Feestelijke intocht in Neerlands hoofdstad Driedaags Brits Staatsiebezoek begonnen r 1 FLEXA De acties op Sumatra in De toestand Saoedi-Arabië HET WEER ANSE F BEDIENING ER, KIJK MAAR CLAMS CHOTSL WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Dulles over de voorwaarden tot een topconferentie nair fwasbaar) adkamers e.d. hang. worden met water Is buitenwerk. SISTtN «SSOCIATlf X TERNEUZEN NT's irdstraat 85 mits contant betaald irrels samen gg t 50 gram rrankering btj abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,oer kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct DE WOENSDAG 26 MAART 1958 12e Jaargang Nr 4329 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Rubriek Kleine Advertenties Tgéën handelsadver- tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 nor Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pei advertentie 2,25 De kustbatteri.jen bij IJmuiden en de vuurmonden op de Ooster. dokskade te Amsterdam hebben liet dinsdagochtend op daverende wijze verkondigd: De Britten zijn liet IJ opgestoomd met aan het hoofd hun vorstin Koningin Elizabeth de Tweede en haar gemaal Prins Philip en zij hebben bezit van de hoofdstad genomen. Bezit van de harten der van nature zo gastvrije Amsterdam mers, die in hun feestelijk ge tooide stad waren uitgelopen om niets te missen van het kleurrijke schouwspel dezer vreedzame in vasie, bovenal niet van de aller eerste begroeting op de Amster damse Kade tussen twee vorstin nen van constitutionele staten, wier geschiedenis zo nauw ver weven is ondanks de diepe kloof, die Noordzee heet. M as een der sla Ihouders van Holland niet Koning van Engeland? Eerste begroeting op volle zee Het is dinsdagochtend al heel vroeg begonnen. Precies om half acht voer het trotse 5769 ton me. tende koninklijk jacht „Brittan- nia" met aan boord de vorstin, haar gemaal en hun gevolg de Nederlandse territoriale wateren ten westen van IJmuiden binnen, geëscorteerd door de fregatten „Grenville", Paladin" en .Pel- lew". Hier rolden de eerste 21 sa luutschoten over volle zee, afge- \uurd door kanonnen van Hare Majesteits kruiser ,.De Zeven Provinciën",, die met de onder zeebootjagers „Utrecht" en „Overijssel" op deze traditionele maritieme wijze de Britse gasten een eerste welkom toevoegde. De kruiser verliet daarna het escor te, de „Utrecht" en de ,,Overijs. sel" voegden zich bij het konink. lijke squadron, dat opstoomde naar de haven van IJmuiden. Aankomst te IJmuiden In een beige-bruine mantel en met een hoofddoekje op het haar heeft Koningin Elizabeth van En- geland zich gistermorgen gedu rende vijf m.niuten samen met haar gemaal Prins Philip op het achterste zonnedek van het ko ninklijk jacht „Brittannia" ver toond, terwijl het vorstelijke schip geschut werd in de IJmui- dense binnensluis. De grote massa mensen, die in de kille ochtend en af en toe neerdruppende regen reeds lan ge tijd had staan wachten en het binnenstomen van het escorte, door de grote sluis had gadege slagen, werd bijna een vorstelijke verrassing bereid, doordat Konin gin Elizabeth en Prins Philip aan dek verschenen onder luid gejuich van de kijkers. Om kwart voor negen zwaai den de sluisdeuren open en schoof de „Brittannia" de sluis uit, op eigen kracht doorvarend naar Amsterdam, gevolgd door het marine.escorte en vooraf ge. gaan door enige politieboten. Koningin en Prinses Irene aangekomen Bijna een kwartier eerder dan verwacht was, arriveerde Konin- £in Juliana gisterochtend om 10.37 uur met Prinses Irene per auto voor de St. Nicolaaskerk bij het fraai versierde paviljoen. Op dat moment vielen er uit het grijze hoge wolkendek enkele spatjes omlaag. De Koningin was gekleed in zandkleurige wollen japon, met bijpassende wollen