JMl Eric de Noorman De ontembare te Kort geding over uitbetaling puzzelpot „Het gouden woord" De toestand op Cuba nog verre van rustig Amerikaanse opinie over Indonesië Amerikaanse V. N.-delegatie over de Hongaarse kwestie De Sowjet-Unie en de ontwapening De economische teruggang in de Verenigde Staten Een nationale zaak Nog nef op tijd Minister Klompé: Dit 1 voc 538ste koopj Ais THANS e GESCHENK Is. W, Adriaanse HET BESTE ADP C. VERMA: splinternif compleet 53 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 15 maart 1958 De advocaat mr K. P. Kokosky uit Amsterdam heeft vrijdagmor gen in de behandeling van een kort geding, dat hij voor de pre sident van de rechtbank te 's-Gra- venhage, jhr mr G. Witsen Elias, tegen de organisator van de puz zel „Het gouden woord", de lieer A. L. van V. uit Den Haag, aan hangig had gemaakt harde woor den gesproken. Hij vond de gang van zaken bij de vierde puzzel, die op 18 februari j.l. in de kran ten had gestaan onjuist en ver dacht. Het lijkt op verduistering, meende hü, en daarom had hij de officier van Justitie in Den Haag verzocht een onderzoek in te /"Ilen. L>e organisator had bij het plaatsen van de vijfde puzzel in de kranten medegedeeld, dat ten gevolge van een vergissing puzzel nummer vier zó gemakkelijk was uitgevallen, dat bijna alle inzen ders, een dikke zestigduizend, het maximum aantal punten hadden behaald. -.Is de pot verdeeld zou moeten worden dan zou iedere inzender voor zijn gulden zo vertelde gistermorgen de pleiter van de organisator, mr L. van Heijningen uit Den Haag onge veer 0,72 hebben teruggekregen. De organisator had toen maar be sloten de netto-opbrengst bij de pot van de volgende puzzel te stoppen. Hij zegde daarbij toe zijn winstaandeel van die pot te laten vallen. Maar mr Kokosky, die zoals hij gistermorgen vertelde ook vier oplossingen had ingezonden, nam daar geen genoegen mee. Hij kreeg brieven van allerlei puzze laars, die hem steunden. Sommi gen van hen hadden 125, 80, 50 of 20 oplossingen ingezonden. „Iemand die 125 inzendingen heeft gestuurd, krijgt toch nog wel ongeveer 90 van de pot", zei de pleiter. Mr Kokosky vroeg zich af, of de gedaagde wel gerechtigd was zijn per advertentie gedane belof te niet na te komen en of de rede nen ervoor zodanig waren dat hij zijn belofte niet kon houden. Plei ter meende dat de gedaagde niet te goedertrouw geweest kan zijn. Het blijkt dat de puzzelrage in Nederland afneemt. De beste re clame is-'mt een grote pot. Ook de oplossers hebben daar belang bij. liet is uus niet te verwonueren dat de organisator een grote pot bijeen tracht te krijgen, zei plei ter. Toen bleek dat er een vergis sing in de puzzel was geslopen had de heer Van V. toch direct 'n rectificatie kunnen plaatsen. De nieuwe opgave na de gemakkelij ke is zo mo3ilijk, aldus pleiter, nat het maximum aantal punten bijna niet te behalen is. De advo caat van de eisende partij met hem waren er 23 eisers vroeg een verbod om de opbrengst van de vierde puzzel anders te beste den dan voor onmiddellijke uitbe taling aan de winnaars. Hij vroeg dit op straffe van een dwangsom van 60.000 die ter verdeling aan de winnaars bestemd zou zijn. De verdediger van de gedaag de, mr Van Heijningen. zei o.m. dat de dagvaarding nietig moet worden verklaard omdat van de 24 eisers er 23 instonden, wier voornamen niet vermeld waren. Voorts stelt de eiser dat de mees ten van de goede oplossers, die hun aandeel uit de pot moeten hebben, voor de eisende partij on bekend zijn. Daarom, aldus de pleiter, moet mr Kokosky niet ontvankelijk in zijn eis worden verkl.