De Tunesische en Algerijnse kwestie Soekarno niet van te ontbinden De termijnmarkt voor aardappelen geopend Rust in Havanna hersteld plan kabinet Weeroverzicht Het bezoek van Chroejtsjef aan Hongarije /i/eeéwat trfvr Prinselijk huwelijk in Luxemburg WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN d. SANTJE kx-xvvvt - I Fraakering big abwtnement: Terrieuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswa] Telefoon 2073 en 25X0 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38X50 Abonnementsprijs: 6.— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks VRIJDAG 11 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4342 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadvsr- tenties): 5 regels /X,—. Iedere regel meer 20 m.. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 tmc Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Actoes Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per Gespannen verhouding tussen Argentinië en Paraguay Het Argentijnse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de staatsluchtvaartmaatschappij verboden een tweewekelijkse dienst tussen Buenos Aires en de Paraguayse hoofdstad Asun- sion te openen, waarop dezer da gen de eerste vlucht zou worden gehouden. •Het verbod is een gevolg van de huidige slechte betrekkingen tussen beide landen, die in de laatste tijd tot een reeks protes ten en tegenprotesten heeft ge leid. De Argentijnse regering heeft de Paraguayse autoriteiten er van beschuldigd in dat land wo nende Argentijnse aanhangers van ex-president Peron de vrije hand te laten. Aan de andere kant zegt Paraguay dat de aan vallen, die guerilleros op be paalde plaats hebben uitgevoerd, vanuit Argentinië waren geor ganiseerd. Terugtrekking van Russische troepen voltooid De terugtrekking van 41.000 man Sowjetrussische strijd krachten uit Oost-Duitsland, waarmee op 27 februari een be gin werd gemaakt, is donder dag voltooid met het vertrek van een gedeelte van het Rus sische garnizoen van Schwe- rin, in het noordwesten van de D.D.R., aldus heeft de Oostber- tijnse radio gemeld. Nasser eind april naar Moskou In Cairo is donderdag offi cieel bekend gemaakt dat pre sident Nasser van de verenigde Arabische republiek tegen het einde van de maand naar de Sowjet-Unie zal gaan voor een officieel bezoek, op uitnodiging van de opperste Sowjet van de Sowjet-Unie. Staking op Cyprus De Griekse Cyprioten zijn don derdag een algemene staking van 24 uur begonnen uit protest tegen het vasthouden van poli tieke gevangenen die niet ver oordeeld zijn. In Nicosia stond donderdag ochtend het gehele openbare ver keer stil. Alle winkels van Griek se Cyprioten waren gesloten. De straten waren verlaten. Men zag alleen patrouilles van Britse mi litairen. De politieke gevangenen van de centrale gevangenis van Ni cosia zijn donderdagochtend uit hun cellen gebroken. Zij klom men op het dak, vanwaar zij door voorbijgangers gezien kon den worden, en schreeuwden an ti-Britse leuzen. Na verloop van tijd kon men hen overhalen naar hun cellen terug te keren, nadat beloofd was dat zij niet voor hun opstand gestraft zouden worden. Pineau over de Brits-Amerikaanse goede diensten De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Pineau, heeft donderdag voor de commissie van Buitenlandse Zaken der na tionale vergadering verklaard, rlat de eerste fase van de goede diensten van de Amerikaan Mur phy en de Brit Beeley in het Frans-Tunesische geschil geëin digd is. Hij zei, dat overeenstemming mogelijk lijkt over de marine basis Bizerta, over de veiligheid van Fransen