Staking bij afgelopen de K. L. M. Het Centraal Economisch Plan 1958 Dreigende kabinetscrisis in Frankrijk Weeroverzichf De toestand rondom Medan Het debat in de Westduitse Bondsdag ovar de buitenlandse politiek HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VRIJDAG 21 MAART 1958 12e Jaargang Nr 4325 VLIEGERS DE LAAT EN METZ WEER TERUG IN DIENST De staking bij de K. L. M. is voorbij. Vandaag zullen de K. L. M.-machines weer opstijgen. Het bestuur van de vereniging van K. L. M.- vliegers zal zijn leden advi seren de werkzaamheden zo spoedig mogelijk en wel op uiterlijk hedenmiddag om 12 uur te hervatten, terwijl de directie van de K. L. M. zich bereid verklaart de heren De Laat en Metz onmiddel lijk in hun vorige betrekking te herstellen. Het bezoek van H. M- de Koningin aan West-Brabant De geschenken van Prinses Beatrix AANMAAK VAN ANTI TANKWAPENS IN WEST-DUITSLAND? RADIO-P ADANG MELDT VEROVERING VAN PEMATANG SI AN T AR GERUCHTEN OM KONING SAOED REBELLEN WILLEN NIEUWE PRESIDENT VAN INDONESIË RUSSISCH MEMORANDUM OVER DUITSE KWESTIE DOODVONNISSEN IN BULGARIJE WEERBERICHT Frankerlng bij abonnement- rerneuzei Directeur-Hoofdredacteur 1 van de Sanrle Redactie-adres: Noordstiaa 5557 Administratie-adres: brnidswaj Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: f 6,— oer kwartaal: per maand 2,per week 48 cent. Rosse nrs 9 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefstei N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen rtubriek Kleine Advertenties géén handelsadver tenties): 5 regels f 1. redeye regel meer 20 ct. inzending advertermes tot 's namiddags 2 uur Voor het maandag'iummer: zaterdags 10 uur Vermelding: brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad. 20 cent meer Advertentieprijs pei mm 15 ct; minimum per advertentie 2.25 Dit zijn de belangrijkste mede delingen, die gisteren na afloop van een gehele dag overleg tus sen de directie en de stakende vliegers in het gebouw van de Kon. Papierfabriek Van Gelder en Zonen aan het Singel te Am sterdam gisteravond om Vijf uur zijn gedaan. Van beide zijden zal men zich van elke rancunemaatregel ont houden. De directie zal geen ge bruik maken van haar bevoegd heid om over de stakingsdagen geen salaris te betalen. Deze besluiten zijn genomen nadat de bemiddeling van de Stichting van de Arbeid de beide partijen gisteren t'ot elkaar heeft gebracht. Om tien minuten over vijf verliet de president-directeur van de K. L. M„ de heer I. A. Aler glimlachend het kantoor gebouw van de firma Van Gel der en Zonen tussen de vlie gers De Laat en Metz in, die hij vrijdag j.l. wegens door hen op een persconferentie gedane uit latingen op staande voet' had ontslagen. In het overleg, dat gisteren is gepleegd hebben de voorzitters wan de werkgevers- en werkne mersvakbonden, samenwerkende in de Stichting van de Arbeid, zich bereid verklaard ook bemid deling te verlenen in het geschil lussen K. L. M.-directie en de vliegers over de salarissen en verdere arbeidsvoorwaarden. Na afloop van het klarblijkelijk ge slaagde overleg werd officieel medegedeeld dat de bemiddeling zo spoedig mogelijk zal geschie den, nadat de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid zjjn door de partijen als bindend aanvaard oordeel heeft gegeven ever de vraag of de reële sala rissen van de K. L. M.