Uit de Provincie 1 AMSTLI EVEN Jk RADIO? DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN AGENDA vensverzeker mg Officiële Publicatie Wat brengt de TERNEUZEN. Zecuws-Vlaanderen in het buitenland. Regelmatig worden foto's over Zeeuws-Vlaanderen naar het bui tenland gezonden teneinde de toeristen voor ons gewest te inte resseren. iDe heer But uit' Terneuzen die deze opnamen maakte en deze reeds in eigen kring vertoonde, mocht tiaar aanleiding van deze dia's, een waarderende brief uit Salznurg ontvangen, waar men wel zeer geïmponeerd schijnt te zijn door de schoonheid van Zeeuws-Vlaanderens land en de onvergelijklijk schone Schelde. De eerste vertoning van de dia's-serie over Zeeuws-Vlaande ren had op de 28ste januari plaats in hei kader van de Salz- burger Volkshogeschool. De briefschrijver vertelt op enthou siaste wijze hoe de zaal tot' de laatste plaats bezet was en dat er zelfs nog stoelen moesten wor den bijgeplaatst. Ook in Neu- markt om Wallersee werden de toto's vertoond, daarna voor een club van autotoeristen en o.a. voor die Schuie vom Oscr. Unter- xichtministerium in St. Wolf gang. Bij de eerste vertoning wa ren vele autoriteiten aanwezig en wijdde de pers er zeer lofwaar dige artikelen aan het vreemde lingenverkeer in Nederland. De Salzburger briefschrijver zegt dat men de reizen naar Ita lië wil omleggen naar Nederland. Hij wees er tenslotte op dat de foto's overal een diepe indruk hebben gemaakt en dat de mooie afwerking en de in teressante onderwerpen er een prachtwerk van maakten. Vanzelfsprekend kunnen wij, Zeeuws-Vlamingen trots zijn op deze beoordeling. Het zal nu zaak zijn dat in het aanstaande reis- seizoen. waar in verband met de Expo '58 zoveel vreemdelingen ook bij ons worden verwacht, de toeristen met de grootst mogelij ke gastvrijheid worden onivan- gen. dankte mr Toxopeüs voor de dui delijke wijze waarop hij de doel stellingen der V. V. D had uit eengezet. HOEK Pryskaarting. Voor de j.l. zaterdag gehouden prijskaarting in café 's Lands VVelvaren" bij de heer J. den Ha mer alhier, bleek een overgrote belangstelling te bestaan, daar niet minder dan 76 deelnemers zich hadden aangemeld. •De uitslag was als volgt: le pr. L. de Blaeij; 2e pr. Chr. van de Velde-Maanhoudt; 3e pr. P. Meertens; 4e pr. M. Meertens; 5e pr. I. Schilleman; 6e pr. C. Dieleman; 7e pr. B. Bassie; 8e pr. A. Rouw; 9e pr. S. Knol en 10e pr. A. Hamelink. OOSTBURG Arbeiderskunstkring. deling, werd voorzien door de be noeming van de heer T. van Rossum. Na het zakelijke gedeelte van de vergadering volgde een toe spraak van de heer Van de Voor de over de groei en de toekom stige ontwikkeling van de sociale wetgeving in ons land. Na de pauze werd door pater Pisters nog een aantrekkelijke spreek beurt op geestelijk gebied ver zorgd. ST. ANNA TER MUIDEN Studentenkring „St. Anna ter Muiden". De studentenkring „Sint Anna ter Muiden" van de gemeentelij ke universiteit te Amsterdam zal ook in 1958 weer van zich doen spreken. In de pas gerestaureer de kerk in Sint Anna geven leer- lingen van het Amsterdamse mu ziekconservatorium een concert op zaterdag 29 maart. Na afloop van het kerkconcert vindt er in het voormalige ge- meentehuis een bijeenkomst' plaats waar de vraag aan de orde zal worden gesteld over het al De Arbeiders Kunstkring West n;e(- wenselijke van het voort- Zeeuws-Vlaanderen hield vrijdag zetten van soort werk. jaar werd opgericht hield vrijdag Propagandavergadering V.V.D. In verband met de a.s. Staten verkiezing hield de afdeling Ter- neuzen van de partij voor Vrij heid en Democratie, onder voor zitterschap van de heer ir J. F. Denie, een propaganda-avond in hotel „Centraal", waar het woord werd gevoerd door het lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, de heer mr E. H. Toxopeüs. In