Rusland gelast eenzijdig kernwapenproeven af Westelijke voorstellen voor topconferentie radio kast Vlaggeschlp van de K.P. M. naar Singapore vertrokken Economische basis voor Ned. Nieuw-Guinea van primair belang De waarschuwingsstaking in Frankrijk Boelganin president van de 011 Axel dan )lafond rail vvif! DINSDAG 1 APRIL 1958. 12e Jaargang Nr 4334 ramp met veerboot IN BIRMA Meer dan 100 personen kwam om het leven Staking in de Westduitse metaalindustrie Nieuwe schietpartij aan Israëlisch-Syrische grens KONINKLIJKE FAMILIE NAAR SANKT ANTON Voor vakantie van 12 dagen VANDAAG GEEN DAGTREINEN NAAR EN VAN PARIJS Dr. Piatieel: Sumitro en Pantouw uit Singapore vertrokken? Professor Bahder Djohan gearresteerd? Woning van Dr Moh. Hatta wordt streng bewaakt. RADIO-PADANG OVER DE MILITAIRE OPERATIES HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER KOSLOF NIEUWE PREMIER VAN LUXEMBURG ZON- en MAANSTANDEN .40 Hoorspel; 15.40 Gr.; or de zieken; 16.30 Zte- 7.00 Voor d. jeugd; 17.40 17.45 Regeringsuitz. :hte muz.; 18.20 Caits hte muz.; 18.50 Vragen- 19.00 Nws; 19.10 Com- 3 het nws; 19.15 Lichte '•35 Gram.; 19.45 Act.; lijdensmeditatie; 21.00 21.45 Omroepork.; 22.35 c.; 23.00 Nieuws; 23.15 RSUM II: 7.00 Nieuws; I.; 7.20 Gram.; 7.50 Da.:. 8.00 Nws; 8.15 Gram'; i.9.10 Voor de vrouw; n.; 9.40 Morgenwijding; im.10.50 Voor de kleu- 00 Lichte muziek; 11.30 iano; 11.50 Gram.; 1200 idorgel12.20 Regerines- ig; 12.30 Land- en tuln- led.12.33 Dansmuz. rs; 13.15 Meded. of gr - ïeaterork.13.55 Beurs- 91 14.00 Gram.; 1440 jeugd; 15.00 Sopr. en 15.30 Voor de zieken; or de jeugd; 17.30 Jazz- 3.00 Nws; 18.15 Jourxi. ïateursprogr.18.55 Pa- parle19.00 Voor d. kin- 19.05 Gitaarspel19.30 ior, Kunstmaandork. d19.45 Pilmpraatje rs20.05 Lichte muziek is voor onderweg; 20.45 aiuz.21.15 Gedachten- 21.45 Orgel en cello: am. en pianospel; 22.55 f dat.... 23.00 Nieuws; >ersen van New York; :w York calling; 23.21 SEL: 12.00 Gram.; 12.15 sl; 12.30 Weerber.; 1234 wkron.; 12.40 Pianosp.; :uws; 13.11 Gram.; 14.00 tz.; 14.40 Gram.; 14.50 3.00 Koersen; 16.02 Gr.; mf. ork.17.00 Nieuws anorecital17.45 Boek- 8.00 Voor d. jeugd; 1850 soldaten; 19.00 Nieuws; f;"?1-' 1950 Syndikale 1.00-Literair progr.; 20.30 20.50 Gevar. muz.21 30 22.00 Nws; 22.15 Kamer- '•45 Gram.; 22.55 Nws. gewassen, iunil, waar- tralend wit stralend uwen kunt Met Sunil werk, min- s... minder lil de was iger nieuw, acltine en "1 bij. meteen het reuzenpak SUM 8-1-08S-25 SYankertng bij abonnement: Terneuzen rirecteur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: J 6,— oer kwartaal; per maand f 2.— per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. "erschijr.t dagelflks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver- tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 oor Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Advertentieprijs pet mm 15 ct: advertentie 2.25 minimum per Op een dertig km ten zuiden van de Birmaanse stad Kassein is in een hevige storm een rivier boot met 123 personen aan boord vergaan. Slechts twintig perso nen konden gered worden. Hoe wel men vreest dat de overige op varenden verdronken zijn, wor den de reddingspogingen voort gezet. De looncommissie van de West duitse vakbond van arbeiders in ie metaalindustrie heeft maan dag besloten het vakbondsbe- stuur aan te bevelen op 9 april een staking in de staalindustrie van het Ruhrgebied af te kon digen om de eis van 200.000 arbei ders voor een loonsverhoging van tien procent kracht bij te zet ten. Totnogtoe hebben de werkge vers slechts een loonsverhoging van drie en een half procent aan geboden. Het bestuur van de bond van Westduitse metaalbewerkers heeft later met algemene stem men besloten een staking af te kondigen in de ijzer- en staalin dustrie van het Ruhrgebied, die op 9 april begint. Syrische