Strijd aan en om cle top Strijd op Sumatra Strijd om het Paasfeest Schipbreukelingen van de Skaubryn» te Aden Veeklefs Mededeling Brand in kerkgebouw Z0NDAGD1ENST ARTSEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal: per maand 2.—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW ZATERDAG 5 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4338 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties '(géén handelsadver- tenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per WEKELIJKSE WERELDSCHOVW Chroesjtsjef is gekomen op het punt', waar hij wenste te zijn. Hij heeft nu, als Stalin vóór hem, zowel het ambt van partijsecretaris, dat in Rusland alles betekent, als het minister- presidentschap, dat Stalin pas in 1941, in het aangezicht van de Duitse aanval, aanvaardde, in handen. Het enige is, dat een nieuwe politie macht als waarover Stalin beschikte, nog weer in de maak is, zodat, indien de militairen hem van zijn plaats zouden willen dringen en dit in de eerste maanden doen, zij een, overigens kleine kans van slagen hebben. Met een vertoon, dat toch moeilijk oprecht geweest kan zijn, heeft Chroesjtsjef van de Opperste Sowjet, na mededeling, dat Boelga- nin als minister-president was afgetreden, dit ambt aanvaard. Hij heeft niet alleen tevoren geweten, maar erop gewerkt, dat hij beide ambten zou kunnen verenigen en de lange ge voelens van nadenken, die hij in het openbaar toonde, kunnen niet anders dan een zekere comedie zijn geweest. Boelganin gevallen, omdat zijn brievenschrij- verij zo weinig heeft uitgewerkt, heeft dit al les van de vrolijke kant opgenomen. Misschien is hij inderdaad wel verheugd, dat de combina tie tussen hem en Chroesjtsjef, waarin hij toch niets te zeggen had, is verdwenen. Hij gaat nu als vrij man ook vrijuit. Wij dienen af te wach ten wat er nu verder zal gebeuren. In verband met het Paas feest zal het eerstvolgend nummer van ons blad ver- schijnen op dinsdag 8 april. En Europa? EEN dictator met stalen wil zal Chroesjtsjef niet kunnen zijn; de omstandigheden zijn veranderd, maar zijn dynami sche inslag kan het verdeelde Westelijk Europa genoeg parten spelen. Het plan van Rapacki zal nu, zeker bij Amerika, maar ook bij Engeland en Frankrijk, op nog meer bezwaren stuiten dan te voren. Dit ook, omdat b.v. Ita lië duidelijk heeft te kennen gegeven, dat het van een de- atomisering niet gediend is. De vraag is ook hoe de gang van zaken in Amerika is. De Ame rikaanse economie vertoont een standvastiger karakter en Nixon heeft vrij duidelijke verkarin- gen afgelegd, die aan waarde winnen, omdat hij steeds meer wordt beschouwd als een se rieus kandidaat voor 1960. Het enige land, dat tot dus verre verheuging heeft getoond over Chroesjtsjefs verheffing, is het wat wankele Joego-Sla- vië. Zelfs Oostenrijk, dat zo nauw heeft rekening te houden met de macht van Rusland, er kent, dat deze benoeming, die al dagen tevoren werd verwacht, toch eigenlijk' in feite geen ge wicht in de schaal werpt. Grote Vier tegen Grote Eén MET dat al schiet het met de top-conferentie nog niet erg op. De toestand is in wezen deze, dat Amerika zich, tenzij de voorbereiding grondiger wordt, tegen een te snel bijeen geroepen top-conferentie blijft verzetten. Moskou, aldus Dul les, vraagt een te hoge prijs voor deze top-conferentie. Nu staat er tegenover, dat Enge land en Frankrijk en, mits het Duitse vraagstuk ter sprake komt, ook Duitsland, wel gaar ne een top-conferentie willen. Er is nu echter ook een Frans-Engelse