De Wereldtentoonstelling 1 Klein en groot verlof voor de dienstplichtigen van de landmacht Buitenlands nieuws Rechtszaken DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN 12 Van grote betekenis voor Nederland Wie profiteren er? Wat doet onze V. V. V. DE INVLOED VAN ARBEIDSTIJD VERKORTING OP HET ALGEMEEN OUDERDOMSPENSIOEN Grote zuigkracht NOODTOESTAND IN CALIFORNIE ZESLING WAS APRILMOP Westduitse schoolkinderen bang voor niemand Ernstige verwaarlozing in Brussels bejaardenhuis Boksen strenger gereglementeerd Vrouwen in het Hogerhuis Busstaking in Londen op 4 mei Kleurlingen kiezen in Kaapprovincie MINISTER CALS SCHREEF BRIEF AAN OUDERS Vrijdag 4 april 1958 jaargang no. 4337 neuzen dan 100 jaar lectie ihuis goud en zilver Weldra zal de grootste wereldtentoonstelling, die ooit gehouden werd, haar poorten voor het publiek openen. Dertig a veertig miljoen bezoekers worden er verwacht, waaronder gemiddeld ongeveer 4000 Nederlanders per dag. Wie plannen heeft naar Brussel te gaan, make zich er geen illusies over dat men deze étalage van economisch kunnen der moderne wereld in één dag kan bezoeken. Vanzelfsprekend kan men 'n dagtocht maken, maar dan kieze men tevoren enkele pa viljoens of paleizen uit, die men met een bezoek denkt te vereren, want het is niet mo gelijk een terrein van 200 ha binnen een etmaal te door kruisen met zoveel manifes taties van techniek en we tenschappelijk kunnen. De totale afstand langs al het gebodene wordt op 150 km geschat. Men is dus wel ge- De vraag rijst waarom te Brussel een gebouwencomplex is neergezet, dat op een uitgave komt van 400 miljoen francs, die men weliswaar terug verwacht in de vorm van entreegelden en andere ontvangsten, maar tocih een enorm risico oproepen. Nederland heeft ƒ8 tot 9 miljoen geworpen op dit monster altaar van de god der nieuwsgierigheid en men doet dit niet zonder er iets voor terug te verwachten. De waarde van een wereld- t< ntoonstelling ligt allereerst in 't vlak van een gezonde eco nomische rivaliteit tussen de deelnemende landen. In deze tijd van snelle berichtgeving en grote tegenstellingen tussen de belangrijkste economische sy stemen gaat het er de grote na ties als Amerika en Rusland in belangrijke mate om de gunst van de grote massa te verwer ven. Met een niet te vertalen woord noemen we het verster king van de „public relations", een vorm van reclame waar zelfs de grote bedrijven niet meer buiten kunnen en dus ze ker niet de verschillende sta ten, waarvan er liefst vijftig met een inzending zullen ver schijnen. Waar Rusland met een ge weldig gebouw van tegenwoor digheid blijk geeft, konden dit maal ook de Verenigde Staten geen verstek laten gaan. Zij verschijnen met 'n rond paleis, dat een kleine 60 miljoen gul den kost. Paal en perk Tn de loop der tijden hebben verschillende landen zich op 'n bepaaic terrein van de indu striële pioduktie een goede naam verworven. Zij zullen wil len bewijzen dat zij die naam waard zijn, waardoor hun ex port op dat gebied kan toene men. Andere landen steken de vroegere favorieten naar de kroon en daaronder zijn vele onge landen, die aan de wes terse wereld vooral willen laten zien dat zij hun plaats onder de economische zon ook verdienen. Al met al is het geen wonder dat er meer dan 70 verschillen de tentoonstellingingsgebou- wen hun deuren nodigend voor de bezoekers open zetten. Wanneer er dergelijke be langen op het spel staan, zo zal men zich afvragen, heeft het dan geen zin om dit soort ma nifestaties met kortere tussen pozen te