Binnenlands nieuws UIT DE PROVINCIE Eric de Noorman - De ontembare Explosie in de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent AGENDA 1 zwaar-, 4 minder ernstig en 11 licht gewonden DE STAND VAN DE WERKGELEGENHEID IN ZEELAND KERKDIENSTEN DAG DER VERZAMELAARS 1958 Vragen aan de minister GEDENKPLAAT IN RIDDERZAAL? TERNEUZEN. MIDDELBURG SLUIS VLAGGETJESDAG 1958: 17 MEI Li!-;....'!'"' v Te ongeveer kwart over drie werd gistermiddag de gemeente Sas au Gent opgeschrikt door een geweldige explosie op de N. V. Stijfsel- en Glucosefabriek „Sas van Gent.'' Wet een geweldige steekvlam werden het dak, de zijwanden en ramen van de z.g. „hal" van de fabriek uit elkaar gerukt. In dit gebouw wordt het maiszetmeel gebuild en opgezakt. Op tot nog toe onverklaarbare wijze is de met droge bloem ver zadigde lucht in dit gebouw tot explosie gekomen, waarna on middellijk een felle brand ont stond en grote hoeveelheden maiszetmeel en droge stijfsel verloren gingen. Spoedig bleek, dat door het neerstortend puin en de wegge slingerde metaaldelen er onder de arbeiders vele gewonden wa ren, die bovendien nog brand wonden hadden opgelopen. De t'abrieks-EJH.B.O. was direct in actie, daarbij geassisteerd door vele helpers. De ijlings gewaar schuwde dokter Van Loy was spoedig ter plaatse. Op het ogenblik, dat de explo sie plaats vond, waren in dit ge bouw zes arbeiders aanwezig, die allen door het puin werden ge troffen en brandwonden oplie pen, terwijl tien arbeiders, die in andere afdelingen van het fabriekscomplex aan de arbeid waren door rondvliegend puin en metaaldelen getroffen wer den of bij reddingspogingen brandwonden opliepen. Per ambulance werden de ge wonden naar het R.K. zieken huis te Sluiskil overgebracht. Inmiddels was de bedrijfs brandweer in actie gekomen, terwijl kort daarop ook de ge meentelijke brandweer met zijn beide brandspuiten verscheen. De vuurhaard bevond zich be neden aan de builmachine en opzakmachine terwijl ook boven in 't dak een felle brand woedde. De bedrijfsbrandweer kon door te geringe druk op de waterlei ding niet zo hoog komen om de brandhaard boven in het ge bouw aan te vallen. Toen de Sasse brandweer arriveerde werd de lagedruk spuit aan het ka naal opgesteld en de hogedruk spuit tussen de bedrijfsgebou wen gedirigeerd, waarna onmid dellijk begonnen werd de vlam men boven in het gebouw te be- bestrijden. Inmiddels kreeg men assisten tie van de bedrijfsbrandweer van de nabijgelegen Coöpera tieve Suikerfabriek en de brand weer van Westdorpe. De brand weren van Sluiskil en Terneu- zen, die gealarmeerd waren, wer den in reserve gehouden. Met een twintigtal stralen werden de vuurhaarden bestre den. Dank zij dit massale in grijpen was men omstreeks vier uur de brand meester en kon men beginnen met het nablus sen. De brandweer stond voor de zware taak om zo spoedig mo gelijk de brand te blussen en te voorkomen dat de belendende afdelingen, die in volle bedrijf bleven, zo weinig mogelijk wa terschade opliepen. Door de zeer lage ligging van enkele gebouwen kon dit niet altijd voorkomen worden. Het gehele gebouw bood een troosteloze aanblik na de blus sing. Honderden zakken mais- zetmaal en stijfsel, door de vuur gloed verteerd, verspreidden hun inhoud waardoor de bodem be dekt was met een mengsel van maismeel, stijfsel en water. Nader vernemen wij, dat zwaar gewond werd de 51-jarige L. de Vries uit Sas van Gent. Minder ernstig werden gewond de 43-jarige F. de Bakker uit Westdorpe en de 38-jarige L. David uit Wachtebeke. Beide laatstgenoemden zijn ongehuwd. Verder werden nog in het zie kenhuis opgenomen de 57-jarige E. van de Walle en de 38-jarige C. Oosterlinck uit Zelzate. Bei den zijn gehuwd. De namen der overige gewon den zijnM. Brouwer, L. van de Broecke, C. de