driekwart mantel en bijpassende hoed. De mantel had driekwart-mouwen, die afgezet waren met blauwvos. Prmses Irene droeg een blau- y,e jurk met een kort grijs bont- ne-an een wit hoedje. viliÜhe£aven zich in het pa- l'ussen de daar reeds aan. ambassadeurs van het 'e(jen vfln de Ne derlandse regering en vooraan- staande figuren uit Amsterdam. tien minuten eerder zagen duizenden toeschouwers die zich i,vfrai. r°ndom het water voor Centraal Station in dikke X" hadden opgesteld, en zelfs i de hoogste ramen van het aal Station puilden, recht ten hun hoofden in strakke ormatie scherp afstekend tegen net egaal grijze wolkendek 48 ■ïunderstreak jachttoestellen voorbij trekken. Prinses Reatrix op de „Brittannia" Vlak vóórdat Prinses Beatrix mot haar gevolg zich aan boord begaf werd de rust boven de met Dit nummer bestaat uit 12 pag\na s vlaggen versierde havenwerken en schepen verbroken door het donderend geweld van 84 straal vliegtuigen van de koninklijke luchtmacht, die als een groet aan liet Britse vorstenpaar op betrek kelijk geringe hoogte over het jacht vlogen. Even nadat Prinses Beatrix aan boord van de „Brittannia" was, zagen de toeschouwers die op kleine boten rondom het jacht voeren de Prinses met Prins Phi lip even in de deuropening ver schijnen. Kort daarop verscheen hij aan dek en begaf hij zich via de staatsietrap in de motorboot, die inmiddels van het bovendek van de „Brittannia" in het water was neergelaten. Hij werd op de voet gevolgd door Prinses Bea trix en Koningin Elizabeth. Aan boord van het Britse jacht snerp, ten de fluitjes, de officieren en manschappen, de leden van het koninklijk gevolg, die in hun keu- rige uniformen al geruime tijd druk in de weer waren geweest, stonden bij de railing het vertrek van de Britse vorstin gade te slaan. Engelse vorstin betreedt Nederlandse grond Te precies 1 minuut voor 11 zette Koningin Elizbeth voet op Nederlandse bodem, onmiddellijk gevolgd door Prirs Philip. De Britse vorstin va» gekleed in een donkergroene mantel met bijpassend hoedje; de Prins droeg het uniform van admiraal dei- Britse koninklijke marine. Koningin Juliana en Prinses Irene traden het Britse vorsten paar tegemoet. Bij het verklinken van het Engelse volkslied be groetten de beide enige regeren de Koninginnen van Europa el kaar allerhartelijkst. Ook Prins Philip werd door Koningin Juiia- ne met de haar eigen charme be. groet. Gevolgd door de beide Neder landse Prinsessen, de Britse am bassadeur en de leden van het ge volg begaf de koninklijke groep zich in het paviljoen. Bij de aankomst van de Konin. gin heelt het trompetterkorps het cavalerie, dat naast het pa viljoen opgesteld, het Wilhelmus en precies om elf uur het Britse volkslied gespeeld. Door de geopende Kamperbrug was de Royal Barge" van de „Brittannia" een minuut voor elf statig naderbij gegleden. Op de witte landingssteiger stonden Koningin Julana en Prinses Irene voor de ontvangst gereed. Zeer jeugdig, zeer slank en met koninklijke gratie stond op het smalle dek van de „Royal Barge" de Koningin van het Gemenebest Elizabeth II, die nog voor de boot de landingssteiger bereikt, spon. taan met een armzwaai de Ne derlandse vorstin de eerste groet toewuifde. Ze was zoals gemeld ge kleed in een groene jas met een bijpassend groen hoedje. De jas had een zwart fluwelen kraag, waarop zij twee met juwelen be zette broches droeg. Gracieus stapte ze om precies elf uur aan wal en daarmee was het eerste koninklijke bezoek van een regerend Brits orst aan Ne. derlandse bodem begonnen. De beide vorstinnen omhelsden elkaar, waarna Koningin Eliza beth ook Prinses Irene met een kus begroette. Prinses Beatrix in een blauwgrijs complte met bruine bontstola om de schou ders, volgde, daarna