bekend. Hier en nu wil ik slechts de aandacht vragen voor werk van onze afdeling. Vanmiddag komt hier name lijk het Rode Kruis-schip „De Kasteel Staverden", dat van hieruit zijn vaarseizoen be gint voor chronisch invalide patiënten. Zondag zullen de pa tiënten, die uit Terneuzen daar voor in aanmerking kwamen, worden ingescheept. De eerste dag zal tot Willem stad worden gevaren, de tweede tot Grave en vervolgens Grave Rhenen, RhenenGouda en vandaar via Rotterdam, P~'- nis, Nieuwe Maas en Moerdijk weer terug naar Zijpe, vanwaar onze patiënten weer thuis wor den gebracht. De niet onbelangrijke kosten, aan deze reis verbonden, wor den door onze afdeling gedra gen en wij hopen nu maar dat het weer wat meewerkt en dat onze patiënten een mooie reis zullen hebben. Wilt u er bij gelegenheid eens aan denken dat het volvoeren van al deze taken een heleboel geld kost? De Voorzitter van de Afd. Terneuzen van het Neder landse Rode Kruis, P. TELLEGEN. Om een Europese hoofdstad De stedebouwkundigen, die aan de ministerraad van de Europese gemeenschappen ad vies moeten uitbrengen over de plaats die het best geschikt Is voor vestiging van de Europese instellingen, komt op 14 en 16 april in Brussel byeen. EEN POPULAIRE COLLECTE EN EEN JUBILEUM Wanneer u dit opschrift gele zen heeft dan hoop Ik, dat het uw nieuwsgierigheid zal hebben opgewekt naar wat volgen gaat. Want dat lijkt toch wel een te genstrijdigheid: een populaire collecte. Wij worden hoast iede re week „lastig gevallen" door een collecte; vcfor allerlei doel einden, die ieder op zich alle steun waard zijn. Maar wij staan dan ook alweer gauw klaar met het verweer, dat wij niet aan al les kunnen meedoen en aan alles geven. Voor de collecte waarvoor ik nu uw aandacht vraag en een be roep doe op uw mildheid ben ik echter niet zo bang voor die af wijzende houding. Het gaat hier om de collecte voor de jaarlijkse reis der Ouden van Deen in Terneuzen en het is stellig niet overdreven om dan te spreken van een populaire collecte. Dus wanneer te beginnen vol gende week maandag de ouden van dagen zelf bij u aan de deur komen weet ik zeker, dat zij ner gens vergeefs zullen aankloppen en het kan alleen maar de gure oordenwind van dit vreemdsoor tige voorjaar zijn die voor deze ouden deze gang wat moeilijk zal maken en misschien wordt het de volgende week nog wel zach ter weer ook. Maar deze keer moet u eens wat dieper in de portemonnaie tasten want het is dit jaar 25 jaar geleden dat het actieve co mité voor het eerst een reis voor de ouden van dagen organiseer de. Dat was toen, 25 jaar geleden heel wat nieuws en de heren die dit plan bedacht hadden moesten maar afwachten of het zou luk ken. Het is grandioos gelukt en wel in hoofdzaak omdat' van de beginne de inwoners van deze stad dit nu eens een initiatief vonden dat van harte hun in stemming had en waa~voor men gaarne een ruime gift overhad. Dat is zo gebleven al die 25 ja ren. Nu ziet men overal ln den lan de in de eerste zomermaanden de ouden van dagen in lange stoeten door de landouwen rijden; overal ziet men de verheugde oudjes ge nieten van die éne dag er eens uit. Het spreekt van zelf dat het comité, dankbaar dat dat oude initiatief in zo goede aarde is ge vallen voor deze 25ste re's ii-el bijzondere plannen heeft. Ik mag daarover hier niets verklappen, zou dat ook niet met enige stel- lig.ieid kunnen deen .wa u waar heen dit jaar de reis zal gaan hangt grotendeels af van Uw gave. Wilt u dus meehelpen van deze jubileum-reis iets heel bijzonders te maken voor onze oudjes? Zij zuiien u er extra t.ankba: voor zyn en het comité zal met te meer voldoening terug kun nen zien op het vele werk dat al die jaren verricht is en dat zove- len ïn een vaak wat grauw be staan tenminste één dag van af wisseling en vreugde heeft ge bracht. De burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN. ling Terneuzen. Bij de bestuursverkiezing werd de voorzitster, mevr. Buij- ze-Dey, bij acclamatie herkozen. Tot penningmeesteresse