Vrieze, E. Cou- vreur, K. de Vleeschouwer en A. van Vlaanderen, allen uit Asse nede; G. Bouchier uit Westdor pe, A. v. d. Wijngaard uit Wach tebeke, R. Maas uit Sas v. Gent en R. Renier en E. Tack, beiden uit Zelzate. Deze konden na in het bedrijf verbonden te zijn of na een kleine nabehandeling in het ziekenhuis, naar hun wo ning worden gebracht. Op de plaats van de brand zagen wij de directie van de fa briek en burgemeester en wet houders van Sas van Gent. Volgens de directie zal de be- drijfsgang slechts weinig vertra ging ondervinden, al zullen en kele afdelingen en ook de ex port wel enigszins gestagneerd worden. Enkele honderden meters van de fabriek werden brokstukken van puin en machinedelen aan getroffen. De schade wordt door de ver zekering gedekt en is op honderdduizend gulden niet te schatten. Zo op het oog moeten diverse gebouwen gesloopt wor den, daar door de kracht van de explosie vele muren werden ontzet. Vanzelfsprekend was er van de zijde der bevolking en uit de omgeving zeer grote belang stelling. Hieronder volgt de stand van de geregistreerde arbeidsreserve per ultimo februari en maart '58, gesplitst naar mannen en vrou wen bij de verschillende Gewes telijke Arbeidsbureaus in Zee land. Goes: febr. 898 mannen, 90 vrouwen; maart 815 mannen, 111 vrouwen. Middelburg: febr. 1199 man nen, 30 vrouwen; maart 1234 mannen, 57 vrouwen. Terneuzen: febr. 1944 mannen, 130 vrouwen; maart 1635 man nen, 106 vrouwen. Zierikzee: febr. 625 mannen, 59 vrouwen; maart 556 mannen, 54 vrouwen. Zeeland: febr. 4666 mannen, en 312 vrouwen; maart 4240 man nen en 328 vrouwen. VRIJDAG 4 APRIL. (Goede Vrijdag.) GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Hoek: 6 uur Ds. C. Bijl. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege.") Terneuzen: 7.30 uur leesdienst. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 7.30 uur „Een uur bij het Kruis", o.l.v. kapt. J. Gout. De „dag der verzamelaars", die vorig jaar voor liet eerst in Am sterdam werd gehouden, is voor dit jaar vastgesteld op zondag 18 uei a.s. in de Koopmansbeurs te Amsterdam. De Ned. Vereniging „De Ver zamelaar", afdeling Amsterdam, is de organisatrice van deze in ternationale ruilbeurs en van de daaraan verbonden nationale tentoonstelling, welke laatste reeds op zaterdagavond 17 mei zal worden geopend. Meer dan 80 exposanten zullen hun verzamelingen tentoonstel len. Hiertoe behoren niet alleen postzegels, sigarenbandjes, sui kerzakjes, iiicifermerken, bier viltjes en tinnen figuren maar ook „magische gedenkwaardig heden", badhanddoeken, antieke kinderboeken (men zal het eerste in Nederland uitgegeven kinder boek kunnen zien), opera's en vlugschriften. Gezien, de belangstelling van 't vorig jaar. wordt ook thans druk bezoek uit' binnen, en buiten land verwacht. Een Belgische verzamelaarsclub heeft haar komst reeds" aangekondigd. Het Tweede Kamerlid de lieer Gerbrandy heeft aan de minister president gevraagd: 1. Is het de minister-presi dent bekend, dat' H. M. de Konin gin Elisabeth II in de Westmin ster Abbey een gedenkplaat heeft onthuld, waarop in sobere, in drukwekkende woorden zij her dacht werden, die zoveel tot de ontwikkeling van India hebben bijgedragen? 2. Is de minister-president liet van oordeel, dat de tijd is gekomen, dat aan onze dankbaar heid tegenover de figuren en te genover de diensten, die ge durende het Nederlands bestuur over Indonesië zulk een groot werk aldaar hebben tot stand ge bracht, op eenvoudige en voor name wijze openlijk uitdrukking wordt gegeven? 