Amerikaans leedwezen over aankoop van wapens door Indonesië Chroejtsjefs' boodschap aan Eisenhower Rampzalige daling van de zuivel op internationale markt van de prijzen de Dra ma in Hollywood Echtscheiding tussen Sjah van Perzië en Koningin Soraja nu definitief Weeroverzicht WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Voor 19.50 kunt u al nerika's beste beha dragen I LIVING BRA 'J 28,- TERNEUZEN sulms j'obhft" Zaïerdag 5 april 195$ ag - kruipt nooit op. voor perfecte pasvorm steunt subliem - geeft mrde cups van nylon huid - geven een be- cup 34.50, D-cup 39.50. ;enlaan 1 8 hautfeur ander chauffeur? e £224, Terneuzen, ive VAUXHALL O O Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 8 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4339 "erschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,-Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft maandag er zijn leedwezen over uitgesproken, dat' de regering te Djakarta zich tot het communis tische blok heeft gewend om wa pens te kopen „teneinde deze mo gelijk te gebruiken om Indone siërs te doden, die zich openlijk verzetten tegen de groeiende in vloed van het communisme in Indonesië". De woordvoerder van het mi nisterie, (Lincoln White, las deze ommentaar voor toen hem ge vraagd werd naar het oordeel van het „State Department" over berichten dat de centrale Indo nesische regering onderhandelin gen met drie Europese commu nistische landen voor de aankoop van militair materieel heeft vol tooid. Onder dit materieel zouden zich straaljagers van het Sowjet- type Mig en Iljoesjin-bommen- werpers bevinden. White gaf toe, dat een verzoek, dat de Indonesische regering vo rig jaar tot' de Verenigde Staten richtte voor de aankoop van wa pens, „nog in de ijskast wordt ge houden". „Het is onze traditione le politiek om in een situatie als deze een beslissing op te schor ten", aldus de woordvoerder. Hij voegde hieraan toe, dat er VLIEGTUIGRAMP IN DE VERENIGDE STATEN 47 mensen kwamen om het leven Een Viscount-passagiersvlieg- tuig van de Amerikaanse maat schappij Capital Airlines is in de nacht van zondag op maandag bij de landing op een vlieveld van Midland in de staat Michigan verongelukt. Alle 47 inzittenden, waaronder 3 leden der beman ning kwamen om het leven. Volgens mededelingen van de politie was het vliegtuig nog in de lucht' ontploft en brandend neergestort. Van het Itri-City vliegveld onderhoudt men de ver bindingen in de lucht tussen de steden Midland, Saginaw en Bay City. Het verongelukte toestel had Saginaw als bestemming. Een woordvoerder van de maat schappij noemde de mededeling van de politie, dat het toestel bij de landing in de lucht ontploft was, „bepaaldelijk niet waar". De viermotorige Viscount, een toestel van Britse makelij, was zondagmiddag uit New York ver trokken. Het vliegtuig is volgens ooggetuigen kort voor de lan dingsbaan ondersteboven op de grond terechtgekomen en daarna ontploft en in brand gevlogen. Rede van Chroesjtsjef De Russische leider Chroest- jsjef heeft tijdens zijn Hongaar se reis zaterdag te Sztalinvaros (het vroegere Csepel bij Boeda pest) een vergadering van Hon gaarse arbeiders toegesproken en bij die gelegenheid o.m. ge zegd: „Ge moet niet denken dat ge U nogmaals op hulp van Rus- lanc kunt verlaten als er een nieuwe tegenrevolutie zou uit breken. Dan zult ge Uzelf moe ten helpen". Chroesstjef wekte zijn toe hoorders op verder te kijken dan hun neus lang was en in een sterker kiassebewustzijn goed het onderscheid tussen vriend Dochtertje van Lana Turner en vijand op te merken. „Er is «.jak fjouur uit Amerikaanse' geen macht ter wereld die de Tiguur uit rvmerikaanse 1 onderwereld neer De 14-jarige dochter van de bekende Amerikaanse filmster Lana Turner, Cheryl Crane, Is zaterdag gearresteerd, nadat zij vrijdagavond een vriend van haar moeder, Johnny Stompanato, een bekende figuur uit de Ameri kaanse onderwereld, met 'n keu kenmes had