zijn welkomstwoord, spe ciaal tot de spreker van deze avond, zeide de voorzitter dat de heer Toxcpeüs niet zo zeer is in gewijd in de provinciale en plaat selijke problemen, maar dat het meer de bedoeling was, het stand punt van de V. V. D. in het alge meen uiteen te zetten. Tn zijn inleiding liet de heer Toxopeüs uitkomèn, dat hij met bezorgdheid tal van maatregelen door de huidige en voorafgegane regeringen ziet genomen. Spar. gaf als zijn mening te ken nen, dat door de tegenwoordige .regering te veel naar de Staat wordt getrokken. De V. V. D., die de geestelijke en economische vrijheid voorstaat en daardoor dus de mens het volle recht doet wedervaren, verklaart zich tegen al te grote staatsbemoeiingen. De mens moet te allen tijde zijn per soonlijke vrijheid kunnen hand haven en het moet daarbij zó zijn, dit degehe. die het beste en het hardste werkt, ook daarnaar beloond wordt, met dien verstan de, dat er voor een ieder een menswaardige bestaansmogelijk heid moet zijn. Mr Toxopeüs stelde de vraag wat willen wij en beantwoordde deze vraag zo uitvoerig mogelijk. Geestelijke en economische vrij heid voor ieder, verantwoordelijk heidsgevoel en sociale gerechtig heid. Hij memoreerde daarbij ver schillende wetten, o.a. Algemeen kiesrecht, Dienstplichtwet en het Kinderwetje van Van Houten, die destijds door toedoen van de liberalen tot stand zijn gekomen. Tenslotte zag spreker tekenen van vooruitgang in de partij en hij verheugde zich over de activi teit van de J. O. V. D., de jonge ren-organisatie, die evenwel naast de partij staat. Na de pauze beantwoordde de heer Toxopeüs diverse vragen •.a. betreffende, de kwestie In donesië en de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen. De heer Denie sprak tenslotte j.l. haar tweede uitvoering in het Ledelt'heater te Oostburg. Dit maal werd een populair program ma gebracht door „De To verfluit", een gezelschap samen gesteld 'uit diverse prominente radio-artisten, o.a. Truus Koop- mans, Julia de Gruyter, Herman Emmink, Peter Piekos en Tonny Schifferstein. De programmalei, ding berustte bij Wim Verhagen. De voorzitter van de Arbeiders Kunstkring, de heer G. van Oor schot uit Sluis, opende met een toepasselijk woord deze culturele avond en was verheugd een ge stage groei van de Arbeiders Kunstkring te kunnen constate, ren. Na ieder een genoeglijke avond te hebben toegewenst, zet te Tonny Schifferstein, piano virtuoos, de avond in, gevoigd door het optreden van de bariton Merman Emmink. Julia de Gruyter vertelde in gezapig Vlaams het kostelijk ver haal van „Meneer de Onderpas toor", van Ernst Claes. Peter Piekos trad voor het voetncht met parodieën en imita ties. Voor de pauze was het Truus Koopmans, die de zaal amuseerde met een gezellig praatje en een liedje. Na de pauze trad elk der artis- ten nog eens voor het voetlicht. J Het moet gezegd worden, dat het Cabaretgezelschap ,;De To verfluit" de stemming er van het begin tot het einde in wist te hou den. Aan het einde van de avond sloot de voorzitter met een af scheidswoord en bood, na woor den van waardering aan de artis- ten, de beide dames bloemen aan. Het was een zeer geslaagde avond. ZUIDZANDE Uitvoering „Veronica" en „Juliana". De Koninkl. Muziekver. „Vero nica" gaf zaterdagavond in hotel „De Rode Leeuw" alhier, in sa menwerking met het dameskoor „Juliana", haar tweede uitvoer ring in dit seizoen. Na het openingswoord van de voorzitter van „Veronica", die een speciaal woord van welkom richtte tot burgemeester en mevr. Everwijn en dank bracht voor de door de gemeenteraad onlangs toegezegde verhoogde subsidie, was het „geluid" aan de werken de leden van „Veronica" die dit concert voor het eerst onder lei ding van haar nieuwe dirigent, de heer A. Verschuur uit Oost burg, uitvoerden. Vervolgens