Uit de Provincie De scheuring in deC.P.N. Eric de Noorman - De ontembare AGENDA BEURSBERICHTEN BELGIE Het raadsel van de Expo. De Russische ambassade in Brnssel heeft maandag, naar aan leiding van berichten in de Bel gische pers over een raadselach tig voorval in het Russische pa viljoen op de Brusselse Expo ver klaard, dal berichten volgens welke een zekere Solowotsky daar gedood was door een kogel uit oen karabijn, geheel uit de lucht zijn gegrepen. De ambassade deelde mede. dat één der perso neelsleden van het Russische pa viljoen als gevolg van een hart aanval is overleden, zo meldt een correspondent van het Franse blad „Le Monde". In een der Belgische persbe richten werd gezegd, dat een chi rurg van het Brugmann-zieken- huis in Brussel heeft verklaard, dat hij in de nacht van 1 april een „revolverkogel heeft verwij derd uit het hoofd van de Russi sche ingenieur Solowotsky. Deze chirurg zei, dat hij nog een tweede Rus had behandeld voor een schotwond aan een van zijn han den. In dit bericht was verder ge zegd, dat de tweede Rus door am bassade-functionarissen naar het zeikenhuis was begeleid en geen ogenblik alleen gelaten was. De Belgische gerechtelijke auto riteiten, die volgens de verklaring „het overlijden als gevolg van een hartaanval" onderzoeken, hullen zich in stilzwijgen, het geen extra voedsel geeft aan de geruchten, die in Brussel de ron de blijven doen. Dinsdag heeft de Sowjet-am- bassade ook het bericht tegenge sproken, dat een tweede Rus met een schotwond aan één der han den, naar het Brugmann-zieken- nuis was gebracht. Voorts deelde de ambassade mede, dat er geen aparte Russi sche bewaking van het Sowjet- 3<aviljoen op de Expo bestaat, om dat de bewaking in Belgische handen is. COOP. VKUCHTENVEILING J5EEUWSCH-'VLAANDEREN" TERNEUZEN. Veiling van woensdag 9 april. GROENTEN. Per too stuks: Kassla A 16,90 f 18,50, B 14,90—15,50. Pot stuk: Bloemkool C II 22 ct, D II 15 ct. Per bos: Radijs 1420 ct. Per kg: Andijvie 75S3 ct, afw. 31 ct; Kroten B 4li ct; Rode kool A 1519 ct, B 10 ct; Waspeen A II 34—37 ct, afw 28—33 ct; Breek- peen 1019 ct; Prei A II 5965 t, B 5164 ct; Uien afw. 17 ct; Witlof A II 0,88—1,01, BI/ 0,98 f 1,01 B II 80—89 ct, A afw. 50 '10 ct.' AARDAPPELEN. Per 100 kg: Bintjes I 13,10. N'a Pinksteren volle melk? In verband met enige tekstwij zigingen in verordeningen van het' Produktschap voor zuivel werd in de bestuursvergadering van dit lichaam de vraag opge worpen, wanneer het in de han del brengen van volle melk kan worden verwacht. De voorzitter ir B. van Dam leelde mede, dat een wijziging van het melkbesluit dezer dagen in het Staatsblad zal worden ge publiceerd. Zonder evenwel een datum te noemen, zodat dit be sluit na drie weken van kracht' gal worden. Bovendien moet het ■zogenaamde standaardisatiebe- sluit nog gewijzigd worden. Het ican dus in de lijn der verwach ting liggen, dat na Pinksteren, dus op 27 mei, volle melk in de handel kan komen, mits de melk inrichtingen hun voorbereidingen daartoe tijdig treffen. VERKOOP LOSSE MELK IN WINKELS. Op verzoek van de adviescom missie Warenwet heeft het be stuur van het Produktschap voor Zuivel een uitspraak ge daan over hel verkopen van losse melk in winkels voor andere voedingswaren. Daarbij is een conclusie van de consumptie- melkcommissie gevolgd, waarin staat, dat tegen inwilliging van het verzoek om losse melk te ver kopen geen bezwaar gemaakt kan worden, mits de verkoper van los: o melk voldoet aan de vereiste vakbekwaamheid en zijn bedrijfsruimte voldoet aan de hiervoor gestelde technische eisen. Het bestuur bleek van mening, dat de technische eisen in het belang van de volksge