en Franse bezittin- 1 gen in Tunesië en over de kwes tie van de vliegvelden in Tunesië, waar Franse militairen zijn ge legerd. Doch de Tunesische regering wijst verschillende voorstellen voor regeling van de kwestie van toezicht' op het Algerijns- Tunesische grensgebied af, zei hij. Pineau voegde hieraan toe, dat Murphy en Beeley, die hij prees voor hun onpartijdigheid, niet van verdere verlening van goede diensten afzien. Pas als de zaak helemaal vastgelopen is, zou zij voor de Veiligheidsraad kunnen komen. Er wordt niet gedacht aan bemiddeling door secretaris generaal Hammarskjoeld. Toen verscheidene afgevaar digden de vrees uitspraken dat de Algerijnse kwestie „geïnter nationaliseerd" zou worden, ant woordde de minister, dat Frank rijk alle nodige juridische midde len bezit om dat te voorkomen. Frankrijk zal niet aarzelen van volk vertegenwoordigt. De Rus sen vestigden de aandacht op een Algerijns actiecomité in Ti rana (Albanië) en zeiden, dat de leider van het comité, Ali Boe Hali, opgenomen zou moeten worden in het bestuur van het bevrijdingsfront voordat een be sluit genomen kon worden over de levering van zware wapens aan de opstandelingen. Abbas heeft volgens Wirsing gezegd, dat er weinig twijfel is, dat het front de Russische voor waarden zal aanvaarden, daar de behoefte aan wapens dringend is. Het bevrijdingsleger had Rus sische Mig-straaljagers nodig. De bevoorrading uit Tunesië was zeer moeilijk geworden nadat de Fransen versperringen langs de grens hadden opgericht. De op standelingen hoopten thans een „luchtbrug" tussen Albanië en Zuid-Algerië tot stand te kun nen brengen. „Reuter" meldt uit Montreux, dat een woordvoerder van het Algerijnse nationale bevrijdings front heeft ontkend, dat Ferhat Abbas kortgeleden, „alvorens uit Noord-Afrika te vertrekken", een onderhoud heeft gehad met 1 een vertegenwoordiger van ,,Die Welt''. Hij verklaarde dat Abbas thans in Tunis is en dat hij voorlopig niet naar zijn woning in Mon treux zal terugkeren. Hij voegde hieraan toe dat hem „niets bekend" was omtrent de andere mededelingen, die de speciale correspondent van „Die Welt" in zijn verslag van het on derhoud, dat hij met Abbas zou hebben gehad, heeft gedaan en zijnvetorecht hTdeTeWhekfs- i h« ®Pra,k JSTïïf" raad gebruik to maken, als dat rlng" °ver het Publiceerde uit. nodig is. President Soekarno heeft het kabinet-Dujanda, dat donderdag een jaar aan het bewind is, het mooiste cadeautje gegeven dat het maar kc.i verwachten. De presdient verklaarde name lijk in het geheel geen plannen te koesteren om dit kabinet, dat hij twaalf maanden geleden persoon lijk heeft gevormd, te ontbinden. Hij gaf toe, dat het niet al zijn doelstellingen, die het hoopte te bereiken, heeft verwezenlijkt, doch „dit is een zeer goed kabi net, vergeleken met een aantal vorige regeringen". Fresident Soekarno legde zijn verklaring af, nadat de laatste dagen geruchten de ronde hadden Onder zeer grote belangstel ling is gistermiddag in de Am sterdamse Koopmansbeurs de eerste termijnmarkt in Europa voor consumptie- en pootaard- appelen officieel geopend. De termijnmarkt biedt de mogeli ikheid om het prijsrisico en het solvabiliteitsrisico te dekken. Er schuilt immers al tijd een risico in de mogelijk heid, dat de tegenpartij op het moment van ieveren of ontvan gen niet aan zijn verplichtin gen kan voldoen. De termijnmarkt bedoelt niet in de plaats te treden van de Algerijnse bevrijdingsfront j zou met Russen onderhandelen Een speciale correspondent van het Westduitse blad „Die Welt", Giselher Wirsing, meldt uit Genève, dat