betraden de dames van „Juliana" het podium en zon gen op voortreffelijke wijze enige bedelen. Na de pauze, waarin met goed succes een verloting werd gehou den, werd een bont programma van zang, muziek en voordracht geboden, waaraan door leden van oeide verenigingen werd mede gewerkt. Een gezelig en druk bezocht bal vormde het slot van deze ge slaagde uitvoering. RETRANCHEMENT. Een droeve plechtigheid. Onder grote belangstelling vond zaterdagmiddag de begra fenis plaats van de woensdag met een tractor op het land ver ongelukte Arie Schouten. Vele vrienden en deputaties van ver enigingen volgden de droeve stoet naar oe begraafplaats, waar diverse bloemstukken op de groeve werden gelegd. L's. Tijmstra sprak woorden van troost. SAS VAN GENT Jaarvergadering K.A.B. Vrijdagavond werd in het paro chiehuis de jaarvergadering ge houden van de atdeung Sas van Gent van de K.A.B. l>e belangstelling was niet groot te noemen, doch de aanwe zigen kunnen terugblikken op een zeer interessante en leerzame avond. Na de opening door de voor zitter R. van Dinteren, werd door hem speciaal verwelkomd de ere voorzitter van de afdeling, de heer Hubert van Asscne, die gedurende lange tijd voorzitter van de afdeling is geweest, doch oeze lunctie mans wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd had neergelegd. De voorzitter deed enkele mededelingen betreffende het Ziekenfonds van de K. A. B. O.Z. te Breda. Verdei ligt het in de bedoeling om als K. A. B. in haar geheel een uitstapje te ma ken naar Brussel, om oe Expo '58 te bezoeken. Uit het jaarverslag van de «en propagandistisch woord en „ecretaris bleek, dat net leden tal niettegenstaande geslaagde ledenwervingsactie9 in de diverse onderafdelingen enigszins ach teruit is gegaan. Bij de fabrieks arbeiders en in de bouwvakken weiden enige nieuwe leden geregistreerd. Een van de hoog tepunten van het afgelopen jaar was de verwisseling van de voor- zittersstoel. Na veie jaren heeft de heer Van Assche als zodanig afscheid genomen en werd oe heer Van Dinteren in zijn plaats gekozen. Ter gelegenheid van deze verwisseling werd ter ere van de scheidende voorzitter een feestavond belegd, tijdens welke vele K.A.B.-ers afscheid van hem namen. Het winterprogramma van de K.A.B.-afdeling is een groot succes gebleken. Vooral de openingsavond in cabaretstijl en de Kerstviering voor de kinderen der leden mogen zeer geslaagd worden genoemd. Het financiële jaarverslag van de penningmeester toonde aan, dat het verenigingsleven dit jaar meer geld heeft gekost, dan op gebracht. In de vacature, ontstaan door ligt aftreden van de heer L. Vonek als bestuurslid van de af- SCHIPPERSKNECHT VERDRONKEN. De 37-jarige schippersknecht L. W. H. Deleeuw, wonende aan boord van het Rijnschip „Pax" en gedomicilieerd te Rotterdam, is tegen het middaguur maandag overboord geslagen en verdron ken. Zijn lijk is enige uren later door de rivierpolitie opgehaald. ARBEIDS- EN RUSTTIJDEN IN DE LANDBOUW. Zoals bekend heeft het Land bouwschap onlangs een verorde ning vastgesteld inzake arbeids- en rusttijden in de landbouw. Het Landbouwschap heeft de vereiste ministeriële goedkeuring van deze verordening aange vraagd. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft thans advies aan de Sociaal-Economische Raad ge vraagd omtrent de tuchtrechte lijke en strafrechtelijke aanspra kelijkheid van de arbeiders, welke in deze verordening is neergelegd. Dit waagstuk bevat nl. aspecten van algemene aard, waarvan het belang uitgaat boven dat van de onderhavige verordening. Voorts heelt de staatssecreta ris het bestuur van het Land bouwschap inlichtingen ge vraagd, waartoe de bepalingen inzake het overwerk, alsmede be treffende de duur der verorde ning hem aanleiding geven. We leven in een tijd van jachten, Niemand