werd gekozen mevr. M. de Blaay- Meertens. en tot lid mevr. M. Ve-coutereg-Hamelig':. Na het huishoudelijk gedeelte bracht de districtsvoorzitster de gelukwensen over van het dis trict en de afdeling Terneuzen, terwijl zij tevens opwekte tot deelname aan de landdag en aan de a.s. Zeeuwsvlaamse streekdag te Terneuzen. Mevr. Dijk, hierna het woord verkrijgend, bracht de geluk wensen van het centraal be stuur over, erop wijzende, dat de afdeling Hoek een uitsteken de naam geniet bij het C.B. Zij vestigde verder de aandacht op de noodzaak van organisatie en versterking der vakbeweging. Hierna volgde de traditionele verloting, waarna men nog ge ruime tijd gezellig bijeen bleef. NIEUWVLIET Wethouder A. J. Hoste ten grave gedragen. Onder grote belangstelling is donderdagmiddag het stoffelijk overschot van wijlen de heer A. J. Hoste ten grave gedragen. De heer A. J. Hoste is na een verblijf van enkele weken in het Juliana-ziekenhuis te Terneuzen nog vrij onverwachts overleden. De heer Hoste was al sedert de bevrijding lid van de gemeente raad voor de V.V.D. en vanaf 1949 vervulde hij de functie van wethouder en was tevens loco burgemeester. Verder was hij reeds enige jaren lid van de ker- keraad en later president-kerk voogd der Ned. Herv. Kerk al hier. Tevens was hij lid van diverse verenigingen en vervul de als zodanig meerdere be stuursfuncties. Aan zijn graf werd het eerst gesproken door de heer J. C. Everaars als burgemeester van Groede en Nieuwvliet, die na mens hemzelf en de gemeente raad memoreerde, dat hij reeds wist van het voorgenomen af scheid om gezondheidsredenen van de heer A. J. Hoste als wet houder en lid van de gemeente raad, maar dat dit afscheid een afscheid voor eeuwig zou wor den had ook hij niet verwacht en had het zich zo geheel an ders voorgesteld. Daarom dank te hij de heer Hoste voor het vele goede dat hij als mens en als wethouder voor de gemeente Nieuwvliet en voor zijn naasten heeft gedaan. Hierna sprak nog Ds. J. v. d. Graaff als plaatselijk predikant der Ned. Herv. Kerk, namens de kerkeraad, notabelen en kerk voogden, waarbij hij wees op het gedeelte uit de bijbel waar Jezus spreekt over de verdeling en het gebruik der talenten, die de heer Hoste in zijn leven niet alleen in het groot maar ook in het klein steeds naar de juiste waarde heeft weten te gebrui ken. Hij besloot met het uitspre ken van het Onze Vader, waar na namens de familie de heer F. Klaaijssen, schoonzoon van de overledene, allen dankten voor de laatste eer zijn schoon vader bewezen. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, Tel. 2020. Apotheek geopend: Noordstraat 69. Hamann, Amerikaanse straalbommenwerper neergestort Een Amerikaanse straalbom menwerper van het type B-47 is donderdag bij North Collins in de staat New York neergestort, waardoor de vier inzittenden om het leven kwamen. Bommen werpers van dit type kunnen een kernwapen vervoeren. Een bericht als zou een lid van de luchtmacht met een Geigen- teller naar de plaats van het on geluk zijn gegaan, kon niet wor den bevestigd. De politie ver klaarde niets te weten van een onderzoek naar eventuele radio actieve besmetting. Het toestel ontplofte in de lucht, kort voordat het van een tankvliegtuig brandstof zou in nemen. Het stortte neer op een weiland. A-K.U.'s WILLIG. METAALBUIZENFABRIEK EXCELSIOR FLAUW. Direkt bij de opening vormde zich gistermiddag een flinke hoek voor de aandelen A.K.U. Het waren niet alleen kijkers, doch merendeels handelaren. De commissiehuizen lieten zich goed gelden tegenover de be- roepshandel, premiemakelaars en de arbitrage. Er werd al di rekt een flinke stap in de koersstijging gezet op 174'A te gen donderdag een vaste slot- prijs van 168V'a. De belangstel ling bleef aanhouden, doch de verkopers kregen de overhand. Er werd winst genomen en de koers liep terug tot 173, in het verdere beursverloop werd tus sen de 173 en 174 gehandeld. De overige internationale waarden stelden wederom teleur. Kon. Olies pasten zich aan de prijs