Chroesjtsjef volgt Boelganin op als premier van Rusland De strijd tegen de Verenigde Staten recessie in de Driedaags bezoek van Engels koningspaar besloten bezoek aan Rotterdam met Wijziging van pensioenwetten HOOGWATER EERSTE BLAD WEERBERICHT Het weer ZON- en MAANSTANDEN V" - %-i. FrankerIng bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraa 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE Z VRIJDAG 28 MAART 1958 12e Jaargang Nr 4331 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. vein de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties) 5 regels 1,—- Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 aar Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs pet mm 15 ct; minimum per advertentie f 2.25 Op voorstel van president YVo- roajilof is Chroesjtsjef donderdag op een gemeenschappelijke zit ting van de belde Kamers van de Opperste Sowjet benoemd tot voorzitter van de Kussische mi nisterraad. Chroesjtsjef is dus premier geworden en volgt als zodanig maarschalk Boelganin op. Chroesjtsjef werd voorts be last met de vorming van een nieuw kabinet. Worosjilof werd herkozen als presdient van de Sowjet-Unie. Naar verluidt be- houdt Chroesjtsjef zijn functie van eerste secretaris van het •entrale comité van de Russi sche communistische partij. Sinds de dood van Stalin, nu vjjf jaar geleden, is de vervan ging van Boelganin de zesde be langrijke wijziging in de Russi sche topleiding. Deze vijf jaar werden om. ge kenmerkt door zuiveringen, de gradaties en zelfs executies van mannen, die eens tot de hoogste regionen van het Russische rege ringsapparaat behoorden. Maar in deze storm heeft één man zich weten te handhaven n.l. Chroesjt sjef, die de sleutelpositie van •■erste secretaris van de Russi sche communistische partij wist te bemachtigen. De benoemingen geschiedden in het eerste kwartier van de bijeenkomst van de Opperste Sowjet, die in het Kremlin werd gehouden. Toen de 77-jarige Worosjilof voorstelde Chroesjt sjef tot premier te benoemen, bleef het enkele seconden dood stil. Plotseling barstte het ap plaus echter los. De bijna 1.400 afgevaardigden rezen als één man overeind. Chroesjtsjef stond roerloos met gebogen hoofd. Boelganin, die naast Chroesjt sjef zat, klapte in de maat met de anderen mee. Toen maarschalk Worosjilof zijn rede beëindigd had en naar zijn plaats was teruggekeerd, fe. liciteerde hij Chroesjtsjef. Ach ter hen zat Boelganin te glimla chen. Bijna direct daarna betrad Chroesjtsjef het spreekgestoelte, hartelijk toegejuicht door de af gevaardigden. Chroesjtsjef be gon met de afgevaardigden dank te zeggen voor het grote vertrou wen dat zij hem hebben geschon ken en de grote eer, die zij hem hebben bewezen. „Ik zal alles doen wat mogelijk is om dit ver trouwen niet te beschamen en ik zal om u te dienen noch mijn krachten, noch mijn gezondheid of mijn leven sparen", aldus Chroesjtsjef. Maarschalk Boelganin, sinds februari 1955 premier van de Sowjet-Unie, heeft zich de repu tatie verworven van de vrucht baarste briefschrijver onder de staatslieden van de wereld. De 62jarige premier met het geiten sikje en zijn innemende manie ren is de man geweest, die een nieuwe diplomatieke techniek heeft geïntroduceerd, nl. de tech. niek van „de persoonlijke brie ven aan premiers van andere landen." Tijdens zijn ambtster mijn schreef hij meer dan 100 van dergelijke brieven. Met Chroesjtsjef bezocht hij Groot- Brittannië, India, Birma, Afgha nistan en Finland. Sinds 1946, toen hij kandidaat lid werd van Stalins politiekbu- reau, maakte hij deel uit van de Russische