Onbehagelijke onrust Regeringstroepen trokken Tapanuli binnen Sowj et-voor stel aan de Westelijke mogendheden V ergadering W esteuropese Unie De dood van Stonipanato t Westen in Veefelest De plaatselijke verkiezingen in Engeland HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 12 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4343 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties '(géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,—- Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Het moge overdreven zjjn te zeggen, dat Rusland de buiten landse politiek en zelfs een deel van de wereldeconomie regeert het begint er met dat al toch aardig op te lijken. Rusland zet eenzijdig de kern proeven stop; Amerika en ook Engeland geloven niet in de vredelievende bedoelingen die daaraan ten grondslag zouden liggen. Dulles spreekt er zich bij uitstek wantrouwend over uit. Maar niettemin geeft pre sident Eisenhower bevelen dat nauwkeurig moet worden on derzocht of die staking van de kernproeven mogelijk is, zon der dat hij daarbij Engeland, dat reeds aardig op weg is een atoommogendheid te worden, raadpleegt, en Frankrijk erin kent. Dulles sprak zijn veto vooral uit, omdat er alleen waarde te hechten viel aan zulk een Russisch besluit wan neer internationale controle zou kunnen worden toege staan. gedaan. Men ziet toch wel, dat Nehroe een vreedzaam man is; als het maar gaat om indirect of direct de westerlingen of hen, die met hen willen samenwerken, te bestrijden, slaat hij klaar tot oorlogsmaatregelen. Nu hebben echter de Indonesiërs uit Dja karta straaljagers kunnen be stellen in Tsjechoslowakije, Po len en andere satellieten, en nu, eindelijk, heeft Washington waarschuwend gesproken. Als er geen daden op volgen, zal het natuurlijk niet veel te be tekenen hebben! Chroesjtsjef, nu in het bezit van geheel de macht in Rusland, draait ineens om en belooft internationale controle in over weging te nemen. Gaat' dit niet wat erg sterk lijken op een tweede München? En dan één, waarvoor men gewaarschuwd is. Chroesjtsjef heeft op de tournee, die hij na zijn laatste verhef fing heeft ondernomen, gezegd dat Rusland zijn troepen weg neemt uit Duitsland, indien andere landen dit ook doen. Gelooft men daaraan werkelijk, en gelooft men dat de partijen dan gelijk zullen zijn, ook wanneer Rusland zijn troepen terugtrekt uit de satellietlanden en deze zich dus wat vrijer zullen kunnen uiten? Tussen twee klippen door? Het woord „disencouragement" is tegenwoordig op de lippen van alle politici; het betekent een tussenweg tussen actieve en passieve neutraliteit, die natuur lijk ten goede komt aan 'n even tueel onverwachte agressor. Meer en meer maakt zich van delen van Europa, om van Azië niet te spreken, de zin naar dis encouragement merkbaar. En wat stelt het westen, wat stelt Washington, daartegenover? Bijna hetzelfde ziet men met de topconferentie. Waarom Chroesjtsjef zo grote waarde daaraan hecht, is niet vol komen duidelijk. Het' kan zijn dat hij het Russische volk een nieuw bewijs wil geven, dat men vertrouwen in hem moet hebben. Het kan ook zijn, dat hij de anderen daarmede in slaap wil wiegen. Niemand weet het, maar Chroesjtsjef maakt haast. Hij is zelf in nau welijks vijf jaren tijd snel om hoog gegaan. Stalin vermoord de zijn slachtoffers; het was niet fraai, maar het' was af doende. Chroesjtsjef verbant ze óf ver weg naar het oosten óf geeft ze onbetekenende baan tjes in het westen. De oppositie drijft door Hoe dit alles zij, het kan niet anders dan zijn waakzaamheid, vooral, nu ldj ziet hoezeer de op positie van het westen geloof hecht aan welke beweringen hij ook uit. Dat is het moeilijke in Frankrijk, in Engeland, in Duits land, ja. zelfs in Amerika, dat er oppositie is. die in het open baar tegen de regering wordt bedreven. Er is eigenlijk nie mand in het westen, die voordeel ziet in een topconferentie, tenzij niet zodanig zorgvuldige voorbe reiding, dat een mislukken on mogelijk is. Maar overal wordt men gedreven door de oppositie, die van de binnenlandse verhou dingen misbruik maakt om de kabinetten in het nauw te bren gen en zo straks te