De wapenleveranties aan Indonesië De toestand op Sumatra De repatriëring van uit Indonesië Eisenhowers antwoord aan Chroejtsjef Vraaggesprek mei Chroejtsjef Nederlanders De wapenbehoeften van Indonesië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 9 APRIL 1958. 12e Jaargang Nr 4340 Verklaring van minister Dulles FRANS-TUNESISCH GRENSINCIDENT Laatste tien Japanse grote oorlogsmisdadigers vrijgelaten DE ONDERGANG VAN DE „SKAUBRYN" Franse reactie op Amerikaanse verklaring inzake Indonesië BRIEF VAN CHROESJTSJEF AAN DR DREES „Soekarno, verblind door ijdelheid" DE DREIGENDE STAKING IN HET RUHRGEBIED DE ARBEIDSONRUST IN WEST-DUITSLAND Vrachtauto voor H. M. de Koningin. De verdwenen Italiaanse krijgsgevangenen TOGLIATTI DE STRIJD OP CUBA Fraakeriag bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordatraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 nor uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; maand 2,per week 48 cent. Losse nrs VRIJE per 9 et. 'erschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag gezegd, dat ie Indonesische regering in juli vorig jaar voor een bedrag van MO tot 700 miljoen dollar aan wapens van de Verenigde Staten had verzocht. De Verenigde Staten hadden echter beslist, dat enige bedrei ging van agressie tegen Indone sië, die zulk een hoeveelheid wa pens noodzakelijk zou maken, niet waarschijnlijk scheen. Minister Dulles zei, dat het niet verstandig leek, dat de Ver. Staten in de positie verkeren van vapens te verschaffen hetzij aan de Indonesische regering hetzij an de opstandelingentroepen op Sumatra. Hij zei voorts, dat de Verenig de Staten enkele dagen geleden een nieuw verzoek van Indonesië om wapens hadden ontvangen. Hij voegde hieraan toe, dat op dit verzoek nog niet' gereageerd was. Het State Department uitte maandag teleurstelling dat Indo nesië communistische wapens aankoopt „voor mogelijk gebruik bij het doden van Indonesiërs die zich openlijk verzetten tegen de groeiende invloed van het' com munisme in Indonesië". In Algiers wordt vernomen, dat een Franse patrouille maandag ochtend om elf uur bij Roem-el- Soek, aan de Algerijns-Tunesi- sche grens enkele schoten heeft gelost op"n Tunesische patrouil le, die over de grens was geko men en zich ongeveer 100 meter ver op Algerijns gebied had hege ven. De Tunesische patrouille, die terugschoot, trok zich over de grens terug. Er vielen geen do den of gewonden. Voorts wordt in Algiers verno- r. lat Algerijnse verzetslieden in de afgelopen vier weken 650 lohammedaanse Algerijnen heb ben gedood, verwond of ontvoerd. De meeste slachtoffers waren nlaatselijke functionarissen of leden van speciale commissies die ijn opgericht om in afwachting van verkiezingen, de Algerijnse emeenten te bestuderen. De laatste tien Japanse grote oorlogsmisdadigers zijn defini tief vrijgelaten. Zij waren reeds eerder op erewoord vrijgelaten. De definitieve vrijlating ge schiedt op grond van overeen komsten met de betrokken lan den, t.w. Australië, Canada, Frankrijk, Nederland, Nieuw- Zeeland, Pakistan, de Philip- pijnen, Engeland en de Ver. Staten. Kapitein T. Hoek van de sleep boot „Cycloop" heeft dinsdag te Aden mededelingen gedaan over de ondergang van het wrak vgn de „Skaubryn", dat twee dagen door de „Cycloop" is gesleept. Volgens kapitein Hoek had hij het' wrak overgenomen van het Britse fregat „Loch Fada" en was hij ermee op weg gegaan naar Aden. De kapitein wilde zondag een onderzoek aan boord instellen, maar dit bleek nog niet mogelijk door de rook en de vlammen. Enige tijd later, toen de sleep