en Israëlische troe pen hebben elkaar voor de twee de dag achtereen, in het grens gebied van het Hoeleh dal be schoten, zo heeft een woordvoer der van het Israëlische leger bekendgemaakt. De vijandelijkheden zijn ook tot een andere sector van de Sy- rischIsraëlische grens uitge breid. De Israëlische legerwoordvoer- der zei, dat Israëlische boeren, die bij Tel Zahmoel in het Noor delijke deel van de Hoeleh-vallei aan het ploegen waren, vanuit Syrische stellingen beschoten waren. Het Syrische vuur werd door Israëlische troepen tot zwij gen gebracht en het werk werd voortgezet. Na een artillerieduel van 2Vz uur, werd het vuren gestaakt om 17.50 uur plaatselijke tijd, aldus de Israëlische woordvoerder. Rusland heeft eenzijdig beslo ten verdere kernproeven af te gelasten, zo heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, maandagmiddag in een rede voor de Opperste Sowjet in Moskou bekendgemaakt. Gromyko verklaarde dat Rus land helaas de enige atoommo- gendheid is die bereid is zonder uitstel een akkoord te sluiten waarbij aan atoom- en waterstof- bomproeven een einde wordt ge maakt. Gromyko zei dat Rusland zich ervan bewust is dat het stoppen van kernproefnemingen niet' de dreiging van een atoomoorlog zal afwenden. Rusland beschouwt 't nog steeds als zijn voornaamste streven om met de andere mo gendheden tot een onvoorwaar delijk verbod van alle typen atoom- en waterstofwapens te komen, voorts tot' stopzetting van de vervaardiging ervan en alge hele vernietiging van bestaande voorraden met een doelmatige controle erop. Gromyko klaagde dat Enge land en Amerika niet tot een der gelijke overeenkomst bereid wa ren. Gromyko merkte vervolgens op dat men niet aan de indruk kon ontkomen dat bepaalde lei ders in het westen, en met name in de Verenigde Staten, een „ge vaar voor hun nationale econo mie zien in ean stopzetting van de proefnemingen met kernwa pens". „Doch de westerse economie wordt niet bedreigd door een stopzetting dezer proefnemingen, maar door de bewapeningswed loop, die de economie van alle staten, NAVO-leder, in zijn greep houdt. Het feit, dat in de Verenigde Staten atoom- en waterstofbom men worden vervaardigd, heeft niet verhinderd dat er 5.300.000 werkloze Amerikanen zijn", al dus Gromyko. De Sowjet-minister van Buiten landse Zaken verklaarde ook dat de Sowjet-Unie „nadere maatre gelen voor haar beveiliging" zal moeten nemen, indien haar voor beeld, om de proefnemingen met kernwapens te staken, niet door andere mogendheden zou worden nagevolgd. Hij zei dat het „betrekkelijk ge makkelijk" was om tot een stop- De westelijke grote drie heb ben maandag aan de Sowjet-Unie voorgesteld om in de tweede helft van april in Moskou te be ginnen met diplomatieke voorbe reidingen voor een conferentie vaïi ministers van Buitenlandse Zaken. De ministers zouden op hun beurt een topconferentie tus sen Oost en West moeten voor- bereiden. Het voorstel was vervat in Amerikaanse, Britse en Franse nota's, die maandag in Moskou zijn overhandigd. De nota's wa ren tevoren in de permanente NAVO-raad met de andere NAVO-landen besproken. De Britse nota was gehecht aan een persoonlijke brief van premier MacMillan aan de nieuwe Sowjet-premier, Nikita Chroesjtsjef. Het was een ant woord op de brief van oud-pre mier Eoelganin van 14 maart. Volgens MacMillan moet bij het voorbereidende werk voor een topconferentie onderzocht worden wat de standpunten van de verschillende regeringen zijn ten aanzien van de belangrijke kwesties. Vastgesteld moet wor den welke onderwerpen aan de topconferentie zullen moeten worden voorgelegd. Als de mi nisters van Buitenlandse Zaken menen dat het voorbereidende werk voltooid is, kunnen zij da tum en plaats van de topconfe rentie vaststellen en besluiten welke landen eraan zullen deel nemen. In