verslaan. Het heette een ogenblik dat Adenauer had aangekondigd, dat er nog deze maand een minis tersconferentie zou zijn. Dat is niet waar gebleken; Adenauer doelde slechts op internationaal diplomatiek overleg, de eerste stap van voorbereiding van de topconferentie. Dat een zodanige vergissing bij de nauwkeurige Duitsers kan voorkomen, geeft een beeld van de verwarring die heerst. Merkwaardig is ook het be zoek dat Chroesjtsjef nu niet be geleid door Boelganin, aan Boe dapest heeft' gebracht. Het was een geste van vriendschap je gens de inmiddels afgetreden Kadar en dat zegt reeds genoeg. Chroesjtsjef heeft nu de commu nisten in Hongarije gezegd, dat Rusland niet ten tweede male klaar staat om hen te hulp te komen. Als men zich herinnert hóé Rusland te hulp is gekomen, zegt dat ook nog wel vrij veel. Het onrustige westen Frankrijk kan nu rustig het paas-recès doorkomen. Maar daarna zal de positie voor Gail- lard toch niet gemakkelijk zijn. Hij wil zelf kernwapens hebben, en de communisten worden door de rechterzijde geholpen om hem in dat opzicht te doen vallen. Gaillard wil een Middellandse- zeepact om zijn buitenlandse po sitie te versterken. Maar Spanje moet' er niet veel van weten, waartoe wellicht de nieuwe in nerlijke onrust in Spanje bij draagt. Nog sterker is het dat Italië een onafhankelijke koers voert, zelfs nu, terwijl het verkiezingen tegemoet gaat; zelfs nu, terwijl het morrelt in hel' toch al ver scheurde Nabije Oosten. Het lijkt er dikwijls op alsof er niet ge noeg moeilijkheden in de wereld zijn, en alsof sommige landen of kringen ertoe willen bijdragen die te vermeerderen. In Engeland gaat het vrij goed. De cijfers zijn voor de regering bevredigend. Da de liberalen na hun laatste successen zou vrezen, lijkt met het oog op het in Engeland heersende kiesstel sel onwaarschijnlijk. In twee En gelse dominions hebben de kie zers zich uitgesproken of staan klaar om dat te doen. Wat het laatste betreft, binnenkort is Australië aan de beurt om te kiezen, en men twijfelt of het' ministerie van Menzies, dal' al zo lang zit, het zal houden. Verrassingen in Noord-Amerika In Canada hebben de verkie zingen grote verrassingen opge leverd. De conservatieven won nen het vorig jaar, maar zij von den hun meerderheid niet sterk genoeg. Nu zijn na ontbinding van het parlement nieuwe ver kiezingen gehouden; ongeveer 65 van de zetels zijn aan de conservatieven toegevallen, een grotere meerderheid dan de libe ralen ooit tevoren hebben gehad. Dit zal ook de binnenlandse be trekkingen tussen Canada en de Verenigde Staten niet zo gunstig beïnvloeden. Eindelijk heeft het Witte Huis een woord laten horen over de Indonesische gebeurtenissen. Het heeft er niet' over gerept toen het bleek dat India vliegers op leidde, die eerst in Egypte, daar na in Indonesië dienst hebben Koningin uit Innsbruck vertrokken H.M. Koningin Juliana is gis termiddag om 16.37 uur met de Voraribergexpres uit Innsbruck vertrokken om naar Nederland terug te keren. In Ulm zal H.M. overstappen in een speciale trein, die haar naar ons land zal bren gen. Nevels rond Sumatra De gang van zaken op het' z.g. oorlogstoneel keert zich een wei nig ten ongunste van Djakarta. Als radio Djakarta vertelt, dat er geen verdere aanvallen op Pa- dang zullen worden gedaan, en dat men nu zal proberen Suma tra uit te hongeren, dan weten wij dat dit de mislukking van de aanval op Padang betekent'. Sjafroeddin heeft Koreaanse en Chinese hulp uit Formosa ge weigerd; nu echter Djakarta er toe overgaat hulp bij de satellie ten te zoeken, wil hij nog wel eens overwegen of die hulp niet gewenst is. Er is opstandigheid in vele delen van Celebes en de Molukken zijn nu ook in verzet gekomen. Radio Padang spreekt van een nieuwe aanval op Medan door de Atjehers, maar die moe ten wij nog zien. Het' is nog altijd de partij der opstandelingen, die de meeste klappen krijgt, maar als Djakar ta erkent, dat het moeilijk ver der troepen uit Java kan sturen, dan zou er binnen korter of lan ger tijd toch wel eens verande ring kunnen komen. En dan zal Singapore, dat nu, ondanks de Chinezen, wat afzijdig blijft, ook wel kunnen veranderen in zijn