De bergingsvereniging Renate Leonhart" heeft geen geld meer De economische toestand in de V.S. Publieke opinie in Topconferentie Landbouwschap en melkprijsgarantie Ik hoest niet mee Europa voor Wat brengt de radi Financiering Wereldomroep nog enige jaren uit opbrengst luisterbijdragen DE INGESNEEUWDE SLAAPWAGEN Donderdag 20 maart 1958 VERVANGING VAN DE MUNTBILJETTEN DOOR ZILVEREN GULDENS EN RIJKSDAALDERS TSJECHOSLOWAKEN VEROORDEELD NA SPIRITISTISCHE SEANCES Prol. Schmid trver zijn bezoek aan Polen ONDERZOEK IN DE HOOFDSTEDEN VAN EUROPA Binnenlands Nieuws IO? VRIJE ZEEUW 12e jaargang no. 4324 Be coöperatieve bergingsvereni- ging „Renate Leonhart" waarin ruim 3300 aandeelhouders een half miljoen gulden hebben gesloken zit zonder geid en heeft slechts schulden en 'n onbruikbare duik toren. Dit is een groot aantal aandeel houders, die dinsdagmiddag meer dan vijf uur in Utrecht vergader den over hetgeen na talrijke mis lukte bergingspogingen nu moest gebeuren wel duidelijk geworden. Het leek allemaal zo fantastisch enkele jaren geleden, toen de heer P. Visser uit Wijde Wormer kans zag een groot bedrag van op goud- beluste mensen los te krijgen. Want de heer Visser wist dat er 458 kistjes met goud lagen in'het wrak van de „Renate Leonhart", 'n schip, dat in 1917 op de Haaks- gronden verging. Er waren oude scheepsjournaals en verklaringen van bemanningsleden die erop wezen, dat de buit groot moest zijn. Na de eerste berichten over een eventuele berging was de animo om tot de bergingsvereniging toe te treden bijzonder groot. Er wer den plannen gemaakt en er moest oen enorme duiktoren worden ge bouwd van waaruit men zou pro beren de schat aan de zee te ont rukken. Deze duiktoren kostte 400.000,-, maar toen het gevaar- Ie gereed was deugde het niet en was de heer Visser reeds op een andere werkmethode overgestapt. Deze duiktoren heeft hij nu zon der toestemming van de aandeel houders voor ruim achtduizend gulden verkocht. Eet boterde de laatste maanden niet meer zo best tussen de heer Visser en zijn aandeelhouders. De optimistische klanken van hem kregen iets wrangs toen de duik toren maar in IJmuiden bleef lig gen en er van uitvaren naar de plaats van het wrak niets kwam. De kosten bleven stijgen. Er wer den juristen aan het bestuur toe gevoegd, die later weer werden geroyeerd omdat zij „volgens de heer Visser, alleen maar dure de claraties samenstelden en niets presteerden. Een commissie uit de aandeel houders wilde nu een einde ma ken aan de onzekerheid over het lot van de goudschat. De heer Visser werd verzocht een verga dering uit te schrijven, maar door allerlei omstandigheden kon deze hieraan, volgens zijn zeggen, geen gevolg geven. Teen heelt de commissie zelf maar een verga dering uitgeschreven en de heer Visser gevraagd op deze vergade ring te verschijnen teneinde ver slag 'te doen van de stand van zaken. En de heer Visser ver scheen. Maar aan de deur van het vergaderingslokaal moest hij een verklaring tekenen, waarin hij verklaarde zich te onderwerpen aan de leiding van de organisato ren van deze bijeenkomst, en zich te zullen houden aan het door deze organisatoren opgestel de programma. In de wandelgangen van het gebouw voor Kunsten en Weten schappen, waar de vergadering werd gehouden, heeft men eerst nog een half uur moeten twisten voordat de heer Visser met een ferme kras zijn fiat gaf. De heer J. Kuyl Jr. uit Gorin- cehm heeft in een lang betoog de bewogen historie van de ber gingsvereniging uiteengezet en daarbij ontbrak het niet aan be schuldigingen aan het adres van de heer Visser. Deze kreeg de ge legenheid om zich tegen die be schuldigingen te verweren, maar