herhalen. Inderdaad zou dit ook gebeuren wanneer er bij internationaal verdrag geen paal en perk aan was ge steld. In 1928 werd een groot aantal staten het er over eens dat rnen slechte éénmaal in de zes jaar een wereldexpositie zal organiseren en dat deze slechts "enmaal per 15 jaar hetzelfde land mag worden gehouden. Vóór 1928 kon men inderdaad spreken van chaotische toe standen op dit gebied. Wie zin had organiseerde een wereld tentoonstelling. Ondanks de daaraan verbonden grote fi nanciële risico's presteerde men het van 1851 tot 1914 liefst 22 maal een dergelijk evenement tot stand te brengen. Of zij alle een groot succes werden is niet bekend, maar een bestendiging van 'n wereldtentoonstellings ziekte werd algemeen onge wenst geacht. Vanzelfsprekend zal de we reldtentoonstelling 1958 voor België op zijn meest eeDi topjaar brengen in tal van economische sectoren en op zijn minst voor het toerisme. Wij y vezen er reeds op dat het bezoek aan Brussel wel een of meer over nachtingen noodzakel ijk maakt. De invloed op het b otelwezen» die hiervan uitgaat, is zo sterk, dat dit in geheel Bulgië reeds nu merkbaar is. Ook tal van Zuidmederlandse steden en dorpen zul len van de tentoonstelling profileren en ln groter verband geziei i mag men voor de gehele Beneli ïx een toe ristisch topjaar v erwachten. Duizenden Amerika.® en, die niet zo gemakkelijk Euri ipa als him akantie-oord zoud en kiezen, komen door de teni nonstelling over het dode punt heen. Die Noord- en Zuidamerikanen be perken him bezoek stellig niet tot België. Eenmaal over de At lantische Oceaan zuillen zij zo veel mogeljjk van ons wereld deel willen zien. Amsterdam en andere steden en dorpen, die meer nood waar ts li ggen zullen zich nog economisch aan de gloed van de wereldtentoonstel ling kunnen warmen. Ook veel bezoekers uit Euro pees landen zullen, eenmaal in het westen zijnde, zich niet de kans willen laten ontglippen om eens iets van ons land te zien. Wanneer de weersomstan digheden ons niet te zeer in de steek laten, kunnen veel ge meenten juist in dit jaar 1958 zoveel reclame maken voor de geneugten van een vakantie in Nederland, dat zij er nog jaren lang de vruchten van kunnen plukken. Aan de activiteit van de on derscheiden V. V. V.'s worden hoge eisen gesteld. Heeft men de beschikking over een folder in de voornaamste talen waarin op de bezienswaardigheden van een bepaalde plaats of streek de aandacht wordt gevestigd? Kan men in voorkomende ge vallen beschikken over tolken, die in staat zijn bezoekende vreemdelingen voor te lichten en de belangrijkste beziens waardigheden te tonen? In de opgestelde raming voor het buitenlandse bezoek aan de wereldtentoonstelling verwacht men er gemiddeld 4600 Fran sen en 2800 Engelsen per dag. Men kan er zeker van zijn dat' een deel van deze reizende vreemdelingen als een verleng stuk van het bezoek aan België ook Nederland zal aandoen. Dit temeer omdat de Nederlandse inzending in Brussel (na Rus land 't grootst in oppervlakte) op sprekende wijze de aandacht op ons land zal vestigen. Voor het hotel- en restaura- tiebedrijf en het' Nederlandse vervoerswezen zal 1958 onge twijfeld een topjaar worden. Dit zal niet nalaten de winst cijfers in deze bedrijfstakken gunstig te beïnvloeden. Met na me de ondernemingen op 't ter rein van personenvervoer zul len ondanks de snel verflau wende conjunctuur op 'n voort durende bezetting van hun ap- Onlangs heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid zich tot de Sociaal-Economi- sohe Raad gewend