UIT DE PROVINCIE Buitenlands nieuws Reacties op de verklaring van Gromyko AGENDA DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN TERNEUZEN. Verkeersongeval Gistermiddag te kwart voor 2 had op het kruispunt Axelse- straatnoordzijde Van Steenber genlaan een aanrijding plaats tussen een auto, bestuurd door door heer W. B., wonende te O.- en W. Souburg, en een bromfiets. De bestuurder van de auto, ko mende uit de richting Zwaantje, reed achteruit de Van Steenber genlaan in, teneinde te keren om terug te rijden. Tijdens deze manoeuvre nader de op het rijwielpad op zijn brom- meT de heer A. J. de F. uit Axel. dit kruispunt, met het gevolg dat de bromliets tegen de achteruit riidende auto terecht kwam en de heer De F. een tuimeling over het stuur van zijn bromfiets maakte. De heer De F., die een kleine wonde boven zijn linkeroog had opgelopen, werd door de heer B. voor behandeling en een nader onderzoek in zijn auto naar het Juliana Ziekenhuis gereden. Eén van de oude garde gin£ heen Vrijdagmiddag j.l. overleed op S3-jarige leeftijd in het Juliana Ziekenhuis de heer J. F. Verlinde. Gistermiddag is hij op de alge mene begraafplaats alhier ter aarde besteld. De overledene werd op 14 fe bruari 1S73 te Sas van Gent, al waar zijn vader postbode was, ge boren Via de standplaats Ridder kerk vestigde het gezin Verlinde zich in Temeuzen. Wijlen de heer Verlinde is zijn loopbaan alhier als smid begon nen. Later was hij ter plaatse werkzaam in het havenbedrijf. Toen de vakvereniging nog in de kinderschoenen stond, was hij een van de voorvechters om de sociale toestanden van de arbei ders te verbeteren. O.m. was hij oprichter en 25 jaar lang secreta ris van de alhier thans nog be staande vereniging „Hulp in Nood", welke vereniging destijds voorzag in een van de eerste so ciale voorzieningen, n.l. een uit kering aan de arbeiders bij ziekte. In 191S werd hij bij de N.V. Ha ven Vlis.singen benoemd tot ha venbaas, welke functie hij ver vulde tot aan zijn pensionering in 1938. Maar ook op ander gebied ont plooide de heer Verlinde een gro te activiteit.Zo was hij tevens roede-oprichter van de plaatselij ke muziekvereniging, toen ge naamd „De Verenigde Werklie den'', destijds in de volksmond heter bekend als t muziek van Little", waarvan hij tot ere-lid werd benoemd. Ook was hij ge ruime tijd een verdienstelijk wer- Kend lid van het symphonie- orkest van weleer. Ma zijn Vlissingse periode keer de de heer Verlinde toch weer te rug naar de woonplaats van zijn jeugd: Terneuzen. Met het klimmen der jaren, en ondanks dat veel verdriet en te leurstelling hem niet bespaard zijn gebleven, bleef zijn interesse voor velerlei dingen en ook zijn vitaliteit. Zo maakte hij op zeer hoge leeftijd tot tweemaal toe een reis naar Amerika om zijn twee aldaar wonende kinderen te be zoeken Dank zij zijn door zelf ontwikkeling verworven kennis van de Engelse taal wist hij zich in de States best te redden. Blij ven wilde hij er echter niet, want zijn hart trok naar Terneuzen, waar hij thans na een gelukki ge oude dag tussen vele vrienden zijn iaatsie rustplaats hfeéft gevonden. Hij ruste in vrede, „NEW YORK TIMES" OVER INDONESIË Militaire autoriteiten bezorgd over voortduren van de vijandelijkheden fja- „New York Times" heeft jacaeld, dat militaire autoriteiten iteeijsorg'd zijn over het voortduren van de vijandelijkheden in Indo nesië. Het blad berichtte, dat zij in het bijzonder bezorgd waren over de berichten inzake ernstige gevechten na de aanvankelijke rust na de vorming van de tegen regering op 15 februari. Het blad meldde uit Washing ton, ,,de autoriteiten hier zijn on der de indruk van de groeiende mate van Russische militaire le veranties die de Indonesische re gering ontvangt in haar pogin gen om de opstand te onderdruk ken". Volgens inlichtingen die te Washington werden verkregen had Moskou aan de Indonesische regeringstroepen een groot aan tal