Vliegveld van Medan door de opstandelingen bezet eau Gevluchte K.P.M.-schepen in N.-Guinea aangekomen Het Westen over de voorwaarden voor een top-conf eren tie Britse perscommentaren over Indonesië Het conflict bij de K.L.M. Weero verzicht van de week TEN Medan voor alle luchtverkeer gesloten salons sobèrt" Verkiezingen in Rusland Komend proces in Slowakije ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER I dat yoghurt voor al- met de vertering van ire winterkostjes wel ite hebben, een prach- niddel is? Yoghurt is °.n voedzaam (het be- Ifde bestanddelen als maar is ook bijzonder leerbaar en werkt bo- itimulerend op de spijs- torganen. Als nage- b.v. stamppot is yo- is wel bij uitstek ge- Waldorjsla, cotelet Brussels lof, aardap- yoghurtpudding, (ca- ters in de week zet- Capucijners, aard- purée, gebakken uien, aus, wentelteefjes. Rolpens, rode kool, ïppelen, drie in de pan. g: Gebakken aardap- met kaas, veldsla, cleurenvla. agGebakken prei, eierragout, warme meelpudding, stokvis n). Stokvisschotel, schui- yoghurtvla. Bami, fruit. RECEPT: YOGHURT- PUDDING. Ier yoghurt, 50 gram ro- geconfijte vruchtjes, •ater, 50 a 75 gram bas- iker, 7 blaadjes gelati- aigroom, sap van I ei- latine in ruim water De rozijnen met het wa- I lepels suiker opwellen het vuur af de goed uit- n gelatine erin oplos- at af laten koelen en Ten met de yoghurt (op- met de rest van de sui- gesneden vruchtjes en roensap. Wanneer de enigszins drillig gaat nog eenmaal doorroeren akken van. de vulling te ten en dan overdoen in boter ingevette vorm. ijf laten worden, keren, n met slagroom en ge- vruchtjes. RECEPT: SCHUIMIGE YOGHURTVLA. liter yoghurt, 2 eieren, 2 elk, 30 gram suiker, 8 gelatine, citroenrasp. dooiers met suiker klop- rdunnen met wat warme n met dit mengsel de n de kokende melk bin- an het vuur af de ge- gelatine hierin oplossen, wat af laten koelen, de toevoegen en daarna de lopte eiwit en citroensap zichtig doorscheppen. De een vlaschaal of coupe- overdoen. pap roeren en even warmen. De grutten la- koelen. De vla in een overdoen en desgewenst met koekjes of schuim- Bessensapvla. 11 (2 kopjes) bessensap, /eer 4'A dl (3 kopjes) wa- gram (9 eetlepels) grut- ongeveer 80 gram (8 eet- suiker (een dun stukje nschil). bessensap met het water citroenschil) aan de rengen. De grutten en de erin strooien en in onge- minuten zachtjes gaar la laten afkoelen. (De ci- hil verwijderen). De vla minuten flink kloppen garde tot zij licht van en schuimig is. De vla in chaal overdoen. Desge- biscuits erbij geven. :n CJ de veelzijdigheid van [itgrutten te tonen, geven een recept voor hartige ikoekjes. U kunt ze ge- j de warme maaltijd of boterham. Kaaskoekjes. dl (bijna 2 kopjes) melk, am (7 eetlepels) grutten, een kleine ui, 100 gram spte, oude kaas, aroma, of margarine, bloem, nelk aan de kook brengen weinig zout. De grutten trooien en in ongeveer 10 zachtjes gaar koken, schoonmaken, snipperen boter of margarine gaar niet bruin bakken. Ui en ite kaas en desgewenst door de grutten men- De massa uitstrijken op met water omgespoelde schaal of op twee platte en laten afkoelen. Kort iet gebruik stukken ervan Deze door bloem wen en in hete boter of mar- i aan weerszijden licht bakken. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraa 55—57 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 2073 en 2510 NU 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand 2,per week 48 cent. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW MAANDAG 17 MAART 1958 12e Jaargang Nr 4321 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen- Rubriek Kleine Advertenties (géén handelsadver tenties): 5 regels ƒ1,Iedere regel meer 20 ct. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum W advertentie ƒ2,25 Radio-Padang deelde zon dagavond mede, dat troepen uit Midden-Sumatra, met de steun van overgelopen troe pen van de centrale rege ring, het vliegveld van Me dan hebben bezet. Medan is de hoofdstad van de provincie Noord-Su- matra, die trouw aan de cen trale regering is gebleven. Volgens de radio werd de aan val ondernomen door het te Me dan gelegerde 131ste bataljon in fanterie, en een bataljon van het regiment' uit Tapanuli, met de steun van artillerie. Deze strijd macht bezette het vliegveld te medan. De aan de centrale rege ring trouw gebleven troepen wa- DE C.3ZONDHEIDSTOESTAND VAN CfluRC'HILL. Sir Winston Churchill is al zo ver hersteld van de tongontste king en pieuritis, die hij enkele weien geieuen aan de 1 ranse Rivièra Kreeg, dat hij zaterdag koi: gaan lUncnen in een bekenu restaurant te Beauueu. Hij werd veigezeid door zijn vrouw en door de uitgever Reves, in wiens vuia te ito^ueorune hij logeert, toen zjj tegen 5 uur terugkeer- den, was juist veldmaarschalk Montgomery aangekomen, die ooor sir Winston was uitgeno digd. SLAGSCHIP MET ROOSEVELT AAN BOORD YvERD BIJNA GETORPEDEERD. Km gepensioneerde Amerikaan se .uiteliant-ter-zee heelt ontnuld, da-., het slagschip „iowa,'' waar- mie wijlen presiuent Roosevelt in 1943 naar het Midden-Oosten reisde voor zijn conferentie te Teheran met Cnurchill en Stalin, bij die gelegenheid bijna was ge raakt uuor een per ongeiuK ge- lanceerae torpedo van een escor tevaartuig. Dit schip, de torpedo jager „Vvnïiam D. Porter", moest direct naar Nassau, op de Bana- me-eilanden terugkeren en de ge.ieie bemanning v.erd oneer arrest gesteld. Later werd het vaartuig door Japanse zelfmoord piloten in de Stille Oceaan toi zinken gebracht. Volgens de iuitenant-ter-zee B. D. Seward Lewis gebeurde het voorval bij een oefening, waarbij z.g. torpedo's op de „lowa" wer den afgevuurd. Tot de grote ont steltenis van de opvarenden van de torpedobootjager schoot inder daad een geladen torpedo op het slagschip af. Aan boord hiervan be onden zich behalve de presi dent nog talrijke belangrijke per sonen, zoals de stafchef van de mejine admiraal King. Op het laatste ogenblik wist de „Iowa" nog van koers te veran deren, waardoor de torpedo ach ter het slagschip ontploite. „Toen iedereen tenslotte be greep wat er was gebeurd, was de taal van de gezagvoerder van de „Iowa" en van de commandant va de torpeuobootjagers niet geschikt om te worden gedrukt," alcus de voormalige marineman, Péron en Frondizi's overwinning Onze houding, het uitbrengen van onze stemmen voor de radi caal Frondizi, had slechts het landsbelang ten doel en niet het veroveren van een deel der macht, aldus Juan Domingo Péron in een boodschap aan het Péronistische tactische comman do" in Buenos Aires. Péron had in een andere boodschap aan dit Péronistische orgaan geschreven dat zijn „opdracht aan de arbei ders luidde: Werk". De boodschappen waren afkom stig uit Ciudad Trujilio, de hoofd stad van de Dominicaanse repu bliek, waar de vroegere Argen tijnse dictator thans verblijft. SPIONAGE IN EEN KAMP IN WEST-DUITSLAND Een 32-jarige Duitser heeft se dert drie jaar inlichtingen over militaire oefeningen in het kamp van Hohne in Neder-Saksen (W. Duitsland) aan de Russen door gegeven. aldus is vrijdag te Celle vernomen. Deze Duitser, wiens naam niet