Britse kringen verklaarde men maandag, dat het Westen dus duidelijk een topconferentie laat afhangen van een bevredi gende voorbereiding, eerst op di plomatiek niveau en daarna dooi een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken. Men geloofde, dat als de Sowjet-Unie met de voorstellen instemt, de onderhandelingen kunnen begin nen tussen Russische vertegen woordigers en de diplomatieke vertegenwoordigers van Enge land, Frankrijk en de Ver. Sta ten in Moskou. Aan de ministers conferentie en de topconferentie zouden meer landen- kunnen deelnemen aldus de Britse zegs lieden. Zij legden er evenwel de nadruk op, dat Engeland het aan tal deelnemers aan een confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken wil beperken. MacMillan verklaart in zijn brief o.a. dat de huidige interna tionale toestand vereist', dat een ernstige poging wordt gedaan om overeenstemming te bereiken over de voornaamste vraagstuk ken die het bereiken van vrede en stabiliteit in de wereld in de w-eg staan. „Onder deze omstan digheden is een topconferentie wenselijk, als zij een gelegenheid verschaft voor een ernstige be spreking van de belangrijke kwesties en een doelmatig mid del levert voor het bereiken van overeenstemming". Als het westelijke voorstel wordt aanvaard, aldus de Britse premier, kunnen wij de lange correspondentie in het openbaar staken en zonder verdere vertra ging onze krachten wijden aan serieus voorbereidend werk. In officiële Britse kringen'ver klaarde men maandag voorts, dat bij het overleg op diploma tiek niveau en op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken geen overeenstemming over de geschilpunten tussen Oost en West behoeft te worden bereikt. Wel moet de mogelijk heid van overeenstemming blij ken. Engeland is, naar verluidt, bereid tot een topconferentie als voor één belangrijke kwestie vor. deringen mogelijk zijn. In dit ver band wordt de laatste tijd de ont wapeningskwestie genoemd. Overeenstemming over kwes ties van minder belang zoals het storen van Britse uitzendin gen door de Sowjet-Unie zou evenwel niet' voldoende zijn voor het bijeenroepen van de rege ringsleiders. zetting der proefnemingen met kernwapens te komen, omdat deze thans door slechts drie lan den, namelijk de Verenigde Sta ten, de Sowjet-Unie en Groot- Brittannië, worden vervaardigd. De Sowjet-minister zei ook zich voor ogen te stellen, dat het beëindigen der proefnemingen met kernwapens niet betekent dat het gevaar voor oorlog daar mede geweken zou zijn. •Gromyko werd, na het afleg gen van zijn verklaring, storm achtig door de leden van de Op perste Sowjet toegejuicht. Gromyko merkte nog op dat Frankrijk tegen het sluiten van een overeenkomst ter beëindi ging van de proefnemingen met kernwapens is, „en niemand weet waarom". „Het is moeilijk te begrijpen, doch klaarblijkelijk menen enkele leidende Franse politici dat het in het belang van Frankrijk is, wanneer het aan de bewapenings wedloop op het' gebied der kern bewapening zou gaan meedoen", aldus Gromyko. Hij vervolgde: „Het bestaan van krachten, die de internatio nale toestand willen verslechte ren, maakt internationale ont spanning des te dringender. Ik noem als voorbeeld hiervan het kortgeleden in West-Duit's- land gevallen besluit om de Westduitse regering te machti gen de Westduitse strijdkrachten met kernwapens en raketten uit' te rusten. Hierdoor wordt het zeer gemakkelijk de Westduitse militaristen van kernwapens te voorzien. Een uitrusting der Westduitse strijdkrachten met kernwapens zou onvermijdelijk een nieuwe hinderpaal vormen voor het tot stand komen van een internatio nale ontwapeningsovereenkomst en de verantwoordelijkheid hier- voor zou berusten bij de West duitse autoriteiten en de regerin gen van andere landen, die hen tot een dergelijke