Brand op Noors passagiersschip met 1100 opvarenden in Indische Oceaan Foster Dulles over de kernproeven, de topconferentie en uitwisseling van atoomgeheimen 24-uur staking in Frankrijk Uitslag van de Canadese verkiezingen Verklaring van Harahap Alle passagiers en bemanning in veiligheid NEDERLANDSE MIJNEN VERHOGEN DE KOLENPRIJZEN Prins Bernhard Italië naar De troebelen in Indonesië Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. JE ZEEUW .WOENSDAG 2 APRIL 1958 12e Jaargang Nr 4335 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties /géén handelsadver. tentiesl: 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags'lO uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25 Op het bijna 10.000 ton metende passagiersschip „Skaubryn", dat zich in de Indische Oceaan bevindt, is brand uitgebroken. Het schip wordt als verloren be schouwd. De elfhonderd passagiers en de bemanning zijn overgenomen door het Britse schip ,.City of Syd ney". De „Skaubryn" was van Bremerhaven op weg naar Australië. Volgens de Australische am bassade in Bonn is het bijna ze ker dat driekwart van de passa giers emigranten zijn, voorname lijk Duitsers. Volgens latere berichten is één van de opvarenden van het Noor se schip om het leven gekomen. De „City of Sydney" stoomt met de geredden op naar Aden. Het Italiaanse schip „Roma" blijft in de buurt van het wrak. De berichten over de brand op de „Skaubryn" en de redding van de 1100 opvarenden werden ge seind door de „City of Sydney". De „Skaubryn" was op 14 maart uit' Bremerhaven met 900 Duitse emigranten vertrokken. In Dover en op Malta werden nog 200 buitenlandse emigran ten (Scandinaviërs en Engelsen) aan boord genomen. De over- tochtprijzen. die de emigranten veelal met regeringssteun had den moeten neertellen, beliepen waarden van tweeduizend gulden en hoger. Het schip (9876 ton) was eigendom van de Noorse re derij Skaugen in Oslo, die zelf geen verbinding met het schip had. De „Skaubryn" was volgens de rederij voldoende uitgerust met blusmateriaal. De kapitein van de „Skaubryn" liet later seinen dat alle opvaren den (de gehele bemanning, 176 gewone passagiers en de 904 emigranten, van wie een 700 Duitsers) gered waren. Aan boord van een reddingsboot was evenwel een passagier aan een hartaanval gestorven. De brand was omstreeks mid dernacht in de machinekamer be gonnen, waarop men tijdig en in volmaakte orde in de reddings boten had kunnen stappen. De „City of Sydney" zal vrijdag in Aden aankomen, de dag waarop het uitgebrande emigrantenschip eigenlijk Colombo op Ceylon had moeten bereiken. De Australi sche immigratie-autoriteiten in Canberra hebben te kennen ge geven dat' men goed voor de ge redden zou zorgen. Zij konden zich evenwel nog niet nader over het lot van de emigranten uitla ten. Een woordvoerder van de in ternationale emigratie-instantie te Genève, die voor het vervoer van de emigranten verantwoor delijk is, deelde mee dat deze per eerste gelegenheid, hetzij per schip of vliegtuig, uit Aden naar Australië zullen worden doorge zonden. De kapitein van de „Skaubryn" telegrafeerde naar Oslo dat de geredden in volle zee van de „City of Sydney" op de „Roma" zullen worden overgebracht. De „Skaubryn" zelf dreef nog steeds in een wolk van rook, omgeven door de zestien verlaten redding boten. Cairo verzoekt om spoedzitting van de Veiligheidsraad Egypte heeft verzocht om een spoedzitting van de Veiligheids raad van de Ver. Naties ter be handeling „van de Israëlische aanvallen op de grenzen van de Verenigde Arabische Republiek en van de pogingen van Israël tot inbezitneming van de ge demilitariseerde zóne", aldus heeft radio-Cairo dinsdag ge meld. Dit was meegedeeld, aldus de zender, door Saad Afra, hoofd van de Egyptische voorlichtings dienst. Volgens Saad Afra zijn de Israëlische aanvallen en de pogingen het gedemilitariseerde in bezit te nemen in strijd met de bestandsovereenkomst en vormen zij een gevaar voor de