heeft meer tijd om te wachten; Zet U op een keer Met „TIP" rustig neer, U verandert zo van gedachten! Nieuwe limericks inz. aan H. BOOTZ N.V. - Amsterdam. Inz. Hr. C. E., Haarlem ontv. 1 fl. TIP 1 Lil. Bootz' Oude Genevcr. De narigheid met de „Panormitis' De narigheid met het Britse s.s. „Panormitis", dat al bijna twee maanden lang in de Rot terdamse haven aan de ketting ligt met een langzamerhand hongerende en daardoor op standig geworden bemanning, schijnt voorlopig' niet ten einde te zijn. Ook ter wille van de la ding is er kort geleden beslag gelegd. Dezer dagen hebben ver laders een kort geding aanhan gig gemaakt voor de president van de Rotterdamse rechtbank. Zij vroegen het recht om de la ding kunstmest, die eigenlijk voor China bestemd was, te mo gen lossen. Proces tegen voormalige „Hlinka-gardisten" begonnen Te Zilina, in Slowakije, is het proces begonnen tegen vijf der 42 Tsjecho-Slowaakse „ex-fascis ten", die ervan beschuldigd wor den deel te hebben genomen aan het vermoorden van meer dan 3000 mensen, wier stoffelijke overschotten na de oorlog in 176 massagraven zijn aangetroffen. Tot voor kort had men ge meend dat de slachtoffers uit sluitend door toedoen der Duit se bezettingsstrijdkrachten om het leven waren gekomen. „Rude Pravo", het dagblad der Tsjecho-Slowaakse communisti sche partij, meldde donderdag dat een der vijf beklaagden, zekere J. Knapek, heeft toege geven in de winter van 1944 op 1945 34 verzetsstrijders te heb ben gedood. De beklaagden zijn volgens de dagvaarding lid geweest van de z.g. „Hlinka-garde"', een uiterst- rechts en Duits gezinde Slowaak se organisatie in de tweede we reldoorlog, die haar naam ont leende aan haar eerste, in 193S overleden leider. V DINSDAG 25 MAART. TEKNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: Mannequins voor Rio. Bethel, 7.30 uur: Evangeli- SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: De onbekende soldaat. ST: JANSTEEN: Gemeente huis, 3 uur: Aanbesteding uit- voeern van grond; riolerings- en bestratingswerken. WOENSDAG 26 MAART. TERNEUZEN: Hotel „Rotter dam", 2.30 en 8 uur: Mode show. Luxor-Theater, 8 uur: Man nequins voor Rio. SAS VAN GENT: Olympia- Theater, 8 uur: De onbekende soldaat. De president wees de eis toe en gistermorgen zou men begin nen de lading uit het schip te halen. Daartoe zou de „Panor mitis" van de Rijnhaven naar de Waalhaven moeten worden gesleept, maar toen men daar mee wilde beginnen, liet de eerste stuurman namens de ge hele bemanning weten, dat niemand een hand zou uitste ken om verhalen van het schip mogelijk te maken. Het Nederlands transportbu reau, dat voor de verlading zou zorgen, wilde daarop een nood- bemanning aan boord brengen, maar ook dit gelukte niet. „Nie mand komt aan boord", werd er geschreeuwd. Men eiste eerst eten, water en warmte en vooral gage, teneinde geld naar de familie in Griekenland te zenden. Zoals men weet bestaat immers de gehele bemanning, met uitzondering van de mar conist, uit Grieken. Men spreekt in de Rotterdam se haven van een, op z'n zachtst uitgedrukt, onverkwikkelijke si tuatie, waarmee evenwei noch de Britse noch de Griekse con sulaten menen enige bemoeie nis te moeten hebben. Reeds is de bemanning ervan op de hoogte, dat, indien naar het oordeel van de havenmeester het schip verhaald moet wor den, de bemanning met de ster ke arm van boord gehaald kan worden Die bemanning heeft echter te kennen gegeven dit niet erg te vinden. „Dan krijgen we tenminste te eten en behoe ven niet in de kou te zitten", zeggen ze. De „Panormitis" is het vroe gere Nederlandse s.s. „Salland", dat t'i" n Amsterdam en Zuid- Amerika voer. Het meet 6542 De opwekking van elektriciteit De Amerikaanse geleerden: Kaye en Hatsopoulos hebben meegedeeld een apparaat te hebben uitgevonden, dat