'provinciaal meuwó ir I! H 1! 1 KING I Het bezoek van het Engelse Koningspaar aan Nederland I I l! li ji II II 1 l| I IS 2 Het Britse Staatsiebezoek Engelse pers over Een natuurlijk tegenwicht. Woensdag 26 maart 1958 (Vervolg van pag. 1.) In Nederlands kunstkameren Drie minuten later dan het tijdschema aangaf, arriveerde het koninklijk gezelschap bij het Rijksmuseum, waar een talrijk publiek zich achter de afzettings hekken had opgesteld. Koningin Elizabeth werd rond geleid door de hoofddirecteur van het Rijksmuseum jhr. D. C. Roëll en de directeur der afdeling schilderijen, dr. A. F. E, van Schendel. De Britse vorstin droeg een Lila mantelpakje met een hoedje in dezelfde kleur. Koningin Julia na was gekleed in een gebloemde taftzijde japon en een bijpassend hoedje. Het hoge gezelschap bezocht achtereenvolgens de Haarlemse, de Ruysdael-, de Van de Velde en de Jan Steenzaal. Daarna werd de zaal van de Nederlandse mees- Iers, die in Italië hebben geschil derd, bezichtigd. Met de Rem brandt- en de Nachtwachtzaal werd de rondgang afgesloten. Dit geslaagde bezoek aan Ne derlands eerste museum duurde precies een uur. "Bij de diamantslijpers In een vrolijk lentezonnetje ar riveerde de stoet auto's van het Rijksmuseum om kwart over vier bij de N.V. Assehers' dia mantmaatschappij in de nauwe Tolstraat, waarvan de westzijde van begin tot einde door dichte rijen mensen was bezet. Bij de ingang begroette burge meester Van Hall het Britse paar en begeleidde het naar de ont vangstzaal van het gebouw, waar de commissarissen der maat schappij en hun echtgenoten aan de vorstelijke gasten werden voorgesteld. In deze zaal waren tegen de wanden twee grote diapositieven aangebracht van de Imperial State crown en scepter, die in Engeland alleen bij de kroning en de opening van het parlement worden gedragen. Het hoge gezelschap maakte een rondwandeling door de fa briek. Langs de zagerij en de slij perij. Nadat Koningin Elizabeth. Prins Philip en de andere gasten het gouden boek hadden gete kend, werd in de directiekamer een tafel, waarop het wapen van Koningin Elizabeth II in diaman ten prijkte, vervaardigd door de diamantzetter de heer E. Kats. Na afloop werden de vorste lijke gasten bloemen aangeboden. De echtgenote van de heer J. As- scher overhandigde een boeket aan koningin Elizabeth. De echt genote van de heer L. Asscher schonk Koningin Juliana een rui ker en de beide kinderen van de heer J. Asscher, de 19-jarige Alita en de 8-jarige Joop gaven bloe men resp. aan Prinses Beatrix en aan Prinses Irene. Om 16.40 uur verliet de stoet auto's het bedrijf aan de Tol straat en reed via Amsteldijk, Stadhouderskade, Weteringcir cuit, yijzelstraat. Muntplein. Ro- kin naar het paleis op de Dam terug. Ontvangsten en galadiner Om half zeven reden bij het paleis in een lange rij de auto's voor van de hoofden van missie der Gemenebestlanden, gevolgd door de diplomatieke vertegen woordigers der andere landen, die in de zogenaamde burgemees terskamer van het paleis werden ontvangen door Koningin Eliza beth en Prins P-hilip. Na deze ontvangst begaf elk der hoofden zich naar de gele salon, waar Koningin Juliana, Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix en Irene hen ontvingen. Om kwart vóór acht nam het galadiner een aanvang. Na het eerste gerecht sprak Koningin Juliana een rede uit aan het ein de waarvan de Koninklijke Mili taire Kapel, die de muziek tij dens het diner verzorgde, het En gelse volkslied speelde. Onmid- delijk hierna sprak Koningin Eli- zabetn, waarna de klanken van het Nederlandse