tegensteling, ge volg, dat de wapenleveringen destijds aan Tunis gedaan, nog altijd hun nawerking in Frank rijk doen gevoelen. Er is on langs van bevoegde zijde op ge wezen, dat vóór alles nodig zal ziin een samenkomst van Ame rika, Engeland, Frankrijk, waar bij wellicht Duitsland kan wor dat zij met Rusland aan één tafel gaan zitten. Maar verlie zen we daarbij niet uit het oog, dat Adenauer het debat in de Bondsdag inzake raketbewape ning gewonnen heeft, zulks met een voldoende meerderheid, die hem het recht geeft om af te keuren, dat de vakverenigingen nu zich door een symbolische staking gaan verzetten. In Engeland is het wel een buitengewoon gemengd gezel schap, dat de afkeer van kern wapens in Duitsland deelt. De liberalen, die zojuist in Tor- rington weer een zege hebben behaald, ontwikkelen een pro gramma, dat vrij ver naar links gaat. Maar minister Sandys is in Bonn geweest en er is sprake van een groepering in de Nato ter voorziening in bewapenin gen, die Amerika nu liever weer niet ziet. In Frankrijk staat Gaillard er nog niet zo heel best voor, maar hij heeft uitstel gekregen èn van de partij van de Gaulle èn van Tunis zelf, dat met al les wat rustiger is geworden. Ook in Frankrijk een staking van symbolieke aard, waaruit blijkt hoezeer het economisch stakingsmiddel yjrdt misbruikt. Voor Amerika is een belangrijk ding, dat opnieuw een kunst maan is geslaagd, al is het grappig, dat de aanvankelijk zo verontruste Amerikaanse open bare mening er maar weinig aandacht aan schenkt. Rusland zet kernproeven stop, maar Europa gelooft er niet erg aan Onrust in 't Oosten UET Nabije Oosten vertoont tekenen, die voor Europa weer verontrustend zijn. Het gaat om Saoedi-Arabië, waar koning Saoed, die bij de inkom sten der petroleumbronnen wel wat erg op eigen paleizen en hofhouding heeft gelet, een zwakkere positie krijgt, doordat hij, blijkbaar onder druk, een deel van zijn macht aan zijn broeder Feisal heeft moeten af staan. Deze toonde reeds als minis ter van Buitenlandse Zaken een onmiskenbare neiging om met Nasser in Egypte samen te gaan. En nu is Feisal ten ge volge van besprekingen tussen den inbegrepen. Vóór alles gaat I hem en zijn aanhangers, die het erom, dat de Westelijke nota bene in Genève zijn ge- Grote Vier het eens zijn, vóór-1 houden, tot de overtuiging ge- Een woordvoerder van de re volutionaire strijdkrachten heeft vrijdag in Bukittinggi bevestigd, dat' een bataljon parachutisten van de centrale regeringstroepen donderdagochtend de Indragiri is overgestoken, nadat 't op krach tige weerstand van rebellen was gestuit. Aan de operatie van de regeringstroepen ging een bom bardement van artillerie en twee vliegtuigen vooraf, zei hij. Voorts deelde deze woordvoer der mede, dat de rebellen een plaats hebben moeten ontruimen, na gevechten die een dag hadden geduurd en waarbij aan rege- i ingszijde twaalf doden vielen. De robellen verloren twee doden en zeven gewonden. In Noord-Tapanuli zijn dins dag bij een gevecht tussen een legeringspatrouille, afkomstig uit Prapat, en rebellen aan rege ringszijde vier doden gevallen. Drie opstandelingen werden ge- vyjnd, aldus de woordvoerder in Bukittinggi. hudio-Padaug heeft vrijdag het prijsgeven van Palau en Dong- i'ida in Noord-Celebes door de opstandige troepen in dit gebied, bevestigd. Volgens Radio-Padang is er om heide plaatsen enige dagen gestreden. De opstandige troepen vechten nu buiten deze plaatsen, op het platteland. Volgens radio-Padang hebben militairen van de