beslissing heb ben aangezet", aldus de Sowjet- russische minister van Buiten landse Zaken, Andrei Gromyko. „Tass" meldt, dat Gromyko een ontwerpresolutie bij de Opperste Sowjet' had ingediend, waarin de Sowjet-Unie zich bereid verklaart alle proefnemingen met kernwa pens te staken. De Sowjet-regering wordt in de ontwerpresolutie verzocht de noodzakelijke stappen te doen, om haar uit te voeren. Voorts worden de Sowjet-autoriteiten verzocht andere staten, die o.a. atoom- en waterstofwapens bezit ten, voor te stellen de proefne mingen hiermede voor goed en overal ter wereld stop te zetten. Deze ontwerpresolutie is door de Opperste Sowjet met alge- mene stemmen goedgekeurd, evenals een beroep op het Ameri kaanse congres en andere buiten landse volksvertegenwoordigin gen, om er bij hun regeringen op aan te dringen de proefnemingen met kernwapens te doen staken. De Opperste Sowjet' heeft ook een beroep op alle staten gedaan, die tegen Hitler-Duitsland heb ben gestreden of van Duitse agressie te lijden hebben gehad, om alles in het werk te stellen om een herbewapening van West- Duitsland, en het uitrusten van de Westduitse strijdkrachten met kernwapens, te voorkomen. H. M. de Koningin en H. H. K. K. H. H. de Prinsessen Beatrix en Irene zijn maandagavond te 18.13 uur vanuit Utrecht per trein vertrokken naar Sankt' Anton voor een vakantie van twaalf dagen. Z. K. H. de Prins der Nederlanden zal zich 5 april daar bij hen voegen. Door de 24 uurs-staking van de Franse spoorwegen, zullen de dagtreinen naar en van Parijs heden niet rijden. De nachttrijnen worden gehandhaafd, aldus delen de N. S. mede. Er bestaat evenwel onzeker heid of de nachttrein die heden avond uit Parjjs vertrekt, mor gen, woensdag 2 april, in Neder land zal aankomen. Het vlaggeschip van de KPM, de 5955 ton metende „Planeius", vertrok maandag uit Tandjong Priok naar Singapore met' een bemanning van 22 inplaats van 150 leden. Personeel van de KPM- kantoren en walinstallaties en zelfs secretarissen hadden zich vrijwillig als lid van de beman ning opgegeven. „Het zal hard werken worden voor de kleine bemanningen aan boord van al onze schepen, die gisteren vertrokken", zeide de directeur van de KPM, de heer J. W. Brand, in een gesprek met de ANP-correspondent in Dja karta". Maar alle Nederlanders in dienst van onze maatschappij, die nog in Indonesië zijn, hebben zich volkomen vrijwillig opgege ven om mee te werken". De heer Brand zeide te hopen dat' alle 34 schepen van de KPM, die nog in Indonesië waren, voor maandag te middernacht de Indo nesische wateren zullen hebben verlaten. Hij had bericht ontvan gen, dat twee schepen, die voor anker lagen voor Makassar reeds „Als twee primaire taken in Nederlands Nieuw-Guinea zie ik het opsporen en aantonen van de economische mogelijkheden en het rijp maken van de Papoea's om daarin een deel te hebben en een rol te spelen". Dit heeft dr. P. J. Platteel, die met ingang van 1 mei a.s. is be„oemd tot' gouver neur van Nederlands Nieuw-Gui nea als opvolger van dr. J. van Baal, maandagochtend in een on derhoud met het ANP verklaard. Dr. Platteel voegde hier aan toe, dat alle ontwikkelingen in dit gebiedsdeel waaraan ean eco nomische basis zou ontbreken en waarbij de Papoea's economisch niet tot de zelfstandigheid zou den komen en een rol zullen spe len, een politieke fictie is. „Wij moeten geen vlaggen plaatsen op luchtkastelen", aldus dr. Platteel, „het is niet mogelijk tot een ge zonde ontwikkeling te komen als de bevolking niet wordt inge schakeld en ook politiek niet een eigen rol speelt'. De ontwikkeling volgt dan vanzelf. Men moet niet trachten de zaak om te draaien". Dr. Platteel zei uiteraard nog geen mededelingen te kunnen doen over een termijn of de werk wijze voor de verdere ontwikke ling van de bevolking van