Prins Phi lip en onmiddellijk nadat ook hij Koningin Juliana en Prinses Irene had begroet, weerklonken de tonen van het Britse volkslied. Steeds vriendelijk glimlachend liep Koningin Elizabeth daarna langs de lange rij van ambassa deurs van het Gemenebest, die zich met hun echtgenoten in de lengte langs het tegelpad hadden opgesteld dat naar het paviljoen voor de St. Nicolaaskerk leidde. Koningin Juliana stelde alle am bassadeurs en hun echtgenoten aan de Britse vorstin voor. Naar het hart van het land Toen reden de koninklijke rij. tuigen voor, waarin de tocht langs het met vlaggen versierde Damrak naar het koninklijk, pa leis werd afgelegd. De beide vor stinnen namen samen met Prin ses Irene plaats in het voorste rijtuig, Prins Philip werd in het tweede rijtuig door Prinses Bea trix begeleid. Naar bekend kon Prins Bernhard bij deze ont vangst wegens een lichte griep niet aanwezig zijn. Hij wachtte de Britse gasten in het' paleis op de Dam op. Op de Dam stonden tienduizen den Amsterdammers, die al vroeg naar het stadscentrum waren ge trokken, om zich van een goed plaatsje te verzekeren. Het wach ten was voor een der grenadiers der erecompagnie en een soldaat van de luchtstrijdkrachten te lang geworden; zij zakten lang zaam onderuit en werden ijlings weggedragen. De koninklijke militaire kapel zette kort voor elf uur een pittige mars in. Op dat moment brak de zon door het wolkendek en zette oale's pi de kleurrijke imnoue- rende erewacht, in een fraaie be lichting. Op de daken en achter de ra men en de balkons van de omrin gende gebouwen was het zwart van de kijkers. Het was een aar dig moment, toen een horde foto grafen, die de aankomst op de Prins Hendrikkade hadden bijge woond, tezamen met journalisten uit de Paleisstraat aanstormde, om op een veel te klein podium een plaatsje te veroveren. Het publiek juichte toen het hoge gezelschap zich nog even wuivend zich naar de Dam richt, te. Gevolgd door de leden der ge. vo'gpi begaven allen zich toen over de rode loper langs de twee VERANDERLIJKE BEWOLKING. De zeer koude lucht, die weken lang boven ons land is geweest, is nu tot achter een lijn, die van Zuid-Denemarken naar Schot land loopt, teruggedrongen. Ten noorden daarvan is het nog steeds koud, In Zweden kwam dinsdagmorgen de temperatuur plaatselijk niet boven het vries punt. Hetzelfde was het geval in Finland, West-Rusland en het noordelijk deel van Noorwegen. In ons land daarentegen werd het wederom warmer. De maxi mumtemperaturen, die dinsdag middag werden gemeten, varieer den van 10 tot 14 graden. Alleen in de kop van Noord-Holand en op de Waddeneilanden werd het niet warmer dan 6 graden, omdat medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. VERANDERLIJKE BEWOLKING. Veranderlijke bewolking met hier en daar wat regen. Matige tot zwakke zuidoostelijke wind, later in 't zuiden ruimend naar zuidwest. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als giste ren. daar de lucht over het nog koude zeewater werd aangevoerd. Het terugdringen van de kou de lucht is een gevolg van depres sie-activiteit boven de Golf van Biscaye. in verband hiermee is namelijk het hogedrukgebied, dat lange tijd boven Scandinavië heelt gelegen, naar West-Rus land getrokken, waardoor zach tere Oceaanlucht West-Europa kon binnenstromen. De fronten van de Oceaan depressies, die maar zeer lang zaam bewegen, zijn ons land nu dicht genaderd. De neerslagacti viteit, die ermee gepaard gaat, is echter niet groot, zodat slechts hier en daar enige regen moet worden verwacht. DONDERDAG 27 MAART v.m. n.m. Breskens 5.45 6.14 Terneuzen 6.20 6.49 Hansweert 7.00 7.29 Walsoorden 7.10 7.39 MAAN ZON op onder op onder Mrt. 26 6.31 19.02 9.22 0.26 27 6.28 19.04 10.10 lé21 28 6.26 