centrale rege ring in de gevangenis van Pema- tang Siantar tien politie-agenten gedood. Dit zou in maart zijn geschied tijdens de terugtocht van de opstandige troepen uit Medan. Radio-Medan deelde vrijdag avond mede, dat de troepen van de centrale regering, die in op mars zijn in het oostelijke ge deelte van Midden-Sumatra. de rivier Indragiri zijn overgesto ken, die de opmars naar Padang vanuit het noordoosten geduren de vier dagen had gestuit. Vol gens het bericht van radio-Medan werd de overtocht over de Indra giri gesteund door artillerie en aanvulling van voorraden door vliegtuigen. De opstandelingen hadden zich na lichte weerstand teruggetrokken. Van enige bataljonscomman danten der regeringstroepen waarmede radio-Medan een on derhoud had gehad, verklaarde majoor Shafie, dat vele vluchte lingen het gebied verlaten, dat nog in handen van de opstande lingen is. Eenheden van de op standelingen hadden alleen maar in het vilde weg geschoten, en zijn mannen hadden niet terug- gevuurd, zeide hij. Majoor Manap Lubis zeide, dat men de vijand met opzocht en alleen vocht als men werd aangevallen. Men wachtte nu op bevelen om de op standige troepen te achtervolgen. komen, dat nauwer met Egypte moet worden samengewerkt. Maar dit komt tezelfder tijd, dat er tekenen zijn, dat de nieuwe verbintenis Egypte-Sy- rië niet zó goed werkt als men tevoren dacht. Aan de andere kant zou het in de bedoeling van Saoedi- Arabië liggen om zijn troepen uit Jordanië terug te trekken, hetgeen de positie van de jonge koning verslechtert en aan de Unie tussen Jordanië en Irak kracht ontneemt. Irak zit trou wens in de moeilijke omstan digheid, dat zijn petroleum- maatschappij groter opbreng sten kan leveren, waarvoor echter nieuwe pijpleidingen no dig zijn, die Irak niet wil lei den over Syrisch grondgebied. Men ziet uit dit alles, dat het in het Nabije Oosten nog verre van rustig is. De slag op Sumatra ÏN de strijd in Indonesië lijkt het erop alsof, althans voor lopig, een culminatiepunt is ge komen. Men verwacht van bei de zijden (maar hoe lang reeds) de grote slag in Midden-Suma- tra, een aanval op Padang en op de zetel, die de regering van Sjafroeddin zich heeft gekozen. Deze laatste heeft een beroep gdaan op de S.E.A.T.O., de Zuid Oostaziatische tegenhanger van de Nato. Maar hem is weinig gehoor geschonken, ondanks dat het wel vaststaat, dat Rus sische hulp de regering te Dja karta in staat heeft gesteld tot de nieuwe en buitengewoon krachtige inspanning. Verliest Padang de strijd in meer groot formaat, dan staat wel vast, dat nog geruime tijd Sumatra last zal hebben van een guerril la-oorlog, die zich misschien zo nu en dan ook tot Deli en Me dan zal uitstrekken. Wat er van de oorspronkelijk economische macht van Suma tra boven Java zal overblijven, is te bezien. Maar dit komt ook ten nadele van Java zelf, want de deviezenbronnen zullen dan opnieuw uitdrogen. (Nadruk verboden.) VAN DER MANDERE. «V Het Italiaanse passagiers schip „Roma" is (Donderdag avond met de bijna 1300 op varenden van het door brand geteisterde Noorse emigran tenschip „Skaubryn" te Aden aangekomen. De schipbreu kelingen deelden mee, dat 't een wonderbaarlijk geluk is geweest, dat iedereen het brandende schip heeft kun nen verlaten. Toen maandagavond de brand in de machinekamer uitbrak, waren alleen de kin deren reeds naar bed. Zij werden in nachtkleding ge red. Er waren vrouwen in cocktailjurken, die zelfs geen zakdoek of kam bij zich had den. Zes gewonden werden te Aden aan land