volkslied de bur gerzaal vulden. Te gast bij gemeentebestuur Om tien uur vertrok het ko ninklijke gezelschap via Raad huisstraat, Rozengracht, Biider- dijkstraat en Van Baerlesiraat naar het Concertgebouw, waar het gemeentebestuur van cle hoofdstad een concert aanbood. Nadat het gezelschap was be groet door burgemeester Van Hall, en de oudste wethouder mr. A. de Roos, nam het gezelschap plaats op het fraai met bloemen versierde balkon onder een bal dakijn. Dr. Eduard van Eeinum liet zijn Concertgebouworkest aller eerst de beide volksliederen uit voeren. Het programma, dat daarop volgde, bevatte de ouver ture Cyrano de Bergerac van Johan Wagenaar en „Variations on an original theme" op. 36 van Edward Elgar. Na aflooo van het concert wer den de dirigent, de concertmees ter J. Breser en enkele bestuurs- functionarissen voorgesteld. Ko ningin Elizabeth ontving hierbij uit handen van Dr. Van Beinum twee gramofoonplaten. opnamen van enige door het orkest ge speelde concerten. Te circa kwart over elf vertrok het gezelschap naar het konink lijk paleis. De eerste dag van dit staatsiebezoek was hiermee ten einde. TERNEUZEN. Vergadering Jeugdraad. In de raadzaal werd maandag avond een vergadering gehouden van de leden van de Terneuzense Jeugdraad or.der voorzitterschap van de heer E. de Groene. In zijn openingswoord deelde hij mede, dat mej. C. Dieleman te Sluiskil tot 2e secretaresse was benoemd. Door de heer J. Wijnmalen van de Nederlandse Volksdans-stieh- ting zullen in april vier lessen in volksdansen worden gegeven. Onderwerp van besprekingen vormden de festiviteiten op 30 april a.s. In de morgenuren zullen in het Jeugdgebouw aan de Kerkhof- laai. een drietal filmvoorstellin gen voor de kleintjes worden ge geven. De namiddaguren zullen worden besteed aan volksspelen op het terrein aan de Rozen straat, terwijl 's avonds door een der bij de Jeugdraad aangesloten verenigingen een toneelavond zal verzorgen. Naast deze feestelijkheden zal de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer een bromfiets-race organiseren. De voorzitter deed een drin gend beroep op alle Jeugdvereni gingen om aan deze dag zoveel mogelijk medewerking te ver lenen. In Sluiskil zal voor de eerste maal zelfstandig feest worden gevierd, doch het programma hiervan moet nog worden samen gesteld. Er werd voor de komende win ter een handenarbeidtentoonstel- lino in het vooruitzicht gesteld. Tot slot van de vergadering werd besloten de zeeverkenners van de St. Hubertus~roep in de Jeugdraad op te nemen. Ledenvergadering buurtver eniging „Oranjekwartier". Onder voorzitterschap van de heer P. Muilwijk had in het Jeugdgebouw aan de Kerkhof laan een algemene vergadering plaats van de leden van het „Oranjekwartier". Na het welkomstwoord door de voorzitter, die zich verheugde over een grotere opkomst dan gewoonlijk, gaf de secretaris, de heer Stolk, de notulen van de vergadering van 28 februari '57 en memoreerde in het jaarver slag de activiteiten van de ver eniging in het afgelopen jaar. De kascommissie bestaande uit de heren Van 't Westeinde en Van de Linde, bracht verslag uit. De heren W. Blok en G. van Damme zullen de nieuwe kas- commissie vormen. De periodiek aftredende heren P. Muilwijk, F. Lauret en J. de Man werden bij acclamatie her kozen. Mevrouw Hol, die als be stuurslid betëÜnkte. werd door de voorzitter dank gebracht voor alles wat zij voor het „Oranje kwartier" heeft gedaan. Er werd haar een herinnering aan deze periode door de voorzitter aange. boden. In haar plaats werd me vrouw Bliek tot bestuurslid ge