zondheid bij de warenwet moeten worden gesteld, doch dat deze wet geen eisen op het punt van vakbekwaamheid en vestiging kan stellen. VAKANTIEREGELING KLEINHANDEL IN MELK. De vakantieregeling voor melk- iljjters en melkbezorgers zal dit jaar ongeveer hetzelfde beeld vertonen als die van 1957. In de meeste gemeenten betekent dit gedurende drie weken melkafzet met de „bellewagen" of afhalen in winkels en van standplaatsen. De bezorgplicht Is dan vervallen. Voor steden boven de 100.000 inwoners en voor een aantal stre ken is de vakantieregeling over vier weken uitgesmeerd. Dit zal b.v. het geval zijn in de Zaan streek, te Heemstede, Tuindorp- Oostzaan, Landsmeer, Weesp, Zandvoort, Haarlemmermeer, Voorburg, Leidsendam, Rijswijk, Wassenaar, Hilversum, Laren, Sïaricum, Huizen en Naarden— Sussum alsook waarschijnlijk te Dordrecht en Vlaardingen. De voorzitter van het Produktschap voor Zuivel is gemachtigd te be slissen over aanvragen om de vakantieregeling van drie weken tot vier weken uit te breiden. WERKLOOSHEID IN ZEELAND TOONT GERINGE DALING Hoewel het aantal werklozen in Zeeland de afgelopen maand is gedaald van 4666 tot 4240, is de werkloosheid in enkele delen van Zeeland, met name op Walcheren en Sehouwen-Duiveïand, toege nomen met cirea 3 procent. Het werklozenpercentage bedraagt nu nog voor Zeeland 51 pet, wat ongunstig afsteekt bij het lande lijk gemiddelde van 36 pet. Op het districtsbureau van de arbeidsvoorziening te Middelburg heeft de directeur, de heer K. van Dijk, tijdens een persconferentie de werkloosheidscijfers in Zee land nader belicht. De stijging van de werkloosheid op Walche ren en Schouwen-Duiveland is in Russische werken in Jemen. In Londen zijn aanwijzingen ontvangen dat de Russen haven werken uitvoeren aan de kust van Jemen, dat grenst aan de Ro de Zee. Uit gewoonlijk betrouw bare bron verluidt voorts, dat zij ook geschutsopste'lingen aan de kust van Jemen bouwen. De Londense „Evening News" meldde woensdag, dat de Sowjet- Unie een marinebasis zal bouwen te Hodeiba, de nieuwe hoofdstad van de Verenigde Arabische Re publiek, die Egypte, Syrië en Je men omvat. Het totale aantal Russische technici dat in Jemen werkt wordt geschat oo circa 100. De toestand in Saoedi-Arabië De Iraakse reizende ambassa deur dr. Abdoellah Damaloeji heeft in Bagdad na een bezoek aan Saoedi-Arabië gezegd, dat „daar niets is veranderd" sinds koning Saoed kort geleden ze kere bevoegdheden aan zijn broer kroonprins Faisal heeft overgedragen. Volgens dr. Damaloeji heeft koning Saoed de macht volko men in handen en voert kroon prins Faisal zijn opdrachten uit. Berichten die het tegendeel beweerden waren „volkomen onwaar". Koning Saoed heeft altijd een democratische staat willen ves tigen en de beste man voor de uitvoering van zo'n beleid was zijn broer prins Faisal, aldus Damaloeji. Hij sprak ook ten stelligste de berichten tegen, dat de Saoedi- sche minister van Defensie, de minister van Economische Za ken en twee adviseurs van Sa oed ontslagen zijn. De betrekkingen tussen Saoe di-Arabië en Irak zouden „op de meest vriendschappelijke en broederlijke basis" blijven be staan. Engeland en de economische recessie in de Verenigde Staten Op de jaarvergadering van de federatie van Britse industrieën heeft de voorzitter dezer fede ratie, sir Hugh Beaver, erop ge wezen, dat de economische in zinking in de Ver. Staten on getwijfeld ongunstiger gevolgen zal hebben voor de Britst eco nomie en voor de wereldhandel. De huidige situatie in de Ver. Staten is gevaarlijker dan de twee recessies die dat land in 1949/50 en 1953/54 heeft gekend. De economische groei in de Ver. Staten is veel