19.05 11.07 2.11 marechaussees met getrokken klewang naar binnen. De zon straalde helder, toen enkele minuten later de balkon deuren zich openden en terwijl het publiek hartelijk juichte, ver. schenen de beide Koninginnen, Prins Philip en de Prinsessen Beatrix en Irene op het balkon. Men merkte op, hoe Koningin Juliana zich even van de deuren verwijderde en naar een der ra. men terzijde daarvan liep, waar achter men Prins Bernhard ont waarde. Lachend zwaaide Konin. gin Elizabeth en haar gemaal, de laatste blootshoofds, naar het pu. bliek. Slechts even toefde het ko- ninklijk gezelschap op het balkon, want men moest zich gereed ma ken voor het volgende deel van het drukke staatsieprogramma. Treffende plechtigheid bij Nationaal Monument De plechtigheid bij het Natio naai Monument was kort maar ontroerend. Vergezeld door de ministër-president dr W. Drees ter linker, en de burgemeester van Amsterdam, mr G. van Hall, ter rechterzijde schreden Konin gin Elizabeth en Prins Philip naar het Nationala Monument. Het rumoer op de Dam ver. stomde toen Koningin en Prins de uit threerozen en aronskelken bestaande grote krans met blau we en rode linten aan de voet van het monument neerlegden. Vervolgens traden beiden een stap achterwaarts en brachten in diepe stilte hulde aan de vele hel. den, te wier nagedachtenis dit monument is opgericht. Alleen uit de verte woeien flarden van het doorgaande le ven over het even verstilde Dam plein. Roerloos stonden Koningin Elizabeth en Prins Philip in sa. luuthouding voor het ereteken. Dit werd geflanke. r door een erepeloton van de voormalige binnenlandse strijdkrachten in hun nieuwe uniformen. De stilte werd daarop gebroken door de muziekkapel van de Am sterdamse politie, die de hymne „Abide with me" ten gehore bracht. Daarmee eindigde deze treffende plechtigheid. Direkt nadat Koningin Eliza beth en Prins Philip na de krans- legging in het paleis waren te- tuggekeerd, betraden zij tezamen met Koningin Juliana de fraaie Van Speykzaal, waar 23 raads. leden en zes wethouders (van de totaal 45 raadsleden) hun op wachting maakten. Nauwelijks was de stilte ge daald voor het aanhoren van de begroetingsrede van burgemees ter Van Hall, of het fraaie oude uurwerk in de zaal liet de zachte klanken van het speelwerk ho ren en 12 ijle slagen van het mid daguur. En terwijl de burgemees ter rustig doorsprak, dwaalden de ogen van een glimlachende Prins Philip over de hoofden van de in zwart gestoken raadsleden, naar de grote staande Friese wandklok. Circa twintig minuten duurde dit informele samenzijn. Toen gaf een der hofdignitarisen een wenk en na een vriendelijke bui ging verlieten de hoge gasten de zaal. Honderdduizenden hebben de aankomst van het Britse Ko ningspaar gadegeslagen. Daar van hadden tienduizenden gister- morgen vroeg langs de route van Prins Hendrikkade naar het ko ninklijk paleis en op de Dam zqlf een goed plaatsje gevonden; ve len meer zagen de intocht op het televisiescherm. Dit was bijvoorbeeld goed te merken aan de „stille" zijde van het Damrak, waar de toeschou- wers zich niet zoals vroeger be hoefden te verdringen om maar een glimp van het schouwspel op te vangen. Op de Dam echter dromden traditiegetrouw tienduizenden tezamen. Overal, waar men maar enig uitzicht had, waren mensen te vinden: op de daken van de telefooncellen, achter de ramen van de warenhuizen, banken, kantoorgebouwen en clubs (oud. burgemeester mr A. J. d' Ailly had een uitstekend uitzicht van uit de industriële club), terwijl de moedigsten zich zelfs in de dakgoten, tientallen me'ters bo ven de begane grond, hadden ge waagd. (Zie verder pag2, le kolom.) Vliegtuigongeluk in Florida Een viermotorig vliegtuig van de „Eraniff Airways" is kort na