kozen. Het belangrijkste punt van deze ledenvergadering was het bestuursvoorstel tot oprichting van een sneeltuin in het „Oran jekwartier". Reeds vroeger werd dit onder werp in het bestuur onder voor zitterschap van de heer Heijde- man besproken. Daar er toen sprake was dat er een nieuw zwembad zou komen met een speeltuin, werden deze plannen niet verder uitgewerkt. Het be stuur heeft, nu er van een nieuw zwembad alsnog geen sprake is. onderhandelingen geopend met het college van B. en W. dat graag dergelijke activiteiten van het particulier inittatief ziet uit gaan. In principe is het college van B. en W. dan ook bereid hier aan medewerking te verlenen, hoewel het nog te vroeg is offi cieel toestemming te geven daar een en ander eerst terdege onder het oog moet worden gezien. Er is n.l. vrij veel geld nodig om een behoorlijke speeltuin aan te leggen. Wel zouden B. en W. een stuk grond van ongeveer 1500 m2 in het verlengde van de Koninginnelaan en Marijkestraat gereed v. lllen maken. Daar deze speeltuin in het uitbreidingsplan kan worden opgenomen, is het dus mogelijk dat dit van blijven de aard kan zijn. Het bestuur van het „Oranje kwartier" zou dan de speelwerk- tuigen m< ten plaatsen. Daar de aanwezige leden una niem enthousiast tegenover dit bestuursvoorstel stonden, zal hierover verder contact met de gemeente worden opgenomen. Men hoept spoedig deze plannen te kunnen verwezenlijken. Hoewel de financiële toestand van 't „Oranjekvvartier" zeker niet slecht is, volgens de pen- nigmeester, de heer D. •Frelier, was er een batig saldo van 743,01, zal er toch nogal wat geld mee gemoeid zijn. Het be stuur overweegt de kinderrei 'en voor dit jaar, althans gedeeltelijk, on te schorten en nan de 225 leden een extra bijdrage vra gen. Ook de gezinnen, die nog geen lid zijn, zal worden ge vraagd lid te worden of tenmin ste een bijdrage te verlenen, daar ook hun kinderen straks van de speeltuin zullen willen profi teren. Bij de rondvraag werd voorge steld ook deze zomer weer een oriëntatierit voor jong en oud te houden. Het bestuur verklaarde zich bereid een dergelijke rit te organiseren. BRESKENS Feestavond openbare school. In het Casino werd de jaar lijkse feestavond van de open bare school gehouden. Door het hoofd der school, de heer Bobijn, werd het welkomst woord gesproken. In het bijzon der richtte hij zich tot de burge meester en mevr. Eekhout en sprak er zijn lëedwezen over uit, dat ds Van Beuzekom en de on derwijzer de heer Jacobs, wegens ziekte niet aanwezig konden zijn. Daarna kwam het woord aan de kinderen, die hun prestaties op het gebied van zang, decla matie en toneel met enthousias me voor het voetlicht brachten. Vooral de hersengymnastiek en de „Kabouterdokter" vonden bij de aanwezigen een daverende bijval. Tijdens de pauze werd een goed geslaagde verloting gehou den. In zijn slotwoord sprak de voorzitter van de oudercommis sie, de heer Priester, zijn voldoe ning uit over deze gezellige en druk bezochte feestavond. Gemeen teradsverkiezing. Voor de gemeenteraadsverkie zing zijn de volgende kandida ten vastgesteld: Protestants Christelijke lijst: 1. C. de Feijter; 2. M. de Boer; 3. P. Zcgers; 4. J. J. Verduijn; 5. P. Roest; 6. G. Buiise; 7. mevr. Meeuwsen-Careis8. A. Wisse en 9. J. Moorlagh. K.V.P1. F. Goethals2. J. Doppegieter; 3. A. de Croock; 4. A. de Wever; 5. G. van Schaick en 6. G. de Weerdt Pzn. Gemeente belangen: 1. Th. Cambier; 2. A. de Baere Pzn; 3. A. Leenhouts; 4 P. van Putte: 5. H. van Melle; 6. P. Rookus; 7. C. Westdorp; 8. I. de Hulster; 9. F. Poissonier en