't IS WEER MAART I Ho® maken we practisch schoon sas ar anss&aps Onze gemakkelijke stoel Schoon Iwldsverzorgi nq SCUOONMAAKJRAGEDIE DE VRIJE ZEEUW 7 Slee met raketaandrijving. De stoel als gebruiksvoorwerp ia Hollands binnenhuis I te vallen. Misschien ook zet zij hoor. in maart begint het, als het weer een beetje door en toont, dat zij in ernst met haar groeiproces is begon- meezit! Dat gevoel van vernieuwing en verjonging; nen. Maar hoe het ook gaat, grijp van uit te moeten barsten, zoals straks ook de blaadjes niet,in; wanneer het met hoogst - lil noodzakelijk is. Laat haar de aan de bomen uit hjan knoppen zullen barsten en de Dloe- ruimte, als u niet vergeten bent, trien zich open zullen vouwen. Er zit iets in de lucht, dat dat u die eenmaal ook zélf zocht, je dronken maakt. Je ademt ergens vandaan geuren in, die pure levenselixer voor je zijn. MARCELLE. Canoga Park, Californië Bij de afdeling Rocketdyna van de North American Aviation, Inc. is een zeventons door raketten aangedreven slee in aanbouw, die e en grotere snelheid dan een geweerkogel zal hebben, n.l. tot ruim 2.700 km per uur, 2' 2 maal de snelheid van het ge luid. De slee is bestemd voor de luchtmacht, die er proeven mee zal doen; de raket zal worden aangedreven met een vloeibare brandstof. (Nadruk verboden.) Als je de ragfijne takken met hun dik gezwollen knoppen zacht jes heen en weer ziet wiegen op de eerste lentebries; als de eer. ste pastelblauwe voorjaarshemel els een reusachtige stolp de we reld overkoepelt, zou er dan in jezelf niet óók iets gebeuren? Roept dan niet alles om de onbe. kende blauwe verten van een op windend sprookjesland? Ont- gebeurde. U wilde zich bewust worden van eigen kracht en en moed en levensdurf. U wil de daarvoor gevaren, onzeker, heid, desnoods ontberingen trot seren, maar u moest eruit! En juist in maart overviel u die onweerstaanbare opwelling van bruisende emoties, die zich niet lieten beteugelen. Omdat in maart in de hele natuur de Ie- waakt niet alles, wat avontuurlijk venssappen met geweld naar bui- In je is tot een climax van over moed en roekeloos verlangen? Wat moet je met jezelf aan vangen, als in één nacht de don kere aarde zich met groen, mals gras getooid heeft, als de hees. ters schuchter gaan uitbotten en ten spatten en u toch óók een deel van die natuur bent! Val dus nu uw grote dochters niet te hard, als zij u op een dag komen vertellen„Ik wil het huis uit." Vraag niet; „Waarom op eens?", want ze weten het zelf de hele wereld opeens vervuld is niet. Wees ook niet verdrietig of van ijle, blijde vogelgeluidjes en verbaasd, maar laat haar gaan! honderd' andere geheimzinnige Misschien komt zij terug, als het geruchten, die alle tezamen in weer rustiger is geworden in hun rusteloze bedrijvigheid de haar rumoerig hart en het dan lente aankondigen. —0— toch allemaal een beetje tegen JA rusteloos wordt dan inder daad ook het menselijk hart. U, als huisvrouw zoekt waar- schijnlijk expansie door naar stof fer cn boender te grijpen en uw huis met bezemen te gaan keren. Maar wat doet uw grote dochter met haar teveel aan levensener gie? Met iets van ergernis hebt u zich misschien al over haar on gedurigheid verbaasd. En toch is dit een jaarlijks terugkerend ver- zijn hoofd hin schijnsel en zal het ook wel zo blijven. Tracht het te begrijpen, huis. vrouw en moeder, u, die nu be vrediging vindt in het uitleven van uw schoonmaakdrang, zult u toch nog wel herinneren, hoe 't vroeger met uzelf gesteld was, toen u nog de leeftijd van uw grote dochter had. Werd toen ook voor u het huis, de straat en misschien de hele stad, waarin u woonde niet te klein? Kreeg niet de zwerverslust u te pakken? U wilde wég! Waarheen? Dat kwam er niet opaan. De voorstel VADER had het kunnen wéten, dat het oordeel weer boven Allerlei onmis- Op een hoekje van de aanrecht zij Puckje slapend in elkaar ge- vond hij een paar gesmeerde rold op de