het resultaat van dit alles was toch dat men besloot een nieuw bestuur te kiezen. Er was een voordracht gemaakt van een negental personen en de vergadering besloot deze perso nen als bestuursleden te erken nen. De heer Visser vestigde er evenwel de aandacht op, dat deze vergadering niet rechtsgeldig was, omdat zij niet binnen de daarvoor in de statuten vastge stelde termijn was uitgeschreven. Hij betwistte het recht van de or ganisatoren hem als voorzitter uit zijn functie te onthefferf en deelde mede, dat hij de officier van justitie te Haarlem had ver zocht de op deze vergadering te nemen besluiten ongeldig te ver klaren. Niettemin werd er een nieuw bestuur gekozen, waarbij werd medegedeeld, dat, zo deze verga dering niet rechtsgeldig was, de gekozen leden als commissieleden dienden te worden beschouwd en bij rechtsgeldigheid als bestuurs leden. Uit het financieel verslag van de heer Visser bleek, dat er van de gelden van de bergingsvereni ging niets meer over was. Men had slechts schulden en daarom besloten de aandeelhouders een collecte to houden om de zaal- huur te kunnen betalen. De gekozen leden zullen nu na gaan, hoe er met de gelden is om gesprongen, of er historische zekerheid bestaat over de aanwe zigheid van goud in de „Renate Leonhart" en zo ja, of de moge lijkheid aanwezig is alsnog het goud naar boven te halen. In zijn nota naar aanleiding van het eindverslag over de be groting 1958 van het staats- muntbedrijf, deelt de minister van Financiën mede, dat de vervanging van de muntbiljet ten van ƒ1,— door metalen geldstukken regelmatig voort gang vindt. Van de 116 miljoen zilveren 'guldens, die tot dusver zijn vervaardigd, bevinden zich ruim 100 miljoen stuks in han den van het publiek. Naar het zich thans laat aanzien zal ver moedelijk nog in de loop van dit jaar de afgifte van papieren guldens door de Nederlandsche Bank geheel kunnen worden gestaakt. Met het aanmunten van nieuwe zilveren rijksdaal ders zal pas worden begonnen nadat een voldoende aantal zil veren guldens is aangemunt. Volgens de minister zullen met de vervanging van muntbiljet ten van ƒ2.50 door zilveren rijksdaalders wel enige jaren gemoeid zijn. Te Praag zijn acht Tsjecho- slowaken tot gevangenisstraffen van ten hoogste 5 jaar veroor deeld, omdat zij zich schuldig zouden hebben gemaakt aan „tegen de staat gerichte acties" na op verboden spiritistische seances contact te hebben ge zocht met de geesten van „kapi talistische leiders". De veroordeelden hadden via 'n medium van Thomas Masaryk, de stichter en eerste president der Tsjechoslowaakse republiek, Eduard Benesj, diens opvolger, en wijlen de Tsjechische schoe nenkoning Thomas Bata de „be lofte" gekregen, dat het commu nisme ten val zou komen en het kapitalisme in ere zou worden hersteld. Jan Novosad, voormalig direc teur van Bata voor Afrika, kreeg de hoogste straf, vijf jaar. Zijn vrouw werd veroordeeld tot drie jaar, omdat zij de uitspraken van het medium had vermenig vuldigd voor verspreiding onder hun vrienden. Het medium, me vrouw Helena "Wihklerova die anderhalf jaar kreeg, had ten tijde van de Hongaarse opstand verklaard, dat volgens de gees ten het uur der bevrijding was gekomen. Ook mdien de nieuwe omroep op het ogenblik niet mogelijk is. wet de regeling zou women ge troffen, dat de kosten van de wereldomroep uit de schatkist zullen worden gefinancierd, is het waarschijnlijk, dat de we reldomroep nog enige jaren uit de opbrengst van de luisterbij dragen zal moeten worden be taald, aldus minister Cals in zijn memorie van antwoord aan dë Eerste Kamer over de begro ting van O.K. en W. In het voorlopig verslag was de