P. J. Cruson. Vrije lijst: 1. J. Carols; 2. I. Verschoor; 3. A. van Laarhoven en 4. K. Maas. HOEK Gemeenteraadsverkiezing;. In een gehouden vergadering van de afdeling Hoek der V.V.D. zijn de volgende kandidaten voor de gemeenteraad eesteld 1. D. Kaak Jz.; 2. L. jrKotvis; 3. A. E. Wolfert; 4. J. Wonder- gem; 5. J. Tollenaar; 6. F. J. van Cadsand. HULST Raadsvergadering. Zilveren raadslid Van Arenthals. Onder voorzitterschap van bur gemeester A. L. S. Lockefeer kwam de raad voltallig in open bare vergadering bijeen. Deze vergadering had een apart cachet omdat het raadslid Cees van Arenthals het feit herdacht dat hij 25 jaar onafgebroken lid van de Hulsterse raad was. De zilve ren jubilaris werd tijdens de zit ting door de burgemeester en raadsleden om dit zeldzame feit gehuldigd. De beide eerste punten van de agenda werden overgeslagen, daar men het huldigen van de jubilaris op het eind der verga dering zou uitstellen. Het waren geen zware punten, die de ïaadsleden te behandelen kregen. Alles ging tamelijk vlot onder de hamer van de voorzit ter door. Een voorstel tot verkoop van 12 canadapopulieren werd vlot aangenomen, terwijl het perceel weiland in de Dullaertpolder werd verpacht voor het bedrag als doer B. en W. voorgesteld. Het vaststellen van enkele arti kelen van het nieuwe reglement van orde voor de gemeenteraad ten aanzien van het al of niet- ■o';cn van de toehoorders op de tribune, bracht de tongen in be- weging. Ten slotte werd het voorstel van de heer De Wilde om geen enkel rookverbod od te leggen met 8 tegen 3 stemmen aangenomen. Het voorstel tot wijziging der legesgelden en een vaststelling van de pensioengrondslag werden aangenomen. Hierna waren er enkele inge komen stukken, die voor kennis geving werden aangenomen. De rondvraag had geen belangstel ling. xiierna schorste de voorzitter de vergadering voor een kwar tier, waarna de officiële huldi ging plaats had van het raads lid Cees van Arenthals in ver band met d'ens zilveren jubileum als raadslid. De heer Van Arenthals ere burger van Hulst. In de daarop volgende feeste lijke bijeenkomst, waarin ook de echtgenote en familie van de heer Van Arenthals aanwezig was, werd deze op hartelijke wijze door de burgemeester ge huldigd, die hem dank bracht voor het vele werk dat hij tijdens zijn 25-jarig raadslidmaatschap in het belang van Hulst en de ingezetenen had verricht. Zijn grote burgerzin is een voorbeeld voor allen. Als dank hiervoor werd hom het ere-burgerschap van Hulst met de daaraan ver bonden legpenning aangeboden. Namens de K.V.P.-fractie werd de heer Van Arenthals, die na mens de Ned. Herv. Gemeente zitting heeft, op hartelijke wijze toegesproken door de heer Boel, evenals door de heer Strijdonk. die in de eerste jaren met de heer Van Arenthals heeft samen gewerkt cn daarbij dc moeilijke crisisjaren in herinnering bracht. Tot slot dankte de zilveren ju bilaris ontroerd voor de vele waarderende worden, die tot hem werden gesproken. Met volle kracht heb ik, aldus de heer Van Arenthals, steeds gaarne op de bres gestaan voor de belangen van stad en inwoners. Ik ben misschien niet altijd gezellig geweest in de raad, doch dit kwam dan, omdat ik een andere mening was toegedaan. Steeds was er echter een prettige samen, werking met B, en W. en mijn collega's. Ik hoop, eindigde spre ker rün dankwoord, dat God mij nog lang de kracht moge geven om —kan voor de l:e'"ngen van Hulst en haar inwoners. Hierna ging de raad en de fa milieleden der jubilaris in de burgeizaal, alwaar de Kon. Stede lijke Harmonie de jubilaris en