grond. Haar gezichtje boterhammen en een glas koude was nat en vlekkerig van tranen, kenbare voortekenen wezen er melk. Puckje leunde tegen zijn Dat was het ogenblik, waarop op Het gekke is dat hii er ieder knieën, terwijl hij staande at. Af ze zich beiden schaamden en el- V j„ar opnieuw intippelde en niets cn toe stopte hij het kind een kaar zwn trend en ernstie beloof- kwaads vermoedend naar kan- stukje i:, de mond. Ze luisterden toor ging, terwijl de kalender al- zwijgend naar het gerinkel van emmers en het lawaai van meu- kaar zwijgend en ernstig beloof den het voortaan anders te doen. leen al hem had kunnen vertel len, dat t. spoedig iets op til was. Die glazige gespannen blik in moeders ogen ontging hem niet, maar welke man herinnert zich na een jaar nog, wat dat te voor spellen heeft? En zo kon het dan gebeuren, dat hij op een dag heel argeloos thuis kwam en merkte, dat moeder aan de grote schoon maak was begonnen. Puckje, zijn MARCELLE. Het is mij opgevallen dat er zoveel vrouwen en jonge meisjes zijn met een slecht verzorgde ge laatskleur. En dat is jammer! Want huidver zorging is voor iedere vrouw een zeer belang rijke taak en niet in het minst voor haar dié. midden in het maat schappelijk leven staan de. de plicht en de nood zakelijkheid gevoelt zich niet alleen goed te kle den en haar huis tot een centrum van gezel ligheid te maken, maar ook haar uiterlijk zo fraai en aantrekkelijk mogelijk te houden. Slechts op deze wijze zal zij zich op de plaats, die zij zich in de maatschap pij veroverd heeft, te al len tijde kunnen hand haven. Wanneer ik de woorden; „Slecht verzorgde gelaats huid" neerschrijf, wil ik daarmee niet zeggen dat zij deze huid in het gehéél niet verzorgd hebben. Integen deel! Zeer dikwijls ziet men dat pogingen zijn aange wend en daarbij zelfs grote onkosten gemaakt, om tot een goed resultaat te ko men, maar deze pogingen verkeerd zijn geweest. En bij navraag bleek dit weer zeer dikwijls te berusten op de verkeerde adviezen van anderen. Hoeveeljongemeis- jes b.v. die lijdende waren aan acnépuistjes in het ge laat, heb ik haar teint niet grondig zien bederven door zich geregeld met zwavel- zeep of zelfs met scheerzeep te wassen. Daarom zou ik gaarne onder bovengenoem de titel „schoonheidsverzor- bels, die met kracht en energie verschoven werden. Zo vlug mo gelijk ging hij weer naar kan toor en wenste wel, dat hij daar blijven kon, zolang de storm van de voorjaarsschoonmaak door zijn huis woedde en het onbe woonbaar voor hem maakte. Hij begreep het niet, maar had erin leren berusten, zoals men in een door Dr P. H. v. d. HOOG Huidarts ging" in een reeks van onge veer zes artikelen het hoe, het waarom en het wanneer van verzorging van een nor male gelaatshuid met u wil len behandelen. Wanneer men over huid verzorging spreekt behoort men dit alleen te doen op wetenschappelijke, medisch gefundeerde wijze. Het eer ste en voornaamste streven moet er op gericht zijn de huid volmaakt gezond te maken. Want schoonheid is voor een zeer groot deel niets anders dan zichtbare gezondheid. Een vrouw, die lichamsliik en geestelijk ge zond is, kan nooit lelijk zijn. Alle cosmetische middelen moeten er dus in de eerste plaats op gericht zijn de ge zondheid van de gelaatshuid en van de onderliggende weefsels te bevorderen. Pas wanneer men de grenzen van het mogelijke op dit ge bied bereikt heeft, mag men tot verdere verfraaiingsmid delen zijn toevlucht nemen, waarbij het dan een tweede eis is, dat deze middelen nooit zullen mogen schaden of een reeds bereikt gedeel telijk succes afremmen en weer te niet doen. Het is typerend dat iedere vrouw zich uitermate gestreeld voelt wanneer men haar een compliment maakt over de huid. Het maakt meer in druk dan de meest vleiende opmerking over haar toilet, omdat een goed verzorgde huid een veel jeugdiger uiterlijk toont, en tevens, omdat deze goede verzor ging van de vrouw zelf