met de vraag of en, zo ja, in hoeverre wijzigin gen in de loonindex, die het ge volg zijn van arbeidstijdverkor tingen, voor de herziening van het algemene ouderdomspensioen buiten beschouwing dienen, te worden gelaten. In zijn thans uitgebracht ad vies wijst de SER erop, dat, blij kens de memorie van toelichting bij het ontwerp van de algemene ouderdomswet, de koppeling van het pensioen aan de loonindex ten doel heeft dat enerzijds reke ning wordt gehouden met de wij zigingen in de koopkracht van het geld en anderzijds de ontwik keling van de nationale welvaart in het bodempensioen tot uit drukking wordt gebracht. De vraag rijst dus of een toeneming van de vrije tijd als een wel vaartsstijging moet worden aan gemerkt die in de hoogte van het algemene ouderdomspensioen tot uitdrukking dient te worden ge bracht. De raad, die de term „welvaart" in dit verband meent te mogen Interpreteren als „ma teriële welstand", acht het met de minister een bezwaar dat van een omvangrijke groep der Ne derlandse bevolking i.e. de pensioentrekkenden een ver grote vraag naar goederen zou uitgaan op een tijdstip dat de produktiviteit per manjaar van de arbeidenden zulk een vergro ting niet wettigt. Dit brengt de SER tot de conclusie dat een ar beidstijdverkorting in het alge meen geen reden mag zijn tot herziening van het algemene ouderdomspensioen. paraat kunnen rekenen. Men denke aan de toeringcarbedrij- ven. Deze extra-trekpleister zal de reiskosten naar andere delen dwongen een keuze te doen. Zij, die gewend zijn elke nieuwe ontdekking eens wat nauwkeuriger gade te slaan kunnen er nu wel vast een week voor reserveren! van ons werelddeel ongunstig beïnvloeden. Het gevaar bestaat hierdoor dat zij met het bere kenen van te hoge prijzen het voor hen bestemde gedeelte van de vakantiemarkt voor de ko mende jaren bederven. De on dernemer met een blik, die ver der ziet dan vandaag, zal dit beseffen en er zijn bedrijfs- en prijspolitiek op afstemmen. Niettemin vormt ons land voor de bezoekers van Brussel een belangrijk doorvoer- en afvoer- land, waarvoor een grote ver voerscapaciteit zal worden ge vraagd, waardoor de organisa tie van goedkope buitenlandse reizen deels achterwege zal blijven. Onder deze invloed èn omdat vele Nederlanders zelf de ten toonstelling zullen willen be zoeken, waarvoor zij een deel van hun vakantiegeld moeten bestemmen, is het waarschijn lijk dat meer landgenoten dan in andere jaren hun vakantie basis in eigen land zullen zoe ken met Zuid-Nederland als zwaartepunt. Ons pension-be drijf krijgt een goede gelegen heid zich van zijn beste zijde te laten zien. Moge dus het zwaartepunt van de draaiende reizigersas dit jaar in België liggen, al met al is het te voorzien dat alle Bene- luxlanden de kans krijgen aan grote groepen gasten uit alle delen der wereld hun aantrek kelijkheden te tonen. Wanneer daarmee onze naam als moder ne industriële staat wordt ver sterkt en die als land van op klompen gaande boeren wordt verzwakt, mogen wij daarvan slechts voordeel en grotere ex port verwachten. Drs. HERMES. (Nadruk verboden). De gouverneur van Californië heeft voor het gehele grondge bied van deze Amerikaanse staat de noodtoestand afgekondigd als gevolg van 't noodweer dat over stromingen veroorzaakt en het verkeer ontwricht. Vooral bij de bergpas van de Donner tussen Nevada en Cali fornië heeft1 het noodweer een. verwarde toestand geschapen, spoor- en wegverkeer is door hevige sneeuwval stilgelegd, ter wijl elders wolkbreuken de rivie ren tot