het Algerijnse bevrijdingsfront met de Russen onderhandelt over wapens voor de opstandelingen in Algerië. Een delegatie van drie man van het bevrijdingsfront zou on langs in Fraag en' Moskou ge weest zijn. De Algerijnse leider Ferhat Abbas zou Wirsing verteld heb ben, dat de bewapening van de opstandelingen kritiek was ge worden omdat de Fransen in januari en februari grote voor raden hadden buitgemaakt. Volgens Wirsing hebben de Russen zich bereid verklaard op zekere voorwaarden wapens aan het bevrijdingsfront te leveren. De delegatie van het front' was gezegd, dat het front niet alle geledingen van het Algerijnse Woensdag hebben zich, tegen het middaguur, in verscheidene wijken van Havanna wanorde lijkheden en aanslagen voorge daan, waarvoor revolutiona.ren van Fidel Castro, volgelingen van oud-president Prio en communis ten verantwoordelijk waren, al dus een woensdagmiddag te Ha vanna uitgegeven ofliciële be kendmaking. Hieraan wordt toegevoegd dat de orde in Havanna hersteld is en dat het rustig is in de rest van Cuba. Zeven opstandelingen zijn bij gevechten met de politie gesneu veld. Drie rebellen sneuvelden bij een noging om de hand te leggen op wapens van een tuighuis, ter wijl vier anderen in een vuurge vecht met politiemannen werden gedood, nadat zij een gasbuis hadden beschadigd en het ont snappende gas tot ontplofiing hadden gebracht. In de bekendmaking wordt voorts meegedeeld, dat opstande lingen hebben gepoogd zich mees ter te maken van twee radiosta tions in Cuba, om van daaruit een beroep te doen co de Cu baanse arbeiders, om een alge mene staking af te kondigen. De politie wist dit voornemen echter te verijdelen. „De politie heeft geen verliezen geleden. Het leven in Havanna heeft weer zijn normale aanzien verkregen", aldus de bekendma king. In een andere officiële bekend making wordt gezegd, dat de re gering van president Batista op nieuw heeft aangetoond dat zij het volk wil beschermen en het alle waarborgen wil geven, opdat het een normaal leven kan leiden. „De openbare orde zal worden gehandhaafd. Politie en militai ren zullen de vrede verdedigen en het Cubaanse volk bescher men tegen de misdadige aansla gen der gewetenloze lieden, die zich aan Fidel Castro, oud-presi dent Prio en de communisten hebben verkocht", aldus de be kendmaking. Later werd vernomen dat de ongeregeldheden van woensdag 40 doden hebben geëist. Premier Chroesjtsjef heeft in een rede tot de arbeiders van de ijzer- en staalfabrieken op het eiland Csepel de industriewijk van Boedapest, waar tijdens de opstand in het najaar van 1956 hard gevochten is verklaard, dat de Hongaarse arbeiders trouw blijven aan het socialisme. Duizenden arbeiders van de fa briek, die kennelijk van dienst kwamen, toonden geen belang stelling voor de rede, maar ver lieten hef zwaar bewaakte ter rein. De Sowjet-premier wijdde een groot deel van zijn rede aan economische vraagstukken. Hij drong aan op meer specialisatie en meer automatie, als enige mid delen om de produktiviteit op te voeren. Hij achtte de fabrieken op Csepel verre van modern. In de Sowjet-Unie kon men even wel soortgelijke bedrijven vinden. Chroesjtsjef zei, dat er tussen de regeringsleiders van de socia listische landen herhaaldelijk over deze kwestie van gedachten is gewisseld. Men was het eens over hetgeen zou moeten gebeu ren, maar het gebeurde niet. „Hongarije wil met de Sowjet- Unie samenwerken en dat willen ook Roemenië en Albanië, maar zij willen niet onderling samen werken", aldus de premier. Hij kondigde aan, dat er binnenkort te Moskou of elders een