topleiding. Hoewel hij maarschalk van het Russische leger is, heeft Boelga nin nooit een leger te velde ge commandeerd. Zijn taak was in de eerste plaats een politieke. Hij had de leiding over de poli tieke commissarissen bij de strijdkrachten Spoorwegstaking in Japan Miljoenen reizigers zijn don derdag in Japan gestrand als ge volg van de grootste spoorweg staking sedert de oorlog, waar aan ruim 100.000 spoonmannen van 92 particuliere maatschap pijen deelnemen. De spoorman- nen eisen loonsverhoging. De on. derhandelingen van hun vakbon den met de werkgevers zijn woensdag afgebroken. Het algemene vakverbond heeft van deze gelegenheid ge bruik gemaakt om een solidari- teitsstaking van duizenden arbei ders in de chemische industrie, van havenarbeiders en mijnwer kers uit te roepen. Hij had vele jaren zitting in de Opperste Sowjte als afgevaardig de van een Moskou's kiesdistrict. Hieraan kwam in het begin van deze maand een einde toen be kend werd gemaakt dat hij kan didaat was gesteld door het ver van Moskou gelegen kiesdistrict Maikop (Kaukasus). Dit scheen Westelijke waarnemers een te ken dat zijn ster wel eens kon dalen. De korte periode, waarin Ma lenkof eerste secretaris van de partij en premier was niet mee gerekend, is Chroesjtsjef de eerste man die er na Stalins dood in geslaagd is beide functies te bemachtigen. Chroesjtsjefs ster is voortdurend gestegen, toen hij na Stalins dood in 1953 deel ging uitmaken van de „collectieve leiding". Daarvoor was de 63- jarige partij-secretaris echter al lange lijd een machtige figuur in de Oekraine. In februari 1955 stelde hij voor maarschalk Boelganin te benoe men tot opvolger van premier Malenkof, die was afgetreden na een strijd om de macht met Chroesjtsjef. Chroesjtsjef kwam hieruit als overwinnaar te voor schijn. Hij viel de „persoonsver heerlijking" aan men had Sta. lin feitelijk goddelijke eer ge bracht in een opzienbarende rede, die hij hield op 14 februari 1956 tijdens het 20e congres van de Russische communistische partij. Chroesjtsjef verwierp ook de leerstelling dat oorlog onvermij delijk is en bracht het principe van „vreedzame coëxistentie". De vervanging van Boelganin betekent het einde van het duo „B. en C." (Boelganin en Chroesjtsjef) dié door redevoe ringen en spectaculaire reizen drie jaar lang de nieuwe Russi sche „benadering" van het vraag stuk van de „coëxistentie" en het sedert de dood van Stalin in prak. tijk gebrachte principe van het collectieve leiderschap geïllus treerd. Deze periode van collectief lei derschap op 6 maart 1953 begon, nen is nu voorbij. Door de func ties van premier en partij-secreta. ris aan één persoon te geven, is men in de Sowjet-Unie terugge keerd tot de beproefde methode van machtsconcentratie. In bepaalde kringen is men van mening dat de Russen deze machtsconcentratie toegestaan hebben opdat Chroesjtsjef op een eventuele topconferentie, waar van Chroesjtsjef een vurig voor. stander is, met een zo groot mo gelijk gezag de Sowjet-Unie kan vertegenwoordigen. Verpakking van 454 gram I 1 20 ALASASTINE HOLLAND N.V tCIDSEGRAOlT 6 - WMifRDAM Jacht op Peter Townsend Kolonel-vlieger Peter Town send is donderdag op een rit door Londen urenlang door journalis ten achtervolgd. Maar toen hij weer naar de plaats waarvan hij vertrokken was, terugkeerde, was niemand een cent wijzer. De .knappe, slanke oorlogs held" Townsend was piloot in de laatste wereldoorlog ver trok van de club waar hij gesla pen had, om circa 11 uur. Zonder vertoon negeerde hij alle vragen, die op hem. werden afgevuurd en die in hoofdzaak natuurlijk