reis naar Aden was hervat, be gon het wrak te zinken. De sleep tros werd losgemaakt en een half uur later was het schip gezonken, negen mijl uit' de kust en onge veer driehonderd mijl van de be stemming. Zolang de „Cycloop" de „Skau bryn" op sleeptouw had, is de brand niet verminderd, aldus ka pitein Hoek. Voortdurend steeg er rook uit op. De brug en een deel van de bovenbouw waren ingestort en voorzover hij kon zien, was het inwendige van het schip volkomen verwoest. Kapitein Hoek zei verder, dat hy reeds van het begin af niet veel hoop had, dat het hem zou gelukken het wrak in Aden te brengen, maar de „Loch Fada" had nu eenmaal het schip op sleeptouw en „Ik vond, dat wij het' moesten proberen". Nadat de „Skaubryn" was ge zonken, stopte de „Willem Ruys" on de Indische Oceaan om Paas eieren voor de bemanning van de sleepboot te overhandigen omdat zij zoveel pech met de sleep had gehad, aldus de kapitein van de „Cycloop". Minister Dulles zei, dat deze verklaring de ruime Amerikaan se politiek met betrekking tot wapens weerspiegelde, een poli tiek, die, naar hij tot zijn spijt meedeelde niet gedeeld scheen te worden door de landen van het Sowjet-blok. Hij zei, dat wapens alleen in overeenstemming met goed om schreven beginselen moeten wor den verschaft; een daarvan was de noodzaak van een land zich te verdedigen tegen mogejijke agressie van buiten. Het andere was het bezit van kleine wapens, die nodig zijn voor een normale politieke-macht, teneinde de bin nenlandse rust tegen subversieve actie te handhaven. Dulles zei, dat de Verenigde Staten niet geloven, dat het' zon der onriersc io'd verspre'rien van grote hoeveelheden belangrijke wapens over de wereld een goe de praktijk was. De Verenigde Staten trachtten zich niet hier aan over te geven en zouden ver heugd zijn indien anderen dezelf de gedragslijn volgden. De minister zei, dat het Indo nesische verzoek om een grote hoeveelheid wapens in juli vorig jaar gevolg werd door het niet verkrijgen van de noodzakelijke tweederden meerderheid voor In donesië in de Verenigde Naties in de kwestie van Westelijk Nw- Guinea. Daarna gaf Indonesië aan dat het mogelijk geweld wil de gebruiken om een resultaat te verkrijgen, dat het niet kon be halen door de vreedzame proce dure van de Verenigde Naties. In het licht' van deze aanwijzin gen leek het niet. dat het in over eenstemming met de politiek van de Verenigde Staten zou zijn een zo grote hoeveelheid wapens te leveren, zoals door Indonesië ge vraagd Dulles zei dat de Verenig de Staten nog van mening wa ren, dat de toestand op Sumatra in de eerste plaats esn binnen landse kwestie 'an Indonesië was. De Verenigde Staten zijn voornemens zich strikt te houden aan de beginselen van het inter nationaal recht, die op zulk een toestand van toepassing zijn. PROEVEN 5IET KERNWAPENS Dulles heeft verder gezegd, dat het mogelijk is, dat verdere Ame rikaanse kernproeven nodig zijn nadat de aanstaande reeks proe ven in het' gebied van de Stille Oceaan deze zomer zijn voltooid. Men hoopte, dat de proeven in de Stille Oceaan zoveel gegevens zouden, verschaffen, dat de Ver. Staten de proeven zouden kun nen opschorten. Maar op grond van wat hij reeds vernomen had, zo zei Dulles, bestond de moge lijkheid, dat nieuwe proeven no dig zullen zijn op sommige ter reinen die deze zomer waar schijnlijk niet ten volle onder zocht zouden zijn. Volgens Dulles is dat hei' ver- -r-hil tussen hooD en verwachting. De Verenigde Staten zouden aan genaam verrast zijn als zij uit de aanstaande proeven alle gege vens verkrijgen die zij