vrede. De kolenmijnen van drie landen der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal zijn gisteren 't nieuwe kolenjaar begonnen met prijsstijgingen, die ten doei hebben hun verkooppolitiek aan te passen aan de huidige toestand van de kolenmarkt. De Nederlandse kolenmij nen hebben bij de hoge auto riteit te Luxemburg nieuwe prijslijsten ingediend, die voorzien in verhogingen van de prijzen van huisbrand kolen met 2 it 7 gulden per ton. Voor enkele kwaliteiten industriekolen hebben de Nederlandse mijnen hun prijzen verlaagd met 0,75 a 3 gulden per ton. De kolenmijnen in de Bel gische Kempen hebben met ingang van 1 april hun prij zen van cokesfijnkolen van kleine afmetingen met 30 frank per ton verlaagd. Voorts hebben de Belgische kolenmijnen de laatste we ken bij de hoge autoriteit nieuwe prijslijsten voor cokes ingediend, die voorzien in prijsverlagingen van 100 a 175 frank. De Duitse kolenmijnen hebben op 1 april een nieuwe rabatstelsel ingevoerd voor cokes en briketten, dat' voor ziet in kortingen, die tot 5 Dm. per ton belopen. De mijnen van het Saarge- bied hebben op 1 april de zomerprijzen ingevoerd, die kortingen inhouden, welke tot 400 frank per ton belo pen. Voor kolenaankopen ge durende het winterseizoen zullen voortaan toeslagen worden betaald, die tot 450 frank per ton bedragen. Naar 't ANP van bevoeg de zijde verneemt, moeten de prijsverhogingen voor Ne derlandse huisbrandkolen worden gezien als een aan passing aan het algemene prijspeil op de kolenmarkt in de E. G. K. S. De betrokken kolensoorten zijn tot dusver re steeds lager in prijs ge weest dan de vergelijkbare soorten uit de andere landen der E. G. K. S. De verlaging van de prijzen van sommige soorten industriekolen heeft eveneens ten doel de Neder landse prijzen aan te passen aan de marktsituatie. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft dinsdag op zijn pers conferentie in V.ington toe gegeven, dat de Kussen met hun besluit om de kernproeven één zijdig te staken een mooi propa- gandasuccés hebben behaald. Hij deelde mede, dat het Rus sische besluit verwacht werd en dat de Amerikaanse regerings leiders de vorige week met pre sident Eisenhower hadden nage- Het parool voor de 24-uursta- king in de Franse openbare dien sten, dat dinsdagochtend te vier uur van kracht is geworden, schijnt over het geheel opgevolgd te zijn. De Franse spoorwegen hebben te kennen gegeven dat de treinenloop in geheel Frankrijk nagenoeg stil ligt. Vele reizigers hebben van de nacht treinen ge bruik gemaakt om hun dagbe stemming toch te bereiken. De Franse hoofdstad was in de vroege ochtenduren reeds geheel van openbaar vervoer verstoken. Daardoor was het vroeger druk dan anders, want de Parijzenaars zagen zich nu gedwongen van eigen vervoersmiddelen van ..benenwagen" tot auto of van taxi's gebruik te maken. Elke auto en vrachtwagen die in Parus aankwam zat overvol meerijdenden en de politie liet oogluikend toe dat op motoren en scooters meer dan twee per sonen werden vervoerd, hetgeen normaal ook in Frankrijk is ver boden. Door de ongewoon grote aantallen fietsers bood Parijs een bijna Nederlandse aanblik. Vele bedrijven hadden tijdig voor zorgsmaatregelen genomen en voor vervoer van hun eigen per soneel gezorgd, dat zich op be paalde punten in de stad verza melde en met vrachtauto's werd afgehaald. De omhooggestoken duim om te liften was dins dagmorgen ook een goed begre pen teken. De anders in de spits uren zo drukke Parijse stations waren vreemd stil. Behalve op het vliegveld nabij het Hotel Des Invalides, waar toestellen naar Algerië nog af en aan vlogen Op verscheidene drukke kruispun. ten in de stad ontstonden grote verkeersopstoppingen, die men met veel men gemanoeuvreer <*e- te heffen.g6t°eter trach'tte op Alles wat met enige goede wil als voertuig kon dienen was op re weg gebracht: Men zag auto's tyden, die uit een museum of ra riteitsverzameling afkomstig moesten zijn, en zelfs