draai den om de vraag of hij prinses Margaret weer zou bezoeken. Hij stapte in een auto en de jacht begon. Met grote snelheid schoot zijn wagen door het Londense ver keer. Maar de journalisten hiel den vol. In taxi's, op motorfiet sen en andere voertuigen joegen zij verbeten achter hem aan. Ge volg van een en ander: verkeers chaos en nijdige bobby's. Af en toe gaf Townsend blij ken van ongeduld en één maal zelfs draaide hij zich om en riep tot de journalisten die hem op de hielen zaten, dat hij „schoon ge noeg had" van het achterna ge zeten worden. Later op de dag liet Townsend een verklaring uitgeven, waar hij zei dat er geen redenen zijn om te veronderstellen, dat door zijn bezoek van woensdag aan prin ses Margaret een wijziging is ge. komen in „de toestand, zoals die sedert de verklaring van de prin ses in 1955 bestaat". Op 31 oktober 1955 heeft de prinses bekendgemaakt, dat zij had besloten niet met Peter Townsend te trouwen, omdat hij van zijn eerste vrouw gescheiden is, terwijl „de kerk leert dat het christelijke huwelijk onverbreke lijk is". President Eisenhower heefl woensdag aanbevolen, «lat het Congres op dit ogenblik 840 mil joen dollar beschikbaar zou stel len voor het doen van niet-mili- taire aankopen door regeringsbu reaus, dit als nieuwe maatregel in de strijd tegen de recessie. Deze geiden zouden ten laste moeten komen van de begroting 1958/59. Naar schatting van het Witte Huis zouden er voor aankopen, die gedaan worden nog vóór het begin van het begrotingsjaar, reeds veer 100 m ijoen dollar van dit bedrag verplichtingen worden aangegaan. Verder gaf de president de niet- militaire federale bureaus op dracht onmiddellijk zoveel moge lijk orders voor benodigde uitrus ting e.d. te plaatsen, waarvan de aankoop volgens de plannen zou geschieden met gelden, die in het lopende begrotingsjaar, dat op 30 juni a.s. eindigt, beschikbaar zijn. Het Witte Huis raamt, dat de be doelde bureaus aan uitrusting e.d. vóór 30 juni a.s. zullen kopen. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis zouden deze maat regelen een grote en onmiddel lijke invloed hebben op de econo mische bedrijvigheid en de werk gelegenheid. PRESIDENT EISENHOWER ACHT DIEPTEPUNT DER RECESSIE NABIJ. President Eisenhower heeft woensdag op zijn persconferentie fesproken over de recessie in de- Verenigde Staten. Hij deelde mede, dat hij niet zou overgaan tot een belastingverlaging of enig 2nder programma, dit mogelijk in de toekomst de Verenigde Sta ten ernstig zou treffen. De president zie, dat het diep tepunt van de recessie zeker dichtbij was of mogelijk reeds werd bereikt. Naar zijn eigen mening heeft de recessie vermoe delijk op het ogenblik het ern stigste punt reeds bereikt. Sprekend over de mogelijkheid van belastingverlagingen en an- 9 In Argentinië zijn 100.000 ar beiders in de houtindustrie voor onbepaalde tijd in staking gegaan als protest tegen de weigering van de werkgevers een loonsver hoging toe te kennen. 9 Op Madeira heeft zich een instorting voorgedaan bij werk zaamheden aan een verkeerstun- nel door een berg. Volgens de eerste berichten zijn er zeven deden en enkblë gewonden. dere anti-recessiemaatregelen verklaarde de president, dat men zeer voorzichtig moest zijn met wat in de loop van het jaar aan de economie doet en alleen naar de onmiddellijke moeilijkheden moest zien, waarin het land zich bevindt. Doet men dit niet, dan zou men het land alleen maar in .moeilijkheden brengen, die zelfs nog erger zouden kunnen zijn. De president heeft nooit de moge lijkheid uitgesloten, dat er een toestand