doodgestoken. naar zijn weten tot dusver van de opstandelingen geen verzoek betreffende aankoop van Ameri kaanse wapens is ontvangen. De Amerikaanse regèring zou maat regelen treffen om te voorkomen dat er zonder vergunning uit de Verenigde Staten wapens naar Indonesië worden verscheept. DE STRI JD IN MIDDEN - SUMATRA. Radio-Padang meldde maan dagavond, dat de opstandelingen troepen bij de linie in het hart van het geslonken gebied der op standelingen in West-Sumatra krachtig standhouden. Er zijn maandag geen gevechten van be tekenis geleverd. Naar gemeend wordt, bevin den de regeringstroepen uit Lu- buk Djambi, het punt van hun diepste infiltratie, zich thans nog ongeveer 100 km ten oosten van Bukittinggi. Een woordvoerder in Singapo re der tegenregering deelde me de, dat er een breuk is ontstaan tussen premier Djuanda en de chef-staf, generaal-imajoor Na- sution. „Djuanda prest Nasution om ons van alle kanten aan te vallen", aldus deze woordvoer der, „doch de strijdkrachten van Nasution zijn zozeer verspreid, dat hij zijn leger opnieuw wenst te groeperen". Premier Djuanda zou reeds verscheidene malen hebben aan geboden af te treden. Volgens radio-Padang zouden aan de zijde der regeringstroe pen tot dusver driemaal zoveel slachtoffers zijn gevallen als aan die der opstandelingen. 2 KORVETTEN ONDERWEG NAAR INDONESIë. Twee korvetten van 950 ton elk, die voor Indonesische rekening op de Ansaldo-werven in Italië werden gebouwd .hebben maan dag de reis naar Indonesië aan vaard. Twee andere korvetten, ter grootte van 1.150 ton, die even eens voor Indonesische rekening zijn besteld, zijn nog In aanbouw. WEER 8 K.P.M.-SCHEPEN IN SINGAPORE AANGEKOMEN Maandag zijn wederom acht schepen van de K.P.M. uit Indo nesische havens in Singapore aangekomen. In totaal zijn er nu 25 gearriveerd en worden er nog 10 venvacht. Australisch minister over Indonesië De Australische minister van Buitenlandse Zaken, H. Casey, heeft verklaard, dat „de groot ste bedreiging voor de stabili teit van Zuid-Oost-Azië in de laatste tijd voortkwam uit de gebeurtenissen in Indonesië". In het voorlichtingsorgaan van de staat Victoria schreef hij, dat de campagne tegen de Ne derlanders, die het gevolg was van de Indonesische eis inzake de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea, „verdere achter uitgang van de reeds grote eco nomische moeilijkheden in In donesië" hadden veroorzaakt. Hij zei, dat Australië graag een „passende en democratische i king had. regering" in Indonesië zou zien. Indonesië is het meest nabijge legen land voor Australië en „wij zouden schade kunnen on dervinden door het ontstaan van een sterkere communistische in vloed of door voortdurende on rust daar". Admiraal Stump uit zijn bezorgdheid over toestand in Indonesië Admiraal Felix Stump, opper bevelhebber der Amerikaanse vlootstrijdkrachten in de Grote Oceaan, heeft twintig maart j.l. in een besloten vergadering van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden uiring gege ven aan de bezorgdheid van hem en zijn stafofficieren over de ont wikkelingen in Indonesië. Zijn verklaring is zaterdag voor pu- blikatie vrijgegeven. Admiraal Stump verklaarde onder meer: „Ik hoop, dat de anti-communistische elementen in Indonesië samen zullen gaan, doch ik ben er niet zeker van, dat dit zal geschieden. Mijn stafofficieren en ik ma ken ons thans ernstig ongerust over de toestand in Indonesië. Indien dit land door het commu nistische karnp zou worden over genomen, zou dit een groot ver lies voor de democratische staten zijn". PRINS BERNHARD IN OOSTENRIJK Prins Bernhard is zaterdagmid dag in Sankt Anton am Arlberg in Oostenrijk aangekomen en heeft zich bij Koningin Juliana en de Prinsessen Beatrix en Irene gevoegd, die- daar hun tra ditionele wintervakantie door brengen. De Prins was in drie uur tijds met zijn tweemotorig particulier vliegtuig uit Amster dam zelf naar Innsbruck gevlo gen. Passagiersdienst