De gevechten op Sumatra De economische recessie in de Verenigde Staten Staken der Russische kernproeven «li slimmigheidje» Verklaring van Hammarskjoeld DONDERDAG 3 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4336 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De opstand in Indonesië REGERINGSTROEPEN GAAN OVER TOT ACTIE IN N.-CELEBES NIET- COMMUNISTISCHE CHINEZEN IN DJAKARTA VERONTRUST K. P. M.-SCHIP „OPHIR" IN SINGAPORE AANGEKOMEN VERENIGDE STATEN EN INDONESIË STAKINGEN IN ITALIË Bijzetting Prins Willem V op 29 april vastgesteld Veerboot omgeslagen in Noord-India Eisenhower op persconjerende: Linnaeushof geopend Politie-optreden in 's-Gravenhage bij aprilgrap zal worden onderzocht Zweedse theorie over de afstamming van de mens WEERBERICHT HOOGWATER Rond-de-wereld-vlucht van Pan American vrijdag in Amsterdam. HET WEER ZON- en MAANSTANDEN Frankerlnc bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Rubriek Kleine Advertenties I géén handelsadver- tenties): 5 regels ƒ1.Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25 De revolutionaire regering heeft nieuwe maatregelen geno men om het vliegveld van Bu- kittinggi te beschermen tegen aanvallen van parachutisten, die volgens bepaalde inlichtingen spoedig verwacht kunnen wor den. Er zijn honderden scherp gepunte bamboestammen ron dom het veld en de landingsba nen geplant. De landingsbanen zelf zijn bedekt met tonnen. Een tiental soldaten heeft met mi trailleurs de wacht bij 't vlieg veld betrokken. Er hebben reeds geruchten de ronde gedaan, dat parachutis ten geland waren. Deze geruch ten zijn volgens de rebellenlei ders verspreid door de commu nistische partij-afdeling in Bu- kittinggi. Kolonel Dahlan Djambek, mi-v nister van Binnenlandse Zaken in de opstandige regering, heeft verklaard, dat er in de vooraf gaande 48 uur geen gevechten zijn geleverd. Er wordt nog ge wacht op verslagen over zware gevechten die twee dagen gele den in het gebied van Lubuk Djambi, 160 km ten oosten van Bukittinggi, hebben plaatsge vonden. Alle politieke partijen van West-Sumatra, met uitzondering van de communistische, hebben volgens kolonel Djambek een verklaring uitgegeven, waarin de bevolking wordt opgeroepen het gebied tegen de regerings troepen van Djakarta te verde digen. De verklaring was mede- ondertekend door de bevelheb ber van het derde regiment in Noord-West-Sumatra, Hutaba- rat. Djambek deelde voorts mede, dat majoor Nainggolan zijn troepen reorganiseert en op nieuw bewapent met het oog op een aanval op Medan. De troe pen van kapitein Pohan staan bij Pematang Siantar, op 65 km van Medan, zei hij. Djambek voegde hier aan toe, dat volgens berichten uit Dja karta in de boezem van de cen trale regering meningsverschil len aan de dag zouden zijn ge treden wegens de vrijlating der K.P.M.-schepen. Generaal Na- sution, de stafchef van het leger had de schepen willen gebrui ken voor vervoer van militai ren, doch premier Kartawidjaja had de vrijlating doorgezet. Radio-Padang verklaarde, dat duizend studenten in het dis- trict-Kaintji in Midden-Suma- tra zich voor de strijd tegen de regeringstroepen hebben ge meld. Woordvoerder van opstandelingen over „door communisten ge-inspireerde tegen-revolutie" De opstandelingen in Midden- Sumatra hebben een „tegen-re volutie" in hun steunpunten Pa dang en Bukittinggi onderdrukt, zo heeft een woordvoerder van de opstandelingen in Singapore verklaard. Hij zei, dat deze door „commu nisten geïnspireerd" was. Op het hoofdkwartier van de opstande lingen had hij vernomen dat vier zeer linkse politici vorige week werden gearresteerd en dat een majoor en twee kapiteins van de opstandelingentroepen waren ge vlucht. Het hoofd van de politie In de provincie werd vermist' en een bedrag van 2 miljoen rupiahs was niet te vinden, aldus de woordvoerder. Hij zei voorts, dat cr natuurlijk wijzigingen in be langrijke posten in de tegenrege ring aangebracht zijn. Een koe- r'er had hem op de hoogte ge steld van de pogingen tot een coup, ;*?e woordvoerder zei; „U kunt do V°ors,e"en '10e ernstig deze rwJa .communisten geïnspi- £ewees!