diligences en begrafenisauto's. Niettemin werd er behalve in de verkeers opstoppingen weinig gemor ge hoord. Er heerste integendeel 'n geest van solidariteit. De Parijzenaars aanvaarden de toestand, ondanks het verwarde verkeer, de niet-geleegde vuilnis emmers en de verminderde druk op het gas, met een onmisken baar gevoel voor humor. Toch vertrokken van het Gare du Nord dinsdagmorgen twee Jreinen, een naar Calais en de Andere naar Rijssel. Slechts ze ven passagiers zaten in de trein naar Calais. Spoorwegbeambten zeiden dat men zou trachten met vrijwillige treinbestuurders een beperkte treinloop te handhaven. Later slaagde men erin ook naar Straatsburg, Bazel, Luxem burg en op enkele binnenlandse lijnen nog treinen te laten lopen. In Parijs bleven de gemeente lijke en rijkskantoren gesloten. RELLETJES IN NIGERIA Bij opstootjes in de omgeving van Ibadan (Nigeria), die drie dagen hebben geduurd, zijn 14 mensen om het leven gekomen. De politie moest van vuurwa pens gebruik maken, nadat zij vergeefs gepoogd had de menig te met traangas te verspreiden. 300 mensen zijn gearresteerd. De relletjes laaiden op na een auto-ongeluk, waarbij de in het gebied van Ibadan zeer popu laire oppositieleider in het Ni- geriaanse parlement, El Hadzji Adeogoke, om het leven kwam. De bevolking van het gebied, die zeer bijgelovig is, is ervan overtuigd dat Adeogoke het slachtoffer is geworden van een betovering. Zijn politieke tegen standers hebben hem behekst, zo menen zij. Tegen hen waren de relletjes dan ook, in de eer ste plaats gericht. gaan, of de Ver. Staten de Rus sen niet voor konden zijn met een dergelijke verklaring. Men was echter, na een zorgvuldige bespreking van het vóór en tegen, tot de slotsom gekomen, dat de Ver. Staten niet hun ver antwoordelijkheid konden opoffe ren aan een poging om een kort stondig propagandasucces te be halen. Dulles onderwierp hierop de Russische verklaring aan een kritische beschouwing. De Rus sen hebben zojuist een zeer uit gebreide serie kernproeven ge nomen, zo zei hij. De Ver. Sta ten hebben enige maanden ge leden reeds een serie proeven, die de volgende maand begin nen, aangekondigd. De Russen konden dus gemakkelijk, omdat zij toch geruime tijd nodig heb ben om een nieuwe serie proe ven voor te bereiden, hun verkla ring afleggen, uiteraard met het voorbehoud dat zij de proeven kunnen hervatten als de Ver. Staten hun proeven voortzetten. De Ver. Staten zijn altijd be reid geweest de kernproeven te staken, aldus Dulles, doch de vraag is of dit moest gebeuren als onderdeel van een program dat tot verwijdering van de kernwapens uit de wapenopslag plaatsen der grote mogendheden zou leiden. Amerika en de Sowjet-Unie bezitten op het ogenblik genoeg kernwapens om elkaar en moge lijk een groot deel van de mens heid te vernietigen. De Sowjet-' Unie is kennelijk bereid om de zaak zo te laten, maar de Ver. Staten willen deze dreiging op heffen. Volgens hen moeten de kernwapens verdwijnen of men moet ze zo ontwikkelen dat ze alleen defensief en zonder ge vaar voor de mensheid kunnen worden gebruikt. Dulles deelde mede, dat het Amerikaanse standpunt ten aan zien van een topconferentie on gewijzigd is. Voor de V. S. kun nen besluiten aan een topconfe rentie deel te nemen, moeten eerst op diplomatiek niveau de standpunten van Oost en West ten aanzien van belangrijke poli tieke kwesties nader tot elkaar worden gebracht. De Britse, Franse en Ameri kaanse nota's, die maandag in Moskou zijn overhandigd, beteke- nen geen „verzachting" van dit Amerikaanse standpunt. Verslaggevers vroegen of wordt overwogen dat op een conferen tie van ministers van Buiten- .andse Zaken (die als aanvulling op het diplomatieke overleg maandag door het Westen 's voorgesteld) substantiële kwes ties in de eerste plaats op diplo matiek niveau zou geschieden. De Sowjet-Unie heeft voorge steld een conferentie van ijlni.i- ters te beperken tot een bespre king van plaats, datum