zou kunnen ontstaan, waarin belastingverlagingen wen selijk zouden kunnen zijn. Ieder die nadenkt zou echter de situa tie ernstig bekijken en zich niet in paniek tót handelen laten brengen. Een moeilijkheid ten aanzien van een mogelijke belastingver laging is, dat de militaire uit gaven steeds groter worden en het volgende jaar aanzienlijk groter zullen zijn dan thans. Ook zijn er nog andere voorstellen voor uitgaven, die de nationale begroting zullen doen stijgen en elke belastingverlaging zal de kloof tussen inkomsten en uit gaven groter maken. Eisenhower adviseerde het Ame rikaanse volk te kepen als het meent een koopje te hebben en er niet over te piekeren, of er in de toekomst misschien maatregelen genomen zullen worden, als ver laging van de accijns op nieuwe automobielen. Bij de Tweede Kamer is inge diend het wetsontwerp tot wijzi ging van de pensioenwet bijzon dere groepen reserve-personeel 1956, van de pensioenwet 1922 en van de pensioenwetten voor de zee- en landmacht 1922. De minister voor Defensie en de minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie delen in hun memorie van toe lichting o.m. het volgende mede: De omschrijving van het be grip „reservist" in de pensioen wet bijzondere groepen reserve- personeel 1956 is niet in overeen stemming met de pensioenrech- telijke voorzieningen, welke voor ambtenaren en arbeidscontrac tanten gelden, wanneer zij in overheidsdienst van status ver anderen. De ambtenaar in vaste dienst kan in dat geval de hoe danigheid van ambtenaar in de zin van de pensioenwet 1922 be houden. Voor de tijdelijke ambtenaar dan wel arbeidscontractant, die als zodanig in een andere over- heidsbetrekking overgaat, telt het reeds volbrachte gedeelte van de periode van twee jaren dienst zonder onderbreking, wil voor hem de pensioenwet 1922 gelden, door. Wanneer zij echter vrijwil lig verplichtingen aanvaarden, als bedoeld in de pensioenwet bij zondere groepen reserve-perso neel 1956, is voor de ambtenaren gedurende twee jaren het uit zicht op pensioen minder gun stig, omdat op hen dan niat lan ger de pensioenwet 1922 doch de pensioenwetten voor het reserve, personeel der zee- of landmacht 1923 van toepassing zijn, terwijl voor tijdelijke ambtenaren en arbeidscontractanten de hierbo ven genoemde periode van twee jaren opnieuw moet worden aan. gevangen onder de bepalingen van een der laatstgenoemde pen sioenwetten. Sluit een beroeps militair een verbintenis als bo venbedoeld, dat geldt voor hem mutatis mutandis hetzelfde als voor de ambtenaar. Een en ander is voor de minis ters aanleiding geweest de om schrijving van het begrip „reser vist" zodanig te wijzigen, dat personeel der koninklijke marine reserve of reservepersoneel der landmacht, hetwelk vrijwillig ver plichtingen aanvaardt tot het verrichten van doorlopende wer kelijke dienst en reeds beroeps militair of ambtenaar in de zin van de pensioenwet 1922 of tijde lijk ambtenaar dan wel arbeids contractant is geweest, het uit zicht op pensioen niet ongunsti ger ziet worden, mits wezenlijke onderbreking niet heeft plaatsge had. Zodra door hen twee jaren bur gerlijke en/of militaire over. heidsdienst zijn volbracht, zijn de pensioenwetten voor de zee. of landmacht 1922 op hen van toe passing. Ook Rotterdam had zich opge maakt, om de hoge bezoekers op waardige en feestelijke wijze te ontvangen. De politie had er voor zorg ge«lragen, dat de rij- routes zelfs van parkeerauto's waren vrijgehouden en de R.E.T. had voor deze dag een extra dienstregeling bekend gemaakt, waarbij de gehele binnenstad door trams en