™S,rtaad Z0U kllnnen zi5n bent 5ls u zich ervan bewust u e verantwoordelijkheid naar D ?!uiten van de opmars enino k'Wnggi berustte bij van de officieren die thans mée^H Trde"' Hij zei, dat men zona deze officieren zich tein n.VOegen bÜ 500 Javaanse kolomsten, die enkele kilometers Iip °ordel? van Padang wonen, vlioll °'leSISctle regering had uit k-ni .ul"en wapens voor deze weoraf- neergelaten, aldus de hen u.- °,er r' en van enkele van ii inirJ men dat ZÜ ziel1 tegen Lm? van de opstandelingen J. e en -militairen om hen te ontwapenen, hadden verzet. Radio-Padang en Bukittinggi niet gehoord Radiozenders in Singapore heb ben woensdagavond bericht, dat de radiostations te Padang en Bukittinggi op Midden-Sumalra woensdagavond niet in de lucht zijn geweest. Gewoonlijk begon nen de uitzendingen van de twee stations om 19.00 uur plaatselijke tijd. Een woordvoerder van het de partement voor teleeommunica- ties te Singapore deelde mede, dat de morse-uitzending uit Pa dang normaal wordt ontvangen. Het legerlioofdkwartier in Dja karta heeft woensdag medege deeld, dat regeringstroepen de plaats Palu met vliegveld, als mede Donggala in het zuidelijk gedeelte van het opstandige N.- Celebes hebben bezet. Dit is het eerste nieuws over militaire ope raties in Noord-Celebes sedert de afgelopen veertien dagen. In het communiqué wordt mee gedeeld, dat de troepen werden gesteund door de luchtmacht, die munitie-voorraden van de op standelingen in Pandare, een dorpje 60 km ten zuiden van Palu, vernielden. De regeringstroepen beston den uit een mobielen brigade en troepen onder het commando van Frans Krangan. Volgens berich ten uit Makassar is Krangan een overgelopen opstandelingenlei der. In het communiqué wordt ver der medegedeeld, dat ongeveer een maand geleden regerings troepen. die Goronfalo hadden veroverd gedwongen waren te rug te trekken na een tegenaan val van opstandelingen. Voorts wordt medegedeeld, dat de sterk te van de opstandelingen die van de regeringstroepen hier ver overtreft. Het Indonesische persbureau „Antara" meldt dat een leider van een bende opstandelingen, een zekere Frans Karagan, die zich bij de regeringstroepen op Celebes had aangesloten, de stad Donggala in Midden-Cele- bes heeft veroverd. Karangan, die hulp van de luchtmacht had gevraagd, trekt op het ogenblik op naar de stad Palu, aldus „Antara". De bittere gevoelens onder de niet-eommunistische Chinese ge meenschap te Djakarta over de recente regeringsmaatregelen te gen de „Kuoniintang"-organisa- ties en de voortdurende campag ne in de regeringsgezinde pers nemen toe. In niet-communistische Chi nese kringen te Djakarta werd gezegd, dat' een aantal leden van hun groep verontrust was door de campagne, die woensdag werd uitgebreid door een eis in bladen tot uitwijzing van statenloze Chi nezen. De Indonesische regering er kent de Chinese volksrepubliek en de overzeese Chinezen, die te gen Mao Tse Toeng zijn, werden statenloos. Andere eisen houden in het sluiten van scholen, het verbieden van organisaties en het' sluiten van kranten in Chinese druk, die pro-Formosa" worden beschouwd. Volgens het communistische blad „Harian Rakjat" is op de bijeenkomst van het centrale co mité van de Indonesische com munistische partij dinsdag uit voerig gesproken over „komplot- ten van de Kuomintang". Het 6.324 ton metende K.P.M.- schip „Ophir" is woensdagoch tend uit Tandjong Priok in Singapore aangekomen. De be manning, die uit 16 leden be stond in plaats van normaal 132, was vermoeid en hongerig. Zij zeiden dat er alleen wat brood aan boord was en dat dit het enige voedsel was, dat zij gehad hadden sedert het ver trek uit Tandjong Priok op zondag. Kapitein W. van der Rest, zei, dat noch hij noch zijn be manning gedurende de vier maanden, dat de „Ophir" in Indonesië Werd vastgehouden, aan boord mocht. Zij waren op kosten van de maatschappij aan wal onderge bracht. „En nu wil ik alleen maar rusten", zo zei hij tot verslag gevers. „Ik heb met mijn enige