gebracht. Van geen van hen is de toe stand ernstig. De Nederland se hofmeester W. Stinke uit Apeldoorn was één van de laatsten die het brandende schip heeft verlaten. Zijn ogen bleken door de rook te zijn aangetast, nadat hij twee kinderen uit hun hut had helpen redden. De kapitein van de „Skau bryn", Faeste, heeft' meege deeld, dat de brand is ont staan door een misverstand bij het vervangen van enkele onderdelen van een diesel motor. Iemand van het per soneel van de machinekamer stelde voortijdig 'n oliepomp in werking, waardoor de olie over gloeiende delen van de motor stroomde en in brand geraakte. Door de grote hitte kon men niet dadelijk het schakelbord meer bereiken, zodat men de toevoer van de olie niet meer kon stoppen. Na twee of drie uur stond 't gehele schip van voorsteven tot achtersteven in brand, al dus Faeste. Toen de kapitein zijn laatste ronde over het schip maakte om te kijken of er geen mensen meer aan boord waren, deden zich twee ontploffingen voor, waarna hij zich via een touw in een reddingsloep heeft laten zak ken. De passagiers, die in de boten waren gegaan, werden aan boord genomen van de ,,City of Sydney", die d e „Skaubryn" juist was gepas seerd toen de brand uitbrak. De passagiers waren heel rustig toen het bevel kwam, dat zij in de sloepen moesten plaats nemen. De brand was nog min of meer beperkt tot de machinekamer. De zee was tijdens het strijken van de sloepen heel kalm. De passagiers van de „Skaubryn" zullen met' het Nederlandse passagiersschip „Johan van Oldenbarnevelt" (19.921 ton( en het onder de Britse vlag varende passa giersschip „Orsavo" (28.790 ton) naar Australië worden overgebracht. Dit heeft de Australische minister voor immigratie, Alexander Dow ner, meegedeeld. De „Johan van Oldenbarnevelt" vertrekt volgende week vrijdag uit' Aden, de „Orsavo" maandag aanstaande. „CYCLOOP" HEEFT GLOEIENDE NOOR OP SLEEPTOUW De Nederlandse zeesleper „Cy cloop" van het IJmuidense zee- sleepvaartbedrijf N.V. bureau Wijsmuller, heeft gistermiddag om een uur Nederlandse tijd vastgemaakt op de in de Indische Oceaan deels uitgebrande Noorse mailboot „Skaubryn". Kapitein Teun Hoek van de IJmuidense sleper seinde naar huis dat hem dit gelukt was op 11.28 graden N.B. en 54.10 gra den O.L. en dat hij de „Skau bryn" op sleeptouw neemt naar Aden. Het schip blijkt vijf tot tien graden slagzij te maken en het is na de brand nog te heet om runners te ontvangen. De op bouw en de midscheeps blijken een complete chaos te zijn. Het Britse korvet „Loch Fada", die enige tijd in de buurt van de „Skaubryn" is gebleven om wan neer de Noor neiging tot zinken mocht gaan vertonen en daar door gevaarlijk zou worden voor de scheepvaart het schip zo mo gelijk eiders in de grond te boren, heeft zelfs 't Noorse passagiers schip op sleeptouw gehad op last' van de Britse admiraliteit moest het korvet echter losmaken. VOORZITTER C. P. N. EN DRIE ANDERE LEDEN GEROYEERD Het partijbestuur van de Communistische Partij Ne derland heeft de voorzitter der C. P. N., de heer Ger- ben Wagenaar, en de heren H. Gortzak. B. Brandsen en F. Reuter als leden van de partij geroyeerd, zo bericht het partijorgaan „De Waar heid". De heren Wagenaar en Gort zak zijn lid van de Tweede Kamer en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Bovendien heeft de heer Gortzak zitting in de Amsterdamse gemeenteraad. De heer Reuter en Brandsen maakten deel uit van het partij bestuur der C. P. N. Zij waren resp. voorzitter en secretaris van het verbondsbestuur