autobussen kon worden vermeden. Toen tegen kwart over één de koninklijkestoet het bordes van het stadhuis naderde, steeg er uit de duizenden op de Coolsingel spontaan gejuich op en werd er met vlaggetjes en zakdoeken ge wuifd. De aankomst bij het stadhuis te Rotterdam van de vorstelijke gasten ging gepaard met een weldadig aandoend voorjaars zonnetje, zodat het geheel een zeer fleurige aanblik bood. Aan de hoge vlaggemasten op het stadhuisplein waaiden vrolijk de vlaggen van de gemenebestlan- den. Behalve de duizenden op straat hadden zeker nog honder den belangstellenden een plaats je gevonden achter de glazen en op het dak van de hoge tegen over het stadhuis gelegen pan den. IN HET STADHUIS In de benedenhal van het stad huis weden enige wethouders van Rotterdam, aan de Britse vorstin en haar gemaal voorge steld waarna het hoge gezel schap door burgemeester Van Walsum naar zijn kamer werd géleid. Hier waren het de echt genote van de burgemeester, mevr. J. M. van WalsumQui- spel, en de echtgenote van de Commissaris der Koningin, mevr. L. H. A. Klaaseszde Bruyen, die werden voorgesteld. Inmiddels waren omstreeks kwart over één Z.K.H. Prins Phi lip, hertog van Edinburgh, cn Prins Bernhard gearriveerd, die Degroet werden door burgemees. ter Van Walsum en wethouder J. U. Schilthuis. Het hoge gezelschap begaf zich vervolgens naar de kwistig met bloemen versierde raadzaal, waar reeds ter begroeting aanwezig waren de ambassadeurs der com- monwealthlanden, de consul van Nieuw Zeeland en de consul-gene. raai van Groot-Brittann.ë en Noord-Ierland te Rotterdam, met hun dames en een aantal leden van de hofhouding. De overige genodigden werden vervolgens voorgesteld. Voordat in de Burgerzaal het noenmaal, Waar ongeveer 130 personen aanzaten, een aanvang nam, verscheen het koninklijk gezelschap om tién voor half twee op het balkon. Het enthou siasme van de buiten verzamelde menigte laaide opnieuw op en men hield eerst op met juichen en wuiven, toen de vorstelijke personen zich reeds voor de lunch aan tafel hadden begeven. Na het noenmaal overhandigde DOOSJE -MET GOUDEN RINGEN TUSSEN AFVAL. Bij een handelaar in oude ma terialen, de heer L. Koppen te Maastricht, is dezer dagen tussen afval en oud papier een klein doosje aangetroffen, waarin een zware gouden zegelring, twee smalle trouwringen en een dub bele trouwring zaten. De her komst van deze ringen is niet be kend. Zij zijn waarschijnlijk door een familie als aandenken be waard. De Maastrichtse politie is in de arm genomen om te trachten de eigenaars van deze ringencollec- tie op te sporen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van vrijdagmor gen tot vrijdagavond. AANHOUDEND ZACHT. Plaatselijk enkele buien, maar ook nu en dan opklaringen. Ma tige tot vrij krachtige wind tus sen zuidoost en zuidwest. ZATERDAG 29 MAART. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.43 8.18 8.58 9.08 n.m. 8.25 9.00 9.40 9.50 AANHOUDEND ZACHT. Tusen een boven Scandinavië aanwezig hogedrukgebied en edh depressie boven de Golf van Bis- kaye voerden donderdag zuid oostelijke winden zachte lucht naar ons land, waarin aanvanke lijk flinke opklaringen voorkwa men. Later op de dag naderde een gebied met bewolking ons land, waaruit in de tweede helft van de dag buien, sommige met onweer, lot ontwikkeling kwa men. Neerslaghoeveelheden van betekenis werden slechts uit en kele stations in Noord-Brabant gemeld. De temperaturen liepen op tot omstreeks 13 graden in het noorden van het land en .tot om- burgemeester Van Walsum aan H.M. Koningin Elizabeth II van gemeentewege