houding die voor Sumatra zo be langrijk is! VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden). binnenveringbed hei besfe bed •'i, ooit gemaakt ii, Radio-Djakarta meldde vrijdag avond, dat regeringstroepen het gebied van Tapanuli, gelegen tus sen Noord-Sumatra en het op standige West-Sumatra, zijn bin nengetrokken. (Tot dusver hadden zowel de regeringstroepen als die der op standelingen beweerd, dat Tapa nuli aan hun zijde stond, en bei de partijen hadden het met rust gelaten.) Volgens radio-Djakarta waren de troepen der centrale regering dit gebied binnengedrongen „om de orde te herstellen en Tapanuli te zuiveren van tegen de loyale troepen gerichte activiteiten". Het hoofd der politie van Noord- Sumatra heeft aan de politie in Tapanuli opdracht gegeven op haar post te blijven, met de rege ringstroepen samen te werken, en niet in de buurt te komen van streken, „waar zou kunnen wor den gevochten". Volgens berichten uit Sumatra zou tot de inval besloten zijn om dat, de militaire commandant van Tapanuli, majoor Hutabarat, met zijn derde regiment infante rie naar de rebellen is overgelo pen. Radio-Medan waarschuwde de bevolking van Tapanuli om uit de buurt te blijven van de stellin gen of schuilplaatsen van de op standelingen, en verklaarde, dat de troepen der regering „het ge bied binnentrekken om u voor verdere onderdrukking te behoe den". Voorts werd op de bevolking een beroep gedaan om gehoor te geven aan alle orders van de bur. gerlijke en militaire autoriteiten, en de opstandelingen geen hulp te verlenen. De militaire commandant van Noord-Sumatra, luitenant-kolonel Djamin Gintings, drukte zijn manschappen op het hart de krijgswetten en de discipline niet te overtreden. Een ieder, die hem gegeven orders niet opvolgt of zijn soldateneed schendt, zal streng worden gestraft, aldus de overste. Volgens berichten in Djakarta bleek uit opgevangen radio-uit- De Russische minister van Bui tenlandse Zaken. Gromyko, heeft vrijdag een onderhoud gehad met de diplomatieke vertegenwoor digers van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. De minister overhandigde hun het Russische antwoord op de Westelijke boodschap van 31 maart. In deze Westelijke nota werd voorgesteld de voorbereidingen voor een topconferentie in de laatste helft van april te begin nen door middel van de Weste lijke ambassadeurs te Moskou. Verwacht weid, dat de tekst van het Russische antwoord vrij dagavond of zaterdagochtend zal worden gepubliceerd. Naar verluidt, maakt het Rus sische antwoon' overleg tussen Chaban-Delmas, de Franse mi nister van Defensie, heeft vrij dag medegedeeld, dat de minis ters van Defensie van de zeven landen van de Westeuropese Unie de volgende week in Parijs bij een zullen komen om te pogen de unie, die tot dusver niet veel Weigerden bemanningen van twee in Italië aangekochte Indonesische korvetten uit te varen? Radio-Padang meldde donder dagavond dat de Indonesische bemanningen van twee der vier korvetten, die de centrale rege ring in Italië heeft aangekocht, hebben geweigerd deze oorlogs schepen naar Indonesië te bren gen. „Zij willen niet tegen hun eigen landgenoten vechten", al dus radio-Padang. In recente berichten uit Dja karta is medegedeeld, dat twee der vier korvetten reeds uit Italië zijn vertrokken. De gangster Mickey Cohen heeft vrijdag bij het begin van de behandeling van de zaak van Johnny Stompanato's dood ge weigerd het lijk te identificeren, omdat, naar hij zei, hij er mis schien van zal worden beschul digd Stompanato te hebben ver moord. Cohen, die eens de gedode vriend van de filmactrice Lana Turner als lijfwacht had, was de eerste getuige die werd voor geleid. Volgens Cohen had het hoofd van de politie van Bever ly Hills, Anderson, bij hem de gedachte doen opkomen, dat hij van moord beschuldigd zou kun nen worden. „Hij zei, dat John ny en Lana met elkaar mijn werkzaamheden zouden finan cieren", zo zei Cohen tot ver slaggevers. Als hij dat zegt kan hij alles zeggen, zo was zijn commentaar. Hij zei niet wat hij met „werkzaamheden" be doelde. Cohens weigering werd aan vaard en hij verliet snel de rechtzaal. De 32-jarige Stompanato werd