is 2. uitgegaan, terwijl bij een toilet de smaak en het kunstgevoel van degene die hel gemaakt heeft ook een deel van de lof voor zich op eisen. Bij een goede huidverzor ging komen 5 belangrijke punten ter sprake, te weten; 1. het reinigen van het huidoppervlak, niet al leen van de resten van de make-up (poeder, rou ge, lippenstift), maar vooral ook van het tij dens de dagtaak aange waaide stof en vuil; het reinigen van de huid poriën door middel van „Laits", die een grotere dieptewerking hebben 3. het voeden van de huid; 4. het adstringeren en sti muleren van de huid; 5..' het beschermen van de huid door middel van de make-up. Bij de bespreking van bo vengenoemde punten zullen natuurlijk ook een aantal preparaten, die als hulpmid del voor de huidverzorging noodzakelijk zijn zoals be paalde crèmes, bepaalde laits en lotions, ieder met hun voor een bepaald doel gewenst en volgens medisch advies aangegeven samen stelling, genoemd worden. En menige vrouw zal begin nen met de verzuchting te slakenhoeveel zal me dat kosten! Laat ik direkt be ginnen met haar gerust te stellenEr wordt momen teel door het publiek meer geld uitgegeven voor nutte loze en zelfs onjuiste schoon heidsmiddelen, dan nodig is voor die relatief weinig pre paraten, waarmede men bij een goede huidverzorging kan volstaan. Maar die dan ook onontbeerlijk zijn. s (Nadruk verboden.) ling Mervan was even vaag als kleine dochter, dwaalde verloren natuurramp berust en alles ge laten over zich laat komen. TOEN hij 's middags thuis I k uw verlangens en heimwee on stuimig waren. 0— ALS u maar ergens heen kon gaan, waar het anders was. •Aiders dan het gewone, het saaie en kleurloze van het dagelijkse sleurgangetje. U moest voelen, dat u lééfde; dat er iets met u door het tochtige, ongezellige huis, terwijl moeder met een stof doek om haar hoofd gebonden, verwoed de ragebol hanteerde. Van enige voorbereiding tot de lunch viel niets te bespeuren... „Is het weer zover," zuchtte hij. „Je eet je boterham wel in de keuken. Alles staat klaar. Ik heb geen tijd," verkondigde moe der blazend. 4. 5. leek wel of ze elkaar wilden San- vliegen. Maar moeder vloog al leen de kamer uit. Ze duwde het kind opzij, rukte haar jas van de kapstok en rende de straat op. Onmiddellijk volgde vaders reac tie. Dit had hij niet gewild. Hij moest het weer goed maken. Ruzie in huis was die hele schrijftafel niet waard! Zonder ook maar een ogenblik aan Puck- kwam, was het vreselijke ge beurd waarin geen enkele man kan berusten. Moeder had haar schoonmaakrazernij op zijn bu reau uitgeleefd, om daar eens heerlijk op te ruimen. Niets was er meer te vinden van zijn pape rassen, waarin hij alleen de weg kende. Leeg en naakt grijnsde het blad hem aan. Plotseling bleek het met het geduld van de anders zo lank moedige man gedaan. Het werd een reusachtige rel. Hij slingerde moeder de vreselijkste verwijten naar het hoofd, noemde haar een maniak, die een man tot waan zin bracht. Moeder snikte het uit VT U we de tijd van de schoonmaak weer naderen en dit van verongelijktheid. Deed zij in sommige gezinnen altijd weer spanning schijnt schoon" en netjes^te maken? mee te brengen, lijkt het me niet onverdienstelijk, met Zwoegde ze niet onverdroten de praktische huisvrouw eens een schematisch praatje helpen dow voor tamTp te™" over deze kwestie te houden. men? En het blad moest toch De schoonmaak hoeft noch voor de huisgenoten, noch voor de 00'< ef;ns Se^6end worden! Maar huisvrouw zelf zo afschrikwekkend te zijn. als wel eens wordt voor. ,iu. I1 ze eF 2enoe2 van en moest gertelcl, wanneer men om de volgende punten denkt: •U}e?' verdfr maar zélf doen. 1. Begin niet overal tegelijk, maar werk systematisch van boven Kleine I uckje stond er met naar beneden grote, bange ogen en een ang- 2 j -- u stig kloppend hartje bij. Nooit - Zorg, dat er in ieder geval altijd een vertrek huiselijk en gezel. had ze vader en moeder