RotterdamLonden opgeheven De rederij W. Muller en Co te ■Rotterdam heeft besloten haar passagiersdienst Rotterdam Londen, die, afgezien van onder breking gedurende de laatste wereldoorlog, 129 jaar lang is onderhouden, op te heffen. Zater dag is dé 1726 ton metende „Ba tavier II" uit Tilbury vertrokken voor de laatste reis. De maat schappij zal een vrachtdienst blij ven onderhouden. lief apart» csM marit 16 brouwtrijstroat 9 (epotuzen kapsels met „sfeer" in een salon met „sfeer" ,Ta:-s" meldt, dat de Sowjet- Kussische premier Chroesjtsjef, er bij president Eisenhower op aan heeft gedrongen, dat ook de Verenigde Staten zullen verkla ren hun proefnemingen met kernwapens te zullen staken. Er wordt ih verklaard, dat aan vaarding door de V. S. van het Russische voorstel „het voor al tijd en overal staken der proef nemingen met kernwapens" mo gelijk zal maken. „Een beslissing kan niet worden vertraagd, om dat voorkomen moet worden dat de gezondheid van het mensdom op onherstelbare wijze schade lijdt", aldus Chroesjtsjefs bood schap. De Sowjet-premier meent ook dat stopzetting der proefnemin gen een „grote stap voorwaarts zal zijn in de richting van het vestigen van wezenlijk vertrou wen tussen de verschillende lan den en dat zij zal bijdragen aan versterking van de vrede." Chroesjtsjef herhaalt dat de Sowjet-Unie. indien haar voor stel tot staking der proefnemin gen met kernwapens niet wordt aanvaard, zich ontslagen zal ach ten van haar belofte om deze proeven te staken, waaraan hij toevoegt: „wij zouden dit on gaarne zien gebeuren." President Eisenhower noemde het Sowjet-voorstel op ziin twee dezer gehouden persconferentie een „slimmigheidje", dat niet op een hoofrivraagstuk betrek- De Sowjet-premier heeft zijn Ijrief waarschijnlijk vóór zijn ver trek' naar Boedapest, op woens dag j.l. geschreven. Westerse waarnemers zien in een opmerking in Chroesttsjefs brief, dat „de Sowjet-Unie en ds Verenigde Staten beide aanzien- Slechts gedeeltelijke invoering van werkklassificatie Garantie-melkprijs niet verhoogd Vooralsnog geen grotere winstmarge der melkslijters Nieuwe garantieprijzen akkerbouwprodukten Tengevolge van een rampzalige ontwikkeling van de prijzen van de zuivel op de buitenlandse markt, zal de opbrengst van de melk in de periode november 1957 november 1958 ongeveer 100 miljoen lager zijn dan aan vankelijk werd verwacht, zodat rekening moet worden gehouden met een veel grotere garantie-uitkering dan de gëraamde 220 miljoen aan de melkveehouders. Het ge raamde tekort van het Landbouw-Egalisatie Fonds van 326 miljoen wordt hierdoor zeer aanzienlijk hoger, het geen de regering dwingt tot de uiterste behoedzaamheid ten aanzien van de uitgaven. Aan bepaalde verlangens, zo als invoering van de werkclassi- ficatie in de landbouw met verbe tering van de landarbeidersionen, verhoging alsnog van de garantiemelkprijs voor de vee houders en verbetering van de slijtermarge voor de gestandaar diseerde melk, kan dan ook nog niet direct of slechts ten dele worden tegemoetgekomen. Ook bij de garantieprijzen voor de ak kerbouwprodukten, «moest mede hierdoor enigszins van de voor stellen van het Landbouwschap worden afgeweken, zo deelt de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee. Naar de minister verder mee deelt heeft de regering zich bij de vaststelling van de garantie-, prijzen voor de producenten van tarwe, voedergranen, suikerbie ten en fabrieksaardappelen van de oogst 1958, opnieuw beraden over de nieuwe garantieprijs voor melk, die op 3 maart 1958 werd zitten", een poging om de Ame rikaanse bezorgdheid weg te nemen over de mogelijkheid, dat Rusland op het gebied der kern bewapening verder zou zijn dan Amerika. Amerikaanse functionarissen zijn van mening, dat Chroesjt sjefs brief „niets nieuws" bevat. uiteindelijke overwinning van onze ideeën kan verhinderen Het socialistische kamp is ster ker dan ooit: het telt thans een miljard