ener gie door verhitting onmiddellijk omzet in elektriciteit. Volgens de uitvinders, die als professor en assistent-professor verbonden zijn aan het insti tuut voor techniek van Massa chusetts, zijn van oordeel, dat hun machine de plaats zal kun nen innemen van stoommachi nes en verbrandingsmotoren en de dynamo's die erdoor worden aangedreven en elektrische stroom produceren. De uitvin ding kan volgens de geleerden ook worden gebruikt met een atoomreactor. Het apparaat bestaat uit twee metalen platen in een luchtle dige ruimte. De ene plaat wordt aanzienlijk meer verhit dan de andere. Een stroom van elek tronen gaat van de meer ver hitte plaat naar de minder ver hitte en wekt daardoor elektri sche stroom op, die door dra den wordt afgetapt. De werkloosheid in Amerika Het aantal steuntrekkende werklozen in Amerika bedroeg op 8 maart 3.274.000 man. Dit was 6.700 minder dan de voor afgaande week, maar aan deze geringe verschuiving meende men in officiële Amerikaanse kringen geen konklusies te mo gen verbinden. Het totaal aantal werklozen bedroeg einde februari 5.200.000 man (slechts drie vijfde daar van trekt steun). De Amerikaanse vice-presi dent, Nixon, zei aan verslagge vers dat de regering ervoor zal waken dat de Amerikaanse eco nomie niet verder bergafwaarts zal gaan. Hij verzekerde dat de economie in Amerika gezond is. Roemeense danseres in Engeland verdwenen De Roemeense staats-dans. groep is maandag na een tournee van tien weken uit Engeland ver trokken zonder de 23-jarige dan seres Doina Trandabur, die vrij dag in Liverpool uit haar hotel is verdwenen. Het meisje heeft aan een andere danseres van de groep geschreven, dat zij in En geland wil achterblijven om te trouwen. Men verwacht, dat zij politiek asiel zal vragen. Amerikaanse deserteur in Frankrijk gearresteerd De Franse politie heeft een Amerikaan in hechtenis geno men, die zich sinds zijn desertie uit het Amerikaanse leger in 1941 in een huis te Mont Dorig- ny bij Saint Quentin verborgen gehouden zou hebben. Zijn ver trek zag er volgens de politie uit als een middeleeuws kluize naarsverblijf. De Amerikaan, de 37-jarige Wayne Powers uit Mis souri, was gedeserteerd nadat hij een jong Frans meisje had leren kennen. De proeven met kernwapens In Washington doen berich ten de ronde, dat de Sow jet- Unie wellicht zich bereid zal verklaren, eenzijdig een einde te maken aan de proeven met kernwapens. Deze berichten vinden hun grondslag in de spoed waarmee de Russen de laatste tijd kemproeven nemen in de afgelopen maand heeft de Amerikaanse commissie voor atoomenergie melding gemaakt van negen Sowjet-proeven. De Russen zouden zulk een haast maken om op spectaculaire wijze hun besluit bekend te kunnen maken, vlak voor het begin van de Amerikaanse kern wapenproeven op Eniwetok in april. Een dergelijke bekendma king zou een geweldig prestig verlies voor de Ver. Staten, vooral in Azië, betekenen. Intussen heeft de ontwerper van de Amerikaanse waterstof bom, dr. Edward Teller, zich uitgesproken voor voortzetting van de proeven teneinde „scho ne" bommen te kunnen ver vaardigen. Hij doet dit in een boek getiteld „Onze toekomst op kerngebied". Volgens hem is het stralings- peii in de gehele wereld tenge volge van proeven met water stofbommen te verwaarlozen. Een doeltreffend inspectiestel sel om een verbod op het ne men van kernproeven te con- tröleren, acht hij mogelijk. ATI 1 rif r tl i i V - V"' V' L Door AGATHA CHRISTIE. TOELATINGSEXAMEN OPLEIDING VROEDVROUWEN. Op woensdag 23 april a.s. wordt het toelatingsexamen af genomen voor de kweekscholen voor vroedvrouwen te Amster dam en Rotterdam. De nieuwe cursus vangt begin september a.s. aan. Duur der opleiding 3 jaar. Minimum leeftijd voor toe lating: 19 jaar. Als tegemoetkoming in de kos ten van