zo tegen 'g ls' elkaar horen schreeuwen. Het verwaarloos het eten niet helemaal, al kiest u natuurlijk ge. makkelijke maaltijden, die weinig tijd vragen. erwaarloos ook uw eigen uiterlijk niet. Werkkleding kan ook aardig zijn. Een frisse, flatteuze overall is beter dan een vieze oude japon. Maak vooraf een degelijke werkindeling voor uw schoonmaak. campagne. Begin op de tijd, die u er zelf het meest geschikt voor acht en die u het best uitkomt en laat u vooral niet „opjutten" en zenuw, arhtig maken door buurvrouwen, die al „begonnen" zijn. Kijk vóór u begint al uw werkmateriaal en benodigdheden na, )e te denken, stoof hij de deur zodat later het werk niet onderbroken hoeft te worden, omdat u'b moeder achterna, or nog van allerlei gehaald moet worden. Beschouw de schoonmaak niet alleen als schoonmaak, maar donWerJL' EERST UITZOEKEN kasten, de vaste zowel als de los- hopeloos bang alleen. Puckjes I\EZE „rommel" zult u voorna. se' ^et dressoir enz. een goede wereldje was plotseling boven u beurt. Kleine ornamenten, wand- haar ingestort en ze begreep niet versiering enz. worden schoonge. waarom, maakt en buiten de kamer gezet. Kleine, gemakkelijk verplaats bare meubelen gereinigd, ge boend en eveneens buiten de ka mer gebracht. Grote meubels schoonmaken, boenen en met stoflakens over dekken. Planten verzorgen en uit de kamer brengen. De glasgordij. nen hebt u natuurlijk al enkele dagen tevoren afgenomen, ge wassen en gestreken, zodat ze klaarliggen om opgehangen te worden, wanneer de kamer klaar is. U neemt nu ook de overgordij nen af, die na geklopt of gezogen te zijn, buiten te luchten worden gehangen. De roeden worden mat was gewreven. Als alles zoveel mogelijk uit de kamer verwijderd is, gaat u ragen. Daarna maakt u de lampekap schoon en krijgt de vloer een beurt. Hoe dit ge. beurt, hangt van de aard der vloerbedekking af. Het houtwerk wordt gesopt, de ramen gezeemd en daarna komt het prettigste TEN OVERVLOEDE werk; de kamer weer inrichten I ATP\r v.„i en de gordijnen ophangen. En L Z ""Steens bekijken, dan't avonds natuurlijk een lek. ker extraatje bij de thee of koffie, om het feest le vieren, dat de kamer „schoon" is! door COR MUS. Kunt V een gemakkelijke stoel ook zo waarderen? Wel nu, nog niet zo héél veel eeuwen geleden was zo'n com fortabele zetel nog maar een Wl s. ysZE „rommel" zult u voorna. melijk op zolder aantreffen omdat gewoonlijk iedereen in huis, die iels kwijt wil zijn, het ar maar heen sleept en depo- neert Waar u van boven naar oeneden werkt, komt de zolder dus het eerst aan de beurt. Be- f u met alles wat daar staat e sorteren en uit te zoeken, wat 2 kan. Góói het echter niet weg. want er zijn maar weinig dingen, waarvoor de lompenman "dg niet wat over zal hebben. Dmik dus niet te gauw, dat -iets Biardeloos is en wel naar het vuilnisvat kan. Als de zaak opgeruimd is, kunt mei het eigenlijke schoonma- J\on Van de zolder: het ragen, 1"'fen, soppen en schrobben be ginnen. Daarna worden de voor open zo ordelijk en economisch mogelijk ingeruimd, zodat zij zo weinig mogelijk plaats innemen, maar toch goed overzichtelijk staan. Geleidelijk aan daalt u nu met het schoonmaken langs trap penhuis en slaapkamers naar de onderste regionen. we nog eens bekijken, wat de meest doelmatige ma nier is o.n een kamer schoon te maken. Van tevoren krijgen de Tc:n de ouders tenslotte ge kalmeerd terugkwamen, vonden Armstoel uit XVUe eeuw. Een stijlvol antiek meubel. luxe voor enkelen. In de Mid deleeuwen der Gothiek wa ren banken en kisten de meest gebruikte zitmeubelen. De stoel met armleuningen kwam maar schaars voor, als een enkel stuk, en dan spe ciaal voor de heer des huizes. In de bloeitijd der Franse Renaissance, de meubelkunst der 17e en 18e eeuw, waren de armstoelen meestal alleen voor hoogwaardigheidsbekle ders als zitmeubel bestemd. Maar tijdens de opkomst van Op het traditionele geïnspireerde meubelen. Tentoonstelling