voertuigen, voornamelijk jeeps, ter beschikking gesteld, bit in toevoeging tot de tien sche pen met kleine wapens en muni tie, waarover eerder bericht werd. In 'kringen op de Amerikaanse ministeries van Defensie en Bui tenlandse Zeiken werd geen ge heim gemaakt van haar gunstige gezindheid jegens de anti-commu- aistische doelstellingen van de opstandelingen en van haar wan trouwen jegens president Soe- karno's contact met de commu nisten, aldus het blad. Men was echter algemeen van gevoelen dat er voor de opstan delingen zeer weinig hoop op overwinning was, ofschoon zij misschien in staat zouden zijn voor bijna onbeperkte tijd gueril- la-acties te voeren. Geslaagd. Te Groningen slaagde voor het examen Huishoudlerares, staats akte N XII, mej. G. A. Over- beeke, voorheen wonende te Ter neuzen. Aan het Engelse Konings paar voorgesteld Bij het bezoek van Koningin Elisabeth H en Prins Philip van Engeland werd ook een Terneu- zense familie aan hen voorge steld. De heer en mevr. F. W. Prid- morev. d. Akker hadden, even als alle in Nederland wonende Engelse onderdanen, een uitnodi ging ontvangen op woensdag 26 maart 11. in de Dierentuin te Den Haag aanwezig te zijn. Tezamen met tal van aanwezige Engelse families hebben zij kennis ge maakt met Hare Majesteit en Z. K. H. de Prins. Prins Philip onderhield zich enkele ogenblik ken met de heer en mevr. Prid- more, dat aldaar het enige echt paar uit Terneuzen was. Joiian Lauxtermann bracht „Bar-Abbas" voor de R. K. Instuif. De Amsterdamse voordracht kunstenaar de heer Johan Laux termann, bracht voor de R.K.- instuif, aan het begin van de Lijdensweek een voordracht die met ademloze spanning door de aanwezigen is gevolgd. In een éénmanstoneel droeg de heer Lauxtermann „Bar-Ab- bas" voor van de Zweedse No belprijswinnaar Par Lagerkwist. Dit werk werd o.m. door de Ne derlandse radio als hoorspel ge bracht. De heer Lauxtermann zei in een korte voorafgaande verkla ring dat de auteur in de figuur van Bar-Abbas eigenlijk de he dendaagse mens heeft willen uitbeelden. De moderne mens, die, evenals Bar-Abbas voor 2000 jaren, bij vele gelegenheden Christus ontmoet, maar telkens weer te veel analyseert en Chris tus' licht niet tot hem laat door dringen. Bar-Abbas is daardoor een begenadigde en te gelijker tijd een tragische figuur. De tragiek van Bar-Abbas vinden velen van ons in zichzelf terug. Bar-Abbas is getuige vair Zijn kruisdoodhij is aanwezig bij de Opstanding op Paasmorgen; hij ontmoet Hem als een Christen medeslaaf in de Romeinse ko permijnen over Hem vertelt; maar telkens verloochent Bar- Abbas Hem, omdat hij niet in Hem kan geloven. Eindelijk ont dekt Bar-Abbas dat de weg van het Kruis de weg naar het Licht is, als hij, beschuldigd als één van de Christenen die de stad Rome in brand hebben gesto ken, eenzaam aan een kruis sterft en God om genade vraagt. Met groot talent heeft Johan Lauxtermann het werk van Par Lagerkwist recht doen weder varen. Sober van gebaar en mi miek, maar met een grote zeg gingskracht heeft deze voor- dracht-kunstenaar de figuur van Bar-Abbas tot leven gebracht en ten voeten-uit getekend, waar door hij de aanwezigen tot het laatste woord wist te boeien. Kadervergadering C. N. V. voor Zeeuws-Vlaanderen. Zaterdag 1.1. vond de voorjaars- kadervergadering van het C.N.V. plaats in lunchroom Koene. Dc vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de C. B. B. te Terneuzen, de heer C. Hame link. Van het hoofdbestuur wa ren aanwezig de heer H. R. Plomp, secretaris, en de heer H. Beenhakker, districtsbestuurder voor Zeeland en West-Brabant. Het voornaamste punt van be spreking was: „de werkloosheid ;>n de vraag hoe kan deze zo snel mogelijk worden tegengegaan". Door de aanwezigen werden 3 gespreksgroepen gevormd waar van, na bespreking van een lei draad, de heren J. Buijze uit Zaarnslag, Bot uit Oostburg en Van Houte uit Axel, verslag uit brachten. De moeilijkheden in de vlas- industrie, met daardoor werk loosheid in de landbouw, kwam naar voren en tevens de moei lijkheden in het bouwbedrijf. Men sprak van Europees optre den tegen de Russische dum ping en ten opzichte van de bouwnijverheid sprak men van de trage gang van zaken bij het afgeven van vergunningen. Men wenste de uitvoering van open bare werken uitgevoerd te zien door particuliere aannemers en niet in z-g- „Duw"-verband. West Z.