-.nrd. Mr Van Heijningen meende o.m. dat toen bleek, dat de puzzel zo erg gemakkelijk was, Gevecht in Italiaanse Kamer Bij een vechtpartij in de Ita liaanse Kanier van Afgevaardig den zijn vrijdagochtend vier af gevaardigden (twee christen democraten en twee nco-fascis- ten) en drie zaalwachters die pro- heerden de vechtenden te schei den, licht gewond. De vechtpartij begon toen de neo-fascist Domenico Leccisi ver klaarde, dat het een schande was dat onlangs bij een demonstratie in Rome de vlag van de partisa- nen naast de Italiaanse vlag had gewapperd. De linkse afgevaar digden vlogen daarop woedend uit hun banken op en stormden met opgeheven vuisten op de neo fascisten toe. Het duurde een kwartier voor de orde hersteld was. Daarop werd Leccisi op voorstel van de voorzitter voor twee dagen de toegang tol' de Kamer ontzegd. DE TWEEDE KUNSTMAAN De tweede kunstmaan zal ook gedurende het week-einde van Nederland uit nog te zien zijn, zo deelt de Utrechtse sterrenwacht mede, maar zij zal steeds vroe ger verschijnen. datum tijdstip 16 mrt. 4.39 17 mrt. 4.22 17 mrt. 5.55 hoogte Zenith Zenith laag in het Z.W. De kunstmaan zal zo helder zijn als een heldere ster en be weegt zich van noord west naar zuid-oost. men verwachtte dat er wel van deelneming zou worden afgezien omdat de winst dan toch gering zou zijn. Maar het tegendeel was waar. Nu „ijn zeven mensen al 2li dag bezig met het sorteren van de inzendingen, maar ze zijn nog niet voor een derde deel klaar. Dit is toch een diabolische taak met een belachelijk resul taat. Daarom was de organisator tot de conclusie gekomen dat het beier was de pot te laten staan. Hij heeft eerst nog de politie in Den Haag opgebeld en deze had daar geen bezwaar in gezien. Pleiter zeide o.m. dat al de ver dachtmakingen in de pers op niets gegrond waren. De organi sator had gemeend in de geest van de puzzel een sportief in- telligentiespel te handelen door de pot te laten overstaan. De organisator had vele brieven ge kregen van oplossers die het met hem eens waren. Velen hebben geen belang bij een uitbetaling, aldus pleiter, want zij hebben geen actie ondernomen. Iedereen die dit wil.kan schadeloos ge steld worden. „De heer Kokosky kan nu als hij dat wil zijn aandeel ƒ2,88 krijgen. Dan is er helemaal geen geding nodig". Er zijn enige eisers die al weer aan de vijfde puzzel hebben mee gedaan, de puzzel waarin de pot van de vierde is opgenomen. Daardoor hebben zij toch hun recht verloren. Zij zijn immers accoord an met de voorwaar den. Pleiter meende dat de ove rige eisers wel een eed zouden kunnen afleggen dat zij niet aan be vijfdp "1-7.7") d-oinr.enn- men. Iedereen die geprotesteerd heeit kan zijn aandeel uit de pot krijgen, zeide pleiter. Voorts meende hij dat de zaak niet spoedeisend was. Na re- en dupliek bepaalde de president dat hij dinsdagochtend a.s. vonnis zal wijzen. Het boniongeluk in de V.S. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt dat geen aanvullende voorzorgsmaatrege len nodig zijn voor vluchten met kernwapens. Door het ongeluk van deze week in South-Carolina, waar een bommenwerper een water stofbom verloor die bij een huis terecht kwam, is de openbare mening in de Ver. Staten en el ders verontrust'. Men vraagt zich af wat er niet had kunnen ge- pejs uoo do tuoq u,oz s[c uajnaq gevallen was. Een woordvoerder van de lucht macht maakte donderdag even wel in Washington bekend, dat vliegtuigen met bommen aan boord niet boven steden mogen komen. Bij schijnaanvallen op steden of dichtbevolkte gebieden hebben oefenvliegtuigen ook nooit' kernwapens aan boord, zei hij. Uitgeweken Cubanen in de Verenigde Staten zijn van me ning, dat in een zeer nabije toe komst in Cuba belangrijke ge beurtenissen op til zijn. Men zou een grootscheeps opgezette po ging van de oppositie verwachten om zich meester te maken van de macht. Men zinspeelt op de mo gelijkheid van een „derde ont scheping" van eertijds naar het buitenland uitgeweken Cubanen, die zou