onderwijs, voeding, be- wassing en verpleging betalen inwonende leerlingen een school geld van 200 's jaars- Kandidaten dienen zich vóór 13 april a.s. aan te melden bij de rooratter der examencommissie, <lr. C. Banning, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksge zondheid, Parkweg 10 te 's-Gra .onhage, tel. 01700—514301, door wie ook nadere inlichtingen wor den verstrekt 34). Ze zweeg een ogenblik. „Hercule Poirot," zei ze. „Pa. Nu herinner ik het me. Dit heeft zo moeten zijn." Ze ging heen, heel recht, een weinig stijf in haar bewegingen. „Dat is een „grande dame," zei monsieur Bouc. „Wat denk je van haar, mijn vriend?" Maar Hercule Poirot schudde alleen zijn hoofd. „Ik vraag me af," zei hij, „wat ze bedoelde met „dit heeft zo moeten zijn." HOOFDSTUK XV. Graaf en gravin Andrenyi wer den vervolgens geroepen. De graaf trad echter alleen de restauratie wagen binnen. Er was geen twijfel aan, het was een opvallend knappe ver schijning, van dichtbij gezien. Hij was minstens zes voet lang, met breede schouders en slanke heu pen. Hij was gekleed in een heel goed gemaakt Engels tweed pak en had voor een Engelsman kun nen doorgaan, ware daar niet de lengte van zijn snor en iets in de lijn van zijn jukbeenderen. „Wel, messieurs," zei hij, „Wat kan ik voor u doen?" (Nadruk verboden.) U begrijpt, monsieur," zei Poi rot, „dat ik verplicht ben met het oog op wat er gebeurd is, enkele vragen aan de reizigers te stel len." Volkomen, volkomen," zei de graaf luchtig. ;,Ik begrijp uw po sitie geheel. Niet dat mijn vrouw en ik veel kunnen doen om u te helpen, vrees ik. Wij sliepen en hoorden niets." „Is u al op de hoogte van de identiteit van de vermoorde?" „Ik dacht dat het die grote Ame rikaan was een man met een bepaald onaangenaam gezicht. Hij zat aan die tafel bij de maal tijden." Hij wees met een knik naar de tafel waar Ratchctt en MacQueen gezeten hadden. ,Ja, ja, monsieur, da' is volko men juist. Ik bedoelde, kende u de naam van de man?" „Neen." De graaf keek zeer ver baasd bij Foirot's vragen. „Als u zijn naam wilt weten," zei hij. „die staat toch op zijn pas?" „De naam op zijn pas is Rat- chett," zei Poirot. „Maar dat is niet zijn werkelijke naam, mon sieur. Hij is Casetti, de aanstich ter van een berucht ontvoerings schandaal in Amerika." q« mm li -re- Hij observeerde de graaf scherp terwijl hij sprak, maar de laatste scheen volkomen onaangedaan door 't nieuwtje. Hij deed alleen zijn ogen een beetje open. „Ah!" zei hij. „Dat kan licht werpen op de zaak. Een buitenge woon land, Amerika." „Is u er misschien geweest, mon sieur le comte?" Ik ben een jaar in Washington geweest." „Kende u misschien de familie Armstrong?" „Armstrong Armstrong. Dat is moeilijk na te gaan. Men ont moet zoveel mensen." Hij glimlachte, en haalde zijn schouders op. „Wat kan ik nog meer doen om u te helpen?" „Hoe laat ging u naar bed, mon sieur le comte?" Hercule Poirot's blik gilpte naar zijn plattegrond. Graaf en gravin Andrenpi haaden de coué's 12 en 13 naast elkaar. „We lieten één coupé gereed maken voor de nacht, terwijl we in de restauratiewagen zaten. Toen wc terugkwamen, bleven we nog een poosje in de andere zit ten." „Welk nummer was dat?" „No. 13. We deden een spelletje piquet. Om elf uur trok mijn vrouw zich terug voor de nacht. Do conducteur maakte mijn cou pé in orde en ik ging ook naar bed. Ik sliep vast tot de morgen." „Merkte u dat de trein stil hield?" „Ik merkte het niet vóór des ochtends." „En uw vrouw?" De graaf glimlachte. „Mijn vrouw neemt altijd een slaap drankje op een treinreis. Ze nam haar gewone dosis trional." Hij wachtte. „Het spijt me, dat ik u helemaal niet heb kunnen hel pen." Poirot reikte hem een vel pa pier en een pen aan. „Dank u, monsieur le comte. Het is een formaliteit, maar wilt