nodig heb ben. Maar Dulles gelooft dat de Verenigde Staten wel het gros van de gegevens zullen krijgen. Volgens Dulles zit de kern van de brief die president' Eisenho wer de Russische premier Chroesjtsjef dinsdag over de kwestie van de proeven met kernwapens heeft gezonden in het voorstel van de president, dat de Sow jet-Unie ten minste be gint met enige technische bestu dering van het toezicht op de be wapening of inspectie tegen een verrassingsaanval. In dat verband zei Dulles, dat een studiegroep onder leiding van dr James R. Killian, presi dent Eisenhowers bijzondere medewerker voor wetenschappe lijke en technische aangelegenhe den, thans een rapport heeft in gediend over wat nodig is om een. betrouwbare overeenkomst te hebben aangaande b.v. het' sta ken van proefnemingen met kernwapens. Dulles zegt, dat er naar de me ning van de Verenigde Staten in zeer belangrijke mate inspectie moet zijn. Inspectieploegen zou den enige bewegingsvrijheid moeten hebben om uit te maken of het toezicht op het' staken van kernproeven al of niet doeltref fend is. Maar de Verenigde Sta ten wisten niet of de Sowjet- Unie in deze geest denkt. Daar om zou het nuttig zijn de techni sche bestudering van de kwestie te doen aanvangen, aldus Dulles. Het rapport van de studie groep van Killian houdt volgens Dulles in, dat er niet voor hon derd procent zekerheid kan zijn, dat alle proeven met kernwapens ontdekt kunnen worden. Maar de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken liet door schemeren, dat dit' misschien niet nodig is als er een hoge graad van waarschijnlijkheid is, dat ontduiking ontdekt kan worden, omdat de gevolgen van een ont duiking die ontdekt zou worden zo ernstig zouden kunnen zijn, dat zij de voordelen van heimelij ke proeven meer dan te niet doen. Volgens Dulles moeten er een aantal inspectieposten in de Sow- jet-Unie en in de Verenigde Sta ten zijn. De inspecteurs zouden zoveel bewegingsvrijheid moeten hebben, dat zij naar een gebied kunnen gaan waar iets verdachts gebeurt. Naar in kringen, die in nauw kontakt met het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken staan, verluidt is de Franse re gering ingenomen met de Ame rikaanse verklaring inzake de wapenaankopen van de Indo- De Russische ambassadeur te Den Haag, de heer Kissaov, heeft dinsdagochtend aan de minister-president, dr W. Drees, in diens kabinet een brief van Chroesjtsjef overhan digd. De Sowjet-premier spreekt in zijn brief de hoop uit dat het Sowjet-voorstel inzake het stopzetten der kernproeven „positief" door de Nederlandse regering zal worden ontvan gen. De brief is gedateerd op 4 april. De New York Herald Tribu ne heeft dinsdag een hoofdar tikel gewijd aan Soekarno's ge melde aankoop van straalvlieg tuigen in communistische lan den en dit' het gokspel van een man genoemd, die „tezeer door ijdelheid is verblind om de ge volgen ervan te kunnen over zien". Volgens het blad zijn straal vliegtuigen het laatste waaraan Indonesië behoefte heeft. De Indonesiërs zijn een zachtaar dig volk en zelfs de soldaten die de burgeroorlog begonnen, voe ren met tegenzin de wapens. Onmachtig om Soekarno te be praten namen zij de wapens op als laatste redmiddel voor hun land uit de handen van de man die de staat stichtte. De schrij ver zag voorts in Soekarno's uitwijzing van de Nederlanders „een klassiek voorbeeld van iemand die zijn eigen glazen ingooit". Soekarno, aldus de tribune, wiens persoonlijke in vloed tot Java is geslonken en wiens volk in opstand is, tracht nog een ander foefje bij zijn spel uit te spelen. Een