De Nederlandse ondernemingen in Indonesië 'S De depressie op de scheepsvrachtenmarkt Gevecht aan grens tussen Israël en Syrië Economist" over communistisch gevaar in Indonesië SCHAKEN e radio Campagne tegen Amerika en Formosa in Surabaja Koningin Juliana en Prinses Irene bezochten West-Brabant Dr. P. J. Platteel gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea HET WEER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER erdag 29 maart 1958 e vierde klasse H kan opnieuw een gelijk spel ;en tegen de Boys uit :ert. Luctor kan Bres- ellicht de baas blijven, Aardenburg zich veilig allen door een overwin- 's-Heer Arendskerke. eerste klasse van de za- ompetitie der onderaf. Zeeland ontmoeten de 3oys en Spui elkaar op •rein aan het Westelijk t. De gasten geven we e kansen op de overwin- lar nu duidelijk is geble- t de hoogconjunctuur bij s definitief voorbij is. NING IN DE A.-GROEP i HET KANAALZONE- TOURNOOI. dagavond a.s. wordt in izen de tweede internatio- >nde van het Kanaalzone- oi gespeeld. De volledig A.. roepen komen dan in actie t minder dan 34 borden, hoofdgroep heeft Terneu- h door de 51 overwin- 3 Sluiskil flink omhoogge- De strijd om de wisselbe- in deze groep vermoede- l een spannend verloop te even tussen de zestallen t Gentse „Jos. Gobert" en uzen". De overige ploegen aktisch uitgeschakeld. 29 april ontmoeten deze iders elkaar in de slotron- ïent. Daar valt dan tevens lissing. programma van de A.- ziet er voor a.s. dinsdag gt uit: euzenJean Jaurès; V.S.V <il)Jos. Gobert; Landau Het Volk. ens de ons ten dienste e gegevens is de stand mo- 1 aldus: leuzen 13% punt en 1 afge- partij uit 3 wedstrijden; 3bert 9% uit 2; V.S.V. 4% Landau 3% uit 2; Jean 2% uit 1 en Het Volk 1% uit 2 en 1 afgebroken k; 22.35 Uit het Boek der n; 22.45 Avondgebed en tl.; 23.00 Nws; 23.15 Con- bouworkest; 23.45 Kamer. JSSEL: 12.15 Amus. rauz.; Weerber.; 12.34 Amus. mu- 13.00 Nws; 13.15 Voor de en; 14.00 Opera- en Bel- 3onc.15.30 Gram.; 16.00 16.45 Gram.; 17.00 Sport- gen; 17.15 en 17.30 Gram.; Sportuitsl.17.52 Zang en 18.30 Godsd. halfuur; Nieuws; 19.30 Gram.; 21.00 epork.; 22.00 Nieuws; 22.15 23.00 Nws; 23.05 Gram. LAANDAG 31 MAART. jVERSUM I: 7.00 Nieuws; 3ym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; 5-ram.9.10 Voor de vrouw; Iram.; 9.35 Waterstanden; Morgenwijding; 10.00 Gr.; Idem; 11.45 Voordr.12.00 muziek; 12.30 Land- en ouwmeded.; 12.33 Voor het sland; 12.43 Lichte muz.; Nws; 13.15 Meded. of gr.; Hetropole ork.13.55 Beurs. ïten; 14.00 Voor d. vrouw; Blokfluit en clavecimbel; Gram.; 15.15 Caus.; 15.30 17.00 Voor de jeugd; 17.15 d. padvinders; 17.25 Sport- iek; 17.35 Voor de jeugd; Mil. comm.; 18.00 Nieuws; Regeringsuitzending; L-25 muz.; 19.00 Instr. kwart.; Muz. caus.; 19.45 Accor- muz.; 20.00 Nws; 20.05 De oscoop; 23.00 Nieuws; 23.15 sen v. New York; 23.15 Act. am.; 23.30 Prontloga. jVERSUM II: 7.00 Nieuws; Gew. muz.; 7.15 Een woord de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 tuitsl.; 8.25 Gram.; 9.00 V. eken; 9.30 Voor de vrouw; Raak de roos; 10.15 Gram.; Theologische aetherleer- 11.15 Giam.; 11.35 Gevar. r.; 12.25 Voor boer en tuin- 12.30 Land- en tuinbouw- 'd.: 12.33 Musettemuz.; 12.50 tntierubr.13.00 Nws; 13.15 te muz.; 13.40 Gram.; 14.05 olradio14.35 Gram.; 14.45 de vrouw; 15.15 Gram.: Vocaal ens.; 16.00 Bijbel- 16.30 Clavecimbel en da gamba; 17.00 V. d. kleu- 17.15 Voor de jeugd; 17.30 i.; 17.40 Beursber.; 17.45 ringsuitz.; 18.00 Orgelconc.; Sport; 18.40 Engelse les; Nieuws; 19.10 Caus.; 19.15 olzang19.35 Caus.; 19.50 i.; 20.00 Radiokrant; 20.20 al ens.; 20.50 Hoorsp.21.40 oduo22.10 Boekbespr. I Amus. muz.; 22.45 Avond- ienking23.00 Nws; 23.15 erorkest. tUSSEL: 12.00 Gram.; 12.30 "ber.1234 Voor de landb.: Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 larmonie ork.; 15.40 Hout- rstrio; 16.00 Koersen; 16.02 de zieken; 17.00 Nws; 17.10 te muz.; 17.35 Caus.; 17.45 jeskoor; 18.00 Franse les; Kinderlied18.20 Caus. Voor de soldaten; 19.00 19.40 Gram.; 20.00 Opera; 21.00 Kunstkaleidoscoop Nieuws; 22.15 Pianorecital; Gram.; 22.55 Nieuws. Ftankering bij abonnement: Terneuzen rirecteur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 5557 Administratie-adres: Smidswaï Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 et verschijnt dagelijks MAANDAG 31 MAART 1958 12e Jaargang Nr 4333 Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1.—- Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandaguummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Lrieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Advertentieprijs pei mm 15 ct; ninimum per advertentie 2.25 DE NEDErlandse onderneminge Een driedaagse bespreking over het lot van de Nederlandse ondernemingen in Indonesië door president Soekarno en de natio nale raad heeft geleid tot de aan beveling aan het kabinet om een aantal daarvan, meest winkels, aan de eigenaars terug te geven, zo werd zaterdag uit zeer gezag hebbende bron vernomen. Openbare nutsbedrdijven en maatschappijen op het gebied van het openbaar vervoer dienen te worden genationaliseerd, aldus de aanbeveling. Ondernemingen, die als belang rijk voor de Indonesische econo mie worden beschouwd, moeten onder regeringstoezicht blijven totdat Nederland bereid is Nieuw Guinea over te dragen aan Indo nesië. Nederlandse investeringen in de archipel tot een bedrag van anderhalf miljard dollar werden door de Indonesische regering „overgenomen" tijdens de anti- Nederlandse actie van december, nadat de Verenigde Naties er niet in waren geslaagd een oplossing van de kwestie Nieuw-Guinea te vinden die bevredigend voor In donesië was. De status van deze investeringen is nog vaag; vele zijn onder toezicht van de rege ring of van het leger geplaatst. In sommige gevallen wordt de Nederlandse directies de toegang tot haar kantoren ontzegd. Er is een commissie ingesteld om de Nederlandse ondernemin gen in drie groepen te verdelen. De ondernemingen van de eerste groep zullen misschien in de ko mende zes maanden aan de eige naars worden teruggegeven. Hieronder zouden vallen winkels en mogelijk ook kleine bedrijven zoals bakkerijen. De eigenaars zouden het recht hebben hun be zit te verkopen, maar alleen aan Indonesiërs. De zegsman zei dat de raad ook gesproken heeft over de kwestie van de Nederlandse deskundigen in Indonesië. Op de vraag of aan bevolen is deskundigen te dwin gen in het land te blijven als zij „onmisbaar voor de Indonesische economie" worden geacht, zei de zegsman dat op dat punt geen besluit genomen is. Hij voegde daaraan toe, dat algemeen wordt aangenomen dat het hun vrij staat te vertrekken als zij dat wil len. De mogelijkheid van confiska- tie of onteigening zonder schade loosstelling zou alleen dan ter sprake komen, in geval de be trekkingen tussen Indonesië en Nederland nog meer mochten verslechteren, aldus de zegsman tenslotte. Dit zou bijvoorbeeld het geval zijn, ais het bewezen werd geacht, dat Nederland zich bemoeit met de opstand in mid- den-Sumatra. De zitting van de nationale raad viel samen met een massale uittocht van Nederlandse zaken- leiders. Vele leidende zakenlie den, die nog achter waren geble ven nadat het grootste deel van hun employe's i.n de afgelopen maanden was vertrokken, ver klaarden de hoop om in de naaste toekomst nog zaken te kunnen doen, te hebben opgegeven. Enkele:, baseerden hun besluit om hun bedrijven min of meer op te geven, op de overweging dat er in het bijzonder voor de Neder- ifindse bedrijven in Indonesië in de komende jaren geen toe komst meer is, terwijl anderen van mening waren dat Indonesië in afzienbare tijd geen vooruit zichten voor zaken biedt. Er zijn uiteraard uitzonderingen op deze regel, doch het feit dat er onder de 2.