verlaging over vrijwel de gehele wereld van het produkt aan en verloren een paar dubbeljtes. De handel bleef hier klein. Phi- lipsaandelen hielden zich goed en bleven rond de vorige slot- prijs. Unilevers prijshoudend. Het gepubliceerde jaarverslag van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij werd ter beurze ongunstig ontvangen. De koers van de aandelen stelde zich een gulden lager bij een minimale handel. Aandelen metaalbui- zenfabriek Excelsior, die in een gesloten hoek verhandeld wor den, werden vernomen op 115 laten, tegen een vorige prijs van I27'/a. De maatschappij maakt reeds enige maanden een slechte tijd door en de kos ten van de nieuwe fabriek, die aanvankelijk geraamd werden op 16Va miljoen, blijken circa ƒ221/: miljoen te bedragen. Het bedrijf is zeer kapitaalintensief en conjunctuurgevoelig. De Indonesische waarden ontmoetten gisteren wederom belangstelling en konden hier door in koers aantrekken. Ver. Deli's liepen op van 67'A toe 69 (66'/a), H.V.A.'s van de 88 Va naar 91 (88Va), Amsterdam Rubbers van 51Va tot 53 (50). Volgens de beurs heeft Amerika belangstelling voor aandelen Ver. Deli. De scheepvaarten waren over het algemeen genomen een punt hoger. Het ziet er naar uit, aldus insiders, dat voor deze aandelengroep het groot ste leed geleden is. Aandelen K.P.M. blijven de aandacht vragen en worden op 109 107'/2goedkoop geacht. In de staatsobligaties was het wederom rustig en de koer sen gemakkelijk. Rentespaar- brieven werden opnieuw ho ger geadviseerd. Aandelen Van Berkels Patent werden verno men op 189 (188), Koninklijke Zout 372 (374Va) op het onver anderde dividend van 12 pro cent. Werf Gusto op 117 (US'/a) op de dividendverhoging van 7 tot 9 procent. Prolongatie 4 procent. BEUBSINDICES. 9/4 10/4 11/4 Int. concerns 259.11 258.43 260.97 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 136.74 135.64 135.56 121.63 122.27 122.49 112.44 112.27 112.60 68.08 68.27 69.19 181.18 181.65 182.99 Kon. Olie: Unilever: Philips: AKU: NABEURS 153—153.80 (153.05) 329 (329%) 265 (264%) 172—173 (172%) (van onze soc. econ. medew.) Een vreemd verschijnsel in een overbevolkt land is de ontvolking die er eveneens wordt aangetrof fen. Het klinkt als een tegenstel ling, die alleen in fantasie kan bestaan en toch is de ontvolking in Nederland een even groot pro bleem als de overbevolking. Om de twee vraagstukken goed uit elkaar te houden, moet men eerst een kaart van Nederland voor zich nemen. Daarop ziet men eerst een aantal dikke stip pen staan. Dat zijn van onze pril le jeugdjaren af altijd de steden geweest. Op onze kaart waren de grote steden in rood afgedrukt en de kleinere in zwart Vergelij ken we nu de kaarten van dertig, veertig jaar geleden met die van thans, dan valt ons op dat het aantal rode stippen niet alxeen is toegenomen, maar ook dat vele groie steden veel omvangrijker zijn geworden. Dat spreekt vanzelf zal men zeggen, want de bevolking is toch toegenomen. Maar dan zou het bevreemding moeten wekken, dat er toch vele zwarte stippen zijn, die niet zijn gezwollen op de landkaart bij het voortschrijden van de tijd. Men kan zelfs zeggen dat na verloop van enige tijd een aantal zwarte stippen zal verdwij nen, dat toch soms eeuwen op de kaart heeft gestaan. Hoe komt het nu dat we van ontvolking moeten horen in een land van overbevolking? Dit is een sociologisch probleem met daaraan vastgekoppeld vele eco nomische aspecten. Het mag evenzeer merkwaardig heten, dat dit vraagstuk zich in Nederland voordoet, waar de afstanden niet zo groot zyn, ALS EEN MAGNEET V.'ij hebben allen wel eens ge hoord dat een kleinere plaats te zeer in de schaduw van een grote ligt om zich te kunnen ontplooi en. In Nederland geldt deze uit spraak wel voor het gehele plat teland. De afstand tussen kleine gemeenten en de centra van han del en verkeer zijn in ons land zo klein, dat de grote steden het ko pende en ultgo.nde publiek als een magneet naar zich toetrek ken. In grote landen is dit an ders. Daar woont