bijeen komst zal worden gehouden om de kwestie te bespreken. Mgr. Leon Lommei, bisschop witte sleep van Brussels kant van Luxemburg, heeft donder- droeg keerde zich, zoals de tra- dagochtend in de X7e eeuwse ditie vereist, met een lichte bui kathedraal van Luxemburg het ging naar haar ouders, om de- huwelijk ingezegend van de 34- finitieve toestemming te vragen, jarige prinses Marie Adelaide, de oudste dochter van groother togin Charlotte en prins Felix, en de 30-jarige graaf Karei Jo zef Henckel von Donnersmarck, een Duitse aristocraat. De plechtigheid in de rijk "ver sierde katviedraal werd door een tachtigtal leden van Europese vorstenhuizen en aristocratische voor zij het jawoord sprak De plechtigheid werd door de televisie uitgezonden naar Ne derland, Frankrijk, België en West-Duitsland. De bruidegom komt uit een familie die rijke grondbezittin gen heeft en die voor de oorlog in Silezië grote mijnbelangen be- za,t. Hij is op 7 november 1928 te Romolkwitz in Polen geboren, families, o.w. de Prinsessen Bea- j als zoon van graaf Lazare Henc- kei von Donnersmarck en gravin trix en Irene, bijgewoond. Een uur voor deze plechtigheid had de burgemeester van Luxem burg, Hamilius, in het groother togelijk paleis het burgerlijk hu welijk voltrokken. Reeds uren voor de stoet zich van het paleis naar de kathedraal begaf, hadden duizenden mensen zich langs de route opgesteld, ondanks het koude weer en de sneeuw. De prinses, die een door de Parijzenaar Jean Desses ontwor pen satijnen japon met een lange Chroesjtsjef uit Boedapest vertrokken De Sowjet-premier en partij leider Nikita Chroesjtsjef is don derdagochtend, na ©en verblijf van een week in Hongarije, met een TOE-104-straalvliegtuig uit Boedapest naar Moskou vertrok ken. Voor het vertrek verklaarde hij in een afscheidsrede, dat er geen geschilpunten tussen de Sowjet-Unie en Hongariie be staan. Bij de onderhandelingen die gevoerd zijn, is gebleken, dat wij eenzelfde standpunt innemen ten aanzien van alle internatio nale kwesties die voor ons van belang zijn, zo zei hij. Wij hebben besloten, aldus Chroesjtsjef, onze samenwerking op politiek, economisch en cultu reel gebied voort te zetten, op basis van gelijkheid en zonder in menging in elkanders binnen landse aangelegenheden. Bij het afscheid op het vlieg veld van Boedapest waren o.a. premier Miinnich, president Do- bi en een duizendtal Hongaren aanwezig. Gevecht in Zuidkoraans vliegtuig Een kapitein van het Zuidko- reaanse leger heeft donderdag geprobeerd de piloot van een militair transportvliegtuig tij dens een vlucht van Taegoe naar Seoel te dwingen naar Noord- Korea te vliegen. De kapitein bedreigde de pi loot met een revolver, doch deze weigerde en viel de kapitein aan. Tijdens het gevecht vielen enige schoten, waardoor de telegrafist van het vliegtuig dodelijk ge troffen werd en de piloot zelf ernstige verwondingen opliep. De piloot slaagde er echter, ondanks bloedverlies, in een noodlanding te maken op de luchtbasis van Pjongtaik bij Fpoel terwjil h» p-'de^e inzitten den van het toestel de kapitein overweldigden. Dit is de tweede keer dat een dergelijke poging wordt gedaan. De eerste keer, op 16 februari, dwong een groep communisten de Amerikaanse piloten van een Zuidkoreaans burgervliegtuig naar het noorden te vliegen. Dit toestel is later door de Noord- koreanen vrijgelaten. bestaande normale handel in aardappelen, die wordt aange duid met de term „effectieve markt". Bij het afsluiten van een termijntransactie wordt meestal een ander doel beoogd dan ontvangst resp. levering van effectieve