familie een serenade bracht. Hier werd de jubilaris toege sproken door de voorzitter der Harmonie, mr. Van Son. In zijn dankwoord od deze rede zeide Cees dat de Harmonie steeds een grote plaats in zijn hart inneemt. Hij hoopte dat de Harmonie een lang en voorspoe dig leven beschoren mag zijn. Hierna werd de feestviering door de autoriteiten en familie nog gezellig Voortgezet. Het was een grootse hulde voor Cees van Arenthals, de stille doch grote werker voor Hulst en haar in woners. OVERSLAG. Aanrijding. Zondagnamiddag omstreeks 4 uur had op de betonweg Oude Burgse sluisOverslag een on geval plaats waarbij mevr. Her- weghAudenaert door een vrachtwagen, bestuurd door de heer V. de Block van de Lange- leede, werd aangereden. De chauffeur had hiervan niets ge merkt, doch een der inzittenden verwittigde hem van het ge beurde. De vrouw werd erg bloe dend en bewusteloos aangetrof fen. waarna onmiddellijk een geneesheer werd ontboden. Na onderzoek bleek dat zij zware hoofdwonden had opgelopen met het gevolg dat zij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. IJZENDIJKE Ongeval. Maandagmorgen kwam de ar beider van de landbouwer Alf. de Jaeger zekere R. de Smedt uit Waterland-Oudeman door het op hol slaan van zijn voor een drie- wielkar gespannen paard, onder de kar terecht. De Smedt, wiens linkerarm was gebroken en vele kneuzingen had opgelopen, klaagde over inwendige pijnen. Dokter Lievens, die de eerste hulp verleende, liet het slachtof fer per ambulance-auto van het Roode Kruis naar het ziekenhuis te Oosttourg overbrengen. In Polen kan men rijk worden Een opkoper in Warschau heeft een middel ontdekt om op een eerlijke manier snel rijk te worden, so meldt het Poolse blad „Kuerier Polski". De man is er achter geko- men, dat staatswinkels 1 zlo ty (100 groschen) betalen voor lege flessen, terwijl de glasfabrieken nieuwe flessen leveren voor slechts zestig groschen per stuk. Als men een vrachtauto huurt, kan men per dag dus honderden guldens verdienen, als men maar snel genoeg heen en weer rijdt van de glasfabrie ken naar de staatswinkels. Het blad wc' anders non een gemakkelijker manier. Een fles soep kost in een staatswinkel 70 groschen. Gooi de soep weg, aldus het blad. lever de fles in en strijk er de winst van 30 groschen op. De Londense „Times" schrijft over het bezoek, dat koningin Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, aan Ne derland brengen, dat het Eritse vorstenpaar de komende drie da gen iets zal zien van een land, waarvan de geschiedenis de laat ste tijd somber is geweest. „Nederland heeft ontzaglijk veel materiële schade geleden in de oorlog en voordat deze geheel hersteld kon worden, bracht de Noordzee, een oudere en nog on verzoenlijker vijand, het in 1953 de verpletterende slag van de watersnood toe. Verder beleefde Nederland telkens weer teleur stellingen met Indonesië. Maar Holland geeft zich niet gewon nen. Wat er ook voor Europa in het verschiet ligt, het is ondenk baar, dat de banden tussen Ne derland en Engeland, die reeds zo hecht zijn als de geschiedenis en de geografische ligging van beide landen ze maar hadden kunnen maken, niet nog nauwer worden, ten zegen van de volken van beide lanaen en van de vrije wereld." De Manchester Guardian acht het een speling van de geschie denis, dat Nederland en Engeland gelijktijdig vrouwelijke soeverei nen hebben; „maar het is een gelukkig toeval, dat cle hoge plaats van het gezin in het bouw sel van het Nederlandse en Britse leven in het licht stelt." Het blad haalt de woorden aan, die minis ter-president Drees (in een brief aan de Manchester Guardiange- schreven heeft: „Op dit ogenblik zijn wij opnieuw verenigd als bondgenoten in de organisatie van vrije landen, die de vrede willen beveiligen zonder hun vrij heid te verliezen." De Zuidslavische verkiezingen De algemene verkiezingen die zondag in Zuid-Slavië zijn gehou. den, zijn een succes voor Tito's regime geworden. 