men soms da gen reizen van een stad verwij derd, zodat de plattelandsbevol king veel meer haar eigen cul tuur behoudt, althans minder geïnfecteerd wordt met de ge woonten en gemakken van een grote stad. Nederlands oudste inwoner, opa Kip, kwam op zijn 106e jaar voor het eerst in Amsterdam. Wanneer wij een geslacht verder zijn, zal het 'aantal mensen dat tijdens het leven de hoofdstad van het land nimmer heeft ge zien, weer veel kleiner zijn dan thans. Men wordt als Plattelander niet plotseling een stadsmens wan neer men eens ln Amsterdam of Rotterdam komt, maar niet te ontkennen Is het, dat vooral de jeugd uit de provincie door het stadsleven wordt geboeid. NIET ALLEEN HET LOON... Het Is niet in de eerste plaats het hogere loon dat daar wordt verdiend. Menige plattelandsjon gen kan in zijn geboorteplaats sparen, omdat hij er veel goedko per leeft. Niet zodra komt hij in een stad met een hoger loon, of het is met zijn spaarkansen ge daan. Dit komt vanzelfsprekend in de eerste plaats omdat de stad duurder is, maar daarnaast neemt de consumptielust in de stad enorm toe. Het is o.i. vooral de verande ring van cultureel klimaat, die de jeugd naar de stad drijft en die de kleine plattelandsgemeen ten met alleen de ouderen laat zitten. Een opgroeiende jongen en een zich ontwikkelend meisje luisteren in de jonge jaren ook naar de radio in het dorp waar ze opgroeien. Ze maken school reisjes naar de stad, waar ze prachtige theaters zien en ge weldige warenhuizen. Men ziet op film of televisiescherm de vele beelden van cabaret, toneel, concerten, voordrachten, shows, musea en tentoonstellingen. Dit alles biedt de stad. Het wordt dus al heel moeilijk om de op groeiende jeugd binnen de dorps gemeenschap of die van een pro vincieplaats te houden. En als er dan goed betaald werk in de gro te stad is, zodat men zich naar hartelust vermaken en ontwik kelen kan, waarom dan in „het dorp" gebleven? WAT WIL DE JEUGD? Ge voelt het probleem dat hier achter schuilt. De jeugd gaat het platteldmd, de dorpsgemeenschap verlaten. Zij wenst haar leven niet alleen meer te vullen met hard werken in de week, 's avonds overwerk of studie on der leiding van een dorpsgeleer- de of het uitwerken van een schriftelijke cursus, afgewisseld door een samenkomst van een zangvereniging of vergadering van een dorpsclub. De jeugd wil een bioscoop vlak bij de hand en een concert in een behoorlijke zaal. De jongens zoe ken een bibliotheek met de nieuwste werken en de meisjes willen winkelstraten vol etalages zien. Niet eens per jaar „de uit voering" in een lokaliteit' waar heden een voorstelling van „het" toneel is en morgen de jaar markt van raskonijnen. Men wenst gedurende het week-end op prettige wijze de tijd te doden en niet alleen de dorpsstraat op en neer te wandelen in een cen trum waar 's zondags alle gordij nen voor de etalages zijn dicht getrokken. Het is beslist niet waar dat deze jeugd de kerk niet meer wil zien of afglijdt „naar het wereld se", zoals dit verschijnsel wel wordt genoemd. Het enige dat deze jeugd wil, is op zinvolle wij ze de vrije tijd besteden, ook in de richting van amusement en populaire wetenschap, zodat men de monotone gang van de tred molen der dagelijkse arbeid nu en dan kan prijsgeven voor niets anders. TE KORTZICHTIG BESTUUR En hier ligt het vraagstuk. Er zijn gemeenten in ons land waar noch door plaatselijke comité's noch door het gemeentebestuur ook maar iets wordt gedaan aan Donderdagmiddag werd de fraai gerestaureerde oude kerk van Sint Anna ter Muiden offi ciéél in gebruik genomen. Reeds enige tijd werd het' oude kerkge bouw officieus gebruikt, maar de min of meer feestelijke over dracht liet nog altijd op zich wach ten. Ongetwijfeld is de r'terste zuid-west heek van Nee. land, het stille en zo rustige Sint Anna ter Muiden, waar dichters en schilders van naam en klasse in spiratie vonden, waar de Am sterdamse Studentenkring een centrum vond van rust en ver pozing, verfraaid met kerk en toren, die het land