-vliegers een achterstand vertoren ten op zichte van die der andere West Europese luchtvaartmaatschap pijen. Dit oordeel kan dezer da gen worden verwacht, zo ver meldt het communiqué, dat na de besprekingen gisteravond na mens alle partijen en de bemidde laars door de heer Brandes, secre. teris van de Stichting van de Ar beid en tevens secretaris van de bemiddelingscommissie aan en kele wachtende journalisten werd uitgereikt. „Met het oog op het nationaal belang hebben de voorzitters van de drie werkgeversvakbonden en van de drie Nederlandse werkne- mersvakcentralen, samenwerken, de in de Stichting van de Arbeid, de heren A. Borst Pzn (Prot. Chr. werkgevers), mr. F. H. A. de Graaft (een der directeuren van de firm.a Van Gelder en Zonen) voorzitter van het centraal so ciaal werkgeversverbond, J. A Middelhuis (K. A. B M. Rup- pert (C. N. V.), bovendien com missaris van de K. iL. M., F. H. Terwindt (voorzitter Kath. werk geversverbond) en de N. V. V.- voorzitter C. W. van Wingerden, gisteren een vertrouwelijke be spreking gevoerd met de directie van de K. L. M. en het bestuur van de vereniging van K. L. M.- Wiegers. Alle aanwezigen gaven uiting aan de wens, dat niet al leen de acute moeilijkheden doch •ok het dieper liggende geschil spoedig mogelijk tot oplossing zal worden gebracht". Volgens het communiqué heb ben de voorzitters der vakbonden geconstateerd ,,dat een belang rijk deel van de werkelijke oor zaak gelegen is in de combinatie f i r.yan het Personeel en be- stuurslid van oen vakbeweging Van»l? bejde ontslagen vliegers". „Hel staat vast", aldus het communiqué „dat de in de nacht van 13 op 14 maart j.l. door het bestuur van de vereniging ge dane mededelingen mede nis ge volg van het gebruik van de En gelse taal, een onjuiste indruk hebben doen ontstaan over de od vattingen van dit bestuur Het bestuur der vereniging Van K L. M.-vliegers betreurt dit zeer" „Aan de andere kant heeft het ontslag van de beide vliegers bij de leden van de vereniging van K. L. M.-vliegers de indruk ge wekt, dat de directie de bedoe ling heeft gehad de vrijheid van vakorganisaties en van menings uiting aan te tasten. Zulks wordt door de directie evenzeer be treurd". De directie van de K. L. M. heeft ons desgeviaagd het vol gende medegedeeld: De directie der K. L. M. is uiter- aard zeer verheugd dat haar luchtvloot nu weer volledig het luchtruim kan kiezen en dat' de dienstregeling op haar gehele net op korte termijn weer nor maal zal kunnen worden uitge voerd. Wat de in het na afloop van de bemiddelingsbijeenkomst uitge. geven communiqué genoemde „dieper liggende geschil" aan gaat, vernemen wij dat dit be treft: de salariskwestie en de overlegsfiguur. De directie van de K. L. M. wenste haar commentaar t'ot het bovenstaande te beperken. ER WORDT WEER GEVLOGEN Sinds 4.30 uur hedenochtend wordt de gehele dienstregeling van de K.L.M. van Nederland uit wesr normaal gevlogen. H. M. de Koningin is voornemens op zaterdag 29 maart enige der in het bijzonder door de werk loosheid getToffen gemeenten in West-Brabant te bezoeken. De geschenken, die Prinses Bea trix tijdens haar bezoek aan Suriname heeft gekregen, wor den in twaalf kisten verpakt verscheept met het m.s. „Richel" van de K. N. S. M. De Westduitse regering tracht een wijziging te krijgen in de ver dragen van Parijs van 1954, om dat zij toestemming wil hebben voor de aanmaak van anti-tank- projectielen. Zij heeft de West- europese Unie, waarbij zeven landen zijn aangesloten, om deze reden benaderd, aldus is van be- 1 trouwbare zijde te Londen ver nomen. De kwestie zal binnenkort door de raad van de W. E. U. te Londen worden besproken. Bij de verdragen van Parijs kreeg West'-Duitsland toestem ming tot herbewapening en tot toetreding tot de W. E. U. en de NAVO en werd het beperkingen opgelegd in verband met bepaal de soorten wapens. Geringe prijsdaling verwacht Geen nieuwe algemene loonronde Van de zijde van het ministe rie van Economische Zaken ont vingen wij een handig en