overeenkomst voor wa- penleverciities betekent echter een open leggen van Indonesië, de rijkste buit in Zuid-Oost- Azië, waarnaar de communisten al lange tijd hebben liggen lik kebaarden. Radio-Padang heeft dinsdag avond gemeld, dat aan het noord oostelijk front, waar regerings troepen zich op ca: 100 km van Bukit Tinggi bevinden, wordt ge vochten. De regeringstroepen maakten gebruik van lichte artillerie. Vier opstandelingen werden gewond, aldus radio-Padang. Voorts werd meegedeeld, dat het aan het noor delijke en het oostelijke front rustig was. Moordaanslag op minister Harahap. Radio-Padang heeft dinsdag avond verklaard, dat maandag een poging was gedaan om de minister van Defensie van de tegenregering, Burhanuddin Ha rahap, te vermoorden. Een onbe- kede wierp een handgranaat in het kantoor van Burhanuddin Harahap. Deze was echter niet aanwezig. Verscheidene leden van de politiewacht werden ge wond, van wie enkele ernstig. De aanslag was „kennelijk het werk van communisten", aldus de radio Ce pogingen van Hussein. Volgens radio-Djakarta heeft een woordvoerder van het Indo nesische leger verklaard, dat ko lonel Hussein thans poogt troe pen. die zich van de Darul Islam hebben afgescheiden, in Midden- Sumatra in dienst te nemen om Bukit Tinggi te verdedigen. De woordvoerder zette uiteen, dat Achmed Hussein in Pajakum- bo, ca. 30 km van Bukit Tinggi, compagnieën van deze troepen vormt. Radio-Djakarta voegde hier aan toe, dat de militaire autori teiten te Djakarta aan de hoof den van de regeringsdiensten en van particuliere industrieën heeft opgedragen, de leden van hun personeel die betrokken zijn bij het vrijwilligerskorps van Defen sie, een militaire opleiding te la ten volgen van drie dagen, die vandaag begint. OPSTANDELINGENCOMPLOÏ .IN DJAKARTA OPGEROLD. Naar werd vernomen, is door de veiligheidsdiensten in Djakar ta een complot van opstandelin gen opgerold, dat tot doel had de regering-Djuanda met geweld om ver te werpen. Twaalf „mede plichtigen van de opstand in Mid den Sumatra", waaronder drie hoofdambtenaren en een politi cus, werdeh gearresteerd. Volgens het linkse dagblad „Bin- tang Timur" zouden de leden van dit complot van plan zijn geweest de regering-Djuanda te vervan gen door een „versterkte opstan delingenregering van Midden-Su- matra". Het blad meldde voorts, dat de gearresteerde personen contact hadden onderhouden met „opstandelingen in Noord-Cele- bes, Midden-Sumatra en West- Java". Het stak tngsoomité van de Westduitse metaalbewerkersbond heeft dinsdag in Rochum bekend gemaakt, dat de staking in de ijzer- en staalindustrie in het Ruhrgebied, ter ondersteuning van looneisen, hedenochtend, om 7 uur zal beginnen in acht grote fabrieken in Bochum, Dortmund, Witten en Hattingen, waar 65.000 nian werkt. De staking zal later uitgebreid worden tot' andere bedrijven, die bij elkaar 119.000 arbeiders in dienst hebben. De werkgeversorganisatie heeft dinsdagochtend in grote advertenties in verscheidene bladen verklaard, dat zjj geen staking wenst en dat de fa- briekspoorten woensdag open zullen zijn. Houtbewerkers in Slees wijk- Holstein (West-Duitsland), die woensdag in staking zouden gaan voor een loonsverhoging van tien procent, hebben ingestemd met nieuwe onderhandelingen met de werkgevers, aldus is van de zijde van vakbonden te Kiel vernomen. De onderhandelingen zullen waarschijnlijk donderdag begin nen. Van de ruim 45.000 Nederlan ders, die zich op 1 december 1957 in Indonesië bevonden, zijn er tot 16 maart van dit jaar 23.795 uit dit land vertrokken. Dit blijkt uit een