te snel verlopen waardoor van tijd tot tijd terugslagen onvermijdelijk zijn, maar de huidige inzinking zal waarschijnlijk voortduren tot in het najaar. Sih Huhg Beaver voegde hieraan toe, dat inmid dels de prijzen op de wereld markt voor grondstoffen scher pe dalingen hebben ondergaan, waardoor aan het einde van 1957 de prijzen voor de Britse invoer gemiddeld acht procent lager waren dan bij het begin van dat jaar. Tevens begint het industriële nationalisme van de naoorlogse periode, dat vooral bestaat in de landen, die etrst kort onafhankelijk zijn gewor den, zich tegen Groot-Britten- nië te keren. Dit alles maakt de taak voor Engeland moeilijker en het gaat er thans om of Engeland in staat zal zijn zijn positie op de internationale markt te handhaven. hoofdzaak te wijten aan het af lopen van de herverkavelings werkzaamheden aldaar. De geringe daling der werk loosheid is in hoofdzaak te dan ken aan de landbouw en de bouwnijverheid. In deze sectoren had de belangrijkste daling plaats, het aantal ingeschrevenen in de sector landbouwbedrijven daalde van 1343 tot 1027, en dat in de sector bouwnijverheid van 1083 tot 983. Doch voor beide sectoren is de toestand zorgwek kend, De grootste daling der werkloosheid wordt verwacht in mei, wanneer de landbouwwerk- zaamheden intensief zullen be ginnen. Voor de bouwnijverheid ziet de toekomst er minder rooskleurig uit, hoewel er door de toewijzing van woningwetwoningen en het verlenen van premlebouw meer activiteit zal ontstaan. De uitvoering van grote wer ken, o.a. voor het Drie-eilanden plan en dijkverzwaring langs de Westerschelde zal echter zeer weinig arbeidskrachten vragen. In de sector bouwnijverheid is er nog geen daling te bespeuren in het aantal ingeschreven timmer lieden en metselaars. Deze aan tallen bedragen nu nog respec tievelijk 136 en 158. In de metaalnijverheid nam. het aantal werklozen toe van 115 tot 123. Doch in de sector tex tielnijverheid had een daling plaats n.l. van 208 tot 164. Deze daling is in hoofdzaak te danken aan een opleving in de vlasserij- en, doordat enkele roterijen per soneel hebben aangetrokken. Daartegenover staat, dat de Linex-platenfabriek te Koe wacht, waar vlasvezelplaten worden gefabriceerd, gedurende vier weken een verkorte werk tijd in moet voeren van 24 uur per week. Deze verkorting van de werktijd houdt verband met de huidige activiteit in de bouw nijverheid. Het aantal werklozen in de sector visserij en jacht nam eveneens toe en wel van 100 tot 113. In hoofdzaak zijn deze werk lozen garnalenvissers uit Arne- muiden, die te lijden hebben van de huidige slechte vangsten en opbrengsten. De gewestelijke ar beidsbureaus in Zeeland hebben totaal 263 openstaande aanvra gen, waarvan 36 in de sector bouwnijverheid en 174 in de sec tor metaal. Het aantal aanvra gen in de sector landbouw be draagt slechts zes. AXEL Engelse kinderen op visite bjj Axels burgervader. Burgemeester Van Oeveren zat in zijn ruime werkkamer ten ge meentehuize verdiept in een berg ambtelijke stukken, toen er belet werd gevraagd. Dit werd, zoals altijd, direkt verleend en de bezoekende heer bleek een Engelsman te zijn, één der leiders van een groep Engel se kinderen, die verblijf hielden in de jeugdherberg „Bleije Haghe". Tien minuten later stroomde de groep kinderen, afkomstig uit Hornehurch, de werkkamer van inze burgervader binnen en. het geen begrijpelijk, moesten zij met een staanplaats genoegen nemen. Dit was zeker geen bezwaar en werkte eigenlijk het ongedwon- gene van dit bezoek nog in de hand. Een der leiders sprak de bur gemeester toe en vertelde, dat Hornehurch een stad is van 115.000 inwoners, ongeveer 