bui tengewoon overzichtelijk boek werkje, dat onder de titel „Cen traal Economisch Plan 1958 een uitvoerige schets geeft van de situatie, welke het Centraal Planbureau voor het lopende jaar verwacht. In een als steeds goed ver zorgd boekje van 156 bladzijden biedt het Planbureau de Neder landse bevolking een lezens waardige prognose voor het jaar 1958, een prognose weliswaar die hier en daar nogal wat reserves insluit, maar die de belangstel lende lezer een gefundeerd oor deel geeft over de te verwachten economische positie van ons vaderland. Allereerst wordt een overzicht gegeven van de economische ont wikkeling in het buitenland in 1957 en de vooruitzichten voor 1958. De concurrentiepositie van Ne derland, gemeten aan de prijs- niveau's van Nederland en zijn concurrenten gedurende het laatste jaar, is weinig veranderd. In Frankrijk dreigt een rege ringscrisis te ontstaan door een „opstand" tan tie rechtervleu gel tegen premier Gaillard wegens het gesclnl met 'i u..e- slë. Gaillard heeft woensdag middag mei een aantal van zyn ministers overleg gepleegd. Hq zou hebben verkiaard, dat „liet vertrouwen niet deeloaar is". De conservatieve groep in de Franse' nationale vergadering heeit gedreigd haar drie minis ters en vier staatssecretarissen uit de regering te nemen, als er naar haar mening buitensporige concessies aan 'iunesië worden gedaan. Gaillard wilde gister avond weten waar hij aan toe is. Waarnemers mertcen op, dai een regeringscrisis op dit ogen blik o.a. een ernstige tegenslag voor de Brits-Amerikaanse be middelingspoging in het Tune sische geschil zou zijn. De conservatieven zijn niet alleen gekant tegen bepaalde concessies aan 'i unesië, doen ook tegen Gaillards opvatting van een pact voor het westelijk deel der Middellandse Zee, dat volgens nationalistische critici de deur opent voor internatio nalisatie van de Algerijnse kwes tie. Een delegatie van Franse oud strijders iieeft Gaillard woens dagavond gewaarschuwd, dat de „onsamenhangendheid en zwak- neid" van ae regering en het parlement de groie Franse be langen in gevaar brengen. De conservatieve algevaar digde Pierre André heelt dins dag op een bijeenkomst ver klaard,'dat Franse radar op Tu nesische vliegvelden 18 onbeken de vliegtuigen had waargeno men die over Tunesië vlogen, en dat dit door de staatssecretaris voor de luchtmacht, Christiaens was bevestigd. Gaillard heeft enkele ministers meegedeeld, dat het wegvallen van de steun der conservatieven tengevolge zal hei>l>en dat hij onmiddellijk zijn ontslag zal in dienen. De situalie is kritiek gewor den door de berichten dat Gail lard en de minister van Buiten landse Zaken Pineau in principe akkoord zijn gegaan met terug trekking van de Franse troepen van de Tunesische vliegvelden. Deze terugtrekking zou een on derdeel zijn van de verzoenings pogingen van Beeley en Murphy, het Brits-Amerikaanse duo dat tracht rechtstreeks contact tot stand te brengen tussen Tunesië en Frankrijk. Zoals bekend is verzetten de Franse conservatieven en natio nalisten zich krachtig tegen het terugtrekken van de Franse troepen van de Tunesische vlieg velden, omdat zij van mening zijn dat de Algerijnse verzets strijders dan de kans krijgen deze vliegvelden te gebruiken De conservatieve afgevaardig den in de Franse nationale ver gadering hebben donderdag be sloten, een beslissing om hun vertegenwoordigers in het kabi net al dan niet terug te trekken, tot volgende week dinsdag uit te stellen. Zoals bekend willen de conser vatieven niet langer aan de re gering deelnemen, als Gaillard akkoord gaat met de ontruiming van de militaire vliegvelden in Tunesië. Ook de ''organisatie van oud