van Uilen spiegel prachtig markeren. Namens de kerkvoogdij droeg de heer T. A. Bos het gebouw over aan de kerkeraad door het wisselen van een handdruk met ds L. P. W_ Groenveld. De dienst werd geleid door ds Groenveld, die voor zijn predi king koos Hebreeën 12 „Gij zi.it genaderd tot God en Jezus", en oohannes 20 19 „Toen kwam Jezus en stond in hun midden." Na de inwijdingsdienst sprak de heer T. A. Bos namens de kerkvoogdij en bracht dank aan allen die hun steentje aan de restauratie hadden bijgedragen, o.a. aan Monumentenzorg, het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, de Al gemene kerkvoogdij, aan Riik provincie en gemeente, voor de subsidiëringen en de vele morele steun, aan het bazarcomité onder leiding van de heer I. Ie Roy, aan uitvoerder Versluijs en ar- chitekt E. Messer. O.m. zei de heer Bos dat het eigendom van de toren een punt van discussie was geweest. Tenslotte verklaar de de gemeente Sluis zich bereid de reslauratie op zich te nemen en tijdens de restauratie maakte het ministerie van Financiën uit, dat de toren het eigendom dien de te zijn van de kerkelijke ge meente. Het liefst zouden we zien dat deze toren niet meer voor onze rekening zou komen, aangezien dit voor een kleine ge meente een zware last op het jaarlijksbudget zal zijn. Begin van Amerikaanse atoomproeven. De Verenigde Staten hebben vrijdag bekend gemaakt, dat „de Operatie Scheepsbeschuit", de reeks proeven met kernwapens in het gebied van de Stille Oceaan die in de lente en zomer worden genomen, op het punt staat te beginnen. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft instruc ties uitgevaardigd die vrijdag van kracht zijn geworden. het stimuleren van het culturele leven. Meestal is er in die kleine plaatsen nauwelijks één behoor lijke zaal voor concerten, film, of toneel. Belangrijke gezelschap pen en goede kunstenaars, die ook gaarne de provincie willen bezoeken en dikwijls doordron gen zijn van het besef, dat ook het platteland „mee" moet in de culturele vorming, gaan voorbij of kunnen niet komen. Amateur gezelschappen kunnen zich niet ontwikkelen door gebrek aan steun, al is zij maar moreel, van de zijde van het gemeentebe stuur. Provinciale orkesten en toneelgezelschappen lijden bloed armoede door gebrek aan subsi die of, erger nog, door tegenwer king. Door deze kortzichtigheid en het overdreven conservatisme kan het culturele leven van Ne derland zich niet ontplooien zo als wenselijk is en zoals ook noodzakelijk is, wil men de hoge waarden van degelijkheid en so liditeit, die van het platteland en uit „de provincie" komen, bewa ren voor het nageslacht. Door begrip te tonen voor de eisen, die de jeugd van onze dagen aan de gemeenschap stelt, zal men wel licht de ontvolking kunnen te gengaan, waarmee vele kleine gemeenten thans worstelen en die alleen nog geremd wordt door liet woningprobleem, dat velen belet te verhuizen. Men moet niet de jeugd naar de stad laten gaan en daarmee de kracht aan het provinciale en dorpsleven ontnemen, waardoor men nieuwe achtergebleven stre ken schept. Men brenge de cul tuur, de gezonde ontspanning en het moderne leven in de goede zin van het woord naar alle stre ken van ons land opdat de bevol king zich evenwichtig kan ont wikkelen. Gelukkig zijn er eco nomische factoren, die meewer ken, waarvan als voornaamste kan worden genoemd de indu- st'riespreiding, die grote bedrijven naar de provincie brengt en daarmee vele frisse, energieke mensen met gezonde ideeën en plannen. Maar vooral de gemeen tebesturen zijn verantwoordelijk voor de toekomst van hun ge meenschap, die soms dreigt uit te sterven door een verstikkende geest van koppig vasthouden aan wat er vroeger niet was en wat thans noodzakelijk is. Drs H E R M E S. (Nadruk verboden.) Burgemeester P. F. van Hoo- tegem dacht terug aan 1 novem ber 1944. Hij dacht aan het na oorlogse herstel en aan het ver schil tussen deze trieste dagen en de volledig herstelde gemeen te. Hij wees er o.m. op dat het in onze westerse