Nieuw- Guinea. „Eén ding moet echter vaststaan: Wij moeten een mo rele inhoud geven aan deze ont wikkeling. Laat ons oppassen van de Papoea's geen technocra ten te maken zonder een geeste lijk levende inhoud". Op de vragen over de status en de toekomst van Nederlands Nw- Guinea zei dr. Platteel: „Neder land dient aan zichzelf te ge loven. Het' inbrengen van de Nederlandse waarden in Nieuw- Guinea is van groot belang voor dat gebied en daarnaast zeker ook voor Nederland zelf. Daar naast juich ik in het huidige pril le stadium de nauwe samenwer king met Australië en de com missie voor de Zuid-Pacific toe. Nieuw-Guinea is een deel van het vraagstuk van Zuid-Oost-Azië. Welke staatkundige ontwikkelin gen er in de toekomst ook zullen komen, een nauw samengaan met de ontwikkeling in dit ge hele gebied zal er moeten zijn". „Ik heb de functie van gouver neur aanvaard, omdat ik geloof aan een Nederlandse opdracht on taak in Nederlands Nieuw-Gui nea", aldus besloot dr. Platteel. „Over de uiteindelijke verhoudin gen tussen Nederland en Neder lands Nieuw-Guinea is het onmo gelijk voorspellingen te doen. Kom.t' het tot uiteenlopende we gen, dan hoop ik, dat de schade en schande, waarmee de schei ding tussen Nederland en Indo nesië gepaard is gegaan, beide volkeren gespaard zullen blij ven". naar Singapore zijn vertrokken. Hij had geen formele bevestiging van het vertrek van schepen uit andere havens, maar verwachtte, dat de gehele vloot' in de loop van maandag onderweg zou zijn. Onder de bemanningsleden zijn twee huisvrouwen, die hun echt genoten vrijwillig als matroos vergezellen. De Nederlandse gemeenschap in Djakarta volgt met bewonde ring en trots de gezamenlijke in spanningen van het personeel van de KPM. Volgens een bericht in de „Straits Times" van maandag, zouden op 31 maart, voor het aanbreken van de dag, twee lei ders van de Sumatraanse op standelingen, Singapore hebben verlaten in een vliegtuig van de Nationalistiseh-Chinese burger luchtvaart maatschappij. Het zou den zijn dr. D. Sumitro, de voor malige Indonesische minister van financiën, thans minister van handel in de tegenregering en een der opstandige legerofficie ren, majoor Pantouw. Volgens het blad zou de bemanning van het vliegtuig bestaan uit vier Chinezen als „radio-telegrafis ten". Het reisdoel was Manilla. Personeel van de luchthaven te Singapore deelde mede, dat het vliegtuig drie weken geleden uit Formosa te Singapore was aan gekomen en dat als doel van de tocht een proefvlucht was opge geven. Hel vliegtuig zou giste ren naar de Fhilippijnen zijn ver trokken via Labuan, in Brits Borneo. Volgens de „Straits Times" heeft majoor Pantouw instruc ties bij zich betreffende de op richting van een tweede front van de opstandelingen in Celebes. Radio Padang meldde maan dagavond, dat de voormalige pre sident van de universiteit van In donesië, prof. Bahder Djohan, dcc.-- de Indonesische regering in hechtenis zou zijn gesteld. Prof. Bunder Djohan had indertijd uit zijn functie ontslag genomen als protest tegen de aanval op mid den Sumatra en zou, volgens ra dio-Padang, sedert 22 maart uit zijn woning te Djakarta zijn ver dwenen. Sedert zou niets meer van hem zijn vernomen. „De re gering van Soekarno heeft hem kennelijk weggevoerd en gevan gen o-ezet", aldus radio-Padang. Het huis van de voormalige vice-president van Indonesië, dr. Mohammed Hatta, stond maan dag onder strenge bewaking. Iedereen die Hatta's huis wilde binnendringen, moest zich on derwerpen aan een grondig on derzoek. Volgens het linkse blad „Sin Po" heeft de woordvoerder van het garnizoen te Djakarta ge weigerd, over deze maatregel enigerlei mededeling' te doen" Radio-Padang heeft maandag avond meegedeeld, dat opstan dige troepen eenheden parachu tisten van de centrale regering hebben teruggedrongen