samenvallen met een ac tie op Cuba zelf. Een aangekondigde staking van de studenten van de uni versiteit te Havanna is niet doorgegaan en er hebben zich geen incidenten voorgedaan, doordat de grondwettelijke waar borgen zijn opgeheven. President Batista heeft don derdag met de leiders der poli tieke partijen overleg gepleegd over de toestand. Daarbij heeft de regering uiteengezet dat de grondwettelijke waarborgen zijn geschorst „ter bescherming van het leven der burgerij, om de eigendommen te beschermen, om een eind te maken aan vrees en twijfel die agitators onder de bevolking trachten te zaaien en om orde en rust te handha ven". Overigens gelooft men, dat de Katholieke geestelijkheid een nieuwe verzoeningspoging zal ondernemen. Hieraan wordt echter geen publiciteit gegeven om het welslagen ervan niet in de waagschaal te stellen. Door de censuur zijn er geen Franse firma stelt auto met kernenergie-aandrijving ten toon Het prototype van een Franse automobiel, die door kernener gie wordt aangegeven, vormt het hoogtepunt van de automo bieltentoonstelling te Genève. die donderdag officieel werd geopend. De Franse maatschappij, die dit prototype ontwierp, dat overigens slechts met goedkeu ring van de Franse regering in de handel zal komen, biedt drie modellen aan. Op het ogenblik kan dit pro totype verscheidene maanden achtereen werken. Er is af doende bescherming verzekerd tegen stralingen bij ongevallen. Verder zijn alle moeilijkheden voor het opgang brengen onder alle weersgesteldheden en tem peraturen ondervangen. berichten verkrijgbaar over de acties der opstandelingen in het binnenland. De opheffing van de grondwettelijke waarborgen wordt in brede kring te Havan na uitgelegd als een poging, om een algemene staking tijdens de verkiezingen te voorkomen. In de straten van Kingston verschijnen thans doeken met slagzinnen tegen president Ba tista en Cubaanse vlaggen met het opschrift „26 juli". Deze ac tie is het werk van uitgeweken Cubanen, onder wie zich talrij ke studenten bevinden. Volgens berichten uit verschillende bron zouden studenten die naar Ja maica waren uitgeweken en weer naar Cuba waren terugge keerd, bij hun aankomst zijn gefusilleerd. Een hoofdagent van politie, die juist op zijn route voorbij kwam en hulpgeroep hoorde, heeft de 9-jarige Willem Hollaar nog net op tijd van de verdrin kingsdood kunnen redden. Vijf minuten tevoren had de jongen bij een aanlegstijger voor plezier- bootjes van een bootje op een vlot willen springen, maar de sprong mislukte en hij ging kop je onder. Toen hij boven kwam kon hij zich nog aan een paal van de steiger vastklemmen, maar toen de politieman hem opmerk te was hij de uitputting nabij. De redding was daarop spoedig ge schied en de knaap werd onder geleide naar huis gebracht. De beschuldigingen van de re gering in Djakarta als zouden de rebellen wapens uit het buiten land hebben gekregen, worden in Washington niet ernstig opge vat, evenmin als de beweringen van bepaalde opstandelingenlei ders, dat communistiseh-Chinese piloten het commando zouden hebben gehad over de vliegtui gen, die de luchtaanvallen op Sumatra hebben uitgevoerd. Niettemin vraagt men zich in Amerikaanse deskundige kringen af of de door de regering in Dja karta geuite beschuldigingen niet ten doel heiben om: De Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties heeft in een verklaring van haar voorzitter, Cabot Lodge, uitdrukking gege ven aan haar bezorgdheid over de toestand in Hongarije. „De Hon gaarse autoriteiten moeten op houden met hun onmenselijkhe den", aldus Lodge. De Amerikaanse permanente vertegenwoordiger herinnert er aan, dat het al drie en een halve week geleden is, dat de Hon gaarse afgevaardigde dr Peter Mod meedeelde dat hij een ver zoek om inlichtingen over „zeke re vooraanstaande Hongaren die uit het openbare leven zijn ver dwenen" aan de autoriteiten te Boedapest zou overbrengen. Et- is echter nog geen antwoord ont vangen. Onder genoemde vooraanstaan de personen bevinden zich gene- raal-majoor Pal Maleter, gene- raal-majoor Istvan Kovacs en ko lonel Miklós Szucs, die verdwe nen zijn toen zij in november 1956 met een Sowjet-delegatie on derhandelden over de terugtrek king van de Russische troepen uit Hongarije. Ook zijn inlichtin gen gevraagd over imre Nagv, Gsza Losonczy en anderen, die na hun wijkplaats in de Zuidsla- vische ambassade met een vrijge leide te hebben verlaten door Russische militairen zij.i aange houden. Cabot Lodge deelde de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties op de laatste dag van haar zitting op veertien december me- De Sowjet-Unie heeft de Wes telijke mogendheden vrijdag ver- weten, dat zij de aandacht van een topconferentie proberen af te leiden door de onderhandelin gen over de ontwapening te her vatten in het kader van de Ver. Naties. De Sowjet-Unie verklaart dat zij aan dergelijke onderhandelin gen niet zal deelnemen. De ge schikte plaats om de impasse op ontwapeningsgebied te doorbre ken, is volgens het Russische mi nisterie van Buitenlandse Zaken de in voorbereiding zijnde top conferentie. Dit standpunt is bekendge maakt op een persconferentie in Moskou. Er zijn de laatste tijd in de bui tenlandse pers berichten versche nen, aldus de verklaring, dat de Verenigde Staten en andere Wes telijke landen van plan zijn de ontwapeningscommissie van de Verenigde Naties weer bijeen te laten komen. (De Russen boycot ten deze commissie, omdat het Westen er een te groot overwicht in heeft). Verder wordt gezegd dat het Westen, „aanvoerend dat Rus land niet aan het werk van de ontwapeningscommissie wil deel nemen", van plan is de gehele ontwapeningskwestie aan de Vei ligheidsraad voor te leggen. Op de vraag of de ontwapening niet een te ingewikkeld probleem is voor de topconferentie, zei de Russische woordvoerder op de persconferentie, Iljetsjof: „Waar het op aankomt is goede wil. Om dat deze dingen ingewikkeld zijn, moeten zij worden opgelost. Het ontbreken van een oplossing leidt tot een bewapeningswed loop". In de verklaring van vrijdag werd opnieuw april genoemd voor een bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken en juni voor een topconferentie. Te Washington wordt verno men, dat het Amerikaanse voor stel om de ontwapeningscommis sie van de Ver. Naties weer bij een te roepen en de kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen als Rusland die commissie blijft boy cotten, een zuivere procedure- aangelegenheid is. De Veilig heidsraad zou vermoedelijk toch de belanghebbende partijen ver zoeken de privé-onderhandelin- gen te hervatten. Dat zou dan kunnen leiden tot een ministers conferentie of zelfs tot een top conferentie. Tot degenen, die over een der gelijke procedure zijn geraad pleegd. behoort ook de Sowjet- vertegenwoordiger bij de V.N. de. dat de Verenigde Staten zich het recht voorbehielden de Hon gaarse kwestie weer aan de orde te stellen, als dit nodig mocht' zijn. Verwacht wordt, dat dit zal geschieden in de huidige bijeen komst van de commiss:e voor de rechten van de mens uit de eco nomische en sociale raad. Hongaars antwoord. De Hongaarse permanente ver tegenwoordiger bij de Ver. Na ties, dr. Peter Mod, heeft vrijdag de nota van de Amerikaanse ver tegenwoordiger, Cabot Lodge, verworpen, waarin inlichtingen werden gevraagd over vooraan staande Hongaren als generaal Pal Maleter en oud-premier Im re Nagy, die verdwenen zijn. Mod verklaart, dat de vorm, waarin Lodge zijn vragen stelde, de indruk wekt, dat hij en zijn commissie van onderzoek „zich in de Hongaarse binnenlandse aangelegenheden willen mengen" en onder deze omstandigheden Is geen opbouwende gedachtenwis seling mogelijk, zegt hij. 1. De publieke opinie voor te bereiden in geval van mislukking der militaire operaties tegen de opstandelingen. Zij kan dan im mers deze zogenaamde buiten landse hulp aan de rebellen ge makkelijk verantwoordelijk stel len voor haar nederlaag. 