strijders heeft de regering ge waarschuwd. Een deputatie deel de de premier mee, dat de oud strijders op grote schaal zullen gaan demonstreren als de rege ring een zwakke houding aan neemt in het geschil met Tune sië. Gaillard heeft de conservatie ven enigszins de wind uit de zei len genomen door de mede- leling, dat het kabinet vrijdag de Tunesische tegenvoorstellen, die Robert Murphy en Harold Beeley naar Parijs hebben ge bracht, zal bespreken, maar dat 3d die bijeenkomst geen enkel onherroepelijk besluit zal wor den genomen. Murphy en Beeley verlenen, zoals bekend, namens de V. S. en Engeland goede diensten in het Frans-Tunesische geschil. Het standpunt van de conser vatieven wordt weergegeven in de motie, die zij donderdag aan het eind van de fractievergade ring aanvaardden. „Wij veroor delen de deelneming van Tune sië aan de strijd (In Algerië) en wij staan er op dat dit land neu traal is. Wij eisen dat de Franse basis Bizerta Frans blijft en dat de grote vliegvelden, die door Frankrijk tin Tunesië) zijn aan gelegd in Franse handen blijven tot het einde van dé oorlog welke tegen ons wordt gevoerd". Een van de gematigste leiders van de conservatieven, oud-pre mier Antoine Pinay, heeft naar verluidt zijn partijgenoten ge waarschuwd, dat men door een regeringscrisis te veroorzaken niets oplost en vooral Algerië niet redt. Hij zou, evenals de meerderheid van de conservatie ven, van oordeel zijn dat men de regering niet kan oordelen naar haar „bedoelingen" ten aanzien van Tunesië zolang zij nog geen besluit heeft genomen. Radio-Medan heeft donderdag avond meegedeeld, dat de zuive ringsactie door de regeringstroe pen, na de aanval der rebellen op Medan voortgaat. Gezegd werd, dat bij een gevecht met de opstandelingen, vier militai ren lichte verwondingen hadden opgelopen. De rebellen hadden de vlucht genomen met achter lating van vele kleine wapenen, waaronder drie „brenguns". Op een andere plaats zou vol gens radio-Medan één der op standige officieren, kapitein Asarhap, zich met 150 man aan de regeringstroepen hebben over gegeven. In de uitzending werd voorts meegedeeld, dat de rege ringstroepen een hoeveelheid medicijnen hebben aangetrof fen, die merktekens droegen van militaire eenheden uit Tapanoe- li. De commandant van Noord- Sumatra, overste Gintings, heeft de ouders in Tapanuli gewaar schuwd „hun zonen niet voor niets op te offeren". Het hoofd van de politie te Medan heeft meegedeeld, dat enkele jongere officieren zich bij de opstande lingen hebben aangesloten. In de radio-uitzending werd ten slotte gezegd, dat pogingen wor den gedaan, met deze jongere officieren in contact te komen teneinde hen te verzoeken, hun bezigheden te hervatten. De plaatselijke commandant van Medan, overste Sudikarto. heeft, aldus radio-Medan, de stad verlaten om een functie in de generale stajj te aanvaarden. Volgens een bericht van radio- Padang zouden de opstandige troepen in Noord-Sumatra de plaats Pematang Siantar, ten zuiden van Medan, hebben ver overd, waarbij de regeringstroe pen vluchtten met achterlating van hun wapenen. (Woensdag meldde radio-Me dan. dat de regeringstroepen de rebellen nabij Pematang Sian tar hadden verslagen). Er werd een felle strijd om de stad geleverd, aldus de radio. De opstandelingen, ter sterkte van een bataljon, stonden onder be vel van kapitein Sita Pohan, die onlangs wegens deelneming aan de opstand in Medan oneervol uit het regeringsleger is ontsla gen. Pematang Siantar telt meer dan 300.000 inwoners. Het is een belangrijk verbindings- en han delscentrum tussen Indrapura aan de oostkust en het oliege- bied van het Toba-meer. Radio Medan meldde donder