vraag gesteld of het nog wel zin heeft het wetsontwerp tot verhoging van de luisterbijdrage verder te behandelen, nu verwacht kan worden, dat het ontwerp van wet tot regeling van de omroep binnen afzienbare tijd tot wet zal zijn verheven. De minister beantwoordt de vraag bevesti gend. De regering is tot de kon- klusie gekomen, dat de finan ciering van de wereldomroep primair als een staatstaak moet worden gezien. Een definitieve beslissing hieromtrent dient te worden genomen bij de behan deling van de omroepwet. De regering is van oordeel, dat zij onder de huidige financieel-eco- nomische omstandigheden een verhoging van haar budget met de kosten van de wereldomroep In een toespraak voor de natio nale conferentie van republikein se vrouwen heeft de Amerikaan se onder-minister van Arbeid. Newell Brown, gisteren o.m. ver klaard, dat er thans geen aanlei ding bestaat om te hopen op een plotselinge opleving in het Ame rikaanse bedrijfsleven in de eerstkomende maanden. Hij ba seerde zijn verklaring op het feit, dat de werkloosheid zich vooral concentreert in de staal-, auto-, cen'tra'16" en vliegtuigproduktie- Hij voegde hier evenwel aan toe, dat er ondanks de hoge werkloosheidcijfers thans twee Personen meer aan het arbeidsproces deelnemen dan in februari 1955 toen een vcxn d'e tr)d hoogtepunt voor de werkge legenheid werd bereikt President Elsenhower heeft gister met republikeinse leiders de maatregelen inzake belasting. eeKh-Sir>K |,roli('n- w,'lke mo worden tenZ"ll< n wordin teneinde verbetering te brengen >n de huidige ongunstige economise},e toestand U Naar een der congresleden ver klaarde, heeft de president geen beslissing genomen, doch zou de president hebben besloten"" elf fers omtrent de werkloosheid n ZaT' T'ke begin april a s be kend zullen zijn, af te wachten voordat hij een beslissing zal n^ men. 1 Iie" Senator Edward Martin zeide dat de volgende voorstellen wer den besproken welke mogelijk ten uitvoer gelegd zouden wor den als de economische inzinking nog ernstiger vormen zou aanne men: 1. Een verlaging van 50 pro cent in het bedrag dat wekelijks als inkomstenbelasting wordt af getrokken van lonen en salaris sen; 2. Een verlaging der accijnsen on auto's en andere verbruiks- goederen; 3. Een verlaging der vennoot schapsbelastingen teneinde het bedrijfsleven op lange termiinba- sis te stimuleren. De genoemde senator deelde aan verslaggevers op het Witte Huis mede, dat 't vraagstuk van belastingverlagingen tot het sti muleren van de economie en ver hoging van de koopkracht niet dan na rijp beraad kan worden opgelost. Hij zeide voorts dat pre sident Eisenhower had getuigd van zijn vertrouwen in de Ameri kaanse economie. De senator wees erop, dat het gevaar voor een groot begrotingstekort een der factoren was welke de rege ring en de leden van het congres voortdurend voor de geest -heb ben bij het bestuderen van voor stellen tot belastingverlaging. Een groot begrotingstekort zou namelijk zeer ongunstig zijn voor het land met het oog op de hier uit voortvloeiende inflatie. De stijging van ds kosten van de radiomroep in het algemeen en de omstandigheid dateer ze ker nog geruime tijd mee ge moeid zal zijn alvorens het nieuwe omroepbest el volledig in werking zal zijn getreden, zijn factoren geweest die de regering hebben doen besluiten tot in diening van het wetsontwerp tot verhoging van de luisterbij drage. De verdere behandeling van dit wetsontwerp is aldus in derdaad gewenst, ao zegt se mi nister. Polen is niet meer een totali taire politie-staat. zo heeft .prof. iCarlo Schmid, een der voor naamste leiders van de West- Duitse socialistische partij na een bezoek