2. De weg te effenen met het oog op de aankoop van wapens in bepaalde communistische lan den. Indien deze laatste veron derstelling juist mocht zijn, zo zegt men in Washington, dan zou het probleem Indonesië in een ge heel nieuw licht komen te staan, van een veel ernstiger karakter. Op het ogenblik waagt men zich in Washington niet aan ook maar de minste voorspelling over de mogelijke ontwikkeling der situatie in Indonesië, en in het bijzonder die op het militaire vlak. Deze afwachtende houding neemt' niet weg, dat men in be paalde kringen de mening ver kondigt, dat in geval van het uit. blijven van een militaire of ande- re oplossing, tenslotte in de Indo. nesische archipel een „chaos" zal ontstaan, die ongetwijfeld een grote kans zal bieden aan de communistische elementen. Wat dit betreft wijzen talrijke Ameri kaanse deskundigen er vooral op, dat het voornamelijk de commu nisten die vooral op Java in aantal toenemen zijn geweest die de tegenwoordige crisis heb ben uitgelokt en het bereiken van een compromis hebben belet. De communisten zijn verantwoorde lijk voor het mislukken der po gingen om oud-vice-president Hatfa in de schoot der regering te deen terugkeren, in de weten schap dat in geval van een com promis tussen Soekarno en Hat- ta, zij een aanzienlijk deel van hun invloed op de regering en in het land zullen inboeten. Volgens in Washington ont vangen berichten zou het niet onmogelijk zijn, dat de opstande lingen van Sumatra er op het ogenblik om bepaalde redenen niet voor voelen een geregelde strijd met de regeringstroepen aan te binden. Deze redenen zouden zijn: 1. De opstandelingen zijn voor een vreedzame oplossing van het geschil: door niet in militair op- lil een spoedeonferentie op het Witte Huis hebben leiders van de Amerikaanse vakbeweging er bij president Eisenhower op aan gedrongen onmiddellijk maatre. gelen te nemen om de toenemen de werkloosheid te bestrijden. Naar hun zeggen wijst alles er op, dat er deze niaand geen eco nomische opleving is te verwach ten. maar dat integendeel de eco- nomisclie teruggang nog ernsti ger zal worden. Aangedrongen werd op een on- middelijke belastingverlaging, on. middellijke verbetering van de werkloosheidsuitkeringen, grote, re uitgaven voor de defensie, on middellijke uitvoering van een uitgebreid programma van open bare werken, verbetering van de 'sociale voorzieningen en verho ging van het minimumloon. Zoals bekend is, hebben de pre sident en de minister van Finan ciën Robert Anddvson, zich tot dusverre niet bereid getoond een belastingverlaging voor te stel len om de bestedingen te doen stijgen. President Eisenhower heeft de directeur van de begroting Perci. val Brundage, op zijn verzoek ontslag verleend en de plaats vervangende directeur, Maurice A. Stans, tot directeur benoemd. De ontslagaanvrage van Brun dage kwam voor Washington als een verrassing. De woordvoerder van het Witte Huis, James Ha- gerty, ontkende, dat een verschil van mening over het te voeren beleid de reden van de ontslag aanvrage zou zijn en er zijn ook verder geen officiële uitlatingen, die wijzen op een geschil tussen leden van de regering over de maatregelen, die moeten worden genomen om de recessie te be strijden. Waarnemers achten het echter mogelijk, dat Brundage, die. zoals hij dikwijls te kennen heeft gegeven, prijs stelt op een sluitende begroting, zich niet kan verenigen met de plannen der regering om een