liet opstijgen van liet vliegveld van Miami (Florida) neergestort en in brand gevlogen. Tien van de 24 inzittenden zijn om liet le- v i gekomen. Het toestel was onderweg naar Panama. Straaljager, die aan parade niocbt deelnemen verongelukt Een Thunderstreak-straaljager van het 315 squadron, die moest deelnemen aan de parade boven het Britse koninklijke jacht te Amsterdam, is gister morgen om half elf verongelukt. De bestuurder kwam om het le ven De vlieger moest wegens be sturingsmoeilijkheden de forma tie, waarin hij naar Amsterdam vloog, verlaten cn naar Eind hoven terugkeren. Daar heeft hij blijkbaar een landing op de ba sis niet meer mogelijk geacht, zo dat hij twee kilometer voor de startbaan met de schietstoel zijn toestel verliet. Het toestel was toen echter al op te geringe hoog te. Het vliegtuig stortte neer in de nabijheid van de plaats, waar de piloot neerkwam. De bestuurder, die om het leven is gekomen, was de 25-jari- ge ongehuwde reserve eerste lui tenant-vlieger L. C. G. van Agt- maal uit Steenbergen (N.B.). Het toestel is in bouwland neergeko men en heeft vrijwel geen scha de aangericht, zodeelt de lucht- machtvoorlichtingsdienst mede. Adbaesie van Indonesische diplomaten aan tegen-regering? Naar verluidt hebben Soetan Mohammed Rasjid, Indonesisch ambassadeur te Rome, en zes an dere Indonesische diplomaten in Europa adhaesie betuigd aan de tegenregering op Sumatra. Onder de diplomaten zouden zich twee militaire attaché's bevinden. Volgens radio-Djakarta be heersen de Indonesische rege ringstroepen thans het gehele district Rengat ten zuidoosten van Medan. Ten zuiden van Pre- pat hebben zij enkele plaatsen en een naburig vliegveld bezet. Voorts verklaarde radio-Dja karta dat 178 rebellen zich niet hun bewapening hadden overge geven tijdens de zuiveringsacties op maandag in het gebied van Rengat. Anderzijds zei radio-Djakarta, dat de wapens die buitenlandse agenten aan de rebellen in Mid- den-Sumatra hadden verstrekt en die door regeringstroepen in Pakanbaru in beslag werden ge nomen, zullen worden tentoonge. steld voor het gebouw van het Indonesische ministerie van Voorlichting. Deze wapens bewij zen dat de rebellen wel hulp uit het buitenland ontvangen, zo werd gezegd. Rebellen sneden stroomtoevoer van Pematang Siantar af Radio-Medan heelt gemeld, dat de opstandelingentroepen de toevoer van elektriciteit in Pema. tang Siantar hebben afgesneden. De burgemeester van de stad heeft een beroep gedaan op de gouverneur van Noord-Sumatra te Medan om bijstand te verle nen voor het herstellen van de stroomvoorziening. De bevolking van Pematang Siantar telt 300.000 zielen. Volgens radio-Medan hebben de militaire commandanten van Oost. en Noord-Sumatra bespro ken, hoe men weer kan beschik, ken over de wapens en het geld, In Arabische politieke kringen te Cairo meent men, dat de poli tiek van Sacedi-Arabië ten op zichte van de Verer.igde Arabi sche Republiek van Egypte en Syrië mogelijk een verandering zal ondergaan, nu kroonprins Fei- sal uitgebreide bevoegdheden ge kregen heeft. Zoals bekend heelt koning Saoed zijn broer Feisal, die reeds pre mier en minister van Buitenland se Zaken was, het volledig beheer gegeven over de binnenlandse en financiële aangelegenheden ten einde „het regeringsapnaraat te versterken en de centralisatie van bevoegdheden te bevorderen". Radio-Cairo noemde de over dracht van bevoegdheden van Saoed aan Feisal een overwinning van president Nasser. Zoals be kend wordt Feisal algemeen be schouwd als een voorstander van een nauwere band met Egypte. Dagbladen te Cairo duidden de maatregelen van Saoed aan als „troonsafstand". Deze bladen spraken de vorige week reeds van een „paleiscrisis" in Saoedi-Arabië en schreven