bewoners", aldus pre mier Chroestsjef. Opstandige beweging in Paraguay Uitgewekenen uit Paraguay hebben zaterdag te Buenos Aires medegedeeld dat duizend gewa pende opstandelingen een hoofd kwartier in het Amambahy-ge- oergte, nabij de Braziliaanse grens, hebben gevestigd. Zij voe ren een campagne tegen de rege ring van president Stroessner. Twee Israëlische burgers nabij Jordaanse grens vermoord Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft medegedeeld dat twee Israëlische burgers, die in een jeep nabij de Israëlisch- Jordaanse grens reden, in een zijn gelokt en vermoord ie„ep Js' op enkeIe kilome ters afstand van de plaats van de overval, teruggevonden. Sporen der aanvallers leidden over de grens naar de Jordaanse stellin gen Het meisje, dat geheel over stuur in de ziekenzaal van de jeugdgevangenis van Holly wood is opgenomen, heeft ver klaard, dat zij Stompanato ge stoken had omdat hij haar moeder bedreigde. Haar vader, de filmster Stephen Crane, die tweemaal met Lana Turner ge trouwd is geweest, wil volgens vrienden Lana vragen weer met hem te trouwen om de huiselijke moeilijkheden uit de weg te ruimen die volgens hem de oorzaak van Cheryls moei lijkheden zijn. Lana Turner is viermaal getrouwd geweest. De ruzie met Johnny Stom panato, die het drama tot ge volg had, ontstond volgens vrienden van de filmster vrij dag, toen Lana Turner besloot zonder Stompanato naar de plechtige uitreiking van de ..Academy Awards" te gaan, waarop zij waarschijnlijk een onderscheiding zou krijgen voor haar rol in de film „Pey ton Place". Men had haar ge zegd, dat Stompanato niet de juiste figuur voor een derge lijke plechtigheid was. Johnny was buiten zichzelf van woede. De ruzie liep zo hoog dat Che ryl dacht dat haar moeder in gevaar was. Zij haalde 'n groot keukenmes en stak Stompa nato neer. Haar advocaat heeft verklaard, dat hij, als de zaak vandaag voor de kinderrechter komt, gerechtvaardigde zelf verdediging zal bepleiten. lijke voorraden kernwapens be- bepaald op ƒ28,85 per 100 kg melk met 3,7 vet. Het beraad stond uiteraard ook in het licht' van de gedachtenwisseiing over het melk- en zuivelbeleid in de Volksvertegenwoordiging en de door de Tweede Kamer aan vaardde moties. Omdat haar argumentatie voor het niet volledig vergoeden van de in de bestedingsnota 1957 ge noemde bedragen voor de geste- gen eigenaarslasten niet alle be- Befoging V3R negers trokkenen overtuigd had, was de in Alabama regering in beginsel bereid aan Meer dan tweeduizend negers het verlangen, uitgesproken in de hebben zondag een protestbeto- motie-Van Koeverden, tegemoet ging gehouden voor het parle- te komen, zowel bij de melkprijs mentsgebouw van Alabama. I als bij de garantieprijzen van de De negerpredikant Martinakkerbouwprodukten. Sindsdien Luther King zei in 'n toespraak, hebben de omstandigheden zich dat de recente terechtstelling echter met name in de zuivelsec- van een neger, die ter dood ver- i tor sterk ten ongunste gewijzigd, oordeeld was wegens verkrach- Het hernieuwde overleg over ting van een blanke vrouw, de j de melkprijs betrof verder ook woede gewekt heeft van de ne gergemeenschap van Montgo mery. Hij stelde daar tegenover, dat blanken, die beschuldigd zijn van verkrachting van ne gerinnen zelden gestraft wor den of in eik geval nooit ter dood of zelfs maar tot levens lange gevangenisstraf zijn ver oordeeld. De bijeenkomst verliep zonder incidenten. Het bezoek van koningin-moeder Elisabeth aan de Sowjet-Unie Koningin-moeder Elisabeth van België heeft zondag het ge boortehuis van Stalin te Gori bezocht, aldus meldt „Tass". Des ochtends woonde de ko ningin een Paasdienst bij in de Rooms-Katholieke kerk te Ti- bilissi. In de namiddag begaf zij zich naar een collectieve boerderij van Gori. De president van het presi dium van de opperste Sowjet van Georgië heeft 's avonds een ontvangst gegeven ter ere van de koningin. de gevolgen van de tot loonsver hoging van