vorige week vrijdag in de slaap kamer van de 38-jarige Lana Tunner doodgestoken. Haar 14- jarig dochtertje, Cheryl, zei Stompanato te hebben gedood, toen hij haar moeder bedreig de. Lana Turner heeft op de zit ting verklaard, dat Stompanato haar getracht had te wurgen toen Cheryl hem in maag stak. Na een hevig twistgesprek was Stompanato met een kle dingstuk op haar toegekomen alsof hij haar wilde wurgen. Lana Turner was naar de deur gegaan waarachter haar doch ter bleek te staan. Cheryl kwam binnen en onmiddellijk daarop sloeg Stompanato tegen de grond, aldus getuigde de film actrice. CHERYL CRANE BEDREEF „GERECHTVAARDIGDE MANSLAG", ZEGT JURY De jury heeft bij het gerechte lijk vooronderzoek naar de dood van Johnny Stompanato, .vriend' van de filmster Lana Turner en geen onbekende in de „onderwe reld" van de Amerikaanse west kust, verklaard, dat Cheryl Cra ne, die hem met een keukenmes neerstak, hiermede een „gerecht vaardigde manslag" heeft bedre ven. concrete resultaten had opgele verd, nieuw leven in te blazen. De ministers van Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Engeland, België, Nederland en Luxemburg zullen samenkomen tijdens de conferentie van drie dagen van de Navo-ministers van Defensie, die dinsdag in Parijs begint. De voornaamste taak van de Navo-bijeenkomst zou zijn een bestudering van de bijdrage van elke deelgenoot in de gemeen schappelijke verdediging en van middelen tot vergroting van de sterkte van de „schildstrijdkrach- ten" door de geleidelijke invoe ring van kernwapens, in het bij zonder tactische wapens, zo ver klaarde Chaban-Delmas op een persconferentie. Chaban-Delmas zei met be langstelling de Britse stappen opgemerkt te hebben tot het doen herleven van de Westeuro pese Unie op het gebied van een bewapeningsgemeenschap en de standaardisatie van wapens. De Franse minister sprak de hoop uit', dat de bijeenkomst van de volgende week concrete voor stellen zou opleveren en dat be wezen zou worden, dat Frank rijk, West-Duitsland en Italië niet van plan zijn hun overeen komst met betrekking tot de wa- penproduktie en het daaraan verbonden onderzoek als een op zichzelf staande te beschouwen maar de deuren wijd open willen laten staan voor andere Europe se bondgenoten. DE PRINSESSEN TERUG IN OOSTENRIJK De Prinsessen Beatrix en Irene die hun vakantie in Sankt Anton onderbroken hadden om het hu- wlijk van Prinses Marie-Adelaide en graaf Karel'jozef Henckel von Donnersmarck in Luxemburg bij te, wonen, zijn vrijdagochtend per vliegtuig in Innsbrück terug gekeerd om hun vakantie voort te zetten. de Westelijke landen nodig, om dat' het elementen bevat, die tot- dusver door de Westelijke landen niet aanvaardbaar werden ge acht.Het antwoord zou onder meer inhouden, dat de Russen erop staan, dat een bijeenkomst van de ministers van Buitenland se Zaken alleen tot doel heeft de tijd, plaats en samenstelling van een conferentie van regerings leiders vast te stellen. De Russen zouden voorstellen binnen twee of drie weken na het begin van de besprekingen van de ambassadeurs te Moskou een bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken te houden. Naar verder verluidt, dient vol gens de Russische regering een topconferentie te worden gehou den ongeacht het resultaat van de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken. In diplomatieke kringen te Moskou wilde men geen com mentaar geven op speculaties over het houden van een bijeen komst van de ministers van Bui tenlandse Zaken in mei en een topconferentie te New York in juli of augustus. Deze gissingen zijn gebaseerd x>p Russische reacties op oordelen van Weste lijke zijde. Het Witte Huis heeft ver klaard, te Moskou het antwoord ontvangen te hebben op de ver- klai ing, oie de Verenigde Staten op 31 maart, samen met' de rege ring van Frankrijk en van Enge land, hebben opgesteld en die be trekking had op voorbereidend werk langs diplomatieke kana len om uit te maken of een top conferentie nut heeft. Het Russische antwoord is klaarblijkelijk geen aanvaarding van het Westelijke voorstel. Voorgesteld wordt', dat het diplo matieke voorbereidende werk in het geheel niet met een