is meegedeeld, is ge arresteerd en heelt een volledige bekentenis afgelegd. In het kamp van Hohne worden door NAVO-strijdkrachten schiet en andere oefeningen gehouden en materieel beproefd. Ook Ne derlandse eenheden zijn in het kamp geweest. ren niet in staat het vliegveld te verdedigen. Het regiment uit Tapanuli, dat door radio-Padang werd ge noemd, behoort tot de Indonesi sche strijdkrachten in Noord-Su- matra. De tegenregering heeft reeds gedurende enige tijd ge zegd, dat Tapanuli op het punt zou staan, zich bij de opstand aan te sluiten. Later op de avond berichtte ra dio-Padang, dat „geheel Tapanuli steun verleent aan de tegenrege ring". Radio-Padang gaf 'n boodschap weer van overste Achmad Hus sein aan de troepen der tegenre gering. Hierin wordt o.a. gezegd: „God is met ons. Wij moeten het land, zijn godsdienst en zijn bevolking redden van onder drukking en vernieting. Indo nesië was op weg naar de ver nieting. De Indonesiërs zijn on derdrukt geworden door een dictarioale macht in Djakarta, en hun geloof wordt onder mijnd door mensen, die niet God geloven. Vreest niet, God is met ons. Vrienden, waar ook gij thans uw plicht vervuld, op stranden, rivieren, heuvels, in steden en dessa's, of aan de grenzen, weest op uw hoede en bewaart uw kalmte. Het land rondom u is onze verdediging. Vecht en verdrijft de vijand". Radio-Padang riep ook een boodschap om die, naar haar zeg gen, was binnengekomen van sheik Suleiman Arasuli, Islamie- tisch leider in Midden-Sumatra. Sheik Suleiman zegt daarin: De strijd tegen de troepen der cen trale regering is thans plicht voor iedereen. Wij verdedigen ons land en onze godsdienst, In kringen van de Sumatraanse opstandelingen te Singapore was men zondag opgetogen over het succes. „Wij zullen ze in twee da gen uit Medan verdrijven. Soekar- no kan het wel gemakkelijk ge vonden hebben om zijn troepen op Sumatra te ontschepen, maar hij zal merken dat het uiterst moei lijk zal zijn om ze er weer van daan te krijgen", zo verklaarde men. De parachutisten die te Pakan Baru geland zijn, waren „rom mel", aldus 'n woordvoerder van de opstandelingen in Singapore, „ze moesten in hun vliegtuigen gedreven worden en in Pakan- Baru er uit gejaagd". „Nu kan Soekarno ze niet versterken en zij kunnen ook niet optrekken", zo voegde hij hieraan toe. Doden op aanvallende schepen van centrale regering. De radio van de tegenregering deelde mede, dat de doden van de twee korvetten van de centrale regring, de „Radja Wali" en nog een ander schip, die gedurende de artillerieduels van de afgelopen week op deze schepen zijn geval len, zondag ter aarde zijn besteld op de Mentawi-eilandèn, gelegen in de Indische Oceaan. Volgens de tegenregering is 't ongenoemde schip door haar kustbatterijen buiten gevecht ge- steld. Toen het het laatst werd gezien, had de „Radja Wali" het op sleeptouw. Ook de gewonden zouden op de Mentawi-eilanden aan land zijn gebracht. Voor „deze slachtoffers is Soekarno verantwoordelijk", aldus de radio der tegen regering. Beroep uit Malakka op Indo nesische regering. Ongeveer 25 vooraanstaande fi guren uit de Indonesische ge meenschap in Malaka, die te Kua. la Lumpur in vergadering bijeen waren, hebben een motie aange nomen, waarin aan de regering te Djakarta wordt verzocht, de militaire operaties en het bloed vergieten in Midden-Sumatra te staken. Ze hebben tevens besloten dat een congres van in Malakka wo nende Indonesiërs niet zal door gaan. Een groot aantal van deze vooraanstaande Indonesische fi guren is afkomstig uit