dek-officier alsmaar op de brug gestaan, sedert wij uit Tan djong Priok vertrokken". De minister van Buitenland se Zaken van de Ver. Staten, Poster Dulles, heeft op een persbijeenkomst verklaard, dat de opstand op Sumatra een binnenlandse aangelegenheid van Indonesië is. Hij zeide dit in antwoc*! op een vraag om een uiteenzetting van de hou ding der Ver. Staten ten aan zien van de tegenregering op Sumatra te willen geven, met name wat betreft de blokkade van Midden-Sumatra door de centrale Indonesische regering. Dulles zeide, dat de Ver. Staten trachten, in deze kwestie een volkomen correcte houding te handhaven en dat hij niets wenste te zeggen wat aan dit standpunt afbreuk zou kunnen doen. Wel deelde hij, in antwoord op een andere vraag mede, dat volgens door hem ontvangen inlichtingen, Indonesië hulp krijgt van Rusland. Het betrof een Russische lening van 100 miljoen dollar waarvoor enige maanden geleden een overeen komst werd gesloten. De lening wordt verstrekt in de vorm van levering van goederen, waarvan de eerste, een aantal schepen, onlangs te Djakarta is aange komen. Te Wasliingfon zijn nieuwe ge gevens gepubliceerd, die een beehl geven van de achteruitgang in het economische leven in de Verenigde Staten. Blijkens cijfers van de federale reserve raad zijn de omzetten der w; renhuizen in de Verenigde Staten in februari j.l. aanzienlijk gedaald. De daling was aanmer kelijk groter dan gewoonlijk in deze maand van het jaar het ge val is. Met het doel de recessie te be strijden zijn leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden overeengekomen voor te stellen de uitgaven van de federale rege ring en de staten voor de aanleg van wegen dit jaar met 1,8 mil jard dollar te verhogen tot 5,5 miljard dollar. Dit voorstel, dat door de beide huizen van het con gres moet worden goedgekeurd beoogt werkgelegenheid voor duizenden arbeiders te scheppen. Uit het Amerikaanse bedrijfs leven komen nog steeds berich ten over personeelsontslagen op grote schaal. Dergelijke ontsla gen werden dinsdag bekendge maakt door de frigidaire afdeling van General Motors en door de Westinghouse Electric Corpora tion. De laatste tijd worden er evenwel ook berichten ontvangen over terugroeping van ontslagen arbeiders. In Italië is een serie stakingen in verschillende bedrijfstakken, uitgeroepen door vakbonden van verschillende politieke schakerin gen, begonnen ter ondersteuning van looneisen en eisen voor ver betering van arbeidscontracten. In Genua hebben dinsdag alle havenarbeiders 12 uur gestaakt. In Toscana en de Campania wor den in de chemische fabrieken wisselstakingen gehouden. In het gebied van Foggia staken mijn werkers. In Rome begon dinsdag avond een staking bij het open bare vervoer, die tot woensdag ochtend 6 uur zou duren. KONINGIN EN PRINS AANWEZIG De stoffelijke resten van de in 1806 overleden Prins-stad houder Prins Willem V zullen op dinsdag 29 april worden bij gezet in de koninklijke gratkel- der te Delft. Aan de bijzetting zal een korte kekdienst vooraf gaan, die zal worden bijgewoond door H. M. de Koningin en Z.K. H. Prins Bernhard. In deze dienst zal voorgaan de oud-hofpredikant ds J. F. Ber- kel te Apeldoorn. Het stoffelijke overschot van de Prins zal op 29 april per auto uit Brunswijk, waar het thans rust, naar Delft worden overgebracht. De te Wolfen- büttel residerende bisschop van de Brunswijkse Evangelisch- Lutherse kerk, de heer D. M. Erdmann zal daags tevoren in de Domkerk te Brunswijk een korte uitvaartdienst leiden. Nabij Lucknow in Noord-India is op de rivier de Ghaghra een veerboot omgeslagen. Men vreest dat twintig mensen zijn verdron ken. Er bevonden zich 42 passa giers aan boord. „Ik hel) de hoop niet opge geven, dat de Sowjet-Unie eens een zodanig verzoeningsgezinde houding zal aannemen, dat liet mogelijk is een topconferentie te houden, waarvan resultaten kun nen worden verwacht", aldus heeft president Eisenhower woensdag op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard. Hij zei ook: „Een opschorting van de proefnemingen