topcon ferentie te maken zal hebben maar alleen met de tijd, plaats en samenstelling van een daarop volgende conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken. De consequenties van de nota zullen natuurlijk zorgvuldig be studeerd worden, aldus de ver klaring van het Witte Huis, die door Eisenhower en zijn minister van Buitenlandse Zaken Dulles is opgesteld, vlak voor het ver trek van de president naar Au gusta, waar hij enige dagen va kantie zal nemen. In Londen en Parijs is men het met Washington eens, dat de Sowjet-nota niet een volledige aanvaarding van het Westelijke voorstel van 31 maart inhoudt, maar men toont zich toch, zij het met bepaalde restricties, ingeno men met het antwoord. In de commentaar uit Washing ton blijkt van een zekere inge nomenheid echter niets. Men verwacht dat er tussen de drie grote Westelijke mogendhe den en tussen de leden van de NAVO intensief overleg zal wor den gepleegd over de volgende stap van het Westen. TEKST VAN DE NOTA. De Sowjet-unie zegt in de over handigde nota's, bereid te zijn met ingang van 17 april de ge- dachtenwisseling in Moskou over voorbereidingen voor een confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken te beginnen. De regering van de Sowjet-Unie acht het bovenal nodig, dat men het erover eens wordt dat de con ferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken niet later dan eind april of half mei van dit jaar gehouden wordt. Voor ogen- zou moeten worden gehouden, dat het gehele voorbereidende werk langs diplomatieke weg tegen die tijd voltooid moet zijn. Daarom zou de Russische rege ring het gewenst achten, de ge- daentenwisseling langs diploma tieke weg tot een minimum van kwesties te beperken die recht streeks verband houden met de organisatie van een bijeenkomst van ministers .van Buitenlandse Zaken, dat wil'zeggen tot kwes ties aangaande de tijd en plaats van de ministersvergadering en de deelnemers eraan. Wat de conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken aan gaat, zouden de ministers naar de mening van de Russische re gering overeenstemming moeten bereiken over tijd, plaats en deel nemers aan de topconferentie en tevens de kring van vraagstuk ken moeten bepalen, die op deze conferentie zullen worden behan deld. De mogelijkheid is niet uitge sloten dat de ministers bij de voorbereiding van de topconfe rentie ook van gedachten wisse len over enkele van deze vraag stukken, zo dat nodig mocht zijn, en de ministers er allen mee ak koord gaan. De Russische regering acht het vanzelfsprekend, dat het bijeen roepen van een conferentie op hoog plan niet moet worden ver bonden met enig resultaat van de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken. Mochten de ministers er niet in slagen de nodige overeenstem ming te bereiken over kwesties aangaande de voorbereiding van de topconferentie, dan moet dit geenszins betekenen, dat de be hoefte aan een dergelijke confe rentie minder dringend is gewor den. Het is duidelijk, dat de moei lijkheden die zouden kunnen ont staan op de ministersvergade ring kunnen en moeten worden overwonnen op de conferentie van staatslieden die grotere be voegdheden hebben, aldus de Russische nota Verliescijfers in Algerië. In de eerste week van april hebben volgens de Franse minis ter van Defensie. Chan-Delmas, de Franse strijdkrachten in Alge rië 1.006 opstandelingen gedood, 17 gewond en 251 gevangen geno men. De Franse verliezen waren ge ring en stonden niet in verhou ding tot die der opstandelingen. (Gewoonlijk welingelichte krin gen in Algiers schatten de ver liezen der opstandelingen in de maand maart od 6.000 gesneuvel den tweemaal zoveel als in februari. De Britse labourpartij heeft vrijdag bekendgemaakt dat zij tot dusver in de plaatselijke ver kiezingen een nettowinst van 48 zetels heeft geboekt. De resulta ten van de donderdag gehouden verkiezingen voor twintig van de 62 graafschapsraden in Enge land en Wales geven een lichte zwenking naar links te zien, waarbij de socialisten de meer derheid verwierven in Northum berland waar zij tot dusver even sterk als hun tegenstanders wa ren geweest. Met' nog twee uitslagen onbe kend