Midden- Sumatra. GkiL/i,kaPMrmé WoparttcocW markt [6 brc. «•njjfroat 9 ttfMUZM kapsels met „sfeer" in een salon met „sfeer" TWEE NIEUWE RUSSISCHE KERNWAPEN PROEFNEMINGEN De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft vrij dagavond j.I. medegedeeld dat in de Sowjet-Unie opnieuw twee proefnemingen met kernwapens hebben plaats gevonden. In beide gevallen was de vrijgekomen energie minder dan een megaton een miljoen ton der spring stof TNT). De ene proefontploffing vond plaats in het Noordpoolgebied, terwijl het andere kernwapen „op 't gewoonlijk door de Rus sen gebruikte Siberische proef- terrein" tot ontploffing werd gebracht. 27 februari j.I. heeft de commissie bekendgemaakt dat de Russen twee kernwa pens van de megaton-klasse in het Noordpoolgebied tot ont ploffing hadden gebracht. Zaterdagavond omstreeks 18.00 uur verschenen de silhouetten van de drie K.P.M.schepen „Ka- labahi", Swartenhondt" en „Ban. joewangi" aan de kim bij Sorong, op Nederl. Nieuw-Guinea, teza men met de torpedobootjager „Evertsen". Allerwege was er grote vreugde. De Nederlandse bemanningen en de geëvacueer- den aan boord waren zeer dank baar over het slagen van de on derneming. Voor de kans om uit Menado te komen, hadden ze gaarne de ontberingen van de reis over, te weten gebrek aan water en een minimale hoeveelheid voedsel aan boord der schepen. Behalve Nederlanders, bevon den zich aan boord der K.P.M. schepen ook een Engelse familie, een Australiër en een Nieuwzee- lander, die te Menado in het ka der van het Colomboplan, les had den gegeven, benevens Indiërs en twee vrouwelijke Engelse journa listen. De meeste passagiers verkeer den in de veronderstelling, dat de schepen zouden uitwijken naar Singapore, aangezien de plaats van bestemming geheim werd ge houden en in verband met het ka rakter der onderneming. De Westelijke Grote Drie zijn het eens geworden over een nieu we procedure voor het arrange ren van een topconferentie van het Oosten en het Westen, aldus heeft Pineau, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, te Parijs verklaard. Deze overeenstemming is te Manilla bereikt. Bij deze procedu re werd rekening gehouden met een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, zoals door Frankrijk gewenst, maar zou ook een nauwgezetter voorbereiding van de besprekingen der rege ringschefs mogelijk zijn. Het plan zou in de nabije toekomst aan de NAVO worden voorgelegd. Volgens gewoonlijk betrouwba re bronnen zou de procedure be spreking via diplomatieke kana len, voorafgaand aan een confe rentie van ministers van Buiten landse Zaken, omvatten. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft za terdag in een officiële verklaring gezegd, dat besprekingen over ontwapening niet op een topcon ferentie gehouden moeten wor den als zij niet verbonden zijn aan procedures via de Verenigde Na ties. In de verklaring wordt krach tig kritiek uitgeoefend op vrij dag door het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken geuite bezwaren tegen besprekingen in de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties. De (onafhankelijke) „Times" recht opeiste van territoriale schreef zaterdag dat, indien de strijd tussen de troepen der centrale regering en die van het Middensumatraanse tegenbe- wind langer gaat duren, het uiteindelijke resultaat mogelijk minder door militaire factoren zal worden behaald dan wel door de beantwoording van de vraag, die de partijen haar troe pen het langst kan betalen. Het blad wijst er in dit, ver band op dat de