alarmhoogte hebben doen wassen. Op verscheidene plaat sen hebben de autoriteiten eva cuatie gelast. Totnogtoe zijn vier mensen om het' leven gekomen en is er voor miljoenen schade aan de land bouw aangericht. Uit het zuiden zijn aardverschuivingen gemeld. Enkele plaatsen zijn afgesneden. Ook het telefoonverkeer is in sommige streken gestoord. Verpakking van 454 gram f 1 20 ALABASTINE HOLLAND N.V. LEIDSEGR4CHT 6 AMSTERDAM Het Teheraanse avondblad Keihna heeft donderdagochtend toegegeven dat zijn bericht over de voorspoedige geboorte van een zesling slechts een aprilgrap was. Doorgaans wordt de Keihan tol' een der meer ernstige Perzi sche kranten gerekend, aldus Reuter. Voor de dienstplichtigen van i opleiding tot de rang van korpo- de Koninklijke Landmacht in Ne. raai werden bevorderd; de dienst WEST-DUITSLAND „De onderwijzers zijn bang voor het ministerie van Onder wijs, dat op zijn beurt weer bang voor de ouders is. De ouders zijn bang voor de kin deren. Alleen de kinderen zijn voor niemand bang". Zo heeft de vice-voorzitter van de bond van onderwijzers, Stahl, de ver houdingen bij het lager onder wijs in de bondsrepubliek ge kenschetst. BELGIË derland zijn de data vastgesteld, waarop klein verlof in afwach ting van groot' verlof en waarop groot verlof wordt verleend. Voor hen, die opgekomen zijn voor de eerste oefening in febru ari 1957 zijn deze data resp. 3 augustus 1958 en 28 september 1958. Viel de opkomst voor de eerste oefening in april 1957, dan zijn deze data 28 september 1958 en 30 november 1958. Voor op komst in juni 1957 30 november 1958 en 1 februari 1959. In augus tus 1957: 1 februari en 3 juni 1959. In oktober 1957: 3 april 1959 en 3 augustus 1959 en in de cember 1957; 3 juni 1959 en 3 ok tober 1959. Uitgezonderd van deze rege ling zijn zij; die zijn opgeleid tot reserve-officier; zij, die van de officiersopleiding zijn ontheven wegens omstandigheden, afhan kelijk van hun wil; Zij, die van de officiers-opleiding zijn ontheven wegens omstandigheden, niet af hankelijk van hun wil, doch reeds tot de rang van sergeant of wachtmeester werden bevorderd; zij, die zijn opgeleid tot dienst plichtig onderofficier; zij, die van de onderofficiersopleiding zijn ontheven wegens omstandig heden, afhankelijk van hun wil; zij, die van de onderofficiers-op leiding zijn ontheven wegens om standigheden, niet afhankelijk van hun wil, doch gedurende de Een paashaas is meest zeer bedreven In het scheppen van vreugd in het leven Z'n advies luidt aldus: „Maak dit feest reuze knus Met TIP, beter is niet te geven!" Nieuwe limericks inz. aan H. BOOTZ N.V. - Amsterdam. Inz. Hr. M. H., R'dam ontv. 1 fl. TIP 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. Door AGATHA CHRISTIE. plichtige korporaals, soldaten der le klasse, en soldaten, die bij de parate rtoepen een functie ver vullen, waarvoor een opleiding van (totaal) 7 maanden of lan ger moest worden volbracht (in begrepen een eventuele detache ring ten behoeve van deze oplei ding bij een paraat onderdeel). Voor hen geldt de volgende re geling: Viel de opkomst eerste oefening in februari 1957, dan zijn de data van ingang van klein en groot verlof 7 november 1958 en 7 januari 1959; opkomst in april 1957: 9 januari 1959 en 9 maart 1959, in juni 1957: 12 maart 1959 en, 7 mei 1959; in augustus 1959 7 mei 1959 en 3 juli 1959; in oktober 1957 3 juli 1959 en 3 september 1959; in de cember 1957: 3 september 1959 en 3 november 1959. en worstelwedstrijden in het openbaar te verbieden. Het gewijzigde wetsontwerp