aan Polen op een persconferentie te Bonn ver klaard. Hij zei bereid te zijn met minister Von Brentano te spreken over de vestiging .van normale diplomatieke betrekkin gen tussen Bonn en Warschau. Wat het vraagstuk van de Oder-Neissegrens betreft hadden de Polen er aan herinnerd, dat ook zij provincies hadden verlo ren en wel aan de Russen. „Als Ereslau een Duitse stad is, zijn Lemberg en Wilna, die sinds 1945 deel uitmaken van het Rus sisehe grondgebied. Poolse ste den", aldus hun redenering. De publieke opinie in Europa heeft zich uitgesproken voor het houden van een topconferentie en is over het algemeen van mening dat het beter is wel een topcon ferentie te houden dan niet, zelfs als deze conferentie mocht mis lukken. Toch is men in Europa be vreesd voor de gevolgen van een eventuele mislukking en beseft men dat de regeringen van de westelijke landen juist handelen door vast te houden aan hun standpunt dat er eerst diploma tieke besprekingen gehouden moeten worden om de vooruit zichten op succes te peilen. Deze gegevens zijn verkregen door correspondenten van Reuter die een onderzoek hebben inge steld in hoofdsteden van Europa. Maar in de Verenigde Staten wordt het verzet tegen een top conferentie steeds krachtiger. Het bestuur van het Land bouwschap heeft zich nogmaals ernstig beraden over diverse vraagstukken de aangekondigde melkprijsgarantie van de rege ring betreffende. Men verdiepte zich in de vraag of een diffe rentiatie van de garantieprijs naar de grondsoort zou moeten worden doorgevoerd of niet. Vrij algemeen had men de in druk, dat dit niet het geval moet zijn en dat één algemene garan tieprijs voor alle melk zal moe ten gelden. met al die "griep- \Iioesters7 -'tis er weer, dat ge- - hoest in de bus en op1 kar.toor. Niets voor mij! "Jij hoest nooit", zegt, iedereen. "Hoeft ook niet", zeg ik dan, "ik neem direct Abdij- siroop- bij het eerste kuchje! Bij mij krijgzn de ziektekiemen geen kans!" De 23 generende bestanddelen lossen net slijm op en verjagen Voorts werd de vraag behan deld, of de nabetaling van de garantietoesiag öp basis van de hoeveelheid afgeleverde melk of op basis van de hoeveelheid melkvet per hectare dient te ge schieden. Hierover kwamen stemmen los uit het Noorden, die de mening verkondigden, dat nabetaling op de hoeveelheid melkvet moet geschieden, doch de meerderheid meende, dat na betaling op basis van de afge leverde melk, dus op de „plas" zou moeten geschieden. De derde vraag.: op welke wijze de beperking van de ga rantie tot een basishoeveelheid meet worden verwezenlijkt, ver oorzaakte een zeer brede discus sie, De hoofdafdeling veehoude rij van het Landbouwschap is van mening, dat de enige weg die openstaat is. om bet beschik bare bedrag aan garantie uit te smeren over de totale hoeveel heid melk, die tussen november 1957 en november 1958 wordt -afgeleverd. Het js technisch on mogelijk, gezien het gevorderde seizoen, en het eindigen van de staltijd, om nu nog iedere indi viduele boer eeD zekere beper king op te leggen. Iets derge lijks geldt voor de ontvangende melkfabrieken, Zodat men in de situatie komt, dat geen andere weg dan het uitsmeren van de beschikbare garantie open blijft. Dit houdt niet in, dat reeds nu een diepgaande studie moet wor den gemaakt om reële mogelijk heden te vinden, teneinde de in dividuele veehouder meer recht streeks in de limitering van de garantie op 5,9.8 kilogram melk te betrekken. Deze veehouder zal dan in het volgende melk baar november '58/november '59 daarmee rekening kunnen hou den. De inzichten van de hoofd- Het Britse publiek is voor het grootste deel voorstander van een topconferentie