-Vlaanderen wees op Breskens waar voorheen b.v. 3 puffabrieken werkten, en nu de enige overgeblevene tijdelijk is gesloten, daar de vissers hun vis in IJmuiden lossen. Te Breskens wordt de industria lisatie door de regering eerder tegengewerkt. Ondanks de pogin gen van de directie van Van Meile om het bedrijf weer naar Breskens te verplaatsen, mocht haar dit niet gelukken. Axel had een tabriek kunnen hebben waar 100200 mensen hadden kunnen werken, maar er werd geen toestemming verkre gen voor woningbouw en een aangeboden voordelige geid- leing werd door de overheid ge torpedeerd. De heer Plomp trachtte de ge stelde vragen te beantwoorden en wees er op, zulks in verband met de vlasindustrie, dat het wel eens nodig zou kunnen zijn met het verlopen van het getij de bakens te verzetten. Rusland neemt b.v. duizenden tonnen haring van ons af, maar wil daar ook eigen produkten voor leveren. Hier zijn met de Beneluxpartners ook andere lan den bij betrokken. Wij moeten er vooral op letten, dat wij het niet zonder een behoorlijke ex port kunnen stellen. Laten wij niet denken dat de werkloosheid in het bouwbedrijf alleen veroor zaakt wordt door de verminderde woningbouw. Dirigisme is soms nodig, vooral waar het de indu strialisatie betreft. Spreker kon de grieven ten op zichte van Breskens en Axel niet juist beoordelen, daar ze hem niet bekend waren. Wel meende hij te weten, dat de nieuwe opzet der fabriek van Van Meile te Breskens gestrand is op een te kort aan meisjes. Als lid van de planologische commissie van het ministerie van Verkeer en Water staat weet spreker maar al te goed, dat lang niet alle gebieden, die denken geschikt te zijn voor industrialisatie, dit ook inderdaad zijn. In Zeeland, met name op het eiland Tholen, is industrialisatie een fiasco geworden. Daarom is voorzichtigheid geboden. Met voorbeelden toonde spreker aan, dat ook in deze het actie-voeren van de plaatselijke of streekover- heid tot verrassende resultaten kan leiden. Het stemde spreker tot voldoe ning dat niemand had gesproken over loonsverhoging als con sumptieverruiming en dat men ook geen oplossing ziet in belas tingverlaging. Hij was er van overtuigd dat men hier niet moet spreken van „buitengewesten", maar dat men in Den Haag graag naar Zeeland luistert als het zijn belangen goed geargu menteerd naar voren brengt en oog heeft voor het algemeen be: lang van ons land. De heer Hamelink dankte aan het einde van de vergadering allen die aan deze besprekingen hadden deelgenomen en in het bijzonder de heer Plomp voor zijn toelichtingen, waarna de heer Beenhakker de vergadering met dankzegging sloot. Ml AXEL Gemeenteraadsverkiezing. De A. R.-kiesvereniging te Axel heeft voor de a.s. gemeente raadsverkiezingen de volgende lijst vastgesteld: 1. C. de Putter; 2. J. C. van Luijk; 3. A. de Waard: 4. M. Brandes; 5. W. J. Dieleman; 6. C. J. de Pooter; 7. C. Schieman; 8. F. van Langevelde. Deze lijst moet echter nog aangevuld worden met Candida- ten van de S.G.P. met wie weer gezamenlijk met één lijst wordt uitgekomen. Het is de bedoe ling, dat op de derde plaats een lid der S.G.P. wordt geplaatst. Het zittende raadslid de heer J. Pijpelink komt dus niet meer op de lijst voor. Naar men ons meedeelde, was de heer Pijpe link niet meer bereid een can- didatuur te aanvaarden. Ook het aftredende raadslid de heer L. de Kraker, die na mens de S. G. P. zitting had, heeft ons meegedeeld, dat hij geen candidatuur meer wenst. SAS VAN GENT