aardappelen. De termijnmarkt komt dus naast de effectieve markt. De wijze van handelen is neergelegd in het „regiement voor de termijn- handel in aardappelen". Gehandeld wordt in contrac ten voor consumptie- en poot- aardappelen. Elk contract om vat een hoeveelheid van 15.000 kg aardappelen. Het reglement is vastgesteld door de N.V. Am sterdamse liquidatiekas in over leg met de vereniging voor de termijnhandel in aardappelen. Alle transacties op de termijn- gedaan, dat het kabinet vrijwel aan het einde van zijn bestaan zou zijn, dat er op grote schaal wijzigingen in zouden worden aangebracht en zelfs dat een of meer ministers overwogen om af te treden. Volgens neutrale waarnemers zullen de woorden van Soekarno ertoe bijdragen cm een einde te msiken aan al deze geruchten. Onbevestigde berichten over Indonesische aankoop van 95 Russische Migs Volgens onbevestigde berich ten uit Djakarta zou de Indo nesische regering een overeen komst hebben getekend voorde aankoop van 95 Russische Migs. De woordvoerder van het Indo nesische ministerie van Buiten landse Zaken, Ganis Harsono, weigerde commentaar ie geven op dit bericht, dat vermeidde, dat het mogelijk op geruchten gebaseerd was. Volgens deze berichten zouden de Russische vliegtuigen misschien van 28 april af in Indonesië aanko men. Een aantal Indonesische piloten was volgens deze onbe vestigde berichten naar Egypte gezonden voor een opleiding voor straalvliegtuigen. Volgens een Indonesische bron verwacht Indonesië met de gemelde aan komst van deze vliegtuigen na China en India het land met de grootste luchtmacht in Zuid Oost-Azië te worden. Verklaring van Sjafruddin Prawiranegara De premier van de tegenrege ring, mr Sjafruddin Prawirane gara, heeft donderdag verklaard, dat', indien de Indonesische rege ring wapens en geld uit Rusland kreeg, hij mogelijk ook buiten landse militaire hulp zou moeten van de regeringstroepen. Zij mer ken op, dat het meer dan een maand geduurd heeft voordat de luchtlandingstroepen deze vorde ringen hebben kunnen maken ondanks het feit dat het verzet van de opstandelingen zwak was. Sedert het begin van de burger oorlog, is de prijs van alle inge voerde levensmiddelen meer dan verdubbeld en sommige artikelen zijn niet te verkrijgen. 'Alleen de rijstprijs is niet veranderd, daar in Midden-Sumatra voldoende rijst groeit. De inwoners van de plaats, waarvan het aantal in één maand is gedaald van 80.000 tot 60.000, zoeken geen schuilplaats meer in de naburige dorpen en voeren hun normale bezigheden uit zon der het minste teken van zenuw achtigheid. Er zijn geen volksbetogingen meer en de enige drukte is iede re ochtend het voorbijtrekken van de studenten, die een militai re opleiding volgen. Hoe de loop der militaire ge beurtenissen ook zal zijn, opge merkt wordt, dat Bukittinggi zeer gemakkelijk te verdedigen is tegen een eventuele aanval van de regeringstroepen, door de geo grafische ligging en de bergen die de plaats omringen. Boven dien zouden de opstandelingen gemakkelijk een schuilplaats in de bergen kunnen vinden. Frangoise d' Elte. Hij heeft de prinses in X955 voor het eerst ontmoet op een bal in Parijs. Na de burgerlijke plechtigheid in het paleis had de stoet van genodigden zich ondanks de ijs koude wind te voet naar de ka thedraal begeven. Prinses Beatrix, die een jurk van bedrukte tafzijde droeg, ging naast prins Jan van Luxemburg, die een gala-uniform droeg. Prinses Irene droeg een rose tafzijde japon. Emir in Mauretanië spoort aan tot verzet tegen de Fransen De emir van Trarza, een gebied in de Franse kolonie