Ó00 Nederlanders, die het af gelopen weekeinde Djakarta ver lieten, vele directieleden zijn, kan als een aanwijzing worden ge zien, dat zij over het algemeen besloten Hébben hun zaken op te geven. Zaterdag vertrok uit Tandjong Priok het m.s. „Oranje" met 500 Nederlandse passagiers en het Italiaanse passagiersschip „Ore- ania" met 150 repatriërenden. Andere schepen, die het afgelo pen weekoinde naar Europa ver trokken, waren de „Zuiderkruis" met 800 en de Italiaanse „Lame- nia" met 400 Nederlanders aan boord. In totaal hebben sedert het be gin van de anti-Nederlandse cam pagne, in vier maanden tijd meer dan tweederden van de 50.000 zie len tellende Nederlandse gemeen schap Indonesië verlaten. Drie K.P.M.-schepen uit Priok vertrokken. Drie schepen van de K. P. M. zijn zondag uit Priok naar Sin gapore vertrokken. Verwacht wordt, dat vandaag twaalf sche pen zullen volgen. De schepen hadden een Neder landse bemanning, versterkt met personeel van walinstaliaties van de maatschappij. Overgave van opstandelingen in Noord-Sumatra Radio-Medan deelde donderdag avond mede, dat in Noord-Suma tra en in de grensgebieden van Midden-Sumatra de opstandelin gen zich in toenemende mate overgeven. Volgens de radio ver klaarden gevangen genomen op standelingen, niet tegen het leven in de oerwouden bestand te zijn, en dat velen van hun lotgenoten zich eveneens wensen over te geven. De gouverneur van Atjeh heeft in een redevoering een beroep gedaan op de bevolking van zijn gebied, om zich niet te laten be ïnvloeden door wat er in andere delen van Sumatra geschiedt. Medan radio waarschuwde de bevolking van Noord-Sumatra om uit de buurt te blijven van de stellingen of schuilplaatsen van de opstandelingentroepen. Ieder een, die de opstandelingen helpt, loopt de kans te worden doodge schoten, aldus radio-Medan. Radio Medan: Opstandelingen volledig op de terugtocht. Radio-Medan heeft zondag avond medegedeeld, dat de op standige troepen volledig op de terugtocht zijn voor de regerings. troepen, die oprukken uit Noord- Sumatra. De opstandelingen zou den zich voorbereiden op een laatste verdediging in Padang en Bukittinggi. Luehtverkenningen zouden heb. ben uitgewezen, dat de opstande lingen bruggen vernielen en een stroom vluchtelingen zou Padang verlaten. Ook zou volgens radio- Medan het vliegveld van Padang in staat van verdediging worden gebracht om luchtlandingen van regeringstroepen tegen te gaan. Volgens radio-Medan is buiten landers, die in de nabijheid wo nen van de hoofdkwartieren van de opstandelingen in Padang en Bukittinggi, aangeraden op hun huizen een groot rood kruis te schilderen. Iu Surabaja is in het weekeinde een tegen de Verenigde Staten en Formosa gerichte campagne be gonnen, waarbij de verfkwast de voornaamste rol vervult. Deze campagne is vier maan den geleden vooraf gegaan door een „slagzinnen-offensief" tegen Nederland. De communisten hebben in de gemeenteraadsverkiezingen van september jl. de overwinning be haald en onlangs is bekend ge maakt', dat de communistische partij 17 van de 35 zetels in de raad zijn toegewezen. In berichten, die zondagavond uit Surabaja in Djakarta zijn ontvangen, wordt gezegd, dat een jeugdgroep, waarvan de le den een „agressieve' houding hadden aangenomen, met geweld is doorgedrongen tot het gebouw van de „Lian Huo" H. B. S., die gefinancierd wordt wordt door de Kwomintang. Er deden zich De voorzitter van de vereniging van Griekse reders te New York M. Kulukundis, vertoeft te Lon den om te trachten de medewer king der Britse reders te verkrij gen voor het opstellen van een plan tot het overwinnen van de depressie in de wilde vaart. Naar hij vrijdag bekend maak te wil hij pogen de Engelse Ka mer van Scheepvaart te bewegen tot het uitnodigen van de reders verenigingen van andere landen om naar Londen te