tot Ta luk, 139 km van de vooruitge schoven posities, die zij tien dagen geleden hadden ingeno men langs de weg tussen Pa daag en Palembang. Tijdens deze operatie zouden 70 parachutisten zijn gedood en meer dan 100 zijn gewond. De radio deelde voorts mede. dat een groot aantal militairen van de centrale regering zou zijn gesneuveld in hinderlagen. Vojgens radio-Padang zou Moh. Natsir, de voorzitter van de Masjumi, hebben verklaard, dal de militaire toestand voor de re volutionaire regering zich ver betert. Natsir zou echter heb ben gewaarschuwd, dat nog zwaardere klappen van de cen trale regering kunnen worden verwacht, voordat de oorlog zal zijn gewonnen. Voigens in Singapore uit Me dan ontvangen bericnien hebben de regeringstroepen maandag bij hun opmars naar het zuiden naar het gebied van de opstande lingen opmerkelijke vooruitgang geboekt. Aangenomen wordt, dat de regeringstroepen in deze sector cp een afstand van min der dan 160 km van Padur.g en Bukittinggi staan. I en vrouwen betrokken zullen zijn, ongeacht degenen die er indirect de invloed van zullen ondergaan. Het communistische vakver bond doet pogingen ook de ar- u zal heden voor ecri grootleiders in bepaalde sectoren van deel verlamd zijn door de waar van bijna al Het Franse, maatschappelijke het particuliere bedrijfsleven se ruwingsstaking van bijna aljcv®r te halen. 1 De drie voornaamste vakver- hefc (ranse overheidspersonen. boncjen de communistische, uit protest tegen de wanverhou- de socialistische en de Rooms- dïna tussen e Ionen en <le ge- Katholieke maken over het algemeen één front tegenover stegen kos.cn van het tevens-1 grote werkgevers, waaronder onderhoud. j natuurlijk in de eerste plaats de Franse staat. Zoals bekend heeft de over heid sinds augustus, toen de frank met 20 procent devalueer de, drastisch besnoeid op de staatsuitgaven. Deze anti-infla- tiepolitiek heeft een gunstiger Donderdag van 16 uur af zul len de treinen, de ondergrondse en de bussen in Parijs 24 uur lang niet meer rijden. Het trein verkeer in het hele land en naar en van het buitenland zal stil liggen. Ook het luchtverkeer I handelsbalans tengevolge ge behalve dat naar en van Alge- had. Maar de kleinhandelsprij rije zal staken. Vuilnismannen en ambtenaren zullen evenmin werken. Post zal waarschijnlijk niet worden be steld. Vermoedelijk zal de bagage van reizigers aan de grens "niet onderzocht worden, omdat de douane ook het werk zal neer leggen. Men schat dat bij de staking meer dan een miljoen mannen had. Maar de kleinhandelsprij zen zijn niet omlaag gegaan. In 16 maanden zijn de voed selprijzen gestegen met circa 17 procent en de prijzen voor dienstverlening met 14 procent. De 'regering heeft geen stappen gedaan om de staking te voor komen. Zij rekent op het uitko men van de voorspellingen van Breskens deskundigen, die van mening j Terneuzen zijn dat de prijzen de komende j Hansweert maand zullen dalen. I Walsoorden KOUDE OOSTELIJKE WIND Oostelijke winden, die in stand gehouden worden door 'n krach, gebied met hoge barometerstan- ten bnv.cn Zuid-Scandinavië heb ben koude lucht uit Duitsland verder over ons land doen uit stromen. Zo kwam het kwik gis- teren in de noordelijke provin cies niet hoger dan omstreeks 5. en in het uiterste zuiden dan ca 10 graden. Het was daar ruim 7 graden kouder dan zondagmid dag, toen dit gebied nog in de lachte lucht was gelegen. In het noorden van het land, waar weinig bewolking was, waS de temperatuur in de avond al tot dicht bij 't vriespunt gedaald. De scheidingslijn tussen de zachte en koude lucht verliep toen van de Alpen via Noord- Frankrijk naar Oost-Engeland en vandaar naar Schotland. Daar het hogedrukgebied bo ven Zuid-Noorwegen weinig van plaats verandert, en de luchtdruk m Midden-Frankrijk laag blijft, laat het zich aanzien dat deze scheidingslijn zich geleidelijk nog wat meer naar het westen zal verplaatsen en de nieuwe maand koud zal inzetten. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot dinsdagavond. Kcurl en schraal. Droog, zonnig, maar koud en schraal weer met in het zuiden nou enkele wolkenvelden. Matige tot krachtige wind tussen noord oost en oost. n den als president van de Gos- - bank. Zijn nieuwe functie vereist grote administratieve bekwaam heden, waarover de maarschalk Maarschalk Boelganrn, die dezer inderdaad schijnt te beschikken, dagen als premier door partij- maar zij is politiek gezien van WOENSDAG 2 APRIL v.m. n.m. 0.07 12.35 0.42 1.10 1.22 1.50 1.32 2.00 secretaris Chroesjtsjef werd ver. vangen, is benoemd tot president van de staatsbank van de Sowjet- Unie. De maarschalk heeft deze post al van 1938 tot 1941 bekleed. Toen was hij eveneens vice-voorzitter van de raad van volkscommissa rissen het kabinet. In het nieuwe kabinet onder Chroesjtsjef zijn Mikojan en Koz- lof eerste vice-premier. Andrei Gromyko behoudt de portefeuille van Buitenlandse Zaken. De benoemingen, die verder geen belangrijke wijzigingen be vatten, werden met algemene stemmen door de Opperste Sow jet goedgekeurd. Kosygin, Koezmin, Zasyadko en Oestinof zijn aangewezen als vice-premier. Doedorof behoudt de porte feuille van Binnenlandse Zaken, maarschalk Malinofski blijft mi nister van Defensie, Matskewitsj blijft' minister van Landbouw, evenals Zweref minister van Fi nanciën. Koezmin is gehandhaafd als hoofd van het Gosplan, de staatscommissie voor economi sche plannen. Maarschalk Boelganin volgt als president van de Gosbank V. F. Popof op. Hij was aanwezig toen Chroesjtsjef de samenstelling van zijn kabinet bekendmaakte. Mikojan was al eerste vice- premier. De nieuwe eerste vice- premier, Frol Kozlof, is volledig lid van het presidium van het centrale partijcomité. Boelganins nieuwe functie be tekent dat hij lid blijft van de raad van ministers, maar waar schijnlijk niet meer deel zal kun nen nemen aan het' overleg in het kabinet in enge zin, dat bestaat uit premier Chroesjtsjef, de twee eerste vice-premiers en de vier gewone vice-premiers. Ook rijzen er vragen omtrent de partijfunc tie van Boelganin. Officieel blijft hij lid van het vijftien leden tel lende presidium van hel' centrale partijcomité, maar het zou tegen de partijgewoonte zijn als hij een dergelijke hoge post zou behou- weinig betekenis. De benoeming van Kosiof tot eerste vice-premier van de Sow jet-Unie betekent een nieuwe stap in de bliksem-carrière van een man die men beschouwt als een van de intiemste medewer kers van Chroesjtsjef. De 50- jarige Koslof, die tot de „nieuwe generatie" van Russische macht hebbers behoort, is lid van het presidium van het centrale comité. Op de geruchtmakende zitting van het centrale comité in juni 1957, die tot uitstoting van de zogenaamde „anti-partijgroep" heeft geleid, werd Koslof geko zen tot volledig lid van het pre sidium. Koslof was voorts premier van de Sowjet-republiek Rusland. Tass meldt dat hij tengevolge van zijn benoeming tot eerste vice-premier van de Sowjet-Unie ontheven is van zijn functie van premier van de Sowjet-republiek Rusland. Groothertogin Charlotte heeft Pierre Frieden TChristel.-sociale partij) officieel benoemd tot eer ste minister van Luxemburg, Hij volgt in deze hoedanigheid Jo seph Bech op die minister van Buitenlandse Laken en van Wijn bouw blijft. Bech is reeds, bijna 32 jaar minister van Buitenland se Zaken. De 65-jarige Frieden is vanaf 1948 minister van Onderwijs en Binnenlandse Zaken geweest. Hij behoudt deze functies naast het p remiersehap. ZON op onder April. 1 6:17 19.12 2 6.15 19.14 3 6.12 19.16 MAAN op 15.59 17.22 18.46 onder 4.39 5.08 5.36

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1