Mauretanië (West-Afrika) heeft in een radio rede de bewoners van Mauretanië aangespoord tegen de Fransen in opstand te komen. De vorige maand heeft de emir trouw gezworen aan koning Mo hammed de vijfde van Marokko, dat vroeger Frans is geweest. markt worden afgesloten door aanvaarden, aldus radio-Padang. bemiddeling van makelaars. i - - - De handel vindt plaats gedu rende de z.g. call en wel op maandag in ae beurs van Koop handel te Rotterdam, op dins dagen tot en met vrijdagen in de Koopmansbeurs te Amster dam tijdens de ochtend- en middaguren. Na afloop van de call worden de slotnoteringen opgemaakt en gepubliceerd. Boven verwachting groot is de belangstelling geweest op. deze eerste termijnmarkt voor aard appelen. Voor alle soorten con sumptie- en pootaardappelen was de stemming levendig en werden vele contracten afgesloten. Gisteren werd slechts in vier rassen gehandeld. Vandaag be gint de handel in elf rassen. In totaal zijn er 60 tot 70 aardappel- rassen, maar voor de termijn- nandel zijn die rassen uitgekozen welke kunnen gelden als de meest representatieve. Dat de belangstelling groot was blijkt wel daaruit, dat er een half uur voor was uitgetrokken gis termiddag, maar dat de call ruim een uur heeft geduurd. Geno teerd worden alleen die maanden, waarin werkelijk is geboden en gelaten. Er komen geen nomina le noteringen. Het aantal belangstellenden bij deze handel kan geschat worden op ca. 160.000, allen leden van de betrokken organisaties. Maanden tevoren zijn door het gehele land lezingen gehouden era de betekenis van deze ter mijnhandel voor een ieder duide lijk te maken. Hierdoor is onge twijfeld. zo meent men, de be langstelling gewekt. Gisteren is reeds gebleken, al dus insiders, dat deze termijnhan del voor aardappelen voorziet in een behoefte. De verdere ontwik keling wordt dan ook met grote belangstelling gadegeslagen. Dreigende vervoersstaking in Engeland De kans dat spoorweg- en buspersoneel in Engeland de volgende maand gaat staken is donderdag toegenomen door de verwerping van eisen der vak verenigingen ten behoeve van 450.000 man spoorwegpersoneel. Een nationale raad voor de vervoersbedrijven heeft bij meerderheid besloten, eisen met betrekking tot lonen en een kortere werkweek van de hand te wijzen. De .vakverenigingen hebben maanden lang aangedrongen cp lonen die aangepast zijn aan de kosten van levensonderhoud, maar de regering wil hier niet van weten. Vijftigduizend man van het Londense buspersoneel is reeds van plan 5 mei te staxen. Deze staking zou, naar men m wel ingelichte kringen meent, ge paard kunnen gaan mei een spoorwegstaking in het gehele land. „En indien Sumatra een tweede Korea wordt, zal dit Soekarno's schuld zijn'Hij zei, dat het de Westelijke mogendheden haast niet kon ontgaan waar hun be langen liggen op Sumatra. Hij zei dat de Verenigde Staten een trouw verdediger van de Indone sische onafhankelijkheid waren geweest tijdens de strijd met de Nederlanders en sindsdien een goed vriend van de republiek waren. Rusland aan de andere kant was in de eerste jaren van de republiek vijandig jegens In donesië geweest en trachtte thans Indonesië om te vormen tot een satellietstaat, aldus Sja fruddin Prawiranegara. De toestand in Bukittinggi. Een speciale verslaggever vau het A. F. P. bericht, dat voor de eerste keer sedert het begin van de burgeroorlog op Sumatra, de opstandelingenleiders pessimis tisch schenen inzake de kansen voor een overwinning. De premier van de tegenrege ring heeft aan de pers verklaard, dat zijn regering hoopte dat de overwinning eerder door politie ke en economische factoren dan door de wapens verzekerd zou worden. De Indonesische opstan delingen hebben nog niet open lijk militaire hulp van het buiten land gevraagd, maar het lijdt geen twiifel, dat zij binnenkort een dergelijk verzoek zullen doen. De opstandelingenleiders schij nen echter niet te zeer veront rust te zijn door de vorderingen De K.P.M.