Gemeen teraa dsverkiezi n«. Voor de a.s. gemeenteraadsver kiezing is van Protestants Chris telijke zijde de volgende kandida tenlijst samengesteld: 1 Jac. de Braai, 2. J. de Bruijn, 3. J. W. van der Giessen. Benoeming Onze stadgenoot de heer A. van Dalen, onderwijzer aan de open bare lagere schooi A, is benoemd tot onderwijzer aan de Albert Schweitzersehool te Amersfoort. Overplaatsing Met ingang van 1 april werd de hoofdassistent-titulair C. Pop- pe bij de dienst Invoerrechten en Accijnzen overgeplaatst naa: Terneuzen bij dezelfde dienst. Beurtschip maakte water. Maandagavond ontdekten de gebrs Voerman dat hun beurt schip „Nelly" water maakte. De machinekamer en het achterste gedeelte van het. laadruim ble ken reeds in het water te staan. De gealarmeerde brandweer be gon het schip leeg te pompen, waarna men het lek ging opzoe ken. De lading, o.a. een partij bloem van de meelfabriek „De Walzen- molen", liep, evenals de machine kamer, waterschade op. Binnenbrandje Maandagmiddag te ongeveer half één werd de brandweer ge alarmeerd voor een schoorsteen brand in de woning van de heer De C., Margrietstraat 2. De ijlings toesnellende brandweer kon door direct ingrijpen erger voorkomen. Men haalde het vuur uit de schoorsteen en met de ra- moneur werd de gehele schoor steen schoongemaakt, zodat niet van water gebruik behoefde te worden gemaakt. De kamer zal echter wel een extra schoon maakbeurt nodig hebben vanwe ge het roet, dat de kamer vulde. SLUIS Kampioenschap Sluis.se Auto- en Motorclub. De eerste rit voor het kam pioenschap van de Sluisse Auto- en Motorclub werd bij avond verreden. De deelnemers waren voorzien van een blinde kaart en de rit was zó geregeld, dat de deelnemers elkaar onderweg ontmoetten. De uitslag van deze rit luidde: 1. Echtpaar RisseeuwRoo- zendaal, Zuidzande, 4 strafp.; 2. P. BuizeJ. Hariot, Zuidzan de en Oostburg, 7 strafp.; 3. W. A. de KramerJ. Casteleijn, Zuidzande, 10 strafp.; 4. R. Gra- hame-A. F. J. van Beijsterveldt, Sluis, 46 strafp.5. R. Gevaert A. de Bruijn, Sluis, 50 strafp. De volgende rit, die beslissend zal zijn voor het kampioenschap wordt bij daglicht verreden en is een beschreven oriëntatie. Op de bon. In de Hoogstraat te Sluis reed een luxe auto uit België achter uit en raakte daarbij een der daar aanwezige elektrische licht masten. Deze werd licht bescha digd en daar het ongevalletje juist tegenover de politiekazer ne plaats vond was het voor de Rijkspolitie gemakkelijk dade lijk proces-verbaal op te maken. Concert. De studentenkring Sint Anna ter Muiden heeft heel wat plan nen. Zaterdagavond gaf cleze groep een uitstekend geslaagd concert. De gebrachte muziek werd verzorgd door leerlingen van het Amsterdams conserva torium voor muziek en assisten tie werd hierbij verleend door de heer C. Schijve uit Oostburg. De Ned. Herv. Kerk in St. Anna zat vol met' muziekliefhebbers uit de gehele streek. Na afloop vond er een gezellige bijeen komst plaats op het voormalig gemeentehuis, waar de heer G. Randoe vele vragen van belang stellenden beantwoordde over doel en opzet van de studenten kring Sint Anna ter Muiden. Het ligt in de bedoeling dit soort concerten meerdere keren te herhalen. ZUIDZANDE Uitvoeringen Oranje-comité. In hotel „De Zwaan" werd za terdag een bonte-middag en bonle-avond gehouden, waarvoor een zeer goeue belangstelling be stond. Deze uitvoeringen werden georganiseerd door het plaatse lijk Oranje-comité, ten bate van het ontspanningswerk voor de bejaarden. Aan het zeer gevarieerde pro gramma, bestaande uit muziek, zang en toneelspel, werd door vele jeugdige en oudere Zuid- zandse artiesten" meegewerkt. De middagvoorstelling, die speciaal bestemd was voor de be jaarden, werd geopend door de voorzitter van het Oranje-comité, de heer J. Kools, die zeide ver heugd te zijn met de vele belang stelling voor deze uitvoeringen, die ook dit jaar weer van alle zijden werd getoond. Op