94 procent van de stemgerechtigden heeft aan de verkiezingen deelgenomen en 96,7 procent van hen stemde op de lijst met communistische kan. didaten. Dit is het hoogste per. eentage sedert Tito in 1944 aan het bewind kwam. Slechts 349.317 kiezers (3,3 procent) heeft nega. Hef of ongeldig gestemd, de enige manier waarop men zijn opposi tie tegen het regime kon uiten. Bij de verkiezingen in 1953 bracht 89 procent van de stem- gerechtigden zijn stem uit en kregen de officiële kandidaten 95,7 procent van de uitgebrachte stemmen. Het hoogste percentage nega tieve stemmen (6.6 procent) werd zondag uitgebracht in Slo venië, het hoogst ontwikkelde gebied in Zuid-Slavië. waar de laatste tijd eisen voor loonsver. hoging gesteld zijn. De Nederlandse emigratie naar Australië In 1959 zullen meer emigranten uit Nederland naar Australië gaan dan in de laatste drie jaren, zo heeft de Nederlandse plaats vervangende commissaris voor de emigratie mr J. A. V. M. van Grevenstein te Canberra tegen over verslaggevers verklaard. Hij verwachtte dat er in het komende jaar negen- tot tiendui zend Nederlanders zullen emigre, ren en zei dat de werkgelegen heid in Australië groter is dan in Nederland. Mr Van Grevenstein was van oordeel dat de emigranten zich uitstekend bij de nieuwe omstan digheden en in het geheel van het nieuwe land aanpassen. In weer en wind moeten zij erop uit de ingenieur, de opzichter, de postbode, de melkboer. Maar wat hun werk ook mag zijn: KING hoort erbij! KING verdrijft de vermoeidheid, KING ver kwikt en verfrist. In KING pepermunt werken de edelste gaven der natuur samen, om de mens een gezond tegen wicht te geven tegen dc vermoeienis sen van zijn inspannende dagtaak. Met KING als partner valt het werk aan zienlijk lichter. PEPERMUNT In de huidige eeuw, aldus de Scotsman, hebben Engeland en Nederland hun macht in het Verre Oosten verloren. „Het is vooral een zware slag voor Ne derland, dat het moeilijk vindt, zo niet onmogelijk, van zijn Euro pese hulpbronnen te bestaan", zo meent het blad. Ten slotte schrijft de Daily Telegraph, dat Nederland en En geland samen een bloeitijd heb ben gekend en samen ge'eden hebben en dat de oude wedijver, hetzij dvnastiek of anderszins, reeds lang vergeten zijn. De gezondheidstoestand van Churchill Sir Winston Churchill herstelt goed van de inzink'ng die hij eind vorige week had. Hij zal naar Engeland kunnen terugkeren, zo dra het weer beter wordt, zo heeft zijn secretaris, Montague- Browne. dinsdag in Roquebrune verklaard. Churchills lijfarts, die maandag uit Londen naar Roque brune vloog, zal niet lang meer blijven. Christen-democratische motie in Bondsdag aanvaard De Westduitse Bondsdag heeft dinsdagavond een christen-demo cratische motie aanvaard, waar in de regering bevoegdheid krijgt bij afwezigheid van een interna tionale ontwaneningsovereen- komst de Westduitse strijdkrach ten met de „modernste wapens" uit te rusten. De aanvaarding geschiedde bij handopsteken. Arbeidsonrust in Spanje Volgens berichten die in M» drld zijn ontvangen, wordt er in Barcelona hier en daar gestaakt. De vorige week zijn pamfletten verspreid waarin tot een algeme ne staking op dinsdag werd o|s