en samen, stelling van een topconferentie. De Ver. Staten hebben in hun antwoord daarop (op 6 maart) gezegd, dat zij er geen bezwaar tegen hebben, als dan het andere voorbereidende werk maar via diplomatieke kanalen wordt ge daan, aldus Dulles. Een lange conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die het vóór en tegen van cs verschillende kwesties zouden moeten bespre ken, is het laatste waar wij ons aan willen wagen, zo voegde hij hieraan toe. Over de vervanging van maar schalk Boelganin als premier merkte Dulles nog op, dat de maarschalk rustig, zonder een woord van lof, kritiek en ook zondw enige nadere uitleg, terug gezonden is naar de staatsbank. Verscheidene journalisten heb ben dinsdag aan Dulles vragen gesteld over de oppositie in het Amerikaanse congres tegen voor stellen van de regering om atoomgeheimen te delen met ge allieerde regeringen. Dulles zei, dat het absolute dwaasheid was dat de Ver. Staten hun kennis op atoomgebied niet met Engeland uitwisselen. Het gevolg daarvan is kostbaar dubbel werk op grote schaal. Voorts werd hem gevraagd, of er door de Amerikaanse hulp niet meer atoommogendheden, te beginnen met Frankrijk, bij zul len komen. Dulles antwoordde, dat dit niet de opzet van het re geringsprogram is, maar de op vatting dat vermeerdering van het aantal atoommogendheden stopgezet kan worden door de Amerikaanse gegevens geheim ie houden, noemde hij illusoir. De ontwikkeling van kernwa pens kan volgens Dulles beter in de hand worden gehouden als de Ver. Staten met beleid hun ken nis met anderen kunnen delen. Vóór zijn vertrek naar Rome heeft Prins Bernhard dinsdag in Istanbul tegenover de pers verklaard dat hij met Turkse kabinetsleden o.m. gesproken heeft over de handelsbetrekkin gen tussen Turkije en Neder land. De Prins dankte voorts voor de hartelijke ontvangst die hem in Turkije ten deel was geval len. Bij het vertrek van de Prins waren tegenwoordig de Turkse minister van Defensie, de gou verneur van Istanbul en de Ne- derlandse ambassadeur. Op het vliegveld stonden 'kinderen van de Nederlandse kolonie in Istan bul opgesteld, die met Neder landse vlaggetjes zwaaiden. Russische reacties op verklaring van State Department. In Russische regeringskringen betreurt men de Amerikaanse reactie op het besluit van de op perste Sowjet om de proeven met kernwapens stop te zetten, aldus een verklaring van „Tass". Het Russische persbureau zegt dat de verklaring van het State Department niet getuigt van de wens van de Amerikaanse rege ring om het initiatief van de Russische regering te steunen. In alle landen heeft men de historische beslissing van de op perste Sowjet van harte toege juicht. Maar het State Depart ment doet een poging de stap van de regering van de Sowjet- Unie verdacht te maken en vraagt in feit om voortzetting van de bewapeningswedloop en de voorbereidingen van een atoomoorlog, aldus „Tass". Overweldigende overwinning van de conservatieven Liberale partij de grootste verliezer De onofficiële definitieve uit slag van de Canadese verkiezin gen, zoals door de Canadese pers oekendgemaakt, luidt: Conservatieven 210 zetels (113 in 1957); Liberalen 47 (106); Coöp. Gemenebestpartij 8 (25); Soc. Kredietpartij (19); On af hankelijken (2i; Onafhan- kelijk-Liberalen (2); Onafhan- kelijk-Conservatieven (1). De overweldigende overwin ning van de Conservatieven heeft zelfs de geestdriftigste aan hangers der partij verrast. Dit is de grootste nederlaag in de geschiedenis van de Libeiale partij, die door de Nobelprijs winnaar voor de vrede Leslei Pearson wordt geleid. Deze vei klaarde, dat hij teleurgesteld was maar geloofde, dat het voor het land goed is, dat één partij de meerderheid heeft. De partijleider van de coöpera tievc Gemenebestpartij tsocialis- ten). James Coldwell, en die van sociale Kredietpartij. Solon Low, werden in hun kiesdistricten door de conservatieve kandida ten verslagen. De 69-jarige Coldwell verklaarde, dat