vlotte wijze werden hierna de verschillende nummers op de planken gebracht; een bont pro gramma, dat bij het publiek zeer in de smaak viel. Voor de gebruikelijke verloting die tijdens beide uitvoeringen werd gehouden, waren talrijke prijzen beschikbaar gesteld door winkeliers en particulieren. Ais hoofdprijs was een fraai thee meubel beschikbaai Aan 't eind van de avond-uit voering werd nog een kort woord gespreken door burge meester H. P. Everwijn, die on der meer zeide, vooral op dagen als deze, waarop de grote saam horigheid van de Zuidzandenaren sterk tot uitdrukking komt, trots te zijn op zijn functie van eerstc- burger van deze gemeente. Verder deelde de burgemeester nog mede dat de totale bruto- opbrengst van de uitvoeringen bedroeg 330,waarna hij ten slotte dank en hulde bracht aan de medewerkers van het pro gramma en aan de dames en heren van het Oranje-comité. CUBA Het Cubaanse arbeidersverbond Het verbond van Cubaanse arbeiders heeft zondag een handvest uitgegeven, waarin het verbond zich uitspreekt te gen een algemene staking, ge welddaden, dreiging en sabo tage. Volgens het handvest zal het verbond onder alle omstandig heden de wetten van de ge regelde overheid in acht ne men. De aanhangers van de Cu baanse opstandelingenleider Fi del Castro hebben opgeroepen tot eén algemene staking, die op 1 april zal moeten beginnen. FRANKRIJK Markies de Cueevas wint duel van Lifar In een landelijke omgeving bij Vernon ten noorwesten van Parijs is zondagmorgen het duel POLITIECHEF ARRESTEERT ZICHZELF Een gewetensvolle poli- ft ft tiechef van een dorpje er- ft gens in de Ver. Staten ft heeft zichzelf gearresteerd ft ft nadat hij met zijn pa- ft ft trouillewagen in botsing ft ft was gekomen met een an- ft ft dere auto. Hij gaf zichzelf ft ft aan bij de politierechter, ft ft zei dat hij voor het onge- ft ft luk verantwoordelijk was ft ft en betaalde een boete van ft ft 25 dollar. DINSDAG 1 APRIL. TERNEUZENLuxor-Theatcr, 8 uur: Geen angst voor groot wild. AXEL: Landbouwhuishoud- school. 19.30 uur: Sc'iooluit- voering. GENT: Olympia- uur: Voor wie de SAS VAN Theater, "8 klok luidt. WOENSDAG 2 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater. 8 uur: „Geen angst voor groot wild". SAS VAN GENT: Olympia- Thcater, 8 uur: „Voor wie de klok luidt". ,llliriilllllllllllllll!IIIIIIIII!lll!lllll!IIIIIII!|]i:iII!lli;iil!lll!lllllllll!lli:ii! Amerikaanse regeringsfunctio narissen hadden de verklaring over kernproeven, die maandag door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, is Moskou is afgelegd, verwacht. Premier Chroestsjet had op een derg:jke maatregel gezinspeeld in ds toespraken die hij voor in :ikiezing had gehouden. V ..vacht wordt, dat president Eisenhower de toestand met ambtenaren van het State De partment zal bespreken als hij uit Gettysburg in Washington teruggekeerd is. Men acht het ook waarschijnlijk, dat de Ame rikaanse regering een verkla ring zal opstellen om de propa gandistische uitwerking van de Russische bekendmaking te neu traliseren. De voornaamste woordvoerder van de Westduitse socialistische partij heeft het Russische be sluit om de kernproeven te sta ken misschien „zeer nuttig" bij eventuele nieuwe onderhande lingen over ontwapening ge noemd. De woordvoerder zei, dat de Russische maatregel niet als een loutere propagandazet be schouwd moet worden. „Mis schien moeten wij hem zien als een kans om staking van alle kernproeven en het daaraan verbonden gevaar van radio-ac tiviteit voor de mensheid te be reiken." De eerste secretaris van het Japanse kabinet heeft gezegd, dat de Japanse regering het Russische besluit „zeer waar deert". Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in een officieel commentaar op het Russische besluit om de kernproeven te staken gezegd, dat niet voorzien is in een stel sel van controle. De Russische verklaring over kernproeven zal natuurlijk gron. dig bestudeerd worden, zo heet het. Maar er moeten enkele al gemene opmerkingen gemaakt worden. De Russische verklaring, al dus het State Department, komt v'.ak na een intensieve reeks ge- uitgevochten tussen de 72-jarige markies De Cuevas, directeur van liet ballet van Monte Carlo en de 52-jarige choreograaf Serge Lifar. De Cuevas kwam hieruit als overwinnaar tevoor schijn. Hij slaagde erin zijn te genstander in de rechterarm te treffen. De secondanten hadden be paald dat hij, die zijn tegen stander zó zou treffen dat er bloed zou vloeien, tot overwin naar moest worden verklaard. Na de stoot van De Cuevas verscheen er een straaltje bloed op de arm van Lifar. Zoals bekend hadden beide mannen het aan de stok gekre gen over de opvoering van Li- fars ballet „Noir et Blanc" door het ballet van Monte Carlo j Lifar had de opvoering verbo- den. De Cuevas trok zich hlerl niets van aan. Lifar daagde Del Cuevas toen uit voor egn duell Lifar, die naar zijn zeggen inl Rusland schermen had geleerd tijdens het Tsarenbewind, ver klaarde vóór het gevecht dat hij bij de training in de afgelopen week drie kilo aan gewicht ver loren had. ENGELAND Weduwe wegens dubbele moord ter dood veroordeeld Te Leeds is de 66-jarige mevr Mary Elizabeth Wilson zaterdag I ter dood veroordeeld, omdat zij schuldig werd bevonden aar. moord op twee van haar echt genoten. Volgens de aanklacht! had zij haar tweede en haa:l derde echtgenoot met fösfor| vergiftigd. De beklaagde hoorde het von. nis onbewogen aan. PERZIË heime Russische proefnemin gen. De officiële Russische pro paganda tracht voortdurend het buitenland het beeld van een vredelievende Russische rege ring voor te houden. Maar die zelfde regering tart openlijk de Ver. Naties zowel wat betreft de kern als de procedure van een ontwapening. Het handvest van de Ver. Naties geeft die or ganisatie ruime bevoegdheden wat de beginselen van ontwape ning en de regeling van bewa pening aangaat. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken acht het van elementair belang, dat vrije landen die vrij willen blij ven, geen afstand doen van hun onmisbare collectieve vermogen agressie af te schrikken en zich ertegen te verdedigen, alleen vertrouwend op een Russische verklaring waarvoor geen veri ficatiestelsel is. De Verenigde Staten doen nog maals een beroep op de Sowjet- Unie, op ordelijke wijze de levenskwestie die de ontwape ning' is aan te pakken, in over eenstemming met het handvest van de Ver. Naties dat ook door de Sowjet-Unie is ondertekend. De scheiding van de sjah en Soraja De echtscheidingsacte van de I sjah van Perzië en keizerin So-1 raja zal op 5 of 6 april as. offi cieel worden ingeschreven di-1 rekt na afloop van de plechtig heden voor het Perzische nieu we jaar, aldus is uit hofkringen te Teheran vernomen. VER. STATEN Door AGATHA CHRISTIE. 40) „Kent u iemand, betrokken bij het geval Armstrong, die beant. woordt aan de beschrijving klein donker vrouwelijke stem?" Hardman dacht een ogenblik na. „Dat is moeilijk te zeggen. Bijna iedereen, die met de zaak te doen had, is dood." „Er was een meisje, dat een paar dagen verdacht werd en zich dood tobde, weet u nog?" „Zeker. Ze was een buiten landse. Misschien had zij ver dachte relaties. Maar u moet er aan denken, dat er andere ge vallen waren behalve de Arm- strong-zaak. Cassetti legde zich al een hele tijd toe op ontvoe ringen. Je kan je daarop niet alleen concentreren." „O, maar we hebben reden te geloven, dat deze misdaad ver band houdt met de zaak Arm strong." Hardman wierp hem een vra gende blik toe. Poirot reageerde niet. De Amerikaan schudde zijn hoofd. Nadruk verboden. hem gebeld ik geloof net na dat de trein voorgoed stilhield. Toen, daarna, passeerde hij me en ging naar de wagen achter de onze hij bleef daar zowat een kwartier. Er werd gebeld als een gek en hij kwam op een draf terug. Ik ging in de gang om te zien wat er aan de hand was ik