3. Is de minister-president niet van oordeel, dat deze in vraag 2 bedoelde erkenning zou kunnen geschieden door b.v. in de Ridderzaal een passende ge denkplaat aan te brengen, waar op aan deze erkenning op sobere wijze uitdrukking wordt gege ven? „MINIATUUR-WALCHEREN" WAARSCHIJNLIJK VOOR LAATSTE MAAL GEOPEND. „Miniatuur-Walcheren", de kleine polder in Middelburg, heeft donderdag voor de vijfde maal haar poorten voor het pu bliek opengesteld. Over deze heropening, die verricht werd door de burgemeester van Mid delburg, mr. Joh. de Widt, hing echter de schaduw van het be sluit van het bestuur van de Stichting „Nieuw-Walcheren", enige maanden geleden ge nomen, om uit financiële over wegingen deze miniatuur-polder aan het eind van dit seizoen de finitief te sluiten, tenzij de bur gerij financiële medewerking ver leent. Voordat burgemeester De Widt de officiële heropening verricht te, heeft de waarnemende voor zitter van de Stichting, mr. D. F. P. Hoegen, een korte uiteenzet ting gegeven over het ontstaan van „Miniatuur-Walcheren" en de aandacht gevestigd op de moeilijkheden, die het stichtings bestuur bij de exploitatie onder vindt. De opheffing is ingegeven door verstands overwegingen, doch het laatste woord is aan de burgerij, aldus mr. Hoegen. Mr. De Widt merkte in zijn toespraak op, dat men node de miniatuurpolder zal zien verdwij nen en hij vertrouwde, dat hij, die de vijfde heropening mocht verrichten, niet als hekkesluiter zal fungeren. Het voortbestaan der miniatuur is uit vele oogpun ten aan te bevelen, al zou het alleen maar zijn om de symboli- che achtergrond: de goede sa menwerking op Walcheren. Als aandenken werd burgemeester De Widt een pop in Zeeuws cos- tuum aangeboden. „Miniatuur-Walcheren" is dit jaar weer met enige objecten uitgebreid, O.a, een aan de hui dige toestand aangepaste spoor lijn met elektrische bovenleiding en bijbehorend treinstel, aange boden en vervaardigd door de Nederlandse Spoorwegen, die hieraan een bedrag van ruim 7000 hebben besteed. In de rails werden 18.000 schroeven verwerkt en de bovenleidingen bestaan uit meer dan 500 draad jes. Verkeersongeval Gistermiddag te 2 uur had op het kruispunt AxelsestraatVan Steenbergenlaan bij de rijwiel handel van de firma Mannaert, een aanrijding plaats tussen twee auto's, welke beide aanzienlijk werden beschadigd. De heer C. R.. rijdende uit de richting van de brug, begon bij het naderen van de Van Steenber genlaan voor te sorteren tenein de deze straat in te rijden. Op dat moment naderde een meisje ped delend op haar fiets op het rij wielpad dit kruispunt. De heer R-, die op het naderen van het meisje lette en vaart minderde, bemerkte te laat, dat uit de tegen overgestelde richting een groen tewagen naderde, welke bestuurd werd door de groentehandelaar A de L. 'Hoewel de heer R. daarop zijn auto snel liet optrekken en de heer De L. krachtig remde, kwam de rechterzijde van de groentewagen in botsing met de rechterachterzijde van de perso nenauto, waardoor beide voertui gen beschadigd werden. Propaganda- en ledenwerf actie Koningin Wilhelmina- fonds. De alhier door de afd. Terneu zen van de Nederl. vereniging tot steun aan het Koningin Wilhel- minafonds, in samenwerking met de plaatselijke afdeling van de Nederl. Federatie voor vrouwelij ke Hulpverlening, in de tweede helft van maart georganiseerde propaganda- en ledenwerfactie is een groot succes geworden. Het ledental is vermeerderd met 137 en dat van de contribuanten met 253, zodat het aantal leden thans is gestegen tot 260 en dat der contribuanten tot 500. De totale opbrengst van de actie bedroeg 1425. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrich ting werd in de maand maart 1958 door totaal 3167 personen bezocht, tegenover 2897 perso nen in de maand daarvoor. Installatie vice-president Ar rondissementsrechtbank. Tijdens een zitting van de meervoudige kamer der arrondis sementsrechtbank te Middelburg heeft woensdag de installatie plaats gehad van mr. B. S. Sie- perda als vice-president. Mr. Sieperda, die 17 jaar gele den zijn loopbaan bij de recht bank te Middelburg als substi tuut griffier begon, en na vijf jaar tot rechter werd benoemd, volgt als vice-president mr. A. J. W. van Royen op. Tijdens zijn installatiered- heeft de president, m. P. van Em- pel, de verheugenis der recht bank over deze benoeming uitge sproken, temeer, omdat in de loop der jaren een bijzonder prettige samenwerking is ont staan. De officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, die geluk wensen namens het parket aan bood. sprak eveneens met waar dering over de gegroeide samen werking en de griffier, mr. J. W. Muller, sloot zich hierbij aan, evenals de deken van de balie, mr. C. M. Kegge. Vergadering „S. P. I" De plaatselijke middenstands organisatie „S. P. I" hield een vergadering in café „Lammins- vliet" onder leiding van de heer C. du Fossé. De belangstelling was groot, mede met' het oog op een causerie van de heer Kor- stanje, rijksconsulent voor de middenstand te Goes. De heer Korstanje hield een inleiding over verschillende problemen van de middenstand, waarbij de Sluisse middenstanders ten nauwste zijn betrokken en beant woordde daarna een groot aan tal vragen. Hierbij werd hij ge assisteerd door de heer Du Bois, die het' Econbmische Instituut voor de Middenstand vertegen woordigde. Na de causerie werd o.m. besloten in principe mede werking te verlenen aan de om- zetstatistiek om- de plaats van de Sluisse middenstand te bepalen in vergelijking met de landelijke situatie. Aan de aanwezige leden werd de nieuwe folder over Sluis uit gereikt'. Deze folder geeft een goed beeld over de bezienswaar digheden in Sluis en omgeving. De doortrekkende groepen ouden van dagen zal een kleine versnapering worden aangeboden en de hieraan verbonden kosten zullen aan het eind van het sei zoen omgeslagen worden over de leden. Dit jaar zullen er geen grote feesten worden georganiseerd. Liever wil men in 1960 bijzonder goed voor de dag komen, want dan is het Belfort geheel ge restaureerd. In verband hiermee werd de contributie verhoogd en deze verhoging zal gestort wor den. in een reservefonds. Tijdens de rondvraag beklaag de een der aanwezigen zich over het' wisselen van Belgische va luta in Nederlands geld op de Provinciale boot. De Nederlandse tegenwaarde is aldaar veel te laag en dit wekt voor de Belgi sche doortrekkenden een slechte indruk en is voor het tourisme in Zeeuws-Vlaanderen weinig be vorderlijk. Het bestuur zegde toe hiernaar een onderzoek te zullen instellen. Parkeerterrein. Het parkeerterrein aan de Sint Annastraat is thans vrijwel ge heel ingewalst. Dit betekent voor de a.s. drukke Paasdagen een grote verlichting van het par keerprobleem. MAN SLOEG VROUW BIJ TWIST DOOD. Naar thans bekend wordt heeft de 45-jarige G. V. te Monster woensdagmorgen zijn 43-jarige echtgenote A. R. V.S. tijdens een ruzie met een hamer op het hoofd geslagen en daarna ver moedelijk gewurgd. Dit is uitgekomen na een on derzoek van de politie van Mon ster onder leiding van de korps chef, inspecteur Wurging, die een onderzoek instelde na een melding die een arts woensdag morgen op het politiebureau deed, dat de vrouw door een val bij haar huishoudelijke werk zaamheden om het leven was ge komen. De politie trof de vrouw inder daad levenloos aan op de over loop, boven aan de trap in haar huis aan de Zeestraat, maar kreeg reeds direct argwaan bij het zien van de verwondingen aan haar hoofd. Dr. Zeldenrust uit 's-Graven- hage stelde toen op verzoek van de politie een onderzoek in. De 45-jarige V. werd in arrest ge steld. 