komt thans hierop neer, dat boksdemonstraties en bokswed strijden slechts dan mogen worden georganiseerd, indien de deelnemers zo goed mogelijk zijn beschermd tegen ernstige inwendige en uitwendige ver wondingen, zoals kneuzingen en fracturen. Eenzelfde regle mentering zal voor worstelwed strijden worden gemaakt. ENGELAND De politie heeft een man en een vrouw, die te Brussel een tehuis voor bejaarden leidden, aangehouden op beschuldiging van misdadige verwaarlozing, nadat er de laatste tijd zeven inwoners waren overleden. Ongeveer vijftien bewoners werden met ambulances naar een ziekenhuis overgebracht, waar één van hen spoedig na aankomst overleed. Op advies van de politie werden de overi ge bejaarden door familieleden weggehaald. De politie was door verwan ten van de inwoners gewaar schuwd, nadat zich een opval lend groot aantal sterfgevallen had voorgedaan. Het tehuis, gelegen in een gegoede wijk van de Belgische hoofdstad, werd gedreven door de 42-jarige Eugène Stien en de 48-jarige Maria Konawak. Met 117 stemmen vóór, 50 te gen en 4 blanco heeft het Bel gische Huis van afgevaardigden een wetsontwerp aangenomen, dat de minister van Volksge zondheid machtigt reglementen samen te stellen ter voorkoming van verwondingen bij boks- en worstelwedstrijden. In '52 dien de de Katholieke afgevaardigde Phillipart een wetsontwerp in, waarin werd voorgesteld boks- 43) Poirot keek haar scherp aan. „U ziet, geloof ik, een beetje neer op de manier waarop ik het onderzoek leid," zei hij. „Niet zo, denkt u, zou een Engels onder zoek geleid worden. Daar zou al les netjes worden klaargemaakt; het zou helemaal tot de feiten be perkt worden een goed-geor- dende geschiedenis. Maar ik, ma demoiselle, heb mijn kleine origi- naliteiten. Ik kijk eerst naar mijn getuigen, ik bereken zijn of haar karakter en stel mijn vragen dienovereenkomstig. Slechts een ogenblik geleden deed ik vragen aan een mijnheer, die me zijn ideeën wilde vertellen over ieder onderwerp. Wel, hem houd ik strikt bij de zaak. Ik wil dat hij „ja" of „neen" antwoordt. Dit of dat. En nu komt u. Ik zie dade lijk, dat u ordelijk en methodisch zult zijn. U zult zich tot de zaak bepalen. Uw antwoorden zullen kort en bondig zijn. En omdat ik, mademoiselle, een beetje in de contramine ben, doe ik u heel an dere vragen. Ik vraag u wat u voelt, wat u denkt. Bevalt u die mehode niet?" „Houd u mij ten goede, maar het lijkt tijdsverspilling. Of mijn- Nadruk verboden. heer Ratchett's gezicht wel of niet in mijn smaak viel, zal u wel niet helpen, uit te vinden wie hem vermoord heeft." „Weet u wie Ratchett werkelijk was, mademoiselle?" Ze knikte. „Mrs. Hubbard heeft het iedereen verteld." „En wat denkt u van de Daisy Armstrong-gescheidenis?" „Dat was afschuwelijk," zei het meisje scherp. Poirot zag haar peinzend aan. „U komt van Bagdad, geloof ik, miss Debenham?" „Ja." „Naar Londen?" „Ja." „Wat hebt u in Bagdad ge daan?" „Ik was er gouvernante bij twee kinderen." „Keert u naar uw post terug na uw vakantie?" „Ik weet het niet zeker." „Waarom niet?" „Bagdad is zo ver weg. Ik ge loof, dat ik liever een betrekking in Londen neem, als ik een ge- chikte krijgen kan." „Juist. Ik dacht dat u misschien zou gaan trouwen." Miss Debenham antwoordde UITSPRAAK LN SCHROOT- AFFAIRE. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft donderdagmorgen de 56- jarige referendaris D. v. d. G., voormalig hoofd van de afdeling ijzer en staal van de directie industrie en handel van het mi nisterie van Economische Zaken, veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en negen maanden met aftrek van voor arrest, omdat hij als ambtenaar meerdere malen giften had aan genomen, ten gevolge of van wege het feit dat bij handelingen had gepleegd die in strijd waren met zijn plicht. Voorts werd hij voor vijf jaar ontzet uit het recht ambten te bekleden en stukken namens de overheid te onder tekenen. De referendaris had bekend dat hij van de directie van de N.V. Zeeuwse Metaalhandel te Vlisingen tiennduizenden guldens als steekpenningen had aange nomen, als beloning voor het af geven van valse verklaringen (zgn. derde-landenverklaringen) niet. Ze sloeg haar ogen op en zag Poirot vol aan. De blik zei duidelijk: „U bent impertinent." „Wat is uw mening over de dame, die uw coupé deelt, miss Ohlsson?" „Ze lijkt een aardig, eenvoudig mens." „Welke kleur heeft haar peig noir?" Mary Debenham staarde hem aan. „Bruinachtig natuurwol." „Ah! Ik mag er, hoop ik, zon der indiscretie over spreken, dat ik de kleur van uw peignoir op merkte op weg van Aleppo naar Stamboel. Licht muave, geloof ik." „Ja, dat is zo". „Hebt u nog een peignoir, ma demoiselle? Een vuurrode, bij voorbeeld?" „Neen, die is niet van mij." Poirot boog zich voorover. Hij was als een kat die een muis be sprong. „Van wie dan?" Het meisje trok zich wat terug, verschrikt. „Ik weet het niet. Wat bedoelt u?" - „U zegt niet: „Neen, zo een heb heb ik niet." U zegt: „Die is niet van mij." Met de bedoeling dat hij van een ander is." Ze knikte. „Iemand anders in de trein?" „Ja." „Van wie is hij?" „Ik zei u net, ik weet het niet. Ik werd vanmorgen tegen vijf uur wakker, met het gevoel dat de trein al een hele tijd stilstond. omtrent de herkomst van de door de Zeeuwse maatschappij verhan delde schroot. De officier van justitie had veertien dagen ge leden tegen v. d. G. een gevange nisstraf van twee jaar met af trek gevorderd. De rechtbank veroordeelde ver der de 33-jarige directeur van de N.V. Zeeuwse Metaalhandel B. M. uit Den Haag tot een gevan genisstraf van één jaar en een maand, omdat deze directeur aan de ambtenaar giften had gedaan welke hij deed als beloning voor handelingen die de ambtenaar had gedaan in strijd met de be diening van zijn plicht. De pre sident deelde mede, dat de voor arrest (circa twee maanden) niet kon worden afgetrokken, omdat de directeur voor een ander feit was veroordeeld dan voor dat gene waarvoor hij in voorarrest had gezeten. De rechtbank heeft echter bij het bepalen van de straf rekening gehouden met het voorarrest. De officier van justi tie had tegen de directeur een ge vangenisstraf van één jaar en zes maanden gevorderd. Ik deed de deur open en keek uit in de gang, denkend dat we bij een station waren. Ik zag iemand in een rode kimono een eind ver der in de gang." „En weet u niet wie het was? Was ze blond, of donker, of grijs?" „Ik weet het niet. Ze had een nachtnetje op en ik zag alleen haar achterhoofd." „En van gestalte?" „Nogal lang en slank, zou ik zeggen, maar het is moeilijk te beoordelen. De kimono was ge borduurd met draken." „Ja, ja, dat is juist draken." Hij zweeg een ogenblik. Hij mompelde in zichzelf: „Ik begrijp het niet. Ik begrijp het niet. Er is geen touw aan vast te knopen." Dan, opziend, zei hij: „Ik hoef u niet verder op te houden, mademoiselle." „O!" Ze scheen enigszins be duusd, maar stond terstond op. In de deur echter, aarzelde ze een ogenblik en kwam toen terug. „De Zweedse dame miss Ohlsson, niet? schijnt nogal te tobben. Ze zei dat u haar gezegd hebt, dat zij de