was een tikje zenuw achtig, snapt u maar 't was de Amerikaanse dame maar. Ze maakte heibel over 't een of an der. Ik grinnikte. Toen ging hij door naar 'n andere coupé en kwam terug en haalde een fles mineraalwater voor iemand. Daarna bleef hij op z'n bank zitten, totdat hij naar het ein de van de wagen ging om iemands bed. op te maken. Ik ge loof niet, dat hij zich daarna bewogen heeft tot zowat vijf uur vanochtend." .Dommelde hij niet in?" „Dat weet ik niet. Het kan j wel." Poirot knikte. Automatisch or geest halen, die beantwoordt aan de beschrijving, in de zaak Arm strong," zei hij langzaam. „Maar natuurlijk, ik zat er niet en weet er niet veel van." „Wel, ga door met uw relaas, mijnheer Hardman." „Er is heel weinig te vertellen. Ik sliep overdag en bleef des nachts waken. Er gebeurde niets verdachts de eerste nacht. De vorige nacht was het zelfde voor zover Ik weet. Ik had mijn deur op een kiertje en waakte. Er ging geen vreemde voorbij." „Is u daar zeker van, mijn heer Hardman?" „Ja. Er kwam niemand op de trein van buiten en niemand j denden zijn handen de papieren kwam de trein door uit de ach-1 op de tafel. Hij nam het offi- terste wagens. Daar wil ik een i ciële kaartje weer op. eed op doen „Kon u de conducteur zien van uw positie uit?" „Wilt u dit paraferen," zei hij. De ander deed het. „Er is zeker niemand, die het „Zeker. Hij zit op dat bankje verhaal omtrent uw identiteit bijna tegenover mijn deur." kan bevestigen, mijnheer Hard- Ging hij nog van zijn plaats man?" Nationale Unie verbaasd over conflict in ambtenarenoverleg In een telegram aan de bij het georganiseerd overleg betrok ken ambtenarenorganisaties geeft het hoofdbestuur van de nationale unie te kennen met verbazing kennis te hebben ge nomen van het conflict dat- tus sen de ABVA, KABO en NCBO enerzijds en het ambtenaren- centrum anderzijds is gerezen. Het hoofdbestuur van de na tionale vestigt de aandacht op het grote nadeel voor de amb- tenarengroep dat voort-vloeit uit interne verdeeldheid en het doet een beroep op de drie grote vakcentrales op korte termijn tot een open gesprek te willen komen met het ambt'e- narencentrum. zijn vaders bureau in New York ontmoet maar dat wil niet zeggen, dat hij zich mij zal her inneren uit een troep andere employé's. Neen, mijnheer Poi rot, u zult moeten wachten en naar New York seinen, zodra we verder kunnen. Maar het is in orde. Ik maak u niets wijs. Nu tot ziens, heren. Aangenaam kennis te hebben gemaakt, meneer Poirot." Poirot bood zijn cigarettenko ker aan. „Of misschien verkiest u een Pijp?" „Ik niet." Hij bediende zich, stapte toen filks weg. De drie mannen keken elkaar aan. „Denkt, u, dat hij echt is?" vroeg dr. Constantine. „Ja, ja. Ik ken het type. Trou wens, het is een verhaal, dat heel makkelijk gelogenstraft kon worden." „Hij heeft ons een heel inte ressante getuigenis gegeven" zei monsieur Bouc. „Ja, zeker." „Een kleine man, donker, met een hoge stem," zei monsieur Bouc peinzend. „Een beschrijving, die op nie mand in de trein toepasselijk is," zei Poirot. nadat de trein stopte in Vin- kovci?' „Ik kan niemand voor mijn) Ja, er werd een paar keer voor „Hier in de trein?-Neen, niet precies. Tenzij het de jonge Was dat het laatste station? MacYueen zou zijn. Ik kan hem goed genoeg ik heb hem op sSfi.' ,4» i Wordt vervolgd.) De recessie binnenkort ten einde? De speciale assistent van pre sident Eisenhower voor econo mische kwesties, dr. Hague, heeft zondagavond in een tele-1 visieuitzending voorspeld, dat in het tweede kwartaal van dit jaar de huidige economische recessie zal beginnen te wijken Er zijn tekenen die erop wij zen, dat de neerwaartse bewe ging aan kracht verliest, aldus dr. Hague. Amerikanen ontcijferen Spoetniksignalen niet De Amerikaanse geleerden pro beren niet de gegevens die de zenders der Russische kunst manen uitgeseind hebben, te ont cijferen. Dr. Richard Porter, de voorzit ter van