u mij uw naam en adres opge ven?" De graaf schreef langzaam en zorgvuldig. „Het is maar beter, dat ik het voor u schrijf," zei hij vriendelijk. „De spelling van mijn landgoed is een beetje moeilijk voor wie de taal niet kennen." Hij gaf het papier aan Poirot en stond op. i „Het is geheel onnodig dat mijn vrouw hier komt," zei hij. „Zij kan u niets méér vertellen dan ik." Een lichtje kwam in Poirot's ogen. „Zeker, zeker," zei hij. „Maar toch zou ik madame la comtesse gaarne even willen spreken." „Ik verzeker u, dat het over bodig is." Zijn-stem werd autori tair. Poirot zag hem zoetjes aan. „Het is maar een formaliteit," zei hij. „Maar u begrijpt, het is nodig voor mijn rapport." „Zoals u wilt." De graaf gaf onwillig toe. Hij maakte een korte buigingen ging heen. (Wordt vervolgd.) xte 'At LJni-rro .Sf-v;: ../.b; r Nieuwe poging om Zwitserse mannen en vrouwen politiek gelijk te schakelen De Zwitserse Nationale Raad Tweede Kamer) heeft met 95 stemmen tegen 37 stemmen een voorstel aangenomen om de Zwitserse vrouwen dezelfde politieke rechten te geven als de mannen. Daar het hier een voorgestel de wijziging van de grondwet betreft kan het ontwerp echter niet tot wet worden verheven, voordat een meerderheid van de mannelijke kiezers der 25 kan tons er in een volksstemming zijn goedkeuring aan heeft ge hecht. En de meeste Zwitserse politieke waarnemers zijn van mening, dat een dergelijke meer derheid er niet zal zijn. Het wetsontwerp voorziet er in, dat de vrouwen stemrecht krijgen, zich kandidaat voor het parlement kunnen laten stellen en ministersportefeuiiles mogen beheren. Men heeft de indruk, dat de meeste Zwitserse vrouwen wel stemrecht willen hebben. Er is echter een grote minderheid, die hier hetzij tegen gekant is, hetzij er onverschillig tegenover staat. Weer kernproeven in Rusland De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt dat in de Sowjet-Unie opnieuw twee proeven met kern wapens zijn genomen: één vrij dag en één donderdag. Die van donderdag was op de gewone Si berische proefterreinen genomen en die van vrijdag noordelijk van de Poolcirkel. De jongste proef was van zwaardere orde geweest dan die van donderdag. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft melding gemaakt van 4 Russische proe ven met' kernwapens. De com missie heeft echter laten weten dat zij niet alle proeven, die zij ontdekt, bekendmaakt. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft zater avond in Washington bekend ge maakt, dat zaterdag in Siberië 'n kernontploffing is veroorzaakt, de derde Russische kernproef in drie dagen tijds. Volgens de Amerikaanse waai' nemingen is een kernapparaat van middelbare kracht ontploft. Donderdag hebben de Russen in Siberië een klein kernapparaat laten ontploffen en vrijdag in het Noordpoolgebied een zwaarder. De Russen hebben in de afgek) pen 9 dagen volgens de Ameri kaanse commissie zes proeven genomen. WOENSDAG 26 Mil ART. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram. 8.00 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 9.00 Voor de vrcuw (9.35—9.40 Waterst.); 10.00 Voor de jeugd; 10.20 Gram.;'40.30 Staatsiebezoek van Koningin Eli zabeth en Prins Philip; 11.00 Ge- var. progr.; 12.00 Hawaiian muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmëded. 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 12.45 Staatsiebezoek van Koningin Elizabeth en Prjns Phi lip; 13.00 Nws; 13.15 Tentoónstel- lingsagenda; 13.20 Dansmuz.; 13-50 Medische kron.; 14.00 Pianoreci tal; 14.30 Voor de jeugd; '18.30 Gr.; 17.10 Hammondorgel;' 17.2S Lichte muz.; 17.50 Regeringsuitz.. 