enige geschen ken voor de kinderen van het Engelse koninklijk paar, n.l. voor Prins Charles een legpuzzle met twee beelden van de haven, in een licht-eiken doos, versierd met het wapen van de stad en voor Prinses Anne een drietal liederenbundels. Deze liederen bundels bestaan uit de twee de len van „Zing en speel me maar", oude kinderliedjes en spelletjes verzameld door S. M. Bouman van Tertholen met pianobegelei ding van Theo van der Bijl en illustraties door Corrie Hazen- donk. Verder „Kun je nog zingen, zing dan mee", liederen voor jonge kinderen verzameld door J. Veldkamp en K. de Boer met pianobegeleiding van P. Jonker en illustraties van Tjeerd Botte- ma. Vlak voor het vertrek van de hoge gasten zetten zij in de bur gemeesterskamer hun handteke ning in het gouden boek der stad. Bij het vertrek uit het stadhuis, 's middags om drie uur, passeer de het koninklijke gezelscnap een daar opgestelde bronzen borst beeld van sir Wniston Churchill, waarop als inscriptie staat ver meld: „The world is open to you" Winston Spencer Churchill, member of honour of the town council of Rotterdam". BEZOEK AAN HET BOUW CENTRUM Na ean rijtoer door de her bouwde binnenstad van Rotter dam, waarbij tevens door het Groothandelsgebouw werd gere den, werd tegen half vier het „bouwcentrum" bereikt. Hier wat tii ter ontvangst aan wezig de voorzitter van het be stuur van de stichting „Bouw centrum.", dr ir Z. Y. van der Meer en de directeur, ir J. van Ettinger. In de hal werden nog andere bestuursleden voorge steld, waarna de directeur in de expositieruimte aan de hand van beweegbare panelen een uiteen zetting gaf over de activiteiten van het bouwcentrum. Toen werd er een rondwande ling gemaakt, tijdens welke eens te meer bleek hoeveel interesse Koningin Elizabeth heeft voor de wederopbouw. Ook langs de route van het bouwcentrum naai het gebouw van de „Missions to seamen" aan de Pieter de Hoochweg had den zich duizenden Rotterdam mers opgesteld om de gasten van onze landsvrouwe, Koningin Elizabeth en Prins Philip, alsme de Koningin Juliana, Prins Bern hard en de Prinsessen Beatrix en Irene te zien en hartelijk toe te juichen. Bij aankomst aan de Pieter de Hoochweg vermengden de.vro lijke klanken van het carillon van het kerkje zich met de har telijke toejuichingen van de ver zamelde menigte. Men was een kwartier op het officiële pro gramma achter en de vorstelijke gasten arriveerden om kwart voor 5. In de kantine en aangrenzende lokaliteiten waren tientallen zee lieden van Britse schepen, die in de Rotterdamse en Amsterdamse haven liggen. Velen werden aan Koningin Elizabeth voorgesteld en met hen wisselde zij van gedachten. Ook de beide Prinsen onderhielden zich met de zeelieden. Alles ging in een zeer ongedwongen sfeer, evenals later de bijeenkomst in de grote hal, waar de speciaai vervaardigde boekjes werden overhandigd. De open rijtuigen, die de vor stelijke bezoekers naar de Park kade moesten brengen, maakten, mede door de fleurige, kleurige kledij van koetsiers en ruiters, een vrolijke indruk. streeks 18 graden in de zuidelijke provincies. Voor vandaag verwachten we aanhoudend zacht weer met een matige tot vrij krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Plaatselijk zullen enkele buien voorkomen, maar naarnaast ook nu en dan opklaringen. ZON MAAN op onder op onder Mrt. 28 6.26 19.05 11.07 2.11 29 6.24 19.07 12.11 2.55 30 6.22 19.09 13.23 3.34 31 6.19 19.10 14.39 4.08 De middagzon overgoot dit fraaie tafreel van diepzwart glan. zende koetsen, rode en blauwe jassen, witte broeken met haar stralen. Naar