met de Rus sen. Maar evenals de belangrijk ste politieke partijen in Enge land, is het verdeeld over de mate van voorzichtigheid die betracht moet worden bij de voorberei ding. Een kleine, maar luidruch tige minderheid is sterk voor be sprekingen met de Russen, koste wat het wil. De gewone man in West-Duits- land heeft vertrouwen in de wijze waarop de Verenigde Staten de kwestie van de topconferentie aanpakken. De sociaal-democra ten zien echter meer heil in een dergelijke conferentie dan de christen-democraten van Ade nauer. Maar noch bij de partijen, noch bij de publieke opinie in West-Duitsland is een spoor te vinden van een „topconferentie- tegen-elke-prijs-stemming". De vrees voor de Russen is alge meen verbreid. Daarom juicht het gros van de Westduitsers de wens toe van de Amerikanen om de topconferentie te laten voor afgaan door 'n zorgvuldige voor bereiding. Waarschijnlijk ongeveer een derde van de 32 miljoen volwas sen Italianen zijn van mening dat de Russen oprecht zijn in hun streven naar een topconferentie. Deze groep Italianen stemt communistisch of uiterst links. Het voornaamste propaganda- punt van de communisten en links-socialisten in Italië is de stelling dat Italië niets dan een pion is in de NAVO, waarin de Amerikanen de eerste viool spe len. Zij zeggen dat Italië, evenals in de tweede wereldoorlog, be stemd is om als een van de slachtvelden van de wereld te fungeren als het weer tot een oorlog mocht komen. De gemiddelde Fransman maakt zich niet erg druk over de bijzonderheden van een topconfe rentie. Zijn grootste belangstel ling gaat uit naar kwesties van binnenlandse aard en naar Alge- rië. Maar zijn vrees zal sterk toe nemen als de topbesprekingen geen resultaat opleveren. In Noorwegen is men het met de Amerikanen eens dat er ach ter de Russische druk voor een topconferentie propagandamo- tïeven kunnen schuilen. De Zweedse pers is het niet helemaal eens met de Ameri kaanse politiek en vreest dat het houden van een topconferentie wellicht op te veel hinderpalen zal stuiten. De gemiddelde Zweed hoopt echter op een topconferen tie. Slechts in de Verenigde Sisten wint de mening veld dat een top- conferentie in de komende maan den slechts weinig zal uitrichten met het oog op een ontspanning in de wereld. Men verdenkt de Russen van propagandastunts. Er is niet veel kans op een top conferentie op basis van de Rus sische voorwaarden, als Dull -> het voor het zeggen krijgt. En dit punt kan hij rekenen op de steun van de Amerikaanse pu blieke opinie. OPERATEUR MELDDE ZICH NA VERDUISTERING VAN ƒ12.000 BIJ POLITIE De 36-jarige operateur T. A. P uit Amsterdam, die gedurende een jaar een deel van de recet tes van een bioscoopbedrijf aan de Nieuwendijk in Amsterdam tot een totaal van 12.000,in zijn eigen zak had laten glij den, heeft zich dinsdagavond platzak bij de politie gemeld. De man heeft gedurende een jaar de zaken van het bedrijf voor de eigenaar tijdens diens ziekte waargenomen. In die pe riode heeft hij door eenvoudige manipulaties de geldbedragen verduisterd. Toen de inmiddels herstelde eigenaar tien dagen geleden de opbrengsten controleerde en argwaan begon te krijgen, nam de optrateur de vlucht; sedert dien werd hij door de politie ge zocht. Van het geld is niets meer over, zo deelde de politie mee. Hij heeft het aangewend voor allerlei dure film- en fototoe stellen. Toen hij in moeilijkhe den was geraakt meldde hij zich. Hij zal voor de officier van Justitie worden geleid, verdacht van verduistering in dienstbe trekking. BEELDJE VAN TENTOONSTELLING GESTOLEN Van de tentoonstelling „Nieu we religieuze kunst", die in het stedelijk museum het