23 km ten oosten van Londen gele gen. Hij zeide, dat de groep sinds de Paasdagen gehuisvest was in de jeugdherberg en dat van hier uit dagelijks uitstapjes zijn ge maakt naar Antwerpen, Brussel, Middelburg, Vlissingen enz. Deze dag hadden zij gereserveerd om de groeten van de stad hunner inwoning aan de bevolking van Axel over te brengen. Burgemeester Van Oeveren dankte voor de vriendelijke woor den tot hem en de bevolking van Axel gericht, waarna een der kinderen met enkele toepasse lijke woorden een boodschap van hun burgemeester overhandigde. De inhoud van dit schrijven was als volgt: „Zeer geachte burgemeester, Ter gelegenheid van het be zoek van een aantal schoolkin deren van Hornehurch aan Axel breng ik als burgemeester van Hornehurch U, namens de bevol king van deze stad, de hartelijke groeten over. Ik heb van uw historische en aantrekkelijke stad gehoord en ook van de gastvrijheid van uw bevolking. Ik ben er zeker van, dat de kinderen een zeer genoeglijke en gedenkwaardige vakantie bij U zullen hebben en dat hun bezoek er toe zal bijdragen de sterke vriendschapnbanden, welke tus sen de bevolking van beide lan den bestaan, verder te verstevi gen. Het doet mij genoegen U hier bij te doen toekomen een exem plaar van de gids van Horn ehurch. Ik hoop dat U deze gids belangwekkend en leerzaam vindt, in het bijzonder als U in de toekomst in de gelegenheid mocht zijn een bezoek aan onze stad te brengen. Met de meeste hoogachting, w.g.) M. HOLOCK, Voorzitter v/d Gemeenteraad." De burgemeester van Axel of freerde het gezelschap een ver versing. Deze geste viel bijzon der in de smaak. Toen het gezelschap weer uit elkaar ging overhandigde de bur gemeester de schoolkinderen een boodschap van de bevolking van Axel aan die van Hornehurch. Na terugkeer in Engeland zul len de kinderen deze aan hun burgemeester uitreiken. SAS VAN GENT L. J. A. de Vriest In de nacht van j.l. dinsdag op woensdag is in het St. Elizabeth ziekenhuis te Sluiskil in de ouder dom van 51 jaar overleden de heer L. J. A. de Vries, die bij het vorige week donderdag plaats ge vonden bedrijfsongeval op de Stijfsel- en Glucosfabriek „Sas van Gent" zeer zware verwondin gen opliep. SLUIS Gemeenteraadsverkiezing. De K.V.P. te Sluis neemt als partij geen deel aan de verkiezin gen voor de gemeenteraad. In plaats daarvan komt er een Vrije Katholieke lijst, waarop alle so ciale groeperingen van de bevol king zijn vertegenwoordigd. Deze luidt ais volgt: 1. J. Gevaert; 2. J. Aernoudts; 3. K. van de Vijver; 4. M. van Wijnsberghe; 5. C. F. A. Dekkers; 6. N. Andries; 7. Fl. Dusarduyn. Kievitsei aailgebcdén. Het eerste kievitsei in de ge meente werd gevonden door heer Ed. du Fossé op zijn wei- I land. Het werd aangeboden aan i cle burgemeester van Sluis, de heer P. F. van Hootegem. ST. JANSTEEN. Verdwenen dijkgraaf meldde zich. De dijkgraaf van het water schap Ferdinandus, de landbou wer P. G. C. M. de B. uit St. Jan steen, die vorige week naar Bel gië verdwenen, bleek te zijn, na dat een door hem gepleegde ver duistering ten nadele van het waterschap gebleken was, heeft zich thans bij de rijkspolitie ge meld. De dijkgraaf werd in ver zekerde bewaring gesteld en zal nog deze week voor de officier van justitie te Middelburg wor den geleid. Behalve naar verduistering van ruim 4000 ten nadele van het waterschap wordt, een onderzoek ingesteld naar belangrijke parti culiere schulden die De B. zou hebben gemaakt. De landbouwer schijnt tot de fraude te zijn geko men door slechte bedrijfsresulta ten in de afgelopen jaren. ZAAMSLAG „Groene Kruis" Bazar. Wat zal „de pers" er we] van zeggen Deze vraag behoeft het be stuur