schrijven van de minister van Maatschappelijk Werk, mcj. dr. Klompé, aan de commissie uit de Tweede Kamer voor de repa triëring uit Indonesië. President Elsenhower heeft er in een brief bij de Russische mi nister-president, Chroesjtsjef, op aangedrongen liet voorstel van de Verenigde Staten „splijtbaar materiaal voortaan alleen maar voor vreedzame doeleinden te aizpiiaaiiKUjJCii van ut anuvz- j nesische regering in Oost-Euro- maken" te aanvaarden, pa. Van regeringszijde kon geen' Eisenhowers brief, die dinsda commentaar worden verkregen. I 'ie Moskou werd overhandigd, is Men acht het te Parijs niet uitgesloten, dat de Amerikaan se verklaring wil zeggen dat de Ver. Staten bereid worden om de opstandelingen in Indonesië te helpen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr Suban drio, heeft dinsdag aan de Ame rikaanse ambassadeur in Dja karta, Howard Jones, medege deeld, dat Indonesië zijn verzoek tot aankoop van wapens van de Verenigde Staten nog niet heeft ingetrokken. Na een onderhoud van ander half uur met ambassadeur Jones, deelde minister Subandrio aan journalisten mede: „Wij kunnen niet wachten totdat de Verenigde Staten gunstig hebben beschikt op ons verzoek tot wapenaanko pen van dat land, omdat deze kwestie voor Indonesië dringend is". Minister Subandrio betoogde, dat het verzoek om wapenleve ring „in het geheel niets te ma ken heeft" met de actie van In donesië voor de bevrijding van Nederlands Nieuw-Guinea. Het is voor een onafhankelijk land echter noodzakelijk zijn strijd krachten uit te rusten. Minister Subandrio en ambas sadeur Jones bespraken ook de verklaring van de woordvoerder van het Amerikaanse State De partment, dat' de Verenigde Sta ten het betreuren, dat Indonesië zich voor wapens tot het commu nistische blok heeft gewend. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken merkte op, dat goed uitgeruste troepen no dig zijn om een einde te maken aan het optreden van opstande lingen en aan het smokkelen. Minister Subandrio verklaarde de indruk te hebben gekregen, dat ambassadeur Jones zelf twij felde aan de juistheid der be richten over de verklaringen van White. Tenslotte deelde Subandrio mede, met' de Amerikaanse am bassadeur van gedachten te heb ben gewisseld over een mogelijke verbetering van de betrekkingen tussen Indonesië en de Verenigde Staten. een antwoord op Chroesjtsjefs boodschap, van 4 april. Officieel wordt ons medege deeld: „Tiidens het staatsieDe- zoek van H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlan den aan H.H.M.M. de koning en de koningin van Zweden in mei 1957 werd o.a. een bezoek gebracht aan de Scania-Vabis fabriek te Sodertalje. Na afloop van de bezichtiging van deze fabriek werd H.M. de Koningin een vrachtauto aangeboden. H.M. de Koningin heeft deze wagen ter beschikking willen stellen van het „Nederlandsche Roode Kruis". De overdracht van de wagen zal in de loop van de maand mei plaats vin den". De perssecretaris van de presi dent, Hagerty, deelde te Wash ington mede, dat er over Eisen howers antwoord overleg is ge pleegd met de andere bij de NAVO aangesloten landen. Eisenhower zevt in zijn brief: „Indien de Sowjet-Unie zo vrede lievend is als zij zich voordoet, is zij erx stellig voorstandster van dat onder internationaal toezicht splijtbaar materiaal inplaats van voor wapens voor vreedzame doe len wordt gebruikt". Indien de Sowjet-Unie „atomen voor de vrede" niet wil aanvaar den, zijn er andere belangrijke voorstellen, waardoor de Sowjet- Unie de zaak van de vrede zal kunnen versterken. Eisenhower herinnerde