komen tenein de te beraadslagen over de wijze, waarop de wilde vaart op een ge zondere basis kan worden ge bracht. Op 11 april zullen En- gelse en Griekse reders een bij eenkomst houden. Zoals bekend is hebben de Griekse reders te Londen reeds een plan uitgewerkt voor het op leggen van wilde schepen vol. gens een bepaald plan. Dit plan is goedgekeurd door de Griekse reders te New York en te Athene. Kulukundis deelde mede, dat het de bedoeling is, dat dit plan dient als basis voor de besprekin gen. Hij voegde hier echter aan toe, dat dit slechts een voorlopig plan is en dat de mogelijkheid bestaat dat de Engelsen een beter plan hebben. Van de zijde van Duitse reders is volgens Kulukundis te kennen gegeven, dat men belangstelling heeft voor de Griekse plannen. Hij verklaarde, dat de huidige crisis in de wilde vaart zeer ern stig is en dat er actie op interna tionale basis nodig is om een ein de aan deze toestand te maken. Stabilisatie van de vrachttarie ven zal volgens Kulukundis kun nen worden bereikt door het uit. voeren van een bepaald plan. verder geen incidenten voor. Met grote letters zijn slagzinnen aan gebracht op de muren van de plaatselijke bureaus van de Kwo- mintang en van het gebouw van het nationalistische blad „Tsing Kwang" zoals: „Amerika en de Kwomintang hebben de opstan. delingen geholpen"; „Ontbindt de Z.O.A.V.O." en „Verdrijft Ameri. ka en de Kwomintang". Eerder in de afgelopen week werden de muren van 't gebouw waarin de Amerikaanse voorlich tingsdienst is gehuisvest, bedekt met slagzinnen in witte verf. In Djakarta werden slagzinnen geverfd op de trottoirs voor de Amerikaanse, Philippijnse en Autralische ambassades. Een pas ogericht „anti-inter ventie" comité in Surabaja deel de zondag mede, dat 'n protest zou worden ingediend bij de Amerikaanse vertegenwoordi. ging tegen buitenlandse inmen ging van de Z.O.A.V.O. in Indonesische binnenlandse aan gelegenheden en de „beledigende opmerkingen van Dulles over de Indonesische studenten". Het comité stelt zich voorts voor „toe. zicht' uit te oefenen op de activi teiten van Kwomintang-mensen in Indonesië, die de aandacht van het Indonesische volk wensen af te leiden door zich te mengen in binnenlandse aangelegenheden van Indonesië". In Djakarta heeft het linkse blad „Bintang Timur" een hoofd artikel gewijd aan het „militaire complot van de Z.O.A.V.O.", dat „blijkbaar steun tracht te geven aan de opstandelingen in Midden. Sumatra". Dreigende staking in het Ruhrgebied Het bestuur van de Westduitse metaalbewerkersbond zal maan dag beslissen of de circa 200.000 arbeiders in de ijzer- en staalin dustrie van het Ruhrgebied zul len staken ter ondersteuning van looneisen. De leden van de bond hebben donderdag bij een stemming met grote meerderheid (80,7 procent) het bestuur gemachtigd een sta king te proclameren. De arbeidsonrust in Frankrijk. Het luchtverkeer zowel als de treinenloop zal morgen in geheel Frankrijk stil liggen als gevolg va de staking van naar schatting een miljoen werknemers, die meer loon en betere arbeidsvoor waarden wensen. Socialistische en communisti sche vakverenigingen van grond personeel op vliegvelden kondig den zaterdagavond een 24-uurs- staking af, die vandaag te mid dernacht zal ingaan. Het vliegend personeel van Franse maatschappijen "heef t tot nogtoe geen staking aangekon digd, maai de Franse vliegvelden zullen dinsdag niet door binnen landse of buitenlandse lucht vaartmaatschappijen kunnen worden gebruikt als gevolg van de staking van het grondperso neel, dat controle- en veiligheids diensten uitvoert. Om kwart vóór elf zaterdag morgen arriveerde Koningin Ju liana in Etten voor haar bezoek aan de werklozen in West-Bra bant. Tot verrassing van vele Et'tenaren, die in de omgeving van het arbeidsbureau was sa mengestroomd, stapte na de Ko ningin, ook Prinses Irene