van hel „Groene Kruis" en de organisators van de gehou den bazar niet tc stellen, want Zaamslag i haar bevolking al thans) heeft bewezen dat het gaarne de huil sympathieke ver enigingen helpt, wanneer op haar oen beroep Wordt gedaan. Om kort te zijn: de bazar is een over weldigend succes geworden, van af de opening op zaterdagmiddag j tot het sluitingsuur dinsdagavond te 11 uur. toen in de topuren.de lokalen der openbare school "zó vol waren, dat er geen doorko men aan was en bij de attracties de „helpers" 'handen en ogen le kort hadden en zelfs een be stuurslid in ijltempo enige hon derden kilometers per auto 'af legde om de voorraad pijpen in de schiettent weer niet enige hon- derdtatlen aan te vulien. Bij de opening zaterdagmiddag was het de voorzitter van het „Groene Kruis", de heer J. W. Kusee, die door uitstedigheid van burgemeester Trimpe, de talrijke belangstellenden verwelkomde en daarbij de grote dank uitsprak aan allen, die hetzij door het ver vaardigen en aanbieden van goe deren, hehtzij door giften of ge schenken, hetzij door hun arbeid bij het voorbereiden en straks tijdens de bazar als standwer kers, als verkoopsters of ver kopers, toezichthouders en bij de kassa voor de toegangsbewijzen op zo'n vlotte en niet genoeg te waarderen wijze aan het verzoek van het bestuur om medewer king hebben voldaan, maar bovenal aan het gemeentebe stuur, dat dank zij de volledige steun van het hoofd der school, de heer P. C. Brakman, de loka len der openbare' school ter be schikking van het „Groene Kruis" stelde, waardoor het hou den van deze bazar mogelijk werd, benevens aan de dienst van gemeentewerken. Spreker eindigde met de wens uit te spreken, dat de bazar aan haar doel zou beantwoorden, en verklaarde deze voor geopend. De laatst door de heer Kusee uitgesproken wens is ten volle vervuld, heeft de gestelde ver wachtingen zelfs vér overtroffen. Thans kan overgegaan worden tot het opmaken van de balans van deze succesvolle dagen en reeds nu kan gezegd worden dat het bestuur verheugd is over de bereikte resultaten. Schoolverkeersexamen. Na gehouden schriftelijk en prac- tisch verkeersexamen werd dezer dagen in de raadszaal van het ge meentehuis de diploma's, insignes en wimpels, al of niet met toeken ning van een extra prijs aan de schoolkinderen, die aan het ver keersexamen hadden deelgenomen, uitgereikt. In een kort openingswoord sprak burgemeester Trimpe er zijn'vol doening over uit, dat zo'n groot aantal kinderen er aan hadden deelgenomen en het zowel voor de leerkrachten, de rijkspolitie en voor de kinderen zélf, een extra pluim was dat alle kinderen met succes het verkeersexamen hebben beëindigd. Slechts één wanklank moest ge uit worden, n.l. het opheffen van de school te Othene, welke buurt schap het thans na zovele jaren, zonder schoolgebouw zal moeten stellen. Hij hoopte, dat de kinderen het geie Je steeds in toepassing zul len h engen en ging daarna over >t het uitreiken der diploma's, '-'jl de insignes en wimpel dooi de hoofden der scholen werden uit gereikt. School Reuzcnhoek. Diploma: Nellie Heijnsdijk, Jan- neke Hamelink, Koos Dieleman, Gelein Zegers, Jaantje de Koeijer, Jaap de Koejjer (met voetbal), Su zan de Jonge, Attie van de Ree, Adrie Scheele en Marie Njjssen, Insigne: Leentje den Deurwaar der, Corrie Buijze (met ballpen), Mientje Bareman, Simon den Deurwaarder, Ko de Koeijer. Suzie van de Ree, Fré Zegers, Suzan den Deurwaarder, Frans Njjssen en Bram Verlir.de. Wimpel: Chris de Feijter. School Polderstraat. Diploma: Jannie Willemsen (met sigarenbandjes-album), Annie de Vos (met atlas). Beppie de Pooter, Jannie Cornelissen Lientje dé Zeeuw, Willy