toen, dat de kroonprins onder hu'sarrest stond. In officiële kringen te Damas cus. de hoofdstad van Syrië, noem de men het besluit van koning Saoed „een stap in de goede rich ting". De nieuwe bevoegdheden van kroonprins Feisal zijn verstrek kend. Het volledig beheer over de binnenlandse aangelegenheden geeft hem het gezag over alle stammen en over de roerige prin sen van de koninklijke familie. Het beheer over de financiën be last hem met de betrekkingen met de grote oliemaatschanpijen en met de controle op de openba re uitgaven. Hoewel Saoedi-Ara bië honderden miljoenen dollar van deze maatschappijen voor de exploitatie van de olie ontvangt, is de schatkist leeg. In de laatste drie jaar is er geen serieuze be groting opgesteld. Tenslotte heeft de emir (kroon- Incidenten aan Israël» grenzen Bij een incident tussen een Is raëlische patrouille en Jordaanse herders in de heuvels van Hebron is maandag een Israëlische onder officier gesneuveld, zo heeft een Israëlische - militaire woordvoer der bekendgemaakt. Hij deelde voorts mee, dot Sy rische grenstroepen het vuur had den geopend op Israëlische arbei ders in het gebied van Hoeleh, in Noordoost-Israël. Aan Israëlische zi.ide werden geen verliezen ge leden. Oo een bijeenkomst van de Joi- daans-Israëlische bestandscom missie le Jeruzalem, die door Is raël werd geboycot, is Israël "chu'dig bevonden aan 2 grens incidenten, waarbij een Jordaan se boer zou zijn gedood en een jongen gewond. prins) nog de ontzaglijke taak het gehele regeringsapparaat te re organiseren, vai -i ministerraad tot het bestuur "*der provincies. De eerste oefende in feite zijn functie niet uit of stelde er zich mee tevreden koninklijke decre ten over te brengen. Het bestuur der provincies heeft deels nog een middeleeuws karakter. Deskundigen van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken hebben verklaard, er niet zeker van te zijn, dat prins Feisal nu meer macht heeft dan vroeger. Zij zijn verder van oordeel, dat prins Feisal denkt, dat de manier om invloed uit te oefenen op pre sident Nasser is, bevriend met hem te blijven en te trachten zijn nationalistisch enthousiasme te kanaliseren. Koning Saoed heeft, aldus de Amerikaanse deskundigen, nim mer het feit uit het oog verloren, dat president Nasser een politieke factor is in het Arabische natio nalisme, die niemand kan ver vangen. die de opstandelingen onder com mandanten van Oost. en Noord- Sumatra besproken, hoe men weer kan beschikken over de wapens en het geld, die de op standelingen onder commandant Nainggolan bij hun vertrek uit Medan zouden hebben uitgereikt. DEMONSTRATIES VOOR AMERIK. AMBASSADE IN DJAKARTA. Indonesische studenten in Dja karta hebben dinsdag gedemon streerd voor liet gebouw van de Amerikanse ambassade, onder het uitroepen va:i „Naar de dui vel met de ZOAVO". De Amerikaanse ambassadeur Jones ontving een delegatie van de studenten, die hem een reso lutie overhandigde waarin onder meer werd geëist, dat de Ver enigde Staten verhinderen, dat wapens van Amerikaans fabri kaat voor de rebellen op Suma tra worden afgeworpen en dat militaire verdragen, zoals dat van de ZOAVO, worden ontbonden. Ambassadeur Jones deelde aan de studenten mede, dat de Ver enigde Staten niet voornemens zijn zich in de binnenlandse aan gelegenheden van Indonesië te mengen en dat zijn regering niet weet wie de wapens aan de op standelingen heeft verkocht. De ambassadeur wees er nog op, dat de Indonesische lucht macht bij haar aanvallen op de opstandelingen gebruik maakte van vliegtuigen van Amerikaans fabrikaat. Tijdens de demonstratie, stond, de ambassade onder krachtige bewaking van militaire politie. Nadat de delegatie de ambas sade verlaten had en de studen ten had ingelicht