Prinsen hof te Delft is gehouden en zondag j.l. is gesloten, wordt een bronzen beeldje van St. Anna te Drieën van de beeld houwer F. Verhaak vermist. Het beeldje was in bruikleen gege ven door de provincie Noord- Brabant en de verzekerde waar de ervan bedroeg 2.400,—. Aanvankelijk meende men dat men te doen had met een studentengrap en dat het beeld je wel weer op zijn plaats zou worden teruggebracht. Doch nu dit niet is gebeurd, werd aan gifte van diefstal gedaan door de president van de Rooms-Ka- thoSeke studentenvereniging „Sanctus Virgiiius" te Delft, clie de tentoonstelling naar aanlei ding van haar twaalfde lustrum had georganiseerd. VRUDAG 12 MAAKT. HILVERSUM.' 17.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gram.; 8.00 Nws 8.18 De ontbijtelub; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; lö.OO Caus.; 10.05 Morgenw.; 10.20 Voor de zieken; 11.00 Voor de kleuters; 11.15 Ka merkoor; 11.30 Gram.; 12.00 Idem - 12.20 Regeringsuitzending; 12.30 afdeling veehouderij vonden ten-1 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 stotte vrijwel algemene instem- Soort en prognose; 12.50 Piano- rr,jn"' I spel; 13.00 Nws; 13.15 Meded. en Door AGATHA CHRISTIE. 301 HOOFDSTUK 'Xlll. Monsieur Bouc had de knoop in zijn hand die mrs. Hubbard had achtergelaten. „Die knoop.... Ik begrijp het niet. Betekent het, dat Pierre Mi- ehell er toch op de een of andere manier bij betrokken Is?" zei hij. Hij wachtte, ging toen door, daar Poirot niet antwoordde: „Wat heb jij te zeggen, mon ami?" „Die knoop suggereert moge lijkheden," zei Poirot peinzend. „Laten w.e nu de Zweedse dame verhoren, voor we het getuigenis dat we gehoord hebben bespre ken." Hij zocht jn de stapel passen voor hem. „O! Hier is zij. Greta Ohlsson, oud negen en veertig jaar." Monsieur Bouc gaf aanwijzin gen aan de bediende en kort daar na werd do dame met de geelgrij ze knot haar en het lange zacht zinnige, schaapachtige gezicht, binnengeleid. Ze tuurde wat bij ziende door haar bril naar Poirot, maar was volkomen kalm. Het bleek dat ze Krans verstond en sprak, dus had het gesprek plaats in die taal. Poirot deed haar eerst de vragen waarop hij de antwoorden al wist haar (Nadruk verboden.) naam. leeftijd en adres. "Hij vroeg haar toén naar haar beroep. Ze was, vertelde ze, huishoud ster in een zendingsschool bij Stamboel. Ze was gediplomeerd verpleegster. „U weet natuurlijk, wat er gis terennacht plaats vond, made moiselle?" „Natuurlijk. Het is verschrik kelijk. En de Amerikaanse dame vertelde me dat de moordenaar in haar coupé is geweest." „Ik hoor, mademoiselle, dat u de laatste was, die de vermoorde levend hebt gezien?" ,.Ik weet het niet. Het kan zijn. Ik deed de deur van zijn coupé bij vergissing epen. Ik geneerde me zo. Het was een heel pijnlijke vergissing." „Zag u hem inderdaad?" „Ja. Hij las een boek. Ik excu seerde me vlug en trok me terug." „Zei hij iets tegen u?" Een lichte blos' kleurde de wan gen van de goede dame. „Hij lachte en zei 'n paar woor den. Ik ik heb ze niet goed verstaan." „En wat deed u daarna, made moiselle," vroeg Poirot. „Ik ging naar de Amerikaanse mrs. Hubbard. Ik vroeg haar om aspirine en ze gaf het mij." „Vroeg ze u of die deur tussen haar coupé en die wan Ratchett gegrendeld was?" „Ja. „En was dat zo?" „Ja." „En daarna?" „Daarna'ging ik naar mijn cou pé terug, ik nam de aspirine en ging liggen." „Hoe laat was dat?" „Toen ik in bed ging was het vijf minuten vóór elf, omdat ik op miin horloge kijk voor ik het op wind." „Viel u vlug in slaap?" „Niet erg vlug. Mijn hoofd werd beter, maar ik lag een poos wak ker." „Stond de trein al stil, voordat u in slaap viel?" „Ik