hij zich uit het politieke leven terugtrok. De overwinning van de con servatieven is de grootste in de Canadese geschiedenis. Premier Diefenhaker had het oude parle ment'ontbonden, omdat de meer derheid van zijn partij naar zijn mening te klein was om behoor lijk te regeren. Noorse robbenschepen door Russen opgebracht Het Noorse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft dinsdag bekendgemaakt, dat twee rob- benvaarders uit Tromsoe zater dag door Russische autoriteiten zijn opgebracht. De schepen zou den thans in de haven Vladimir zijn. De minister van Defensie in de revolutionaire regering van Padang, Burhanudin Harahap, die in 1955 premier in Djakarta is geweest, heeft tegenover een correspondent van A.F.P. ver klaard, dat buitenlandse vlieg tuigen regelmatig aan parachu tes wapens voor de opstande lingen in Sumatra neerlaten. De wapens zijn door vertegen woordigers van de tegenrege ring gekocht en worden door die regering betaald. Harahap wilde niet zeggen van welke na tionaliteit de vliegtuigen zijn, doch hij gaf wel te verstaan dat onderhandelingen over aankoop van wapens voornamelijk ge weren, bazooka's en handgrana ten in Taipeh (Formosa) en Singapore worden gevoerd. Harahap zei, dat de centrale regering als laatste redmiddel steeds meer Javaanse troepen naar Sumatra zendt om „hun Sumatraanse broeders" te do den. Hij zei, dat de opstandige re gering voldoende mannen en wapens bezit voor een lange strijd. Wat de economische kant betreft kunnen de gebieden die de rebellen bezet hebben, zich zelf bedruipen, mede dank zij regelmatige hulp uit bevriende gebieden. Over de militaire machtsver houding zei Harahap, dat de centrale regering nog vijf ba taljons heeft, die in verschillen de delen van Sumatra gelegerd zijn en die wachten op bevelen om naar het gebied der opstan delingen op te rukken. De be velhebber der opstandelingen, kolonel Hoessein, heeft de be schikking over drie goed opge leide bataljons en meer dan duizend jonge vrijwilligers. Harahap verwachtte, dat spoedig op Celebes een nieuw front tegen de regeringstroepen zal worden geopend en dat de opstandige troepen van Naing- golan en kapitein Sita Pohan zware aanva'len op de rege ringstroepen in Oost-Sumatra zullen beginnen. Harahap heeft de vorige week, samen met de minister van Buitenlandse Za ken van de regering van Pa dang, kolonel Simbolon, bespre kingen gevoerd met Nainggo- lan. Bij die gelegenheid is Nainggolan benoemd tot bevel hebber van alle troepen der op standelingen buiten Midden- Sumatra. Zullen opstandelingen br. Assaat tot president uitroepen? In Djakarta wordt verwacht, dat de tegenregering in Midden Sumatra mr. Assaat, de voor malige waarnemende president van de Indonesische republiek, tot president zullen uitroepen. Assaat is tien dagen geleden uit I jakarta naar Padang ver trokken. Hij is een Sumatraan en was minister van binnenland se zaken in 1950 tijdens het ka- binet-Natsir. Het regeringsgezinde blad Pe- muda schrijft, dat Natsir, die zich eveneens in Midden-Suma- tra bevindt, tegen de benoeming van Assaat is gekant omdat hij deze functie zelf wil bekleden. Mr. Assaat is niet bij een poli tieke partij aangesloten. Hij was voorzitter van het voorlopige parlement tijdens de Indonesi sche revolutie en werd waar nemend president kort voor de overdracht van de souvereinitcit in 1949. MILITAIRE EN POLITIEKE TOESTAND IN MIDDEN-SUMATRA Volgens radio-Padang zouden in Noord-Sumatra opstandige militairen onder bevel van zeke re kapitein Pohan, Pematang Siantar nog bezet houden. Ma joor Nanggolan, die drie weken geleden de mislukte aanval op Medan deed, zou in Tapanuli zijn troepen hergroeperen. Volgens radio-Padang is het bericht onjuist, dat in Tapanuli de opmars van de troepen der centrale regering met voldoe ning zou worden begroet, inte gendeel zouden alle politieke partijen in Tapanuli, met uit zondering van de communisten, de bevolking hebben aange spoord