opstandelingen het voordeel hebben te beschik ken over gelden, die verkregen zijn in de handel met Singapo re, zowel met deze haven als bestemming, als doorvoerhan del, en dat de centrale regering ernstig financieel nadeel heeft bij het niet meer ontvangen der inkomsten van do olievelden der „Caltex". De (conservatieve) „Daily Te legraph" stelt vast dat de zwak heid van Indonesië het gevolg is van het wanbestuur, dat na het vertrek der Nederlanders werd gevoerd. Het blad wijst er verder op dat de regering te Djakaita, in dien zij erin zou slagen de op standelingen te verslaan, „te genover het buitenland waar schijnlijk een uitdagende hou ding zal aannemen". „In feite is dit vrijdag J.I. reeds geschied, toen de Indone sische vertegenwoordiger op de conferentie over het zeerecht, die thans te Genève wordt ge houden, voor alle eilanden van de Indonesische archipel het wateren tot op twaalf mijl uit de kust (het internationale recht kent slechts een drie- mijlszöne). „Dit is volkomen ontoelaat baar. Hier maakt een uit het niets verrezen, slecht bestuurde en half bankroete staat aan spraak op een voorrecht, dat tot nu toe geen enkele groot zeemogendheid heeft opgeëist. Noch de Britse regering, noch die van Singapore en Australië kunnen iets dergelijks aanvaar den", aldus de „Daily Tele graph". Het State Department zegt, dat de Russische vertegenwoordigers bij de Ver. Naties zijn benauerd om te pogen de ontwapeningsbe- sprekingen spoedig te hervatten. Deze benadering had de steun van een aantal andere leden van de Ver. Naties. Ondanks het door Moskou aan gekondigde voo. ::men om een Bijeenkomst van de uitgebreide ontwapeningscommissie van de V. N. te boycotten en zich te ver zetten tegen een bijeenkomst van de Veiligneiasraad over deze kwestie, zijn de Verenigde Staten niet geneigd geen rekening te houden met de Verenigde Naties in hun pogingen het ontwape ningsgesprek te hervatten, aiuus de Amerikaanse verklaring. De Verenigde Staten zijn bereid aan een topconferentie deel te nemen mits de voorbereiding ervan een aanduiding inhoudt, dat zij tot overeenkomsten zal leiden, zo wordt eraan toegevoegd. De Wesiduitse regering zal met alle beschikbare middelen ervoor blijven pletten dat de Duitse kwestie op een eventuele topcon ferentie behandeld zal worden, al dus is zaterdag te Bonn officieel meegedeeld. De regering is er nog steeds van overtuigd, aldus de verklaring, dat een politiek probleem van dergelijk vitaal be lang niet voorbijgegaan kan wor den zonder dat ce vooruitzichten van een topconferentie in gevaar worden gebracht. Dit' betekent echter niet dat het dringende probleem van een algemene gecontroleerde ont wapening als van minder belang wordt beschouwd. De regering neeft er nooit twijfel over laten bestaan dat zij ervan overtuigd is dat een akkoord over een alge mene ontwapening onder toezicht noodzakelijkerwijze een oplossing van de Duitse kwestie moet in sluiten. De regering is de overtuiging toegedaan dat een topconferentie zorgvuldig voorbereid moet wor den via diplomatieke kanalen en, zo nodig, ook door een voorberei dende conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, aldus de verklaring. In de door het federale bureau voor de pers uitgegeven verkla ring wordt gezegd, dat onvolledi ge en onjuiste persberichten van onlangs in sommige kringen de indruk hadden gewekt dat het Westen had afgezien van zijn standpunt dat de kwestie van de Duitse hereniging op een topcon ferentie besproken diende te wor den. Hoe de ontsnapping in haar