18.00 Nws; 18.20 Act.; 18.30 le zing; 19.00 Voor d. kinderen; 19.10 Israëlische liederen; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Verkie zingsuitslagen en gram.; 23.00 Nws; 23.15 Verkiezingsuitslagen en gram.; 23.50 Soc. nws. in Espe ranto; 24.00 Verkiezingsutslagen en gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws 7.10 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 8.35 Lichte muz.; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Voor de vrouw; 9:85 Po- litiekapel10.2O Gr.; 10.30 Mor gendienst; 1100 Omrcepork:, vo- vaal ens. en omroepkoor; 11.55 Pianorecital; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Lichte muz., 12.50 Vacantierubriek; 13.00 Nws; 13.15 Met PIT cp pad; 13.20 Lich te muz.; 13.40 Gram.; 14.55 Idem; 15.30 Kamerkoor; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Lichte muziek; 17.40 Beursber.; 17.45 Gr.; 18.00 Leger des Heilskwartier; 18.15 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en vereni gingsleven; 18.25 Koorzang; 18.45 Staatsiebezoek van Koningin Eli zabeth en Prins Philip; 19.00 Nws: 19.10 Op de man af; 19.15 Orgcl- conc.; 19.30 Buitenl. overz.; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.2C Passiestonde; 21.00 Verkiezings uitslagen en gram.: 22.45 Avonó- overdenking: 23.00 Nieuws; 23.1' Sportuitslagen; 23.20 Gram.: 24.00 Verkiezingsuitslagen. BRUSSEL: 12.00 Gram,; 12-SO Weerber.; 12.34 Gram. (om 12-55 Koersen); 13.00 Nws; 13.15 Gram: 14.00 Idem; 14.45 Opera; 15-00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.10 Or- kestconc.; 17.00 Nws; 17.10 Piano recital; 17.50 Boekbespr.; 18.08 Lckenmoraal en -filosofie; 18-20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 N\ys; 19.40 Volksliederen; 20.00 Hoorspel; 21.10 Gram.; 21.30 Orkestoonp'J 22.00 Nieuws; 22.15 Caus.; 22.25 Viool en piano; 22.55 Nws; 23,pO Voor de zeelieden. olandkstie; opgesi Zondagmiddag per politie v*iider op enige tijd in regeld contact lieune zenders jjramofoonplaten •/ènder noemde lijk „De zilver: naam onlangs „De zwarte Met behulp tröledienst in plaats van de der vastgesteld tie een inval de Hofstraat woner van heterdaad be apparatuur nomen. JONGEN GERA Bondagmiddag uur is de Dorst uit Maan tussen Maarn gegrepen door sterdamUtrecl «ren open beenb demisch ziekei gebracht. De oen viertal vrier baan aan het ker, waar zij heen wilden hij zonder op lijn wilde ov. Imotje aan de op te vangen door de treepla (rein. De trein i ortraging. IOLKËNBUSAC HET De ambtelijke via de rijksiüei tot een verhoo rijksdienst te succes gehad, de burgerlijke vast ministeriëe ministerraad) verleend een men tot het tot keling brengen werk. Aldus lichtingsdienst In 1957 wen ideeën dan in V/at belangrijk! toeken van zo het dubbele aa v/orden toeget totale bedrag dat van 1956 zelt trof. De rijksideeë die in oktober -staan, hoopt resultaten nog verdrievoudigd nisters hebben ven zulks te be Tot de resuli dragen de stin stelling die in de rijksdienst ving, aldus de jongen gew demontere] gead Bij een pogin demonteren is 15-jarige jonge gewond, dat moeten missen de granaat ge met een paar vr: «pelen op het goed te Driebei ger een opslag] tie is geweest. 1 opgenomen in Academ. zieker Zijn vriendjes kind ov Op de Domn veldtweg te Ni 'lag het 2-jarig lieer C. Vliervu seling de wej oen achteruitrij men. Het kind het hoofd we onmiddellijk na gebracht, waar komst is overli MAN KWAM AUTO Tot zijn grote een autobusonc lerdam zaterd: hoofdweg te R morgen gesto Achter het st "aast hem een busondernemer rijn bussen ree genoeg draaiei volging te bej ■schuwde de ri een radiowagi aangehouden riuurder bleek der A. C. van I «weerde, dat de Kruiskade met een kaart deze auto is vo der. Met een netje was hij De politie, di goede bekend' hem gearreste diefstal van de DRONK! TRACHTTEN TE VEI Een agent vi de na rilt van zi van zijn gui moeten makei dronken manni die d< Or hun li de deelnemers ging hinderden

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2