dag wel, dat de rebellen woens dag bij Pematang Siantar 50 man aan doden en 72 gevange nen hebben verloren, doch de zender maakte geen melding van de verovering van de stad door de rebellen. In de eerste helft van 1957 zijn de industriële arbeidskosten in de meeste landen even sterk ge stegen als in Nederland. Het Centraal Planbureau ver wacht voor 1958 een prijsdaling van de uitvoer met 1 en een daling van de invoerprijs met 2 De economische ontwikkeling in ons land stond in 1957 onder invloed van de voortgaande over- besteding. Dit blijkt uit het te kort op de lopende rekening van de betalingsbalans, dat in 1957 overigens iets kleiner was dan in 1956, n.l. 500 miljoen guluen tegen 650 miljoen gulden in het voorafgaande jaar. De particuliere consumptie is gedaaid tot beneden het gemid delde niveau van 1956. Onder in vloed van de voorstellen inzake de bestedingsbeperking was er reeds in de eerste maanden van 1957 sprake van een kentering op de arbeidsmarkt. De geregis treerde arbeidsreserve nam toe en het aantal openstaande aan vragen daalde. Een toeneming van de werk gelegenheid was niet voldoende voor de opneming van de addi- tionale beroepsbevolking. Zodoende was er sprake van enige entspanning op de arbeids markt. Op het eind van novem ber was de geregistreerde ar beidsreserve, afgezien van sei- zoensmvloeden, opgelopen tot 70.000 (ruim 2 waardoor voor het eerst sedert 1954 liet aantal openstaande aanvragen werd overtroffen. IN 1958 GEEN LOON RONDE. Het Centraal Planbureau gaat voor 1958 uit van de volgende veronderstellingen a. In 1958 zal geen algemene loonronde optreden; b. Overeenkomstig de rijksbe groting voor 1958 zal geen belangrijke stijging van de overheidsuitgaven optreden. c. Het aantal gereedgekomen woningen zal neg 80.000 kun nen bedragen. Hei aantal wo ningen in uitvoering zal ech ter teruglopen. d. Het exportvolume zal naar schatting met 3 stijgen. Aangezien de gevolgen van de gebeurtenissen in Indonesië op de Nederlandse economie bij de afsluiting van het plan 1958 nog niet konden worden voorspeld, zijn deze niet in de verwachtin- gaan voor 1S58 verwerkt. De te verwachten ontwikke ling houdt in een verbetering van de betalingsbalanssituatie. doch tevens een daling van het produktievolume met bijna 2 °-o. Het totaal der binnenlandse be stedingen zal in 1958 dalen met ruim 5 ten opzichte van 1957. Karakteristiek voor de situa tie in 1958 is het aanzienlijk la gere peil der investeringen. Ver wacht wordt een daling van de bruto-mvesteringen in vaste ac tiva met 550 miljoen gulden of 7,5 door teruglopende inves teringen in de industrie (met ruim 10 en in de verkeers- sector. Tevens lijkt het aanne melijk, dat er in 1958 sprake zal zijn van intering op voorraden, waarin begrepen een daling van het onderhanden werk, met na me in de woningbouw. Een en ander leidt ertoe, dat de produktie en ook het reële nationale inkomen in 1958 bijna 2 0 'o lager zullen zijn dan in 1957. Dit heeft een verdere ontspan ning op de arbeidsmarkt tot ge volg. De geregistreerde arbeids reserve zal vermoedelijk stijgen tot een aantal van c.a. 110.000 personen als jaargemiddelde voor 1958, d.i. 3,3 van de af hankelijke beroepsbevolking. •KAPITAALMARKT BLIJFT KRAP. Koewei de economische bete kenis van Indonesië voor ons land niet meer zo groot is als vóór de tweede wereldoorlog en nadien nog geleidelijk is ge daald, bestonden er tot voor kort nog sterke economische banden tussen de beide gabieden. Zou den deze banden worden verbro ken, dan zal de handelsbalans daarvan de weerslag ondervin-1 den en zal het deviezenverlies het bedrag van 150 miljoen gul den aanzienlijk overtreffen. Wat" het