's Middags verrichtte dr. Zeldenrust sectie op het lijk- Hieruit bleek dat de vrouw een gewelddadige dood was gestor ven. De man heeft donderdagmor gen bekend de schuldige te zijn. Hij vertelde dat zijn vrouw aan het werk was en hem woensdag morgen omstreeks half elf naar boven riep om een luik te repa reren. Om nog onbekende oor zaak is toen ruzie tussen de ech telieden ontstaan, een twist die zo hoog liep, dat de man zich niet kon beheersen en zijn vrouw met een hamer enige slagen op het hoofd gaf. Zij was daarna niet dood, maar hij zou haar nog hebben vastgegrepen, zodanig dat ze door verstikking om hel leven kwam. VRIJDAG 4 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De Mau-Mau slaat toe. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, .8 u.: Artiestenbloed. Z ATERDAG 5 APRIL. TRNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: De Mau-Mau slaat toe. Concertgebouw, 3 u.: Jeugd voorstelling, Trouwe kamera den; 8 u.: De drie musketiers. Café „Kolkzicht", 7.30 uur: Knal-prijskaarting. DRIEWEGENTerrein Drie wegen, 4 u.: Voetbalwedstrijd Driewegen IHendon Group Hospitals F.C. SLUISKIL: Hotel „De Kroon", 7 uur: Eierorijskamp op het biljart. AXEL: Het Centrum, 3 uur: Kindervoorstelling van Puntje en Anton; 6.30 en 9 uur: The Sun Also Rises. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 u.: Artiestenbloed. Het Comité Vlaggetjesdag Scheveningen heeft bepaald, dat „Vlaggetjesdag 1958" op zaterdag 17 mei a.s. zal worden gevierd. Des morgens om 9 uur zal een bidstond voor de visserij worden gehouden. Om half drie zullen de gepavoiseerde visserschepen afvaren uit do haven van Scheve ningen om zich naar de visgron den tc begeven. De vloot zal in noordelijke richting dicht onder de kust passeren. Het zal dus meer een Vlagge tjesdag op oud-Hollandse wijze zijn waarbij de schepen steeds onmiddellijk ter visvangst ver trokken. Op Hemelvaartsdag, de don derdag onmiddellijk voorafgaand aan vlaggetjesdag zal de vloot opgetuigd en gepavoiseerd in de haven liggen. Het ligt in de be doeling nl. als het schip op die da:g binnen is) die dag 's mid dags aan schipper Arie Hofland en zijn bemanning van de SCH. 6 de wimpel van het Produktschap te overhandigen voor de best verzorgde haring van de Seheve- ningse vloot. De wimpel zal dan worden uitgereikt door dr. D J. van Dijk. voorzitter van het Pro duktschap voor Vis en Vispro- dukten. OUDE MAN VERONGELUKT Donderdagmorgen xs te Wom- mels (bij Bolsward; een onge luk gebeurd, dat aan de 81-ja rige E. Jongema, die in het rust huis Nij Stapert woonde, het leven heeft gekost. Toen de heer J. de oprit naar het rusthuis verliet en zonder op het verkeer te letten de rij baan overstak, werd hij aange reden door een personenauto. Hij overleed ter plaatse. WONING AFGEBRAND In de nacht van woensdag op donderdag is de woning van de familie Visser aan de Badweg te Rottum bij St. Johannesga, tot de grond toe afgebrand. Men heeft niets uit het huis kunnen redden. Het vuur, dat door een voor bijganger werd ontdekt, greep zo snel om zich heen, dat de fa milie Visser zich maar ternau wernood in veiligheid kon stel len. De heer Visser sr., die in de veronderstelling verkeerde, dat zijn kleindochter zich nog in de brandende woning bevond, ging opnieuw de vuurzee binnen en moest naderhand met ern stige brandwonden in het zie kenhuis te Keerenveen worden opgenomen. Naar werd medege deeld laat do toestand van het slachtoffer zich thans redelijk aanzien. De woning was verzekerd. VEERTIENJARIGE JONGEN VERONGELUKT. Op de Van Adrichemweg te Rotterdam (Overschie) is don- dermiddag de 14-jarige Chris- tiaan J. B. M. Ouweneel, wonen de aan dezelfde weg, noor een ongeval om het leven gekomen. Hij probeerde öp een rijdende groentewagen te stappen, maar gleed uit en viel eerst met het hoofd op het trottoir, waarna hij door een wiel van de wagen werd overreden. De jongen was vrij wel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Ziekenhuis Bergweg overgebracht. KLANDESTIENE