geloof het niet. We stopten, geloofd ik, bij een station, net toen ik slaperig werd." „Dat moet Vinkovci zijn ge weest. Is dit uw coupé, mademoi selle?" Hij wees op de platte grond. „Dat is "m, ja." „Had u het boven, of hel bene- den-bed?' „Het beneden-bed, No. 10." „En had u gezelschap?" „Ja, een Engelse jongedame. Heel aardig, heel beminnelijk. Zo had van Bagdad gereisd." „Heeft ze de coupé verlaten, na dat de trein Vinkovci verliet?" „Neen, ik weet zeker van niet." „Waarom weet) u het zeker, als u sliep?" „Ik slaap erg»licht. Ik wordt wakker bij het minste geluid. Ik weet zeker, dat als ze vajp het bo- ven-bed gekomen zou zijn. ik wakker zou zijn geworden." „Hebt u zelf de coupé verla ten?" „Niet vóór vanmorgen." .Hebt u een vuurrode zijden kimono, mademoiselle?" „O neen. Ik heb een stevige, makkelijke peignoir van wollen stof." „En de dame bij u miss De- benham? Welke kleur heeft haar peignoir?" „Een licht mauve abba, zoals je ze in hel Oosten koopt." Poirot knikte. Toen zei hij op vriendelijke toon: „Waarom maakt u deze reis? Een vacantiereisje?" „Ja, ik ga naar huis met vacan- tie. Maar eerst ga ik naar Lau sanne, een paar weken bij mijn zuster doorbrengen." „Misschien wilt u zo vriendelijk zijn, de naam en het adres van uw zuster op te schrijven?" „Met genoegen." Ze nam het papier en potlood, dat hij haar gaf en schreef naam en adres op. „Is u wel eens in Amerika ge weest, mademoiselle?" „Neen. Het had niet veel ge scheeld. Ik zou met een zieke da me gaan, maar het sprong af op het laatste ogenblik. Het speci me erg. Ze zijn heel goed, de Amerikanen, Ze geven veel geld om scholen en hospitalen te stich ten. Ze zijn erg practisch." (Wordt vervolgd.) gram.; 13.25 Lichte rnuz.; 13.5.7 Beursber.; 14AO Klarinet, hobo ei; fagot: pl.m. 14.25 Klankbeeld, 14.45 Klarinet, hobo en i'agot; 15.00 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten 16.00 Dansmuz.; 16.30 Muz. caus-.; 17.10 Voor de jeugd; 17.40 Gram 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Instr. kwartet; 18.50 Caus.; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Meisjeskoor- 1920 Klankbeeld; 19.45 Unesco in Ne derland; 19.50 V.P.U.O.-nws; 20.0b Nws; 20.05 Klankb.20.45 caus.: 21.00 Pol. cabaret; 21.30 Etherfo rum; 22.10 Lichte muz.; 22.25 Bui- tenl. weekoverzicht; 22.40 Caus.: 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws: i.IO Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de vrouw* 9 4{) Schoolradio; 10.05 Gram.; 'loï;5 Idem; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Gram.; 12.00 Middagklok; 12 03 Dansmuz.; 12.30 Land- en tuin bouwmeded.; 12.33 Nederl. lied jes: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath. nws; 13.20 Lichte muz.: 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Om- roepork.; 14.40 Lichte muz.; 15.00 Schoolradio; 15.30 Pianorecital 16.00 Voor de zieken; 17.00 Voor de jeugd; 17.15 Kinderkoor; 17.40 Beursber.; 17.45 Lichte muziek: 18.05 Ritm. muz.; 18.20 Caus.; 18.30 Amus. muz.; 18.50 Openbaai kunstbezit; 19.00 Nws; 19.10 Com ment. op 't nws; 19.15 Regerings uitzending; 19.25 PoL caug.; 19.35 Gram.; 20.15 Act.; 20.30 Pol. Fo rum; 21.00 Lichte muz.; 21.25 Ge- var. progr.; 22.05 Pianorecital; 22.40 Gram.; 22.50 Caus.; 23.00 Nieuws; 23.15 Jazzmuziek. BRUSSEL: 12.00 Orkestconc.: 12.30 Weerbcr.; 12.34 Gram. (om 12.55 Koersen); 13.00 Nws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Ka- mermuz.; 16.25 Gram'.; 17.00 Nws; 17.15 Orkestconcert; 17.45 Duitse les; 18.00 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Orkest conc.; 22.00 Nws; 22.15 Jazzmuz.: 22.55 Nieuws. 1

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5