alle kanten groetend na men allen plaats en om vijf minu ten over vijf reed men naar de Parkkade. DE AANKOMST OP DE PARKKADE Toen de imposante en kleurrij ke stoet de Parkkade opreed, waar de „Britannia" gemeerd lag. wachtte daar al een even kleur rijk schouwspel. Er stond een erewacht opgesteld van de mari niers met vaandel en vaandel wacht, alsmede demarinierskapel met tamboers en pijpers, allen in groot tenue. Nadat het Brits koninklijk paar van deze autoriteiten abscheid had genomen, volgde de inspet tie van de uit honderd man be staande erewacht, die onder com mando stond van majoor der ma, riniers G. J. B. Veenhuijs. Daarna werd nog afscheid ge nomen van burgemeester Van Walsum en enige militaire auto riteiten uit Rotterdam, waarna het ogenblik gekomen was voor het atscheid van de beide konink lijke families. Dit afscheid, vlak voor de gangway, was spontaan en hartelijk. De muziek liet nog het „God save the Queen" horen en toen schreed het Britse vorstelijke paar aan boord van de „Britan nia", om daarmee weer Britse bodem te betreden. Spoedig ver trokken de leden van ons vor stenhuis per auto naar het Huis ten Bosch. GALADINER AAN BOOK1) VAN DE „BRITANNIA" Om vijf minuten vóór half ne gen arriveerden in stromende regen op de Parkkade te Rotter dam Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Bea trix en Irene, die met hofauto's van Den Haag naar Rotterdam waren gebracht. Het koninklijke jacht „Britannia" was geheel ver licht en de witte bovenbouw op de donkere romp vormde een aar dig contrast. Hoon in de mast verrees de koninklijke standaard. Op het dek stond een deel van de bemanning aangetreden. Naast de overdekte gangway stond de dienstuoenac u„u;ici gereed cm c!e vorstelijke bezoe kers met behulp van een grote paraplu tegen ae regen te vrij waren. Ook tevoren waren veie auto's aangereden om de gasten te bren gen, die eveneens aa:i het gala diner zouden deelnemen. De voor en achter de „Britan nia" aan de kade liggende Neder landse onderzeebootjagers „Over ijssel" en „Utrecht" waren geïllu mineerd, evenals de in de Park haven liggende kruiser „De Ze ven Provinciën". Het geheel bood een feeërieke aanbhk. H.M. Koningin Elizabeth was gekleed in een avondjapon van zware oesterwitte satijn, met een nauwaansluitende rok, die van boven wijd uitstond, en een drie. puntige halslijn. Zij droeg voorts een diamanten diadeem, een aquamarijn halsketting en oor bellen. Koningin Juliana droeg een lichtgekleurde avondjapon met josier.se motieven met daarbij een briljanten collier en een dia deem met briljanten en robijnen. Aan de U-vormige tafel hadden 56 gasten plaats genomen. Aan de rechterzijde van Konin. gin Elizabeth was Koningin Juli ana gezeten, aan haar linkerzijde Prins Bernhard. Aan de rechter zijde van onze landsvrouwe zat Prins Philip, en naast hem Prin- ses Beatrix met de minister-pre sident dr W. Drees. Aan de lin kerzijde van Prins Bernhard zat Prinses Irene met minister Struycken. Om tien waren de vorstelijke gasten getuige van het vuurwerk, dat de gemeente Rotterdam had aangeboden en dat aan de over zijde van de Nieuwe Maas op het Charloise hoofd werd ontstoken. Kwart voor elf was liet gewor den en toen verlieten onze Ko ningin eni Prins en hun oudste dochters de „Britannia", die zich daarna langzaam losmaakte van de kant en om elf uur in de richting van Hoek van Holland begon op te stomen. Het officiële bezoek van Ko ningin Elizabeth en Prins Philip aan ons land, dat drie dagen had geduurd, behoort hiermee tot het verleden.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1