politiek van deficit-financiering te gaan voe ren. De minister van Defensie, Meil Mcelroy, heeft president Eisen hower doen weten, dat de uitga ven voor militaire bouwwerken en materieel in de eerste helft van 1958 ongeveer 10 miljard dollar zullen bedragen tegen iets meer dan 6 miljard dollar in de tweede helft van het afgelopen jaar. Naar van de zijde van het Witte Huis werd opgemerkt, be schouwt de regering deze grote re bestedingen als een van de middelen om het economische le ven te steunen. zicht het initiatief te nemen, v>\i- den zij willen aantonen dat de regering in Djakarta de „agres sor" is. 2. Zij beschikken niet over vol doende materieel om grote mili taire operaties te ondernemen en geven er daarom de voorkeur aan hun toevlucht te zoeken tot de „guerillakrijg". 3. Zij kennen tenslotte de be perkte mogelijkheden op het mi litaire vlak van Djakarta en zijn van oordeel dat Djakarta niet de middelen heeft om. alle opstande. lingengebieden te bezetten. Hoe het ook zij, de algemene indruk, die in de Amerikaanse hoofdstad schijnt ta overheersen, is. dat men in Indonesië zich in stelt op een langdurig conflict tussen president Soekarno en de opstandelingen, waardoor voor zeer lange tijd de mogelijkheid van terugkeer van een sterk ge- centraliseerde regering voor de gehele Indonesische archipel wordt uitgesloten. De Verenigde Staten hopen, dat dit conflict een strict interne aan. gelegenheid tussen de Indone siërs zal blijven. Van daar de houding van niet-inmenging in de aangelegenheden van dit land, die de Verenigde Staten hebben aangenomen, in de hoop zo merkte men op dat dit voor- be"ld door iedereen zal worden gevolgd. Verdeling rentespaarbrieflening De N.V. Bank voor Nederland- sche Gemeenten zal thans over gaan tot de aanbieding van lenin gen aan de gemeentebesturen, uit de opbrengst van de rente spaarbrieflening 1957, voorzover deze opbrengst niet door de in schrijvers voor aanbieding aan bepaalde gemeenten is aangewe zen. In verband met de omstandig heid. dat de regering het drin gend noodzakelijk acht ook aan dacht te schenken aan de defini tieve financiering van reeds vol tooide of in aanbouw zijnde wo ningen en andere in uitvoering zijnde werken op het gebied van de woningbouw in ruime zin, waarvan de kapitaalsuitgaven nog niet zijn gedekt door een vaste lening, hebben de ministers van Binnenlandse Zaken, en van Financiën aan de gemeentebestu ren kenbaar gemaakt, dat' zij van oordeel zijn. dat de opbrengst van de krachtens het verdelings schema verkregen Jeningsgelden alleen dient te worden bestemd voor de vaste finanpjej-jLng jta'i onder de omschrijving van het prospectus van de rentespaar brieflening 1957 vallende objec ten welke reeds tot stand zijn ge komen of welker uitvoering reeds is begonnen, maar nog niet is voltooid. De opbrengst van de krachtens bovenstaand verdelingssehema aangeboden leningen kan derhal ve niet strekken tot het ter hand nemen van nieuwe investeringen, tenzij alle bedoelde kapitaalsuit gaven reeds uit de opbrengst van langlopende leningen zijn gedekt. De minister van Maatschappe lijk Werk, mej. dr M. A. M. Klom pé, heeft vrijdagavond in een ra diotoespraak een beroep gedaan oo het bedrijfsleven om een nieu we kans op een bestaan te geven aan gerepatrieerde vakmensen, ook ais zij niet zo jong meer zijn. „Ligt hier geen taak voor het be drijfsleven om zijn uiterste best te doen deze mannen in de arbeid en de arbeidsgemeenschao op te nemen?" zo zeide mej. Klompé. In haar rede, „Een nationale zaak", zeide de minister, dat met de 20.000 repatrianten, die in de komende vier maanden in ons land worden verwacht, meer dan 200.000 landgenoten sinds 1945 uit Indonesië naar Nederland zul len zijn gekomen. Minister Klompé stelde de vraag wat naast de zorg van de