de landarbeiders lei dende invoering van de werkclas- sificatie in de landbouw en het sterke verlangen van de melk slijters tot een zekere verhoging van de slijtersmarge. Inwilliging van deze op zich zelf niet onge rechtvaardigde wensen zou ook een verhoging van de prijs der consumptiemelk en een aanzien lijke verhoging van het tekort van het Landbouw-Egalisatie Fonds tengevolge hebben. De re gering acht beide gevolgen onder de tegenwoordige omstandighe den zeer ongewenst. Spoedvergadering In een spoedvergadering op verzoek van het Produktschap voor Zuivel met de minister van Landbouw op woensdag 2 april j.l. gehouden, is melding gemaakt van eeni bedroevend slechte ontwikkeling van de internationale zuivelmarkt. Volgens de in deze vergadering door het Produktschap voor Zuivel verstrekte gegevens zal de opbrengst van de melk on- De echtscheiding tussen de sjah (keizer) van Perzië en zijn echtgenote Soraja is thans de finitief geworden, doordat de vorst zaterdag te Teheran de echtscheidingsstukken heeft ge tekend, die door de zondag ver trokken minister van Justitie Hedajati aan de thans te Bonn, in West-Duitsland, ten huize van haar vader, de Perzische ambassadeur ter plaatse, ver toevende ex-koningin, zullen Ex-koningin Soraja krijgt een worden overhandigd. uitkering ineens van een half miljoen gulden en een maande- De reden voor de echtscheiding lijkse toelage van 15.900, is, als gemeld, dat het huwelijk Volgens de wet zou zij slechts kinderloos is gebleven, zodat er j aanspraak kunnen doen gelden nog geen opvolger voor de Per- op een uitkering ineens van een zische troon is. kwart miljoen gulden. De sjah is hier dus aanzienlijk boven Het huwelijk tussen de sjah gegaan, en de thans 25-jarige Soraja De gescheiden vorstin zal de heeft zeven jaar geduurd. titel „prinses" krijgen. geveer 100 miljoen lager zijn dan aanvankelijk werd ver wacht. Het reeds grote tekort van het Landbouw-Egalisatie Fonds zal hierdoor zeer belang rijk hoger worden. In het sombere licht van deze ontwikkeling heeft de regering besloten de garantiemelkprijs niet te wijzigen. Ook de garantie prijzen van akkerbouwprodukten zijn dientengevolge enigszins la ger dan door het Landbouwschap werd gevraagd. Om dezelfde re den kan de gevraagde loonsver hoging van de landarbeiders door middel van de werkklassificatie, in te gaan in mei a.s., slechts ten dele worden toegepast. Ook de verlangens van de melkslijters kunnen niet direct en ten volle worden -vervuld, zo meent de re gering. Garantieprijzen akkerbouwprodukten De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de garantieprijzen voor tarwe, voedergranen, suikerbie ten en fabrieksaardappelen van de oogst 1958 op basis van de voorlopige kostprijsberekenin gen van het Landbouw-Econo- inisch Instituut als volgt vast gesteld De garantieprijs van tarwe is bepaald op 29,30 per 100 kg franco pakhuis handelaar. Deze pet. en voor haver van 15 pet. Het verschil tussen de met be hulp van het systeem van mo nopolieheffingen gerealiseerde marktwaarde en deze garantie prijzen zal na afloop van het seizoen in de vorm van een toe slag per ha worden uitbetaald. Voor gerst en gemengd gewas van de lichte gronden zal een zelfde toeslag worden verleend als voor haver. De garantieprijs voor fabrieks aardappelen is voor oogst 1958 vastgesteld op 7,10 per 100 kg (1957 ƒ6,85). Deze prijs geldt bij levering op de gebruikelijke laadplaats voor gewassen aard appelen waarvoor de garantie geldt, alsmede over de wijze waarop de garantie zal worden gerealiseerd, is nog geen beslis sing genomen. Er wordt nog overleg gepleegd met het Land bouwschap en de aardappel- meelindustrie. Een bes'issing hierover kan spoedig tegemoet worden gezien. Evenals in het verleden, wordt de garantieprijs voor suikerbie ten vastgesteld in de vorm van een suikerprijs af fabriek. Deze suikerprijs dient nog nader te worden vastgesteld, maar zal ge baseerd worden op een prijs