-schepen in Singapore De reders te Singsnore, die zich tengevolge van een gestadig ver minderende bevrachting gesteld zien tegenover steeds ongunstiger prijzen in het vrachtvervoer vra gen zich af hoelang zij nog regel matig diensten op havensteden als Bangkok, Saigon, Colombo en Bombay kunnen voortzetten. Hun vrees spruit volgens A.F.P. ook voort uit het feit dat de K.P.M. haar uit Indonesië teruggetrok ken schepen elk moment op deze lijnen kan inleggen, hoewel een woordvoerder van de maatschap pij te Singapore verklaarde dat men de K.P.M. geenszins voor deze toestand verantwoordelijk kan stellen, die in werkelijkheid verband houdt met de economi sche teruggang in de hele wereld. Naar zijn zeggen is het merendeel van de K.P.M.-schcuen uit Indo nesië naar Engeland, Nederland en de Ver. Staten gezonden. Orders voor Amerikaanse bommenwerpers in een alarmtoestand Een woordvoerder van de Ame- i ikaanse strategische luchtmacht heeft donderdag te Washington meegedeeld, dat de Amerikaanse siraalbommenwerpers, die opstij gen als er een niet geïdentificeerd voorwerp op de radarschermen wordt waargenomen, order heb ben zich niet buiten bepaalde concentratiepunten te begeven zonder uitdrukkelijk tegenbevel. Integendeel, de vliegers moeten uit zichzelf naar hun vliegveld terugkeren tenzij een onder bevel wordt gegeven. Ook indien de radio-installatie van een bom menwerper onklaar raakt, dient het toestel naar zijn basis terug te keren. De woordvoerder deelde mee, dat deze orders zijn gegeven om te voorkomen dat door het op treden van een bommenweiper per ongeluk een oorlog wordt ontketend. Hij deelde mee, dot een onder zoek eens heeft aangetoond, dat er alarm is gegeven wegens een radarecho, die veroorzaakt bleek te zijn door een vlucht ganzen. Een randstoring van een de pressie boven Noordduistland be zorgde ons land donderdag voor middag nog flinke' sneeuwbuien die op de meeste plaatsen enkele m.m neerslag brachten. De temperatuur steeg, ook tij dens de opklaringen die vooral in de namiddag voorkwamen, in het algemeen niet hoger dan 5 graden. Dit was ook in grote de len van Westeuropa het geval. De depressie vulde in de loop van donderdag geleidelijk op en trok in zuidelijker richting. Ondertussen ontwikkelde zich boven het noordelijk deel van de Noordzee en Zuidscandinavië medegedeeld do«r het K N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. MEER ZON. Opklaringen en nog slechts enkele verspreid voorkomende buien. Matige tot krachtige noordoos telijke wind. Aanhoudend koud een hogedrukgebied. Dit zal er zorg voor dragen dat ook van daag de wind in de noordoosé- hoek blijft. Dat wil zeggen dat het te koude weer aanhoudt. De buiigheid wordt echter gro tendeels onderdrukt en de opkla ringen zullen de overhand heb ben. Tengevolge van de zonne straling zullen de temperaturen, na een koude nacht met lichte vorst in de middag iets hoger kunnen oplopen dan donderdag. ZATERDAG 12 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.35 9.10 9.50 10.00 n.m. 9.12 9.47 10.27 10.37 ZON op April. 13 5.50 14 5.47 15 5.45 onder 19.33 19.34 19.36 MAAN op onder 3.26 3.50 4.12 13.58 15.0:' 16.05

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1