niet kern wapens is geen hoofdvraagstuk. Ik beschouw de Russische mede deling hierover ais een slimmig heidje, dat m.i. niet ernstig kan worden genomen". De president deelde vervol gens mede dat hij en zijn raad gevers hadden gesproken over de mogelijkheid van een eenzij dige Amerikaanse verklaring, dat de Ver. Staten het nemen van proefnemingen met kern wapens zouden staken, ,,doch wij zijn hierbij tot de slotsom gekomen, dat dit thans niet in Dag Hammarskjoeld, de secre taris-generaal van de Ver. Naties, heeft woensdag in een toespraak op een bijeenkomst van de Britse afdeling der Interparlementaire Unie in Londen verklaard, dat gecontroleerde ontwapening ai- leen maar via de Ver. Naties mo gelijk is. Elk stelsel voor ont wapening moet immers worden goedgekeurd en uitgevoerd door een wereldorganisatie, die vrij wel alle landen van de wereld omvat, zo zei hij. Hammarskjoeld, die de vorige week in Moskou en deze week in Londen besprekingen heeft ge voerd, sloot echter geheime diplo matie, zowel binnen als buiten de Ver. Naties, niet uit.- Hij acht te zelfs geheime diplomatie no dig ter voorbereiding van beslui ten in de Ver. Naties over de ontwapening. Hoe deze diplo matie het best kan worden aan gewend, is een zaak die voor namelijk de betrokken regerin gen moeten regelen. Men moet proberen langs diplomatieke weg overeenstemming te bereiken over eerste stappen, die de bewa- peningswedloop enigszins afrem- De Oostenrijkse ambassadeur dr Georgfe Afuhs heeft gister middag de Linnaeushof te Ben- nebroek officieel geopend. Hij was voor deze plechtigheid uit genodigd omdat het vier eeuwen geleden was dat een Oostenrijkse ambassadeur aan het hof van de Turkse sultan Selim I de tulp zag bloeien en het zaad hiervan uit' de Oriënt naar Wenen bracht. De directeur van de Linnaeus hof cte heer H. W. Roozen leidde de ambassadeur in en deelde mee dat de hof thans de moeilijkheden grotendeels te boven is gekomen. De financiële positie is verbeterd en de raad van bijstand beëindig de eind vorig jaar zijn werk zaamheden. In de toekomst zal de directie door een raad van commissarissen, die binnenkort geïnstalleerd zal worden, worden oijgesfaan. Tragische dood van Japanse danseres In een theater bij Osaka zijn dinsdagavond circa 3500 hevig ontstelde toeschouwers getuige geweest van de tragische dood van de ionee Japanse danseres Hirom.i Kazuki. Midden in een dansscène kwam zij per ongeluk in aanraking met een lier. die em stuk dóe),- m be weging moest brengen. Haar hoe- pelrok raakte hierin verward en een van de stalen hoepels drong in haar lichaam. De jonge danse res deed verwoede pogingen om los te komen. Toen een toneel knecht haar te hulp snelde, bleek zij reeds te zijn overleden. Haar lichaam was letterlijk in tweeën gesneden men en bijdragen aan werkelijke nationale veiligheid voor alle be trokken landen, meende hij. Sprekende over de toekomst van de organisatie der Ver. Na ties verklaarde Hammarskjoeld, dat een doeltreffender en veel- vuldiger gebruik van de Ver. Na ties als diplomatiek instrument de beste hoop oplevert voor vreedzame ontwikkeling van dc betrekkingen van het Westen met Azië en Afrika en met de communistische landen. Men dient de Ver. Naties niet alleen maar te gebruiken als een in strument voor internationale propagandastrijd, zo zei hij, doch veelvuldiger van de mogelijk heid van debat en stemming ge bruik te maken voor een verzoe- ningsdiplomatie in de geest van het Handvest. het belang van het land zou zijn". Een verslaggever vroeg hierop of „aan de Sowjetrussische be kendmaking wat venijn zou zijn ontnomen, indien de Amerikaan, se regering tevoren had mede gedeeld dat zij overwogen had de proefnemingen met kernwa pens te staken, doch hiervan had afgezien, omdat zij een een zijdig optreden ten deze onjuist acht." Eisenhower antwoordde„Ik kan dat niet zonder meer be amen. Uit propagandistisch oog punt gezien zou dat wellicht beter zijn geweest en juist daar om komt het mij beter voor hier thans niets over te zeggen. Maar ik kan mij