werk ging. De organisatoren van de ont snapping waren de heren Israël en Telman, resp. vertegenwoordi ger van de K.P.M. en bedrijfslei der der Overzeese Gas- en Elek triciteitsmaatschappij. Zjj deel den te Sorong mede, dat zij te Menado toestemming hadden ge kregen allen, die wensten te eva cueren uit Menado, bijeen te bren gen op de drie genoemde schepen in de haven van Menado, tenein de te zijner tijd hun afvoer moge lijk te maken. Nadat de „Swartenhondt" radio- telegrafisch via Singapore con. tact had opgenomen met Hollan- dia, lichtten de schepen op 12 maart half vier des morgens het anker. Na het bombardement' op en de beschieting van Menado, had de oorspronkelijke Indonesische be zetting de schepen verlaten. De genomen voorzorgsmaatregelen, te weten het voorzien van de mannelijke passagiers van knup pels en Engelse sleutels, bleken overbodig, de Javaanse leden van de bemanning bleven rustig. Zij hebben wel een rondedans uitge voerd. toen de „Evertsen" ver scheen, aangezien zij dachten dat het een Indonesisch korvet was. Als uiting van vreugde had men de schepen, toen zij voor So. rong aankwamen geheel gepavoi- seerd. Na aankomst werd voor zover nodig onmiddellijk medi sche en sociale zorg verleend. De oudste passagier aan boord was de 96-jarige zuster Basalissa Heis ter, die 60 jaar op Celebes heeft gearbeid. Waarnemers zien in deze ver klaring een illustratie van het di lemma waarvoor de regering te Bonn zich door het vooruitzicht van een topconferentie geplaatst ziet: hoe ervoor te zorgen, bij de Russische weigering, dat de kwestie der hereniging, bespro ken wordt, zonder de indruk te wekken dat Bonn in mindere ma te een topconferentie wenst dan zijn bondgenoten. „Zeer binnenkort" poging tot lancering van „Verkenner Drie" Generaal John Medaris, hoofd van de rakettendienst van het Amerikaanse leger, heeft vrij dag j.I. medegedeeld dat „zeer binnenkort" zal worden ge poogd een nieuwe Amerikaanse kunstmaan, de „Verkenner Drie", in de lucht te brengen. Chinese critiek op ZO A V O-conferentie Volgens radio-Peking heeft het „Volksblad" in Peking de ZOAVO. conferentie in Manilla ervan be schuldigd „een aantal complot ten" te hebben voorbereid voor 't uitlokken van een oorlog en tot inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Indonesië. „Niettemin heeft, ondanks al zijn inspanning, Dulles niet al zijn verlangens in vervulling zien gaan, als gevolg van de druk der publieke opinie en meningsver schillen tussen de leden der ZOAVO. Zo is bijvoorbeeld de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken er niet in ge slaagd van alle andere ZOAVO- leden steun te krijgen voor Ame rikaanse interventie in Indone sië. Feestelijkheden in Monaco. Zaterdagochtend hebben har monieën en koren van het prins dom Monaco op het plein voor 't paleis der Grimaldi's een aubade gebracht aan de jonggeboren prins Albert. Prins Rainier, die op een balkon verscheen, droeg de veertien maanden oude prin ses Caroline in zijn armen. Hij wuifde glimlachend de enthousi aste menigde toe. Jongens en meisjes, in hun rood-witte kleder dracht, zongen en dansten op het zonovergoten plein. Vrachtauto met gendarmes in hinderlaag Een vrachtauto met twintig gendarmes is vrijdag bij Medea, zuidelijk van Algiers, in een hin derlaag van Algerijnse opstande lingen gereder,. Vijftien man von. den de dood, de overigen liepen verwondingen op. Twaalf van de doden waren Moslems. Circa 120 miljoen kiezers heb ben zondag in de Sowjet-Unie ge stemd voor een nieuw Opperste Sowjet, het