laatste was, die de man levend heeft gezien. Ze denkt, geloof ik, dat u haar daar om verdenkt. Mag ik haar niet zeggen, dat ze zich vergist? Heus, weet u, dat is nu een schepsel dat geen vlieg kwaad zou doen." Ze glimlachte even terwijl ze sprak. Het Britse Lagerhuis heeft woensdag met 292 tegen 251 stemmen 'n wetsontwerp goed gekeurd waardoor het mogelijk wordt dat vrouwen zitting ne men in het Hogerhuis. Als koningin Elisabeth haar handtekening onder het wets ontwerp zet, betekent dit dat een traditie van 700 jaar door broken wordt. Labour stemde tegen. De vakbondsleiders van het Londense autobuspersoneel heb ben woensdag besloten overeen maand een staking uit te roe pen ter ondersteuning van loon eisen. De staking zal op 4 mei beginnen. De bonden eisen voor de 50.000 man buspersoneel in Londen een loonsverhoging van tien shilling en zes pennies per week. Een scheidsgerecht had onlangs een loonsverhoging van acht shilling en zes pennies aangeboden, doch alleen voor de 36.000 man van de autobus sen op de stadslijnen. Ais de eisen van de bonden ingewil ligd woiden, zal dit de Londen se vervoersorganisatie 15 mil joen gulden per jaar kosten. Men verwacht, dat „inwilli ging van de eisen van het Lon dense buspersoneel het sein zou zijn voor een serie looneisen van andere vakbonden in het land. Vakbonden van 180.000 gemeentelijke en particuliere busondernemingen buiten Lon den hebben woensdag reeds be sloten um nieuwe nog niet nader gespecificeerde loon eisen in te dienen. ZUID-AFRIKA. (Wordt vervolgd.) Een stembureau was donder dag beplakt met de woorden „schijnverkiezing" en oproepen tot een boycot toen de kleurlin gen van de Kaapprovincie voor het eerst begonnen te stemmen op een aparte lijst. De stemming is een voorver kiezing van de Zuidafrikaanse algemene verkiezingen op 16 april. De kleurlingen gemengdbloe- digen) van de Kaapprovincie moeten uit twaalf blanke kan didaten er vier kiezen, die hen zullen vertegenwoordigen in de Volksraad (Tweede Kamer). Geen van de twaalf kandida ten is aangewezen door een gro te politieke partij, maar sommi gen zeggen de steun te hebben van hetzij de regerende natio nale partij of de verenigde (op positie-) partij. Het aantal kiesgerechtigde kleurlingen bedraagt 29.000. Als onderdeel van de voorlich tingscampagne 1958 „Een loop baan bij het onderwijs" heelt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, op 31 maart aan de ouders of verzorgers van 45.000 leerlingen die dit jaar hun eind examen doen 27.000 van ulo-leer lingen, 15.000 van leerlingen van gymnasia, hogere-burgerscholen, lycea en andere dagscholen voor m.o., alsmede 3.000 van de hoge re technische scholen) een brief gericht. Bij iedere brief was o.a. een folder gevoegd, bestemd voor de leerlingen zelf. Op dezelfde datum heeft de minister zich ook rechtstreeks gericht tot ongeveer 20.000 do centen van de genoemde scholen, alsmede tot die van de huishoud scholen, de kunstnijverheids scholen, en van de instituten voor de opleidingen tot m.o. en n.o.-akten. He» zich rechtstreeks richten tot de ouders en docenten werd mogelijk gemaakt doordat bijna 95 van de besturen en hoofden der betrokken onderwijsinstellin gen gevolg heeft willen geven aan het tot hen gerichte verzoek van de minister om het ministe rie in het bezit te stellen van de vereiste adressenmateriaal. Mi nister Cals is voor deze mede werking zeer erkentelijk en heeft de betrokken besturen en hoof den schriftelijk zijn dank betuigd.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5