uit de grote zwarte wagen. Aan de ingang van het nieuwe gebouwtje, waarin het arbeids bureau van het rayon Etten is gehuisvest, bood de 7-jarige Ma ria Arnout's, dochtertje van een werkloze Ettenaar, bloemen aan aan .H M. de Koningin, terwijl het 6-jarig dochtertje van burge meester Godwaldt een ruiker aan Prinses Irene aanbood. Ter begroeting waren aanwe zig de Commissaris van de Ko- In de centrale sector van de Israëlisch-Syrische grens zijn Is raëlische strijdkrachten en troe pen van de ver-Arabische repu bliek zondag 75 minuten lang slaags geweest, aldus een Syri sche militaire woordvoerder. Een woordvoerder van het Is raëlische leger verklaarde dat zware mortieren, tanks en machi negeweren bij dit gevecht ge bruikt' zijn. Volgens de Israëliërs zijn aan Syrische zijde verliezen geleden. Twee Israëlische militairen wer den iich gevend. Een Syrische woordvoerder verklaarde, dat de Israëlische troepen en militairen uit het ge bied teruggetrokken zijn. Israël heeft bij de gemengde Syrisch-Israëlische bestandscom missie een klacht ingediend. Het gevecht is het derde inci dent dat zich binnen een week in het' gebied van het Meer van Hoeleh afspeelde In dit gebied graven Israëlische arbeiders een afwateringska naal. De Israëlsiche woordvoer der zei dat de Syriërs zondagmid dag omstreeks 12 uur begonnen te vuren op de Israëlische arbei ders. Israëlische troepen maak ten hier een eind aan. Later schoten de Syriërs met machinegeweren. Dit vuur werd beantwoord door Israëlisch ge schut dat de versterkte stellin gen van de Syriërs bestookte Volgens de Israëlische woord voerder waren militaire waarne mers van de V. N. getuige van 't gevecht. Door hun bemiddeling werd het vuren gestaakt. De Syriërs beschuldigen de Is raëliërs ervan dat het draine- ringswerk wordt uitgevoerd op Arabisch grondgebied. In Cairo is bekend gemaakt', dat de Verenigde Arabische Re publiek bij de Verenigde Naties een aanklacht heeft ingediend tegen „Israëlische agressie" aan de Syrische grens tussen 24 en 27 maart. ningin in Noord-Brabant, prol. dr. J. J. de Quay en burgemeester Godwaldt van Etten-Leur. Na de begroeting begaf het gezelschap zich onmiddellijk naar de kamer, waar 21 werklozen uit' Etten, Hoeven en 'Ruephen ze nuwachtig de komst van de Ko ningin afwachtten. Volkomen ongedwongenheid van de zijde van H. M. de Konin gin en ook de openhartigheid van de zijde der werklozen, kenmerk te de gesprekken, die de Konin gin voerde met telkens zeven werklozen en de burgemeester van een der drie gemeenten in het rayon Etten. Ondertussen hield Prinses Irene zich bezig met' zeven werk lozen uit een andere gemeente aan een ander tafeltje. Koningin en Prinses wisselden telkens van tafel, zodat zij op het eind van hun bezoek aan Et ten ieder met drie maal zeven werklozen en drie burgemeesters gesproken hadden. Tenslotte gaf de heer Van Esch, directeur van het geweste lijk arbeidsbureau, de Koningin een toelichting op de trieste cij fers, die hij haar verstrekte. In het rayon Etten zijn thans 1416 werklozen of wel 17 van de beroepsbevolking. Om 12 uur vertrok het hoge gezelschap naar Bergen op Zoom. Prinsessen zagen ballet van Fran^oise Sagan. De Prinsessen Beatrix en Irene hebben zaterdagavond vergezeld van enige vriendinnen, in het Ge bouw voor Kunsten en Weten schappen te 's-Gravenhage een voorstelling bijgewoond van het ballet van Frangoise Sagan „Le rendez vous manque". Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 mei 1958 benoemd tot gonverneur van Nederlands Nieuw-Guinea dr P. J. Platteel te '-Gravenhage, op het ogenblik directeur van de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Belangen te 's-Gravenliage. Dr Platteel is 46 jaar. Hfj in lidmaat van de Gere formeerde Kerk en lid van de Anti-Revolutionaire partij. Dr Platteel stelt zich voor zich gedurende vier tot zes weken hier te lande te oriënteren op de hém wachtende nieuwe werkkring al vorens naar Nederlands Nieuw- Guinea te vertrekken. Dr P. J. Platteel, die op 14 augustus 1911 is geboren, volgde aan de rijksuniversiteit te Utrecht de Indologische studie en promoveerde in 1936 tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift, getiteld: „De grondslagen der constitutie van Ned< rlandsch-Indië", een histo- risch-staatsrechtelijke studie over de ontwikkeling der koloniale ge dachte in Nederland ten tijde van de Franse overheersing, en het onder invloed van die ontwikke- lin- opgestelde eerste regerings reglement vkn 1815. K.L.M.-toestel als redder in de nood. Met 't spéciale vrachtvliegtuig van de K. L. M. de DC 6a „Gene raal Snijders" is zaterdagmiddag 86.000 kg aan scheepsonderdelen uit Londen naar Boston in de Verenigde Staten verzonden. Het Britse motorschip „Athelcrown" dat in de haven van deze stad met averij ligt, heeft deze onder, delen dringend nodig. 11 Het onafhankelijke Engelse weekblad „The Economist" schreef zaterdag dat ais de Su- matraanse opstandelingen snel onder de voet worden gelopen, 't onderdrukken van hun anii-com- munistiscne beweging zou kun nen betekenen, dat het krachtige communistische element op Java dan de andere eilanden zal over spoelen. „Een werkelijk communistisch Indonesië zou Australië's flank blootstellen, 'n einde maken aan Singapore ais handelscentrum en vlootbasis, de kwetsbare „onder buik" van de ZOAVO blootgeven en wellicht de deuren van Zuid- Oosi-Azie ontsluiten voor de ont zaglijke mensenmassa's uit com munistisch China. Potentieel zou, alleen al in ter men van tin en rubber gespro ken, het economische verlies voor de vrije wereld, en de daar mee corresponderende winst voor het rijk van Chroesjtsjef en Mao enorm zijn. „Aan ae andere kant zou, als de opstandelingen hun beloften over een langdurige guerilla waarmaken, een zelfs nog gioter gevaar ontstaan, namelijk dat de grote mogendheden op militair gebied in de strijd zouden worden betrokken, en dat zou een onein dig groter gevaar zijn. „De opstandelingen moeten echter nog bewijzen of zij een langdurige guerillacampagne kunnen voeren en hun kansen op net krijgen van plaatselijke bond genoten zijn beperkt". Het blad acht het echter nog steeds mogelijk, dat kolonel Bar- lian, de „neutrale" commandant van Zuid-Sumatra, zich te zijner tijd bij de rebellen aansluit. COMMENTAAR VAN DE WASHINGTON POST De Washington Post is van oor deel, dat mets meer afbreuk heeft gedaan aan het begrijpen van wat er in Indonesië gaande is, „dan de willekeurige en onbe rekenbare censuur die in Djakar ta heerst, vooral nu een volledige berichtgeving noodzakelijk is". In Indonesië schijnt zich een toestand te ontwikkelen zoals die iijdens de Spaanse burgeroorlog. De opstandelingen op Sumatra zeggen, dat Russische wapens en uitrusting naar de centrale rege ring woiuen gezonden en Djakar ta klaagt over hulp uit onge noemde buitenlandse bronnen waaronder uitrusting van Ameri kaanse oorsprong, aan de rebel len. Wat gebeurt er als Indonesië door het communisme wordt ver overd? Dan zullen de roden gaan uitzwermen naar de Phiiippijnen en Australië, zo meent de Wa shington Post. Het ziet er naar uit of wij kun nen kiezen tussen het bevorderen van wape n leve ran t es aan de In donesische opstandelingen en de noodzakelijkheid om eens ae Pni- lippijnen en Australië te helpen verdedigen tegen de roden. „Wat zal het zijn of maken George Marshall en Dean Ache- son, in wier ambtsperiode 't Chi nese vasteland aan de roden ver loren ging, nog steeds de Ameri kaanse buitenlandse politiek uit?" Belangrijke verklaring van Gromyko op komst? De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, zal vandaag een historisch initiatief bekendmaken, dat ertoe zal ver plichten de kernproeven in de wereld