uit twee Kamers be staande parlement van de Sow jet-Unie. Op de stembureaus kregen de kiezers een biljet, waarop de na men van de twee officieel goed gekeurde kandidaten van het be trokken district voor de raad van de unie en de raad der nationali teiten stonden vermeld. Zij kon den één van de twee namen, als zij dat wensten, doorstrepen en er een kandidaat van eigen keuze in vullen. Ook konden de kiezers van stemhokjes gebruik maken, maar de Westei jke waarnemers hebben zondag op de stembu reaus die zij bezochten geen kie zers gezien die van dit voorrecht profiteerden. Er bestaat enige verwarring over het totaal aantal zetels in de Opperste-Sowjet. Verkiezings functionarissen hebben ver klaard, dat het zeteltal 1.364 is, doch partijsecretaris Chroesjtsef had het vrijdag in een verkie zingsredevoering over 1.378 kan didaten. In één der stembureaus in Mos kou had men verkiezingen „met bal na" georganiseerd. De kiezers brachten in een vertrek op de eerste verdieping hun stem uit, waaruit zij in een zaal gelijk vloers dansten zolang liet stem bureau open was. Het besluit der directie niet in te gaan op het verzoek van de vliegers en het ontslag van de heren De Laat en Metz te hand haven, bereikte het bestuur van de vereniging van K.L.M.-vliegers vóór president-directeur Aler dit nieuws om 8 uur op een perscon ferentie in Den Haag officieel be kend maakte. De gehele dag was het in de be stuurskamer van de vereniging een drukte van belang geweest. Diverse bestuursleden en gewone leden wachtten in spanning af of er bericht van de directie zou Komen en zo ja of dit gunstig of ongunstig zou zijn. Na bespreking van het ant woord vertrokken de bestuursle den omstreeks 21.30 uur tilings naar hotel Centraal te Den Haag, waar zij de pers zouden ontmoe ten. De Tsjechoslowaakse minister van Binnenlandse Zaken Rüdolf Barak heeft vrijdagavond j.I. in de Slowaakse hoofdstad Bratis lava verklaard dat aldaar een pro ces zal worden gehouden tegen 42 voormalige Slowaakse fascisten die verantwoordelijk worden ge steld voor het in de afgelopen oor log vermoorden van bijna vier duizend Slowaakse verzetsstrij ders. Tot nu toe was aangenomen dat deze verzetsstrijders door leden der Duitse bezettingsstrijd krachten om het leven waren ge bracht Volgens Barak werden enkele der 42 beklaagden gearresteerd, na als „Westerse agenten" in het aanvankelijk door hen ontvluchte vaderland te zijn teruggekeerd. De betrokkenen waren leden der „Hiink Garde" (een semi-mi- litaire organisatie, zo genoemd naar de uiterst rechtse Slowaakse leider Andrez Hlinka, die in 1938 is overleden). Wij hebben in Slowakije in 176 massagraven 3723 lijken aange troffen waaronder de stoffelijke overschotten van meer dan 900 vrouwen en kinderen. Slechts na jaren volhardend onderzoek is ge bleken dat de vermoorden niet gedood werden door de Duitse bezettingsstrijdkrachten doch door fascistische Slowaakse land genoten, aldus minister Barak die ook nog mededeelde dat zich on der de slachtoffers veertien ge allieerde krijgsgevangenen Ca. nadezen, Amerikanen, Britten en Fransen hadden bevonden, die zich bij de Slowaakse verzetsstrij ders hadden aangesloten. De achtergebleven vliegers sta ken niet onder stoelen of banken, dat zij vastberaden op hun stand, punt zouden blijven staan en dit ten uitvoer zouden leggen. Dat standpunt was vervat in de resolutie der vergadering van zaterdagavond: „Staking met in gang van zondagavond 23.59 uur, tenzij de directie het ontslag van de vliegers De Laat en Metz als nog