prijsverloop betreft lijkt een rustige ontwikkeling in beginsel mogelijk. Het jaarge middelde van het consumptie- prijspail wordt voor 1958 gemid deld 1 hoger geschat dan van 1957. Dit impliceert enige prijs daling in de loop van 1958. De algemene situatie op de kapitaalmarkt blijft in 1958 nog krap. Wel laat het zich aanzien, dat de overheid hierop tengevol ge van een geringere behoefte aan financieringsmiddelen bij de particuliere sector, een gro ter beroep zal kunnen doen. Het Arabische persbureau uit Aden heeft donderdag uit ge woonlijk betrouwbare bron ver nomen, dat men verwacht dat koning Saoed van Saoedi-Arabië binnenkort afstand van de troon zal doen ten gunste van zijn croer Mohammed. Voorts zou kroonprins Feisal, die pre uier en minister van Bui tenlandse Zaken van Saoedi- Arabië is, sedert begin deze week huisarrest hebben. Men wist niet waarom. Waarnemers in de Libanese hoofdstad Beiroet vragen zich af waarom er niets meer gehoord wordt van koning Saoeds com missie welke Nassers en Serrajs beschuldigingen moest onderzoe- ken dat de koning tegen de EgyptischSyrische Unie had samengespannen. Volgens Syrische en Libanese bladen zijn er veel terechtstellin gen en arrestaties in Saoedi- Arabië verricht. Er zou een op standige sfeer heersen. In de kringen van de oostan- delingen, voorzover deze zich te Singapore bevinden, werd don derdag gezegd, dat de tegenrege ring in Midden-Sumatra binnen kort een nieuwe president var Indonesië zal aanwijzen, ter ver vanging van president Sukarno, die door de tegenregering niet langer als president wordt er kend. Men noemde als kandida ten voor het presidentschap dr. Moh. Hatta. en de voorzitter van de „Masjumi", Moh. Natsir. De Sowjet regering hoeft in het memorandum dat haar ambassa deur in Bonn woensdag aan bondskanselier Adenauer over handigde, opnieuw verklaard dat op een topconferentie onmogelijk de Duitse kwestie besproken kan worden. De hereniging van Duitsland Van fteo ^e be,no**bp'V'v>--,. de partijen (Oost- en West-Dults- land) worden geregeld. Pogingen om de kwestie in de door de bondsrepubliek voorgestelde vorm op de agenda van een top conferentie te krijgen, kunnen de voorbereidingen voor een topco ferentie slechts belemmeren. Het memorandum is donder dag in Moskou gepubliceerd. Dit zou in strijd rijn met een af spraak l'ussen de Sowjet-ambas- sadeur in Bonn, Smirnof, en bondskanselier Adenauer om de inhoud geheim te houden. Smir nof heeft donderdagmiddag de Westduitse minister van Buiten landse Zaken, Von Brentano, be zocht. Hij deelde hem naar ver luidt mede. dat de publikatie bui ten zijn medeweten is geschied Volgens Bulgaarse persberich ten dien woensdag Wenen be reikt hebben, rijn eind januari door het Bulgaarse opperste ge rechtshof vijf mensen ter dood veroordeeld en inmiddels terecht gesteld. Twintig beklaagden, evenals de ter dood veroordeel de functionarissen van de staats- vleescentraie die wegens ernstige fraude vervolgd werden, kregen gevangenisstraffen variërend tot twintig jaar. Er waren nog gratieverzoeken Vóór de ter dood veroordeelden ingediend, doch die rijn door het presidium van de nationale ver gadering afgewezen, aldus da Bulgaarse persberichten. WINTERS LENTEEEGIN Tussen een hegedrukgebied bo ven Scandinavië en de Noordzee en een depressie, die over Duits land naar het oosten trok, bleef de noordoostelijke stroming, die ons koud weer bezorgt, gehand haafd. Er kwamen verspreide sneeuwbuien voor, die echter niet veel betekenden. De maximum temperaturen waren weer aan de lage kant voor de tijd van het jaar. Dat is trouwens in geheel noord-, west- en midden-Europa het geval, terwijl ook in