zich te keren tegen een bezetting van Tapanuli door de centrale regering. Majoor Hu- tabarat, de militaire comman dant van dit gebied, zou zijn in stemming met deze aansporing hebben betuigd. Volgens radio-Padang heeft president Soekarno aan de chef staf van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, op dracht gegeven, de opstand in Sumatra te bedwingen voor het Islamiet isf he nieuwjaar (29 april.) Volgens radio-Padang zou, als dit niet gelukt, Nasution stellig worden vervangen als chfef-staf. Beslissende fase in strijd op Sumatra nadert. Neutrale waarnemers in Dja karta menen, dat de beslissende slag in .Midden-Sumatra thans voor de deur staat. Zij verwezen naar het legercommuniqué van dinsdag, waaruit blijkt dat de regeringstroepen zijn doorge drongen in de residentie West- Sumatra en thans vorderen in de richting van Pajakumbuh, dat slechts 25 km van Bukittinggi ligt. Zij baseerden hun mening voorts op de mededeling van het legerhoofdkwartier, dat een „vei ligheidszone" zal worden inge steld voor de evacuatie van bui tenlanders, die zich nog steeds in het gebied van Padang bevin den. Djakarta kondigi verovering van Bangkinang aan Het hoofdkwartier van het In donesische leger heeft dinsdag bekendgemaakt, dat regerings troepen de plaats Bangkinang, 30 km ten Westen van Pakanbaru en 150 km ten Oosten van Buk- kittinggi, hebben bezet. Bangkinang ligt over de grens tussen het oostelijke en weste lijke deel van Midden-Sumatra. Tien km oostelijker begint het Bukit Barisan gebergte met top pen van 3000 meter hoogte, dat het gebied van Padang en Bukit tinggi omgeeft. De legerwoordvoerder zeide, dat de regeringstroepen geen tegenstand hadden ondervonden toen zij de plaats vier dagen ge leden bezetten. De troepen wa ren nu op weg in zuidwestelijke richting naar Pajakumbuh, dat aan de andere zijde van het ge bergte ligt op een afstand van slechts 25 km van Bukkittinggi. In het zuiden hebben rege ringstroepen Sungailangsat be zet. Hiermede zijn alle wegen, die Padang en Bukittinggi ver binden met Pakan Baru en het district Djambi voor de opstan delingen afgesneden. De woord voerder, overste Pirngadia, deelde voorts mede, dat kolonel Simbolon, minister van Buiten landse Zaken in de tegenrege ring, is gezien in Lirik, ten zui den van Pakanbaru, in een po ging naar het buitenland le vluchten. Deze poging zou door leger en politie zijn verijdeld. Deze buitenlanders is dinsdag aangeraden voortdurend naar de uitzendingen van radio-Djakarta te luisteren. Deze waarnemers hebben er echter ook op gewezen, dat zo wel Padang als Bukittinggi slechts bereikbaar zijn door het overtrekken van de Bukit Bari san, welk gebergte voor de op standelingen een natuurlijke ver dedigingslinie vormt. De legercommuniqué's en be richten \an een aantal journa listen, die in Midden-Sumatra zijn, hebben aangetoond, dat de opstandelingen tot dusverre de regeringstroepen bijna geen tegenstand hebben geboden. Waarnemers vermoeden, dat zij hebben gewacht tot het ogen blik, dat de regeringstroepen zijn doorgedrongen tot het centrum van het door de opstandelingen beheerste gebied. Ook wordt het echter mogelijk geacht, dat de opstandelingen de strijd zullen blijven vermijden en zullen ver dwijnen in de moeilijk doordring- bare oerwouden om een guerilla te gaan voeren. De eerstvolgende dagen zullen het antwoord geven. Inmiddels zijn de regeringstroepen thans aangekomen aan de voet van het bergketen van Midden-Sumatra en volgens de jongste berichten maken zij nog steeds vorderin gen. GEEN INMENGING VAN DE V. S. IN INDONESIË Autoriteiten in Washington hebben dinsdag opnieuw beves tigd. dat de Verenigde Staten vastbesloten zijn inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van Indonesië voor komen. Ook is Amerika niet van plan bemiddeling voor te stellen in de Sumatraanse opstand, noch door Washington zelf, noch door enig ander land.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1