samenleving toch altijd nog mogelijk is dat de burgerlijke overheid grote be dragen investeert in gebouwen die voor de geestelijke welstand van het volk nodig en noodzake. lijk zijn. De heer G. J. Randou sprak namens de Amsterdamse studen tenkring Sint Anna ter Muiden en uitte zijn waardering voor de grote gastvrijheid, die de studen ten hier vonden bij hun concer ten in deze heerlijke stijlvolle omgeving. Ds J. Scholten sprak namens de Algemene Kerkvoogdijraad, ds S. J. M. Hulsbergen namens de provinciale kerkvoogdij in Zeeland, ds J. Eijgendaal uit Hoofdplaat als praesis van de classis IJzendijke en ouderling Iz. RisseeuwBrakman uit Zuid- zande namens de regionale com missie voor het zuiden. De dienst werd bijgewoond door een groot aantal burgerlijke en kerkelijke autoriteiten en na afloop was er een receptie in het oude middeleeuwse raadhuis van de voormalige gemeente Sint Anna ter Muiden. Daar bood de heer J. Rosseel, president-kerkvoogd uit Aarden burg, een tekening aan van de heer J. Bosschaert, die als schil der en etser vele jaren in deze omgeving werkte. Het oude „Mude", eens een grote handelsstad ni de schaduw van het machtige Brugge, nu een landbouwersoord, ressorterend onder de burgerlijke gemeente Sluis, weerspiegelt met deze Hervormde kerk de roem van oude tijden. Het grote en drukke verkeer va nde Belgische kust naar Walcheren raast er langs op geen honderd meter afstand, zonder de eenvoudige en heerlij ke rust te beroeren. De geest des tyds, voort voort, genietend en eisend, de tijd van spoetnik en atoom, maar binnen de aloude muren zal worden verkondigd het alles be heersend Evangelie en zal klin ken „Rust, mijn ziel, uw God is Koning." TERNEUZEN. Aan het bureau der gemeen tepolitie zijn de volgende voor werpen als gevonden aangege ven, welke zijn terug te beko men aan de daarachter ver melde adressen: Paar herenglacé's, Faas, Ju liana van Stolbergstr. 10; fiets tas, Klaassen, Knol C 63; za deldek, Van der Walle, Axelse- str. 147; bal, J. van Tatenhove, Kazernestr. 26bruine porte monnaie inhoudende 2 kaartjes voor veer Vlissingen, J. Simons, Schoolweg 41kinderpistool, Koos de Blaeij, Axelsestr. 12; plastic regenkapje, M. Ghuijs, Van Steenbergenlaan 13; kin- derportemonnaie met inhoud, Th. Lammens, Margrietstr. 28; groene balpen, E. v. Pienbroe/c, Hendrikstr. 15; grijze want, J. van Oppen, Oranjestr. 42; zak horloge zonder wijzers, Jan de Ruijter, Burg. Geillstr. 12; witte tas, A. Leunis, Havenstr. 9; grijze das, P. Oppeneer, Bern- hardstr. 18; slamandje, H. de Meijer, Noordstr. 36; vat van 200 liter olie, J. A. van Houdt, Oostkolkstr. 11; wollen witte sjaal, J. Riemens, Tholenstr, 48; sigarettenaansteker, Janny van Hecke, Margrietstr. 30; muntbiljet, Verbrugge, Wilhei- minaplantsoen 1; sjaal, mevr, De Pauw, Tuinstr. 19; zwarte damesglacé, Schoenmagazijn „Bata", Noordstr. Aan het bureau van politie zijn gedeponeerd: Gebreide zwarte want, ver schillende wanten en hand schoenen, enige sleutels, wit dameshoedje, bruine fluwelen pet, gebreid kindermutsje, oor bel met rode steen, rode step op luchtbanden, ceintuur van jurk, broche, armband met naamplaatje, verchroomde da mespolshorloge, bruine gummi bal, wollen witte sjaal, groene halsband van hond, kinderpor- temonnaie zonder Inhoud en een padvindersriem. SLUISKIL Aan de politiepost alhier ziin als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen welke zijn te rug te bekomen bij de daarach ter vermelde adressen. Rode glacé dameshandschoen, brugwacht; autostep, St. Eliza beth ziekenhuis; sjaal en pet, J- de Feijter, Nieuwe Kerkstr. R zakmesje, K. van Aarde, Lijster- plein 14; gebreid blauw baby- wantje, M. Kooman, Kanaalweg 61; gouden ring, Nieuwe Kerk str. 24. Verder zijn bij de politie, Veld- straat 7, de volgende gevonden voorwerpen terug te bekomen'. Plastic halsbandje, zwarte gla cé dameshandschoen, jutezak, sleuteltje, autostep, wollen sjaal, bruine dameshandschoen en huissleutel.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2