Zuid- Europa de lente maar aarzelend inzet dit jaar. Ook op de eerste officiële voor- De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft don derdag- bij het in de Westduitse jondsdag gehouden debat over Je buitenlandse politiek ver klaard dat West-Duitsland zich jn feite buiten de NAVO zou plaatsen, indien het zou weige ren me» te doen aan een strate gische reorganisatie der NAVO- strijdkrarhteii, die het gebruik van kernwapens en raketten met rich zou brengen. „De Sowjet-Unie bezit kern wapens en raketten. Indien een belangrijk gedeelte der NAVO- strijdkrachten niet op. dezelfde wijze zou zijn uitgerust, zou de NAVO haar betekenis verliezen", verklaarde hij, hieraan toevoe gend: „indien de strategische plannen der NAVO die wij zorgvuldig zullen moeten bestu deren vergen dat ook West- Duitsland deel neemt aan de ont wikkeling der moderne wapen techniek en wij zouden dit wei geren, dan zouden wij onszelf uit de NAVO sluiten". Het betoog van bondskanselier Adenauer werd door rijn minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Heinrich von Brentano, onder steund. Deze verklaarde onder meer: „Ik kan de stelling niet onderschrijven dat een atoom oom, die in West-Duitsland voor verdedigingsdoeleinden zou rijn opgeslagen, gevaarlijker zou rijn dan hetzelfde wapen in de Sow jet-Unie, doch dan voor aanvals- Joeleindén". Minister Von Brentano ver klaarde verder dat de West-Duit se regering ervan overtuigd was, dat de instelling van een demo cratische orde in geheel Duits land op een topconferentie zou moeten worden besproken. „De regering meent niet dat het nut heeft de Europese veiligheid tot sen der punten van bespreking op een topconferentie te maken, indien de Sowjet-Unie weigert over een Duitse hereniging te spreken", aldus Von Brentano. De minister verwierp het Sovv- jet-Russische voorstel voor een statenbond, die Oost- en West- Duitsland zou moeten omvatten, waaraan hij toevoegde: „Vrije verkiezingen in beide delen van Duitsland zijn een onontbeerlijke voorwaarde, om tot hereniging te komen". Dr. Adolf Amdt sprak namens de socialistische oppositie. Hij meende dat Westduitse aanvaarding van kernwapens het gevaar met zich zou bren gen, dat de Sowjet-Unie meer Kernwapens in de Oost-Europese landen zou opslaan. „Een Westduits besluit, om voor de uitrusting van rijn strijd krachten kernwapens te aan vaarden, zou neerkomen op zelfmoord", aldus deze socialis tische woordvoerder. Bijna alle Christen-democraten verlieten de zaal toen Fritz Er- Ier, sociaal-democraat, zei dat hij sterk werd herinnerd aan do dag waarop een man, die „wij allen als oorlogsmisdadiger be schouwen", op een Berlijnst samenkomst vroeg: „Wilt gij al len de totale oorlog?" Gerstenmaier, Christen-demo eratisch voorzitter van de bonds dag, meende dat Erler op Goeb bels gezinspeeld had. jaarsdag zal het in ons land win ters weer rijn. Ei- zjjn namelijk nog geen aanwijzingen vcor een definitieve weeromslag en met noordoostelijke winden wordt nog voortdurend kóude lucht aangevoerd. In het weertype komt al met ai nauwelijks wijziging. VAN DE DAG Jachtschotel met bkkgroenteo sperziebonen, doperwtjes, snijbonen en uien, stukjes vlees, aardappelen in vleesjus medegedeeld door het K. N. M. I.. geldig tot vrijdagavond. Koud Opklaringen, maar ook enkele •csDreid voorkomendé sneeuw buien. Aanhoudend koud weer. T---~t matige noordoostelijke wind. ZATERDAG 22 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.59 3.34 4.14 4.24 n.m. 318 3.5G 433 4.43 ZON MAAN op onder op onder Mrt. 21 6.42 18.54 6.50 20.20 22 6.40 18.55 7.13 21.23 23 638 18.57 7.39 22.26

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1