aan zijn plan voor wc- deizijdse iuchtinspectie en zijn voorstellen tot een vreedzaam ge bruik van de wereldruimté Deze voorstellen moeten nog door de Russen worden goedge keurd, aldus de president. (Chroesjtsjefs brief van 4 april bevatte de kennisgeving, dat de Russische regering heeft beslo ten de proeven met kernwapenen stop te zetten. Er werd bij de Amerikaanse regering op aange drongen een dergelijke verkla ring af te leggen). De Moskouse correspondent van het Italiaanse blad „Tempo" schrijft in dit blad, dat hij kortge leden een vraaggesprek met Chroesjtsjef heeft gehad. Na dit inteiview had hij nog een onder houd met de leider van de Russi sche communistische partij gehad en wei over de „persoonlijke be trekkingen van Chroesjtsjef met de leiders van de Italiaanse com munistische partij" en over de kwestie van de „Italiaanse krijgs- gevaneenen die in de Sowjet- Unie zijn verdwenen", zo schrijft de correspondent. Volgens de Ita liaanse regering gaat het hier om 40.000 man. Chroesjtsjef zou gezegd heb ben, dat hij geen dikke vriend is van Togliatti de secretaris van de Italiaanse communistische partij maar wel zeer bevriend is met Terracini, die bij de lei ders van deze partij in ongenade is gevallen. Omdat hij vreesde de vertelling van Chroesjtsjefs woorden niet goed begrepen te hebben, vroeg de correspondent de tolk Chroesj tsjefs woorden te herhalen. Zon der overleg met de Russische lei der te plegen, gaf deze toen ten antwoord dat Chroesjtsjef wilde zeggen dat hij Terracini beter kent dan Togliatti. Over de Italiaanse krijgsgevan genen merkte Chroesjtsjef het volgende op: Men is er in de Sowjet-Unie slechts in geslaagd de stoffelijke resten van tien van de 17 miljoen Ruim 21.200 van hen zijn in middels per schip en vliegtuig in ons land aangekomen. Tot 10 aug worden per schip volgens een vaarschema van het directoraat- generaal voor de scheepvaart tus sen de 10.591 en 11.091 repa- triërenden in Nederland ver wacht. Over de definitieve huisvesting van de gerepatrieerden zegt de minister, dat dit vraagstuk zijn definitieve cplossing zal moeten vinden in de toewijzing van een woning. Het contingent z.g. voor keurwoningen, dat tot dusverre ter beschikking van het ministe rie van maatschappelijk werk wordt gesteld, noemt dr. Klompé onvoldoende om het probleem van de tijdelijke huisvesting spoedig tot een oplossing te brengen. Dit aantal bedraagt ongeveer 1800 per jaar. In overleg met de minister van Bouwnijverheid en Volkshuis vesting is besloten om van de 3000 extra woningen, die ter be strijding van de werkloosheid op korte te'-mijn zullen worden ge bouwd, 1500 woningen ter be schikking te stellen voor huisves ting van gerepatrieerden. Over de medische verzorging deelt de minister mede, dat het aantal verdachte tuberculose-ge- vallen ender de repatrianten ruim tien keer hoger is dan onder de Nederlandse bevolking. Van de 6200 repatrianten werden er 67 in een sanatorium opgenomen. Over de tijdelijke huisvesting van de gerepatrieerden wordt medege deeld, dat op 1 december 1957 237 contractpensions en opvangstcen- tra beschikbaar waren met onge veer 10.000 bedden. Op 20 maart j.l. bedroeg dit 388 contractpen sions en vier opvangstcentra met in lotaal 19.138 bedden. Voorts is in kleinere beroeospensions de beschikking over 3556 bedden. Particulieren hebben in ant woord op de oproep om gerepa trieerden in hun woning op te ne men, 3100 bedden beschikbaar ge steld. In totaal omvatte de reser ve op 20 maart nog 7972 bedden, terwijl op het aantrekken van pensionruimte met in totaal 1278 