geroepen. De oproep schijnt ge deeltelijk opgevolgd te zijn. Dinsdagochtend lag het werk geheel stil in vijf grote bedrijven, waaronder de „Hispano Olivetti", waar drieduizend man werkt. Voorts wordt vernomen, dat de studenten van de letterkundige en de rechtsfaculteit zich hebben aangesloten bij de medische stu denten, die staken uit protest tegen verlenging van hun studie. De gouverneur van de provin cie Barcelona heeft dinsdagmid dag de sluiting der bedrijven, waar gestaakt wordt, gelast. De arbeiders van de autofa- briek Enasa, die dinsdagochtend liet werk neerlegden, zouden 's middags weer aan het werk zijn gegaan. Proteststaking bij Henchel Meer dan duizend arbeiders van de zware machinefabriek van Henschel te Kassei iW'est-Duils- land) hebben dinsdag het werk neergelegd, waarna zij in optocht door de stad trokken om te pro testeren tegen uitrusting van de Westduitse strijdkrachten met kernwapens. Vakbondsvertegen woordigers zeiden, dat het een wilde staking was. „Bepaalde ele menten" hadden volgens hen cle agitatie die door het debat was ontstaan, uitgebuit. (Bij Hen schel werken veel uiterst links gezinde arbeiders. De communis ten hebben er nogal wat invloed, zo meent men.) Verhoogde radio-activiteit boven Noorwegen. De radio-activiteit in de lucht boven Noorwegen was in maart dubbel zo hoog als in de voor gaan de zes maanden, zo heeft dr. Hvinden van het onderzoekinsti tuut der Noorse defensie dinsdag in Oslo verklaard. De minister antwoord Het neervallen van een kernbom bij Florence Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Bakker over het neervallen van een kern bom bij de Amerikaanse gemeen, te Florence heeft de minister van Oorlog geantwoord dat hij uit de pers kennis genomen heeft van dit ongeval. Op de vraag: Heeft de minister kennis genomen van het feit dat onmiddellijk nadat dit gebeurd was de meest' uitgebreide voor- zorgsmaatregelen zijn genomen om de uitwerking van de radio actieve straling zoveel mogelijk te beperken?" antwoordt de mi nister deze maatregelen naar zijn mening om verscheidene redenen werden genomen, voornamelijk echter om te onderzoeken of de theorie dat zich geen radio-actie- ve straling op de plaats van het ongeval kan voordoen juist is. De minister bevestigt kennis te hebben genomen van de uitlating van een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht, dat er „dreiging van radio-actieve be smetting zou kunnen ontstaan". De minister deelt verder mede dat hij inderdaad kennis genomen heeft van het bericht in de pers, dat, na het bekend worden in het' betreffende ziekenhuis, .dat een kernwapen was neergeko men, aan de mogelijkheid van stralingsgevaar werd gedacht en de nog onder behandeling zijnde patiënt werd gebaad. De minister is van oordeel, dat het onderhavige ongeval de juist, heid van de officiële Amerikaan, se en Engelse verzekeringen heeft bevestigd, namelijk dat een niet scherp gestelde bom bij een ongeval geen kernexplosie kan veroorzaken. Vele kernwapens bevatten evenwel een zekere hoe. veelheid conventionele spring, stof. Bij het onderhavige ongeval is deze springstof bij het inslaan van de bom tot ontploffing ge komen, waarbij de gevolgen ver gelijkbaar waren met die van een bom van het conventionele type. De mogelijkheid werd echter niet uitgesloten geacht, dat bedoelde ontploffing de kernlading van de bom zou vernielen. In dat geval zou splijtbaar materiaal in de vorm van stof in de naaste om- geving van het ongeval verspreid worden; dit is geen „fall out" ten gevolge van een kernexplosie, doch bestaat uit stof