voor de suikerbieten van 52,70 per ton met een suikergehalte van 16 pet. Garantiemelkprijs Beslissingen zijn voorts geval len inzake de uitwerking van de garantiemethode voor 't melk prijsjaar 1957/1958. Overeenkom stig de adviezen van het be drijfsleven zal de uitbetaling van de garantietoeslag geschie den op basis van de hoeveelheid dus per kg melk. Het ligt niet in de bedoeling in de garantie prijs en dat geldt ook voor de suikerbieten onderscheid te maken naar grondsoort van de produktiegebieden. Aan het Produktschap voor Zuivel zal nog nader advies worden gevraagd over de wen selijkheid om bij de voorgeno men beperking van de meikga- rantie rekening te houden met de ontwikkeling der produktie per gewest. Gevolgen In het algemeen, zo deelt de minister verder mee, leiden de nieuwe garantieprijzen voor de produkten van de oogst 1958 thans niet tot gevolgen voor de prijzen voor de consument. Voor zover consequenties vöot de verbruikersprijzen in de toe- prijs geldt voor een produkt van Komst kunnen optreden, zal dat gezonde jioorsneekwaliteit met voor de suiker gelden hetgeen i. ^an no^ _n herfst tot üit- drukking zai komen en waar schijnlijk niet voor andere pro dukten. - Over de gedeeltelijke invoe ring van de werkclassificatie in de landbouw, die loonsverhoging voor de landarbeiders met zich brengt, moeten nog besprekin gen worden gevoerd, zodat even tuele gevolgen van doorbereke ning der kosten in de prijzen, thans nog niet kunnen worden aangegeven. Bemanning van gezonken Panamees schip gered Het Britse schip „Persic" heeft zondag de gehele bemanning aan boord genomen van het Pana mese schip „Pan Ocean", dat on geveer 250 mijl ten westen van Cyprus is gezonken. De „Pan Ocean" is een schip van ongeveer een vochtgehalte van 17 pet. (garantieprijs oogst '57: ƒ28,50). De garantieprijzen voor de voedergranen worden ook voor de oogst 1958 gerealiseerd door het stelsel van monopoliehef fingen, waarbij voor de produk ten van de lichte gronden we gens het verschil in kostprijzen een aanvullénde toeslag wordt verleend. Uitgaande van de door het L.E.I. becijferde kostprijzen voor gerst en haver van de klei gronden, zijn minimumprijzen voor deze prdukten vastgesteld op hetzelfde niveau als in 1957 ni. op 25,50 per 100 kg voor gerst en op 23,75 per 100 kg voor haver. De garantieprijzen voor rogge en haver van de lich te gronden zijn aan de hand van de lager berekende kostprijzen vastgesteld op f 25,50 26,70 in 1957) resp. ƒ26,95 (ƒ28,— in '57) per 100 kg af boerderij met een vochtgehalte voor rogge van 17 5.140'ton. AANHOUDEND KOUD. Gedurende de Paasdagen hand haafde zich op de Atlantische Oceaan een hogedrukgebied, waarvan het centrum ongeveer 500 km ten westen van de Britse eilanden was gelegen. Tegelijkertijd was de luchtdruk boven Scandinavië, Oost-Europa en de Balkan laag. Deze lucht drukverdeling gaf in geheel W.- Europa aanleiding tot noordelij ke winden, Waarmee koude lucht werd aangevoerd. Ondanks de zonnige perioden van de Tweede Paasdag, steeg het kwik in óns land slechts tot ongeveer 7 graden. Op de Eerste medegedeeld door het K. N. M. I. to De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. KOUD. Wisselend bewolkt en plaatse lijk enkele buien. Matige wind tussen noord en noordwest. Wei nig- verandering in temperatuur. Paasdag, toen de zon vrijwel ge heel verstek liet' gaan, waren de temperaturen nog wat lager. Ondertussen komen er in de algemene luchtdrukverdeling vrijwel geen wijziging voor. Het koude weer houdt dan ook aan. Aangezien de dikte van de kou de luchtlaag geleidelijk toeneemt wordt de kans op enkele regen- of hagelbuien- groter. WOENSDAG 9 APRIL v.m. n.m Breskens 5.25 5.53 Terneuzen 6.00 6.28 Hansweert 6.40 7.08 Walsoorden 6.50 7.18 ZON MAAN op onder op onder April. 9 5.59 19.26 0.56 9.44 10 5.56 19.28 1.45 10.45 11 5.54 19.29 2.25 11.49 12 5.52 19.31 258 12.53 i

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1