over het ver loop van het onderhoud met am bassadeur Jones, schreeuwden de buiten wachtende studenten: „Dat zijn allemaal leugens". Indisch vliegtuig verongelukt Alle twintig inzittenden van een Dakota der „Indian Airlines" zijn maandag om het leven geko men, toen het toestel, op een vlucht van Simla in India naar Katmandoe in Nepal, vlak bij zijn bestemming verongelukte. Het uitgebrande wrak is door Nepalese militairen in het dichte oerwoud ten zuidwesten van Katmandoe bereikt, nadat het door een Nepalees vliegtuig was waargenomen. t H. M. DE KONINGIN NAAR WEST-BRABANT., Het ligt in de bedoeling van H. M. de Koningin op zaterdag 29 maart' een bezoek te brengen aan enige gemeenten van West- Brabant, welke in bijzondere mate door de werkloosheid zijn getroffen. Het hoofdaccent van het bezoek van de Koningin zal liggen in een rechtstreeks con tact met door de werkloosheid getroffen landgenoten. Zij zal zich kunnen oriënteren omtrent hun persoonlijke omstandig heden. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, heeft dinsdag op zijn pers- conferentie verklaard dat de Sowjet-Unie voor het tot stand komen van een topconferentie een verschrikkelijk hoge „poli tieke prijs" tracht te vragen. Dulles was van mening dat die prijs te hoog is. De Amerikaanse minister meende voorts dat de laatste Rus. sische nota over een topconferen tie de vooruitzichten op de moge. lijkheid van een dergelijke con ferentie niet heeft doen toene men. Uit deze nota is gebleken dat voortzetting van de briefwis seling tussen beide landen de zaak, waar het om gaat niet be spoedigt, aldus Dulles, die hier aan toevoegde dat de toon van de Pcussische nota's steeds scherper wordt. Xls dit de inleiding mocht zijn tot een topconferentie, is het beter geen conferentie te hou. den, aldus Dulles. Hij ontkende dat de Verenigde Staten bereid zouden zijn op het punt van de voorwaarden voor een topconferentie toe te geven. Maar in deze zaken bestaat al tijd de mogelijkheid van een ge rechtvaardigd geven en nemen, aldus Dulles. De Amerikaanse minister noemde de prijs die de Sowjet- lJnie volgens hem vraagt voor het houden van een topconferen tie: 1. Gelijkberechtiging (voor deel neming aan een topconferen tie) va-> bepaalde Oosteurope- se landen zoals Tsjecho-Slo- wakije en Roemenië met Wes- telijke landen als Groot-Brit- tannië. Frankrijk en Italië. 2. Erkenning van de Oostduitse regering en aanvaarding van de verdeling van Duitsland. 3. Opheffing van de gemeen schappelijke verantwoordelijk, heid van de vier mogendhe- den, die Duitsland hebben be zet, voor de hereniging van Duitsland, welke verantwoor delijkheid in 1955 te Genève nogmaals'is vastgesteld. 4. Aanvaarding van de Russi sche eis voor nummerieke ge lijkheid 1'ussen het Oosten en Westen in lichamen -zoals de ontwapeningscommissie - die vallen onder de bevoegd heid van de algemene verga dering van de Verenigde Na ties. 5. Aanvaarding van een agenda voor de topconferentie die zo danig is geformuleerd, dat fei telijk elk punt negen van de elf aanvaarding van een Russische stelling betekent, die de Westelijke mogendhe den verwerpen. Desgevraagd zei Dulles dat de geallieerde landen zullen moeten uitmaken of de Verenigde Stalen namens het Westen alleen in on. derhandeling kunnen treden met de Sowjet-Unie. Zoals bekend fieeft Lester Pearson, de leider van de Canadese liberale partij, een voorstel in deze richting ge daan. Als dit mocht doorgaan zouden de Verenigde Staten een zeer gro te verantwoordelijkheid krijgen, een verantwoordelijkheid die zij volgens Dulles maar node op zich zullen nemen. Ik wil echter niet bij voorbaat de mogelijkheid hiertoe uitscha kelen, aldus Dulles.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1