bedden nog onderhandelingen gaande zijn. Minister Klompé deelt in de brief voorts mede, dat tot dusver slechts een beperkt gebruik is ge maakt van aanbiedingen van par ticulieren. Het is gebleken, dat een aan zienlijk percentage van de gere patrieerden aanvankelijk 41,15 wanneer zij voor tijdelijke huis vesting op de overheid waren aangewezen, voor onderbrenging bij particulieren in aanmerking zouden komen. Ter illustratie van de omvang der hulpverlening wordt gezegd, dat alleen de kledingverstrekking aan boord van de schepen en in de contractpensions, alsmede in het centrum Budel, een bedrag vorderde van ruim 4.800.000, LAATSTE DRIE LEDEN VAN K.P.M.-STAF UIT INDONESIË VERTROKKEN. De laatste drie leclen van de Nederlandse staf van de Konink lijke Paketvaart Maatschappij zijn het afgelopen weekeinde uit Indonesië vertrokken, op weg naar Singapore. Tot dit drietal behoorde de directeur der K.P.M. in Indonesië, de heer J. W. Brand. De overige leden van de uit en kele honderden personen bestaan de Nederlandse staf zijn reeds eerder dit jaar gerepatrieerd. De kaden en de haveninstalla ties van de K.P.M. in enkele tien tallen Indonesische havens staan nog steeds onder toezicht der In donesische regering. onderdak zijn juist weet te vinden en het deze gezinnen, die Russen die in de laatste wereld oorlog gesneuveld of verdwenen zijn, op te sporen. Van de over blijvende 7 miljoen ontbreekt elk spoor, aldus Chroesjtsjef volgens de correspondent. „Hoe stelt u zich voor dat wij de 40.000 verdwenen Italianen en th™s volgens de laatste gege- zullen terugvinden als wij geen ver!s procent, zelf een tijdelijk nauwkeurige gegevens hebben", zo vroeg de Russische partijlei der. Pamiro Togliatti, de secretaris van de Italiaanse communisti sche partij, is dezer dagen met griep te bed moeten blijven. Er genleiderFidel Castro zijn na deden geruchten de ronde dat hij ernstig ziek zou zijn. Naar aan leiding hiervan heeft een woord voerder van het partijsecretariaat dinsdag verklaard dat Togliatti herstellende is al zal hij een rust periode nodig hebben. De troepen van de opstandelin- botsingen met de regeringstroe pen tijdens de Paasdagen' op de terugtocht naar hun sterkten in hei gebied van de Sierra Maes- tra, zo heeft het hoofdkwartier van het regeringsleger dinsdag in Havanna bekendgemaakt. AANHOUDEND KOUD. On de weerkaarten van dins dag werd een langgerekt hoge- drukgebied aangetroffen, dat zich uitstrekte van Groenland via hel zeegebied ten westen van de Brit se eilanden naar liet zeegebied ten westen van Portugal Dit hogedrukgebied houdt boven West-Europa een noordelijke luchtstroming in stand, waarmee voortdurend koude lucht afkom stig uit de Poolstreken wordt aangevoerd. In deze stroming be vond zich dinsdagavond vóór de kust van Noorwegen een actieve storing, die naar het zuiden trok. Tegelijkertijd vertoonde het in het begin genoemde hogedrukge bied geen tekenen van verzwak king. In verband daarmee houdt het koude weer aan. Op de nade ring van de storing zal de buiig heid en ook de wind gaan toe nemen. medegedeeld door het K.N.M.l. te De Bilt, geldig van woensdag morgen tot woensdagavond. ONBESTENDIG. Opklaringen, maar ook enkele buien. Aanvankelijk matige, later matige tot krachtige wind tussen west en noord. Aanhoudend koud weer. DONDERDAG 10 APRIL. v.m. n.m. Breskens 6.16 6.44 Terneuzen 6.51 7.19 Hansweert 7.31 7.59 Walsoordén 7.41 8.09 ZON op onder April. 10 5.56 19.28 11 5.54 19.29 12 5.52 19.31 MAAN op onder 1.45 2.25 2.58 10.45 11.49 12.53

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1