ZENDER IN DE VAL Opsporingsambtenaren van de P.T.T. hebben woensdag in sa menwerking met de gemeente politie van Enschede de klan- destiene zender „Zwaluw" (ook genaamd „Trio" en „De Drent se boertjes") opgespoord en in beslag genomen. Er werd proces-verbaal opge maakt tegen de 22-jarige tex tielarbeider H. N. te Glaner- brug (gem. Enschede) en de 23- jarige H. R. te Enschede, even eens textielarbeider. „VOORZICHTIGE" CAFÉHOUDER Een caféhouder uit het noor den van Rotterdam, die woens dagavond de zaak van een con current „eer aandeed", dacht er plotseling met schrik aan dat hij een portemonnaie met 1200 gulden in zijn zak had. Hij vond dat wel een beetje gevaarlijk en daarom stopte hij de portemon naie met het geld op het toilet achterde stortbak. Later op de avond, toen hij onder drankin vloed was, wilde hij het geld weer bij zich steken, maar tot zijn grote schrik vond hij op de plaats niets terug. Hij vertelde zijn collega, dat hij beroofd was, waarop men de politie belde. De politie kwam, zag (achter de stortbaken vondde porte monnaie met het geld. MEER AANWIJZINGEN TEGEN EERKELSE ARTS Uit officiële bron vernemen wij, dat er steeds meer aanwijzin gen zijn gevonden, die het aanne melijk maken, dat de verdachte in de mysterieuze vergiftigings zaak in de Leeuwarder strafge vangenis, de Berkelse arts O., in derdaad schuldig is aan moord op zijn mede-gevangene, de 34- jarige L. uit Gouda. Uit het on derzoek is inmiddels komen vast te staan, dat de cyaankali, waar over dokter O. de beschikking had, door een familielid van dok ter O. in België werd verkregen. Met het oog op het lopende re cherchewerk kon inzake de per soon, die het vergif in België ver kreeg, nog geen nadere medede ling worden gedaan. 130. Een gebrul uit honderden kelen is het antwoord op Svein's uitdagende woorden. Als één man zet de troep Bohuslaners zich in beweging en stormt met gevelde speren op Erwin's groepje in... Het volgende ogen blik lpken de Noren verzwolgen te zijn in de vloedgolf van zwaarden, speren en schilden, die hen aan alle kanten pmringt... En terwijl Erwin, Svein en bun dappe ren een wanhopige, verbeten strijd leve- ren neemt Regin verweg in'Bo- huslan's burcht met toegekne pen oogjes de skalde op die door een paar krijgers binnengebracht is. Bebloed, bleek en met gescheur de kleren doorstaat de kleine man kalm Regin's stekende blik. ,;Ge hebt bet spel verloren, zo ge ziet", lispelt Regin met een grijns. „Vindt ge het zelf niet dom, dat ge zo in mijn valletje ge lopen zijt? Ik wist wel wat iij aan u had. Dat ziet gen u De skalde haalt de schouders op. „Ik heb mijn best gedaan voor een zaak, die goed is", antwoordt hij kalm, „ik heb er geen spijt van". „Spijt zult ge er gauw van krij gen. bond", sisi Regin, „dan zult ge... ook uw unverschillige masker wét laten vallen. De vorst van Bo- huslar bemoeit zich zelden met zijn gevangenen. Hij heeft kundige beulen genoeg om hen een kopje kleiner te makenMaar deze keer zal hij zélf u ebbehande len. En beneden, in de-folterka mers zult ge de tijd krijgen om uw vétraad te betreurentot de dood zich over u ontfermt BINNENBRAND IN AMSTERDAMS GRACHTENHUIS Een kleine maar hardnekkige binnenbrand heeft donderdag avond een aantal Amsterdamse brandweerlieden twee uur lang aan het werk gehouden. De brand ontstond omstreeks half zes op de vierde verdieping van een woonhuis aan de Nieuwe Herengracht, dicht bij de hoek van de Muidergracht, door het omverlopen van een brandende petroleumkachel. De zolderka mer aan de voorkant, die werd bewoond door de heer P. Boek hof, brandde geheel uit. De brandweer kon het vuur via een ladder van de motorspuit met één straal blussen. Nog bijna twee uur is men bezig geweest met het slopen van brandende dakgoten en houtwerk. De daar onder