der Een heids Vakcentrale. De heer Brandsen is deze week lid van de Tweede Kamer gewor den in de plaats van de heer Reuter, die zijn zetel enige tijd geleden op verzoek van 't partij bestuur ter beschikking had ge steld. WAAROM VALT PASEN ALTIJD OP ZONDAG? ERSTMIS kan op elke dag van de week vallen, maar Pasen en Pinksteren vieren wij steeds op zondag. Hoe komt dat toch? Voor Pinksteren is de vraag spoedig beantwoord. Het woord Pinksteren zelf toch betekent niets anders dan: vijftigste dag. Wij vieren dit feest steeds zeven weken na Pasen en als Pasen dus op een zondag valt, is dit met Pinksteren automatisch ook het geval. Een andere vraag is echter, hoe het dan met het Paasfeest zit. Jezus Christus is op de eerste dag van de week opgestaan uit de doden. Van het begin af heb ben de eerste christengemeenten de zondag de dag des Heren ge noemd. En omdat het feit van de opstanding van Christus voor kerk en wereld beide of men het nu wil erkennen of niet' van de meest fundamentele en centrale betekenis was, om die reden hebben de christenen dei- eerste eeuwen van onze jaartel ling ook wekelijks dat opstan dingsfeit herdacht. Met andere woorden: het was élke zondag Pasen. Pasen was een wekelijks terugkerend feest en de jaarlijkse viering ervan stamt pas uit iater tijd. Uiteraard droeg de zondags viering in die eerste eeuwen uit gesproken een karakter van vreugde. De Heer was immers waarlijk opgestaan! Annex daar mee was de viering van de vrij dag als een dag van diepe ernst. Dan immers dacht men speciaal aan het lijden van Christus en aan zijn kruisdood, evenals op woensdag aan het besluit van de Joodse Raad om Christus te do den. Die dagen begonnen de christenen met vasten en met ge bed. Zij dachten aan hun zonden en rustten zich door veel bidden 1oe tot de dagelijkse strijd tegen de zonde, de wereld en hiet eigen boze vlees. Het jaarfeest UOOR HET OUDE VOLK Israël begon het Paasfeest op de 14de Nisan, de lentemaand en de eerste maand van het Israëlie- tisch jaar. En het lag dus voor de hand, dat de zondag, die op of omstreeks deze datum viel, in de nieuwtestamentische periode een eigen accent, een extra Paas- accent, kreeg. De nieuwtesta mentische kerk was immers de voortzetting van die van het oude verbond en uit heidenen en Joden vergaderd. Strenger was dan in de voor afgaande dagen het vasten, gro ter op de zondag de Paasvreugde. Zo ontstond langzamerhand de jaarlijkse viering van het Paas feest. Maar een bijkomend ge volg was heiaas, dat in de loop der eeuwen het Paas-karakter van élke zondag voor het besef van de christelijke gemeenten steeds meer verloren ging. In de kerken van Klein-Azië heerste een afwijkend gebruik ten aanzien van de viering van het Paasfeest. Streng hield men hier vast' aan de datum van de 14de Nisan. Of deze nu op een zondag viel dan wel op enige andere dag van de week, maar Pasen vierde men, in het voet spoor van de oude vaderen, op de 14de Nisan. Strijd tussen oost en west I EGDE MEN dus in het westen, onder aanvoering van Rome, het accent volledig op de dag, de eerste dag van de week, de op standingsdag, de dag des Heren, in het oosten hechtte men zeer sterk aan de datum, de 14de Ni san, die voor oud-Israël was voorgeschreven. In de tweede helft' van de tweede eeuw ont stond over dit punt een zware strijd tussen oost en west, een strijd die de kerken vele jaren lang in ernstige beroering heeft gehouden. Behalve de kwestie van dag en datum was een bijkomend ver schilpunt de tijd van het vasten. In