de Bruüne, Jannie Kajjser, Tanniè Slotema, Joke Jan sen, Joke van Kerkvoort, Saartje Nijsen, Marina de Feijter, Jannie Bakker, Nellie Verpoorte, Anne- mart Bccht, Lies Lensen, Piet de Meijer (met sigarenbandjes-al bum), Jaap Maris, Martien Ver- .eist, Henk Dieleman, Hans Nouse, Jan Florussen, Manen Dekker, Krijn de Nood, Kees van Cadsand en Piet de Putter. Insigne: Adri Verhelst, Bep Bakker, Corrie Dekker, Ineke van Cadsand. Jannie Scheele, Nelne Hamelink, Jozien de Jonge, Betsy de Bruijne, Dinie de Putter, Kees Nouse. Joop de Jonge (met siga- garenbandjes-album), Levien de Putter (met sigarenbandjes-al bum), Jas Verplanke, Cor Kaan, Geert de Pooter, Karei de Vos, Huib van Geffen, Adri van de Wege, Johnny van Alten, KoHaak, Jaap Lensen oh Rien Heijboer. Openbare School. Diploma: Koos Wisse, Cor Ris- seeuw (met boek als prijs), Bram Moens, Ko Houtzager, Elisabeth Overdulve en Chr. de Graaf. Insigne: Ina Hofman en Piet de Vos. School Riemensstraal. Diploma: Jan Wilhelm (met voetbal), Geert Dees (met voet bal), Janna de Putter. Jan Oele, Tineke van de Ree, Koes Durink, Bram Wisse, Jan Haak, Thonnie Boeije Jan Hameiink. Fien van Doeselaar, Corrie Maas, Neeltje Koopman, Krina Janseri, Ineke Riemens, Fientje van Arenthals, Janna de Feijter en Attie Faas. Insigne: Kees Quaak, Ineke de Jonge (met boek); Miek de Put ter, Catrien Buijze. Ineke Die- rings, Hannie Hamelink, Jannie Goossen. Jaap Buijze, Henk Krij- tenburg, Jannie Dieleman, Ko Dees, Arie Faas, David Bareman, Kees Herrebout. Piet de Putter en Kees Oele. Na de uitreiking bracht de bur gemeester dank aan de leerkrach ten der diverse scholen en aan de rijkspolitie voor de aan de kinde ren gegeven lessen. De destijds uitgeloofde wissel beker werd weder gewonnen door de leerlingen van de school in de Riemensstraal. De groepscommandant der rijks politie, adjudant Van de Sande uil Hontenisse, feliciteerde de kinde ren met de door hen behaalde diploma's en verkeersonderschei- dingen. Hij wees hen er op, het ge leerde steeds in toepassing te bren gen en vooral niet met losse han den te rijden of met z'n drieën naast elkaar te rijden. Hij bracht voorts dank aan allen, die bij het onderricht en bij het examen hun medewerking hebben verleend. De heer Van Overbeeke betuig de hierna namens de hoofden der scholen zijn dank aan de rijkspoli tie en het gemeentebestuur, waarna de burgemeester met een algémeen dankwoord deze bijeen komst sloot. DONDERDAG 10 APRIL. TERNEUZEN; Café Du Com merce, 2 uur: Openbare verko ping krachtess rechterlijk be vel wegens boedelscheiding van een winkelpand met bo- venwonnig aan de Noordstr.; een werkplaats met magazijn en erf Brugpad; Garage mat bergplaats en erf aan het Tuin pad. Cubaanse opstandelingen steken radiostation in brand De Cubaanse opstandelingen onder leiding van Fidel Castro hebben woensdag een radiosta tion in Havanna in brand gesto ken. Zij hadden het eerst ver overd en een oproep uitgezon den tot een opstand en een alge mene staking tegen het bewind- Batista, zo meldt een New Yorks radiostation. Volgens de New Yorkse radio hebben de opstandelingen ge zegd, dat vijfduizend gewapende burgers in Havanna klaar staan om „de straat op te gaan en voor de vrijheid te vechten". De berichten over de opstand waren verward omdat telefoon verbindingen in Havanna ver broken en de elektriciteitsvoor ziening afgesneden was. Gemeld werd, dat de regering politie- en troepenversterkingen naar Havanna had gezonden. Opstandelingen zouden ge poogd hebben wapens en munitie uit een sportwinkel in Havanna te bemachtigen. Van regerings zijde was gezegd, dat de gehele groep opstandelingen bij deze overval