intrekt". De scheiding in Perzië. De Perzische Tweede Kamer heeft zondag de sjah geloofd, dat hij zijn huwelijk met keizerin So- raya, dat kinderloos is gebleven, in het landsbelang heeft opgeof ferd. De officiële echtscheiding, die zondag zou plaatsvinden, is in middels uitgesteld tot woensdag. De sjah heeft zijn voorgenomen bezoek aan het oliegebied van Abadan, afgezegd. In goedinge- lichte kringen verklaarde men, dat hij niet in een goede stem ming is om bezoeken af te leg gen. 1 APRIL EINDIGT ACTIE GIRONUMMER 777 De gezamenlijke hulpactie van liet Nederlandsche Roode Kruis en het Centraal Comité van Ker kelijk en Particulier initiatief voor sociale zorg t.b.v. gerepa- trieerden, waarvoor de speciale girorekening 777 in het gebruik werd gesteld, wordt per 1 april a.s. beëindigd, aldus deelt' het Roode Kruis mede. Per 15 maart was op deze giro gestort een be drag van 759.851,84. De actie wordt beëindigd in volledige overeenstemming tus sen beide organisaties, aldus wordt verder medegedeeld, in verband met het stadium waarin deze hulpactie thans is gekomen. Het C. C. K. P. zal na 1 april zijn werkzaamheden op gebruikelijke wijze voortzetten. Voor verdere giften zal het comité na 1 april een eigen girorekening openen Ook het Nederlandsche Roode Kruis zal na 1 april de hulpver lening aan de uit Indonesië repa triërende Nederlanders op gebrui kelijke wijze voortzetten. Ongeregeldheden in Eritrea Bij ongeregelheden gedurende twee dagen van algemene sta king te Asmara, in Eritrea, zijn volgens het Italiaanse persbu reau Ansa tachtig personen ge, wond, van wie velen ernstig. De staking was begonnen om vak bondskwesties maar de betogin gen namen snel een politiek ka rakter aan, aldus het persbureau. Er werden kreten gehoord ais „Weg met Ethiopië". Men zou Ethiopië verwijten het land ver armd te hebben door het het be heer van de openbare diensten te ontnemen. NOG NIET ZACHTER. Boven de Poolzee, ten oosten van Nova Zembla, ligt een krach tig gebied met hoge barometer standen, dat een langgerekte uit loper bezit, welke zich via Noord- Rusland, Scandinavië en de Noordzee uitstrekt tot over ons land en vandaar verder loopt naar de Balkan. De luchtdruk is laag ten wes ten van Ierland en boven de Oekraine. Deze luchtdrukverdeling heeft tot gevolg gehad dat wij gedu rende het weekeinde met winden tussen noord en oost, koude en droge continentale lucht aange voerd hebben gekregen, waarin zonnige perioden werden afge wisseld door overtrekkende wolkenvelden. De temperaturen stegen over dag maar tot 3 A 6 graden, dat is ZON MAAN op onder op onder Mrt. 17 6.52 18.47 5.22 16.06 18 6.49 18.48 5.46 17.10 19 6-47 18.50 6.08 18.13 20 6.45 18.52 6.29 19.17 circa 6 graden lager dan de nor male waarden voor dit jaarge tijde. Op de meeste plaatsen daal de de temperatuur in de nacht tot 3 A 6 graden beneden het vriespunt, hetgeen overigens nog in grote delen van Europa even eens het geval was. Zachter weer is het in West- Frankrijk, Ierland en West-Enge- land. Het hogedrukgebied belet echter het opdringen van deze zachte lucht, zodat het late win terweer nog niet wijkt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag morgen tot maandagavond. SCHRAAL WEER. Wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid voorkomende sneeuwbuitjes. Koud en schraal weer, met een matige tot vrij krachtige oostelijke wind. DINSDAG 18 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.00 1.35 2.15 2.25 n. m. 1.22 1.57 2.37 2.47

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1