leidden de socialisten in Staffordshire met één zetel. Hier hadden zij in 1955 de meerder heid verloren. In Buckingham shire tot dusver zeven ze tels en in Warwickshire tot nog toe negen zetels. Volgens woord voerders van labour zal deze par tij in de twintig raden in totaal 54 zetels winnen tegen een ver lies van zes. In dezelfde distric ten leden de socialisten in 1955 een nettoverlies van 25 zetels. De liberalen, die laatste tijd veel stemmen hebben gekregen bij tussentijdse verkiezingen voor het Lagerhuis, hebben nu een aantal zetels op de conservatie ven veroverd. zendingen dat de opstandelingen troepen in Tapanuli onder bevel stonden van majoor Nainggolan, die onlangs de aanval op Medan geleid had. Men was van mening dat Nainggolan in Tapanuli circa 1200 man onder zich heeft. Ops tandelingen woordvoerder over de strijd op Sumatra. Een woordvoerder van de Indo nesische opstandelingen in Sin gapore heeft verklaard, dat het binnenrukken van regeringstroe pen in Tapanuli het begin zou kunnen betekenen van een alge mene aanval tegen het centrum van de opstandelingen in Midden. Sumatra. Regeringstroepen bevinden zich thans op twee punten op onge veer 100 km van Bukittinggi. Ook meent men dat zich een sterke eenheid landingstroepen bevindt op de Mentawai-eilanden tegenover de kust van West-Su matra. „Wij zijn van mening, dat Soe- karno hoopt onverwacht met deze eenheid een vernietigende slag te leveren, terwijl wij strij den om vorderingen van rege ringstroepen uit het noorden en oosten te voorkomen. Wij menen, dat deze eenheid uit ongeveer 5.000 man bestaat. Wij vertrou wen echter, dat wij deze op het strand kunnen verslaan". De generaals van het Indone sische leger hebben gefaald in hun strijd tegen de opstandelin gen in Midden-Sumatra, aldus radio-Padang. „Soekarnoverklaarde dat dit een bliksemoorlog zou zijn, die in veertien dagen voorbij zou zijn. Maar de strijd duurt nu on geveer een maand en de revolu tionaire republiek bestaat twee maanden. Onze strijd wordt elke dag sterker. Onze troepen doen tegenaanvallen op verscheidene fronten en wij hebben de steun van het grootste deel der bevol king", adus de radio. „Soekarno wil een dictator worden. Hij gebruikt het volk als instrument om aan zijn ambities te voldoen. Wij, het volk, maak ten hem tot vvat hij is. Waarom zouden wij ons laten gebruiken als instrument voor zijn persoon lijk voordeel en dit land tot een satelliet van Rusland laten wor den", aldus radio-Padang. AANHOUDEND KOUD Over geheel West-Europa voe ren nu noordoostelijke winden koude lucht aan. De noordooste lijke stroming wordt in stand ge houden door een lagedrukgebied boven de Middellandse Zee en 'n hogedrukgebied boven de Noord zee. Dit laatste is de afgelopen 24 uur nog in kracht toegenomen en heeft reeds vrijdag de buiigheid in ons land nagenoeg geheel on derdrukt In het zuiden vielen nog enkele onbetekenende sneeuwbuien aan de rand van het lagedrukgebied, waarvan de kern over de Alpen naar het zui den trekt. Het hogedrukgebied boven de Noordzee zal vooriopig daar blijven en daarmee houdt het weertype aan. Dat wil zeg gen dat de temperatuur, die be langrijk beneden normaal is, langzaam zal gaan stijgen louter en alleen tengevolge van de zon nestraling. De opklaringen die de zon daartoe in de gelegenheid zullen stellen zijn er anderzijds oorzaak van dat in de nacht, wan neer de wind die uit het noord oosten blijft waaien wat in kracht is afgenomen, het kwik tot omstreeks het vriespunt kan dalen. Buien zullen niet meer voorkomen. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot zaterdagavond. Zonnige perioden. Droog weer met opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige, noord oostelijke wind. Aanhoudend koud weer. ZONDAG 13 APRIL v.m. n.m. Breskens 10.02 10.41 Terneuzen 10.37 11.16 Hansweert 11.17 11.56 Walsoorden 11.27 12.06 MAANDAG 14 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.20 11.25 Terneuzen 11.55 Hansweert 0.35 12.40 Walsoorden 0.45 12.50 ZON MAAN op onder op onder April. 13 5.50 19.33 3.26 13.58 14 5.47 19.34 3.50 15.02 15 5.45 19.36 4.12 16.05

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1