gedood is. Churchill ziet af van bezoek aan de Verenigde Staten. Sir Winston Churchill hééft zijn bezoek aan de Verenigde Sta ten afgezegd, omdat het „niet raadzaam wordt geacht" dat hij de reis maakt. Churchill heeft president Eisen, hower medegedeeld, dat hij zich, zeer tot zijn spijt, genoodzaakt ziet van zijn bezoek af te zien. Hoewel hij gezond is, wordt het niet raadzaam geacht, dat hij op het ogenblik een reis naar de Verenigde Staten maakt. De Britse oud-premier en lady Churchill waren aanvankelijk van plan 25 april hun bezoek aan Washington, als gasten van pre sident Eisenhower en mevrouw Eisenhower, te beginnen. In februari kreeg Churchill in Zuid-Frankrijk longontsteking en pleuritis. 25 maart werd medege deeld, dat het bezoek was uitge steld en 4 april zei een woord voerder van het Witte Huis, da> het Eisenhower zeer aangenaam zou zijn sir Winston te ontvan gen als diens gezondheid een be zoek zou veroorloven. GORTZAK UIT C.P.N.-FRACTIE IN .AMSTERDAMSE RAAI) „De heer H. Gortzak vormt dus in het vervolg een eenling fractie in de Amsterdamse ge meenteraad". Dit konstateerde burgemeester Van Hall gister middag aan het begin van een raadsvergadering na een kort debat over een verklaring, die de communistische fractievoor zitter, de heer L. Seegers, had afgelegd. In deze verklaring werd de raad te kennen gegeven dat het bestuur van de commu nistische partij' Nederland na „enige gebeurtenissen van de laatste weken in de partij „had besloten het lid, de heer Gort zak te royeren en dat dit lid derhalve geen deel meer uil- maakt van de communistische raadsfractie. „Nu volgens be richten in de ons vijandige pers blijkt, dat de heer Gortzak zijn zetel in de raad zal blijven be zetten, verklaar ik uitdrukkelijk dat we hem zullen beschouwen geen lid meer van onze fractie uitmakende", aldus de heer Seegers. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. den Uyl, zei in een korte be schouwing hierop, dat „dit al les daarom van zo groot belang is omdat de Amsterdamse bur gerij en met name de kiezers in deze stad thans goed kunnen weten, dat hetgeen wat zich hier afspeelt een afspiegeling is van het Russische dictatoriale mensverachtende systeem". De burgemeester zei op een vraag van de heer A. A. van Sandick (Prot. chr.) uit de ver klaring van de heer Seegers be grepen te hebben dat de heer Gortzak thans niet meer tot de communistische fractie behoort. Deze verklaring is dus niet van toepassing op het raadslid de heer W. Janz, wiens naam in verband met de gebeurtenissen in de C.P.N. ook is genoemd?, zo wilde de burgemeester we ten. De heef Seegers zei in de verklaring uitsluitend over de heer Gortzak te hebben ge sproken. Daarop kwam de bur gemeester tot de bovenvermelde konstatering. De raad ging hierna over tot de behandeling van de agenda. 133. Ogenblikkelijk splitst de ruiterij zich in verschillende afde lingen, die razendsnel een omtrekkende be weging maken.' Een deel der strijdkrach ten van Bohuslan heeft Erics toeleg be merkt en poogt uit te breken. Maar vóór zij honderd meter verder zijn vinden zij Thor- vvald met een troep ruiters op hun weg. De lust tot verder vechten ontbreekt hen en op genflde of on genade geven zij zich over. De overigen zet ten de strijd voort. Tegen de woe de der Vikings, die er op uit zijn hun makkers, die zo verraderlijk in het moeras de dood gevonden hebben, te wreken, zijn zij echter niet opgewassen, om hog maar niet te spreken van Erics enorme overmacht aan ruiters... Steeds meer groepen krijgers smeken om overgave. Met een grimmig lachje aanschouwt Eric zijn overwonnen vijanden; einde lijk, eindelijk dan is de oude