de Amerikaanse commis sie voor het .satellietprogram, die dit zondag voor de televisie in Washington verklaarde, voegde hieraan toe, dat het wel zeker schijnt te zijn, dat de Russen de gegevens bekend zullen maken. Dr. Porter geloofde, dat de Rus sen acht tot twaalf maanden nodig hebben om de gegevens van hun Spoetniks te ontcijferen en te analyseren. Vraaggespek met Ben Goerion De premier van Israël, Davidl Ben Goerion, heeft in een vraag gesprek met een correspondent I van het Amerikaanse tijdschrift „Look" verklaard, dat hij voor besprekingen met president Nas ser naar Cairo zou gaan, indien deze hem. daartoe zou uitnodigen. Hij had Nasser nooit ais een Hit I Ier gezien en geloofde niet, dat de Egyptische premier dingen zou doen waaraan Hitier zich sehul dig heeft gemaakt. 'i Overvallen op dorp in Colombia Een bende heeft zondag het Colombiaanse dorp Santo Domin go in de provincie Cauqa aange vallen, waarbij 24 dorpsbewoner- en twee bendeleden om het leven zijn gekomen. Leden van de bende brandden het dorp bijna helemaal plat. Verder werden zondag uit provincie Telima eveneens at' vallen op dorpen genomen. It deze dorpen werden zeventien I personen door de leden van I opstandige benden terecht gt steld. Chroesjtsjefs plan goedgekeurd De Opperste Sowjet heeft W I plan van partijsecretaris en PrC mier Chroesjtsjef voor hervor mingen op het gebied van de landbouw goedgekeurd. Maandag geschiedde dit door de; raad van nationaliteiten, nadat het plat zaterdag al door de raad van de I unie was aanvaard. Alle sprekers hadden hun instemming met dc denkbeelden van Chroesjtsjef be tuigd. .v. Twee-cn-vijttif ven zijn dezer ik het voorwerp va worden naar de 1 kopje koffie, da ven wordt geschi Vier deskundig ste Nederlandse en stelden zich onderzoek te dc van een Voorbu die het lang niet de eigenschappe kleintjes koffie, in den lande woi Naar zijn oori van de beste k< bakje troost ge: deelkundig gebr stof en zet-matei De vier deskun rende acht dagen beurtelings op d< in 52 bedrijven v; klassen in An Haag, Rotterdam ze café-restauran den uitgekozen d leuren van Ho met het doel van op de hoogte war leheurig rnogelijl gegaan. Gekeurd werd heid, pittigheid, 1 voorts werden tuur en bitterh< van te hoge zet-t aanmerking gene De koffiekeurd de gezondheid uit zestien kopjes ko le boven gegaan van elkaar werk ieder volgens ee ma en een punte ten ingediend, d hoogste per bed zouden kunnen o Het hoogste aa 1J7. Gebleken is, 15 uur in de mee beste koffie we Daarna daalt de gen zessen 's mie vallen het absol iveinilt daarbovei Waarmee het 1 ivpaald geen a doch een onaang en geurloos drai ermee op de kof De ontevreden fietiefhebber, de die aanstichter was, kreeg op ve Gebleken is, dat kwaliteit van de lekeurig gekoz rants, ongeacht soorten en gev soms steeds, so uren, te wensen 1 lieproevers steld van de vijf beste het onderzochte Haag gevestigd sterdam en een Gehoopt wordt, strijd om het bes in den lande zal gerieve van vreemdeling. Ondertussen uitgebroed om oj zowel in ons lai Duitsland, Zwit! learijk deze gehe gen te gaan her! WOENSDAC HILVERSUM 7.JO Gram.; 750 de dag; 8.00 Nie 820 Orkest; 9.00 9.30 Voor de vro 10.15 Paaswijdb Gram.; 11.20 G'Javecimbelrecit en tuinb. mede cimbelrecital act.; 13.00 Nws op pad; 13.20 Li Opera; 15.00 Gram.; 16.00 1720 Muz. caus richten17.45 18,15 Spectrum .19.00 Nws en we cie man af; 19 Buitenl. overz. 20.00 Radiokrar stónde; 21.00 C ren; 21.30 Kami 22.15 Vakantien cual ens.; 22.45 king; 23.00 Nws stagen; 23202 HILVERSUM 7 10 Gym.; 720 8.38 De Ontbij de vrouw; 10.00 30.05 Morgenwi 33.00 Gevar. pi rnuz.12.30 Lar led.; 12.33 Voo 3228 Hammon Nieuws; 13.15 agenda; 1320 Medische kron piano1425 Vo Gram.; 17.15 Regeringsultz. rimm.1820 Act.; 18.50 Gra eind.; 19.10 Ca Varia; 19.30 2KD0 Nws; 20.0 Kattebel21.1( Lichte muz. 22.45 Caus.; 23 Gram.; 23.50— Esperanto.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2