liggende étages liepen waterschade op. GEARRESTEERD ONDER VERDENKING VAN OPLICHTING Onder verdenking van oplich ting, c.q. valsheid in geschrifte heeft de Haagse politie gearre steerd de 26-jarige M. A. D. uit 's Gravenhage. De gearresteer de, wiens vader voor een dag blad puzzels samenstelt, heeft op twee inzendingen voor die puzzel een prijs gewonnen. De eerste keer een bedrag van ƒ3500 en de tweede m^ai een som van ƒ11.000. D. had zijn eerste oplossing ingezonden op naam van zijn echtgenote en de tweede op die van zijn schoon moeder. Zijn vader had inder tijd het desbetreffende dagblad gevraagd of er bezwaar tegen bestond dat zijn zoon aan de puzzels meedeed en toen ten antwoord gekregen dat zulks niet het geval was, mits de op lossingen op naam van een an der werden ingestuurd. De puz zels bestonden uit tien vragen, waarvan de vader er acht op stelde en de puzzel redacteur van de courant twee. Toen het dagblad bekend maakte dat de 11.000 gewonnen was door een zekere mevr. G. die achteraf de schoonmoeder van de zoon van de puzzelontwerper bleek te zijn werd een verkeerd adres vermeld. Dit had tenge volge dat degene, die op het abusievelijk vermelde adres woonde, overlast kreeg van mensen, die hem met het win nen van de ƒ11.000 feliciteer den. De man begaf zich wegens deze overlast naar de politie, die daarop een onderzopk in stelde. VIJFJARIG KIND OVERREDEN Op de Haverkampsweg te Epe is donderdagmiddag de vijfja rige W. B. door een legerauto overreden. De auto reeds ach teruit van een erf af en het kind is waarschijnlijk pp dat moment juist achter de wagen langs gelopen. JONGETJE UIT TREIN GEVALLEN Woensdagavond omstreeks kwart over tien is de 11-jarige A. van O. uit Oakleigh in Vic toria (Australië) bij Tilburg uit de daar passerende „Rhein- gold"-expressetrein gevallen en op slag gedood. De jongen, die a.s. maandag 12 jaar zou zijn geworden, was met zijn moeder op weg naar zijn geboorteplaats 's Gravenhage, teneinde daar een bezoek te brengen aan zijn grootvader die ziek ligt. Bij het onderzoek is gebleken dat de knaap van plan was naar het toilet te gaan, hij heeft de verkeerde deur geopend, sloeg uit de trein en kwam zo onge lukkig terecht dat hij direkt overleed. UITSLAANDE BRAND IN GRONINGEN Gistermorgen omstreeks ne gen uur is een felle uitslaande brand in de werkplaats van de rijwielzaak van de firma F. Kruizenga, aan de Kleine Gel- kingestraat te Groningen uitge broken. Het vuur greep snel om zich heen: in een moment stond de werkplaats in brand. De brand weer, die zeer snel met groot materieel aankwam, was het vuur in betrekkelijk korte tijd meester. Twee volwassenen en een jongetje van drie jaar werden bij deze brand gewond en moesten door de G.G. en G.D. naar het akademisch zieken huis worden gebracht. Het zijc de 21-jarige knecht J. B„ die in brand raakte, en zich dooi een sprong door een ruit in veiligheid trachtte te brengen, waar hij met zware brandwon den en een gebroken been bleef liggenvoorts de militair B. en de 3-jarige kleuter H. B„ die zich beiden bij 't uitbrekeh van de brand in de werkplaats be vonden. De brand is, naar nader blijkt, ontstaan doordat een tank met gemengde brandstof voor bromfietsen losschoot van de muur. De 21-jarige knecht J. B. was bezig, staande op een trapje, deze tank bij te vullen Waarschijnlijk heeft hij daarbij op de tank geleund. Plotseling schoot een plug uit de muur, tengevolge waarvan het reserr voir naar voren kwam en de knecht overgoten werd met de brandstof. Hij viel van het trapje én stond meteen in lich terlaaie, omdat de brandende kachel de benzine had doen ontvlammen. Zwaar gewond moest hij naar het akademisch ziekenhuis worden overge bracht. Voor zijn leven jvordt gevreesd.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2