verra derlijke, gevaarlijke tegenstander verslagen. Weliswaar nog niet vol ledig, zolang de vorst van Bohus lan zélf niet tot overgave gedwon gen is. Maar de macht van Bohus lan is gebroken en Eric neemt zich voor er als een dure plicht voor te waken dat het nimmer meer een gevaar voor de rust en welvaart van Noorwegen zal worden! Terwijl de ontwapende krijgers I van Bohuslan onder strenge bewa- king worden weggevoerd, zoekt Erf? temidden van de .menigte krijgsvolk zijn zoon en Svein Lang tand. SMaar hij ziet hen niet en e<Si vreselijke onrust neemt bezit, van hem. Dan echter dringt zich een oude krijgsman naar voren. Het is een van Erwins eigen ge trouwen. „De prins, heer?", stoot de man uit. „Hy is er vandoor met Svein LangtandZij tweeën zijn on derweg'naar Be burcht van Bohus lan om de skalde te redden STRUCTIE EN ELECTROLASCH De Hollandsche Constructie werkplaatsen en de Electrolasch stellen aan aandeelhouders een dividend voor van 22 pet (onv.t plus 50 pet bonus in aandelen in de loop van 1958. De laatste da gen waren de aandelen van beide maatschappijen reeds vast (dins dag circa 10 punten hoger) op herkapitalisatiegeruchten. Aan delen Hollandsche Constructie werden vernomen op 37o bieden (365 bieden) en Electrolasch op 365 bieden 350 bieden i Er was gisteren meer affaire dan dinsdag. De markt werd hierdoor aangespoord op 'n vast slot van Wall Street, waar een kleine opleving in de staal- en automobielindustrie viel te con stateren. Aandelen Kon Olie de den gistermiddag circa 154,20 tegen dinsdag 151,50 en bleven een kleinigheid onder pariteit New York. Londen gaf een stuk je af waardoor de koers iets la ger was dan in de morgenuren De vaste tendentie voor de olie aandelen werkte stimulerend op de overige markt. Aandelen Phi lips, met steun uit Londen, kon den zich circa 2 punten verbete ren. De Unilevers hadden het moeilijker en konden hoege naamd niets op het verlies van dinsdag van 3 punten inlopen. AKU's een half puntje hoger en KLM, ingevolge Wall Street, een kleinigheidje lager. Het bericht over ontslag van walpersoneel, etc. bij de Rotte, damsehe Lloyd had een nadelige invloed od de koers van de aan delen, die circa 2 punten lager no teerden. Daartegen waren aande len KPM een punt hoger- tengo volge van de poging om de 40 schepen van de maatschappij, die thans in de haven van Singapore verblijven, in Zuid-Oost-Azië in de vaart te brengen. Ook de ove rige aandelen in deze sector wa ren iets vriendelijker. In de Indo nesisehe waarden bestond enige belangstelling voor Ver. Deli's, die een punt hoger noteerden. Staatsfondsen aanvankelijk aan de vaste kant, vooral voor de staft'ellening plus pet, liepen in het verdere beursverloop ach teruit en belandden op circa de vorige slotkoers. In geldkrihgen ter beurze wordt gemompeld over een discontoverlaging (don derdag) in Londen. Verder wer den nog vernomen aandelen Am sterdamsche Droogdok Maat schappij N.V. op 300 304%) op het dividendvoorstel, Rentespaar- brieven werden wederom hoger geadviseerd op 105% (105%). Prolongatie 4 pet. Int. concerns Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen BEURSINIMOKf 3/4 8/4 9/1 256.40 256.06 259.Ï- 137.10 136.94 136/» 121.85 120.99 121.63 112.44 112.27 112.41 67.99 68.08 68.08 180.99 180.73 182.18 NABEURSKOERSEN- De Amsterdamse effectenkoer sen in het telefonisch verkeer van woensdagavond luidden als volgt. Ter vergelijking is de offi ciëlc slotkoers van woensdag middag ter beurze tussen haak jes er achter geplaatst. Kon. Olie; 155.00 ged. en laten —153.70 (154.201 Unilever: 330% (330%' Philips; 265—265% (265%)

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2