hierin vergissen". In een toelichting op zijn ver klaring, dat de Sowjetrussische bekendmaking inzake het sta ken der proefnemingen met proefnemingen met kernwapens als een „slimmigheidje" moet worden beschouwd, verklaarde de president dat een ieder, die deze zaak grondig zou onderzoe ken, er mee zou instemmen, dat dit niet teveel is gezegd. „Doch dit houdt niet in dat de Ver. Staten er niet naar zul len streven punten van overeen stemming te vinden, wanneer eenmaal een begin is gemaakt met het opstellen van overeen komsten, waarin Amerika en de Sowjet-Unie beter kunnen sa menwerken, dan thans het ge val is", aldus de president. Eisenhower las daarop een lijst met onderwerpen voor, waaromtrent de Ver. Staten een zijdig hadden verklaard dat zij bereid waren deze aan te snij den. Hij begon met het in 1946 opgestelde z.g. „plan-Baruch", dat voorzag In het toezicht op de toepassingen der kern-ener gie. Vervolgens noemde hij zijn in 1955. op de Geneefse topconfe rentie, gedane voorstel voor we derzijdse inspectie vanuit de lucht, het Amerikaanse plan voor een uitsluitend vreedzaam gebruik van de oneindige we reldruimte, het overdragen van kernwapens aan een internatio nale organisatie en het geschikt maken van deze wapens voor vreedzame doeleinden, het denk beeld van het instellen van wederzijdse vrijheid van reizen en het beperken van het in de Veiligheidsraad geldende recht van veto. De Haagse politie acht haar optreden tegen een grote groep leerlingen van de Koninklijke Academie voor Beeldende Kun sten te 's-Gravenhage, die dins dag een april-grap met de „Scala-maagd" bij een groot warenhuis aan de Grote Markt straat wilden uithalen, juist. De jongelui van de K.A.B.K. trokken dinsdagmiddag in op tocht naar het beeld, dat In let terlijke zin al aan velerlei kri tiek heeft blootgestaan, trokken het een zwarte papieren B.H. aan en hingen er een krans om heen. De voorzitter van de stu dentenvereniging J. Vechter, hield toen, staande op een kis tje, een toespraak. De politie is op de melding „volksoploop in de Grote Markt, straat" in grote getale aange rukt, heeft de heer Vechter ge arresteerd en gebruikte, om het daarop volgende rumoer de kop in te drukken met krachtige hand de gummiknuppel. Ver scheidende studenten trachtten een jeep tegen te houden. ,,De politie moest wel zo op treden", verklaarde woensdag morgen een woordvoerder van de politie, „want dit is geen april-grap en het houden van optochten met redevoeringen in het openbaar is wettelijk verbo den". De politie roeent ook dat „men uit was op een rel", want na de arrestatie van de heer Vechter, ging men, hoewel ge maand, niet uiteen, en trok de groep, waarbij zich vele jonge lui, bekend als de „binnenstad- jeugd", hadden aangesloten, naar het bureau Buitenhof met het voornemen de heer Vechter te bevrijden. Men drong zelfs het politiebureau binnen, en „tja, dan is de blanke sabel wel nodig." Bij dit gevecht werden rake klappen uitgedeeld, één van de jongens kreeg een houw over zijn gezicht en een willekeurige voorbijganger, de heer W. W. werd zodanig in zijn rug gesto ken dat hij in het ziekenhuis Zuidwal behandeld moest wor den. In totaal is tegen een vijf tiental personen proces-verbaal opgemaakt, o.m. op grond van verzet tegen de politie en het niet uiteengaan op vordering van de politie. „Het kan zijn dat er incidenteel fouten zijn ge maakt", zo zeide de politie gis termorgen, „maar het optreden in zijn geheel achter wij vol komen juist". De affaire zal volledig en tot in details worden onderzocht. Dc Zweedse hooglelaren Sten- sioe en Jarvik uit Stockholm, hebben steunend op de resul taten van een expeditie naar Groenland van bun Deense col lega Kauge Koch een theorie ontwikkeld dat de mens niet van de apgn afstamt maar van een vierpotige vis, die driehonderd miljoen jaren geleden leefde. Deze ichtthyostega, te zien in het natuurhistorisch museum van Stockholm, zou de ontbrekende schakel vormen in de evolutie van de osteolepiformen, volgens Darwins evolutietheorie verre voorouders van de mens. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. Koud Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende sneeuwbuien. Zwakke tot matige oostelijke wind. Aanhoudend koud. VRIJDAG 4 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n. m. 1.36 2.02 2.11 2.37 2.51 3.17 3.01 3.27 „Ik wil hiermede onderstre pen dat de Ver. Staten geen ne gatieve houding aannemen, wan neer zij krachtig vasthouden aan hetgeen zij als de waarheid, de feiten en het welzijn van de vrije landen, dat der Ver. Staten zeker niet in de laatste plaats inbegrepen, vasthouden", aldus de president In antwoord op de vraag of het mogelijk was alle ontplof fingen van kernwapens, waar ook ter wereld, te registreren, antwoordde Eisenhower het eens te zijn met de verklaring van zijn minister van Buiten landse Zaken Poster Dulles, dat men er niet zeker van kon zijn dat bepaalde proefnemingen, vooral wanneer zij ondergronds of in verafgelegen gebieden wa ren teweeg gebracht, of van ge ringe omvang waren, altijd zou den worden opgemerkt. „Maar ik geloof niet dat de ontploffing van 'n atomwapen in de Mega- ton-klasse (ter sterkte van meer dan een miljoen ton t.n.t.) on- opcemprkt zou blijven". Verslaggevers deelden de pre sident mede dat Foster Dulles dinsdag j.l. had gezegd dat de Sowjet-Unie, door de medede ling dat zij haar proefnemingen eenzijdig zou staken een propa- ganda-succes had geboekt. Zij vroegen daarop wat de Ameri kaanse regering voornemens was te doen om haar werkzaamhe den op propagandistisch gebied te verbeteren. Eisenhower antwoordde hier op dat het er niet alleen om ging de beste propaganda-des- kundigen aan te trekken, doch dat het ook een kwestie van sa menwerking betrof met George Allen, het hoofd van het Ame rikaanse voorlichtingsbureau, opdat in overleg kon worden uitgemaakt of verbetering der Amerikaanse officiële voorlich ting' mogelijk was. En hierna zou het congres een daarvoor opgesteld programma moeten goedkeuren. Vrijdag 4 april zal het eerste toestel van de Rond-de-wereld- vluchten, uitgevoerd door de Pan American World Airways om 18.50 uur op de Amsterdamse luchthaven landen. Dit toestel, een De-6b, komt van Hongkong en heelt als eindpunt Philadel phia. San Francisco en Los An geles heeft via de Pan American bovendien verbindingen met Hongkong, zodat inderdaad ge sproken kan worden van een rond-dewvereld-dienst. Het is trouwens de eerste maal, dat Am sterdam een geregelde verbin ding heeft met Hongkong en terug. Uit Honkong werden enkele geschenken meegenomen, be stemd voor de burgemeesters van Amsterdam en Rotterdam, alsmede voor de voorzitter van de Kamers van Koophandel van beide steden. De geschenken be staan uit Boeddhabeelden en mo dellen van jonken, vaartuigen die veel in de havenstad Hong kong worden gebruikt. NOG STEEDS KOUD. Een geheel met koude lucht gevulde depressie, die voorname lijk in de hogere luchtlagen goed ontwikkeld is, verplaatste zich over Noord-Duitsland naar het Z.W. en beheerste het afgelopen etmaal het weer in ons land. Wisselende bewolking, enkele hagel en sneeuwbuien en «maxima van 4 tot 5 graden waren het ge volg hiervan. Een omvangrijk gebied met hoge barometerstanden boven Rusland, dat veel tot het huidige weerbeeld bijdraagt, omdat het de oostelijke stroming in stand houdt, waarmede koude lucht aan het aardoppervlak wordt aangevoerd, vertoont nog geen tekenen van verzwakking. Anderzijds wordt de luchtdruk in Frankrijk geleidelijk weer lager, daar de depressie invloed van de oceaan, zich via de Golf van Biscaye tot over het vaste land uitbreidt. Genoemde ont wikkelingen dragen alleen maar bij tot het voortduren van de Oostelijke wind, zodat het tempe. ratuurbeeld weinig verandering zal ondergaan. Do aanwezigheid van de koude lucht in de hoge luchtlagen zal weer aanleiding geven tot een wisselende bewol king, waarbij enkele buien niet uitgesloten zijn. ZON MAAN op onder op onder April. 3 6.12 19.16 18.46 5.36 1 6.10 19.17 20.10 6.06 5 6.08 19.19 2131 6.3S

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1