van splijt baar materiaal, hetwelk bij in. ademing in grote hoeveelheden nadelige invloed kan hebben. De minister handhaafd zijn me ning, dat het gevaar, hetwelk vliegen met niet scherp gestelde kernwapens boven ons land mede' brengt, niet uitgaat bóVen Wt risico als gevolg van het vliegen van conventioneel bewapende vliegtuigen, welke risico zijns in. ziens ligt binnen de grenzen van de gevaren, welke inherent zijn aan de onder de tegenwoordi ge omstandigheden geboden paraatheid der strijdkrachten. hel beste degelijkse middel Ier opwekking en verkwikking >i v *\v A\\\\\\\\\\\\\mm\\\v\^^ OÜSu' Weduwe van twee moorden beschuldigd Te Leeds (Engeland) is het pro ces begonnen tegen de 66-jarige mevrouw Marv Elizabeth Wilson uit het dorp Windy Nook, die er van wordt beschuldigd twee echt genoten met fosfor te hebben ver moord. De eerste, de 75-jarige Oliver Lepnard, stierf in novem ber 1956. cle tweede, de 76-jarige Ernst Wilson, in december van het vorige jaar. Beiden overleden ongeveer twee weken nadat zij met de beklaagde in het huwelijk waren getreden. Mevrouw Wilson vertelaarde niet schuldig te zijn. Men verwacht dat het proces een week zal du ren. De jongste Russische nota Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft dinsdag ver klaard, dat de jongste Russische nota aan de Verenigde Staten de vooruitzichten voor een topcon ferentie niet verbetert. De woord voerder vond de nota „eerder ont moedigend". Een afschrift van de nota is in Londen van de Rus. sische ambassade ontvangen, zo zei hij. Premier MacMillan verklaarde dinsdag in het Lagerhuis, dat hij „helemaal niet pessimistisch" ge stemd is ten aanzien van het re sultaat der onderhandelingen om tot een topconferentie te komen. De enige voorwaarde die En geland stelt is goede voorberei ding. zodat men enige resultaten van de conferentie mag verwach ten, zei hij. Een Dakota van de Indische luchtvaartmaatschappij met zes tien passagiers en een bemanning ran vier leden wordt vermist on een vlucht van Simla in India naar Katmandoe in Nepal. Op de route van het toestel liggen twee bergketen van 2500 meter hoog die overdekt zijn met oerwoud. Vliegtuigen die een onderzoek hebben in gesteld, konden geen spoor van de Dakota vinden. Tweede secretaris van Russische ambassade te Pnompenh verdwenen Wladimir Lukasjevitz, tweede secretaris van de Sowjet-ambas- sade in de Cambodjaanse hoofd- stad Pnompenh, is, op weg naar Moskou, verdwenen. Hem was, op verzoek van de Rusische am bassade, een uitreisvisum ver strekt en men meende in Cam bodja, dal' hij naar Moskou was teruggeroepen. Dinsdag is te Pnompenh van gewoonlijk betrouwbare zijde ver. nomen, dat Lukasjevitz per vlieg, tuig in Bangkok is aangekomen. Zijn vrouw en zijn zoon ver trokken tien dezer per vliegtuig uit Pnompenh en men meent, dat zij zich thans in Rome bevinden. Van de zijde van het Cambod jaanse ministerie van Buiten landse Zaken wordt vernomen dat' men op de Sow jet Ambassade na het Cambodjaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt vernomen dat men op de Sowjet. ambassade na het vertrek van Lukasjevitz bevond, dat de brand kast was opengebroken, terwijl de vingerafdrukken van de twee de secretaris op de deur ervan werden aangetroffen. Volgens sommige berichten zo u Lukasjevitz zich hebben meester gemaakt van geheime communistische ondergra'vings. plannen voor Zuid-Oost-Azië. De Sowjetrussische ambassade te Pnompenh heeft tot dusverre geen commentaar willen geven op de verdwijning van Lukasje vitz.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2