overheid door de mensen indivi- 115. Na die eerste ontmoeting van Regin met de skalde, zorgt de eerste er wel voor, dat hü zich niet nog maals zo bloot geelt. Hü toont zich zeer ge reserveerd, maar houdt de skalde ter dege in de gaten. Als een kat een muis. Als de gelegenheid gunstig is, zal hij toe slaan! Aanvankelijk trekt de skalde zich daar niet veel van aan, maar als hü bemerkt dat hij voortdurend bespiedend vervolgd wordt, krügt hü het op den duur toch wel op z'n zenuwen. Al laten hü daar uiteraard niets van mer ken. Het wordt nog erger ais er be richten binnenkomen, dat do strijd macht van de Nootman hot land binnengevallen is! Want vorst In- golf van Bohuslan, wakkert de ri valiteit tussen de twee mannen aan en draagt hen op gezamenlük, of ieder voor zich een plan te beden ken om de Noorman en zijn krijgs macht te vernietigen Intussen dringen Erwin en Svein steeds dieper Bohuslan binnen. Zij hebben opdracht zoveel mogelük de aandacht te trekk"n en te trachten de tegenstanders uit hun tenten te lokken Van dat laatste komt tot dus verre weinig terecht, want zü ont moeten tot grote ergernis van Svein helemaal geen tegen stand. Maar dan, de vüfde dag dat zij onderweg zijn, horen kreten Het lijkt op hulpgeroep!! „Daar is iemand in nood" ror t Erwin. „We moeten er op a Svein houdt hem echter tegen. „Kijk uit", gromt hij, „dat is vast en zeker een valstrik, let op mijn woorden". dueel voor de repatriërenden wordt gedaan en betoogde, dat naast de zorg van overheid en C.C.K.P. er een taak ligt voor de vrouwenorganisaties bij de hulp aan gerepatrieerde gezinnen en bij de jeugdorganisaties bij het opnemen van de gerepatrieerde jongeren. Tenslotte deed minister Klom pé een beroep op de luisteraars zich het lot van de bejaarden in de tehuizen en de zieken aan te trekken. De lidmaten der Kerken riep zij op actief te zijn en er aan mee te werken, dat de gerepa trieerde zo volledig en zo snel mo gelijk in hun kerkelijke gemeen schappen worden ingeleid. Kleine waterstofbommen voor Amerikaanse jachtbommenwerpers Generaal Weyland, comman dant van de Amerikaanse tacti sche luchtmacht, heeft te Fort' Worth, in Texas, verklaard dat de Verenigde Staten een kleine waterstofbom hebben vervaar, digd, die door de jachtbommen werpers van zijn wapen kan wor den vervoerd. „Er bevinden zich op dit ogen blik op verschillende punten in de vrije landen eskaders vliegtui gen van de Amerikaanse tacti sche luchtmacht, die sneller vlie gen dan de geluidsgolven zich verplaatsen en die in staat zijn op elk gewenst tijdstip een aan val op een vijandelijk doel uit 1e voeren. Deze toestellen zijn geen dui zenden kilometers van een toneel van een mogelijke strijd, waar ook ter wereld, vcrwijderfl; inte gendeel, zij zullen in geval van een onverhoedse vijandelijke aan- val de eerste tegenaanval hebban uitgevoerd, vóórdat de „grote br oers" van de Amerikaanse stra tegische luchtmacht zijn versche nen voor het doen van vergel- dingsaanvallen.' Zaterdag 15 nu PROTESTANTS CHR IN DE PA Teneinde in Oost Z.-A ting van een afdelin' schap, verzoeken w schriftelijk aan te mi D. FRELIER. Wilheli LEUNIS, C laa, Ho Irenestraat 35, Axel: van Gent: J. H. V A. JANSEN, Zwaluw Zaterdagmidd GEK. HAM J0S0 per 100 gr a BOT E RH AM Vf OR J0.49 per 200 gra RUNDVET J0.35 per 500 gra vet gezouten VET GEZ. SPEK f 0.80 per 500 gra FaL.A. IJseba Vlooswijkstraat Korte Kerkstraat TERNEUZEN Uw adres voor all reparaties aan Uurwe Gouden.- en Zilverwi voor Hard- en Zacht Tegel- en reperfere-rd Board Sloperij en Ilouthan Teief. 2251. Tern ibij de Watertorer Noordstraai 400 2060 7084 21 10P2 1/85 1S48 271 1S374 lööbi 20001 1558 2501 2600 2üSS 701 o 8511 83!X; 841 l.v.i J1050 12'14 1 1 15i l i bk. 10218 lOoóo

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 4