te staken, aldus een be richt van adio-Boedapest in een aanhaling van haar correspon dent uit Moskou. Hevig gevecht in Algerië Bij de onder elektrische stroom staande grensversperring tussen Algerië en Tunesië is zondag morgen hevig gevochten tussen Franse troepen en verzetstrij. ders, zo meldt het' Franse hoofd kwartier in Algiers. Hierbij zouden 160 rebellen ge dood, gewond of gevangen zijn genomen. satans „robkat" 4c nctppwad t*) tfpa-f* tocfc»! «vb i6 brwwrWjsh-oat 9 iirnuno kapsels met „sfeer" in een salon met „sfeer" PRINSES MARGARET De Londense „Daily Mail'1 meldde maandag, dat prinses Margaret zondagmiddag in Wind sor een lang gesprek-heeft gehad met haar zuster, koningin Elza- beth. De koningin zag er ernstig uit. aldus het blad. Het gesprek lieett „geruchten in hofkringen" tot ge volg gehad. Eerder in de week waren reeds geruchten ontstaan, nadat Peter Townsend, van zijn wereldreis, prinses Margaret in Londen be zocht had. De toekomst van Boelganin. Maarschalk Boelganin, die de zer dagen als premier van de Sowjet-Unie door de eerste partij- secretaris Chroesjtsjef is opge volgd, zal waarschijnlijk tot eer ste vice-premier worden benoemd of een andere belangrijke post krijgen, zo meent men in buiten landse communistische kringen -te Moskou. In elk geval ziet men in de vervanging van de maar schalk niet het bewijs dat hij de finitief is afgedankt. Men acht het volkomen nor maal dat Chroesjtsjef met het oog op de belangrijke internatio nale kwesties, welke nu aan de orde zijn, zowel als hoofd der re- ring als ook als leider der Sow- jet-Russische communistische partij wil kunnen spreken. IJslandse pony's voor >kalfsvlees"-einde gespaard. Hedenmiddag komt in Rotter dam het m.s. „Hvassafell" aan met 55 pony's uit' IJsland, be stemd voor West-Duitsland. Aan stoeterijen en particulie ren in de bondsrepubliek en en kele andere Westeuropese landen zijn reeds verscheidene van deze IJslandse pony's geleverd. De oorzaak van de toegenomen vraag naar deze dieren ligt in publikaties van de Duitse schrijf, ster Ursula Bruns. Haar kwam ter ore dat op IJsland zeer veie pony's werden geslacht en als „kalfsvlees" geëxporteerd. Ais paardenminnares haar boeken handelen bijna alle over paarden heeft zij onmiddellijk gedaan wat in haar macht lag om zoveel mogelijk de voorzetting van die slachterij te verhoeden. Zij is er in zoverre in geslaagd, dat deze dieren in teonemende mate le vend worden uitgevoerd. OOSTELIJKE WIND. De zachte lucht, welke tijdens het weekeinde boven het midden en zuiden van ons land aanwezig was en waarin maximumtempe raturen van 16 tot 18 graden voorkwamen, werd in de loop van zondag in langzaam tempo ver dreven. In kracht toenemende oostelijke winden voerden lucht uit Duitsland aan, waarin de maximumtemperaturen beneden 6 graden bleven. Langs de grens lijn van zachte en koude lucht kwam veel bewolking voor, maar neerslag van betekenis werd bij ons niet gemeld. Verwacht wordt, dat vandaag de koude lucht verder terrein wint, zodat het gehele land over spoeld zal worden. Er zal daarbij vrij veel bewolking aanwezig zijn, waaruit hier of daar wat motregen kan vallen. Midden op de dag zullen echter ook verspreide opklaringen voor- komen. De wind blijft overwe gend matig uit richtingen tussen oost en zuidoost'. medegedeeld door het K.N.M.I. te Dé Bilt, geldig van maandagoch tend tot maandagavond. Oostelijke wind Tijdelijk veel bewolking maar in de loop van de dag ook ver spreide opklaringen. Overwegend matige oostelijke wind. In het noorden van het land weinig ver andering in temperatuur. Elders kouder. DINSDAG 1 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.25 11.46 Terneuzen 12.21 Hansweert 0.40 1.01 vValsoorden 0.50 1.11 ZON op onder Mrt. 31 6.19 19.10 14.39 MAAN op onder 4.08

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1