Scheppend Ambacht" te Maastricht. (Foto F. la Haye). het 18e eeuwse Engelse, bur gerlijke meubel werden stoe len ontworpen welke alge méén in gebruik werden ge nomen. Toen werd het ook meer een gewoonte om meer stoelen van één soort te be zitten. De verandering der maat schappelijke toestanden en de uitbreiding van de techni sche mogelijkheden in de 19e eeuw door de machinale pro ductiewijze, maakte het ten slotte mogelijk zitmeubelen te produceren voor iedereen, waarvan de gewone stoel, zonder armleuningen, een der voornaamste werd. De stoel, rond en met tafel, ontwikkelde zich tot een der voornaamste meubelen, maar bleek voor de vakman (meu belontwerper, meubelmaker en meubelindustrieelheel vaak een probleem. Ook nu blijkt het een voortdurende moeilijkheid, om de juiste stoel, in het juiste binnen huis tot zijn recht te doen komen De stoel is uiteraard een gebruiksvoorwerp. En bij de eerste kennismaking, hetzij met een antiek model of met een modern meubel, wordt zo'n stoel a) naar zijn vorm bekeken; b) op zijn mobili teit onderzocht; c) naar zijn bruikbaarheid„bezeten" Dit onderzoek doen we al len, meestal min of meer on bewust. De ontwerper en uit voerder doen het, zodra een bepaald meubel voltooid is. De koper doet het dfcnstonds in het meubel-magazijn of de showroom. Uw verslaggever, reporter op vele jaar- en spe ciale vak-meubelbeurzen, doet desgelijks in de stand van de demonstrerende meubel standhouder. En geen wonder, want a) Iedereen ziet graag een goed gevormd zitmeubel, met na me een goed gevormde stoel, zo goed mogelijk passende in het wooninterieurb) De eisen der beweeglijkheid die men er aan stelt, zijn als vanzelfsprekend. Opmerke lijk is het, dat men altijd een stoel tracht te verplaatsen naar zijn eigen „manier van zitten gaan", zo men wil; c) Bovendien zal men een stoel, alvorens men deze koopt, wil len „beproeven". Met andere woorden, vóóraf willen „be zitten". voordat men tot de koop, het er „bezit van ne men" overgaat. De eenvoudigste en meest primitieve vorm voor een zit meubel is in feite de tabou ret, dat is een stoel zonder leuning. De stoel beant woordt reeds meer aan het doel, het gemakkelijker zit ten, wanneer hij een rugleu ning bezit. Nog comfortabeler kan het zijn, wanneer er ook armleu ningen aan de stoel worden aangebracht. De bank en het rustbed, zo mede het bankstel (fauteuils en bank), zijn vormen, die het zitten en liggen van méér personen gemakkelijk maken. Bij alle verschillende vor men van stoelen is het voor naamste, dat de zitting een goede hoogte heeft, n.l. zoda nig, dat de voeten van de zittende op de grond kunnen rusten. De gemiddelde hoog te bedraagt hier 45 cm. Meer verschil in afmeting laten de breedte en de diepte van de zitting toe. Deze va riëren tussen 50 en 70 cm! De hoogte van de rugleu ning moet zodanig zijn, dat het hoofd óf wel leunen kan óf wel er boven uitsteekt, doch nimmer door de boven rand gehinderd wordt. De bovenkanten der arm leuningen behoren zich op 70 cm boven de vloer te bevinden. Volkomen vlakke zittingen en rechte rugleuningen zijn, vooral bij kleine afmetingen van de stoel, ondoelmatig en cr-emakkelijk. Beter voldoen vaak de zwak gebogen go1- vende lijnen en vlakken, die met de anatomie, dus met de natuurlijke l'inen van zittende lichaam overeen stemmen. Naast het hout, dat zich door alle tijden heen als grondstof bii uitnemendheid voor meubelen heeft, geleend, en het riet of rotan, wordt thans ook veel gebruik ge bruik gemaakt van staal en plastics. Deze nieuwe mate rialen geven, door de moc- lijkheden t.a.v. de bewerking weer allerlei nieuwe moge lijkheden voor wat betreft de vormgeving. Nieuwe vormen waaraan we vaak nog even moeten wennen omdat ze nieuw en dus nog vreemd zijn. Moderne meisjeskamer ir F '"•id. Geïnspireerd op het continentale meubel. (Foto Havor Studio, London).

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 7