het westen herdacht men spe ciaal op vrijdag het lijden en de dood des Heren en men onder hield het vasten tot het hanen gekraai de zondagmorgen, de opstandingsmorgen, inluidde. In het oosten hield men vast' aan de gedachte, dat Christus op de avond vóór het Joodse Paasfeest was gestorven, vierde op de 14de Nisan het lijdenspascha, bleef vasten tot 3 uur 's middags (het moment van het sterven van Christus), vierde dan liefdemaal en avondmaal (in de plaats van de Joodse Paasmaaltijd) en hield op de 16de Nisan het opstan- dingspascha. Polycarpus en Anicetus OMSTREEKS HET JAAR 160 bracht bisschop Polycarpus van Smyrna (Klein-Azië) een be zoek aan de bisschop van Rome, Anicetus. De beide heren hadden wel een en. ander met elkaar te bespreken, maar speciaal ook de Paaskwestie kwam aan de orde van behandeling. Polycarpus beriep er zich op, dat hij nog met de apostel Johan nes het Paasmaal had gehouden. Anicetus daarentegen wees op de overlevering van de kerk. En geen van beiden wist de ander te overtuigen. Maar men scheidde gelukkig niet met hete hoofden, doch koude harten. Men boog voor eikaars overtuiging en ten teken hiervan liet Anicetus in zijn eigen kerk door Polencarpus het avondmaal bedienen. In het jaar 190 of even latei- brak de strijd echter opnieuw uit en thans in alle felheid. Bisschop Viktor van Rome leefde al sterk in het bewustzijn, dat zijn kerk het primaat had de eerste plaats in nam onder al de kerken en zeker stond boven de kerken van het oosten. Hij wilde deze laatste dwingen, zich bij de viering van het Paasfeest te schikken naai en fe houden aan de gewoonte van het' westen. Hij stelde zich in verbinding met andere landsker- ken. In Palestina, Pontus, Gallië, Osroëne, in Alexandrië, Corinthe en Rome werden synoden gehou den, op welke de gewoonte van het westen met betrekking tot de Paasviering tot de juiste werd verklaard. Verzet van het oosten DAAROP liet de grijze bisschop van Epheze, Polycrates, in naam van alle kerken van Klein- Azië een schrijven uitgaan, waar hij zich in beriep op grote voor vaders als de apostelen Philippus en Johannes, op Polycarpus, Thraseas, Sagaris, Papirius en Melito. Al deze bisschoppen en martelaren hadden het Paasfeest op de 14de Nisan gevierd. Hij, Polycrates zelf, kon in de Heilige Schrift ook niet anders vinden dan dat het zo moest zijn en ten slotte moest men Gode meer ge hoorzaam zijn dan de mensen. De felle Viktor, verbitterd door deze tegenstand, verklaarde de Gisteravond werd ds. F. van der Heijden, predikant ai, ue Hervormde Kerk te Loehem tij dens de Avondmaalsdienst in zijn kerk, juist toen de tweede g-roep van Avondmaalsgangers om acht uur aan tafel zou gaan, medege deeld dat er in de kerk brand was uitgebroken. De kerkgan gers verlieten na een kort gebed onmiddellijk het gebouw. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. Omtrent de oorzaak van de brand kan ge meld worden dat het rookkanaal van de heteluchtinstallatie een houten steunpaal heeft doen ont branden. De brand heeft zich voortgezet in de richting van het dakgebint. De brandweer was gisteravond om, tien uur nog be zig met het blussingswerk. De kerk was verzekerd. De dienst werd gestaakt nadat de organist zich ervan had over tuigd, dat er rook uit het dak kwam. De Lochemse brandweer was tien minuten na het alarm ter plaatse en bracht een waterslang door de toren in het dak van de kerk. De brand woedde aan de andere kant van de kerk. zodat deze slang over de gehele lengte van de kerk gevoerd moest wor den. Hier bleek, dat in de dak ruimte boven het koor brand ont staan was in twee balken, die de schoorsteen droegen. Deze balken waren van onder tot boven ver koold, waarbij het vuur door de nok van het dak langs de schoor steen naar buiten sloeg. Daar de brandweer spoedig water kon ge ven kon deze vuurhaard worden geblust vóór de brand uitbreidde. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten, tel. 2324. Van maandagmorgen 8 uur tot dinsdagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter Th. Bos, tel. 2303. Apotheek Klaassen is zondag en maandag geopend. oosterse kerken voor bijgelovig, verbrak eenvoudig de gemeen schap met hen en trachtte de an dere kerken te bewegen hetzelf de te doen. Dit ging echter vele bisschoppen te ver. Ireneus van Lugdunun richtte een waarschu wende brief tot Viktor. Hij wees er op, dat er weliswaar verschil in praktijk was tussen oost en west, maar beklemtoonde vooral de overeenstemming omtrent de heilsfeiten en de eenheid in ge loof tussen beide groepen van kerken. Hij herinnerde er Viktor aan, dat ook tijdens diens voor gangers het verschil al had be staan, maar dat toen desondanks beide groepen van kerken in vre de naast elkaar hadden geleefd en ook onderlinge gemeenschap hadden geoefend. En zo mislukte Viktors plan, de kerk van Rome te doen zege vieren over het oosten. Het algemeen Concilie in 325 te Nicea gehouden, besliste ten slotte ten gunste van het wester se gebruik. Vele kerken in het oosten accepteerden dit besluit, ook al hielden anderen, die daar om Quartodecimanen (mensen van-de-veertiende) werden ge noemd, streng aan de oudtesta mentische datum vast. (Nadruk verboden.) Iiiiiiiiiniii IIIIIIIÜ BINNENVERINGBED jj hei beste bed ooit gemaakt VEEL BEWOLKING Het weer in West-Europa werd de laatste dagen in ongunstige zin beïnvloed door een aantal storingsgebieden. Één ervan ver oorzaakte op de Britse eilanden op verschillende plaatsen tijde lijk sneeuwval. Een ander ver plaatste zich vrijdag in noord oostelijke richting van de Golf van Biscaye naar Noord-Frank rijk. Ter weerszijden van deze sto ring kwamen grote tempera- tuurtegenstellingen voor. Aan de oostzijde v.vi de baan kwa men maximumtemperaturen van ongeveer 15 graden voor en vielen er op verschillende plaat sen regen- of onweersbuien. Aan de westzijde van de baan meldden sommige stations in Noordwest-Frankrijk maximum temperaturen van slechts 2 gra den, terwijl vrijdagavond daar op enige plaatsen sneeuwval gemeld werd bij temperaturen om het vriespunt. In de buurt van Le Havre lag zelfs 3 centimeter sneeuw. De ontwikkeling van de alge mene luchtdrukverdeling is een zodanige, dat de storingsgebie den nog enkele dagen in de buurt van ons land zullen blij ven, al zal de activiteit ervan wel gaan afnemen. Dit betekent dat het weer vooral aanvanke lijk een veranderlijk karakter zal behouden en de tempera- tuien aan de lage kant zullen blijven. medegedeeld door het K. N. M. I-, geldig tot zaterdagavond. Veel bewolking. Veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen zuid en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. ZONDAG 6 APRIL v.m. n.m- Breskens 3.01 3.28 Terneuzen 3.36 4.03 Hansweert 4.16 4.43 Walsoorden 4.26 4.53 MAANDAG 7 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.45 4.16 4.20 5.00 5.10 4.51 5.31 5.41 ZON op onder op April. 5 6.08 19.19 21.31 6 6.06 19.21 22.48 7 6.03 19.22 23.57 8 6.01 19.24 MAAN onder 6.38 7.15 7.58 8.48

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1